Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Ιανουαριος 2009


anima

Recommended Posts

Α ωραία απ ότι βλέπω σε όλα τα ΚΥ η ίδια κατάσταση με τους επιμελητές... Τουλάχιστον εσείς έχετε νοσηλεύτριες να καλύπτουν όλες τις βάρδιες κ τηλεφωνήτρια-γραμματεία; γιατί εμείς έχουμε κ τέτοιο ρόλο.... Μια συμβουλή για όσους δηλώσουν στην επόμενη προκύρηξη, αν κ όταν βγει : τα ΚΥ τα πιάνεις γενικά με λιγότερα μόρια από τα ΠΙ οπότε καταλαβαίνω ότι όσοι έχετε απελπιστεί περιμένοντας, θα δηλώσετε ΚΥ αλλά να ξέρετε ότι θα είστε οι άνθρωποι ( λέμε τώρα ) για όλες τις δουλειές : ενέσεις, καρδιογραφήματα, τηλεφωνητής στις εφημερίες ( τουλάχιστον τα πρωινά σηκώνουν άλλοι το τηλ σε μας ), στάνταρ ωράριο ( όχι το τρίτη τετάρτη πέμπτη των χωριών... ), θα καλύπτετε όσα ΠΙ μένουν κενά (φεύγει ο αγροτικός τους ή απλά παίρνει την άδειά του ) ακόμα κ τα άγονα , θα γράφετε όλα τα παραπεμπτικά για τις διακομιδές ( για να γελάνε μαζί σας στο νοσοκομείο κ όχι με τους επιμελητές ), οι εφημερίες θα είναι πολλές γιατί με την αστραπιαία ταχύτητα που βγάζει το υποργείο προκυρήξεις θα είστε πάντα λίγοι αγροτικοί, και φυσικά ( το λέω τελευταίο γιατί το θεωρώ αυτονόητο ) τα περισσότερα περιστατικά είναι βλακείες ( κόπηκα κ δε θέλω να πληρώσω να πάρω χανζαπλαστ κ ήρθα να μου το καθαρίσεις, κάτι έφαγα κ έκανα τρεις διάρροιες- 26 χρονών κοπέλες- αλλά το φαρμακείο είναι κλειστο κ ήρθα σε σας να μου δώσετε κανένα χάπι, έχω λίγο βήχα εδώ κ τρεις μέρες αλλά είπα σήμερα να έρθω να με δείτε - σε εφημερία πάντα έτσι; ) κ άν είναι κανένα περιστατικό σοβαρό το στέλνουμε όσο πιό γρήγορα γίνεται στο πλησιέστερο νοσοκομείο, κ αν δε γίνεται κάνουμε εμείς τη νοσηλεύτρια ( σταμάτησε να τρέχει ο ορός γιατί κούνησε το χέρι του, ανέβα να τον φτιάξεις κλπ ). Και ΠΑΝΤΑ έχουμε τον επιμελητή από πάνω μας να δίνει εντολές... αλλά αφού ξεκουράζεται στο δωμάτιό του τα μεσημέρια κλπ... Βέβαια υπάρχουν κ καλές εξαιρέσεις. (κι αν σου κάτσει;;) Δε θέλω απλά να απογοητεύσω όσους περιμένουν αγροτικό, πιθανώς αυτές ακόμα οι καταστάσεις να είναι καλύτερες από το να μην κάνεις τίποτα ή να παρακαλάς για καμιά εφημερία από δω κ από κει, απλά τα γράφω για να πάτε οι νεότεροι προετοιμασμένοι για την κατάσταση κ αρκετά σκληροί γιατί αλλιώς θα σας πατήσουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Last Reply
Α ωραία απ ότι βλέπω σε όλα τα ΚΥ η ίδια κατάσταση με τους επιμελητές... Τουλάχιστον εσείς έχετε νοσηλεύτριες να καλύπτουν όλες τις βάρδιες κ τηλεφωνήτρια-γραμματεία; γιατί εμείς έχουμε κ τέτοιο ρόλο.... Μια συμβουλή για όσους δηλώσουν στην επόμενη προκύρηξη, αν κ όταν βγει : τα ΚΥ τα πιάνεις γενικά με λιγότερα μόρια από τα ΠΙ οπότε καταλαβαίνω ότι όσοι έχετε απελπιστεί περιμένοντας, θα δηλώσετε ΚΥ αλλά να ξέρετε ότι θα είστε οι άνθρωποι ( λέμε τώρα ) για όλες τις δουλειές : ενέσεις, καρδιογραφήματα, τηλεφωνητής στις εφημερίες ( τουλάχιστον τα πρωινά σηκώνουν άλλοι το τηλ σε μας ), στάνταρ ωράριο ( όχι το τρίτη τετάρτη πέμπτη των χωριών... ), θα καλύπτετε όσα ΠΙ μένουν κενά (φεύγει ο αγροτικός τους ή απλά παίρνει την άδειά του ) ακόμα κ τα άγονα , θα γράφετε όλα τα παραπεμπτικά για τις διακομιδές ( για να γελάνε μαζί σας στο νοσοκομείο κ όχι με τους επιμελητές ), οι εφημερίες θα είναι πολλές γιατί με την αστραπιαία ταχύτητα που βγάζει το υποργείο προκυρήξεις θα είστε πάντα λίγοι αγροτικοί, και φυσικά ( το λέω τελευταίο γιατί το θεωρώ αυτονόητο ) τα περισσότερα περιστατικά είναι βλακείες ( κόπηκα κ δε θέλω να πληρώσω να πάρω χανζαπλαστ κ ήρθα να μου το καθαρίσεις, κάτι έφαγα κ έκανα τρεις διάρροιες- 26 χρονών κοπέλες- αλλά το φαρμακείο είναι κλειστο κ ήρθα σε σας να μου δώσετε κανένα χάπι, έχω λίγο βήχα εδώ κ τρεις μέρες αλλά είπα σήμερα να έρθω να με δείτε - σε εφημερία πάντα έτσι; ) κ άν είναι κανένα περιστατικό σοβαρό το στέλνουμε όσο πιό γρήγορα γίνεται στο πλησιέστερο νοσοκομείο, κ αν δε γίνεται κάνουμε εμείς τη νοσηλεύτρια ( σταμάτησε να τρέχει ο ορός γιατί κούνησε το χέρι του, ανέβα να τον φτιάξεις κλπ ). Και ΠΑΝΤΑ έχουμε τον επιμελητή από πάνω μας να δίνει εντολές... αλλά αφού ξεκουράζεται στο δωμάτιό του τα μεσημέρια κλπ... Βέβαια υπάρχουν κ καλές εξαιρέσεις. (κι αν σου κάτσει;;) Δε θέλω απλά να απογοητεύσω όσους περιμένουν αγροτικό, πιθανώς αυτές ακόμα οι καταστάσεις να είναι καλύτερες από το να μην κάνεις τίποτα ή να παρακαλάς για καμιά εφημερία από δω κ από κει, απλά τα γράφω για να πάτε οι νεότεροι προετοιμασμένοι για την κατάσταση κ αρκετά σκληροί γιατί αλλιώς θα σας πατήσουν...

Φίλε μου παντού τα ίδια είναι. Το δικό μου ΚΥ είναι το μεγαλύτερο του νομού και καλύπτει απίστευτο κόσμο. Να καταλάβεις αυτή τη στιγμή έχει 6 αγροτικούς από τους οποίους 3 είμαστε άγονοι ( minimum 1 ώρα μακριά από το ΚΥ ) ,όπου η μία παραιτείται σε 1 βδομάδα ( παρατασιακή γαρ ) , και ο ένας από τους άλλους 3 περιμένει πότε θα τον πάρουν για ειδικότητα γερμανία μέσα στο Γενάρη. Όσο για τα υπόλοιπα πάνω κάτω είναι όπως τα λες.Νοσηλεύτριες όμως έχει πάντα. Άστα να πάνε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι άγονοι κάνετε εφημερίες στο ΚΥ;; δεν είστε μόνο στα ΠΙ σας;

χαχαχα. Ωραίο ανέκδοτο. Ξέρεις τι σημαίνει μετά από διήμερο ΣΚ να ξεκινάς να ανέβεις στα κατσάβραχα. Για αυτό σου λέω. Άστα να πανε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά αυτά δεν γίνονται πουθενά.Ο Αβραμό είχε λέει πετυχημένη θητεία στο υπουργείο υγείας και τον καρατάνε!!!!!!!!!!!!είναι από τους 2-3 που δεν αλλάζουν!!!!!!!!!

θα μας τρελάνουν........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά αυτά δεν γίνονται πουθενά.Ο Αβραμό είχε λέει πετυχημένη θητεία στο υπουργείο υγείας και τον καρατάνε!!!!!!!!!!!!είναι από τους 2-3 που δεν αλλάζουν!!!!!!!!!

θα μας τρελάνουν........

ναι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η κανονιστική δεν υπογράφτηκε. Τέλος της εβδομάδας λένε......

Άρα προκήρυξη σίγουρα όχι αυτή την εβδομάδα.

Ή 30/1/2009 ή 6/2/2009 θα δημοσιευτεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από μένα! Τα φώτα σας παρακαλώ...!!! Α-ν τελικά βγει προκήρυξη τώρα και α-ν πιάσω κάποιο αγροτικό πόσους μήνες από τη στιγμή που θα βγει η προκήρυξη να υπολογίζω ότι θα πάρει για να βγουν απότελέσματα και να φύγω και για το χωριουδάκι μου; Όταν στην προκήρυξη γράφει την ημερομηνία που φεύγει ο προηγούμενος γιατρός σημαίνει ότι από εκείνη τη μέρα και ύστερα ξεκινάω το 3μηνο ή θα πρέπει να το έχω ήδη ολοκληρώσει και να φεύγω για το χωριό; Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα με υποχρέωνε γιατί πρέπει να αποφασίσω τί θα κάνω με την τωρινή δουλειά μου ανάλογα... Ευχαριστώ πολύπολύ a priori και όλα τα παιδιά που δίνουν τα φώτα τους συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αποτελέσματα άλλη φορά κάνανε να βγουν 100 ολόκληρες ημέρες (προκήρυξη καλοκαιριού 2007) και άλλη φορά 20 ημέρες (προκήρυξη Μαρτίου 2998). Οπότε δεν υπάρχει κάτι στάνταρ.

Η ημερομηνία εκκένωσης δεν παίζει ρόλο.

Με το αγροτικό όταν θες να ασχοληθείς δεν πρέπει να κάνεις πρόγραμμα. Δεν ξέρεις πότε θα δημοσιευτεί η προκήρυξη, πότε θα βγουν τα αποτελέσματα, πότε θα διοριστείς....πλέον τώρα δεν ξέρεις και πότε θα τελειώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από εμπειρίες φίλων μου:

"Είναι σαν τον Κύβο-δεν ξέρεις ποιος σε έβαλε μέσα... για ποιο λόγο... και πότε θα βγεις... " :blink::lol::lol::lol::lol::lol::lol::huh:

ΥΓ: 'νταξ' είμ' emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σχετικα με το ποιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α, χρειαζεται το γνησιο η το επικυρωμενο φωτοαντιγραφο? Ερωτηση μονο για Αρρενες χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικα με το ποιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α, χρειαζεται το γνησιο η το επικυρωμενο φωτοαντιγραφο? Ερωτηση μονο για Αρρενες χαχαχ

1. ΑΙΤΗΣΗ.

2. Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου (όπου θα αναγράφεται αριθμητική βαθμολογία), ή βεβαίωση ΔΟΑΤΑΠ (όπου ξενόγλωσσο πτυχίο απαραίτητα και μετάφραση).

3. Απλό φωτοαντίγραφο και των δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας.

4. Απλό φωτοαντίγραφο πιστοποιητικού Στρ. κατάστασης τύπου Α΄, ή βεβαίωση οριστικής απόλυσης από τις τάξεις του Ελλ. Στρατού. Όπου στο τύπου Α΄ προκύπτει αναβολή στράτευσης, αυτή θα πρέπει να υπερβαίνει το έτος (προσμετρουμένου του χρόνου) από την ημερομηνία λήξης της ανακοίνωσης των θέσεων (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΡΡΕΝΕΣ).

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποσο δικαιο ειναι να ανακοινωνεται παραταση για την υποβολη των δηλωσεων τη στιγμη που ηδη πολυς κοσμος εχει στειλει τις αιτησεις?? :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο έγινε και στην προηγούμενη προκήρυξη του Αυγούστου. Τότε κάποιοι υπέθεσαν πως ήταν για να πάρουν ένα μόριο παραπάνω οι απόφοιτοι Ρουμανίας και Βουλγαρίας με την αυτόματη αναγνώριση. Τώρα δεν ξέρω τον λόγο....

Σήμερα πάντως γινότανε πανικός κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών.

Κάποιοι αναφέρανε πως ο λόγος παράτασης κατάθεσης δικαιολογητικών για τα αγροτικά ήταν τα μπλόκα των αγροτών και η δυσκολία μετάβασης των ενδιαφερομένων στο υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως πρεπει νανε πρωτη φορα που το φωτοαντιγραφο ειναι απλο...στην προηγουμενη προκυρηξη ηταν επικυρωμενα νομιζω, τελος παντων...λετε να το κανανε ετσι για να αλλαξουν κατι και να τα απλοποιησουν??............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλα αμεσως αμεσως εκει που εστελνες μονο την αιτηση σε περιπτωση προηγουμενης συμμετοχης σε προκυρηξη τωρα τα στελνουμε ολα νομιζω....ποιος να ξερει αραγε γιατι αυτες οι αλλαγες.................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως πρεπει νανε πρωτη φορα που το φωτοαντιγραφο ειναι απλο...στην προηγουμενη προκυρηξη ηταν επικυρωμενα νομιζω, τελος παντων...λετε να το κανανε ετσι για να αλλαξουν κατι και να τα απλοποιησουν??............

Εδώ μειώσανε τα δικαιολογητικά....κι εσύ έμεινες σε μια απλή επικύρωση;

Και τι να επικυρώσεις επιπλέον από αυτά που ζητάει; Την αίτηση; Την φωτοτυπία της ταυτότητας;

Αυτό που τους ενδιαφέρει να μην είναι πλαστό είναι το πτυχίο το οποίο το ζητάνε επικυρωμένο.

Το πιστοποιητικό τύπου Α' της στρατολογικής κατάστασης είναι λιγουλάκι δύσκολο να το πλαστογραφήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλα αμεσως αμεσως εκει που εστελνες μονο την αιτηση σε περιπτωση προηγουμενης συμμετοχης σε προκυρηξη τωρα τα στελνουμε ολα νομιζω....ποιος να ξερει αραγε γιατι αυτες οι αλλαγες.................

Λέω τώρα εγώ....ο αφελής.....ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ή είσαι λιγουλάκι άσχετος;

Αυτό αναφερότανε σε κάθε προηγούμενη προκήρυξη:

Προκειμένου να επιταχυνθεί η έκδοση των αποτελεσμάτων, δικαιολογητικά που έχουν υποβληθεί με προηγούμενη αίτηση δεν λαμβάνονται υπόψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε μου εγω ο ασχετος και αν θες με αφελεια λεω για πιο λογο αραγε η Ελλαδα να ειναι η μονη χωρα της Ευρωπης που χρειαζεται VISA για να ταξιδεψουν οι πολιτες της στη USA? Λοιπον σε πληροφορω οτι τριτοκοσμικοι απο Αλβανιες και μουσουλμανικες χωρες εχουν ελληνικα διαβατηρια τα οποια "εκλεψαν" απο Νομαρχιες μας και γυρνανε ελευθεροι τα οποια φυσικα ευκολα πλαστογραφησαν και βαλαν τις δικες τους φωτογραφιες! Αυτο το γεγονος το διαπιστωσα ο ιδιος τυχαια στο εξωτερικο....Τον τελευταιο χρονο αυτο μαλλον δε γινεται καθως βγαινουν βιομετρικα διαβατηρια απο Αστυνομικα τμηματα πλεον...

Τωρα αν θεωρεις πως η αστυνομικη ταυτοτητα και το ποιστοποιητικο Α η ακομη και το πτυχιο δυσκολα πλαστογραφουνται.....δε το σχολιαζω καν.......

Υ.Γ. Το εκλεψαν το βαζω σε εισαγωγικα γιατι μεσα στις αρτιες υπηρεσιες υπαρχουν και "ακεραια ατομα" που ετσι με το αζημιωτο ....που ακομη και αν τους πιασουν επ αυτοφορο που λενε αντε το πολυ πολυ με ενα μικρο προστιμο να τελειωνει το θεμα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

δεν ξερω αν πρεπει να γινει αυτο που θα προτεινω η οχι

απλα επειδη προταθηκε απο φιλο και το θεωρω καλη ιδεα λεω να το ποσταρω

να ξεκαθαρισω οτι εχω ηδη δηλωσει για ταγροτικο πρωτον

επειδη λοιπον εχω μαζεψει ικανοποιητικοτατο αριθμο μοριων σε οποιον/α επιθυμει μπορω να του πω που ακριβως εχω δηλωσει ουτως ωστε να το λαβει υποψην του τουλαχιστον για να διεκδικησει καποια αλλη θεση,ελτος κι αν ειναι γενικος γιατρος οποτε ειναι εκτος συναγωνισμου...

το κανω αυτο διοτι κι εμενα μου ειπαν πως για ενα περιφερειακο ιατρειο που μενδιεφερε εχει εκδηλωσει ενδιαφερον γενικος ιατρος οποτε δεν το δηλωσα τελικα...

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.