Jump to content

Η νέα ειδικότητα: Γιατρός - Θυρωρός


Recommended Posts

Τόσο δύσκολο είναι να βρούμε ένα ευπρεπές πουκάμισο των 30 ευρώ πχ για να γίνουμε "άνθρωποι", ώστε να αιστανθεί και ο άλλος σαν "άνθρωπος", τη στιγμή που το έχει κιόλας ανάγκη?

Εσυ οταν βαζεις πουκαμισο γινεσαι ανθρωπος? Οτα το βγαζεις τι εισαι?

Εγώ πάντα άνθρωπος είμαι, με ή χωρίς πουκάμισο. Όπως και εσύ φαντάζομαι. Και τις ίδιες ιατρικές γνώσεις έχω, με ή χωρίς, ή ακόμη και με το σώβρακο.

Εγώ ξέρω πολύ καλά τι είμαι και ανά πάσα στιγμή, να είσαι σίγουρος. Αλλά δεν μας ενδιαφέρει αυτό. Ο ασθενής εκείνη τη στιγμή έχει ανάγκη να το καταλάβει με έναν όσο το δυνατό πιο γρήγορο και ανώδυνο τρόπο (αυτός που συχνά αναφέρεται και ως "επαγγελματισμός").

Αν ενας ασθενης σε θελει με κιτρινο κολαν για να σε εμπιστευθει και να αισθανθει πιο ανετα,εσυ θα φορεσεις? Το τι θα φορεσει ο καθενας (θαπρεπε να) ειναι εντελως προσωπικο θεμα.Ο σεβασμος δεν κερδιζεται με τα ρουχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply

Παιδια σ'εμας στα επειγοντα οι γιατροι φορανε πυτζαμα λευκη, σαμπω και λευκη ρομπα. Ακομα και στις κλινικες οι ειδικευομενοι φορανε πυτζαμα λευκη (οι χειρουργοι πρασινη) και το πλυσιμο το αναλαμβανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα το καθαριστηριο του νοσοκομειου. Ετσι δεν εχεις προβλημα, κι ουτε σκας αμα γουσταρεις να βγεις εξω απο το σπιτι σου με φορμα γιατι αργοτερα θα πας να παιξεις μπαλα η φορας ξεσκισμενο τζην διοτι ξεχασες να βαλεις πλυντηριο. Μου φαινεται πιο λογικο απο το να εισαι πουκαμισομενος ολη την ωρα.

Οσο αν αφορα το TRIAGE, ειμαι εγκαθετος σε αυτο, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΝΟΣΟΚΟΜΑ, σιγα μην βαλεις γιατρο να κανει αυτη τη δουλεια. Αλλα, στην εισοδο στο καπακι για σχετικα περιπλοκα περιστατικα, ΗΚΓ, αεριων, μεχρι και ενζυμα πριν καν τον δει γιατρος. Βεβαια, το TRIAGE POINT ειναι εξ ορισμου κοντα στον κοκκινο θαλαμο, οποτε ο γιατρος μπορει να κατευθυνει καλυτερα καταστασεις που ειναι πιο περιπλοκες. Ο σκοπος του ειναι να κανει εξοικονομηση ενεργειας και προσωπικου, ενας γιατρος ειναι παντα πολυτιμος. Ναι μεν συνηθως η κατασταση σε ενα καλα οργανωμενο τμημα επειγοντων δεν ειναι τοσο τραγικη, αλλα θεωρητικα το συστημα ειναι μελετημενο ωστε να ειναι πολυ αποτελεσματικο σε απροβλεπτης βαρυτητας καταστασεις.

ΥΓ Για να μην παρεξηγηθω. Τραγικη σε ενα τμημα επειγοντων (οχι τραυματιολογια ομως), ειναι οταν εχεις τα χειροτερα περιστατικα ηδη διαγνωσμενα, ολα μαζι (και αναλογα με την δυναμικοτητα του τμηματος). Αλλο να εχεις να περιμενει ενας με κολικο νεφρου, κι αλλο να χεις εμφραγματα, εγεφαλικα, πνευμονικα οιδηματα κι εμβολες. Τα χοντρα συνηθως δεν σου ερχονται πολλα μαζι (νταξει, αμα εισαι στρην Αθηνα κι εχει ενα μονο νοσοκομειο να εφημερευει με 2 παθολογους, θα ζησεις καταστασεις απεριοριστου καλλους...)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ενας ασθενης σε θελει με κιτρινο κολαν για να σε εμπιστευθει και να αισθανθει πιο ανετα,εσυ θα φορεσεις? Το τι θα φορεσει ο καθενας (θαπρεπε να) ειναι εντελως προσωπικο θεμα.Ο σεβασμος δεν κερδιζεται με τα ρουχα

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα ρούχα δεν είναι το παν, π.χ. για το σεβασμό. Είναι ένα component... Επίσης, δεν μιλάμε για σεβασμό εδώ μόνο. Μιλάμε το τι κάνει τον άλλο να αισθάνεται καλύτερα, τη στιγμή που υποφέρει, αν υποθέσουμε ότι είναι ο "μέσος" άνθρωπος. Δεν είπε κανείς να γίνουμε clown, ούτε να ντυθούμε με ζαρτιέρες επειδή το θέλει ο Χ,Ψ,Ω ασθενής. Μιλάμε για κοινά, συνηθισμένα και λογικά πράγματα... Δεν καταλαβαίνω τι αποδεικνύουν τα extreme σου παραδείγματα.. Σε βλέπω, ότι προσπαθείς από δω, προσπαθείς από εκεί, το πιάνεις από τα μαλλιά, για να πείσεις για πράγματα που δε χρειάζεται.. Επίσης, το τι θα φορέσει ο καθένας είναι προσωπικό του θέμα, συμφωνώ απόλυτα. Το τι αντίκτυπο θα έχει η επιλογή του, είναι άλλο θέμα. Επειδή πιάσαμε τα extremes, ας βγει κάποιος με κίτρινο κολάν να δούμε "αν θα πιάσει". Μιλάμε για απλά και λογικά πράγματα, όχι για καμιά τρομερή φιλοσοφία..

Παιδια σ'εμας στα επειγοντα οι γιατροι φορανε πυτζαμα λευκη, σαμπω και λευκη ρομπα. Ακομα και στις κλινικες οι ειδικευομενοι φορανε πυτζαμα λευκη (οι χειρουργοι πρασινη) και το πλυσιμο το αναλαμβανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα το καθαριστηριο του νοσοκομειου. Ετσι δεν εχεις προβλημα, κι ουτε σκας αμα γουσταρεις να βγεις εξω απο το σπιτι σου με φορμα γιατι αργοτερα θα πας να παιξεις μπαλα η φορας ξεσκισμενο τζην διοτι ξεχασες να βαλεις πλυντηριο. Μου φαινεται πιο λογικο απο το να εισαι πουκαμισομενος ολη την ωρα.

Συμφωνώ απόλυτα. Η "πυτζάμα", τα σαμπώ και η λευκή ρόμπα είναι "η στολή της δουλειάς", και ο ασθενής το γνωρίζει πολύ καλά.. Δεν είναι η λαδωμένη φόρμα της αγαπημένης μας ομάδας. Μη σου πώ ότι αυτά είναι και τα καλύτερα ρούχα, γιατί ακριβώς ψυχολογικά τα συνδυάζει με πράγματα πχ του στυλ Greys Anatomy, κλπ... Αυτά που λες είναι προφανή.

Έχω όμως την εντύπωση ότι σε αυτό το topic προσπαθούμε να ξανα-ανακαλύψουμε τη ρόδα από την αρχή, την οποία ρόδα κάποιος άλλος έχει εφεύρει πολύ πριν από εμάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια καλή εντύπωση κερδίζεται πρωτα με τα ματια.

Επειτα δεν μπορεις να καταργησεις την συνήθεια πολλων χρόνων.

Εχουμε ενταξει στο υποσυνηδητο μας το γιατρο..να φορα ενα καλο πουκαμισο και γενικα να εχει προσεγμένη εμφανιση..εντος του χωρου του νοσοκομείου.

Επειτα λειτουργει και ο συνειρμος(πρεπει να εχω ορθογραφικο λαθος, νομιζω)

Καλη εμφανιση, καθαριότητα, προσοχη...αμεσως κερδιζουν τις εντυπωσεις και την εμπιστοσυνη προς το γιατρο απο τον ασθενη.

Πιο δυσκολο ειναι σε ενα παππου και μια γιαγια να κερδισεις αμεσως την εμπιστοσυνη τους....παρα να τον κουραρεις!!

Εξαλλου εαν ο καθενας από εμας..καθησει και πιαστει απο το ελαχιστο που θα ηπωθει..απο τον οποιαδηποτε ασθενη.....μαλλον δεν ειναι σιγουρος για τον εαυτο του....οποτε σε τιποτα δεν θα ειναι σιγουρος!!

Προφανως όμως, ο γιατρος πρεπει να ειναι ενταξει(να αισθανεται ομορφα) με την εμφανιση του, ασχετα με το τι λένε οι αλλοι...και εν παση περιπτωση, σκοπος ειναι η αναρρωση του ασθενους...και οχι το εαν ο γιατρος ειναι ετοιμος για δειπνο σε σκριβο εστιατοριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ dikaios

Ακριβώς όπως τα λες είναι.

Edit: Δε με ενδιαφέρει η αντιπαράθεση. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι έχει δίκιο, δεν με ενδιαφέρει επίσης να του αποδείξω ότι εγώ είμαι ο έξυπνος και εκείνος είναι ο βλάκας, ή το ανάποδο... Ο καθένας με τις πεποιθήσεις του και με τις επιλογές του. Εμένα άλλωστε μου αρέσουν οι μελαχρινές, το έχω ξαναπεί :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοι έχουμε παραξενιες....αλλά οι ηλικιωμενοι εχουν τις περισσοτερες και τις πιο περίεργες. Οποτε υπομονη doctorades....

Και στο φιναλε...αφηστε τους να λενε διαφορα.....εσεις για τον εαυτο σας ξερετε το σωστο!!

Ας εκτονωθουνε στην εμφανιση μου....και εγω θα ειμαι ευχαριστημενος εαν αποδωσω τα μεγιστα και με επιβραβευσουν...γιατρος και ασθενης!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ώρες ώρες προσπαθούν κάποιοι να επαναπροσδιορίσουν το αυτονόητο , για να φανούν αιρετικοί , ανατρεπτικοί, ότι δεν μασάνε από κλισέ ( αναπαράγοντας άλλα κλισέ με τη σειρά τους ) ξέρω γω ...

Τι να κάνουμε ρε παιδιά , σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο , ο επαγγελματισμός είναι συνδεδεμένος ΚΑΙ με ένα είδος ντυσίματος ( σε όλα τα επαγγέλματα πάνω κάτω).

Όπως π.χ είναι συνδεδεμένος και με σωστα διατυπωμένα και ορθογραφημένα έγγραφα π.χ μια γνωμάτευση με ορθογραφία χάλια χτυπάει άσχημα , δεν πα να έιναι ο νομπελίστας γιατρός.

Μην παριστάνουμε τους επαναστάτες σε θέματα που καμία σχέση δεν έχουν με επανάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως π.χ είναι συνδεδεμένος και με σωστα διατυπωμένα και ορθογραφημένα έγγραφα π.χ μια γνωμάτευση με ορθογραφία χάλια χτυπάει άσχημα , δεν πα να έιναι ο νομπελίστας γιατρός.

Μην παριστάνουμε τους επαναστάτες.

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως προσωπικα (αν δεν υπηρχαν οι ¨πυτζαμες¨), ειμαι κατηγορηματικος οσο αν αφορα την καθαριοτητα και την ¨καθαρη¨ εικονα που πρεπει να εχει ο γιατρος. Τα υπολοιπα δεν ειναι ουσιαστικα (μεσα σε καποια ορια βεβαια και η καλη συμπεριφορα δεν διαπραγματευεται). Αν ο ασθενης ειχε την ικανοτητα να καταλαβει κατευθειαν ποιος ειναι καλος γιατρος, χωρις να επηρεαζεται απο μη ουσιαστικους παραγοντες (γνωστο το φαινομενο ¨ζητησε περισσοτερα λεφτα απο τον προηγουμενο αρα ειναι καλυτερος¨ ), τοτε δεν νομιζω να τον πολυενδιεφερε αν ο γιατρος φορουσε πουκαμισο η τ-shirt.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω και να διατυπώσω κάπως διαφορετικά την τελευταία προταση του Vem.

Να παριστανουμε τους επαναστατες στο χωρο της δουλείας μας!!

Π.χ γνωρίζοντας ότι με τον τροπο που λειτουργει το τμημα μας, καθυστερει η εξυπηρετηση των ασθενων, οχι απο δικη μας υπαιτιότητα, αλλα επειδη ακολουθουμε την περπατημενη των παλιων συναδελφων, θελοντας να γινουμε αρεστοι στο επι πολλων ετων διευθυντη μας!!

Προσαρμοζόμαστε ,αναλογα με τη δικη μας ιδιοσυγκρασια και φυσιογνωμια(όποτε αυτό γινει δυνατον και μπορούμε) στο περιβαλλον εργασίας μας, οχι με τροπο επιβλητικο, αλλά με πνευμα συνεργασιας ωστε να πετυχουμε βελτιστη αποδοση, στις ιδιαιτεροτητες του επαγγελματος!!

Επαναστατες στο τροπο σκεψης και αντιληψης των πραγματων.

Επαναστατες μπορουμε να ειμαστε ακομα και στα ρουχα, το μαλλι. Με τη διαφορα, οτι πρεπει να προσεχουμε, διοτι επιρρεαζουμε εμμεσα και την αντιμετωπιση απο τους τριτους(αγνωστους).

Θέλουμε σεξυ νοσοκομες ή τις σεξυ και ομορφα ντυμενες νοσοκομες???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάμε τώρα εγώ σας θέτω το ερώτημα: πού αλλάζουμε το πρωί, ώστε να βάλουμε τις φόρμες εργασίας;

Στα αποδυτήρια (ανδρών-γυναικών-ειδικευόμενων-ειδικευμένων); Στο εφημερίο; Στην αίθουσα διδασκαλίας; Στο εργαστήριο; Στο καπνιστήριο; Στο γραφείο ενός από τους επιμελητές μας;

Ή στον πολυχώρο μας που είναι όοοολα τα παραπάνω μαζί;

Υπάρχουν και τα αποδυτήρια των νοσηλευτριών αλλά έλεος...

Και ύστερα ο έλληνας ειδικευόμενος κάνει χιλιόμετρα κάθε πρωί - κλινική- να πας να πάρεις τα εργαστηριακά, τις αξονικές- βγήκε η μαγνητική; τράβα να την πάρεις - ή το εναλλακτικό σενάριο είμαι το πρωί στα ΤΕΠ (που από μόνο του τα λέει όλα) και στα κενά ανεβαίνω και στην κλινική να κάνω κανένα εξιτήριο, κλπ κλπ

Τα πουκαμισάκια μας μάραναν μετά...

Οπότε T-shirt, αθλητικό παπουτσάκι, άνετο παντελόνι (που δεν σημαίνει απαραίτητα τζιν) και εναλλακτικά scrubs όταν και όπου είναι εφικτό (σε εμάς στην εφημερία). Αυτά για να έχουμε υπόψη μας και σε τι περιβάλλον εργαζόμαστε. Κοινώς τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους ;)

Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν έχουν σχέση με την καθαριότητα και την συμπεριφορά του γιατρού προς τους ασθενείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, για να καταλάβω:

Ή μήπως εάν έχετε π.χ. έναν από τους γονείς σας άρρωστο και έχετε αγωνία για το αν θα ζήσει και βγει ο γιατρός από το δωμάτιο για να σας πει νέα με τη βερμούδα....

απο πανω ιατρικη μπλουζα..

και απο κατω βερμουδα..

γαματο..

το χω δει σε κατι ελληνικες ταινιες..

μια πρεπει να ειναι με τον γεωργιτση που ψαχνει να βρει το φως του..

και που τον αγαπουσαν και τον φροντιζαν ολες οι κοπελες του χωριου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τόσο δύσκολο είναι να βρούμε ένα ευπρεπές πουκάμισο των 30 ευρώ πχ για να γίνουμε "άνθρωποι", ώστε να αιστανθεί και ο άλλος σαν "άνθρωπος", τη στιγμή που το έχει κιόλας ανάγκη?

ποσώς με ενδιαφέρει να αισθανθεί σαν άνθρωπος ο μέσος ασθενής, ο οποίος από τη στιγμή που θα πατήσει στο νοσοκομείο συμπεριφέρεται σα ζώο

οι πουκαμισογραβάτες είναι αμερικανιές. βλάκας λαός, βλακώδη αποκυήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τόσο δύσκολο είναι να βρούμε ένα ευπρεπές πουκάμισο των 30 ευρώ πχ για να γίνουμε "άνθρωποι", ώστε να αιστανθεί και ο άλλος σαν "άνθρωπος", τη στιγμή που το έχει κιόλας ανάγκη?

ποσώς με ενδιαφέρει να αισθανθεί σαν άνθρωπος ο μέσος ασθενής, ο οποίος από τη στιγμή που θα πατήσει στο νοσοκομείο συμπεριφέρεται σα ζώο

οι πουκαμισογραβάτες είναι αμερικανιές. βλάκας λαός, βλακώδη αποκυήματα.

Εσείς εκεί στην Κρήτη φαντάζομαι έχετε και κανένα κουμπούρι ζωσμένο, έτσι για κανένα έκτακτο... μη μπει μέσα κανένα ζώο (που μπορεί να είναι και κάτω του "μετρίου") και σας επιτεθεί... Τόσοι κόποι και χρόνια, να πάνε στράφι έτσι άδοξα?... :)

ΥΓ 1 Ο σωστός όρος γι'αυτό που προσπαθείς να περιγράψεις, είναι "ΑμερικΛανιές" :)

ΥΓ 2 Τι ασχολούμαστε με αυτούς τους βλάκες, πού Αμερικλάνουν συνέχεια? Έχουν προσφέρει άλλωστε τίποτα αξιόλογο στην ιατρική και στην ανθρωπότητα? Ζα είναι (ούτε καν -μέσοι- ασθενείς).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ενδυμασία αντανακλά τη γενικότερη αγωγή του ατόμου (οι πραγματείες της γ' λυκείου με έχουν στοιχειώσει, το ομολογώ :) )

Ένα άτομο με αγωγή είναι σε θέση να ξεχωρίσει το επίπεδο του εργασιακού του χώρου και να ντυθεί ανάλογα. Για παράδειγμα, αν εργάζεται στο Harvard, καλό είναι να ακολουθήσει το dress code του Harvard. Αν όμως τρέχει πάνω κάτω στα ΤΕΠ του Ευαγγελισμού ή δουλεύει στη χειρουργική πτέρυγα του Ελπίς (τυχαίο το παράδειγμα), το να ντυθεί λες και δουλεύει στο Harvard, δείχνει μάλλον... βλαχιά ;)

Κοντολογίς, η ενδυμασία ως στοιχείο της πρώτης εντύπωσης παίζει σημαντικό ρόλο. Ένας ασθενής ανεξαρτήτως επιπέδου μορφωτικού διαφορετικά θα σταθεί απέναντι σε ένα 'λέτσο' σε σχέση με ένα καλοβαλμένο γιατρό, είτε μας αρέσει κάτι τέτοιο είτε όχι.

Ο μόνος λέτσος με τεράστιες γνώσεις ιατρικής, που έχω γνωρίσει ως τώρα, είναι ο House. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά όλα αυτά, αλλά πάω να σιδερώσω το πουκάμισο για αύριο γιατί το πρωί εκνευρίζομαι οταν σιδερώνω..

Όταν σιδερώνω εκνευρίζομαι όλες τις ώρες emconfused

Είναι το χειρότερό μου αλλά τι να κάνεις;!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειπα κι εγω ο τασος στο βενιζελειο , ακομα κι εκει εφτασε η χαρη του?

και τι μας νοιαζει ρε τασε τι κανει ο καθε ενας στο νοσοκομειο του?

ελεος.

σλιπ να προσεχεις με τις φωτο που βαζεις , διπλα στο ψευδωνυμο σου , αμα σε πανε καμια μερα μεσα σαν συνεργατη αντε μετα να πεις οτι δεν εισαι ελεφαντας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άλλη η δουλειά του ειδικευόμενου οφθαλμολογίας/ωλρ/δερματολογίας κτλ και άλλη η δουλειά του ειδικευόμενου παθολογίας/χειρουριργικής που λίωνουν στα ΤΕΠ καλύπτοντας και κλινικές.

άλλο τακτικό ιατρείο και άλλο ΤΕΠ. στο ΤΕΠ με πουκάμισο δεν παλεύεις. εκτός αν κάνεις πχ ΤΕΠ οφθαλμολογίας.... φοράς μπυζαμούλες (και έχεις και άλλα σετ προχειρα γιατί θα λερωθείς με αίματα, γύψους, εμετορουκέτες κτλ.) τα σαμπό σου και δρόμο. Δεν υπάρχει γυναίκα που όντως να βγάζει ΤΕΠ σε εφημερία και να αντέχει τακούνι.

το πώς ντύνονται οι ειδικευόμενοι δείχνει και το πόσο γκασμά βαράνε. όσο και να το θέλω στην χειρουργική ειδικότητα δεν μπορώ να πάω με μανικιουρ, με δαχτυλίδια, βραχιόλια κτλ. βάλε γάντια/βγάλε γάντια, πλύσου για χειρουργείο.. νοσοκοοοοοοοοοοοοοοοοοομα πιάσε το ασετόν να ξεβάψω το betadine γιατι έχω 1 τροχαίο που μπαίνει χειρουργείο.

όσον αφορά το θέμα της διαλογής.... τι έγινε ρε παιδιά? μόνο εγώ περνάαω από νοσοκομεία όπου παίζουν τρελές πασούλες.. του τύπου "ας το δουν όλοι οι άλλοι να μου αποδείξουν ότι δεν είναι δικό τους και μετά θα το δω εγώ" δεν θέλω να λέω ιστορίες... είμαι σιγουρη ότι όλοι έχουν αρκετές στο κεφάλι τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς. όσο για τη συμπεριφορά του ασθενή δεν είναι ούτε τα ρουχα, ούτε η ηλικία σε πρώτη ανάγνωση. τον αέρα και το τουπέ καταλαβαίνει ο ασθενής και ο συνοδός και το πως ο καθένας πλασάρει τον εαυτό του. το αν βασίζεται σε γνώσεις ή απλά σε θράσος είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...νομιζω πως η καθαριοτητα και η ευγένεια ειναι το Α και το Ω, κατα τ' αλλα ειτε φορας κοστουμακι Armani

ειτε t-shirt που γραφει "I' m an optimist, but my job fucking sucks" :D δε νομιζω πως πρεπει

να παιζει καθοριστικο ρολο....αλλα αυτα ειναι και γουστα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ άλλο σκηνικό με τους Έλληνες ασθενείς, σήμερα το πρωί.

Αφού εξετάσαμε κάτι παραπάνω από ενδελεχώς τον άρρωστο στα ΤΕΠ μαζί με τον συνάδελφο συνειδικευόμενο, του λέμε να περιμένει να πάρει τα αποτελέσματα των εργαστηριακών και θα τον δει στην συνέχεια η ειδικός.

Όταν αυτήν τον βλέπει, το πρώτο πράγμα που λέει είναι: "Μα καλά, τους φοιτητές βάλατε να μας εξετάσουν; Τι πράγματα είναι αυτά;" Και καλά εγώ με το "Σπορτέξ", αλλα ο άλλος συνάδελφος είναι 38 με φαλακρα και επιπλέον φορούσε και πουκαμισάκι!

Φυσικά να σημειώσω οτι ο ασθενής είναι ασφαλισμένος ΙΚΑ προσήλθε στα ΤΕΠ μεγάλου Νοσοκομείου με συμπτωματολογία απο 1-2 μηνών

:splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Στο καπάκι ανοίγει κάποιος την κουρτίνα και ρωτάει : "Παλληκάρι, από πού πάμε για ακτινογραφίες;"

Ανάλογα περιστατικά πιστεύω οτι ζουν όλοι οι ειδικευόμενοι (κλασικό σκηνικό του μ@λ@κα που μπαίνει στα ΤΕΠ με ύφος νταή στις 3 τα χαράματα χωρίς να έχει κάτι σημαντικό και να απαιτεί εξέταση από ειδικευμένο ιατρό κλπ κλπ)

Η υποτίμηση του τύπου "τα γιατρουδάκια" κλπ παίζει πάρα πολύ στο ελληνικό νοσοκομείο και την ελληνική κοινωνία γενικότερα. Και τελικά συνήθως τον σεβασμό κερδίζουν αυτοί που πουλάνε τίτλους καθηγητών, και που ζητάνε χοντρά φακελάκια "Εγώ τόσα παίρνω για να χειρουργήσω, άμα δεν σ'αρέσει τράβα αλλού", και ύφος μη μου μιλάτε και πολύ. Κι εσύ κατακαημένε που θέλεις να λύσεις το πρόβλημα του αρρώστου χωρίς να κοιτάς την τσέπη του, γιατί θεωρείς αρκετά αυτά που σου δίνουν ως αμοιβή, θα παραμείνεις "γιατρουδάκι" όσα κοστούμια και ν'αλλάξεις. Ειδικά τώρα με την υπερπληθώρα ειδικών που ξεκινά, δύσκολες μέρες έρχονται για τον σεβασμό προς τον γιατρό, αλλά και τον σεβασμό προς τον ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υποτίμηση του τύπου "τα γιατρουδάκια" κλπ παίζει πάρα πολύ στο ελληνικό νοσοκομείο και την ελληνική κοινωνία γενικότερα. Και τελικά συνήθως τον σεβασμό κερδίζουν αυτοί που πουλάνε τίτλους καθηγητών, και που ζητάνε χοντρά φακελάκια "Εγώ τόσα παίρνω για να χειρουργήσω, άμα δεν σ'αρέσει τράβα αλλού", και ύφος μη μου μιλάτε και πολύ. Κι εσύ κατακαημένε που θέλεις να λύσεις το πρόβλημα του αρρώστου χωρίς να κοιτάς την τσέπη του, γιατί θεωρείς αρκετά αυτά που σου δίνουν ως αμοιβή, θα παραμείνεις "γιατρουδάκι" όσα κοστούμια και ν'αλλάξεις. Ειδικά τώρα με την υπερπληθώρα ειδικών που ξεκινά, δύσκολες μέρες έρχονται για τον σεβασμό προς τον γιατρό, αλλά και τον σεβασμό προς τον ασθενή.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

1)Βασικότατος λόγος για το παραπάνω φαινόμενο είναι ότι δεν υπάρχει ( τουλάχιστον απο το μέσο ασθενή ) τρόπος και κριτήριο αντικειμενικό για να κρίνει ποιος είναι καλός γιατρός . Στην τελική δε θέλει και καμιά σπουδαία ευφυία το επάγγελμα.

Ακριβώς για αυτό το λόγο, έχουν επιβίωσει και πετύχει ( οικονομικά και επαγγελματικά ) όχι απλά μέτριοι αλλα ωμά ΗΛΙΘΙΟΙ γιατροί . Μπορώ να πώ ότι 3-4 καθηγητές στην Ιατρική σχολή Αθήνας κινούνται μεταξύ ευφυίας βατραχοπέδιλου και πορτατίφ. Και τολμώ να προβλέψω ότι θα έχουν την ίδια επιτυχία οι ίσης ευφυίας κανακάρηδες τους .

2) Εξαιτίας λοιπόν του 1. βασιλεύουν μαρκετίστες , δημοσιοσχεσίστες , αίσωποι και παραμυθέμπορες που στήριξαν όλοι τους την καριέρα όχι σε evidence based ιατρική πράξη αλλά σε μπόλικο μπλαμπλα , τουπέ ,παραμύθι και φυσικά δικτύωση που προκύπτει απο αυτά τα παραμύθια.

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει η γιαγιά σας/θεία σας να σας μιλάει για έναν "καλό γιατρό ή καλό άνθρωπο " που όταν τελικά τον γνωρίζετε διαπιστώνετε ότι πρόκειται για μέγα δημοσιοσχεσίστα ( μεγαλύτερο κι απο την κομμώτρια της γειτονιάς) παραμυθέμπορα , που μόνο ουσιαστική ιατρική δεν ασκεί.

Το τουπέ , η αυθεντία και το PR training είναι ουσιαστικό προσον για το νέο γιατρό , ειδικά τώρα που πλέον έχει αυτός ανάγκη τον ασθενή ( για να κτίσει ένα όνομα ) κι όχι το αντίστροφο.

Το μόνο καλό είναι ότι ο κόσμος σιγα σιγά ενημερώνεται για τα ιατρικά θέματα και ιδίως για το πρόβλημά τους , οπότε εντοπιζονται με περισσότερη ευκολία οι άσχετοι που πουλάνε εικόνα και αυθεντία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.