Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Πόσοι αναρωτήθηκαν τί θα γίνει αν π.χ. σε ένα εργαστήριο παθολογικής ανατομίας με 3 ειδικευόμενους προστεθούν άλλοι δύο; Θα φθάνουν τα μικροσκόπια; Τί εκπαίδευση θα πάρουν;
Θα μοιράζονται τη βιοψία στα 5 πλέον :rolleyes:

Ο ένας θα πρωτοκολλεί, ο άλλος θα ανοίγει το μπουκαλάκι, ο άλλος θα μετράει τη σκωληκοειδή απόφυση, ο άλλος θα γράφει και ο πέμπτος θα βλέπει στο μικροσκόπιο.

Και γαμώ την εκπαίδευση......όχι πως τώρα έχει κάποια διαφορά.

Το καλό είναι πως δεν μπορούν να προστεθούν άμισθοι ειδικευόμενοι στην παθολογική ανατομική, ούτε και στην ιατροδικαστική για να κερνάω κάθε μέρα εγώ ως έμμισθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply

Μωρέ οι ίδιοι είμαστε, αλλά ας σκεφτούμε τον Μήτσο και τον Μπάμπη.

Ο Μήτσος τελείωσε το 2007 και δήλωσε 2 χρόνια παθολογία σε νοσοκομείο της Αθήνας με 4 χρόνια αναμονή. Στο ενδιάμεσο έκανε στρατό, αγροτικό και το 2011 διορίστηκε στην παθ, οπότε δήλωσε στο ειδικό κομμάτι.

Ο Μπάμπης τελείωσε το 2009 μπήκε στρατό κατευθείαν, όπου έγραψε 6 μήνες ειδικότητα. Το 2010 ξεκίνησε αγροτικό όπου έγραψε 1 χρόνο παθολογία. Και το 2011, λίγο πριν το διορισμό του Μήτσου, διορίστηκε άμισθος στο ίδιο νοσοκομείο και δήλωσε το ίδιο ειδικό μέρος στο ίδιο νοσοκομείο με τον Μήτσο, ακριβώς μπροστά του.

Τι θέλω να πω? Ο Μπάμπης παρ'όλο που πήρε πτυχίο 2 χρόνια αργότερα από τον Μήτσο όχι μόνο τον πρόλαβε στη δήλωση του ειδικού, όχι μόνο εκπαιδεύτηκε 6 μήνες στο ίδιο μεγάλο νοσοκομείο (για τα οποία πολλοί θυσιάζουν παραπάνω αναμονή προκειμένου να έχουν καλύτερη εκπαίδευση) αλλά έχει ήδη τελειώσει την παθολογία! Μετά δηλώνει ένα μερικό και ένα πλήρες για το ειδικό κομμάτι και έτσι, με ελάχιστη αναμονή, τελείωσε 2-3 χρόνια νωρίτερα από τον Μήτσο ο οποίος όμως είχε πάρει πτυχίο πριν από αυτόν. Συνολικό κέρδος: 4-5 χρόνια. Καπίτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είχα γράψει και πιο πριν, μας αφορά όλους: θες να δηλώσεις 2 χρόνια? κάνεις αγροτικό (6 μήνες),΄1 χρόνο παθ σε νοσοκ που δίνουν 1 χρόνο και που κατά κανόνα έχουν χαμηλότερη αναμονή και 6 μήνες άμισθος. Και για τα μεγάλα λαμόγια, 6 μήνες παθ από στρατό σε στρατιωτικό νοσοκομείο, 1 χρόνο στο αγροτικό με μετάθεση και 6 μήνες άμισθος=σχεδόν καθόλου αναμονή.

νομιζω οτι μαλλον ή εσυ εχεις παρανοησει το νομο ή εγω.

εκτιμω οτι το παραδειγμα που αναφερεις ειναι ανεδαφικο.

καποιος που οπως λες θελει 2χρονια παθολογια και εχει δηλωσει σε νοσοκομειο που δινει ενα χρονο παθολογια, επειδη εχει μικροτερη αναμονη, απλα την εχει πατησει.γιατι δε θα μπορει ουτως η αλλως να ολοκληρωσει το υπολοιπο ετος που απομενει. με την ιδια λογικη αν καποιος θελει ενα χρονο πχ χειρουργικης ,αναγνωριζει το 6μηνο απο το αγροτικο , δε μπορει να εχει δηλωσει χειρουργικη σε νοσοκομειο που δινει 6μηνες χειρ(που φυσικα εχει ελαχιστη αναμονη). ειναι διπλοτσεκαρισμενο απο το υπουργειο αυτο πολυ πριν βγει ο νεος νομος με το περιφημο αμισθο εξαμηνο.

αρα και αυτο που λες εσυ δε μπορει να γινει, να θελει καποιος 2χρονια γενικου μερους και να εχει δηλωσει σε νοσοκομειο που δινει 1 χρονο ή και εναμιση γιατι δε θα μπορει να αποδειξει την ολοκληρωση του γενικου μερους.

αλλα ακομα και αν αυτο μπορουσε να συμβει, με τη χρονικη σειρα που εσυ το παρουσιαζεις παλι υπαρχει κενο στο συλλογισμο σου. γιατι για να χρησιμοποιησει το αμισθο εξαμηνο θα πρεπει να προσκομισει ολα τα δικαιολογητικα που θα αποδεικνυουν οτι οφειλει 6μηνες. αρα στο παραδειγμα σου, ο ενδιαφερομενοςθα εχει ηδη ολοκληρωσει τον ενα χρονο ΕΜΜΙΣΘΗΣ παθολογιας.ομως ετσι, με το που θα διοριστει στο νοσοκομειο του 1ετους παθολογιας θα εχει δηλωσει και το πολυποθητο ειδικο μερος οποτε ποιος ο λογος να χρησιμοποιησει το αμισθο εξαμηνο? αφου οπως εχουμε πει χιλιαδες φορες το κυριαρχο πλεονεκτημα να χρησιμοποιησει κανεις το αμισθο εξαμηνο ειναι η γρηγοροτερη δηλωση του ειδικου μερους.

αλλα οπως και να εχει επαναλμβανω οτι δεν ισχυει ο συλλογισμος σου, εκτος βεβαια και αν εγω χανω κατι οποτε πασο.

οποτε αν εγω εχω δικιο, θεωρω οτι το παραδειγμα σου ειναι απορροια της ελλειπους ενημερωσης σου και θελω να ελπιζω οτι δεν πηγαζει απο μια διαθεση δημιουργιας αυθαιρετων εντυπωσεων καταστροφολογιας που δυστυχως πολλοι εδω μεσα κανουν.

φιλουρες απο νοτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ1: τα μεγάλα λαμόγια, πάντως έχω καταφέρει να τα αναγνωρίζω πλέον, αφού όταν ρωτάω πόσο περίμεναν για την ειδικότητα, ξεκινούν την απάντησή τους με το κλασσικό "εγώ ήμουν τυχερός, γιατί...." και ακολουθεί ό,τι μπορείς να φανταστείς...
Συγγνώμη, αλλά προσωπικά όταν δήλωσα είχα ψάξει όλα τα νοσοκομεία της χώρας ώστε να δηλώσω σε αυτό που είχε τη μικρότερη αναμονή. Είχα αναμονή μόλις 5 μήνες. Δεν έψαξα ούτε να είναι νοσοκομείο δίπλα στο σπίτι μου, ούτε άλλαξα την αίτηση μου 100 φορές.

Δεν φταίνε πάντα τα "λαμόγια" βάσει της δικής σου λογικής, αλλά και οι δικές μας πράξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσοι αναρωτήθηκαν τί θα γίνει αν π.χ. σε ένα εργαστήριο παθολογικής ανατομίας με 3 ειδικευόμενους προστεθούν άλλοι δύο; Θα φθάνουν τα μικροσκόπια; Τί εκπαίδευση θα πάρουν;
Θα μοιράζονται τη βιοψία στα 5 πλέον :rolleyes:

Ο ένας θα πρωτοκολλεί, ο άλλος θα ανοίγει το μπουκαλάκι, ο άλλος θα μετράει τη σκωληκοειδή απόφυση, ο άλλος θα γράφει και ο πέμπτος θα βλέπει στο μικροσκόπιο.

Και γαμώ την εκπαίδευση......όχι πως τώρα έχει κάποια διαφορά.

Το καλό είναι πως δεν μπορούν να προστεθούν άμισθοι ειδικευόμενοι στην παθολογική ανατομική, ούτε και στην ιατροδικαστική για να κερνάω κάθε μέρα εγώ ως έμμισθος.

Αυτό είναι καινούργιο ανέκδοτο:

Ερώτηση:Πόσοι ειδικευόμενοι Παθ.Αν. χρειάζονται για να κάνουν μια βιοψία σκωλικοειδούς απόφυσης;

Απάντηση:Πέντε(λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρέ οι ίδιοι είμαστε, αλλά ας σκεφτούμε τον Μήτσο και τον Μπάμπη.

Ο Μήτσος τελείωσε το 2007 και δήλωσε 2 χρόνια παθολογία σε νοσοκομείο της Αθήνας με 4 χρόνια αναμονή. Στο ενδιάμεσο έκανε στρατό, αγροτικό και το 2011 διορίστηκε στην παθ, οπότε δήλωσε στο ειδικό κομμάτι.

Ο Μπάμπης τελείωσε το 2009 μπήκε στρατό κατευθείαν, όπου έγραψε 6 μήνες ειδικότητα. Το 2010 ξεκίνησε αγροτικό όπου έγραψε 1 χρόνο παθολογία. Και το 2011, λίγο πριν το διορισμό του Μήτσου, διορίστηκε άμισθος στο ίδιο νοσοκομείο και δήλωσε το ίδιο ειδικό μέρος στο ίδιο νοσοκομείο με τον Μήτσο, ακριβώς μπροστά του.

Τι θέλω να πω? Ο Μπάμπης παρ'όλο που πήρε πτυχίο 2 χρόνια αργότερα από τον Μήτσο όχι μόνο τον πρόλαβε στη δήλωση του ειδικού, όχι μόνο εκπαιδεύτηκε 6 μήνες στο ίδιο μεγάλο νοσοκομείο (για τα οποία πολλοί θυσιάζουν παραπάνω αναμονή προκειμένου να έχουν καλύτερη εκπαίδευση) αλλά έχει ήδη τελειώσει την παθολογία! Μετά δηλώνει ένα μερικό και ένα πλήρες για το ειδικό κομμάτι και έτσι, με ελάχιστη αναμονή, τελείωσε 2-3 χρόνια νωρίτερα από τον Μήτσο ο οποίος όμως είχε πάρει πτυχίο πριν από αυτόν. Συνολικό κέρδος: 4-5 χρόνια. Καπίτο?

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως ο Μπάμπης είναι ο armydoctor. Λαμόγιο Μπάμπη :anavwfwties:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ1: τα μεγάλα λαμόγια, πάντως έχω καταφέρει να τα αναγνωρίζω πλέον, αφού όταν ρωτάω πόσο περίμεναν για την ειδικότητα, ξεκινούν την απάντησή τους με το κλασσικό "εγώ ήμουν τυχερός, γιατί...." και ακολουθεί ό,τι μπορείς να φανταστείς...
Συγγνώμη, αλλά προσωπικά όταν δήλωσα είχα ψάξει όλα τα νοσοκομεία της χώρας ώστε να δηλώσω σε αυτό που είχε τη μικρότερη αναμονή. Είχα αναμονή μόλις 5 μήνες. Δεν έψαξα ούτε να είναι νοσοκομείο δίπλα στο σπίτι μου, ούτε άλλαξα την αίτηση μου 100 φορές.

Δεν φταίνε πάντα τα "λαμόγια" βάσει της δικής σου λογικής, αλλά και οι δικές μας πράξεις.

Δεν σε συμπεριλαμβάνω στα Μεγάλα Λαμόγια στα οποία αναφέρθηκα στο ποστ μου. Απλά είπα ότι τους αναγνωρίζω, αυτούς που τόσο ωραία προσδιόρισε ο alexmat ως Μεγάλα Λαμόγια! Γνώριζω πλέον ότι είναι συνάδελφοι με τους οποίους θα συνεργαζόμαστε καθημερινά και απλά όταν θα μας λένε πόσο τυχεροί στάθηκαν στα όποια εμπόδια αντιμετωπίσαμε εμείς στην επαγγελματική μας πορεία, θα κουνάμε συγκαταβατικά το κεφάλι και θα σκεφτόμαστε τι φαγητό θα φτιάξουμε όταν γυρίσουμε στο σπίτι, ή τι χρώμα μανό θα ταίριαζε με το κραγιόν που φοράει... emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είχα γράψει και πιο πριν, μας αφορά όλους: θες να δηλώσεις 2 χρόνια? κάνεις αγροτικό (6 μήνες),΄1 χρόνο παθ σε νοσοκ που δίνουν 1 χρόνο και που κατά κανόνα έχουν χαμηλότερη αναμονή και 6 μήνες άμισθος. Και για τα μεγάλα λαμόγια, 6 μήνες παθ από στρατό σε στρατιωτικό νοσοκομείο, 1 χρόνο στο αγροτικό με μετάθεση και 6 μήνες άμισθος=σχεδόν καθόλου αναμονή.

Πω!Κι εγώ στο μεταξύ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου! Κάτσε, δλδ, αν κάποιος τα ξέρει αυτά έγκαιρα, θα μπορούσε να δηλώσει ας πούμε από πριν σε νοσοκομείο που δίνει 1χρόνο κι ας θέλει στην ουσία να κάνει 2, αφού θα ξέρει ότι θα καλύψει τα υπόλοιπα από τους "τσόντα χρόνους" (άμμισθο 6μηνο και 6μηνο αγροτικό)

alexmat είσαι μπροστά έτη φωτός! Καλά και τώρα οι λίστες δλδ θα πέσουν ή θα αυξηθούν? Μήπως μείνουν ακριβώς οι ίδιες? Αφού θα έιμαστε πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι που περιμένουμε?

ΥΓ1: τα μεγάλα λαμόγια, πάντως έχω καταφέρει να τα αναγνωρίζω πλέον, αφού όταν ρωτάω πόσο περίμεναν για την ειδικότητα, ξεκινούν την απάντησή τους με το κλασσικό "εγώ ήμουν τυχερός, γιατί...." και ακολουθεί ό,τι μπορείς να φανταστείς...

ΥΓ2: πού παρουσιάζονται οι γυναίκες για στρατό?? :withstupid:

Καλή επιτυχία στα σχέδια σας παιδιά! Εγώ λέω να περιμένω! Και να έμπαινα αύριο, άμμισθη, στην ειδικότητα, δε θα μου έλεγε πολλά! <_<

το συγκεκριμενο παραδειγμα λεμε δεν ευσταθει. οποτε δεν κοιμασαι κανενα υπνο δικαιου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, είναι και θέμα τύχης: σε άλλα νοσοκομεία αυτοί που είναι μπροστά σου φεύγουν μαζικά από τη λίστα και σε άλλα η αναμονή πάει ρολόι. Το παράδειγμα που έφερα είναι ακραίο αλλά δεν νομίζω ότι δεν υπάρχει έστω και ένας που θα πράξει ανάλογα. Και οι μαλάκες θα λιώνουμε στην αναμονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το συγκεκριμενο παραδειγμα λεμε δεν ευσταθει. οποτε δεν κοιμασαι κανενα υπνο δικαιου.

Φιου! Να'σαι καλά! Και θα μου έριξα περί τα 3-4 χαστούκια για να σιγουρευτώ!! :splats::splats:emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι διπλοτσεκαρισμενο απο το υπουργειο αυτο πολυ πριν βγει ο νεος νομος με το περιφημο αμισθο εξαμηνο.

αλλα οπως και να εχει επαναλμβανω οτι δεν ισχυει ο συλλογισμος σου, εκτος βεβαια και αν εγω χανω κατι οποτε πασο.

οποτε αν εγω εχω δικιο, θεωρω οτι το παραδειγμα σου ειναι απορροια της ελλειπους ενημερωσης σου και θελω να ελπιζω οτι δεν πηγαζει απο μια διαθεση δημιουργιας αυθαιρετων εντυπωσεων καταστροφολογιας που δυστυχως πολλοι εδω μεσα κανουν.

φιλουρες απο νοτο.

Ο αρχικός συλλογισμός σου είναι σωστός. Έτσι είναι. Μη νομίζεις όμως πως εφαρμόζεται πάντα αυτό που έγραψες.

Ο συλλογισμός του alex είναι ορθότατος. Ξαναδιάβασέ το.

Επανειλλημένως χαρακτηρίζεις τους άλλους πως καταστροφολογούν. Εγώ απλά θα σου πω, πως αυτά τα άτομα είναι πάρα πολύ καλά ενημερωμένα. Είναι από ποια μεριά το βλέπει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ docev

Έθεσα ένα πολύ συγεκριμένο παράδειγμα. Γιατί δεν το αποδέχεσαι? Ο συλλογισμός μου στο παράδειγμα Μήτσου/Μπάμπη είναι σωστός.

Θα προτιμούσα να μην με αποκαλείς "ανενημέρωτο" και "καταστροφολόγο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ1: τα μεγάλα λαμόγια, πάντως έχω καταφέρει να τα αναγνωρίζω πλέον, αφού όταν ρωτάω πόσο περίμεναν για την ειδικότητα, ξεκινούν την απάντησή τους με το κλασσικό "εγώ ήμουν τυχερός, γιατί...." και ακολουθεί ό,τι μπορείς να φανταστείς...
Συγγνώμη, αλλά προσωπικά όταν δήλωσα είχα ψάξει όλα τα νοσοκομεία της χώρας ώστε να δηλώσω σε αυτό που είχε τη μικρότερη αναμονή. Είχα αναμονή μόλις 5 μήνες. Δεν έψαξα ούτε να είναι νοσοκομείο δίπλα στο σπίτι μου, ούτε άλλαξα την αίτηση μου 100 φορές.

Δεν φταίνε πάντα τα "λαμόγια" βάσει της δικής σου λογικής, αλλά και οι δικές μας πράξεις.

Δεν σε συμπεριλαμβάνω στα Μεγάλα Λαμόγια στα οποία αναφέρθηκα στο ποστ μου.

Ok, στα μικρά με έχεις. Με μειώνει αυτό, αλλά.....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρέ οι ίδιοι είμαστε, αλλά ας σκεφτούμε τον Μήτσο και τον Μπάμπη.

Ο Μήτσος τελείωσε το 2007 και δήλωσε 2 χρόνια παθολογία σε νοσοκομείο της Αθήνας με 4 χρόνια αναμονή. Στο ενδιάμεσο έκανε στρατό, αγροτικό και το 2011 διορίστηκε στην παθ, οπότε δήλωσε στο ειδικό κομμάτι.

Ο Μπάμπης τελείωσε το 2009 μπήκε στρατό κατευθείαν, όπου έγραψε 6 μήνες ειδικότητα. Το 2010 ξεκίνησε αγροτικό όπου έγραψε 1 χρόνο παθολογία. Και το 2011, λίγο πριν το διορισμό του Μήτσου, διορίστηκε άμισθος στο ίδιο νοσοκομείο και δήλωσε το ίδιο ειδικό μέρος στο ίδιο νοσοκομείο με τον Μήτσο, ακριβώς μπροστά του.

Τι θέλω να πω? Ο Μπάμπης παρ'όλο που πήρε πτυχίο 2 χρόνια αργότερα από τον Μήτσο όχι μόνο τον πρόλαβε στη δήλωση του ειδικού, όχι μόνο εκπαιδεύτηκε 6 μήνες στο ίδιο μεγάλο νοσοκομείο (για τα οποία πολλοί θυσιάζουν παραπάνω αναμονή προκειμένου να έχουν καλύτερη εκπαίδευση) αλλά έχει ήδη τελειώσει την παθολογία! Μετά δηλώνει ένα μερικό και ένα πλήρες για το ειδικό κομμάτι και έτσι, με ελάχιστη αναμονή, τελείωσε 2-3 χρόνια νωρίτερα από τον Μήτσο ο οποίος όμως είχε πάρει πτυχίο πριν από αυτόν. Συνολικό κέρδος: 4-5 χρόνια. Καπίτο?

βρε αλεξματ (που φαινεται οτι εχεις και ωραιο ονομα, κατι σε αλεξανδρο μου κανει, τεσπα) δυστυχως και αυτο το παραδειγμα που αναφερεις δε νομιζω οτι ειναι καθολικο γιατι ευτυχως για εμας αυτοι οι "μπαμπηδες¨ειναι λιγοι. αλλα και πολλοι να ηταν τετοιο ΒΥΣΜΑ που ειναι αυτος δυστυχως θα επιβιωνε στο κωλοελλαδισταν με καθε τροπο, θεμιτο και αθεμιτο. το υποθετικο σεναριο ειναι εξαιρετικα περιοριστικο και ""εξειδικευμενο" που δυστυχως αυτος ο μπαμπης δε θα σωζοταν απο το αμισθο εξαμηνο. αν ηταν τοσοο βυσμα εγω σου λεω θα εγραφε περισσοτερο χρονο απο τη στρατιωτικη του θητεια και τσουπ παλι θα πρωτοδηλωνε απο ολους εμας τους κοινους θνητους "μητσους".

ωστοσο δεν ειναι μεμπτο απαραιτητα να δηλωνει καποιος νωριτερα το ειδικο μερος απο εναν αλλο που εχει αποφοιτησει νωριτερα ΑΡΚΕΙ να το κανει με ΝΟΜΙΜΟ τροπο. και μεχρι τωρα αυτο μπορει να συμβει με εναν και μοναδικο τροπο.ΤΟ ΑΓΟΝΟ.αρκει να εχει την αντοχη την υπομονη και φυσικα την τυχη να πιασει αγονο και μιλω σε αυτην την περιπτωση βιωματικα αφου και εγω εχω πρωτοδηλωσει το ειδικο μερος απο αρκετους γνωστους μου που εχουν τελειωσει εως και 2 χρονια πριν απο μενα , χαρη φυσικα στο αγονο.

αυταααααα.

μεχρι να τα ξαναπουμε, σας φιλω γλυκα ...απο το νοτο φυσικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το συγκεκριμενο παραδειγμα λεμε δεν ευσταθει. οποτε δεν κοιμασαι κανενα υπνο δικαιου.
Με το νέο νόμο, μπορείς να αναγνωρίσεις ένα χρόνο από το στρατό, έξι από το αγροτικό και να κάνεις 6 μήνες άμισθη ειδικότητα; Ναι ή όχι; Μπορείς. Οπότε άσε τους άλλους να καταστροφολογούν λέγοντας ΑΛΗΘΕΙΕΣ!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εγώ πλέον έχω αρχίσει να συνηθίζω την αναμονή, την καρτερικότητα, την υπομονή... μπορείς ανετότατα να γνωρίσεις πολύ κόσμο, να κάνεις όσα δε μπορούσες να κάνεις στα χρόνια των σπουδών... το θέμα είναι να έχεις μια οποιαδήποτε δουλειά για να έχεις χαρτζηλίκι και να περνάς με όσα βγάζεις... ούτως ή άλλως όλες οι θέσεις εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι προκαθορισμένες, οπότε γιατί να αγχώνομαι? η χώρα μου δε με χρειάζεται με εκπαίδευση, με θέλει ανεκπαίδευτη! όσο λιγότερα ξέρεις, τόσο καλύτερα πληρώνεσαι και τόσο λιγότερο δουλεύεις...

Και μ'αυτά κλείνω γι'απόψε- Καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ηταν τοσοο βυσμα εγω σου λεω θα εγραφε περισσοτερο χρονο απο τη στρατιωτικη του θητεια και τσουπ παλι θα πρωτοδηλωνε απο ολους εμας τους κοινους θνητους "μητσους".
docev εδώ Ελλάδα=στρατός 1 έτος. Οπότε το να γράψει κάποιος περισσότερο χρόνο κατά τη στρατιωτική σου θητεία δεν θα λέγεται βύσμα, αλλά φυλακισμένος.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες (αντίθετα, το χαρακτήρισα ακραίο το παράδειγμα).

Πριν όμως το άμισθο εξάμηνο δεν μπορούσε εύκολα να γράψει 2 χρόνια: στο στρατό έχεις 10 μήνες θητεία (μετά το δίμηνο της βασικής) και αν είσαι στρατό ξηράς πρέπει να πας και σύνορα (μακριά από στρατιωτικά νοσοκομεία που γράφεις ειδικότητα). Στο αγροτικό χρειάζεται μεγάλο βύσμα για παράταση με την έννοια της μη προκήρυξης της θέσης σου, απόσπαση μπορείς και χωρίς βύσμα (τα επαρχιακά νοσοκομεία έχουν τέτοιες ανάγκες που κρατάνε αγροτικούς).

Φυσικά και το άγονο είναι η καλύτερη λύση, όμως είναι νόμιμη και αυτό δεν πολυαπασχολεί τα λαμόγια. Ίσως να κάνουν τις λαμογιές τους και από χόμπι, ξέρω γω?

Εντιτ: μην υποτιμάς και αυτό που είπα για το νοσοκομείο. Όσοι δέχτηκαν λίγη αναμονή παραπάνω προκειμένου να εκπαιδευτούν σε ένα καλύτερο νοσοκομείο αντί για το κέντρο υγείας Άνω Αετομηλίτσας είναι κορόιδα που τώρα θα έρχεται ο κάθε Μπάμπης που θα κάνει 6 μήνες (το 1/4 του γενικού, δεν είναι και λίγο) υπεράριθμος ώστε να συμπληρώσει τη διετία του μετά το στρατό και το αγροτικό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, είναι και θέμα τύχης: σε άλλα νοσοκομεία αυτοί που είναι μπροστά σου φεύγουν μαζικά από τη λίστα και σε άλλα η αναμονή πάει ρολόι. Το παράδειγμα που έφερα είναι ακραίο αλλά δεν νομίζω ότι δεν υπάρχει έστω και ένας που θα πράξει ανάλογα. Και οι μαλάκες θα λιώνουμε στην αναμονή.

Νομίζω πως αυτό το τραγουδάκι μας χαρακτηρίζει απόλυτα:

edit:Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη για το off-topic,ειδικά σε ένα τόσο σοβαρό θέμα.Πάντως,το τραγουδάκι είναι ωραίο,δεν μπορείτε να πείτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι διπλοτσεκαρισμενο απο το υπουργειο αυτο πολυ πριν βγει ο νεος νομος με το περιφημο αμισθο εξαμηνο.

αλλα οπως και να εχει επαναλμβανω οτι δεν ισχυει ο συλλογισμος σου, εκτος βεβαια και αν εγω χανω κατι οποτε πασο.

οποτε αν εγω εχω δικιο, θεωρω οτι το παραδειγμα σου ειναι απορροια της ελλειπους ενημερωσης σου και θελω να ελπιζω οτι δεν πηγαζει απο μια διαθεση δημιουργιας αυθαιρετων εντυπωσεων καταστροφολογιας που δυστυχως πολλοι εδω μεσα κανουν.

φιλουρες απο νοτο.

Ο αρχικός συλλογισμός σου είναι σωστός. Έτσι είναι. Μη νομίζεις όμως πως εφαρμόζεται πάντα αυτό που έγραψες.

Ο συλλογισμός του alex είναι ορθότατος. Ξαναδιάβασέ το.

Επανειλλημένως χαρακτηρίζεις τους άλλους πως καταστροφολογούν. Εγώ απλά θα σου πω, πως αυτά τα άτομα είναι πάρα πολύ καλά ενημερωμένα. Είναι από ποια μεριά το βλέπει κανείς.

α)λες οτι ο αρχικος μου συλλογισμος πως ειναι σωστος αλλα ειναι αμφιβολο αν ισχυει παντα. εεεεεεεεε τοτε τι να πω, αν στο κωλοελλαδισταν που ζουμε νομοι ερμηνευονται κατα το δοκουν ή καταστρατηγουνται στο ονομα των ημετερων δεν ευθυνομαι εγω για αυτο ουτε ειναι δουλεια μου να τους βρω και να τους παταξω. εγω ειμαι μια προσωρινα πλουσια λογω αγονου αγροτικινα μελλοντικη φτωχη πλην τιμια αμισθη υπεραριθμη ειδκευμενη δε μπορω να το παιζω και νομικαρια.χαχαχαχα

β)λες ο συλλογισμος του παιδιου ειναι ορθος. για εξηγησε μου το. πώς γινεται ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ καποιος να θελει πχ καρδιολογια, αρα εξ ορισμου 2χρονια παθολογια και να εχει δηλωσει παθολογια σε νοσοκομειο που δινει μονο ενα χρονο.και αν ας πουμε δεν πιασει ποτε αγροτικο (τι απιθανο ειναι πλεον με τις τοοοοσες αραιες προκηρυξεις και την πληθωρα των νεων αγροτικων γιατρων?) τοτε πώς θα ολοκληρωσει το 2τερο ετος παθολογιας?

οποτε μιλαμε για υποθετικα σεναρια, οτι καποιος δηλωνει σε νοσοκομ 1ετους,γραφει και 6μηνες απο αγροτικο και αφου το ολοκληρωσει το αγροτικο του μετα απο ενα χρονο θα θελησει να χρησημοποιησει και το αμισθο εξαμηνο. ομως με εναν προχειρο υπολογισμο αυτος ο ανθρωπος θα εχει αναμονη απο τη στιγμη που εχει αποφοιτησει περιπου 3 χρονια μινιμουμ.(βασικα παραπανω θα ειναι γιατι δε γινεται με το που αποφοιτα να ξεκινησει και αμεσως την παθολογια στο νοσοκομειο).

σας εχω δωσει αρκετα αντεπιχειρηματα οτι το παραδειγμα του παιδιου δε με πειθει οτι ειναι ρεαλιστικο με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ νομοθετικα δεδομενα.

τωρα τι γινεται παρανομα αυτο το ξαναλεω δε με αφορα, δεν αεροβατω ξερω οτι δε ζω σε αγγελικα πλασμενο κοσμο και δυστυχως δεν εχω τη δυναμη να το σταματησω το κωλοπαρακρατος.

γ) φυσικα και επιμενω να θεωρω οτι αρκετοι με μερικη γνωση και κολλημενα μυαλα ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΟΥΝ με ισοπεδωτικες αυθαιρεσιες. ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στον alexmat.το παιδι δεν το ξερω και δεν αμφιβαλλω για το βαθος της ενημερωσης του.πιθανοτατα να ειναι καλυτερα πληροφορημενος απο μενα.απλα απευθυνομαι σε ολες τις κασσανδρες που απλα εικαζουν οτι επειδη ξεκινησε το αμισθο 6μηνο ως δια μαγειας θα ανοιξει η κερκοπορτα και για αμισθη ειδικοτητα, και εξανισταμαι οταν αυτοι οι ανθρωποι δεν διατυπωνουν την αποψη τους με καποια επιφυλαξη αλλα με εκνευριστικη βεβαιοτητα λες και ειναι οι νομοθετες.

τεσπα

εγω προσπαθω να βλεπω τα πραγματα απο την ψυχραιμη πλευρα τους, τασο μου, και ας μου εχουν προκυψει καμποσες αναποδιες τοοσο ακραιες που δυσκολα τις πιστευει κανεις.πχ το οπως εχω πει και αλλες φορες το να σου δινουν λαθος λιστα απο το γραφειο προσωπικου επι 10μηνες και να εκτιμας οτι ξεκινας 1χρονο νωριτερα δεν ειναι κατι συνηθισμενο.και αν δεν ειχε την ιδια αποψη και συναδελφος που ορκιστηκαμε μαζι και δηλωσε ακριβως μετα απο μενα στο ιδιο νοσοκομειο, θα πιστευα οτι ειμαι τουλαχιστον ηλιθια και οτι εγω εκανα τη μακακια οταν υπολογιζα την αναμονη μου.τεσπα.η τελευταια παραγραφος ειναι emofftopic και σορρυ.

απλα ενα δ)σχολιο σε αυτο που λες περι οπτικης γωνιας η θεση μου ειναι οτι επιλεγω την οδο της ΨΥΧΡΑΙΜΙΑΣ

τα φιλια μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το συγκεκριμενο παραδειγμα λεμε δεν ευσταθει. οποτε δεν κοιμασαι κανενα υπνο δικαιου.
Με το νέο νόμο, μπορείς να αναγνωρίσεις ένα χρόνο από το στρατό, έξι από το αγροτικό και να κάνεις 6 μήνες άμισθη ειδικότητα; Ναι ή όχι; Μπορείς. Οπότε άσε τους άλλους να καταστροφολογούν λέγοντας ΑΛΗΘΕΙΕΣ!

α)με το ΝΕΟ νομο που χαρη σε ολους εσας τους αντιρρησιες ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ.εγω μιλουσα για τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα

β)ποσοι ειναι οι βυσματιες που γραφουν ειδικοτητα απο στρατο?εεε και εγω σου λεω οτι μπορουν να κατσουν και παραπανω και να δηλωσουν λιγο παραπανω.αν εισαι βυσμα ολα τα καταφερνεις

απλα εξειδικευεται η συζητηση στα μεμονωμενα βυσματα τα οποια ειναι ειδικη κατηγορια που επιβιωνουν παντου και παντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...απο το Νοτο, ξεχασες να πεις :)

ηταν παγιδα. ηθελα να δω αν με προσεχει κανεις!!!! ;) σε ευχαριστω λοιπον που εστω εσυ μου δινεις μια σημασια. :D

σε φιλω λοιπον πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ γλυκααααααααααααααα και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ φυσικα....απο το νοτο emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο στρατό μόνο με φυλακές κάθεσαι παραπάνω, άσχετα αν έχεις μπάρμπα πρωθυπουργό.

Το θέμα είναι ότι το άμισθο εξάμηνο προσφέρει την ευκαιρία με μόνο βύσμα μια καλή μετάθεση στο στρατό αυτός που ορκίστηκε τώρα να βγει μπροστά από αυτόν που ορκίστηκε πριν 2 χρόνια. Εξηγώ:

Βύσμα για μετάθεση μετά τα σύνορα σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Εκεί χωρίς βύσμα παρακολουθείς, εφημερεύεις και γράφεις 6 μήνες.

Αγροτικό νόμιμο, νόμιμη απόσπαση λόγω αναγκών (νόμιμη=δεν χρειάζεται καν βύσμα με την κατάντια των επαρχιακών νοσοκομείων).

Νόμιμο άμισθο εξάμηνο

Όπως βλέπεις, ο Μπάμπης δεν είναι και τόσο λαμόγιο. Απλά αυτή η ρύθμιση προκαλεί συνθήκες αδικίας και σε αυτούς που θέλουν 2 χρόνια γενικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.