Jump to content

Eπιτήδειοι νέοι γιατροί δηλώνουν καρκινοπαθείς για να ξεκινήσουν ειδικότητα


MEDPEAD

Recommended Posts

Διαβαζω τα ποστ καποιων που ξυφουλκουν και οριονται για εξετασεις στην ειδικοτητα.

Γιατι δεν το προσπαθουν στην Κυπρο,Ιταλια,Αμερικη?,Η απλα να ερθουν να ''λιωσουν''ατα επειγοντα

στην Σουηδια σε κανα Γκετεμποργκ που ειναι ο φοβος και ο τρομος των επειγοντων, κανοντας χειρουργικη και

μετα ξεκινουν με το ειδικο μερος που θελουν?

Διαβαζω τα ποστ επισης καποιοων αλλων που εχουν ηδη θεση ειδικευομενου στο Ηνωμενο Βασιλειο και θελουν

να αποχωρησουν και να γυρισουν Ελλαδα ωστε να συνεχισουν ,απο οτι καταλαβα την ειδικοτητα που επελεξαν

σε ελληνικο νοσοκομειο.Ολοι αυτοι λοιπν φωνασκουν και οριονται κατηγοροντας ολους τους αλλους για

αθλιες γνωσεις ιατρικης , για αποσπαση του πτυχιου τους με λαδωμα κλπ ,θετουν οι ιδιοι ομως τον εαυτο τους

εκτος συναγωνισμου, αποφευγοντας ειτε να γυρισουν με ενα τιτλο ειδικοτητας απο το εξωτερικοπου θα τους δωσει ασυζητητι αιγλη στην επαγγελματικη

τους αποκατασταση στην Ελλαδα, ειτε ουρλιαζοντας και χλευαζοντας σαν τους παππουδες του μαπετ Σοου του πανω

θεωρειου τους αποφοιτους της Ρουμανοβουλγαριας,προς εφορια και ευχαριστηση εαυτου τους, αλλα μαλλον και για καποιου ειδους αυτοεπιβεβαιωση

του ελλειματικου κομπλεξικου χαρακτηρα τους, αποφευγονατας ομως να λαβουν μερος ειτε σε καποιες εξετασεις για καταληψη

καποιας εκπευδευτικης θεσης ,ειτε στελνοντας CV για συνεντευξεις, αφου πρωτα εχουν φαει το σκατο με το κουταλι ,σε τιποτα κεντρα υγειας βορειου Σουηδιας,Νορβηγιας

κανοντας τον μαλακα προσπαθοντας να ξυπνησει ο χεσμενος Σουηδος η Νορβηγος απο το μεθυσι του .

Η ζωη ειναι ευκολη για τους προσπαθησαντες ειτε για αυτους που θελουν να βρουν δουλεια εν μεσω εξετασεων ειτε για αυτους που θελουν να δουλευψουν εκει

που αποφευγουν να δουλευψουν οι ντοπιοι αποκτοντας εμπειριες , διεκδικοντας κατι καλυτερο στο μελλον.

Αφηνετε ομως την ζωη σας να περναει βασανιστικα πληκτικα, δημιουργοντας ανυποστατες τεραστιες διαδικτυακες προσωπικοτητες.

Το σιγουρο ειναι οτι οι εξελιξεις σας εχουν προλαβει , στην τελικη ενας σκεπτομενος ανθρωπος λεει:

""_Ποιος τους γαμαει τους δικατσαδες, τους μεταγραφεντες και τους γονους Καθηγηταδων,θα φυγω εξω να κανω καριερα.''

Απλα ''ειδου η Ροδος ειδου και το πηδημα'' ολα τα υπολοιπα δεν εντυπωσιαζουν πια.

Α ξεχασα να σας πω,εδω λενε υποτιμητικα οι ΑΤ :'' βαλκανιοι ιατροι''...χαμογελοντας με ενα ξυνο στυλακι....και εσεις κομπαζετε επειδη εχετε ταχα σπυδασει στο νοτιοτερο μερος

της Βαλκανικης χερσονησου?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Last Reply

emarup

καλα αν εγω εχω πλασει τη σηλιακη εσυ εχεις σουπερπλασει τη φιλπόλεια λεμε

αν εσυ καταλαβες τι εγραψες πες μας κι εμας μη χασουμε το μεγαλειο :splats:

μπαι δε γουει το ουσιαστικο λεξιθηρια ξες τι σημαινει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

καλα αν εγω εχω πλασει τη σηλιακη εσυ εχεις σουπερπλασει τη φιλπόλεια λεμε

αν εσυ καταλαβες τι εγραψες πες μας κι εμας μη χασουμε το μεγαλειο :splats:

μπαι δε γουει το ουσιαστικο λεξιθηρια ξες τι σημαινει;

Εγώ,απλά,περίμενα να δω πότε θα απαντούσες :P

Άργησες λίγο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@filpolis στα οσα εγραψες εδω εχεις δικιο, αλλα που να το βρεις?

επιτηδειοι νεοι γιατροι λεει ο τιτλος, ο καθενας απλα αντι να κοιταξει πρωτα τους συμφοιτητες του και τους καθηγητες του, κοιταει να βρισει τους ''αλλους'' embored και εδω μεσα το τι ''ηθικες κορυφες'' (νασαι καλα usmeds ασυμβιβαστε, σορυ αλλα αυτο ηταν κορυφαιο) που δε θελουν να θυμουνται απο που ξεκινησαν την ιατρικη αλλα μονο που την τελειωσαν ... και μετα το παιζουν σεμνα και ταπεινα αποφοιτοι ''ταδε'' embaaa

αμα δε μπορουν ή δε θελουν να κανουν σωστο ελεγχο στο ποιοι ειναι στ΄αληθεια καρκινοπαθεις/αλλεργικοι/ο,τι αλλο και ποιοι εχμμμμ λιγοτερο, η ντροπη θα΄πρεπε να ειναι μιση των ''παιδιων'' και μιση των μιζομενων. τοσο απλο.

PS: τα σηλιακα ειναι κομματακι δυσκολα για αρχαριους ή μ φαινεται? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος έγραψε σε αυτό το θέμα από Ηνωμένο Βασίλειο και θέλει να γυρίσει πίσω να συνεχίσει ως αριστούχος filpolis;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@filpolis

Μολονότι το σχόλιό σου δεν με σκιαγραφεί (εκτός κι αν αρχίσω να ωρύομαι στα καλά καθουμένα) θα μου επιτρέψεις να εκφράσω τις διαφωνίες μου.

Καταρχήν βρίσκω ιδιαίτερα φτηνή την επίθεση προς πάσα κατεύθυνση λες και οφείλει να σε ρωτήσει ή να σε ενημερώσει κάποιος σχετικά με το είδος των αποφάσεων που θα πάρει για το μέλλον του. Εκτός αν έπραξες ανάλογα ο ίδιος φυσικά..

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι δεν επικροτείς την στάση όσων επιθυμούν εξετάσεις αλλά συγγνώμη, μήπως προτείνεις εναλλακτικό τρόπο εξυγίανσης του συστήματος και το προσπέρασα?

Πρόσεξε: η μετανάστευση δεν είναι λύση και η απόδωση παρόμοιου τίτλου -σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, πάντα- είναι τραγική και απαράδεκτη. Μου θυμίζει μάλιστα κάποιους γραφικότατους μετανάστες που επιστρέφουν στην Ελλάδα για 15 ημέρες το καλοκαίρι και βαφτίζουν εαυτούς υπέρτατους πατριώτες μολονότι επέλεξαν συνειδητά να μην φάνε κανένα από τα αγγούρια της Ελληνικής πραγματικότητας...

Σε ξαναρωτάω λοιπόν: ναι ή όχι στις εξετάσεις για ειδικότητα στην Ελλάδα? Αν όχι, τι προτείνεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοι αυτοι λοιπν φωνασκουν και οριονται κατηγοροντας ολους τους αλλους για

αθλιες γνωσεις ιατρικης , για αποσπαση του πτυχιου τους με λαδωμα κλπ ,θετουν οι ιδιοι ομως τον εαυτο τους

εκτος συναγωνισμου, αποφευγοντας ειτε να γυρισουν με ενα τιτλο ειδικοτητας απο το εξωτερικοπου θα τους δωσει ασυζητητι αιγλη στην επαγγελματικη

τους αποκατασταση στην Ελλαδα, ειτε ουρλιαζοντας και χλευαζοντας σαν τους παππουδες του μαπετ Σοου του πανω

θεωρειου τους αποφοιτους της Ρουμανοβουλγαριας,προς εφορια και ευχαριστηση εαυτου τους, αλλα μαλλον και για καποιου ειδους αυτοεπιβεβαιωση

του ελλειματικου κομπλεξικου χαρακτηρα τους, αποφευγονατας ομως να λαβουν μερος ειτε σε καποιες εξετασεις για καταληψη

καποιας εκπευδευτικης θεσης ,ειτε στελνοντας CV για συνεντευξεις, αφου πρωτα εχουν φαει το σκατο με το κουταλι ,σε τιποτα κεντρα υγειας βορειου Σουηδιας,Νορβηγιας

κανοντας τον μαλακα προσπαθοντας να ξυπνησει ο χεσμενος Σουηδος η Νορβηγος απο το μεθυσι του .

φωνασκώ (ρήμα) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :ΑΜΝ φωνασκώ*] φωνάζω δυνατά, κραυγάζω, φλυαρώ ακατάσχετα, ξεκουφαίνω τον κόσμο με τις φωνές μου συνώνυμα: ξεφωνίζω, βροντοφωνάζω αντίθετα: σιγομιλώ, σιγοψιθυρίζω.

όταν κατηγορείς κάποιους ότι φωνασκούν καλό είναι να θυμάσαι να βάζεις τελεία που και που,για να μη σε παρεξηγήσουν... emnuke

και επίσης με αυτό το ποστ κυρίως πολλά προσωπικά "θέματα" δείχνεις, παρά άποψη... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σηλια Ελεος εισαι πιο εξυπνη απο εμενα κερδισες!

ρε φιλπολις τι εγινε;;;ενα απογευμα σταθηκε ικανο να σε αλλαξει πατοκορφα που λεμε;; :anavwfwties:

εντιτακι ε;;

ελα ομως που ειχα ψιλοτελειωσει την απαντησουλα μου στο προ εντι ποστ σου και εμτα κατι εκατσε κι επερεπε να φυγω

τωρα που ξαναρθα ομως την ολοκληρωσα και θα στη στειλω

ε ναι μωρε emconfused τσαμπα εγραφα τοση ωρα; :anavwfwties:

παμε λοιπον!

ρε σηλια αντε χυσε καμια μαλακια αφιερωμενη στον σλιπ

να υποθεσω emcolgate οτι δεν πηρες πρεφα απο την καυστικοτητα των ανωτερω ποστ μου περι σλιπ;

λογικο!κατι τετοιο θα απαιτουσε τουλαχιστον δυο νευρικα κυτταρα και μια συναψη!!! :lol:emcolgate emcolgate emsexwars

αν παλι καταλαβες,λογικο κι αναμενομενο να τσιμπησεις το σημειο που σε βολευει απο τα ποστ και να το χρησιμοποιησεις για να με κανεις χωμα :anavwfwties: (εδω στο χωμα κολλαει μουαχακλπ αλλα εχε χαρη που βαριεμαι να γελασω τωρα)

τα χω ξαναπει αλλα αντε να επαναληφθω...κατι κοντοφθαλμοι και μικροι τυποι σαν κι εσενα βρισκουν τη χαρα τους με κατι τυπους σαν κι εμενα :D

σας δινουμε υλικο στο πιατο!

αλλα ειστε obviously too stupid to understand οτι τσαμπα η μαγκια σας,εχουμε πληρη επιγνωση του τι λεμε και φυσικα του πως θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει εναντιον μας:D παρα ταυτα γουσταρουμε με χιλια να το λεμε! :rolleyes::wub:

ιτ ς ριαλι φαννι το σκηνικο οταν οντως χρησιμοποιειται τελικα εναντιον μας.μαλλον ριντικιουλους παρα φανι αλλα αντε λεω φανι να μη σε κανω να νιωσεις και πολυ ασχημα :anavwfwties:

εκδικητικο κομπλεξικο ατομακι

said who to whom ειπαμεεε???????????ωραια! ανεκδοτα ρες ρε μαγκα!!!!!!θα τα πω και στον Τοτο! :lol:

ελα δειξε μεγαλη καρδια :anavwfwties: και μην απαντησεις! :lol: αυτο ηταν το πιο πετυχημενο ανεκδοτο εβερ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος έγραψε σε αυτό το θέμα από Ηνωμένο Βασίλειο και θέλει να γυρίσει πίσω να συνεχίσει ως αριστούχος filpolis;

λολ.............................................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πςςςςς τι γίνεται σε αυτό το θρεντ! :cool11:

κ ενώ συμβαίνου όλα αυτά, από πίσω πρέπει να παίζει το άσμα!

http://www.youtube.com/watch?v=VBDGj7IRsyY

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος έγραψε σε αυτό το θέμα από Ηνωμένο Βασίλειο και θέλει να γυρίσει πίσω να συνεχίσει ως αριστούχος filpolis;

κανενας :rolleyes: ......( αμα τον βρεις να μου τρυπησεις τη μυτη...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιτηδειοι νεοι γιατροι λεει ο τιτλος, ο καθενας απλα αντι να κοιταξει πρωτα τους συμφοιτητες του και τους καθηγητες του, κοιταει να βρισει τους ''αλλους'' embored και εδω μεσα το τι ''ηθικες κορυφες'' (νασαι καλα usmeds ασυμβιβαστε, σορυ αλλα αυτο ηταν κορυφαιο) που δε θελουν να θυμουνται απο που ξεκινησαν την ιατρικη αλλα μονο που την τελειωσαν ... και μετα το παιζουν σεμνα και ταπεινα αποφοιτοι ''ταδε''

αμα δε μπορουν ή δε θελουν να κανουν σωστο ελεγχο στο ποιοι ειναι στ΄αληθεια καρκινοπαθεις/αλλεργικοι/ο,τι αλλο και ποιοι εχμμμμ λιγοτερο, η ντροπη θα΄πρεπε να ειναι μιση των ''παιδιων'' και μιση των μιζομενων. τοσο απλο.

Εμένα τώρα τι με μπλέκεις; Τι περιμένεις να σου πω; <_<

Όσοι πέρασαν με πανελλήνιες απέδειξαν χωρίς αμφιβολίες πως αξίζουν να σπουδάσουν γιατροί.

Ηθικές κορυφές στην υπόθεση «εισαγωγή στην Ιατρική» :)

Το ερώτημα όμως δεν είναι αυτό.

Το ερώτημα είναι αν όσοι πέρασαν με πανελλήνιες και πήραν βαθμό πτυχίου άριστα, αξίζουν να ειδικευτούν χωρίς αναμονές.

Δυστυχώς, εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Η αντικειμενικότητα των πανελληνίων απέχει από την αντικειμενικότητα του άριστα στα Ελληνικά πανεπιστήμια όσο περίπου ο ήλιος από το φεγγάρι.

Δεν λέω. Κάποιοι το αξίζουν. Και μάλλον θα είναι ένα σεβαστό ποσοστό σε σύγκριση με τους υπόλοιπους «αριστούχους».

Δεν είναι όμως όλοι.

Συνεπώς το μέτρο δεν είναι ηθικό emno

Αν ψάχνουν κάποιοι για ηθική στην υπόθεση «ειδίκευση στην Ελλάδα» λυπάμαι μα θα ψάχνουν για πολύ ακόμα. Γιατί αυτό βολεύει την πλειοψηφία των νέων Ιατρών.

Ουδείς ηθικός. Ουδείς ασυμβίβαστος.

Όλοι μέσα στον βούρκο. Ώστε κανείς να μην έχει το πάνω χέρι... :rolleyes:

Αλήθεια, ποιος προτείνεις να κάνει τον σωστό ελεγχο στο ποιοι ειναι στ΄αληθεια καρκινοπαθεις/αλλεργικοι/ο,τι άλλο;

Και γιατί θα αυτοί πρέπει να κάνουν ειδικότητα χωρίς αναμονές; :unsure:

Ένα πραγματικά κοινωνικό και ηθικό κράτος θα τους έδινε τζάμπα περίθαλψη, στέγαση και σίτιση

και θα διάλεγε τα καλύτερα μυαλά, που έχουν την υγειά τους και το μέλλον μπροστά τους, να ειδικευτούν.

Μπας και καταφέρει να προσφέρει μια ποιοτική περίθαλψη σε αυτούς που την έχουν πραγματικά ανάγκη.

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιτηδειοι νεοι γιατροι λεει ο τιτλος, ο καθενας απλα αντι να κοιταξει πρωτα τους συμφοιτητες του και τους καθηγητες του, κοιταει να βρισει τους ''αλλους'' embored και εδω μεσα το τι ''ηθικες κορυφες'' (νασαι καλα usmeds ασυμβιβαστε, σορυ αλλα αυτο ηταν κορυφαιο) που δε θελουν να θυμουνται απο που ξεκινησαν την ιατρικη αλλα μονο που την τελειωσαν ... και μετα το παιζουν σεμνα και ταπεινα αποφοιτοι ''ταδε''

αμα δε μπορουν ή δε θελουν να κανουν σωστο ελεγχο στο ποιοι ειναι στ΄αληθεια καρκινοπαθεις/αλλεργικοι/ο,τι αλλο και ποιοι εχμμμμ λιγοτερο, η ντροπη θα΄πρεπε να ειναι μιση των ''παιδιων'' και μιση των μιζομενων. τοσο απλο.

Εμένα τώρα τι με μπλέκεις; Τι περιμένεις να σου πω; <_<

Όσοι πέρασαν με πανελλήνιες απέδειξαν χωρίς αμφιβολίες πως αξίζουν να σπουδάσουν γιατροί.

«Ηθικές κορυφές» στην υπόθεση «εισαγωγή στην Ιατρική» :)

Το ερώτημα όμως δεν είναι αυτό.

Το ερώτημα είναι αν όσοι πέρασαν με πανελλήνιες και πήραν βαθμό πτυχίου άριστα, αξίζουν να ειδικευτούν χωρίς αναμονές.

Δυστυχώς, εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Η αντικειμενικότητα των πανελληνίων απέχει από την αντικειμενικότητα του άριστα στα Ελληνικά πανεπιστήμια όσο περίπου ο ήλιος από το φεγγάρι.

Δεν λέω. Κάποιοι το αξίζουν. Και μάλλον θα είναι ένα σεβαστό ποσοστό σε σύγκριση με τους υπόλοιπους αριστούχους.

Δεν είναι όμως όλοι.

Συνεπώς το μέτρο δεν είναι «ηθικό» emno

Αν ψάχνουν κάποιοι για «ηθική» στην υπόθεση «ειδίκευση στην Ελλάδα» λυπάμαι μα θα ψάχνουν για πολύ ακόμα. Γιατί αυτό βολεύει την πλειοψηφία των νέων Ιατρών.

Ουδείς ηθικός. Ουδείς ασυμβίβαστος.

Όλοι μέσα στον βούρκο. Ώστε κανείς να μην έχει το πάνω χέρι... :rolleyes:

Αλήθεια, ποιος προτείνεις να κάνει τον σωστό ελεγχο στο ποιοι ειναι στ΄αληθεια καρκινοπαθεις/αλλεργικοι/ο,τι άλλο;

Και γιατί αυτοί πρέπει να κάνουν ειδικότητα χωρίς αναμονές; :unsure:

Ένα πραγματικά «κοινωνικό» και «ηθικό» κράτος θα τους έδινε τζάμπα περίθαλψη, στέγαση και σίτιση

και θα διάλεγε τα καλύτερα μυαλά, που έχουν την υγειά τους και το μέλλον μπροστά τους, να ειδικευτούν.

Μπας και καταφέρει να προσφέρει μια ποιοτική περίθαλψη σε αυτούς που την έχουν πραγματικά ανάγκη.

emdots

οταν τα " καλυτερα " μυαλα που εχουν ( βρε αδερφε ) την υγεια τους!!!! και το μελλον τους!!!! μπροστα τους!!!! , φτανουν σε υβρη .....τοτε μαλλον παυουν αυτοματα να ειναι και τα καλυτερα μυαλα ......

για προσεξε το βρε συναδελφε .Η ασθενεια μπορει να μας βρει ολους ξερεις.και στο εγγυομαι οτι κανεις μας δε θα θελει να πεθανει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα πραγματικά κοινωνικό και ηθικό κράτος θα τους έδινε τζάμπα περίθαλψη, στέγαση και σίτιση

και θα διάλεγε τα καλύτερα μυαλά, που έχουν την υγειά τους και το μέλλον μπροστά τους, να ειδικευτούν.

Μπας και καταφέρει να προσφέρει μια ποιοτική περίθαλψη σε αυτούς που την έχουν πραγματικά ανάγκη.

Δε μπορώ παρά μόνο να συμφωνήσω με την άποψή σου.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kost says δεν έχω τελειώσει σε Ανατολικές χώρες

ποτε δεν καταλαβα γιατι με το να λεει καποιος γενικως και αοριστως ιταλια ξελασπωνει με τη μια απο το σταυρο που κουβαλανε οι εκ του ανατολικου μπλοκ

αλλο βορεια αλλο κεντρικη αλλο νοτια ιταλια

με την ιδια λογικη που μερικοι κρινουν το ανατολικο μπλοκ θα πρεπε να κρινουν και τη νοτια ιταλια

αλλα δεν ισχυει εχω παρατηρησει

πετας ενα ιταλια κι ολα καλα

Shlia, αν εχεις παρακολουθησει τη διαμαχη Κρητη-Ιωαννινα-Αθηνα μπορεις να καταλαβεις με πιο κριτηριο λεγεται το περι νοτου και βορρα. Υπαρχει γενικοτερα η πλυση εγκεφαλου "το δικο μας ειναι καλυτερο και δυσκολοτερο", και αυτο ειναι ακομα πιο εντονο στην Ιταλια, οπου τα ΑΕΙ παιρνουν καποιες επιδοτησεις αναλογα με τον αριθμο εγγεγραμμενων, και γενικοτερα υπαρχει ενα εμποριο γυρω απο τους φοιτητες ολων των σχολων (βιβλια γραμμενα απο καθηγητες που δεν παρεχονται δωρεαν πχ). Πολλοι μετακινηθηκαν απο βορρα σε νοτο με την ψευδαισθηση οτι θα ηταν πανευκολα και θα τελειωναν χωρις να ανοιξουν βιβλιο. Οσοι το εκαναν αυτο δεν ειχαν απολυτως κανενα αποτελεσμα, γυρισαν με τα χερια στις τσεπες χωρις πτυχιο ή ειναι ακομα εκει και τραβιουνται, και πιστεψε με, γνωρισα παρα πολλους.

Υ.Γ.1 Ο k0st τελειωσε σε μια σχολη 30 χλμ απο το Μιλανο, οποτε δεν θα ειχε λογο να πει "Ιταλια" αοριστα, ειδες ποσο ευκολο ειναι να κρινεις λανθασμενα κατι που δεν ξερεις;

Υ.Γ.2 Εγω τελειωσα 1300 χλμ νοτια απο το Μιλανο, αλλα ειχα 2 καθηγητες που ηταν οι προσωπικοι γιατροι του Μπερλουσκονι, δεν ηταν δα και οι τελευταιοι της κοινωνιας οπως καταλαβαινεις (αν και δεν μπορω να πω οτι εχω σε τρελη εκτιμηση την ορθη κριση του Μπερλουσκονι - χεχεχε)

Υ.Γ.3 Δηλαδη ρε παιδια οταν καποιος τελειωνει στην Ελλαδα στη Λαρισα ή στην Αλεξανδρουπολη ειναι για πεταμα; Μαλλον θα ειναι τυχαιο, αλλα εχω γνωρισει ακομα και ειδικευομενο γενικο ιατρο που τελειωσε στα Τιρανα, και ο ανθρωπος ειχε φοβερες γνωσεις και ορεξη για δουλεια. Γιατι να βαλω ταμπελες; Αφου διπλα δουλευουμε, θα δω ποιος εισαι, θα δεις ποιος ειμαι. Δηλαδη και Παρισι να τελειωσες, αν εισαι κοπανος θα σου κανω τεμεναδες επειδη τελειωσες Παρισι; Δεν το βλεπω ετσι.

Αυτα, "αγκαλιες και φιλια", οπως λενε στο Ιταλισταν emroseemroseemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kost says δεν έχω τελειώσει σε Ανατολικές χώρες

ποτε δεν καταλαβα γιατι με το να λεει καποιος γενικως και αοριστως ιταλια ξελασπωνει με τη μια απο το σταυρο που κουβαλανε οι εκ του ανατολικου μπλοκ

αλλο βορεια αλλο κεντρικη αλλο νοτια ιταλια

με την ιδια λογικη που μερικοι κρινουν το ανατολικο μπλοκ θα πρεπε να κρινουν και τη νοτια ιταλια

αλλα δεν ισχυει εχω παρατηρησει

πετας ενα ιταλια κι ολα καλα

Shlia, αν εχεις παρακολουθησει τη διαμαχη Κρητη-Ιωαννινα-Αθηνα μπορεις να καταλαβεις με πιο κριτηριο λεγεται το περι νοτου και βορρα. Υπαρχει γενικοτερα η πλυση εγκεφαλου "το δικο μας ειναι καλυτερο και δυσκολοτερο", και αυτο ειναι ακομα πιο εντονο στην Ιταλια, οπου τα ΑΕΙ παιρνουν καποιες επιδοτησεις αναλογα με τον αριθμο εγγεγραμμενων, και γενικοτερα υπαρχει ενα εμποριο γυρω απο τους φοιτητες ολων των σχολων (βιβλια γραμμενα απο καθηγητες που δεν παρεχονται δωρεαν πχ). Πολλοι μετακινηθηκαν απο βορρα σε νοτο με την ψευδαισθηση οτι θα ηταν πανευκολα και θα τελειωναν χωρις να ανοιξουν βιβλιο. Οσοι το εκαναν αυτο δεν ειχαν απολυτως κανενα αποτελεσμα, γυρισαν με τα χερια στις τσεπες χωρις πτυχιο ή ειναι ακομα εκει και τραβιουνται, και πιστεψε με, γνωρισα παρα πολλους.

Υ.Γ.1 Ο k0st τελειωσε σε μια σχολη 30 χλμ απο το Μιλανο, οποτε δεν θα ειχε λογο να πει "Ιταλια" αοριστα, ειδες ποσο ευκολο ειναι να κρινεις λανθασμενα κατι που δεν ξερεις;

Υ.Γ.2 Εγω τελειωσα 1300 χλμ νοτια απο το Μιλανο, αλλα ειχα 2 καθηγητες που ηταν οι προσωπικοι γιατροι του Μπερλουσκονι, δεν ηταν δα και οι τελευταιοι της κοινωνιας οπως καταλαβαινεις (αν και δεν μπορω να πω οτι εχω σε τρελη εκτιμηση την ορθη κριση του Μπερλουσκονι - χεχεχε)

Υ.Γ.3 Δηλαδη ρε παιδια οταν καποιος τελειωνει στην Ελλαδα στη Λαρισα ή στην Αλεξανδρουπολη ειναι για πεταμα; Μαλλον θα ειναι τυχαιο, αλλα εχω γνωρισει ακομα και ειδικευομενο γενικο ιατρο που τελειωσε στα Τιρανα, και ο ανθρωπος ειχε φοβερες γνωσεις και ορεξη για δουλεια. Γιατι να βαλω ταμπελες; Αφου διπλα δουλευουμε, θα δω ποιος εισαι, θα δεις ποιος ειμαι. Δηλαδη και Παρισι να τελειωσες, αν εισαι κοπανος θα σου κανω τεμεναδες επειδη τελειωσες Παρισι; Δεν το βλεπω ετσι.

Αυτα, "αγκαλιες και φιλια", οπως λενε στο Ιταλισταν emroseemroseemrose

σουιτ σου χα γραψει απαντηση αλλα κατι πατησα κι εσβησε κι επειδη δε νεχω υπομονη να κατσω να την ξαναγραψω εχω να σου πω οτι καταλαβες αλλ αντ αλλων απ αυτα που ειπα ασε που μου βαζεις και λογια στο στομα που δεν ειπα και γενικως εισαι αστοχος 100% σ αυτα που λες και λογικοτατο αφου δεν πηρες καν πρεφα τι εγραφα στο ποστ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup εδώ τελείωσε 1300 χιλιόμετρα νότια του Μιλάνου, τι περιμένεις :P :P :P

Άσχετο, στην Ιταλία όλα σε σχέση με το Μιλάνο τα υπολογίζετε; Δηλαδή αν πάτε για ποτάκι Ρώμη, λέτε "βγήκα 500 χιλιόμετρα από το Μιλάνο" κοκ;

jk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα τώρα τι με μπλέκεις; Τι περιμένεις να σου πω; <_<

Όσοι πέρασαν με πανελλήνιες απέδειξαν χωρίς αμφιβολίες πως αξίζουν να σπουδάσουν γιατροί.

Ηθικές κορυφές στην υπόθεση «εισαγωγή στην Ιατρική» :)

Το ερώτημα όμως δεν είναι αυτό.

Το ερώτημα είναι αν όσοι πέρασαν με πανελλήνιες και πήραν βαθμό πτυχίου άριστα, αξίζουν να ειδικευτούν χωρίς αναμονές.

Δυστυχώς, εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Η αντικειμενικότητα των πανελληνίων απέχει από την αντικειμενικότητα του άριστα στα Ελληνικά πανεπιστήμια όσο περίπου ο ήλιος από το φεγγάρι.

Δεν λέω. Κάποιοι το αξίζουν. Και μάλλον θα είναι ένα σεβαστό ποσοστό σε σύγκριση με τους υπόλοιπους «αριστούχους».

Δεν είναι όμως όλοι.

Συνεπώς το μέτρο δεν είναι ηθικό emno

Αν ψάχνουν κάποιοι για ηθική στην υπόθεση «ειδίκευση στην Ελλάδα» λυπάμαι μα θα ψάχνουν για πολύ ακόμα. Γιατί αυτό βολεύει την πλειοψηφία των νέων Ιατρών.

Ουδείς ηθικός. Ουδείς ασυμβίβαστος.

Όλοι μέσα στον βούρκο. Ώστε κανείς να μην έχει το πάνω χέρι... :rolleyes:

Αλήθεια, ποιος προτείνεις να κάνει τον σωστό ελεγχο στο ποιοι ειναι στ΄αληθεια καρκινοπαθεις/αλλεργικοι/ο,τι άλλο;

Και γιατί θα αυτοί πρέπει να κάνουν ειδικότητα χωρίς αναμονές; :unsure:

Ένα πραγματικά κοινωνικό και ηθικό κράτος θα τους έδινε τζάμπα περίθαλψη, στέγαση και σίτιση

και θα διάλεγε τα καλύτερα μυαλά, που έχουν την υγειά τους και το μέλλον μπροστά τους, να ειδικευτούν.

Μπας και καταφέρει να προσφέρει μια ποιοτική περίθαλψη σε αυτούς που την έχουν πραγματικά ανάγκη.

emdots

δεν ηθελα να σε ''μπλεξω'', τι να κανω που καθε φορα που βλεπω αυτη τη συζητηση θυμαμαι εσενα? emblush

συμφωνουμε οτι δεν ειναι ηθικο το μετρο, δεν ειμαι σιγουρη αν διαφωνουμε σε κατι αλλο. κι αν ακομα μπορω να καταλαβω ποιους και γιατι θεωρεις ''κορυφες'' δε μου φαινεται λογικο να θεωρω οτι παραμενουν κορυφες οταν δεκα και εικοσι και μερικοι ακομα περισσοτερα χρονια μετα το μονο που φαινεται να αποκομισαν απο μια καθαρη νικη τους ειναι να βλεπουν ολους τους αλλους βρωμικους και χωρις διακρισεις. ηθικες κορυφες που μιζεριαζουν χανουν σε υψομετρο πώς να το κανουμε.

το σωστο ελεγχο δε θα ηταν δυσκολο να τον κανουν. το θεμα ειναι αν ολοι θελουν στ΄αληθεια να γινει αυτο.

το σωστο συστημα καταμερισμου των θεσεων ποιος θα το αποφασισει δεν εχω καταλαβει.

από τα οσα εχω ακουσει δεν καταφερε η ιατρικη κοινοτητα στην ελλαδα να συμφωνησει στο θεμα των εξετασεων για εναρξη ειδικοτητας.

και αν δεν ξερουμε εμεις οι ιδιοι πρωτα τι ζηταμε, δυσκολα θα πεισουμε για οποιοδηποτε δικαιοτερο συστημα εκεινους που αποφασιζουν και που εχουν αλλα κριτηρια οχι απαραιτητα προς το συμφερον του κλαδου.

για το τι θα εκανε ενα πραγματικα κοινωνικο και ηθικο κρατος θα μπορουσαμε να το συζηταμε για πολυ καιρο ακομα. αλλα φοβαμαι οτι ουτε και σ΄αυτο θα εχουμε κανενα αποτελεσμα οσο δεν εχουμε καν προτασεις.

παντως πολυ κομπλεξ ρε παιδι μου αναλογα με το πού ξεκινησε (και τελειωσε) σχολη ο καθενας. αν δηλαδη ειχαμε το ιδιο ανταγωνιστικο πνευμα και για τα νοσοκομεια που ειδικευομαστε ή/και εργαζομαστε ισως να ειχαμε αλλαξει πολλα πραγματα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει κατι αλανια συναδελφους που τις εχουν στο τσεπακι τις παθησεις και τις αναρρωτικες σαν καραμελες τους τις γραφουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup εδώ τελείωσε 1300 χιλιόμετρα νότια του Μιλάνου, τι περιμένεις :P :P :P

Άσχετο, στην Ιταλία όλα σε σχέση με το Μιλάνο τα υπολογίζετε; Δηλαδή αν πάτε για ποτάκι Ρώμη, λέτε "βγήκα 500 χιλιόμετρα από το Μιλάνο" κοκ;

jk

μιλανοκεντρισμος τσκ τσκ τσκ ποτε δε μπορεσαν να δεχτουν οτι αλλη ειναι η πρωτευουσα emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω απλά να πω,πως ανεξάρτητα από το που τέλειωσε ο καθένας,οι γνώσεις φαίνονται στην πράξη.Επίσης,πως ξεφύγαμε από το κυρίως θέμα του τόπικ

ΥΓ:Αναρωτιέμαι πόση είναι η απόσταση μεταξύ Μιλάνου-Χαλκίδας :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιλανοκεντρισμος τσκ τσκ τσκ ποτε δε μπορεσαν να δεχτουν οτι αλλη ειναι η πρωτευουσα emno

[/quote/]

Milano capitale - Roma succursale :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.