Jump to content

Η νέα ειδικότητα: Γιατρός - Θυρωρός


Recommended Posts

emarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarup

emrespectemrespectemrespect

Ακριβώς, όμως. Εξ'ου και το που θα εκπαιδευτείς και αν θα γίνεις καλός γίνεται δευτερεύον....

(Ο καλός χειρουργός, π.χ., που δεν ξέρει από PR, είναι τελειωμένος στην Ελλάδα σε σχέση με τον ανίδεο που έχει τρομερό PR). Βλέπε και το παράδειγμα του ΙΚΑτζή γιατρού εδώ

Βέβαια, οι επιλογές προσωπικές για τον καθένα μας ως προς το τι προτιμά και τη αποζητάει να κάνει στη ζωή του είναι τελείως διαφορετικές και δεν μπορούμε π.χ. να συζητήσουμε γι'αυτό (π.χ. ΙΚΑ στην Ελλάδα, ή Chairman στην Αμερική?).

Το μόνο καλό είναι ότι ο κόσμος σιγα σιγά ενημερώνεται για τα ιατρικά θέματα και ιδίως για το πρόβλημά τους , οπότε εντοπιζονται με περισσότερη ευκολία οι άσχετοι που πουλάνε εικόνα και αυθεντία.

Αυτό γίνεται στις ΗΠΑ κατά κόρον... Ο ασθενής πολλές φορές βρίσκει το γιατρό του από το pubmed. Π.χ., μου έχει τύχει προσωπικά το εξής:

Dear Dr. Ortho,




	My hope is that I might see you in your office and/or that you and I might converse, by phone at your convenience and/or by email, regarding an orthopaedic problem briefly described below.  




	Currently, under the care of a physician at XXXX, Shoulder, and Elbow in Atlanta, XXXX, I have been diagnosed with an Essex-Lopresti injury of the forearm.   Reconstruction, as described in your 2008 ASSH Technical Note paper, has been recommended.




	I was referred to the XXXX physician by a physician here in the XXX, XXXX, area.   The XXXX physician initially recommended a prosthetic radial head, and then referred me to the YYYYY physician for a second opinion.




	Because of the delicate nature of reconstruction of an Essex-Lopresti injury, I am being rather bold in asking if I might see you for consult or if you and I might otherwise communicate about the procedure relative to the history of surgeries and injuries that have brought me to this difficult decision - that is:  a.   to undergo the surgery despite risks or b.   not to undergo the surgery and thus potentially impose complicated arthritic change upon the ulna and/or lunate, in addition to managing the intensifying  pain that has become more and more debilitating. 




	The elbow in question has its own convoluted history of injuries and surgeries.   Perhaps one particular injury after the last surgery (excision of the radial head circa 1981) resulted in the Essex-Lopresti lesion such that the wrist become (inexplicably at the time) painful, the elbow recommenced pain, and both wrist and elbow have been, as noted, in escalating pain.




	For the wrist/elbow, as well as for congenital and perhaps surgically-related orthopaedic foot problems; for thoracic and lumbar back problems; and for associated aches in knees, a hip, an injured coccyx, and elsewhere; I am under the general care of a pain management physician.




	The wrist/elbow pain has become near intolerably troublesome since early 2006, well beyond previous low-grade but nevertheless chronic pain manifestation, and continues to be among the top of the list, so to speak, regarding pain management.




	Being at the computer keyboard is especially excruciating, and thus, to be able to see you in person or to communicate by phone would be choice numbers one and two, respectively, from this end.




	Having said that, if seeing you in person and phone communication are restricted regarding your schedule, then I would most readily accommodate email correspondence.




	So … would you be amenable to my seeing you at your office and/or to our correspondence by phone and/or by email?




	Regarding seeing you, I have not been able to find you listed with the Department of Orthopaedic Surgery at XXXXXX University or I would seek to arrange an appointment with you by way of that department.  And I do have insurance.




	Your time and expertise and consult would be most deeply appreciated at this juncture.




	Further details regarding the elbow injury/surgical history, subsequent wrist pain, etc., I will gladly extend to you.   And the XXXXXX likely can email to you copies of the XRAY images taken this past March 2008.




	Thank you very much.




	Sincerely,

Δείτε με τι λεπτομέρεια και σχολαστικότητα ο ασθενής γνωρίζει ακριβώς για την κατάστασή του. Καλύτερα ίσως και από ένα μη-ορθοπεδικό ιατρό.. Δε γνωρίζω αυτό πότε θα γίνει στην Ελλάδα. Στην Αμερική με το internet γίνονται σχεδόν τα πάντα. Από το πιο απλό, π.χ. να πληρώσεις ένα λογαριασμό, μέχρι να βάλεις orders, αλλάζοντας φάρμακα π.χ. στον ασθενή σου, να δεις ακτινογραφίες, μαγνητικές, κλπ από το σπίτι, όταν είσαι εφημερία, κλπ.. Κάποια στιγμή μάλλον θα γίνονται όλα και στην Ελλάδα ηλεκτρονικά, δεν ξέρω σε πόσα χρόνια (αιώνας?). Τότε ο ασθενής (π.χ. εμείς σε 35-40 χρόνια) θα είναι πιο εξεικιωμένος με το internet και την αγγλική γλώσσα, και πιθανώς να το δούμε και αυτό στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply

Προσωπικά τα θεωρώ ψευδοδιλήμματα αυτά. Ο σωστός γιατρός είναι ευπρεπής, ξέρει την δουλειά του, εφαρμόζει evidence based ιατρική και τιμά το πτυχίο και τους ασθενείς του. Και οι ασθενείς δεν είναι λοβοτομημένοι να μην καταλαβαίνουν τί τους πουλάς. Πολύ περισσότερο στον 21ο αιώνα που η πρόσβαση στις πληροφορίες είναι ένα κλικ μακριά. Μην αφήνουμε μέτριους γιατρούς να μας περνάνε τις νοοτροπίες της γενιάς τους. We must become the change κλπ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά τα θεωρώ ψευδοδιλήμματα αυτά. Ο σωστός γιατρός είναι ευπρεπής, ξέρει την δουλειά του, εφαρμόζει evidence based ιατρική και τιμά το πτυχίο και τους ασθενείς του. Και οι ασθενείς δεν είναι λοβοτομημένοι να μην καταλαβαίνουν τί τους πουλάς. Πολύ περισσότερο στον 21ο αιώνα που η πρόσβαση στις πληροφορίες είναι ένα κλικ μακριά. Μην αφήνουμε μέτριους γιατρούς να μας περνάνε τις νοοτροπίες της γενιάς τους. We must become the change κλπ :P

emarup Χαλιλούτζα που λένε και στη Λουιζιάνα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς η αλλαγή στην ιατρική επαγγελματική νοοτροπία στην Ελλάδα θα έρθει όταν θα αποκτήσουμε ενημερωμένους ασθενείς της γενιάς του internet- δεν αργεί πολύ επομένως. Δυστυχώς ή δυστυχώς πολλοί απόφοιτοι ιατρικής στην Ελλάδα (αγροτικά, στρατός, πρώτα χρόνια ειδικότητας) έχουν λιγότερες γνώσεις από αυτές που μπορεί να αποκτήσει σε 3 μήνες κάποιος που γκουγκλάρει ανελέητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά τα θεωρώ ψευδοδιλήμματα αυτά. Ο σωστός γιατρός είναι ευπρεπής, ξέρει την δουλειά του, εφαρμόζει evidence based ιατρική και τιμά το πτυχίο και τους ασθενείς του. Και οι ασθενείς δεν είναι λοβοτομημένοι να μην καταλαβαίνουν τί τους πουλάς. Πολύ περισσότερο στον 21ο αιώνα που η πρόσβαση στις πληροφορίες είναι ένα κλικ μακριά. Μην αφήνουμε μέτριους γιατρούς να μας περνάνε τις νοοτροπίες της γενιάς τους. We must become the change κλπ :P

emarup Χαλιλούτζα που λένε και στη Λουιζιάνα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς η αλλαγή στην ιατρική επαγγελματική νοοτροπία στην Ελλάδα θα έρθει όταν θα αποκτήσουμε ενημερωμένους ασθενείς της γενιάς του internet- δεν αργεί πολύ επομένως. Δυστυχώς ή δυστυχώς πολλοί απόφοιτοι ιατρικής στην Ελλάδα (αγροτικά, στρατός, πρώτα χρόνια ειδικότητας) έχουν λιγότερες γνώσεις από αυτές που μπορεί να αποκτήσει σε 3 μήνες κάποιος που γκουγκλάρει ανελέητα.

τ ειπες παλι ρε ατομο

edit:ξέχασα,εμρισπεκτ emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Χαλιλούτζα που λένε και στη Λουιζιάνα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς η αλλαγή στην ιατρική επαγγελματική νοοτροπία στην Ελλάδα θα έρθει όταν θα αποκτήσουμε ενημερωμένους ασθενείς της γενιάς του internet- δεν αργεί πολύ επομένως. Δυστυχώς ή δυστυχώς πολλοί απόφοιτοι ιατρικής στην Ελλάδα (αγροτικά, στρατός, πρώτα χρόνια ειδικότητας) έχουν λιγότερες γνώσεις από αυτές που μπορεί να αποκτήσει σε 3 μήνες κάποιος που γκουγκλάρει ανελέητα.

δε νομιζω οτι γιατροι και εκπαιδευτικοι διαφερουν τρομερα οσον αφορα τον λειτουργηματικο χαρακτηρα του επαγελλματος τους

καποτε σε μαθημα Λυκειου ρωτησα τους μαθητες γιατι ο γιατρος παιρνει σε μια επισκεψη 35-40 ευρω και βαλε -ο ιδιωτης-ενω το δικο μου μεροκαματο ειναι 55-60 ευρω μικτα και απαντησα μοναχος μου

διοτι στον γιατρο καλως η κακως δεν επιτρεπεται αγνοια..οταν ημουν πιο μικρος ειχα ενστερνιστει την αποψη οτι ειναι ντροπη να λες στους μαθητες σου "δεν ξερω"

πολυ αργοτερα καταλαβα τι συμβαινει και τωρα ξερω τι να απαντησω

τους εξηγησα λοιπον το εξης:

παρτε βιβλιο παθολογιας και διαλεξτε μια παθηση απο τα περιεχομενα με κλειστα ματια..πατε στον παθολογο και υποκριθειτε οτι εχτε τα σχετικα συμπτωματα και ρωτησετ σχετικα με την παθηση

ε!ο γιατρος οφελει να απαντηση (φυσικα δεν τους ενθαρρυνα να κανουν κατι τοσο προκλητικο)

φυσικα να μην παραβλεψουμε πλην των γνωσεων και ΤΙΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ:ως "αποθηκη γνωσεων" δεν θα ηταν και πολυ χρησιμος

υπολογισα χοντρικα πως ο ειδικευμενος γιατρος εχει περιπου

20 φορες παραπανω γνωσεις-και δεξιοτητες- απο τον πτυιχουχο ΑΕΙ η ΤΕΙ

οσον αφορα το πολυσυζυτημενο γουγλαρισμα

βασικα εξερταται απο το ποιος το κανει

εγω δεν μπορω να φανταστω τεχνιτη η και φιλολογο να διαβασει κατι ιατρικο και να βγαλει ενα εγκυρο συμπερασμα περαν του να κανει τον εξυπνο στο γιατρο

με τον ιδιο τροπο και ο γιατρος θα μπορουσε να κανει τον εξυπνο στον φιλολογο εκφραζοντας γλωσσολογικη αποψη που δεν στεκει η και στον μηχανικο ισχυριζομενος οτι το αυτοκινητο εχει αυτο η χρειαζεται εκεινο

βασικα η -ας το πουμε-αχιλλειος πτερνα του γιατρου ειναι μην τυχον καποιος κατηρτισμενος μελετησει καποια εγκυρη πηγη πληροφοριων και διαπιστωσει καποια σοβαρη παραλειψη η ανακριβεια του γιατρου

σε τετοιες περιπτωσεις ευκολα αποστομωνεται ο εξυπνακιας φτανει και μονο να εχει διαβασει εκλαικευμενες ιατρικες σελιδες

η τιποτα μπαγιατικα συγραμματα η κειμενα τριετιας και βαλε

σε αλλες περιπτωσεις αρκει να του τονισεις οτι αγνοει πολυ βασικα πραγματα η οτι οι ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΓΡΑΜΜΑ

στο

surgeryonline.gr

καποιος μηχανολογος ειχε εντοπισει θεματα επιδιδυμιτιδος στο uptodate ! σου βγαζω το καπελο του εγραψα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω δεν μπορω να φανταστω τεχνιτη η και φιλολογο να διαβασει κατι ιατρικο και να βγαλει ενα εγκυρο συμπερασμα περαν του να κανει τον εξυπνο στο γιατρο

με τον ιδιο τροπο και ο γιατρος θα μπορουσε να κανει τον εξυπνο στον φιλολογο εκφραζοντας γλωσσολογικη αποψη που δεν στεκει η και στον μηχανικο ισχυριζομενος οτι το αυτοκινητο εχει αυτο η χρειαζεται εκεινο

Διαφωνώ σε αυτό Demetrius, αλλά συμφωνώ στα παρακάτω που παραθέτεις. Και ο γιατρός μπορεί να κάνει τον έξυπνο στο φιλόλογο. Η εξειδικευμένη γνώση είναι αχανής. Αυτό το παράδειγμα απλά δεν υπάρχει γιατί κανείς δεν ενδιαφέρεται να το κάνει, I.e. δεν υπάρχει ανάγκη. Ο κάθε ασθενής όμως, ενδιαφέρεται για το πρόβλημά του το οποίο μπορεί να μελετήσει εις βάθος, ώστε να μπορέσει να παρακολουθήσει το γιατρό του και να του δοθεί λύση σε αυτό που τον βασανίζει (το οποίο είναι πολύ πιο σημαντικό από το γλωσσολογική ανησυχία που αντίστοιχα βασανίζει ένα γιατρό).

βασικα η -ας το πουμε-αχιλλειος πτερνα του γιατρου ειναι μην τυχον καποιος κατηρτισμενος μελετησει καποια εγκυρη πηγη πληροφοριων και διαπιστωσει καποια σοβαρη παραλειψη η ανακριβεια του γιατρου

σε τετοιες περιπτωσεις ευκολα αποστομωνεται ο εξυπνακιας φτανει και μονο να εχει διαβασει εκλαικευμενες ιατρικες σελιδες

η τιποτα μπαγιατικα συγραμματα η κειμενα τριετιας και βαλε

σε αλλες περιπτωσεις αρκει να του τονισεις οτι αγνοει πολυ βασικα πραγματα η οτι οι ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΓΡΑΜΜΑ

Γενικά, μια χαρά μπορεί κάποιος να σου βάλει τα γυαλιά αν διαβάσει κάτι ειδικό, γραμμένο εκλαϊκευμένα. Στην Αμερική τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Εκτός από την ασθενή που ανέφερα παραπάνω, της οποίας το πρόβλημα είναι πολύ δύσκολο (το Essex-Lopresti lesion είναι μια σχετικά σπάνια πάθηση και παρεμένει άλυτο πρόβλημα στην ορθοπαιδική σήμερα), και η οποία είχε και κάποιο ανώτερο μορφωτικό επίπεδο, ο μέσος ασθενής, μπορεί πολύ εύκολα και γρήγορα να ενημερωθεί για την πάθησή του από το internet, και από τις εγκυρότερες των πηγών, οι οποίες δεν αμφισβητούνται.

Επί παραδείγματι, για το Σύνδρομο Καρπιαίου Σωλήνα, μπορεί ένας ασθενής να πάει στο site του AAOS (American Academy of Orthopaedic Surgeons), και να βρει δωρεάν, πληροφορίες, γραμμένες ειδικά για αυτόν, σε απλοποιημένη γλώσσα:

AAOS, CTS

Υπάρχει για το ίδιο θέμα, πληθώρα άλλων έγκυρων sites που μπορούν να κατατοπίσουν κάποιον ανίδεο, και σε πολύ πιο σύνθετα προβλήματα από το Carpal tunnel syndrome.

Επιπλέον μπορεί η πληροφορία να είναι διαθέσιμη αλλά η κριτική ικανότητα να την διαχειρίζεσαι προϋποθέτει ισχυρές βάσεις κλασσικής ιατρικής γνώσης και εμπειρίες που ένας ασθενής και ένα αδιάβαστος ή/και νέος γιατρός δεν έχει. πχ ένα νέο paper με μια θαυματουργή θεραπεία 90% μπορεί να ενθουσιάσει έναν ασθενή, αλλά ο γιατρός θα δει ότι είναι φάση Ι κλινική δοκιμή, σε 9 ασθενείς, με αρχικό στάδιο ασθένειας που δίνει ελπίδες αλλά δεν είναι υλοποιήσιμη θεραπεία άμεσα.

Συμφωνούμε. Και μάλιστα, έχει παρατηρηθεί πολλάκις αυτά που διαβάζει ο ασθενής να του κάνουν κακό, γιατί δε διαμορφώνει ολοκληρωμένη άποψη, με αποτέλεσμα να γίνεται "αγύριστο κεφάλι" και "ξερόλας".... Και αυτό είναι η άσχημη πλευρά της ενημέρωσης....

Όμως αυτό είναι άλλο θέμα. Εδώ προσπαθούμε να λύσουμε τα βασικά. Δηλαδή, αυτό που λέμε είναι ότι κάποιος ασθενής, που γνωρίζει internet και αγγλικά, μπορεί να γλιτώσει από πολλά δεινά εάν κάνει τον κόπο και ενημερωθεί από έγκυρες και απλοποιημένες μορφές πληροφόρησης... Αντί να είναι έρμαιο...

Στην Αμερική, ο γιατρός δεν είναι "Θεός". Ο ασθενής ενημερώνεται γενικά και συζητάει με το γιατρό του τις επιλογές του. Η δουλειά του γιατρού είναι σαν να είναι ένα γκαρσόνι σε εστιατόριο. Θα παρουσιάσει το "μενού", και ο ασθενής θα διαλέξει το "πιάτο". Δηλαδή, πει στον ασθενή τις επιλογές του, με τα υπέρ και τα κατά, ο ασθενής θα διαλέξει όμως στο τέλος τι θέλει να κάνει.

Στην Ευρώπη, και ειδικά στην Ελλάδα, είναι ό,τι πει ο γιατρός (="Θεός"). Δεν αμφισβητείται.

Συμπέρασμα...πάντα θα είναι απαραίτητοι οι γιατροί, ποτέ ένα μηχάνημα δεν θα αντικαταστήσει την συνδυαστική σκέψη και κρίση ενός διαβασμένου, έμπειρου κλινικού.

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό είναι προφανές... Απλά, η σωστή ενημέρωση του ασθενούς βοηθάει πολύ τον ίδιο τον ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιπλέον μπορεί η πληροφορία να είναι διαθέσιμη αλλά η κριτική ικανότητα να την διαχειρίζεσαι προϋποθέτει ισχυρές βάσεις κλασσικής ιατρικής γνώσης και εμπειρίες που ένας ασθενής και ένα αδιάβαστος ή/και νέος γιατρός δεν έχει. πχ ένα νέο paper με μια θαυματουργή θεραπεία 90% μπορεί να ενθουσιάσει έναν ασθενή, αλλά ο γιατρός θα δει ότι είναι φάση Ι κλινική δοκιμή, σε 9 ασθενείς, με αρχικό στάδιο ασθένειας που δίνει ελπίδες αλλά δεν είναι υλοποιήσιμη θεραπεία άμεσα.

Συμπέρασμα...πάντα θα είναι απαραίτητοι οι γιατροί, ποτέ ένα μηχάνημα δεν θα αντικαταστήσει την συνδυαστική σκέψη και κρίση ενός διαβασμένου, έμπειρου κλινικού.

γιαιτ να σταθουμε μονο στη διαγνωση;

περαν του οτι λχ τα επειγοντα θελουν ταχυτατη και εγκυρη αντιδραση που δεν διαθετει ο αδαης

εστω και αν η φαρμακοδοσια γινει σωστα -παρ ελπιδα- απο τον αδαη

η ακτινοσκοπηση κοκ

η βιοχημικες κλπ εξετασεις

η ενδοσκοπηση

και οι χειρουργικες επεμβασεις

χρειαζονται τον ανθρωπο γιατρο

ειναι αδυνατον να γινουν απο σκετο μηχανημα

και ο αδαης εδω δεν μπορει να κανει τιποτα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ γιατρό που μου λέει "δεν ξέρω , θα το ψάξω " τον εκτιμώ πολύ περισσότερο από γιατρό που προσπαθεί να με πείσει-ψήσει με τουπέ αυθεντίας για τη διάγνωσή του ( συνοδευόμενο συχνά απο γελάκι συγκαταβατικό τύπου " κουτό παιδί, μιλάς με τον επιστήμονα " ).

Γενικά αηδίαζω με γιατρούς που έχουν κάνει τέχνη την απόκρυψη της ανεπάρκειας τους και το παραμύθιασμα του ασθενή.

Γενικά όσο πιο μαλάκας είναι ο επαγγελματίας τόσο πιο δύσκολο είναι για αυτόν να πει "δεν ξέρω" γιατί φοβάται ότι αυτό που ξέρει ο ίδιος , ότι είναι δλδ μαλάκας , μπορεί να αποκαλυφθεί και στον ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ γιατρό που μου λέει "δεν ξέρω , θα το ψάξω " τον εκτιμώ πολύ περισσότερο από γιατρό που προσπαθεί να με πείσει-ψήσει με τουπέ αυθεντίας για τη διάγνωσή του ( συνοδευόμενο συχνά απο γελάκι συγκαταβατικό τύπου " κουτό παιδί, μιλάς με τον επιστήμονα " ).

Γενικά αηδίαζω με γιατρούς που έχουν κάνει τέχνη την απόκρυψη της ανεπάρκειας τους και το παραμύθιασμα του ασθενή.

Γενικά όσο πιο μαλάκας είναι ο επαγγελματίας τόσο πιο δύσκολο είναι για αυτόν να πει "δεν ξέρω" γιατί φοβάται ότι αυτό που ξέρει ο ίδιος , ότι είναι δλδ μαλάκας , μπορεί να αποκαλυφθεί και στον ασθενή.

δσυτυχως την ειλικρινεια θα την εκτιμησει μαλλον ενας μορφωμενος ασθενης

κατι γριουλες η αμορφωτοι χωριατες αμα σε δουν λχνα συμβουλευτεις εγχειριδιο εν ωρα εξετασης σε περιγελανε..ειμαι αυτηκοος μαρτυρας περι αυτου

(9 ετη με παρακολουθει οφθαλμιατρος και εχω ακουσει ιστοριες!)

και το χειροτερο ειναι οτι ο χαμηλου επιπεδου ασθενης πολυ πιθανον να μην ακολουθησει τις οδηγιες που του εδωσες,να μην παρει το σωστο φαρμακο τη σωστη ωρα

και ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΜΠΑΝΗ!!

δυστυχως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν παιρνει τετοια τροπη η συζητηση απορω... Ειναι δυνατον τοσοι πολλοι εδω μεσα να 'ναι τοσο μεγαλο-ντοκτορες τελικα? Να κοψουμε το γκουγκλ μηπως, και να αρχισουμε κουιζ σοου να δουμε ποιος απο μας την εχει μακρυτερη?

Το μεγεθος της ιατρικης σε γνωση τα τελευταια χρονια, αυξανεται μερα με την μερα... Ειμαστε ανθρωποι κι οχι κινητες βιβλιοθηκες! Πλεον εχουμε φτασει σε σημειο να υπερεξειδικευομαστε, κι αυτο βεβαια για να μπορεσουμε να πουμε οτι ειμαστε καλοι σε κατι, αλλα και παλι, ωρες και φορες δεν αρκει! Αυθεντιες πλεον βρισκουμε μονο στην ταδε επεμβαση, η στο ταδε συνδρομο και τρεχαγυρευε... Αυτοι ειναι που σπρωχνουν την ιατρικη ενα βημα παραπερα.

ΥΓ Εχω αρχισει να πιστευω οτι στο μελλον οι γιατροι θα γινουν τεχνοκρατες, δεν το γλιτωνουμε, αλλα δεν γινεται κι αλλιως, αναγκαιο ειναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ γιατρό που μου λέει "δεν ξέρω , θα το ψάξω " τον εκτιμώ πολύ περισσότερο από γιατρό που προσπαθεί να με πείσει-ψήσει με τουπέ αυθεντίας για τη διάγνωσή του ( συνοδευόμενο συχνά απο γελάκι συγκαταβατικό τύπου " κουτό παιδί, μιλάς με τον επιστήμονα " ).

Γενικά αηδίαζω με γιατρούς που έχουν κάνει τέχνη την απόκρυψη της ανεπάρκειας τους και το παραμύθιασμα του ασθενή.

Γενικά όσο πιο μαλάκας είναι ο επαγγελματίας τόσο πιο δύσκολο είναι για αυτόν να πει "δεν ξέρω" γιατί φοβάται ότι αυτό που ξέρει ο ίδιος , ότι είναι δλδ μαλάκας , μπορεί να αποκαλυφθεί και στον ασθενή.

δσυτυχως την ειλικρινεια θα την εκτιμησει μαλλον ενας μορφωμενος ασθενης

κατι γριουλες η αμορφωτοι χωριατες αμα σε δουν λχνα συμβουλευτεις εγχειριδιο εν ωρα εξετασης σε περιγελανε..ειμαι αυτηκοος μαρτυρας περι αυτου

(9 ετη με παρακολουθει οφθαλμιατρος και εχω ακουσει ιστοριες!)

και το χειροτερο ειναι οτι ο χαμηλου επιπεδου ασθενης πολυ πιθανον να μην ακολουθησει τις οδηγιες που του εδωσες,να μην παρει το σωστο φαρμακο τη σωστη ωρα

και ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΜΠΑΝΗ!!

δυστυχως!

Έτσι είναι. Ακριβώς. Στην Ελλάδα. Το PR που έλεγε ο Vem.

Γενικά πιστεύω στο ρητό: "In Rome, do as the Romans do...". Το να δείχνεις ότι δεν ξέρεις είναι κακό PR.

Πάλι, η νοοτροπία της Αμερικής που περιέγραψα, δεν υπάρχει στον Έλληνα ασθενή προφανώς.

Πάντως, από τη μικρή εμπειρία μου στο πώς δουλεύουν οι νέοι ιδιώτες ορθοπαιδικοί στην Ελλάδα, βλέπω ότι αυτοί που συνήθως κάνουν τη διαφορά, είναι αυτοί οι οποίοι "σπαταλούν" άπειρο χρόνο στο να προσέξουν, να εξηγήσουν τα πράγματα στον ασθενή, και να τον κάνουν κοινωνό στο πρόβλημά του. Το έχω δει να γίνεται, και είναι λογικό ότι αυτός που κάθεται να εξηγήσει και να ασχοληθεί με το πρόβλημα, τον άλλο θα τον κερδίσει. Και πολλές φορές αυτό μόνο φτάνει. Δε χρειάζεται απαραίτητα να είσαι λαμόγιο, για να "πιάσεις"... Αν πραγματικά νοιάζεται κανείς για τους ασθενείς σου και δεν είσαι "αρπακόλλας" και ο σκοπός σου δεν είναι η "αρπαχτή", αργά ή γρήγορα (μάλλον γρήγορα απ'ό,τι έχω διαπιστώσει), θα πιάσεις..

Οταν παιρνει τετοια τροπη η συζητηση απορω... Ειναι δυνατον τοσοι πολλοι εδω μεσα να 'ναι τοσο μεγαλο-ντοκτορες τελικα? Να κοψουμε το γκουγκλ μηπως, και να αρχισουμε κουιζ σοου να δουμε ποιος απο μας την εχει μακρυτερη?

Το μεγεθος της ιατρικης σε γνωση τα τελευταια χρονια, αυξανεται μερα με την μερα... Ειμαστε ανθρωποι κι οχι κινητες βιβλιοθηκες! Πλεον εχουμε φτασει σε σημειο να υπερεξειδικευομαστε, κι αυτο βεβαια για να μπορεσουμε να πουμε οτι ειμαστε καλοι σε κατι, αλλα και παλι, ωρες και φορες δεν αρκει! Αυθεντιες πλεον βρισκουμε μονο στην ταδε επεμβαση, η στο ταδε συνδρομο και τρεχαγυρευε... Αυτοι ειναι που σπρωχνουν την ιατρικη ενα βημα παραπερα.

Συμφωνώ μαζί σου.. Κανείς δεν μπορεί να τα ξέρει όλα στην ειδικότητά του... Μπορεί κανείς να γνωρίζει πολύ καλά το "ψωμοτύρι" στην ειδικότητά του. Π.χ., το 90% των παθήσεων της ορθοπαιδικής είναι συγκεκριμένο, και κάποιος μπορεί πολύ άνετα να είναι απόλυτα κατηρτισμένος πάνω σε αυτές όσο αφορά τη σωστή διάγνωση, ενημέρωση του ασθενούς, συντηρητική θεραπεία, και το κατά πόσο χρειάζεται ή όχι χειρουργείο. Αν το κάνει αυτό, τότε για το υπόλοιπο 10%, μπορεί να διαβάσει για το περιστατικό που θα του έρθει. Άρα, γενικά ένας ενημερωμένος γιατρός θα ξέρει να χειριστεί τον οποιονδήποτε.

Αυτά που λέμε εδώ περί google και περί ενημέρωσης του ασθενούς, είναι άλλο θέμα. Δεν είναι για να βγάλει ο ασθενής μαλάκα το γιατρό. Είναι για να αποφασίζει ενεργά και ο ασθενής για το τι ακριβώς θέλει, για τα υπέρ και τα κατά της κάθε λύσης μαζί με το γιατρό του. Και για να μην είναι έρμαιο του καθενός, αλλά επίσης και για να αποφασίζει ποια λύση του ταιριάζει καλύτερα. Δεν υπάρχει ένα κατσαβίδι για όλες τις βίδες άλλωστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω δεν μπορω να φανταστω τεχνιτη η και φιλολογο να διαβασει κατι ιατρικο και να βγαλει ενα εγκυρο συμπερασμα περαν του να κανει τον εξυπνο στο γιατρο

.................

Στην Ευρώπη, και ειδικά στην Ελλάδα, είναι ό,τι πει ο γιατρός (="Θεός"). Δεν αμφισβητείται.

Συμπέρασμα...πάντα θα είναι απαραίτητοι οι γιατροί, ποτέ ένα μηχάνημα δεν θα αντικαταστήσει την συνδυαστική σκέψη και κρίση ενός διαβασμένου, έμπειρου κλινικού.

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό είναι προφανές... Απλά, η σωστή ενημέρωση του ασθενούς βοηθάει πολύ τον ίδιο τον ασθενή.

εδω που τα λεμε σε αλλο θρεντ που εδωσα την εντυπωση οτι υποστηριζω οσα λες με αποπηραν καπως

εγω δεν ειπα να μην ενημερωνεται ασθενης για το προβλημα του

η βασικη μου αντιρρηση ειναι πανω στην "γεφυρα" που συνδεει θεωρια και πραξη και η οποια μπορει να ειναι πολυ ασταθης

φαντασου λχ καποιον που παιρνει χωρις επερκη λογο το ταδε αντιβιοτικο επειδη το πηρε ο γειτονας του!

η φιλολογικη ενασχοληση με τα ιατρικα μου καλαρεσει διοτι βελτιωνω και τα αγγλικα μου η το λεξιλογιο μου εν γενει

στο ψηφιακο κομματι της ιατρικης μπορω να πω οτι "δασκαλευω" και γιατρους με την καλη εννοια

βαλτε και στην κουβεντα κατι βετερανους ιατρους που δεν κατεχουν γρι απο διαδικτυο

καποτε ενας δεν πιστευε οτι εγω μπορω να μεταφρασω ικανοποιητικα απο αγγλικα σε ελληνικα!

ε!αυτος μπορει να τα βρει σκουρα με καποιον μελετημενο

ΕΙΔΙΚΑ ΣΕΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ

αν λχ συμβουλευτει κανενα αρχαιο συγραμμα χειρουργικης του Σβαρτς όταν εσυ εχεις την τελευταια ψηφιακη εκδοση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν παιρνει τετοια τροπη η συζητηση απορω... Ειναι δυνατον τοσοι πολλοι εδω μεσα να 'ναι τοσο μεγαλο-ντοκτορες τελικα? Να κοψουμε το γκουγκλ μηπως, και να αρχισουμε κουιζ σοου να δουμε ποιος απο μας την εχει μακρυτερη?

Το μεγεθος της ιατρικης σε γνωση τα τελευταια χρονια, αυξανεται μερα με την μερα... Ειμαστε ανθρωποι κι οχι κινητες βιβλιοθηκες! Πλεον εχουμε φτασει σε σημειο να υπερεξειδικευομαστε, κι αυτο βεβαια για να μπορεσουμε να πουμε οτι ειμαστε καλοι σε κατι, αλλα και παλι, ωρες και φορες δεν αρκει! Αυθεντιες πλεον βρισκουμε μονο στην ταδε επεμβαση, η στο ταδε συνδρομο και τρεχαγυρευε... Αυτοι ειναι που σπρωχνουν την ιατρικη ενα βημα παραπερα.

ΥΓ Εχω αρχισει να πιστευω οτι στο μελλον οι γιατροι θα γινουν τεχνοκρατες, δεν το γλιτωνουμε, αλλα δεν γινεται κι αλλιως, αναγκαιο ειναι.

Ποιος σου έδωσε την εντύπωση ότι είναι μεγαλο-ντόκτορας εδώ μέσα ;

Ίσα , ίσα συμφωνούμε μαζί σου ότι το μέγεθος της γνώσης είναι τόσο μεγάλο που το " δεν ξέρω ή δε θυμάμαι , αλλα ΞΕΡΩ πού μπορώ να το βρω " έχει πολύ μεγάλη αξία και εμένα τουλάχιστον μου κάνει καλή εντύπωση .( φυσικά όταν επικοινωνεί στη συνέχεια μαζί μου )

Ίσως επειδή έχω ταλαιπωρηθεί από πρόβλημα υγείας που δεν ανήκε στα "ρουτίνας " για τον ειδικό π.χ ραχιαλγία σε έφηβο , κάτσε να την βγάλω Scheurmann να τον ξεπετάξω ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα ρε VEM που μου θιχτηκες κιολας. Γενικα το λεω, γιατι εχω παρατηρησει μερικες φορες οτι πολλοι την εχουν δει τρομεροι ντοκτορες και ικανοι να αντιμετωπισουν τα παντα. Συμφωνω μαζι σου, ο γιατρος διαβαζει γι'αυτο τον λογο, γιατι δεν πρεπει να κανει λαθη. Οποιος δεν διαβαζει (ανοιγει βιβλιο) καπου θα κανει λαθος δεν γινεται! Εκτος κι αν ασχολειται με κατι υπερεξειδικευμενο.

Επισης συμφωνω και με ORTHO. Αν οι ασθενεις ηταν πιο ενημερωμενοι πολλα ευτραπελα θα μπορουσαν να αποφευχθουν, ιδιως οταν πολλοι γιατροι ειναι αρπα κολλα. Εκει, στην πιεση, αν δεν ειναι σιγουρος να ξαναδιαβασει, κι οχι να τους κοροιδεψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαλογή μπορεί να γίνεται και από εκπαιδευμένη νοσοκόμα.

Και κατι αλλο. Αν και αυτό είναι μία ασήμαντη λεπτομέρεια, πως ο ασθενής να πάρει στα σοβαρά, εναν ειδικευόμενο όταν στην μεγάλη πλειοψηφία παρουσιάζομαστε στο νοσοκομείο λες και πάμε σε ματς στο γήπεδο. (τζινάκι, αθλητικό, μπλουζίτσα +/- αξύριστοι, καφεδάκι, τσιγαράκι).

Μικρό πρόβλημα μεν, αλλά υπαρκτό.

σωστόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, για να καταλάβω:

Ή μήπως εάν έχετε π.χ. έναν από τους γονείς σας άρρωστο και έχετε αγωνία για το αν θα ζήσει και βγει ο γιατρός από το δωμάτιο για να σας πει νέα με τη βερμούδα....

απο πανω ιατρικη μπλουζα..

και απο κατω βερμουδα..

γαματο..

το χω δει σε κατι ελληνικες ταινιες..

μια πρεπει να ειναι με τον γεωργιτση που ψαχνει να βρει το φως του..

και που τον αγαπουσαν και τον φροντιζαν ολες οι κοπελες του χωριου..

Στάνταρ το'χουμε κάνει και αυτό. ΤΕΠ με βερμούδα RULES!

Αν δεν έχεις δει Consultant Gynaecologist να κάνει ward round Κυριακής με τζινάκι και μπλούζα ομάδας "παιδιά να τις δούμε λίγο γρήγορα γιατί έχω να πάω γήπεδο, είναι και δύσκολο το σημερινό ματς", δεν έχεις καταλάβει... Αυτός που ξέρει, αυτός που σέβεται τον ασθενή και αυτός που τον σέβεται ο ασθενής φαίνεται είτε φοράει ρούχα παραλίας είτε κουστούμι £1000...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.