Jump to content

Μισθολόγιο ειδικευόμενων ιατρών από 1/1/2009


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 417
  • Created
  • Last Reply

Ξέρει κανείς αν το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών έχει καταργηθεί στα ειδικά μισθολόγια και σε μας;

Εγώ το παίρνω.. και μάλιστα το Νοέμβρη εγκρίθηκε η αίτηση μου και ξεκίνησα να το παίρνω (και αναδρομικά από όταν είχα κάνει την αίτηση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδια,ξεκινησα την ειδικοτητα 11/2011 με δεκαπανθημερο 517 ευρω,τωρα με το νεο μισθολογιο ειμαι στα 489

Συναδελφος που ξεκινησε 8/2012 επερνε δεκαπενθημερο 534,και τωρα 504 ευρω...

πως εξηγηται αυτο?και οι δυο εχουμε κανει 13 μηνες αγροτικο(επιπλεον εγω αλλους 2 μηνες καπη)

τοσο καιρο δεν ειχα ρωτησει γιατι οι περισσοτεροι συναδελφοι ειναι παντρεμενοι ή αρκετα παλαιοτεροι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια,ξεκινησα την ειδικοτητα 11/2011 με δεκαπανθημερο 517 ευρω,τωρα με το νεο μισθολογιο ειμαι στα 489

Συναδελφος που ξεκινησε 8/2012 επερνε δεκαπενθημερο 534,και τωρα 504 ευρω...

πως εξηγηται αυτο?

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ζητήσεις εκκαθαριστικό από τη μισθοδοσία σου και να δεις τι κρατήσεις σου κάνουν, αλλά και να μάθεις αν ο συνάδελφος σου παίρνει κάποια επιδόματα που εσύ δεν παίρνεις (χρονοεπίδομα, τέκνων, μεταπτυχιακού κτλ.)

Το βέβαιο είναι ότι τα χρήματα που έπαιρνες και που παίρνεις αντιστοιχούν σε βασικό μισθό χωρίς εξτρά επιδόματα και χωρίς αναδρομικές περικοπές (μόνο τις περικοπές του νέου μισθολογίου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Με προβλημάτισες λίγο γιατί σε ένα σημείο του δημοσιεύματος που παραθέτεις λέει:

Με επιστολή της προς τον διοικητή της αρµόδιας Υγειονοµικής Περιφέρειας (ΥΠΕ), n κ. Μαρία Εµποριάδου - Πετικοπούλου τονίζει ότι -τους επόµενους µήνες- αδυνατεί να εφηµερεύσει µε ασφάλεια, καθώς δεν πραγµατοποιούνται νέοι διορισµοί ειδικευόµενων γιατρών

Σταματήσανε / καθυστερούνε οι διορισμοί δηλαδή; Τι συμβαίνει; Γνωρίζει κανένας μήπως κάτι παραπάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To έχω ακούσει ως φήμη ότι δε γίνονται πλέον διορισμοί, μέχρι να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις εξετάσεις ειδικότητας. Βέβαια, αν κάνεις μια βόλτα από το EDMS θα δεις πολλούς πρόσφατους διορισμούς, οι οποίοι κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να είναι συνέχιση και όχι έναρξη ειδικότητας (θα ήταν παράλογο έχοντας κάνει κομμάτι ειδικότητας να σου ζητούν να δώσεις εξετάσεις για να τη συνεχίσεις).

Από την άλλη, μπορεί το δημοσίευμα να ολίγον ανακριβές, δηλ. να διορίζονται γιατροί για πλήρη ή συνέχιση ειδικότητας, αλλά να μη γίνονται πλέον δεκτές αιτήσεις.

Υ.Γ. Άκουσα κάτι και για άμμισθη ειδικότητα. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να ψάξω για κάνα καλάσνικοφ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To έχω ακούσει ως φήμη ότι δε γίνονται πλέον διορισμοί, μέχρι να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις εξετάσεις ειδικότητας. Βέβαια, αν κάνεις μια βόλτα από το EDMS θα δεις πολλούς πρόσφατους διορισμούς, οι οποίοι κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να είναι συνέχιση και όχι έναρξη ειδικότητας (θα ήταν παράλογο έχοντας κάνει κομμάτι ειδικότητας να σου ζητούν να δώσεις εξετάσεις για να τη συνεχίσεις).

Από την άλλη, μπορεί το δημοσίευμα να ολίγον ανακριβές, δηλ. να διορίζονται γιατροί για πλήρη ή συνέχιση ειδικότητας, αλλά να μη γίνονται πλέον δεκτές αιτήσεις.

Υ.Γ. Άκουσα κάτι και για άμμισθη ειδικότητα. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να ψάξω για κάνα καλάσνικοφ.

Ένας τρόπος υπάρχει να μάθουμε:

1. Υπάρχει κάποιος που να διορίστηκε πρόσφατα ως ειδικευόμενος (ας κάνει ένα post εδώ πέρα να ξέρουμε τι συμβαίνει).

2. Υπάρχει κάποιος να υπέβαλε αίτηση για ειδικότητα πρόσφατα (ας κάνει ένα post εδώ πέρα να ξέρουμε τι συμβαίνει).

3. Το θέμα σχετικά με την άμισθη ειδικότητα είναι πολύ παλιό (3-4 ετών νομίζω). Άκουσες κάτι πρόσφατα;

4. Ποια είναι η ημερομηνία του δημοσιεύματος που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω;

Κρίσιμες ερωτήσεις, κρίσιμες απαντήσεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3. Το θέμα σχετικά με την άμισθη ειδικότητα είναι πολύ παλιό (3-4 ετών νομίζω). Άκουσες κάτι πρόσφατα;

Μόνο ως φήμη από στόμα σε στόμα, γι' αυτό ας μην τρομάζει κανείς χωρίς λόγο. Για τα υπόλοιπα ερωτήματα, ένα τηλέφωνο στο Υπ. Υγείας για το ερώτημα 1 , και στην Περιφέρεια στον κο Μάνο (δε θυμάμαι το επώνυμο) για το ερώτημα 2.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Το δημοσίευμα είναι της 21-02-2013, το γράφει επάνω αριστερά.

2. Σε φίλο μου άνοιξε η θέση του στις 7/3 κι έχει ήδη τον διορισμό στο χέρι.

3. Σε άλλη φίλη μου άνοιξε η θέση της 13/3 και την περιμένουμε από μέρα σε μέρα για να ξεκινήσει στο τμήμα μας.

4. Σε δεύτερο φίλο μου άνοιξε η θέση του στις 22/3 και περιμένει τον διορισμό για να φύγει από το τμήμα μας.

Τα 2 και 3 για το νοσοκομείο Τρικάλων. Το 4 για το νομαρχιακό της Λάρισας.

Στο δημοσίευμα μάλλον αναφέρεται σε διορισμό ειδικών και έκαναν λάθος κι έγραψαν ειδικευόμενους. Γιατί τα προγράμματα χρειάζονται ειδικούς, των οποίων οι διορισμοί έχουν παγώσει εδώ και 1-2 χρόνια.

Υ.Γ. σταματήστε να αναπαράγετε ό,τι φήμη ακούτε από δω κι από κει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To έχω ακούσει ως φήμη ότι δε γίνονται πλέον διορισμοί, μέχρι να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις εξετάσεις ειδικότητας.

Ομολογώ οτι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μιλάς για την έναρξη ή την απόκτηση ειδικότητας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To έχω ακούσει ως φήμη ότι δε γίνονται πλέον διορισμοί, μέχρι να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις εξετάσεις ειδικότητας.

Ομολογώ οτι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μιλάς για την έναρξη ή την απόκτηση ειδικότητας;

Προφανώς εννοεί εξετάσεις για ΈΝΑΡΞΗ ειδικότητας (αλλά μάλλον δεν ισχύει). Βέβαια με την κινητικότητα που υπάρχει γύρω από τον περιορισμό των θέσεων στο δημόσιο - απολύσεις - τρόικα - κινητικότητα - αντικατάσταση υπαλλήλων κλπ. ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΛΑ. Το σίγουρο είναι ότι "κάποτε" θα μπουν οι εξετάσεις. Το πότε θα γίνει αυτό όμως είναι άγνωστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To έχω ακούσει ως φήμη ότι δε γίνονται πλέον διορισμοί, μέχρι να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις εξετάσεις ειδικότητας.

Ομολογώ οτι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μιλάς για την έναρξη ή την απόκτηση ειδικότητας;

Προφανώς εννοεί εξετάσεις για ΈΝΑΡΞΗ ειδικότητας (αλλά μάλλον δεν ισχύει). Βέβαια με την κινητικότητα που υπάρχει γύρω από τον περιορισμό των θέσεων στο δημόσιο - απολύσεις - τρόικα - κινητικότητα - αντικατάσταση υπαλλήλων κλπ. ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΛΑ. Το σίγουρο είναι ότι "κάποτε" θα μπουν οι εξετάσεις. Το πότε θα γίνει αυτό όμως είναι άγνωστο.

Καλύτερα να μιλάμε με στοιχεία σχετικά με το θέμα των εξετάσεων και όχι να μιλάμε με φήμες..... Είναι αρκετά ευαίσθητο θέμα, επομένως δεν είναι σωστό να μιλάμε με ράδιο αρβύλα..... σοβαρότητα λοιπόν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι πάει να πει "το άκουσα ως φήμη"; Μήπως κάνουμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει; Δουλεύει στα υπόγεια της τρόικας; Έχει κολλητό τον Λυκουρέτζο; Πως λέει ο άλλος έχω ακούσει "ως φήμη";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To έχω ακούσει ως φήμη ότι δε γίνονται πλέον διορισμοί, μέχρι να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις εξετάσεις ειδικότητας.

Ομολογώ οτι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μιλάς για την έναρξη ή την απόκτηση ειδικότητας;

Προφανώς εννοεί εξετάσεις για ΈΝΑΡΞΗ ειδικότητας (αλλά μάλλον δεν ισχύει). Βέβαια με την κινητικότητα που υπάρχει γύρω από τον περιορισμό των θέσεων στο δημόσιο - απολύσεις - τρόικα - κινητικότητα - αντικατάσταση υπαλλήλων κλπ. ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΛΑ. Το σίγουρο είναι ότι "κάποτε" θα μπουν οι εξετάσεις. Το πότε θα γίνει αυτό όμως είναι άγνωστο.

Καλύτερα να μιλάμε με στοιχεία σχετικά με το θέμα των εξετάσεων και όχι να μιλάμε με φήμες..... Είναι αρκετά ευαίσθητο θέμα, επομένως δεν είναι σωστό να μιλάμε με ράδιο αρβύλα..... σοβαρότητα λοιπόν....

Επειδή πρέπει να υπάρχει σοβαρή αντιμετώπιση γι' αυτό το θέμα, ακριβώς γι' αυτό μιλάμε σοβαρά και το βάζουμε στο τραπέζι.

Δεν είναι παράλογη υπόθεση η θέσπιση εξετάσεων με βάση το περιοριστικό οικονομικό κλίμα που υπάρχει το οποίο επηρεάζει τα πάντα. Θα έρθει αύριο η τρόικα και θα σου πει "Επειδή έχετε υπερπληθωρισμό γιατρών, δεν έχει νόημα να πληρώνετε για να τους εκπαιδεύσετε τη στιγμή που δεν τους χρειάζεστε λόγω πληθωρισμού ιατρών + να μένουν μελλοντικά άνεργοι αυξάνοντας τα ήδη τραγικά ποσοστά ανεργίας σας. Είναι σπατάλη πόρων και κάνετε κακό στη νέα γενιά καταδικάζοντάς τους να ακολουθήσουν ένα επάγγελμα εξ' αιτίας του οποίο θα μείνουν άνεργοι. Γι' αυτό βάλτε έναν μηχανισμό περιορισμού των νέων ιατρών (=λέγε με εξετάσεις)".

Θα πλασαριστεί στην κοινωνία ως αναβάθμιση της ποιότητας του ιατρικού δυναμικού μάλιστα.

Προσωπικά δεν μου φαίνεται "αφύσικο" αυτό το σενάριο. Είναι σίγουρα υπόθεση. Είναι σίγουρα "φαντασιακή κατάσταση", αλλά θεωρώ ότι είναι πιο τίμιο να είναι ο ιατρικός κόσμος έτοιμος παρά να "μην λέμε τίποτα όπως προτείνεις" επειδή είναι ευαίσθητο ζήτημα και να πιαστούν όλοι εξ' απροόπτου μελλοντικά όταν θα θεσπιστεί.

Άλλωστε θυμάμαι ένα "προσχέδιο" που είχε διαρρεύσει πριν από 2 χρόνια σχετικά με αυτό το θέμα.

Είχε γραφτεί γιατί ήθελε κάποιος να σκοτώσει την ώρα του; Προφανώς όχι.

Σοβαρότητα λοιπόν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον με παρεξήγησες συνάδελφε. Δεν λέω να μην λέμε τίποτα γι αυτό το θέμα , αλλά να μιλάμε με στοιχεία και όχι με "φήμες". Πιο τίμιο και υπεύθυνο είναι να λέω "πιστεύω αυτό....." και όχι να λέω "άκουσα φήμες". Συμφωνώ, απόλυτα, μαζί σου για τα υπόλοιπα. Αλλωστε δεν αντιμετωπίζεις το πρόβλημα με τις εξετάσεις. Το έχουμε αναλύσει σε άλλο ποστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον με παρεξήγησες συνάδελφε. Δεν λέω να μην λέμε τίποτα γι αυτό το θέμα , αλλά να μιλάμε με στοιχεία και όχι με "φήμες". Πιο τίμιο και υπεύθυνο είναι να λέω "πιστεύω αυτό....." και όχι να λέω "άκουσα φήμες". Συμφωνώ, απόλυτα, μαζί σου για τα υπόλοιπα. Αλλωστε δεν αντιμετωπίζεις το πρόβλημα με τις εξετάσεις. Το έχουμε αναλύσει σε άλλο ποστ.

Δεν υπάρχει παρεξήγηση φίλε μου. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον με παρεξήγησες συνάδελφε. Δεν λέω να μην λέμε τίποτα γι αυτό το θέμα , αλλά να μιλάμε με στοιχεία και όχι με "φήμες". Πιο τίμιο και υπεύθυνο είναι να λέω "πιστεύω αυτό....." και όχι να λέω "άκουσα φήμες".

Είπα εξ αρχής ότι το άκουσα ως φήμη, σε συζήτηση, ούτε "πιστεύω αυτό" ούτε στοιχεία και βλακείες. Πόσο πιο τίμιο και υπεύθυνο; ΑΚΟΥΣΑ! Άκουσα να το λένε κάποιοι ανεπίσημα και αναρμόδια, το άκουσα σε συζήτηση, πόσο πιο λιανά να στο κάνω; Κουτσομπολιό! Ούτε πιστεύω σε κάτι, ούτε στοιχεία έχω. Αυτό είναι τίμιο και υπεύθυνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που την άκουσες αυτή τη συζήτηση-φήμη; Στο καφενείο της Βουλής, του υπουργείου ή της γειτονιάς σου; Που; Πες μας για να καταλάβουμε. Δεν γνωρίζω ποιος είσαι και που δουλεύεις για να καταλάβω αν μιλάς σοβαρά ή κάνεις χαβαλέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που την άκουσες αυτή τη συζήτηση-φήμη; Στο καφενείο της Βουλής, του υπουργείου ή της γειτονιάς σου; Που; Πες μας για να καταλάβουμε. Δεν γνωρίζω ποιος είσαι και που δουλεύεις για να καταλάβω αν μιλάς σοβαρά ή κάνεις χαβαλέ.

Συζήτηση μεταξύ ειδικευομένων δε σου κάνει; Πρέπει το μυαλό σου να πηγαίνει στη Βουλή ή στο Υπουργείο; Κάποιος, κάπου, κάτι άκουσε, το μετέφερε, το μετέφερα. Το ξεκαθάρισα από την αρχή. Αν κάποιοι δεν το καταλαβαίνετε και κάνετε την τρίχα τριχιά, δε σας φταίω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το τοπικ ειναι

Μισθολόγιο ειδικευόμενων ιατρών από 1/1/2009

παρακαλω να μου εξηγησετε γιατι στα τελευταια 10-15 ποστ διαβαζω ασχετες μ....ς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που την άκουσες αυτή τη συζήτηση-φήμη; Στο καφενείο της Βουλής, του υπουργείου ή της γειτονιάς σου; Που; Πες μας για να καταλάβουμε. Δεν γνωρίζω ποιος είσαι και που δουλεύεις για να καταλάβω αν μιλάς σοβαρά ή κάνεις χαβαλέ.

Συζήτηση μεταξύ ειδικευομένων δε σου κάνει; Πρέπει το μυαλό σου να πηγαίνει στη Βουλή ή στο Υπουργείο; Κάποιος, κάπου, κάτι άκουσε, το μετέφερε, το μετέφερα. Το ξεκαθάρισα από την αρχή. Αν κάποιοι δεν το καταλαβαίνετε και κάνετε την τρίχα τριχιά, δε σας φταίω.

Δηλαδή, μπούρδες; Ας τα έλεγες στο ποστ "Περι Μπουρδολογίας" τότε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να πιστεύω ότι είναι όντως μπούρδες! Αλλά αυτό δεν είσαι αρμόδιος να το κρίνεις εσύ, ούτε φυσικά να υποδεικνύεις σε κάποιον πού θα γράφει. Και σταματάω τη συζήτηση εδώ γιατί δεν ενδιαφέρει κανέναν τι πιστεύεις εσύ και τι εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.