Jump to content

ΚΟΖΑΝΗ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ


captainJackSparrow

Recommended Posts

Και εκεί υπάρχουν παππούδες εμφραγματίες και γιαγιάδες με ΣΝ.

Μπορείς να μην εγκατασταθείς εκεί και απλά να καλύπτεις το χωριό μια φορά την εβδομάδα.

Αν και ο δρόμος εκεί είναι δύσκολος, να κάνεις 100 χμ την εβδομάδα δεν είναι πολλά.

Μπορείτε να το μοιράσετε όπως πρότειναν και να πηγαίνετε μια φορά την εβδομάδα.

Να ξέρεις, ότι και στο υπουργείο να στείλεις χαρτί, με απόφαση του διευθυντή του ΚΥ αλλά και του διοικητή του νοσοκομείου που ανηκεις μπορούν να σε στείλουν όπου θέλουν.

Αλλά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημά σου.

Το ότι θα πας σε χωριό που είναι άγονο ενώ δεν δήλωσες άγονο;

Το ότι είναι μακριά;

Το ότι δεν θα έχεις τα πλεονεκτήματα του αγόνου;

Τι ακριβώς;

Δηλαδή να παρατήσω τους δικούς μου παππούδες,για να έχουν γιατρό οι παππούδες που δεν σκέφτηκε η 8 μηνών έγκυος που δήλωσε το Επταχώρι?Πάλι εγώ θα κάνω την καλή Σαμαρίτισσα?Όχι ευχαριστώ.

Μία φορά την εβδομάδα δεν θα είχα πρόβλημα να πάω.Εδώ σου λέω μιλάνε για εγκατάσταση στο χωριό σε ότι να 'ναι συνθήκες για να έχει το χωριό γιατρό 24 ώρες το 24ωρο.

Δηλαδή αν ένας διοικητής σε συνεννόηση με έναν διευθυντή αποφασίζουν να παρανομήσουν στέλνοντας κάποιον που δεν δήλωσε άγονο σε άγονο το υπουργείο θα το εγκρίνει?Αυτό μου λες?Ε τότε να μην υπάρχει βουλή.Αν δεν τηρούνται οι νόμοι,ποιος ο λόγος να τους ψηφίζουν?Να βάλουμε και μία πινακίδα "κλειστό λόγω διοικήτη ενός επαρχιακού νοσοκομείου",να πάνε οι άνθρωποι σπίτια τους να ξεκουραστούν.Πρέπει να σου θυμίζω ότι υπάρχει και το Σ.τ.Ε. και κάτι δικηγόροι που ψοφάνε για τέτοια.Αργεί λίγο το αποτέλεσμα,αλλά είναι καλό,believe me... Άσε που κάτι δημοσιογράφοι της αντιπολίτευσης θα το κάναν ανετότατα πρώτη είδηση.Τηλεόραση βλέπεις?Την κατάσταση την ξέρεις?Τέτοια ψάχνουν.

Ποιο είναι το πρόβλημά μου?Δεν διάβασες τίποτα από όσα έγραψα?Δηλαδή τί άλλο να περιμένω?Να μου πούνε ότι οι διοικητής συνενοήθηκε με το διοικητή της Ρόδου και με στέλνουν στη Νίσυρο επειδή κι εκεί δεν έχει γιατρό?

Το βασικότερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω άγονο διότι δεν μου αρέσει το ότι θα εγκατασταθώ σε ένα απομονωμένο χωριό για μεγάλο χρονικό διάστημα,ενώ είμαι παντρεμένη και φροντίζω 2 ηλικιωμένους ανθρώπους.Δεν μπορώ να παρατήσω τον άνδρα μου και τους παππούδες μου για 2 μήνες.Το ξαναλέω.ΑΝ ΜΠΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΓΟΝΟ ΤΟ ΔΗΛΩΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΛΩΣΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ.

Στην τελική,δεν είμαι εγώ αυτή που πρέπει να απολογηθώ.Ήδη εξυπηρετώ το όμορο του Τσοτυλίου τη Νεάπολη.Το όμορο όμως του Επταχωρίου δεν είναι το Τσοτύλι που διορίστηκα.Δεν με τρομάζεις ούτε εσύ.Ήδη άκουσα απειλές να αιωρούνται.Δεν έκανα τίποτα παράνομο και δεν δέχομαι να παρανομήσουν εις βάρος μου.

Όσο για τους παππούδες του Επταχωρίου,αν πραγματικά νοιάζεσαι,μπορείς να πας εσύ αφιλοκερδώς.Αν απαντήσεις ότι δεν μπορείς,πες μου γιατί δεν μπορείς?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Last Reply
Νομίζω ότι λάθος έχεις κολλήσει με το άγονο.

Όταν κάνεις αγροτικό μπορούν να σε στείλουν να καλύπτεις χωριά που ανήκουν σε κάποιο άλλο ΠΙ ,δηλαδή να πάρεις όμορο.

Ο νόμος δεν διαχωρίζει αν το όμορο που θα πάρεις ,πρέπει να μην είναι άγονο.Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να σου δώσουν και άγονο και μη άγονο.

Παίρνεις 35 ευρώ οδοιπορικά τον μήνα και αυτό είναι όλο.

Μπορούν να σε στείλουν και σε ΠΙ που είναι 100χμ μακρια και δεν είναι χαρακτηρισμένο άγονο.

Ποια η διαφορά;

Σε ποιο ΦΕΚ τα λέει αυτά?Από το μυαλό σου τα βγάζεις?Η μετακίνηση πάνω από 40 χλμ αμοίβεται με 9,20 ευρώ.Σε αυτήν την κατηγορία είναι οι διακομιδές και οι εσωτερικές μετακινήσεις.

Συμφωνώ να πάει το όμορο.Εγώ ξέρεις όμως δεν διορίστηκα στο όμορο του Επταχωρίου που είναι ο Πεντάλοφος.Στο Τσοτύλι διορίστηκα,που έχει όμορο τη Νεάπολη.

Άδικα μου πας κόντρα.Έχω δίκιο.Δεν θα με πιάσεις πουθενά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τη διαφορά,στο 100 χλμ που δεν είναι άγονο,δεν χρειάζεται να είμαι 24 ώρες το 24ωρο στο χωριό.Έχουμε και ζωή ξέρεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ καπταιν μην τα παιρνεις επειδη ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του .

Συζητα ηρεμα με τους υπευθυνους κι αν δεις απο τη συζητηση οτι μπορουν να σε υποχρεωσουν , ζητα οσο περισσοτερα ανταλλαγματα μπορεις .ζητα να πηγαινεις εκει μονο μια φορα την εβδομαδα ( σιγα μη χρειαζεται το αγονο περισσοτερο) και ζητα να σου δωσουν τουλαχτιστον επιδομα .

καλα η αλλη 8 μηνων εγγυος πηγε και δηλωσε αγροτικο? ειχα κι εγω μια ,παντρεμενη , μικροβιολογα που πηρε το αγονο στην πρωτη προκυρηξη για να το παρατησει τελικα 3 μηνες μετα (!!!) κι ενω υπηρχαν παιδια που το ειχαν αναγκη αλλοι για χρηματα , αλλοι για την ειδικοτητα , ενω η ιδια ηξερε οτι θα συνεχιζε το υπολοιπο της ειδικοτητας σε 4 μηνες !!!! και χαραμιστηκε το αγγροτικο απο την ηλιθια και ετρεχαν οι αλλοι αγροτικοι να το καλυψουν ...κι ολα αυτα ενω ηξερε οτι θα καθοταν 3 μηνες ....

τι να πω ....ο κοσμος δεν παει καλα ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ καπταιν μην τα παιρνεις επειδη ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του .

Συζητα ηρεμα με τους υπευθυνους κι αν δεις απο τη συζητηση οτι μπορουν να σε υποχρεωσουν , ζητα οσο περισσοτερα ανταλλαγματα μπορεις .ζητα να πηγαινεις εκει μονο μια φορα την εβδομαδα ( σιγα μη χρειαζεται το αγονο περισσοτερο) και ζητα να σου δωσουν τουλαχτιστον επιδομα .

καλα η αλλη 8 μηνων εγγυος πηγε και δηλωσε αγροτικο? ειχα κι εγω μια ,παντρεμενη , μικροβιολογα που πηρε το αγονο στην πρωτη προκυρηξη για να το παρατησει τελικα 3 μηνες μετα (!!!) κι ενω υπηρχαν παιδια που το ειχαν αναγκη αλλοι για χρηματα , αλλοι για την ειδικοτητα , ενω η ιδια ηξερε οτι θα συνεχιζε το υπολοιπο της ειδικοτητας σε 4 μηνες !!!! και χαραμιστηκε το αγγροτικο απο την ηλιθια και ετρεχαν οι αλλοι αγροτικοι να το καλυψουν ...κι ολα αυτα ενω ηξερε οτι θα καθοταν 3 μηνες ....

τι να πω ....ο κοσμος δεν παει καλα ....

Έχεις δίκιο lil...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν.. ,μια παρόμοια περίπτωση έχει συμβεί -και συμβαίνει ακόμη- στο Π.Ι. Ελαφονήσου (Κ.Υ. Νεάπολης - Κ.Υ.-Γ.Ν. Μολάων Λακωνίας)

Επειδή ο προηγουμένος αγροτικός του Π.Ι. ήταν πολύ Κ.Β. (κ...βυσμα) και εξαφανιζότανε συνέχεια (αναρρωτική για κάταγμα ισχίου, για περικαρδίτιδα κ.ο.κ.) είχε ζητηθεί από τους αγροτικούς του Κ.Υ. Νεάπολης και Κ.Υ.-Γ.Ν. Μολάων να καλύπτουν το άγονο της Ελαφονήσου. Καθώς είχε τεθεί και θέμα 24ωρης κάλυψης και κυρίως επειδή επρόκειτο για ανάγκη επακόλουθη λαμογιάς προέκυψαν αντιδράσεις.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία λοιπόν με τον πρόεδρο του Ιατρικού Συλλόγου Λακωνίας πληροφορηθήκαμε ότι: Εφόσον προκύπτει ανάγκη κάλυψης-απόσπασης σε άγονο αυτή δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 15 μέρες το μήνα, οι οποίες δεν πρέπει να είναι συνεχόμενες. Επίσης η κάλυψη αφορά μόνο τα πρωϊνά. Το αποτέλεσμα ήταν: πρωϊνή συνταγογραφία για τις καθημερινές και εφηρερίες τα Σαββατοκύριακα. Και για τα δύο γινόταν κλήρωση ανάμεσα στους αγροτικούς (όλων των Π.Ι. και των δύο Κ.Υ.) ελλείψει εθελοντών.

Περιττό να σημειώσω πως ο εκάστοτε γιατρός που κάλυπτε το νησί δεν πλήρωνε ναύλα και του παρείχετο στέγη, είτε στο αγροτικό ιατρείο, είτε σε κάποιο δωμάτιο που παραχωρούσε η κοινότητα της Ελαφονήσου. Κάποιες φορές ήταν δωρεάν και το φαγητό. Επίδομα οδοιπορικών δεν δόθηκε ποτέ -όχι οτι δεν έπρεπε βέβαια.

Στη συνέχεια το αγροτικό έμεινε κενό -μέχρι να βγει η προκήρυξη, να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα, να σταλούν οι διορισμοί, να εκαπαιδευτεί και ο νέος στο νοσοκομειο για το τρίμηνο περάσαν μήηηηνες... Όλους αυτούς τους μήνες καλύπτει το άγονο της Ελαφονήσου η αγροτικός της β' θέσης του Κάμπου Βοιών -υπαγόμενο στο Κ.Υ. Νεάπολης. Αυτή η β'θέση συστάθηκε προκειμένου να καλυφθεί το χωριό καθώς η προηγούμενη αγροτικός είχε αποσπαστεί στο Κ.Υ.-Γ.Ν. Μολάων. Φυσικά το Π.Ι. του Κάμπου Βοιών, που είναι και το κοντινότερο στην Ελαφόνησο, δεν έχει κανένα λόγο να είναι διθέσιο, οπότε και στείλανε τη δεύερη γιατρό στο άγονο. Άδικο και απαράδεκτο. Η γιατρός λοιπόν καλύπτει σε 24ωρη βάση το νησί και έχει φτάσει σε οριακό σημείο.

Συμπερασματικά... το καλύτερο είναι να μοιραστείτε από κοινού την κάλυψη του αγόνου, να αντιδράσετε αν σας ζητηθεί 24ωρη παραμονή στο χωριό και σε περίπτωση που δεν μπορέσετε να το αποφύγετε να απαιτήσετε να θεωρηθεί εφημερία. Εννοείται να ζητήσετε και αποζημίωση για τα οδοιπορικά σας και να λάβετε όλες αυτές τις διαβεβαιώσεις γραπτά. Οσον αφορά τη δυνατότητα να δηλώσει κανείς το δεύτερο κομμάτι της ειδικότητας δεν υφίσταται εφόσον δεν έχει υπάρξει διορισμός για άγονο..

Τα θυμήθηκα και συγχύστηκα πάλι.. 1-2 λαμόγια υπάρχουν κάθε φορά και τα κάνουνε μπουρδέλο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορείς να το αρνηθείς.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεχτείς, με απόφαση παντα από το Γ.Ν.Ν Κοζάνης, αλλά να απαιτήσεις να πηγαίνετε όλοι εκ περιτροπής. Οχι οι 4 του Κ.Υ, οι 10 όσοι είστε συνολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου προτείνω κάτι απλό, που εφαρμόζαμε στον στρατό, σε αυτές τις νομότυπες μαλακίες...

αν πεις: "δεν έχω αμάξι, (ή το τράκαρα και χάλασε), και δεν μπορώ να πάω. Βρείτε μου εσείς τρόπο να πηγαίνω, και θα πηγαίνω"?

Διότι δεν είναι υποχρεωτικό για τον αγροτικό να έχει αμάξι.

Μια ιδέα λέω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια , μην τρελαθουμε τωρα να παει να μεινει στο κορφοβουνι 24 ωρες επειδη ο διευθυντης του ΚΥ θελει να κανει το κομματι του! το μονο που μπορει να κανει εκει 24 ωρες ειναι εφημερια , αλλα και παλι οι εφημεριες μοιραζονται μεταξυ ολων !αναγκαστικα θα πρεπει να το μοιραστουν οι αγροτικοι μεταξυ τους

Εσυ finally τι θες και την τσιτωνεις την κοπελα , δεν το καταλαβαινω .ξερεις μερικοι ανθρωποι εχουνε και ζωη .You know ? life...husband....family ...friends και δεν γουσταρουν να καταστρεφεται αυτο επειδη αλλοι το αποφασισαν ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης όταν ήμουν εγώ εκεί, ήταν κενό το ιατρείο της Δαμασκηνιάς-άλλο άγονο. Το κάλυπτε συνάδελφος από το Κ.Υ μόνο μία φορά την εβδομάδα και όχι κάθε μέρα. Και ήταν και καλοκαίρι, δηλαδή φουλ από κόσμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια , μην τρελαθουμε τωρα να παει να μεινει στο κορφοβουνι 24 ωρες επειδη ο διευθυντης του ΚΥ θελει να κανει το κομματι του!

Έτσι είναι, όταν διοικούν και διευθύνουν οι μαλάκες αυτά συμβαίνουν.. Βυσματοχώρα των αφισσοκολητών και των αχρήστων.. Δεν ξέρω για το διευθυντή της Κοζάνης, για τους δικούς μου λέω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχουν συμβει πολλα παρομοια περιστατικα με το δικο σου...Συνηθως συμβαινει το αντιστροφο...Αγονος αγροτικος μετακινειται σε χωρια μη αγονα...και χανει και το επιδομα αγονου...χεσε μεσα...Πηγαινε στον διοικητη και πρηξτον...Φερε πολλα κωλυματα...Φυσικα και ψευτικα...Το αποτελεσμα στη καλυτερη σου θα ειναι να φαει το χωσιμο καποιος αλλος συναδελφος σου...''Στου διπλανου το κωλο εκατο ξυλιες'' ...Ελληνικοτατη ρηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που να μπλεκονται μωρε τωρα στο διοικητικο να βγαζουν προγραμματα καθε μερα...Στειλε την ταδε και τελειωσαμε...Το πολυ-πολυ την αλλαζουμε σε κανα δυο μηνες με τον ταδε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, ναι, έτσι θα πούνε και οι 2 μήνες γίνονται 3, μετά 4, μετά 5... Το πρόγραμμα μπορούν να το βγάλουν οι αγροτικοί και να το παρουσιάσουν στη διοίκηση, όπως γίνεται και με τις εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχουν συμβει πολλα παρομοια περιστατικα με το δικο σου...Συνηθως συμβαινει το αντιστροφο...Αγονος αγροτικος μετακινειται σε χωρια μη αγονα...και χανει και το επιδομα αγονου...χεσε μεσα...Πηγαινε στον διοικητη και πρηξτον...Φερε πολλα κωλυματα...Φυσικα και ψευτικα...Το αποτελεσμα στη καλυτερη σου θα ειναι να φαει το χωσιμο καποιος αλλος συναδελφος σου...''Στου διπλανου το κωλο εκατο ξυλιες'' ...Ελληνικοτατη ρηση...

Μα ο διοικητής με στέλνει εκεί.Τον πήρα τηλέφωνο μόλις το έμαθα.Μου το 'κλεισε...Δηλαδή είπε μία πρόταση και μου το 'φερε καπάκι.Υπάρχουν κωλύματα και αληθινά.Δεν υπάρχει λόγος να ψάξω για ψεύτικα. Για τους συναδέλφους μου δεν μπορώ να μιλήσω. Μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω.

Όποιος διαφωνεί,μπορεί να το εκφράσει,όπως το εκφράζω κι εγώ που εδώ και δύο χρόνια,μου δημιουργούν προβλήματα οι Νεοδημοκράτες που για να κάθονται στις καρέκλες που κάθονται,έκανα κι εγώ αγώνα. Ίσως θα ήταν μία καλή λύση να ξαναγίνουν σύντομα εκλογές και σε όλες τις κομματικές θέσεις να κάτσουνε άλλοι άνθρωποι. Μιλάω γενικά.Ο κόσμος έχει παράπονα από τέτοιου είδους παρανομίες που γίνονται συνεχώς.Έχω ακούσει και δει πάρα πολλά,αλλά δεν είναι της παρούσης. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι δεν έχουμε μοναρχία.Έχουμε δημοκρατία.Αυτό σημαίνει ότι κανένας που κάθεται σε μία καρέκλα δεν μπορεί να βγάζει δικούς του νόμους και κανόνες.Ο ρόλος του είναι διαφορετικός.Άραγε ξέρουν ποιος είναι ο ρόλος τους?

Στις 21 Αυγούστου επέστρεψε στο κέντρο υγείας η κοπέλα της οποίας πήρα τη θέση.Και η ίδια απορούσε πως την κράτησαν,αφού διορίστηκα εγώ.Είπαν πως αφού στο διορισμό της δεν έγραφε ότι κατέχει την Δ θέση,μπορούν να την κρατήσουν μέχρι να έρθει και το τέταρτο άτομο στο Τσοτύλι.Είπα κι εγώ τότε ότι ευτυχώς που έμεινε,διότι ήταν με 6μηνη σύμβαση και ρώτησα από περιέργεια "ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΕΠΤΑΧΩΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟ?". Η απάντηση που πήρα ήταν "ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΕΠΤΑΧΩΡΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΟΤΥΛΙ.ΤΟ ΕΠΤΑΧΩΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΟΡΟ.ΤΟ ΟΜΟΡΟ ΤΟΥ ΤΣΟΤΥΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑΠΟΛΗ".

Πως είναι δυνατόν μέσα σε 2 εβδομάδες να αλλάξει η απάντηση? Δηλαδή ανάλογα με την περίπτωση βγάζουμε κανόνες?

Μα που είναι ο κύριος υπουργός να επέμβει?Πείτε του κάποιος να διαβάσει το θέμα. Η κατάσταση είναι εξωφρενική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι όμως,,,ποιο ΦΕΚ λέει ότι μπορούν να σε στείλουν σε άγονο ενώ δήλωσες μη άγονο.Το δικαίωμα της επιλογής αγροτικού δεν ισχύει για μένα?Γιατί?Έχω δικαίωμα να ισχύει και για μένα αυτό που αποφάσισε η βουλή.Να επιλέγω μεταξύ άγονου και μη.Δηλαδή θα συμμετέχω σε μια παρανομία εις βάρος μου με τις ευλογίες μου?Γιατί να το κάνω?Επειδή δεν έχω βύσμα να με υπερασπιστεί?
Μπορείς να μου πεις ποιο ΦΕΚ λέει πως μπορείς να πάρεις απόσπαση-εσωτερική μετάθεση από το Κ.Υ. στο Νοσοκομείο Κοζάνης; Το ίδιο Φ.Ε.Κ. λέει πως μπορεί ο Δκτης του Νοσοκομείου να καλύψει το Π.Ι. με ιατρό του Κ.Υ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα την πρόθεση να τσιτώσω κανέναν.

Απλά επειδή έχει τύχει και σε εμένα αλλά και σε έναν φίλο μου παρόμοια κατάσταση ξέρω κάποια πράγματα και τα ανέφερα. Μάλιστα εκείνος επειδή κάλυπτε άγονο 100 χμ από το ΚΥ και το ΠΙ που είχε το είχε ψάξει χωρίς αποτέλεσμα. Έπαιρνε μόνο οδοιπορικά 35 ευρώ το μήνα. Αφού δεν μπορούσε να κάνει τίποτα κανόνισε με τους κατοίκους να πηγαίνει κάθε 15 μέρες γιατί ο διευθυντής δεν δέχτηκε να πηγαίνουν όλοι οι αγροτικοί εναλλάξ στο συγκεκριμένο χωριό.

Καπτεν, δεν σου πάω κόντρα ούτε θέλω να σε τρομάξω και σόρρυ που θα το πω έτσι ,αλλά στην τελική χέστηκα για το τι θα κάνεις. Λέω απλά τη γνώμη μου και όσα ξέρω, γιατί απλά είναι δικαίωμά μου.

Καλύπτω 10 μήνες όμορο,80 χμ μακριά απο την έδρα μου, στα κορφοβούνια της Πίνδου που ακόμη κάποιοι δρόμοι είναι χωματόδρομοι .Το κάνω για τους παππούδες πληρώνοντας απο την τσέπη μου, γιατί σκέφτομαι ότι και οι δικοί μου παππούδες και γιαγιάδες θα μπορούσαν να μένουν σε μια τόσο δύσβατη περιοχή και να περιμένουν με αγωνία το γιατρό για να τους γράψει φάρμακα και να μετρήσει την πίεση.

Ο κλήρος για να καλύψεις εκείνη την περιοχή έπεσε σε εσένα και στη "φουρνιά" σου.

Ευχαρίστως θα πήγαινα να καλύψω το χωριό που λες,αν δεν είχα να καλύψω τα δικά μου χωριά.

Και κάτι άλλο... και άλλες έχουμε άντρες ,γιαγιάδες και παππούδες αλλά δεν έρχεται η συντέλεια του κόσμου .

6 μήνες είναι και όχι αιώνας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή να παρατήσω τους δικούς μου παππούδες,για να έχουν γιατρό οι παππούδες που δεν σκέφτηκε η 8 μηνών έγκυος που δήλωσε το Επταχώρι?Πάλι εγώ θα κάνω την καλή Σαμαρίτισσα?Όχι ευχαριστώ.

Μία φορά την εβδομάδα δεν θα είχα πρόβλημα να πάω.Εδώ σου λέω μιλάνε για εγκατάσταση στο χωριό σε ότι να 'ναι συνθήκες για να έχει το χωριό γιατρό 24 ώρες το 24ωρο.

Δηλαδή αν ένας διοικητής σε συνεννόηση με έναν διευθυντή αποφασίζουν να παρανομήσουν στέλνοντας κάποιον που δεν δήλωσε άγονο σε άγονο το υπουργείο θα το εγκρίνει?Αυτό μου λες?Ε τότε να μην υπάρχει βουλή.Αν δεν τηρούνται οι νόμοι,ποιος ο λόγος να τους ψηφίζουν?Να βάλουμε και μία πινακίδα "κλειστό λόγω διοικήτη ενός επαρχιακού νοσοκομείου",να πάνε οι άνθρωποι σπίτια τους να ξεκουραστούν.Πρέπει να σου θυμίζω ότι υπάρχει και το Σ.τ.Ε. και κάτι δικηγόροι που ψοφάνε για τέτοια.Αργεί λίγο το αποτέλεσμα,αλλά είναι καλό,believe me... Άσε που κάτι δημοσιογράφοι της αντιπολίτευσης θα το κάναν ανετότατα πρώτη είδηση.Τηλεόραση βλέπεις?Την κατάσταση την ξέρεις?Τέτοια ψάχνουν.

Ποιο είναι το πρόβλημά μου?Δεν διάβασες τίποτα από όσα έγραψα?Δηλαδή τί άλλο να περιμένω?Να μου πούνε ότι οι διοικητής συνενοήθηκε με το διοικητή της Ρόδου και με στέλνουν στη Νίσυρο επειδή κι εκεί δεν έχει γιατρό?

Το βασικότερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω άγονο διότι δεν μου αρέσει το ότι θα εγκατασταθώ σε ένα απομονωμένο χωριό για μεγάλο χρονικό διάστημα,ενώ είμαι παντρεμένη και φροντίζω 2 ηλικιωμένους ανθρώπους.Δεν μπορώ να παρατήσω τον άνδρα μου και τους παππούδες μου για 2 μήνες.Το ξαναλέω.ΑΝ ΜΠΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΓΟΝΟ ΤΟ ΔΗΛΩΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΛΩΣΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ.

Στην τελική,δεν είμαι εγώ αυτή που πρέπει να απολογηθώ.Ήδη εξυπηρετώ το όμορο του Τσοτυλίου τη Νεάπολη.Το όμορο όμως του Επταχωρίου δεν είναι το Τσοτύλι που διορίστηκα.Δεν με τρομάζεις ούτε εσύ.Ήδη άκουσα απειλές να αιωρούνται.Δεν έκανα τίποτα παράνομο και δεν δέχομαι να παρανομήσουν εις βάρος μου.

Όσο για τους παππούδες του Επταχωρίου,αν πραγματικά νοιάζεσαι,μπορείς να πας εσύ αφιλοκερδώς.Αν απαντήσεις ότι δεν μπορείς,πες μου γιατί δεν μπορείς?????

γιατρό έχει και το χωριό που είναι οι παππούδες σου, άρα μπορεί να τους καλύψει ο εκεί γιατρός

μην χρησιμοποιείς λόγους που δεν υφίστανται (τα τόνισα με κόκκινο) γιατί απλά γελοιοποιείς την όλη κατάσταση

Είναι ότι πιο αηδιαστικό να κάνει κανείς....επειδή δεν του κάνουν το ρουσφέτι που ζητάει να κατηγορεί διοικητές και διευθυντές πως παρανόμησαν

παρόμοιο θέμα άνοιξε συνάδελφος πριν καιρό για νομιμόταση εσωτερική μετάθεση ιατρού από 3θέσιο Π.Ι. στο νοσοκομείο επειδή το ίδιο επιθυμούσε και ο ίδιος και δεν ήταν δυνατό να γίνει δεκτό το αίτημά του (δεν είχε καν κάποια κριτήρια)

πάψε επιτέλους να απειλείς με προσφυγή στο ΣτΕ, για δικηγόρους και άλλα τέτοια γελοία πράγματα τα οποία απλά γεμίζουν τα post σου

μην επεκταθώ κι άλλο γιατί θα τοθεωρήσεις προσωπική εμπάθεια και θα χαλαστώ

από τους 5 μήνες που σου απομένουν θα κάνεις ένα μήνα στο π.ι. Επταχωρίου και δεν θα πληρώνεσαι μόνο το βασικό μισθό, μην λες ότι σε συμφέρει emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα ο διοικητής με στέλνει εκεί.Τον πήρα τηλέφωνο μόλις το έμαθα.Μου το 'κλεισε...Δηλαδή είπε μία πρόταση και μου το 'φερε καπάκι.Υπάρχουν κωλύματα και αληθινά.Δεν υπάρχει λόγος να ψάξω για ψεύτικα. Για τους συναδέλφους μου δεν μπορώ να μιλήσω. Μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω.

Όποιος διαφωνεί,μπορεί να το εκφράσει,όπως το εκφράζω κι εγώ που εδώ και δύο χρόνια,μου δημιουργούν προβλήματα οι Νεοδημοκράτες που για να κάθονται στις καρέκλες που κάθονται,έκανα κι εγώ αγώνα. Ίσως θα ήταν μία καλή λύση να ξαναγίνουν σύντομα εκλογές και σε όλες τις κομματικές θέσεις να κάτσουνε άλλοι άνθρωποι. Μιλάω γενικά.Ο κόσμος έχει παράπονα από τέτοιου είδους παρανομίες που γίνονται συνεχώς.Έχω ακούσει και δει πάρα πολλά,αλλά δεν είναι της παρούσης. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι δεν έχουμε μοναρχία.Έχουμε δημοκρατία.Αυτό σημαίνει ότι κανένας που κάθεται σε μία καρέκλα δεν μπορεί να βγάζει δικούς του νόμους και κανόνες.Ο ρόλος του είναι διαφορετικός.Άραγε ξέρουν ποιος είναι ο ρόλος τους?

Στις 21 Αυγούστου επέστρεψε στο κέντρο υγείας η κοπέλα της οποίας πήρα τη θέση.Και η ίδια απορούσε πως την κράτησαν,αφού διορίστηκα εγώ.Είπαν πως αφού στο διορισμό της δεν έγραφε ότι κατέχει την Δ θέση,μπορούν να την κρατήσουν μέχρι να έρθει και το τέταρτο άτομο στο Τσοτύλι.Είπα κι εγώ τότε ότι ευτυχώς που έμεινε,διότι ήταν με 6μηνη σύμβαση και ρώτησα από περιέργεια "ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΕΠΤΑΧΩΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟ?". Η απάντηση που πήρα ήταν "ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΕΠΤΑΧΩΡΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΟΤΥΛΙ.ΤΟ ΕΠΤΑΧΩΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΟΡΟ.ΤΟ ΟΜΟΡΟ ΤΟΥ ΤΣΟΤΥΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑΠΟΛΗ".

Πως είναι δυνατόν μέσα σε 2 εβδομάδες να αλλάξει η απάντηση? Δηλαδή ανάλογα με την περίπτωση βγάζουμε κανόνες?

Μα που είναι ο κύριος υπουργός να επέμβει?Πείτε του κάποιος να διαβάσει το θέμα. Η κατάσταση είναι εξωφρενική.

Να και ο Τατούλης του gm! :lol::lol::lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο , ας κάνει προσφυγή στο ΣτΕ να ζήσει και κανένας δικηγόρος.

Τόσοι άνεργοι είναι και απο δαύτους.

Έκανε για τα μόρια πέρσι. Θα βγει απόφαση σε 5-10 χρόνια.

Ας κάνει και για την εσωτερική μετακίνηση και πριν βγει στη σύνταξη που ξέρεις θα βγει απόφαση.

Βαριέμαι να γράψω, γιατί αν γράψω θα πω πολλά και πολλοί θα χάσουν τον ύπνο τους και αυτοί σίγουρα δεν είναι ούτε ο διοικητής του Νοσοκομείου, ούτε η διευθύντρια του Κ.Υ.

Μέχρι και πριν λίγες μέρες πίνανε μερικοί νερό στο όνομα τους. Επειδή δεν μας κάνουν το ρουσφέτι πετάνε λάσπη.

Ντροπή, τίποτα άλλο. Δε θα γράψω τίποτα άλλο. Δε χρειάζεται να πέσω στο επίπεδο κάποιων Τατούληδων!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να γράψουμε και καμία αλήθεια.....

Η εσωτερική μετακίνηση είναι για 30 ημέρες από 15 Σεπτ μέχρι 15 Οκτ και με αποζημείωση όσο του άγονου με κονδύλιο που θα δοθεί από το Νοσοκομείο Κοζάνης.

Ας αφήσουν λοιπόν τα ψέματα και τις κατηγορίες κάποιοι συνάδελφοι απλά για να εντυπωσιάζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.