Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ορθοπαιδική


Doctor_7

Recommended Posts

Δεν ανοίγω καινούριο topic γιατί η ερώτησή μου είναι παρεμφερής.

Αν κάποιος υπηρετεί σε άγονο αγροτικό και έχει βάλει ήδη της 2 αιτήσεις για την ειδικότητά του (μια για το γενικό μέρος και μία για το ειδικό, σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα για το ειδικό μέρος), μπορεί να βάλει άλλη μία σε νοσοκομείο που δίνει μερική για το ειδικό μέρος ?

Thanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Last Reply
Επειδή τώρα τα μελετώ και τα μαθαίνω και μιας και έχω δηλώσει το γενικό μέρος για την Ορθοπαιδική, μπορεί να μου πεί κάποιος αν αυτό που άκουσα ότι για το ειδικό μέρος, μόλις διοριστώ στο γενικό, θα μπορούν να εκκρεμούν 2 αιτήσεις, μία που δίνει μερικά χρόνια και μία που δίνει πλήρες το ειδικό μέρος; Δηλαδή να ξεκινήσω από τώρα έρευνα αγοράς για να βρώ τα δύο νοσοκομεία με το μικρότερο δυνατό συνδυασμό αναμονής; Τί προτείνετε; Αρχικά επαρχία και μετά Αθήνα;

Ευχαριστώ και καλημέρα!

Ισχύει, μόλις ξεκινήσεις το γενικό μέρος δηλώνεις 2 νοσοκομεία για το ειδικό, ένα που δίνει πλήρη και ένα που δίνει μερική. Οι επιλογές είναι δικές σου. ;)

Δεν ανοίγω καινούριο topic γιατί η ερώτησή μου είναι παρεμφερής.

Αν κάποιος υπηρετεί σε άγονο αγροτικό και έχει βάλει ήδη της 2 αιτήσεις για την ειδικότητά του (μια για το γενικό μέρος και μία για το ειδικό, σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα για το ειδικό μέρος), μπορεί να βάλει άλλη μία σε νοσοκομείο που δίνει μερική για το ειδικό μέρος ?

Thanks.

Όχι, πρέπει να ξεκινήσεις το γενικό μέρος για να δηλώσεις νοσοκομείο που δίνει μερική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή τώρα τα μελετώ και τα μαθαίνω και μιας και έχω δηλώσει το γενικό μέρος για την Ορθοπαιδική, μπορεί να μου πεί κάποιος αν αυτό που άκουσα ότι για το ειδικό μέρος, μόλις διοριστώ στο γενικό, θα μπορούν να εκκρεμούν 2 αιτήσεις, μία που δίνει μερικά χρόνια και μία που δίνει πλήρες το ειδικό μέρος; Δηλαδή να ξεκινήσω από τώρα έρευνα αγοράς για να βρώ τα δύο νοσοκομεία με το μικρότερο δυνατό συνδυασμό αναμονής; Τί προτείνετε; Αρχικά επαρχία και μετά Αθήνα;

Ευχαριστώ και καλημέρα!

Σχετικά με το ΑΡΧΙΚΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΘΗΝΑ.....

Ούτως ή άλλως τα περισσότερα Νοσοκομεία της επαρχίας(εκτός εξαιρέσεων) δίνουν ''μέρος'' της ειδικότητας και όχι ολόκληρη!!! Αρα άν δεν θές να χάσεις πολύ χρόνο στην αναμονή για την ''πλήρη'' στην Αθήνα τότε σίγουρα θα πρέπει να ''ψαχτείς'' σε κάποιο Νοσοκομείο της επαρχίας για να κάνεις ένα μέρος της ειδικότητας...

Το ''ψαχτείς'' το έγραψα έτσι για να σου πώ ότι υπάρχουν Νοσοκομεία και Νοσοκομεία...Υπάρχουν π.χ Νοσοκομεία που δίνουν και 1 και 2 χρόνια Ορθοπεδική και είναι πάρα πολύ ''Μάχιμα'' (μπορεί να κάνεις πράγματα που ούτε στην Αθήνα, που λέει ο λόγος δεν θα κάνεις!) και υπάρχουν και Νοσοκομεία που και αυτά δίνουν 1-2 χρόνια ειδικότητας και δεν θα κάνεις τίποτα...άν με καταλαβαίνεις τί θέλω να σου πώ.

Θέλει πολύ καλή έρευνα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα νοσοκομεία που δίνουν πλήρη ειδικότητα ορθοπεδικής στην Αθήνα.

Με ενδιαφέρουν κυρίως τα μικρά λόγω μικρής αναμονής π.χ. Αμ.Φλεμινγκ, 1ο ΙΚΑ, ΝΙΜΙΤΣ, 401 κ.α. .

Με ενδιαφέρει να μάθω για την ποιότητα εκπαίδευσης και το κλίμα στις αντίστοιχες κλινικές.

Έχω ακούσει ότι στα μικρά έχεις περισσότερες ευκαιρίες για χειρουργεία. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

καλησπερα σας συναδελφοι

ενδιαφερομαι να κανω ορθοπαιδικη στο θριασιο η στο τζανειο

εχω πληροφορηθει οτι τωρα διευθυντης στο τζανειο ειναι αυτος που ηταν στο θριασιο

τι κλιμα επικρατουσε στις μερες του στο θριασιο αφηνε να κανουν καθολου χειρουργεια οι ειδικευομενοι του

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.