Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ορθοπαιδική


Doctor_7

Recommended Posts

το ξαναγράφω στα ελληνικά.

ενδιαφέρομαι να δηλώσω ορθοπαιδική.δεν με πειράζει η αναμονη.ποιά κλινική μου προτείνετε? για τις πανεπιστημιακές στην αθήνα τι γνώμη έχετε? ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Last Reply

μιλάς σωστά. μπράβο. και εγώ είμαι αυτής της άποψης. αλλά στη σημερινή εποχή, οι περισσότεροι φοβούνται να πουν μία πληροφορία στο συνάδελφο....με πιάνεις έτσι: δυστυχώς ο καθένας αναγκάζεται να κοιτάει την πάρτι του. πάντως αν γίνει το σάιτ, εγώ μέσα. δεν έχω τέτοια κόμπλεξ.θέλω να βοηθήσω με ό,τι ξέρω περί ορθοπαιδικής (ακόμα είμαι σε φάση που ψάχνομαι με τη συγκεκριμένη ειδικότητα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα και από μένα. το πρόβλημα είναι πού θα κάνεις την ορθοπαιδική, σε ποια κλινική. σίγουρα το κατ είναι καλό; έχω την αίσθηση ότι η πολλή λάτζα δεν έχει σχέση με την ποιότητα. εξάλλου, η ενασχόληση με το τραύμα είναι τόσο απαραίτητη από τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς θα κινηθούμε στον ιδιωτικό τομέα, χειρουργώντας ψυχρά περιστατικά; από την άλλη πλευρά ισχύει και το αντίστροφο ερώτημα. αν πας σε μία κλινική που χειρουργούν ψυχρά (αρθροσκοπήσεις,ολικές αρθροπλαστικές κλπ), δεν θα σου λείπουν οι γνώσεις περί τραύματος; θα είσαι έτοιμος να χειρουργήσεις μόνος σου σε μία ιδιωτική κλινική; αν πχ σε μία ολική αρθ/κή ισχίου συμβεί διεγχειρητικά ένα κάταγμα, θα είσαι σε θέση να το αντιμετωπίσεις;

η χρυσή τομή σίγουρα είναι δύσκολο να βρεθεί.και το "ιδανικό" βέβαια είναι τελείως υποκειμενικό.σίγουρα οι περισσότερες κλινικές έχουν θετικά και αρνητικά στοιχεία και στην τελική κρίνεις με βάση αυτό που ψάχνεις να ακολουθήσεις.προσωπικά ,προτιμώ τελειώνοντας την ειδικότητα

1.να έχω μία σχετικά καλή επάρκεια σε συγκεκριμένα χειρουργεία και

2.να έχω δει μία μεγάλη γκάμα χειρουργείων ώστε να έχω μια πληρέστερη εικόνα για την ειδικότητα και για το τι μου αρέσει περισσότερο να ασχοληθώ στη συνέχεια ως ειδικός ορθοπαιδικός.

αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει μια κλινική με βάση τα παραπάνω κριτήρια, θα του ήμουν ευγνώμων!

(μιλάμε για αθήνα πάντα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ.

ΜΉΠΩΣ ΜΠΟΡΕΊ ΚΑΝΕΊΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΊΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤ (ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗΣ)? ΠΌΣΕΣ ΕΦΗΜΕΡΊΕΣ ΤΟ ΜΉΝΑ ,ΤΙ ΛΈΕΙ Η ΚΆΘΕ ΚΛΙΝΙΚΉ, ΔΊΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΊΑ? ΓΕΝΙΚΆ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΣΩ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΕΥΌΜΕΝΟΣ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΆ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ 100% ΓΙΑ ΕΚΕΙ..

ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 2 ΚΑΙ ΠΕΝΩ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ ΣΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ ΣΤΟ ΚΑΤ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΠΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ.ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗΣ ΜΥΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΟΣΟ ΑΠΟ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ "ΠΑΙΡΝΟΥΝ" ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ...ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΧΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑΙ ΜΕΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ..

ΑΠΛΑ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΝΤΑΞΕΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΥΣ........................... :splaaaats:

ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μας είχαν μοιράσει ένα ωραίο βιβλίο ορθοπεδικής του LANGΕ αλλά δε θυμάμαι το τίτλο. Βρέστο κ αν είναι βάλε αγγελία εδώ μέσα μήπως το πουλάει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παρένθεση : Η αγγλική έχει φτάσει την 11η έκδοση http://www.amazon.com/Campbells-Operative-...1231&sr=8-4

(ίσως μπερδεύτηκες διότι στα ebooks στο gigapedia υπάρχει η 10η)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ .ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΝ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΟΡΘΟΠΕΔΚΗ ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΙ ΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ?
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ .ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΝ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΟΡΘΟΠΕΔΚΗ ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΙ ΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ?

Η ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ.ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΙΓΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΒΡΕΙΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Είμαι ειδικευόμενος ορθοπαιδικης σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης πανεπιστημιακή από προχθές......για 1,5 έτη ήμουν σε επαρχιακό νοσοκομείο. Για αθήνα δεν ξέρω πολλά αλλά πριν δηλώσεις πήγαινε να συμβουλευτείς τους ειδικευόμενους της κάθε κλινικής....αυτοί μπορούν να σε κατευθύνουν...εξαρτάται τι ακριβώς θες.. θες να δεις πολλά και να μην κάνεις πολλά; να κάνεις πολλά χειρουργεία αλλά τα ίδια και τα ίδια; θες εργασίες και δημοσιεύσεις;

Δυστυχώς ιδανική επιλογή δεν υπάρχει...(πολλά και ποικίλα χειρουργεία, σαν πρώτος χειρουργός εννοώ, σε συνδυασμό με πολλές εργασίες)!

Στο επαρχιακό που ήμουν εγώ (Βέροια) οι συνθήκες ήταν καλές... έκανα αρκετά χειρουργεία και αρκετές εργασίες σε συνέδρια και περιοδικά...Στις πανεπιστημιακές δεν ισχύουν συνήθως αυτά εκτός .....αν έχεις ιδιαίτερες σχέσεις...με κάποιον από τους καθηγητές!

Ρώτα όμως...........και μην αποκλείεις κάποιο χρονικό διάστημα στην επαρχία (σε καλή κλινική όμως)

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.Είναι όπως τα λες.Δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις με καθηγητές και φοβάμαι μήπως τελικά στην πανεπιστημιακή κλινική κάνω την λάτζα των "προνομιούχων" ειδικευόμενων...Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες!!Καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Το μόνο που γνωρίζω είναι πως για τη συγκεκριμένη ειδικότητα είναι πάντα σε εφημερία. 7 ορθοπαιδικά τμήματα.....οπότε αρκετές εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ήμουν στην κλινική του Σκουτέρη αλλά κι επειδή πάντα και παντού φαντάζομαι ότι έτσι συμβαίνει, υπάρχουν επιμελητές που κάνουν δουλειά , υπάρχουν και άλλοι που απλά τα παίρνουν και ταλαιπωρούν τον κοσμάκη.Α μην ξεχάσω, κι αυτοί που κάνουν δουλειά τα παίρνουν....

Γενικώς τα χειρουργεία και τα περιστατικά δε θα σου λείψουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπικα εχω την χειροτερη εμπειρια απο το συγκεκριμενο νοσοκομειο...

η μητερα μου ειχε καταγμα στο L3 και την γραψανε κανονικα...ο επιμελητης εχασε την διαγνωση...εκανε ανεπιτρεπτες βιαιες κινησεις σηκωνοντας την αποτομα...εχασε την διαγνωση στην α/α.....παρελειψαν το πρωτοκολλο αντιμετωπισης ως ενδεχομενος πολυτραυματιας(την ειχε χτυπησει αυτοκινητο)...δεν εκαναν τον υπερηχο 3 σημειων οπως θα επρεπεε....δεν εξετασαν την κοιλια για πιθανο μετατραυματικο ειλεο...

δεν κατηγορω τους ειδικευομενους αλλα τον επιμελητη.......δεν λεω το ονομα αλλα θα του αξιζε τετοιος κερατας που ειναι......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σχετικα ναι... ευτυχως..

ηταν πολυ χαμηλα το καταγμα...δεν θελω να φανταζομαι τις συνεπειες που θα ειχε εαν ηταν πιο ψηλα και την ταρακουναγε ο βλακας.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' οτι καταλαβαίνω οι απόψεις είναι διαφορετικές.

Η ερωτησή μου αφορά την ειδίκευση στην ορθοπαιδική. Δηλαδή αν του δίνουν να κάνει χειρουργεία, του δίνουν εργασίες και γενικά κατα πόσο αξίζει να πάει κάποιος σε αυτο το νοσοκομείο και να κάνει ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την προοπτική, το μέλλον και την επαγγελματική αποκατάσταση της ορθοπαιδικής...Πως θα είναι τα πράγματα σε 10 χρόνια που θα βγούμε στην αγορά εργασίας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν δίναμε το επιλεγόμενο της Αθλητιατρικής πριν 3 περίπου χρόνια,μας επιτηρούσε ένας chief resident από την έδρα στο ΚΑΤ.Αφού παραδώσαμε τα γραπτά,μετά σ' ένα πηγαδάκι μας ρώτησε σε ποιες ειδικότητες προσανατολιζόμασταν.Η φράση του για την εν λόγω ειδικότητα ήταν χαρακτηριστική:Έλεος παιδιά,όχι άλλοι Ορθοπαιδικοί! Νομίζω ότι ως εξαρτώμενη ειδικότητα έχει δύσκολες προοπτικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επειδή τώρα τα μελετώ και τα μαθαίνω και μιας και έχω δηλώσει το γενικό μέρος για την Ορθοπαιδική, μπορεί να μου πεί κάποιος αν αυτό που άκουσα ότι για το ειδικό μέρος, μόλις διοριστώ στο γενικό, θα μπορούν να εκκρεμούν 2 αιτήσεις, μία που δίνει μερικά χρόνια και μία που δίνει πλήρες το ειδικό μέρος; Δηλαδή να ξεκινήσω από τώρα έρευνα αγοράς για να βρώ τα δύο νοσοκομεία με το μικρότερο δυνατό συνδυασμό αναμονής; Τί προτείνετε; Αρχικά επαρχία και μετά Αθήνα;

Ευχαριστώ και καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.