Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Αγροτικό και Αναγνώριση χρόνου ειδικότητας


like a motorway

Recommended Posts

ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ( 1 ΧΡΟΝΟΣ) ΘΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ 3, 6 ΜΗΝΕΣ Η ΚΑΘΟΛΟΥ?ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΜΑΛΛΟΝ" 3 ΜΗΝΕΣ,ΕΝΩ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ 1 ΕΩΣ 2.5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΗΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.(3, 6 ,ΚΑΘΟΛΟΥ).ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply

Η μικροβιολογία έχει ένα έτος Παθολογία. Οπότε αν στο κομμάτι που θα κάνει τώρα για ένα έτος διοριστεί και κάνει μικροβιολογία (12 μήνες) θα αφαιρεθούν 3 μήνες. Αν κάνει Φενική Παθολογία θα αφαιρευθούν 6 μήνες.

ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ (ΙΑΤΡΙΚΗ ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ)

Απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:


  • 24 μήνες Μικροβιολογία (Διαγνωστική Λοιμωδών Νοσημάτων - Ανοσολογία, από τους 24 μήνες, οι 6 μήνες θα γίνονται στην Ανοσολογία)
  • 12 μήνες Βιοχημεία
  • 12 μήνες Αιματολογία - Αιμοδοσία
  • 12 μήνες Γενική Παθολογία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΑΦΟΥ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ,ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ 1 ΧΡΟΝΟ,ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΕΚΕΙ (ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ,ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ) ,ΓΙΑΤΙ Σ΄ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ?

γιατί το τρίμηνο αφαιρείται από οποιοδήποτε ειδικευόμενο ιατρό (σε οποιαδήποτε ειδικότητα) που έχει κάνει την τρίμηνη εκπαίδευση στο αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

γεια χαρα!προλαβα να κανω μονο το τριμηνο του αγροτικου γιατι ανοιξε η θεση μου για να κανω το πρωτο κομματι(2 χρονια)της βιοπαθολογιας.το νοσοκομειο που εχω δηλωσει δινει 2 χρονια μικροβιολογιας.τελικα μου αφαιρεσαν 3 μηνες απο την μικροβιολογια.δεν ξερω αν σε βοηθησα καθολου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Μικροβιολογία είναι ενιαία ειδικότητα και περιλαμβάνει απλά 12 μήνες Παθολογίας.

6 μήνες αφαιρούνται από όσους θέλουν πλήρη Παθολογία ή σπαστές ειδικότητες με μέρος Παθολογίας.

Έτσι καταλαβαίνω τουλάχιστον εγώ τα έως σήμερα ισχύοντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To τρίμηνο αφαιρείται από το πρώτο νοσοκομείο που θα πας. Πας λόγου χάρη σε νοσοκομείο που δίνει 1 χρόνο λίγο από όλα, θα κάνεις 9 μήνες λίγο από όλα, ή ότι επιθυμεί ο διευθυντής σου.

Οι άλλοι τρεις μήνες θα αφαιρεθούν από την Παθολογία σου, σε όποιο νοσοκομείο την κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ( 1 ΧΡΟΝΟΣ) ΘΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ 3, 6 ΜΗΝΕΣ Η ΚΑΘΟΛΟΥ?ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΜΑΛΛΟΝ" 3 ΜΗΝΕΣ,ΕΝΩ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ 1 ΕΩΣ 2.5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΗΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.(3, 6 ,ΚΑΘΟΛΟΥ).ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Η μικροβιολογία , όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, έχει 12 μήνες Παθολογίας. Όταν καποιος έχει κάνει τρίμηνο και αγροτικό τι γίνεται:

Το τρίμηνο, όπως λέει και ο νόμος, αναγνωρίζεται ως χρόνος ειδίκευσης. Αυτό σημαίνει οτι πριν που μονο το τρίμηνο αφαιρείτο από την ειδικότητα, θα έπρεπε αυτοί οι 3 μήνες να αφαιρεθούν αναλογικά από όλα τα τμήματα της ειδικότητας, πχ 1 μήνας Μικροβιολογία, 2 εβδομάδες Αιματολογια κλπ. Αυτό όμως δε γινότανε, γιατί κανείς δεν ήθελε να χάσει μήνες από το Εργαστήριο για να πάει να κάνει 1 χρόνο Παθολογία, ούτε και τους διευθυντές των εργαστηρίων εξυπηρετούσε, γιατί χάνανε κόσμο για λάντζα. Για το λόγο αυτό, κόβανε το τρίμηνο από την Παθολογία.

Αν κάνεις σπαστά την ειδικότητα, το τρίμηνο αφαιρείται από το πρώτο νοσοκομείο όπου διορίζεσαι. Συνήθως τα νοσοκομεία που δίνουν 1 με 2 χρόνια μικροβιολογία δεν δίνουν παράλληλα και παθολογία. Οπότε τρεις μήνες ειδικότητας (εργαστήριο, όχι παθολογία) αφαιρούνται από το 1ο νοσοκομείο. Ολα καλά ως εδώ;

Με το νεο σύστημα, εφοσον κάποιος έχει ολοκληρώσει και το αγροτικό (είτε 12μηνο είτε 9μηνο, αρκεί να το έχει ολοκληρώσει), του αναγνωρίζονται και 3 επιπλέον μήνες από το γενικό κομμάτι της ειδικότητας, που στην περίπτωσή μας είναι η Παθολογία. Έτσι, αν μεν κάποιος διορισθεί με ενιαια τοποθέτηση, του αφαιρούν άλλους 3 μήνες Παθολογίας (σύνολο 6), ενώ αν κάνει την Παθολογία σε 2ο νοσοκομείο, του αφαιρουν 3 μήνες από το 2ο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

σορυ ρε παιδια,αλλα ολοκληρωνοντας το αγροτικο αφαιρουνται 6 μηνες απο χειρουργικη ετσι δεν ειναι?το νοσοκομειο που εχω καταθεσει χαρτια δε το δεχεται γι αυτους που ειναι ηδη μεσα,κ ας ορκιστηκαν προσφατα.ετσι αργει πολυ ο διορισμος μου.πηρα σε υπουργειο κ δεν εβγαλα ακρη.δεν ειναι υποχρεωτικο να αφαιρεσουν 6μηνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο σνάδελφος για τον οποίο ενδιαφέρεσαι, έχει ολοκληρώσει το αγροτικό και έχει διοριστεί έπειτα για πρώτη φορά για ειδικότητα στο νοσοκομείο στο οποίο θα διοριστείς εσύ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο σνάδελφος για τον οποίο ενδιαφέρεσαι, έχει ολοκληρώσει το αγροτικό και έχει διοριστεί έπειτα για πρώτη φορά για ειδικότητα στο νοσοκομείο στο οποίο θα διοριστείς εσύ;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει ολοκληρωσει το αγροτικο,και στο νοσοκομειο το ξερουν αλλα μου λενε να μη το ψαξω αλλο και απο την επομενη προσληψη που θα γινει θα αφαιρεσουν 6μηνο.εμενα ομως δε μ ενδιαφερει η επομενη προσληψη γιατι αντικαθιστω το συναδελφο που ειναι τωρα μεσα κ δε του αφαιρουν 6μηνο.με κανουν κ νιωθω ασχημα ενω αυτο που θελω ειναι να εφαρμοστει ο νομος οπως γινεται αλλου.πηρα στο υπουργειο κ ειπαν οτι δε θα κανουν αυτοι το δικαστηριο.ελεος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι βρωμάει, είναι κάποιος γόνος ο συνάδελφος ή κάποιο κομματικό στέλεχος; Κάνε εξώδικο ή απείλησε τους με μήνυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει ολοκληρωσει το αγροτικο,και στο νοσοκομειο το ξερουν αλλα μου λενε να μη το ψαξω αλλο και απο την επομενη προσληψη που θα γινει θα αφαιρεσουν 6μηνο.εμενα ομως δε μ ενδιαφερει η επομενη προσληψη γιατι αντικαθιστω το συναδελφο που ειναι τωρα μεσα κ δε του αφαιρουν 6μηνο.με κανουν κ νιωθω ασχημα ενω αυτο που θελω ειναι να εφαρμοστει ο νομος οπως γινεται αλλου.πηρα στο υπουργειο κ ειπαν οτι δε θα κανουν αυτοι το δικαστηριο.ελεος.

Εφόσον γνωρίζεις πως έχει ολοκληρώσει το αγροτικό και αφού είναι ο πρώτος του διορισμός σε ειδικότητα, υποχρεούται το γραφείο προσωπικού να μειώσει την σύμβαση εργασίας που υπέγραψε πέρσι ή και παλαιότερα κατά 3 μήνες ακόμα.

Πας στο γραφείο προσωπικού και τους αναφέρεις το νόμο του 2007 και την εγκύκλιο του ιανουαρίου 2008.

Αν δεν μειώσουν τη σύμβαση εργασίας με τον διορισμένο ιατρό ζήτα να σου απαντήσουν εγγράφως το λόγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Για να προσμετρηθούν οι 3 μήνες από την εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου στο κύριο κομμάτι της ειδικότητας δεν αρκεί μόνο το χαρτί της βεβαίωσης από το περιφερειακό Νοσοκομείο,όπου υπάγεται το Π.Ι. ή το Κ.Υ, αλλά χρειάζεται και αντίστοιχη βεβαίωση μετά από σχετική αίτηση στο Υπουργείο Υγείας..Το γράφω,γιατί μου ζητήθηκε σχετικό έγγραφο για διορισμό ειδικότητας σε νοσοκομείο της Αθήνας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι να ναι ζητάνε , σε λίγο μας ζητάνε πιστοποιητικό αγαμίας απο τη ενόρια που ανήκουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να προσμετρηθούν οι 3 μήνες από την εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου στο κύριο κομμάτι της ειδικότητας δεν αρκεί μόνο το χαρτί της βεβαίωσης από το περιφερειακό Νοσοκομείο,όπου υπάγεται το Π.Ι. ή το Κ.Υ, αλλά χρειάζεται και αντίστοιχη βεβαίωση μετά από σχετική αίτηση στο Υπουργείο Υγείας..Το γράφω,γιατί μου ζητήθηκε σχετικό έγγραφο για διορισμό ειδικότητας σε νοσοκομείο της Αθήνας..

εμενα παντως για το διορισμο μου στη χειρουργικη δε μου ζητησαν τετοιο χαρτι.αρκεστηκαν στη βεβαιωση τριμηνου απο το νοσοκομειο και τη βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσίας υπαιθρου. με αυτα τα δυο μου αφαιρεσαν το εξαμηνο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Έχω κάνει αγροτικό σε ΜΤΝ σε νοσοκομείο το οποίο έδινε τότε 2 χρόνια ειδικότητα στη Νεφρολογία. Κάνω τώρα Νεφρολογία και σε ερώτηση σχετικά με την αναγνώριση του αγροτικού στο Υπουργείο (σύμφωνα με το ν. 3580/2007 παρ. 3Β άρθρο 21), η απάντηση ήταν ότι δεν μπορεί να γίνει διότι είναι αναγνωρισμένο το Νεφρολογικό τμήμα για χορήγηση ειδικότητας και όχι η ΜΤΝ (στο Νοσ. Άρτας). Δηλαδή η ΜΤΝ δεν αποτελεί τμήμα του Νεφρολογικού Τμήματος? Και η άσκηση στη Νεφρολογία δεν περιλαμβάνει άσκηση στη ΜΤΝ? Παρεπιμπτόντως δεν υπήρχε καν Νεφρολογική Κλινική ή Ε.Ι. στην Άρτα τότε, άρα Νεφρολογικό Τμήμα=ΜΤΝ... Πλήρες θέατρο του παραλόγου... Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία με σχετικό θέμα και πώς μπορεί τελικά να επιτευχθεί η αναγνώριση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήσουν με υπουργική απόφαση τοποθετημένος στη ΜΤΝ ή απλά με την εντολή του διοικητή του νοσοκομείου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα αγροτικό από 9/2000 - 6/2002. Τρίμηνο, 12 μήνες αγροτικό και 6μηνη παράταση. Η θέση είχε προκηρυχθεί για την ΜΤΝ από το Υπουργείο και τοποθετήθηκα με υπουργική απόφαση. Καθημερινά στην ΜΤΝ και εφημερίες εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε δεν ήσουν στη νεφρολογική κλινική με υπουργική απόφαση. Άρα καλώς δεν αναγνωρίζεται ως χρόνος ειδικότητας το αγροτικό σου στη ΜΤΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' ότι είδα από τη λίστα του CSO το νοσοκομείο Άρτας δίνει 2 έτη Νεφρολογίας από τα 4 που χρειάζεται η ειδικότητα.

Εφόσον ήσουν με υπουργική απόφαση εκεί, και το διάστημα που έκανες αγροτικό έδινε ειδικότητα στο συγκεκριμένο τμήμα, τότε μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο από το αγροτικό ως χρόνο ειδικότητας.

Φαντάζομαι πως έχεις μιλήσει με την κα Σαμαρά στο υπουργείο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναγνωριζεται το αγροτικο και στην περίπτωση που το τμήμα (π.χ. καρδιολογικο) δεν εδινε ειδικοτητα οταν καποιος εκανε το αγροτικο, αλλά τώρα δίνει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.