Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Τασο εχεις γενικα μια ταση να τη λες....

Αυτο ειναι δικαιωμα σου....

Οσο για το τι επιμενω....

ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΤΕΚΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ Α Γ Ρ Ο Τ Ι Κ Ο!!!!!!!

Για το αμμισθο εξαμηνο(και καταλαβαινω και ασπαζομαι ολη την αγωνια των ενδιαφερομενων) μπορει να γινει κουβεντα στην ενοτητα ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ!!!

Τοσο περιεργο ειναι αυτο????

Το συζηταω και με αλλα παιδια,μπαινουμε να δουμε θεματα αγροτικου και βλεπουμε αλλα αντι αλλων...

Ε ας μιλησουμε τοτε και για την αδεια λοχειας.....

Τι να πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply
Τασο εχεις γενικα μια ταση να τη λες....

Αυτο ειναι δικαιωμα σου....

Οσο για το τι επιμενω....

ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΤΕΚΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ Α Γ Ρ Ο Τ Ι Κ Ο!!!!!!!

Για το αμμισθο εξαμηνο(και καταλαβαινω και ασπαζομαι ολη την αγωνια των ενδιαφερομενων) μπορει να γινει κουβεντα στην ενοτητα ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ!!!

Τοσο περιεργο ειναι αυτο????

Το συζηταω και με αλλα παιδια,μπαινουμε να δουμε θεματα αγροτικου και βλεπουμε αλλα αντι αλλων...

Ε ας μιλησουμε τοτε και για την αδεια λοχειας.....

Τι να πω...

Τι ακριβώς θέλεις να σχολιάσουμε συνάδελφε; Το αν θα είναι αναγκαστικό το 12 μηνο για αυτούς που διορίστηκαν μετά τη 16η Απριλίου 2008; Το ρώτησες και από όσο βλέπεις δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση.

Αν εσένα το ζόρι σου είναι οι 3 μήνες παραπάνω στο άγονο αγροτικό, είναι κάτι που λίγο πολύ το επέλεξες.

Επειδή σου είναι δύσκολο ίσως να καταλάβεις το βασικό πρόβλημα του νόμου θα πάψω και να σου απαντάω.

Τόσο δύσκολο σου είναι λοιπόν να διαβάσεις από τα post αυτά που σε ενδιαφέρουν;

Και αν επιτέλους σε ενδιαφέρει μόνο το αν θα κάνεις 3 μήνες παραπάνω στο άγονο δεν έχεις παρά να πάρεις ένα τηλέφωνο εκεί που πρέπει και να πάρεις απάντηση. Εμείς από ότι βλέπεις δεν έχουμε τη δυνατότητα να σε διαφωτίσουμε.

Μερικοί έχετε την τάση αφού πάρετε αυτό που θέλετε μετά να τη λέτε....με καταλαβαίνεις συνάδελφε;

Στείλε ένα post στους διαχειριστές και ζήτησε να σπάσει η ενότητα για να μην σε ενοχλούμε με τα post μας.

Αλλά να μας τη λες κι εσύ συνάδελφε θα στο πω πολύ ευγενικά......ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη χρονια σε ολους!!μολις διαβασα το θεμα και μου φαινεται πολυ χαοτικη η κατασταση με το καινουργιο νομοσχεδιο .μερικες αποριες γιατι ειδα αρκετες διαφορετικες αποψεις για ιδια ερωτηματα !αποριες...1)το νεο στο αγροτικο ειναι οτι μετατρεπεται σε 12μηνο απο 9μηνο .καποιος μπορει να κατσει επισημα μεχρι 2 χρονια?θα αναγνωριζεται ως ειδικοτητα ποσο απο αυτο το διαστημα?

2)ως υπεραριθμοι (εκτος απο αυτους ηδη εμπαιναν τοσο καιρο ως υπεραριθμοι με διαφορους τροπους) θα μπαινουν για 6 μηνες οποιος θελει να ξεκινησει αμεσως με το που ορκιζεται εστω και αμισθος?

θα ειναι για συγκεκριμενες ειδικοτητες?

θα ειναι αμισθος ,αλλα αν κανει εφημεριες θα πληρωνεται?

ασφαλιση θα υπαρχει?

τουλαχιστον θα μπορουμε να δηλωσουμε σε νοσοκομειο της πολης μας ,να γλιτωνουμε τουλαχιστον τα εξοδα...

για τις θεσεις των υπεραριθων να υπαρχει παλι λιστα αναμονης σε καθε νοσοκομειο?

πιστευω οτι υπαρχουν πολλες ασαφειες και δεν ξερω κατα ποσο θα ριξει τις αναμονες ή θα βοηθησει ουσιαστικα την κατασταση...ειναι ενας φαυλος κυκλος...

το μονο θετικο που βρισκω ειναι αυξηθηκε το αγροτικο ,μονο και μονο για να μαστε για ακομα λιγο καλυμμενοι πριν βγουμε παλι στην αναζητηση και στο τρελοκομειο των αναμονων...

βεβαια το θεμα ποτε και που θα ξεκινησει ο καθενας αγροτικο ειναι αλλη πικρη ιστορια...

ουδεν σχολιο για την αμισθη ειδικοτητα....με καλυψαν τα σχολια σας!τι αλλο θα δουμε απ την καινουργια χρονια???

ποτε υποτιθεται θα ψηφιστει το καινουργιο νομοσχεδιο??? :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη χρονια σε ολους!!μολις διαβασα το θεμα και μου φαινεται πολυ χαοτικη η κατασταση με το καινουργιο νομοσχεδιο .μερικες αποριες γιατι ειδα αρκετες διαφορετικες αποψεις για ιδια ερωτηματα !αποριες...1)το νεο στο αγροτικο ειναι οτι μετατρεπεται σε 12μηνο απο 9μηνο .καποιος μπορει να κατσει επισημα μεχρι 2 χρονια?θα αναγνωριζεται ως ειδικοτητα ποσο απο αυτο το διαστημα?

2)ως υπεραριθμοι (εκτος απο αυτους ηδη εμπαιναν τοσο καιρο ως υπεραριθμοι με διαφορους τροπους) θα μπαινουν για 6 μηνες οποιος θελει να ξεκινησει αμεσως με το που ορκιζεται εστω και αμισθος?

θα ειναι για συγκεκριμενες ειδικοτητες?

θα ειναι αμισθος ,αλλα αν κανει εφημεριες θα πληρωνεται?

ασφαλιση θα υπαρχει?

τουλαχιστον θα μπορουμε να δηλωσουμε σε νοσοκομειο της πολης μας ,να γλιτωνουμε τουλαχιστον τα εξοδα...

για τις θεσεις των υπεραριθων να υπαρχει παλι λιστα αναμονης σε καθε νοσοκομειο?

πιστευω οτι υπαρχουν πολλες ασαφειες και δεν ξερω κατα ποσο θα ριξει τις αναμονες ή θα βοηθησει ουσιαστικα την κατασταση...ειναι ενας φαυλος κυκλος...

το μονο θετικο που βρισκω ειναι αυξηθηκε το αγροτικο ,μονο και μονο για να μαστε για ακομα λιγο καλυμμενοι πριν βγουμε παλι στην αναζητηση και στο τρελοκομειο των αναμονων...

βεβαια το θεμα ποτε και που θα ξεκινησει ο καθενας αγροτικο ειναι αλλη πικρη ιστορια...

ουδεν σχολιο για την αμισθη ειδικοτητα....με καλυψαν τα σχολια σας!τι αλλο θα δουμε απ την καινουργια χρονια???

ποτε υποτιθεται θα ψηφιστει το καινουργιο νομοσχεδιο??? :anavwfwties:

συνάδελφε θα σου απαντούσα, αν και έχουν απαντηθεί όλα τα ερωτήματά σου.....

αλλά είδα την τελευταία πρότασή σου και το μετάνοιωσα

θα σου απαντήσω όμως μόνο στο τελευταίο ερώτημά σου......μέχρι το Πάσχα θα έχει γίνει ΦΕΚ......αργότερα ούτε μια μέρα

emeleosemeleosemeleosemeleosemeleos:splats::splats::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ο armydoctor το πήρε πάνω του το θέμα......κάποιοι άλλοι σωπάσανε emwhistling

Αυτο του το αναγνωριζω ακομα κι εγω!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kυριε τασο...η συνεχης αδυναμια καταννοησης των λεγομενων καποιου,απο καποιο σημειο και μετα χριζει νευρολογικης εκτιμησης...

Καποιοι φαινεται θεωρουν τον εαυτο τους γενικα αυθεντια και τους διακατεχει τετοια ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ που δε δεχονται καν την αμφισβητηση ποσο μαλλον την παρατηρηση...

Παρατηρω λοιπον αγαπητε κυριε Θεοδωριδη την ταση σας να αναλυεται εκτεταμενα θεματα ειδικοτητας σε ενοτητα αγροτικου!!!!!!!

Τωρα το καταλαβατε???

Δε με ενδιαφερει ουτε το 3 μηνο παραπανω ουτε κατι συγκεκριμενο...

Με ενδιαφερει σε ενοτητα αγροτικου να διαβαζω για θεματα αγροτικου...ποσο μαλλον φανταστειτε κυριε θεοδωριδη με αηδιαζει εκτος αυτου και η αυταρχικη και 'ψωνιστικη" συμπεριφορα καποιων....

Συγνωμη που αμφεβαλλα για το μεγαλειο σας κυριε Τασο....ειμαι παρα πολυ μικρος εγω και οπιοσδηποτε αλλος εδω μεσα να κανει εστω και μια παρατηρηση χωρις την ευλογια σας...

Παντως συμβουλευτικα και μονο(καθως δεν προκειται να ξανααπαντησω στην προκλητικη συμπεριφορα σας) εαν μελλοντικα επιθυμειτε οποια "καριερα" και "μη ιατρικη" μαθε τε να ειστε πιο ευγενικος και πιο διαλλακτικος!!!!Αλλιως δε θα παρετε τιποτα..........

Και επειδη εγω μιλαω ανοιχτα σας ευχαριστω δημοσιως για οποιες διευκρινισεις μου εχετε δωσει κατα περιοδους με p.m

Απο κει και περα δε σου δινει κανενας το δικαιωμα να προσβαλλεις και να υποτιμας τον αλλο.....

με φρασεις του στυλ ε οχι να μας ΤΗΝ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.....ατσαλακωτε κυριε Τασο....

Και επειδη δεν προκειται να ξανααπαντησω σε οτι και να γραψεις(για να μην οδηγηθω και γω στο παιχνιδι των εντεκκλησεων) και επειδη γνωριζω

την απαντηση σου....Ευχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κύριος Θεοδωρίδης έχει επανειλημμένα βοηθήσει σημαντικά μεγάλη μερίδα των μελών του φόρουμ με τις πληροφορίες που, χωρίς να έχει τίποτα να κερδίσει και με μοναδικό κίνητρο την 'καλή του την καρδιά', δίνει.

Δεν νομίζω κύριε faraw ότι το ατόπημα για τον οποίο τον κατηγορείτε (όχι μόνο αυτόν αλλά στην ουσία και όλους όσους συμμετέχουμε στη συζήτηση) είναι τόσο σοβαρο, για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ότι είναι καν άξιο λόγου.

Το τόπικ αναλύει νομικά τερτίπια που μεθοδεύτηκαν στον ίδιο νόμο και προφανώς οι αλλαγές στην ειδικότητα ειναι απείρως δραματικότερες για την πλειοψηφία των μελών.

Προφανώς για λόγους συνέχειας το τόπικ δεν δύναται να διασπασθεί.

Δε μ' αρέσει να κάνω υποδείξεις αλλά νομίζω ότι η αποδοχή του άμισθου εξαμήνου από μεγάλη μερίδα των συναδέλφων μας θα έπρεπε να μας προβληματίσει όλους περισσότερο από την αλλαγή της ενότητας στην οποία θα γίνει η κουβέντα.

Μην πνιγόμεθα σε μια κουταλιά νερό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε faraw κουλαρε λιγο! Οντως εισαι σε μια ενοτητα αγροτικου. Οταν ομως το τοπικ ονομαζεται "12μηνο το αγροτικο, αλλαγες και στην ειδικοτητα", γιατι σου φαινεται τοσο πια αναρμοστο να σχολιαζουμε το θεμα του τοπικ; Και στο κατω κατω, ερχεσαι μετα απο 36 σελιδες που εχει γινει της πουτανας εδω μεσα, εχει γινει Τρωικος πολεμος, να μας πεις να σταματησουμε την λογικη συνεχεια που εχουν ολοι οσοι ασχολουνται με το τοπικ, μονο και μονο λογω μιας ασημαντης παρατυπιας! Χαιρομαι που δεν θα ξανααπαντησεις στον Τασο, γιατι και τα δικα σου ποστ ειναι εκτος τοπικ, οταν μας ζητας να σταματησουμε να συνεχιζουμε το τοπικ!

Συμφωνω με σλιπγουοκα, ειναι αναξιο λογου!

Σου μιλω πραγματικα φιλικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κύριος Θεοδωρίδης έχει επανειλημμένα βοηθήσει σημαντικά μεγάλη μερίδα των μελών του φόρουμ με τις πληροφορίες που, χωρίς να έχει τίποτα να κερδίσει και με μοναδικό κίνητρο την 'καλή του την καρδιά', δίνει.
Μην βρίζεις sbox_bad.gif τέκνο μου :P

όταν θα σου έρθει ο λογαριασμός μην τρομάξεις.....άκου ¨την καλή του την καρδιά" :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιδεα πίσω από το νόμο ήταν πανέξυπνη αν και πρόχειρη!

Θα γεμίσουν τα νοσοκομεία με γιατρούς χωρίς το ΥΥΚΑ να βάλει καθόλου το χέρι στην τσέπη καθώς θα είναι άμισθοι.

Το δελεαρ που προσφέρεται είναι ότι όσοι προσφερθούν τελικά θα γράψουν και κομμάτι της ειδικότητας που σημαίνει αποσυμφόρηση στις λίστες.( εφόσον άλλωστε έπρεπε να μένουν άνεργοι για καμια 5ετία...τι είναι να δουλεύει κάποιος 6 μήνες δωρεάν). Κανένας δεν παίρνει τη θέση άλλου στην ειδικότητα καθώς οι άμισθοι θα μπαίνουν ως υπεράριθμοι (δλδ καθ'υπέρβαση της λίστας).

Δεν έχω καταλάβει αν τελικά θα κόβεται 6μηνο για αγροτικό + 6μηνο για άμισθη υπηρεσία.....

γεγονός που κατεβάζει το χρόνο παραμονής στην ειδικότητα κατά 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ έτος και κατά συνέπεια όλες τις αναμονές.

Με λίγα λόγια σε διώχνουν ένα 6μηνο πιο νωρίς αφού σε πλήρωναν που σε πλήρωναν στο αγροτικό....κι έτσι

1. τα νοσοκομεία λύνουν το πρόβλημα των εφημεριών με μηδενικό κόστος

2. στο κράτος στοιχίζει ένα έτος λιγότερους μισθούς ανα ειδικευόμενο η εκπαίδευσή τους

Μέχρι εδώ όλα καλά και μάλιστα χαιρόμαστε κι εμείς για την πτώση των αναμονών. Το κύριο θέμα είναι μην ανοίξει η όρεξη για μείωση του αριθμού των έμμισθων ειδικευομενων από το ΥΥΚΑ καΙ η απαξίωση του ιατρικού επαγγέλματος (όπου το πάρε 5 € νσα πιεις εναν καφέ θα αποκτά άλλη σημασία!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Πολλά αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζεις!Διάβασε καλύτερα απο την αρχή ολο το τόπικ, έχουν διατυπωθει σχεδόν όλες οι "παρενέργεις" του νόμου! Το σιγουρο είναι οτι δεν μειώνεται η αναμονή σε καμια ειδικότητα! Με εκπλήσσει ο πρόχειρος τρόπος που σκέφτεστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αναμονές πέφτουν μόνο στον ένα χρόνο παθολογίας ή χειρουργικής (πρώτο κομμάτι ειδικότητας) για ορισμένους συναδέλφους εφόσον κάποιοι από τις λίστες έμμισθης ειδικότητας που είναι πάνω από αυτούς θα δηλώσουν για άμισθη θέση.

Με το που θα αρχίσουν όμως την άμισθη εργασία θα δηλώσουν το επόμενο μέρος της ειδικότητας. Κι εκεί οι λίστες αναμονής θα μεγαλώσουν.

drnoubaklas.....προτρέπεις κάποιον να διαβάσει 700+ post; Έτσι σπρώχνεις τον κόσμο στα ναρκωτικά :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος σέβεται τον εαυτό του δε θα δούλευε ούτε 10λεπτά άμισθος...πόσο μάλλον 6 μηνες...

Και το να πας να κλέψεις όταν δεν έχεις λεφτά λύση ανάγκης είναι...και το να βγεις στο κλαρί επειδή δεν έχεις λεφτά λύση ανάγκης ειναι...γιατί δεν πας;

και μην ακούσω για αξιοπρέπεια...γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη αναξιοπρέπεια από το να δουλεύεις άμισθος όταν έχεις φάει 6 χρόνια κωλοσπουδές αλλά 2-3 χρόνια κωλοαναμονή, μέσα στο κωλοάγχος με τόν κάθε κωλομαλακα πάνω από το κεφάλι σου.

Να ευχηθώ σε όσους έκαναν αίτηση για άμισθη ειδικότητα, να αξιωθούν να την κάνουν! Αυτή είναι πιστεύω η μεγαλύτερη κατάρα :)

emclapemclappingemclapsemypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι παρελειψες στην απαντηση σου να αναφερθεις στο "κλαρι"; Κι αυτο ΝΟΜΙΜΟ ειναι!

Οσον αφορα τα 500 ευρω απο τις εφημεριες, να σε ενημερωσω οτι περυσι που δουλευα σε γηπεδα εβγαζα 700 ευρω!!!! Αν δεν εχεις δουλεψει εκει, δεν φανταζεσαι ποσο ξεφτιλα ειναι να εισαι γιατρος και να περιμενεις να νταντεψεις καποιους αμπαλους που επεσαν κατω, οχι επειδη χτυπησαν, αλλα για να παρουν το φαουλ!! Μετα απο καιρο, ειχα πια συνηθισει την σκεψη 'Τι κανω εγω εδω με τους καγκουρες, ρε πουστη μου; Ας οψεται η αναγκη!!!"

Εσυ (και τωρα πια και η πατυυυ) λοιπον, μπορει απο τη μια να εκπαιδευεσαι αλλα θα εισαι πιο κακοπληρωμενος ακομα και απο αυτον τον ατυχο, τον περσινο εαυτο μου!!!! Ειχα συμπαθησει καποιους ειδικευομενους οταν ημουν φοιτητης, επειδη ελεγαν να μας κερασουν κατι οταν βρισκομασταν μαζι στο κυλικειο, αφου περνουσαμε στην κλινικη αρκετες ωρες μαζι!!! Εσυ, φανταζομαι, (για οικονομικους λογους ) δεν θα εισαι απο αυτους!!! Σορρυ, σορρυ οχι μονο εσυ.......και η πατυ!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!! ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ!!!!

Σε πληροφορώ ότι οι αιτήσεις είναι ΠΟΟΟΟΟΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ. Δεν είμαι μόνο εγώ και η paty.

Άκου να δεις: Δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό θέμα και όχι μόνο επειδή δεν έχω ανάγκη τα χρήματα, αλλά και λόγω ΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ. Οποιος ΘΕΛΕΙ να είναι ειλικρινής καταλαβαίνει ότι με 6 μισθούς δεν σώνεται ουδείς. Εάν θες να το καταλάβεις έχει καλώς, εάν όχι λυπάμαι πολύ.

Τι αγγουρακια και ντοματουλες μας τσαμπουνάς εδω! Αυτό καταλαβες απο ολα όσα έγραψα;;Μαλλον δεν κατάλαβες χριστό!Θα στο πω όμως πιο απλα για να καταλάβεις......ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ! Κατσε και επεξεργασου οτι έχει λεχθεί! Απλα θα πρεπει να ρυθμιστούν με ενιαια τοποθετηση αυτες οι ειδικότητες για να τελειώσει αυτή ιστορία και σε καμια περιπτωση με αμισθη εργασια!

Με το δεδομένο ότι το άμισθο 6μηνο σου δίνει τη δυνατότητα να υποβάλεις πιο γρήγορα αίτηση για το ειδικό κομμάτι (και με δεδομένο ότι οι αναμονές για τα ειδικά κομμάτια όλο και αυξάνονται με την πάροδο του χρόνου) ΝΑΙ μειώνεται η αναμονή σου. Επίσης η άμισθη εργασία σου δίνει την δυνατότητα αντί να κάθεσαι, να μπορείς να ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ και να μαζεύεις μόρια για τη διεκδίκηση κάποιου αγροτικού με αξιώσεις μετά την ολοκλήρωση του άμισθου 6μηνου ... αντί να χτυπάς "τυφλά" προκηρύξεις αγροτικών από τον καναπέ του σπιτιού σου. Επιπλέον έχοντας κάνει κάποια κομμάτια της ειδικότητάς σου εδώ, μπορείς να επιταχύνεις τη διαδικασία να βγεις πιο γρήγορα στο εξωτερικό για να κάνεις μόνο το τελικό κομμάτι.

@ armydoctor

Λυπάμαι αλλά, με αυτά που λες, με αναγκάζεις να προσωποποιήσω το post.

Ίσως θα έπρεπε να είσαι πιο ψύχραιμος αφού θα κάνεις και Ψυχιατρική (αν καταλαβαίνω καλά από τα παραπάνω). Με το να βγάζεις αρνητικό συναίσθημα δεν κερδίζεις τίποτα.

Όσο καιγόσασταν εσείς ( ; ) για την ειδικότητά μου που έχει 3 κομμάτια και πηδιόμουν στις αναμονές, άλλα τόσο με ενδιαφέρει και εμένα το αγγουράκι που θα φάτε από τις αναμονές που θα βρείτε τώρα στα ειδικά μέρη όταν βγω πλέον μπροστά σας.

Οι (συνομήλικοι πάνω-κάτω) συνάδελφοί σου, που περιμένουν να αρχίσουν ή να συνεχίσουν ειδικότητα, δεν φταίνε σε τίποτα για τις Ελληνικές πατέντες σύμφωνα με τις οποίες γίνεται η ιατρική εκπαίδευση και ειδίκευση στη χώρα μας. Επομένως, το σχόλιο για το "αγγουράκι", αν μη τι άλλο, είναι χαιρέκακο και αψυχολόγητο.

Το πώς θα έπρεπε να είναι τα πράγματα είναι μεγάλη ιστορία που δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε (αφού όλοι όσοι είναι ενδιαφερόμενοι για ειδικότητα σήμερα θα περάσουν από το υπάρχον σύστημα-μπάχαλο και δεν προβλέπεται να ζήσουν αλλαγές).

Η ουσία είναι ότι η Ελλάδα δεν χωράει άλλους ψυχίατρους, δερματολόγους, χειρουργούς, γυναικολόγους .... κλπ. Και δεν στο λέω με χαιρεκακία. Αυτή είναι η πραγματικότητα και θα με θυμηθείς σε 15 χρόνια (καλά νάσαι). Θα με θυμηθείς όταν θα σφάζεσαι για πελατεία (εκτός αν τρυπώσεις πουθενά για 1.500 μηνιάτικο).

Όσον αφορά στο σχόλιο:

Είναι πολύ αργά πλέον για δάκρυα. I am set for life now που λένε και οι άγγλοι

Ένα θα σου πω. Μη βιάζεσαι, μην είσαι προκλητικός και να εύχεσαι να μην υπάρξει έντονη αντίδραση στο επόμενο διάστημα (αν και είναι βέβαιο ότι ο νόμος θα προκαλέσει προβλήματα στις αναμονές των υπολοίπων -και όχι μόνον).

Διότι ο μόνος τρόπος να αποκατασταθεί η δικαιοσύνη με διορθωτική διάταξη νόμου στο μπαχαλο-σύστημα είναι: όσοι εκμεταλλευτούν το "άμισθο" 6μηνο να πάνε πίσω στη σειρά που θα είχαν κανονικά (και τότε βέβαια θα είναι αυτοί που θα τρέχουν να πάρουν από το κράτος τους μισθούς που δικαιούνται).

Όσον αφορά στους Άγγλους, αυτοί είναι "set for life" γιατί έχουν προτάξει το κοινωνικό από το ατομικό συμφέρον εδώ και πάρα πολλά χρόνια (τουλάχιστον στο NHS). Επομένως, αν θέλεις να τους μοιάσεις δεν έχεις παρά να τους μιμηθείς

.

Δεν έχεις σκεφτεί ότι μέχρι να διορθωθεί ο νόμος (εάν χρειάζεται διόρθωση) ΙΣΩΣ οι ενδιαφερόμενοι να μην έχουν μόνο προλάβει να υποβάλουν τις αιτήσεις τους, αλλά να έχουν ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ και τα 6μηνα αυτά. (Εάν βγει διορθωτική διάταξη π.χ. το καλοκαίρι του 2009). Οπότε δεν υπάρχει τρόπος το κράτος να "τα πάρει πίσω" αυτά τα 6μηνα (αφού θα έχουν ήδη υποβληθεί αιτήσεις για τα επόμενα κομμάτια και θα προκύψει μεγάλο μπαχαλο).

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν ανατραπεί ο νόμος, όπως πιθανολογούν πολλοί εδώ μέσα, το κράτος πιθανώς θα δεχτεί να προσλάβει τα άτομα που θα έχουν εκμεταλλευτεί τη διάταξη ως ΕΜΜΙΣΘΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΑ ΠΛΕΟΝ για να μην δημιουργηθεί μπάχαλο με τις αιτήσεις, ώστε να τα "αποζημιώσει" για την έλλειψη νομιμότητας του άμισθου 6μηνου στο οποίο τα "παγίδευσε". Θεωρητικά, με βάση τις υποβληθείσες αιτήσεις οι άμισθοι 6μηνίτες μπορούν να αρχίσουν την εκπαίδευση τους από τον Φεβρουάριο και να την έχουν ολοκληρώσει μέχρι το καλοκαίρι.

Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ να αρχίσει κάποιος το άμισθο 6μηνο του (διαγράφοντας μάλιστα την παλιά αίτηση - εάν ισχύει αυτό όπως λέτε) και να φτάσει το καλοκαίρι και να βρεθεί "εκτεθειμένος" έχοντας εκπαιδευτεί για ένα 6μηνο που δεν θα αναγνωρίζεται "αναδρομικά". Επομένως το κράτος για να μην γίνει επανάσταση ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ, θα βολέψει αυτούς τους λίγους.

Επίσης διανύουμε προεκλογική περίοδο και δύσκολα πιστεύω θα δεχτούν να δυσαρεστήσουν τους ημετέρους που ευνοούνται από αυτό το μέτρο.

Δεν ελπίζω τόσο στο να μην ανατραπεί ο νόμος όσο στο να ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ η διαδικασία ανατροπής του, ώστε να προλάβει μια κρίσιμη "μάζα" συναδέλφων να τον εκμεταλλευτεί και να αναγκάσει το κράτος να τους βολέψει εάν κριθεί αντισυνταγματική η όλη ιστορία.

Εγω δηλωσα στη νομαρχια Αχαιας,αφου με ενημερωσαν προηγουμενως οτι επρεπε να αποσυρω την προηγουμενη αιτηση μου,οπως και εκανα.Προσωπικα,ειμαι κατα της αμισθης ειδικοτητας,εστω και για ενα 6μηνο και συμφωνω απολυτα με οσα εχουν ηδη σχολιασει πολλοι συναδελφοι προηγουμενως περι του θεματος.Ωστοσο,περιμενοντας ηδη σχεδον 2 χρονια για το εμμισθο 6μηνο μου και εχοντας δηλωσει σε 5 προκηρυξεις αγροτικων οπου δε σταθηκα τυχερη,συνειδητοποιησα οτι κινδυνευα να βρεθουν μπροστα μου στη λιστα αναμονης δεκαδες ατομα με την εφαρμογη του ΦΕΚ.Η θεση μου για το 6μηνο της παθολογιας στη νομαρχια που ειχα δηλωσει θα ανοιγε σε 7 μηνες περιπου.Φανταζομαι θα υπαρχουν και αλλοι συναδελφοι που εκαναν αιτηση με την ιδια λογικη.Ειναι βεβαια μια σπασμωδικη κινηση,μια λυση αναγκης,αλλα αναρωτιεμαι ποσοι απο τους συναδελφους που στοιχειοθετουν τις αντιρρησεις τους για την εφαρμογη του ΦΕΚ θα λειτουργουσαν ''ηρωικα΄'' στην πραξη,αρνουμενοι να κανουν αιτηση-παραχωρωντας ουσιαστικα τη θεση τους στα διαφορα λαμογια, και βλεποντας τα ονειρα τους για την ειδικοτητα που εχουν επιλεξει, να κατακρημνιζονται.

Δύσκολοι καιροί για ήρωες laura. Το παράδειγμά σου είναι η καλύτερη απάντηση στον συνάδελφο πιο πάνω που ισχυρίζεται ότι δεν μειώνεται η αναμονή με αυτό το μέτρο (drnoubaklas).

μονα ζυγα δικα σας?απιστευτη σειρα γεγονοτων.και τι σας πειραζει βρε αν τελικα δεν αναγνωριστει το εξαμηνο?

υποχρεωμενο ειναι αυτο το περηφανο κρατος να σας το αναγνωρισει?εδω δεν αναλαμβανει αλλες κ αλλες υποχρεωσεις.τι σας πειραζει?αφου ετσι κ αλλιως θα καθοσασταν.καντε το το 6μηνο!για την εκπαιδευση ρε γαμωτο!κ αν σας κατσει?ακομα καλυτερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω δηλωσα στη νομαρχια Αχαιας,αφου με ενημερωσαν προηγουμενως οτι επρεπε να αποσυρω την προηγουμενη αιτηση μου,οπως και εκανα.Προσωπικα,ειμαι κατα της αμισθης ειδικοτητας,εστω και για ενα 6μηνο και συμφωνω απολυτα με οσα εχουν ηδη σχολιασει πολλοι συναδελφοι προηγουμενως περι του θεματος.Ωστοσο,περιμενοντας ηδη σχεδον 2 χρονια για το εμμισθο 6μηνο μου και εχοντας δηλωσει σε 5 προκηρυξεις αγροτικων οπου δε σταθηκα τυχερη,συνειδητοποιησα οτι κινδυνευα να βρεθουν μπροστα μου στη λιστα αναμονης δεκαδες ατομα με την εφαρμογη του ΦΕΚ.Η θεση μου για το 6μηνο της παθολογιας στη νομαρχια που ειχα δηλωσει θα ανοιγε σε 7 μηνες περιπου.Φανταζομαι θα υπαρχουν και αλλοι συναδελφοι που εκαναν αιτηση με την ιδια λογικη.Ειναι βεβαια μια σπασμωδικη κινηση,μια λυση αναγκης,αλλα αναρωτιεμαι ποσοι απο τους συναδελφους που στοιχειοθετουν τις αντιρρησεις τους για την εφαρμογη του ΦΕΚ θα λειτουργουσαν ''ηρωικα΄'' στην πραξη,αρνουμενοι να κανουν αιτηση-παραχωρωντας ουσιαστικα τη θεση τους στα διαφορα λαμογια, και βλεποντας τα ονειρα τους για την ειδικοτητα που εχουν επιλεξει, να κατακρημνιζονται.

Καταρχάς να σου ευχηθώ Καλή Χρονιά και καλή τύχη στα σχέδιά σου. :)

Έχω μια απορία...

Καταρχάς, ο σχετικός νόμος δεν εφαρμόζεται κανονικά από όλες τις Νομαρχίες ανά την Επικράτεια...

Αποκλείεται το ενδεχόμενο να μην ισχύσει ή, τελικά, να εφαρμοστεί, αλλά με αρκετά διαφορετική μορφή??...

Νομίζω οτι θα ήταν απόλυτο ρίσκο, να βγεί κανείς από την κλασσική -"επίσημη" Λίστα Αναμονής, προκειμένου να βρεί μια "καλή" θέση σε μια Λίστα Αναμονής, η οποία στη φάση αυτή, παραμένει "μετέωρη" -τόσο νομότυπα, όσο και ως προς την τελική -οριστική ερμηνεία και εφαρμογή της από τις Νομαρχίες...

Τί λέει η παρέα του forum??... emoopsemoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παρέα του φόρουμ ελπίζει να κηρυχθεί αντισυνταγματικός αυτός ο νόμος για να γελάσει(χαιρέκακα)με διάφορους που πήγαν να το παίξουν έξυπνοι :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παρέα του φόρουμ ελπίζει να κηρυχθεί αντισυνταγματικός αυτός ο νόμος για να γελάσει(χαιρέκακα)με διάφορους που πήγαν να το παίξουν έξυπνοι :bloodomen:

Ίσως, μόνο οι ανώριμοι θα μπορούσαν να γελάσουν χαιρέκακα.

Το ότι υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τις αναμονές δεν το αρνείται κανείς. Και πρέπει να βρεθεί μια λύση πιο δίκαιη. Όχι όμως με αντισυνταγματικό τρόπο αλλά ούτε και στη "ζούλα". Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση για το δίκαιο ή μη του άμισθου εξαμήνου αλλά πόσοι αναρωτήθηκαν αν οι υπεράριθμοι επηρρεάσουν την εκπαίδευση των άλλων; Πόσοι αναρωτήθηκαν τί θα γίνει αν π.χ. σε ένα εργαστήριο παθολογικής ανατομίας με 3 ειδικευόμενους προστεθούν άλλοι δύο; Θα φθάνουν τα μικροσκόπια; Τί εκπαίδευση θα πάρουν; Αναρωτήθηκε κανείς τις δυσλειτουργίες ή το μόνο ενδιαφέρον είναι να γράψουμε χρόνο; Προφανώς, το πρόβλημα είναι πιο πολύπλοκο από ό,τι φαίνεται.

Λύσεις υπάρχουν και είναι μόνο μαθηματικές (ειπώθηκαν και σε προηγούμενα posts - π.χ. μοντέλα ή αλυσίδες Markov κ.ά.). Όμως, οι μαθηματικές λύσεις (μαθηματικά μοντέλα) χρειάζονται πλήρη στοιχεία από μια "δυναμική" βάση δεδομένων (που υποτίθεται ότι υπάρχει).

Είμαι βέβαιος, ότι σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο της χώρας αν απευθυνθεί κανείς θα πάρει συγκεκριμένες απαντήσεις. Επίσης, μολονότι δεν ξέρω αν θα προσφερόντουσαν "αμισθί", είμαι σίγουρος ότι θα δούλευαν με χαρά για τη λύση ενός τόσο σπουδαίου προβλήματος.

Από ό,τι φαίνεται όμως, αυτοί που "σχεδιάζουν" τις λύσεις ακολουθούν ακόμα "μεθόδους και τευτέρια(*) της τουρκοκρατίας" (*=δευτέρια=δεύτερα βιβλία).

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παρέα του φόρουμ ελπίζει να κηρυχθεί αντισυνταγματικός αυτός ο νόμος για να γελάσει(χαιρέκακα)με διάφορους που πήγαν να το παίξουν έξυπνοι :bloodomen:

Ίσως, μόνο οι ανώριμοι θα μπορούσαν να γελάσουν χαιρέκακα.

Το ότι υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τις αναμονές δεν το αρνείται κανείς. Και πρέπει να βρεθεί μια λύση πιο δίκαιη. Όχι όμως με αντισυνταγματικό τρόπο αλλά ούτε και στη "ζούλα". Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση για το δίκαιο ή μη του άμισθου εξαμήνου αλλά πόσοι αναρωτήθηκαν αν οι υπεράριθμοι επηρρεάσουν την εκπαίδευση των άλλων; Πόσοι αναρωτήθηκαν τί θα γίνει αν π.χ. σε ένα εργαστήριο παθολογικής ανατομίας με 3 ειδικευόμενους προστεθούν άλλοι δύο; Θα φθάνουν τα μικροσκόπια; Τί εκπαίδευση θα πάρουν; Αναρωτήθηκε κανείς τις δυσλειτουργίες ή το μόνο ενδιαφέρον είναι να γράψουμε χρόνο; Προφανώς, το πρόβλημα είναι πιο πολύπλοκο από ό,τι φαίνεται.

Λύσεις υπάρχουν και είναι μόνο μαθηματικές (ειπώθηκαν και σε προηγούμενα posts). Όμως, οι μαθηματικές λύσεις (μαθηματικά μοντέλα) χρειάζονται πλήρη στοιχεία από μια "δυναμική" βάση δεδομένων (που υποτίθεται ότι υπάρχει).

Είμαι βέβαιος, ότι σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο της χώρας αν απευθυνθεί κανείς θα πάρει συγκεκριμένες απαντήσεις. Επίσης, μολονότι δεν ξέρω αν θα προσφερόντουσαν "αμισθί", είμαι σίγουρος ότι θα δούλευαν με χαρά για τη λύση ενός τόσο σπουδαίου προβλήματος.

Από ό,τι φαίνεται όμως, αυτοί που "σχεδιάζουν" τις λύσεις ακολουθούν ακόμα "μεθόδους και τευτέρια(*) της τουρκοκρατίας" (*=δευτέρια=δεύτερα βιβλία).

.

1)Προφανώς,το χιούμορ είναι κάτι που δεν διαθέτεις.

2)Η εκπαίδευση που παρέχεται ήδη απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί "τέλεια"(αρκεί να ρωτήσεις οποιονδήποτε ειδικευόμενο για να στο επαληθεύσει)

3)Ανεξάρτητα από τις μεγάλες κουβέντες περί μαθηματικών μοντέλων,το πρόβλημα είναι πολύ απλό:Η ευρωπαϊκή οδηγία επιβάλει ένα ανώτατο όριο εργασίας για τους γιατρούς.Το Υπουργείο δεν έχει λεφτά να πληρώσει καινούργιες θέσεις και προσπαθεί να βουλώσει τις τρύπες με ένα νόμο που,απλά,έρχεται σε σύγκρουση με θεμελιώδη συνταγματικά δικαιώματα των εργαζομένων.

4)Νομίζω πως είδαμε και διάφορους εδώ μέσα(με κυριότερο εκπρόσωπό τους τον armydoctor)οι οποίοι όχι μόνο επωφελήθηκαν από τη γενική σύγχυση,αλλά ειρωνεύτηκαν και όλους εμάς τους υπόλοιπους.Πες με όσο θες "ανώριμο"(μεταξύ μας,δε μου καίγεται καρφί για το τι λες) αλλά όταν ο καραβανόγιατρός θα την πατήσει,εγώ θα γελάσω χαιρέκακα.Όταν κάποιος φέρεται αντισυναδελφικά και πάει να την φέρει στους υπόλοιπους,του αξίζει μια δίκαια τιμωρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα ο συγκεκριμένος νόμος δε με αφορά άμεσα, μιας και έχω 2 χρόνια Παθολογία μπροστά μου.

Είναι όμως ένας νόμος περίεργος. Γιατί να ορίζει μόνο 6μηνο? Και πώς είναι δυνατόν να δέχονται να δουλεύουν άμμισθοι οι συνάδελφοι? Νομίζω ότι μας έχουν του κλώτσου και του μπάτσου, δυστυχώς! Και προσωπικά, πιστεύω ότι ό,τι κι αν πούμε εδώ μέσα, αυτό το κατεστημένο δεν πρόκειται να αλλάξει.

Έχω συνάδελφο που πρόσφατα παντρεύτηκε και έχει γυναίκα και σε λίγο θα έχει και παιδί, πώς του λένε αυτού του ανθρώπου να δουλεύει άμμισθος για 6μήνες? Μετά θα είναι ασφαλισμένοι αυτοί οι συνάδελφοι και αν ναι ποιος θα τους πληρώνει το ΤΣΑΥ?

Στην ουσία, δε μπορείς και να μη δηλώσεις, όταν ξέρεις ότι αν δε το κάνεις εσύ, θα το κάνει κάποιος άλλος. emconfused

Ειλικρινά, τα πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα έτσι. Δηλαδή για φανταστείτε, στο νοσοκομείο, να είναι 5 και να πληρώνονται μόνο οι 3! Το κράτος πάντως γλύτωσε πολλά λεφτά που θα πάνε αλλού, βεβαίως-βεβαίως! Και βγαίνουν και ήρωες από πάνω, γιατί αποσυμφορούν τις λίστες!

Λυπάμαι για ό,τι θα υποστούν οι συνάδελφοι που αναγκάζονται να δηλώσουν! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είχα γράψει και πιο πριν, μας αφορά όλους: θες να δηλώσεις 2 χρόνια? κάνεις αγροτικό (6 μήνες),΄1 χρόνο παθ σε νοσοκ που δίνουν 1 χρόνο και που κατά κανόνα έχουν χαμηλότερη αναμονή και 6 μήνες άμισθος. Και για τα μεγάλα λαμόγια, 6 μήνες παθ από στρατό σε στρατιωτικό νοσοκομείο, 1 χρόνο στο αγροτικό με μετάθεση και 6 μήνες άμισθος=σχεδόν καθόλου αναμονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε και εγώ θίγομαι από το συγκεκριμένο νόμο(έχω και εγώ δύο χρόνια Παθολογίας και ένα εξάμηνο Αιματολογίας).Φοβάμαι,όμως,πως αν εφαρμοστεί θα ανοίξει τον δρόμο για άμισθη εργασία και στις άλλες ειδικότητες(και,σίγουρα,κάποιοι θα σπεύσουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις)

Από την άλλη πλευρά,ένας τέτοιος νόμος διαχωρίζει αυτόματα τους ειδικευόμενους σε δύο κατηγορίες:σε αυτούς που με τα λεφτά του μπαμπά(ή οποιουδήποτε άλλου)τελειώνουν πιο γρήγορα την ειδικότητα και κάνουν τη δουλειά τους και τους άλλους,κοινούς θνητούς,που πρέπει να βγάλουν λεφτά από τη δουλειά για να ζήσουν την οικογένεια τους.Είναι ή δεν είναι άσχημο και αντισυναδελφικό αυτό;

edit:Και,τέλος πάντων,είναι δυνατόν να έχουμε φτάσει σε σημείο να υπάρχουν γιατροί που θα δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται;Ήμαρτον δηλαδή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)Προφανώς,το χιούμορ είναι κάτι που δεν διαθέτεις.

2)Η εκπαίδευση που παρέχεται ήδη απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί "τέλεια"(αρκεί να ρωτήσεις οποιονδήποτε ειδικευόμενο για να στο επαληθεύσει)

3)Ανεξάρτητα από τις μεγάλες κουβέντες περί μαθηματικών μοντέλων,το πρόβλημα είναι πολύ απλό:Η ευρωπαϊκή οδηγία επιβάλει ένα ανώτατο όριο εργασίας για τους γιατρούς.Το Υπουργείο δεν έχει λεφτά να πληρώσει καινούργιες θέσεις και προσπαθεί να βουλώσει τις τρύπες με ένα νόμο που,απλά,έρχεται σε σύγκρουση με θεμελιώδη συνταγματικά δικαιώματα των εργαζομένων.

4)Νομίζω πως είδαμε και διάφορους εδώ μέσα(με κυριότερο εκπρόσωπό τους τον armydoctor)οι οποίοι όχι μόνο επωφελήθηκαν από τη γενική σύγχυση,αλλά ειρωνεύτηκαν και όλους εμάς τους υπόλοιπους.Πες με όσο θες "ανώριμο"(μεταξύ μας,δε μου καίγεται καρφί για το τι λες) αλλά όταν ο καραβανόγιατρός θα την πατήσει,εγώ θα γελάσω χαιρέκακα.Όταν κάποιος φέρεται αντισυναδελφικά και πάει να την φέρει στους υπόλοιπους,του αξίζει μια δίκαια τιμωρία.

Μάλλον "αρπάχτηκες χωρίς λόγο".

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι σε ειρωνεύτηκα ή σε χαρακτήρισα ανώριμο. Απλά απάντησα στη διατύπωση που έκανες απευθυνόμενος σε όσους μπορεί και να γελάσουν χαιρέκακα.

Το 2 και το 4 το αντιλαμβανόμαστε όλοι (το περί "ανώριμου" το διευκρίνισα).

Στο 3 δίνω μια εξήγηση για το πώς αντιμετωπίζεται το πρόβλημα σε άλλες χώρες και το θεωρείς μεγάλη κουβέντα (είναι μεγάλη κουβέντα πράγματι). Το ότι ο νόμος είναι αντισυνταγματικός νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που το υποστήριξε με στοιχεία στις 26 Νοε. 2008 (http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?s=...st&p=322859)

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)Προφανώς,το χιούμορ είναι κάτι που δεν διαθέτεις.

2)Η εκπαίδευση που παρέχεται ήδη απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί "τέλεια"(αρκεί να ρωτήσεις οποιονδήποτε ειδικευόμενο για να στο επαληθεύσει)

3)Ανεξάρτητα από τις μεγάλες κουβέντες περί μαθηματικών μοντέλων,το πρόβλημα είναι πολύ απλό:Η ευρωπαϊκή οδηγία επιβάλει ένα ανώτατο όριο εργασίας για τους γιατρούς.Το Υπουργείο δεν έχει λεφτά να πληρώσει καινούργιες θέσεις και προσπαθεί να βουλώσει τις τρύπες με ένα νόμο που,απλά,έρχεται σε σύγκρουση με θεμελιώδη συνταγματικά δικαιώματα των εργαζομένων.

4)Νομίζω πως είδαμε και διάφορους εδώ μέσα(με κυριότερο εκπρόσωπό τους τον armydoctor)οι οποίοι όχι μόνο επωφελήθηκαν από τη γενική σύγχυση,αλλά ειρωνεύτηκαν και όλους εμάς τους υπόλοιπους.Πες με όσο θες "ανώριμο"(μεταξύ μας,δε μου καίγεται καρφί για το τι λες) αλλά όταν ο καραβανόγιατρός θα την πατήσει,εγώ θα γελάσω χαιρέκακα.Όταν κάποιος φέρεται αντισυναδελφικά και πάει να την φέρει στους υπόλοιπους,του αξίζει μια δίκαια τιμωρία.

Μάλλον "αρπάχτηκες χωρίς λόγο".

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι σε ειρωνεύτηκα ή σε χαρακτήρισα ανώριμο. Απλά απάντησα στη διατύπωση που έκανες απευθυνόμενος σε όσους μπορεί και να γελάσουν χαιρέκακα.

Το 2 και το 4 το αντιλαμβανόμαστε όλοι (το περί "ανώριμου" το διευκρίνισα).

Στο 3 δίνω μια εξήγηση για το πώς αντιμετωπίζεται το πρόβλημα σε άλλες χώρες και το θεωρείς μεγάλη κουβέντα (είναι μεγάλη κουβέντα πράγματι). Το ότι ο νόμος είναι αντισυνταγματικός νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που το υποστήριξε με στοιχεία στις 26 Νοε. 2008 (http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?s=...st&p=322859)

.

ΟΚ.Ειρήνη Ημίν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είχα γράψει και πιο πριν, μας αφορά όλους: θες να δηλώσεις 2 χρόνια? κάνεις αγροτικό (6 μήνες),΄1 χρόνο παθ σε νοσοκ που δίνουν 1 χρόνο και που κατά κανόνα έχουν χαμηλότερη αναμονή και 6 μήνες άμισθος. Και για τα μεγάλα λαμόγια, 6 μήνες παθ από στρατό σε στρατιωτικό νοσοκομείο, 1 χρόνο στο αγροτικό με μετάθεση και 6 μήνες άμισθος=σχεδόν καθόλου αναμονή.

Πω!Κι εγώ στο μεταξύ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου! Κάτσε, δλδ, αν κάποιος τα ξέρει αυτά έγκαιρα, θα μπορούσε να δηλώσει ας πούμε από πριν σε νοσοκομείο που δίνει 1χρόνο κι ας θέλει στην ουσία να κάνει 2, αφού θα ξέρει ότι θα καλύψει τα υπόλοιπα από τους "τσόντα χρόνους" (άμμισθο 6μηνο και 6μηνο αγροτικό)

alexmat είσαι μπροστά έτη φωτός! Καλά και τώρα οι λίστες δλδ θα πέσουν ή θα αυξηθούν? Μήπως μείνουν ακριβώς οι ίδιες? Αφού θα έιμαστε πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι που περιμένουμε?

ΥΓ1: τα μεγάλα λαμόγια, πάντως έχω καταφέρει να τα αναγνωρίζω πλέον, αφού όταν ρωτάω πόσο περίμεναν για την ειδικότητα, ξεκινούν την απάντησή τους με το κλασσικό "εγώ ήμουν τυχερός, γιατί...." και ακολουθεί ό,τι μπορείς να φανταστείς...

ΥΓ2: πού παρουσιάζονται οι γυναίκες για στρατό?? :withstupid:

Καλή επιτυχία στα σχέδια σας παιδιά! Εγώ λέω να περιμένω! Και να έμπαινα αύριο, άμμισθη, στην ειδικότητα, δε θα μου έλεγε πολλά! <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.