Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Αγροτικό και Αναγνώριση χρόνου ειδικότητας


like a motorway

Recommended Posts

Νομίζω πως δεν είναι ανάγκη να λέμε κάποια πράγματα συνεχώς

.

Αν κάνεις αγροτικό σε Κ.Υ. που δεν δίνει ειδικότητα τότε δεν αναγνωρίζεις ούτε το τρίμηνο που θα κάνεις εκεί.

Για παράδειγμα στην προηγούμενη προκήρυξη υπήρχαν αυτά τα ιατρεία που δεν αναγνωρίζουν ούτε μία μέρα χρόνο ειδικότητας.

ΚΥ ΝΑΞΟΥ

292 Π.Ι ΒΙΒΛΟΥ Α ΘΕΣΗ

787 Π.Ι ΚΑΤΑΠΟΛΩΝ ΑΜΟΡΓΟΥ

1777 Π.Ι ΣΧΟΙΝΟΥΣΑΣ

1300 Π.Ι ΜΕΛΑΝΩΝ

183 Π.Ι ΑΠΕΙΡΑΝΘΟΥ

2278 Κ.Υ ΝΑΞΟΥ Α ΘΕΣΗ

2279 Κ.Υ ΝΑΞΟΥ Β ΘΕΣΗ

925 Π.Ι ΚΟΡΩΝΟΥ ΑΓΟΝΟ

658 Π.Ι ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ ΑΓΟΝΟ

1887 Π.Ι ΦΙΛΩΤΙΟΥ

205 Π.Ι ΑΡΚΕΣΙΝΗΣ ΑΜΟΡΓΟΥ ΑΓΟΝΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply
Αν κάνεις αγροτικό σε Κ.Υ. που δεν δίνει ειδικότητα τότε δεν αναγνωρίζεις ούτε το τρίμηνο που θα κάνεις εκεί.

Για παράδειγμα στην προηγούμενη προκήρυξη υπήρχαν αυτά τα ιατρεία που δεν αναγνωρίζουν ούτε μία μέρα χρόνο ειδικότητας.

Τι είναι τώρα αυτό ρε Τάσο που λες εδώ;;; emdots

Μας δουλεύεις; Εννοείται πως αναγνωρίζονται παντού οι 3+3 μήνες, πάλι τα ίδια θα λέμε;!

Και τι παραδείγματα είναι αυτά που δίνεις; Δηλαδή όλοι οι άλλοι κάναμε αγροτικό σε Κ.Υ. που έδιναν ειδικότητα;;! Και αν εννοείς ότι δε θα αναγνωριστεί σε κάποιους η τρίμηνη εκπαίδευση, αυτή δε γίνεται πάντα σε νοσοκομείο του νομού στο οποίο υπάγεται το ΚΥ, όπου υπάγεται κάθε ΠΙ;;

Διευκρίνισε please τι και γιατί το λες.

Φιλικά

Όσο για το συνάδελφο gv76...

Προφανώς αυτός δε μιλάει για αναγνώριση 3+3 μηνών (που λογικά του έγινε). Ήθελε να αναγνωρίσει το αγροτικό ολόκληρο (12+6 ίσως μήνες) ως νεφρολογία!!!

Αυτό φυσικά και δε θα πρέπει να γίνεται (και είναι θρασύς που το συζητάει κιόλας άλλα τεσπα...), δεδομένου ότι ως γνωστόν η άσκηση στην νεφρολογία προϋποθέτει 2 έτη άσκησης στην παθολογία (18 μήνες με πλήρες αγροτικό σε ΠΙ, ΚΥ, ΜΤΝ, πλοίο κ.λπ.). Φυσικά αυτό πρέπει να του απαντήσουν και όχι τις βλακείες που λένε περί αναγνωρισμένης ή όχι για άσκηση μονάδας! :withstupid:

Υ.Γ. Το νόμο για την απόσπαση στο αγροτικό και τη δυνατότητα αναγνώρισης ειδικότητας μέσω αυτής δεν τον έχω πρόχειρο, και ίσως αφήνει ένα παράθυρο ανοιχτό και για την περίπτωση αυτή...αλλά και πάλι νομίζω ότι ο χρόνος θα μπορούσε να αναγνωριστεί (παραδόξως ίσως) ως χρόνος παθολογίας και όχι νεφρολογίας!

Πού είναι το ΦΕΚ της απόσπασης; emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΣΚΗΣΗΣ, ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ – Κ.Υ. ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ.

Το παραπάνω αναφέρεται στην τελευταία προκήρυξη. Και ο λόγος αναφοράς είναι επειδή έγινε θέμα εκτός του gm και στο υπουργείο.

Οπότε δεν σας/σε δουλεύω. Γράφω αυτό που λογικά συμβαίνει. Εφόσον κάνεις την τρίμηνη εκπαίδευση σε Κ.Υ. όπως αυτό της Νάξου το οποίο δεν δίνει ειδικότητα δεν αναγνωρίζεις ως ειδικότητα το κομμάτι αυτό.

Η τρίμηνη εκπαίδευση αν δεις και στις προκηρύξεις για κάποια αγροτικά ιατρεία γίνεται σε Κ.Υ. και όχι σε Νοσοκομεία.

Πιστεύω τώρα να έγινα κατανοητός....και σίγουρα δεν έχω λόγω να δουλέψω κανέναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emno Νέα κόλπα...όταν έκανα αγροτικό, θεωρούταν δεδομένο το τρίμηνο σε νοσοκομείο, όχι σε ΚΥ!

Τώρα αν έχει αλλάξει αυτό πάω πάσο...μου φαίνεται πολύ κατάντια και πισωγύρισμα πάντως αυτό αν συμβαίνει.

Να σου θυμίσω τι γράφει ο νόμος (τόσο ο 3580 στο ΦΕΚ 134Α΄/2007, όσο και ο 3730 στο ΦΕΚ 262Α΄/2008):

Στην υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί υπηρετούν υποχρεωτικώς τους τρεις πρώτους μήνες, διαδοχικά, με ισόχρονη τοποθέτηση, σε τμήματα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα του νοσοκομείου στο οποίο υπάγεται το Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας που έχουν τοποθετηθεί.

Για το άλλο τρίμηνο, που αναγνωρίζεται αφού τελειώσει κανείς το αγροτικό;

Μπήκαν κι εκεί παρόμοιες εξαιρέσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το άλλο τρίμηνο, που αναγνωρίζεται αφού τελειώσει κανείς το αγροτικό; Μπήκαν κι εκεί παρόμοιες εξαιρέσεις; :rolleyes::unsure:
Τσουκ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα...είδα την προκήρυξη που λες....

Ναι το Κ.Υ. Νάξου δε δίνει ειδικότητα, οπότε κατάλαβα τι λες.

Παλιά τι γινόταν όμως; Εγώ νομίζω ότι π.χ. για τη Νάξο όλοι θα πήγαιναν για τρίμηνο στη Σύρο...ή μήπως πήγαιναν και παλιά στη Νάξο και το τρίμηνο αναγνωριζόταν κανονικά; Ή δεν αναγνωριζόταν ποτέ, και απλώς είχα μεσάνυχτα εγώ από τότε; emoops:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδιά θέλω την βοηθειά σας. Υπάρχει περίπτωση να σου αναγνωρίσουν από το υπουργείο μόνο 4,5 μήνες ειδικότητας Παθολογίας από το αγροτικό σου (1,5 μήνα από το τρίμηνο της εκπαίδευσης + 3 μήνες από την εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου) με τη δικαιολογία ότι το νοσοκομείο όπου έκανες το τρίμηνο της εκπαίδευσης δεν δίνει ειδικότητα Χειρουργικής οπότε δεν σου αναγνωρίζεται 1,5 μήνας από το τρίμηνο της εκπαίδευσης ως χρόνος ειδίκευσης;

Υ.Γ. 1 Το νοσοκομείο δίνει 2 χρόνια Παθολογίας ως ειδικότητα.

Υ.Γ. 2 Με ενδιαφέρει να αναγνωρίσω ολόκληρο το εξάμηνο της Παθολογίας.

Υ.Γ. 3 Υπάρχουν άλλοι προηγούμενοι συνάδελφοι που έχουν αναγνωρίσει το εξάμηνο της Παθολογίας κανονικά από το αγροτικό τους και την τρίμηνη εκπαίδευσή τους στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.

Υ.Γ. 4 Τι στο καλό σχέση έχει η Παθολογία με τη Χειρουργική;

Υ.Γ. 5 Μόλις έχω ξεκινήσει το τρίμηνο της εκπαίδευσης και το συγκεκριμένο "πρόβλημα" το έμαθα από την αγροτικό που θα αντικαταστήσω, η οποία ενδιαφέρεται και αυτή για την αναγνώριση του εξαμήνου της Παθολογίας. Αν ισχύει κάτι τέτοιο σκέφτομαι μέχρι και την παραίτηση! Τι κυρώσεις θα έχω σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμος Υπ΄αριθμ. 3580

ΦΕΚ 134/τ. Α

Άρθρο 21

Η κατά το άρθρο 1 του α.ν. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α΄) υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται εννεάμηνη για τους υπόχρεους ιατρούς, που διορίζονται μετά τη δημοσίευση του παρόντος. Οι υπόχρεοι ιατροί υπηρετούν υποχρεωτικώς το πρώτο τρίμηνο από αυτό το χρονικό διάστημα διαδοχικά, με ισόχρονη τοποθέτησή τους, στον παθολογικό και χειρουργικό τομέα του νοσοκομείου, στο οποίο υπάγεται το Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχουν τοποθετηθεί. Το υπολειπόμενο εξάμηνο ο υπόχρεος υπηρετεί στο περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχει τοποθετηθεί. Κατά την περίοδο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου ο ιατρός δικαιούται κανονικής άδειας δεκαπέντε (15) ημερών.

Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τελευταία προκύρηξη για αγροτικά που έτυχε να δω αναφέρει στο τέλος ότι για την αναγνώριση του εξαμήνου πρέπει να έχεις υπηρετήσει σε τμήμα που δίνει ειδικότητα...δείτε στο σάιτ του υπουργείου την προκύρηξη της 15/6/2009...εξάλλου νομίζω ότι ο νόμος αυτός είναι σαφής...

Και θέλω να ρωτήσω τον Τάσο το εξής που έχω αντιληφθεί ότι συμβαίνει στο νοσοκομείο μου...!!

Η προηγούμενη από μένα φουρνιά ειδικευόμενων παθολογίας απολύθηκαν ΟΛΟΙ με συνυπολογισμό του εξαμήνου...και ξέρω συναδέλφους που σίγουρα δεν είχαν κάνει αγροτικό σε θέση που παρέχει χρόνο ειδικότητας...το ίδιο συνέβη και συμβαίνει και τους τελευταίους μήνες με όσους κάνουν ειδικότητα χειρουργικής, δηλαδή αντί για ένα χρόνο που είναι συνήθως το κομμάτι της προκαταρκτικής άσκησης τους φεύγουν όλους στους 6 μήνες...δεν είναι λίγο μούφα το όλο σύστημα?εκτός αν όλοι οι ειδικευόμενοι που έχουν κάνει ειδικότητα στο νοσοκομείο αυτό έχουν υπηρετήσει σε θέσεις αγροτικών ιατρείων που δίνουν χρόνο ειδικότητας......μιλάω για το νοσοκομείο Μυτιλήνης...

...προσωπικά επειδή δεν έχω κάνει αγροτικό υπηρετώ και τους 24 μήνες, αλλιώς θα είχα πιθανότατα απολυθεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνανε τρίμηνη εκπαίδευση σε Κ.Υ. που δεν δίνει παθολογία ή χειρουργική ως ειδικότητα ή και τα δύο και αναγνώρισαν χρόνο που δεν έπρεπε είναι παράνομο.

Το ότι έλαβαν βεβαίωση τρίμηνης εκπαίδευσης από το νοσοκομείο και το κατέθεσαν στην αρμόδια δ/νση υγείας κάποιας νομαρχίας και η νομαρχία βάσει της βεβαίωσης αυτής ζήτησε από το υπουργείο 3 μήνες λιγότερου χρόνου εκπαίδευσης για τους συναδέλφους υπάγεται σε αυτό που εσύ πολύ καλά ονομάζεις "ΜΠΑΧΑΛΟ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Αναφέρομαι κυρίως στην αναγνώριση των ΕΠΙΠΛΕΟΝ 3 μηνών ΠΕΡΑΝ της τρίμηνης άσκησης...δηλ. ενώ όλοι αυτοί που ανέφερα πιθανότατα έκαναν τρίμηνη άσκηση σε νοσοκομείο που δίνει ειδικότητα, νομαρχιακά νοσοκομεία κλπ. και άρα καλώς τους αναγνωρίστηκε, το νοσοκομείο τώρα αναγνωρίζει σε όλους επιπλέον 3 μήνες από το αγροτικό (δηλαδή 3+3=6, κάτι που απ'ότι ξέρω γίνεται μόνο αν κάνεις αγροτικό αποσπασμένος σε νοσοκομείο ή ΚΥ που δίνει ειδικότητα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με εκπλήσσει το να μην το γνωρίζεις εσύ :o

Το επιπλέον τρίμηνο το αναγνωρίζουν όλοι όσοι ολοκληρώνουν την υπηρεσία υπαίθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι παλαιοι 15μηνοι στο διορισμο που ειχαν λαβει απ το υπουργειο για να αναλαβουν υπηρεσια αναφερονταν τα κατωθι

1.εγκρινουμε την προσληψη ιατρων με συμβαση εργασιας Ιδιωτικου Δικαιου ορισμενου χρονου και τοποθετηση τους σε Νοσηλευτικα Ιδρυματα,προκειμενου να πραγματοποιησουν την υποχρεωτικη τριμηνη εκπαιδευση σε τακτικα Παθολογικα,Χειρουργικα και Καρδιολογικα Εξωτερικα ιατρεια και αντιστοιχα Ιατρεια Επειγοντων Περιστατικων αναγνωρισμενων Η΄ ΜΗ τμηματων Ν.Ι.

2.ο χρονος εκπαιδευσης προσμετραται ως χρονος ειδικευσης ,οποασδηποτε ειδικοτητας και κατα την εναρξη της.

αρα οσοι ειναι με το 15μηνο ειτε ηταν σε νοσοκομειο που εδινε ειτε οχι ειδικοτητα αναγνωριζουν 3μηνες του τριμηνου και αλλους τρεις απ την ολοκληρωση του αγροτικου(συμφωνα με τη μετεπειτα διαταξη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω όμως κάτι, όταν υπήρχε το 15μηνο αγροτικό έχω την εντύπωση πως δεν υπήρχε η επιπλέον αναγνώριση των 3 μηνών για όσους ακολουθούσαν παθολογική ή χειρουργική ειδικότητα και ολοκλήρωναν το αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω όμως κάτι, όταν υπήρχε το 15μηνο αγροτικό έχω την εντύπωση πως δεν υπήρχε η επιπλέον αναγνώριση των 3 μηνών για όσους ακολουθούσαν παθολογική ή χειρουργική ειδικότητα και ολοκλήρωναν το αγροτικό.

ευλογο αυτο που επισημαινεις αλλα απ το υπουργειο λενε πως το επιπλεον τριμηνο αναγνωρισης ειναι ενα μπονους(!) που ισχυει ανεξαιρετως και αναδρομικα για οσους ολοκληρωσαν το αγροτικο τους(και για τους 15μηνους).Γι αυτο και καταθετεις στην ειδικοτητα 2 διαφορετικα χαρτια,ενα ολοκληρωσης τριμηνου και ενα αγροτικου.

τωρα γιατι οι 15μηνοι διοριστηκαν με αυτες τις συνθηκες ενω οι καινουριοι με αλλες αυτο το αφηνω ασχολιαστο.

μαλιστα υπαρχει κ το σχετικο ΦΕΚ της 09/12/1997 το οποιο μιλαει για την προσμετρηση της 3μηνης εκπαιδευσης σε αναγνωρισμενα ή μη Ν.Ι. ως χρονου ειδικευσης για τους 15μηνους με το οποιο και αλλωστε διοριστηκαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σίγουρο ότι το τρίμηνο αφαιρείται από το 1ο νοσοκομείο; Γιατί αν το αναγνωρίσεις, έτσι μένεις άνεργος για επιπλέον 3 μήνες και περιμένεις στην αναμονή για το 2ο νοσοκομείο 3 μήνες παραπάνω από όσο αν δεν το αναγνώριζες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι βέβαιο ότι το τρίμηνο αφαιρείται από το 1ο νοσοκομείο, κι αυτό ισχύει για όλες τις ειδικότητες ανεξαιρέτως. Ωστόσο αν σε ενδιαφέρει να μην μείνεις άνεργος για μεγαλύτερο χρόνο, μην ανησυχείς. Ούτως ή άλλως, όταν τελειώσει η σύμβασή σου με το 1ο νοσοκομείο, θα μπείς στην παράταση εως ότου παρουσιαστεί ο επόμενος, δηλαδή για διάστημα 2-3 μηνών. Φυσικά, το διάστημα αυτό της παράτασης δεν προσμετράται ως ειδικότητα. Μόνο ως μισθουλάκια-καλά είναι κι αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο νόμος αναφέρει ότι το τρίμηνο αφαιρείται απο οποιαδήποτε ειδικότητα.

επομένως με το που θα παρουσιασεις για τον 1 χρόνο της μικροβιολογίας θα κανεις στην πραγματικότητα 9 μήνες και στην συνέχεια θα παραμείνεις με παραταση στην θέση σου αν το επιθυμεις μεχρι να έρθει ο επόμενος να διοριστείς

αν ολοκληρώσεις το αγροτικό σου.. όταν θα πας για πλήρη ειδικότητα που συμπεριλαμβανει και παθολογία στο κομμάτι τις άσκησης τότε θα σου αναγνωριστεί και το κομμάτι της παθολογίας που αναγνωρίζεις με την εκπλήρωση του αγροτικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε παιδιατρικά νοσοκομεία που δίνουν πλήρη ειδικότητα Μικροβιολογίας αλλά αναγκαστικά η Παθολογία γίνεται σε κάποιο άλλο νοσοκομείο, απο που αφαιρείται ο χρόνος που αναγνωρίζεται απο το αγροτικό αν υποθέσουμε πως η παθολογία γινει στο τέλος?

Θα αφαιρεθούν και οι 6 μήνες απο την παθολογία ή μόνο οι 3?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 μήνες από μικροβιολογία και 3 από παθολογία εφόσον έχει ολοκληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου, αλλιώς μόνο 3 από την μικροβιολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν το νοσοκομειο στο οποιο υπαγεται το Π.Ι. ΔΕΝ ειναι αναγνωρισμενο να δινει ειδικοτητα χειρουργικης, τοτε αναγνωριζονται μονο οι 3 μηνες χειρουργικης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Τάσο βρήκες τελικά το ΦΕΚ???δυστυχώς εγώ έχω μόνο την φωτοτυπία της αντίστοιχης σελίδας που μιλάει για αναγνωρισμένα ή μη τμήματα νοσοκομείων (οπότε και αναγνωρίζεις ειδικότητα).

Μου το έδωσαν από το γραφείο ειδικοτήτων στο υπουργείο αλλά θα ήταν καλό να το ανεβάσει όποιος μπορεί γιατι είναι αρκετοί παλαιοί 15μηνοι που έκαναν 3μηνα σε κέντρα υγείας και έχουν αμφιβολία για το εάν αναγνωρίζουν 3 ή 6 μήνες(3 από την 3μηνη εκπαίδευση και άλλους 3 από την ολοκλήρωση).Επίσημα πάντως από το υπουργείο αναγνωρίζουνε

κανονικά την 3μηνη εκπαίδευση καθώς τόσο η σύμβαση διορισμού τους όσο και το αντίστοιχο ΦΕΚ μιλούσαν για αναγνώριση του τριμήνου σε αναγνωρισμένα ή μη νοσοκομειακά ιδρύματα. Φυσικά όποιος έχει ολοκληρώσει αναγνωρίζει και επιπλέον 3 μηνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευτυχώς πόσταρες και μου το θύμησες.

Εφόσον ολοκλήρωσες το αγροτικό και έχεις βεβαίωση από το νοσοκομείο την καταθέτεις στο υπουργείο (τμήμα αγροτικών) και σου δίνει βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. Με αυτή τη βεβαίωση αναγνωρίζεις 6 μήνες παθολογικής ή χειρουργικής ειδικότητας.

Την απάντηση την έδωσε η κα Σπηλιοπούλου από το γραφείο ειδικοτήτων του υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο καλησπερα!

Αυτο που παραθετεις και οπως λες ειναι πληροφορια απο το υπουργειο εχει συζητηθει και υπαρχει κατι διφορουμενο....

Οταν τελειωνεις το αγροτικο περνεις βεβαιωση ολοκληρωσης αγροτικου απο το νοσοκομειο που υπαγεται το αγροτικο σου....μεχρι εδω οκ....

Γιαυτους που κανουν αγονο η βεβαιωση αυτη(απο το νοσοκομειο) κατατιθεται στη διευθυνση υγιεινης που εχει βαλει ο ενδιαφερομενος τα χαρτια του για το 2ο κομματι της ειδικοτητας...ωστε και η αιτηση να εχει ισχυ οτι ολοκληρωσες το αγονο....

Λες λοιπον(μαλλον η Παπαναγιωτου) οτι η βεβαιωση απο το νοσοκομειο περι ολοκληρωσης αγροτικου κατατιθεται και στο υπουργειο για να παρεις βεβαιωση υπηρεσιας υπαιθρου!Μα στην ουσια το ιδιο χαρτι με αυτο απο το νοσοκομειο δεν ειναι????

Δηλ αν καταθεσεις αυτο στο νοσοκομειο που θα κανεις το πρωτο κομματι δεν αναγνωριζονται 6 μηνες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έγραψα από που δόθηκε η παραπάνω ενημέρωση, είναι η κα Σπηλιοπούλου από το γραφείο ειδικοτήτων νοσοκομείων Αττικής (κα Παπαναγιώτου δεν γνωρίζω να υπάρχει στο υπουργείο, μάλλον αναφέρεσαι στην κα Παπανότη).

Αυτό που αναφέρεις της το μετέφερα κι εγώ.

Το όλο πρόβλημα, και για το οποίο υπήρξε ο διάλογος με τον συνάδελφο highistas, είναι στους συναδέλφους που ολοκλήρωσαν την 15μηνη υπηρεσία υπαίθρου και έκαναν το αρχικό τρίμηνο εκπαίδευσης σε Κ.Υ. που δεν αναγνωρίζει χρόνο παθολογικής/χειρουργικής ειδικότητας.

Οι παραπάνω συνάδελφοι μπορούν να απευθυνθούν στο υπουργείο υγείας-τμήμα αγροτικών και καταθέτοντας τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου από το νοσοκομείο να αναγνωρίσουν 6 μήνες παθολογία ή χειρουργική ακόμα και αν έκαναν την τρίμηνη εκπαίδευση σε Κ.Υ. μη αναγνωρισμένο να δίνει χειρουργική/παθολογική ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.