Jump to content

ΚΟΖΑΝΗ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ


captainJackSparrow

Recommended Posts

Και κάτι τελευταίο...και πολύ σχετικό με το topic

Αύριο στο δημοτικό στάδιο Κοζάνης συναυλία τους Γιάννη Πάριου.

Αφιερωμένο.....

για να πάω Επταχώρι! emband
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Last Reply
Και κάτι τελευταίο...και πολύ σχετικό με το topic

Αύριο στο δημοτικό στάδιο Κοζάνης συναυλία τους Γιάννη Πάριου.

Αφιερωμένο.....

για να πάω Επταχώρι! emband
το αγαπημενο μου ειναι!!το πουλαω το σπιτι....τριαλαρομ.....τριαλαρομ.....θα ειμαστε κι εμεις εκει!!!!!!!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Υπηρέτησα στα εξωτικά μέρη που περιγράφεις. Με είχαν στείλει επίσης να καλύπτω άλλο ιατρείο, λόγω κενής θέσης. Να ζητήσεις να σου κάνουν απόφαση τοποθέτησης μετά από αίτηση στο Γ.Ν.Ν Κοζάνης. Προβλέπεται και ημερήσια αποζημίωση, η οποία είναι σχετικά μικρή. Να πιέσεις. Όταν το Επταχώρι είχε άδεια, το κάλυπτε το όμορο, δηλαδή ο Πεντάλοφος.

Στο σημείο που αναφέρει πως οι γιατροί που υπηρετούν σε Κ.Υ πρέπει να καλύπτουν και την περιοχή ευθύνης τους, προφανώς εννοεί στην περίπτωσή σου τα τέσσερα χωριά που υπάγονται στο Κ.Υ. Τι είσαι εσύ για να σε στείλει όπου θέλει, μπαλαντέρ?

Τα μέρη είναι πανέμορφα, πραγματικά. Προσοχή στο δρόμο, το χειμώνα πιάνει πάγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Υπηρέτησα στα εξωτικά μέρη που περιγράφεις. Με είχαν στείλει επίσης να καλύπτω άλλο ιατρείο, λόγω κενής θέσης. Να ζητήσεις να σου κάνουν απόφαση τοποθέτησης μετά από αίτηση στο Γ.Ν.Ν Κοζάνης. Προβλέπεται και ημερήσια αποζημίωση, η οποία είναι σχετικά μικρή. Να πιέσεις. Όταν το Επταχώρι είχε άδεια, το κάλυπτε το όμορο, δηλαδή ο Πεντάλοφος.

Στο σημείο που αναφέρει πως οι γιατροί που υπηρετούν σε Κ.Υ πρέπει να καλύπτουν και την περιοχή ευθύνης τους, προφανώς εννοεί στην περίπτωσή σου τα τέσσερα χωριά που υπάγονται στο Κ.Υ. Τι είσαι εσύ για να σε στείλει όπου θέλει, μπαλαντέρ?

Τα μέρη είναι πανέμορφα, πραγματικά. Προσοχή στο δρόμο, το χειμώνα πιάνει πάγο.

Καλησπέρα :)

Όσο ήμουν στο τρίμηνο,με είχαν στείλει στο Τσοτύλι με άτυπη εσωτερική μετακίνηση.Μου είχαν δώσει και μία απόφαση η οποία έλεγε ότι τα έξοδα της μετακίνησης μου θα τα καλύψει το νοσοκομείο.Όταν πήγα να τα ζητήσω, μου ζήτησαν τα εισητήρια.Που να ξέρω ότι έπρεπε να τα κρατήσω?Δεν πήρα τα χρήματα και ούτε την αποζημίωση,διότι από τη στιγμή που δεν είχα εισητήρια,δεν μπορούσα να αποδείξω ότι πήγαινα,άρα να δικαιούμαι και την αποζημίωση.Δεν μπορώ να κακολογήσω τους υπαλλήλους.Δεν φταίνε αυτοί.Δεν εξαρτάται από αυτούς.

Κάπου ανέφερε ένας συνάδελφος ότι είμαι υποχρεωμένη να καλύπτω την περιοχή ευθύνης.Το ότι θα υπηρετήσω άγονο ενώ δεν δήλωσα άγονο γιατί δεν το σχολιάζει?Ουσιαστικά είναι μετάθεση αυτό που πάνε να μου κάνουν,διότι δεν πρόκειται για μια απλή μετακίνηση,αλλά για αλλαγή κατηγορίας.Από μη άγονο, σε άγονο.Από 8ωρο, σε 24ωρο.Θα είμαι υποχρεωμένη να μένω στο χωριό χωρίς καν να πληρώνομαι για το δράμα που θα ζήσω.Δράμα διότι αν μπορούσα να αντέξω το να ζήσω σε τέτοιου είδους αντίξοες συνθήκες,ήξερα και μόνη μου να δηλώσω άγονο.Από την άλλη έχουμε και οικογένεια.Έχουμε και δουλειές.Δεν θα χαλάσω τη ζωή μου επειδή κάποιοι αποφάσισαν να παρανομήσουν.Αν δεν είναι παρανομία,πειτε μου που γράφει ότι υποχρεούμαι να υπηρετήσω άγονο,ενώ δεν δήλωσα άγονο.

Απαγορεύονται οι μεταθέσεις στους αγροτικούς.

Μία κυρία που πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο μου είπε ότι απαγορεύονται και οι αποσπάσεις από χωριό σε χωριό.Το μόνο που επιτρέπεται είναι από χωριό σε νοσοκομείο.Αυτά μου είπε.Δεν ρώτησα το όνομά της,όμως μίλησε πολύ ευγενικά και έδειξε κατανόηση.Την ευχαριστώ δημοσίως για αυτό.

Τέλος θέλω να πω,ότι θα μπορούσαν να ζητήσουν να γίνει μια έκτακτη προκήρυξη και να καλύψουν τον Πεντάλοφο (το όμορο του Επταχωρίου) ή να ζητήσουνε να μπει μια έκτατη δεύτερη θέση στο Επταχώρι και να βγει έκτακτη προκήρυξη επίσης.Και μη μου πείτε ότι δεν γίνεται.Το ΠΙ της Νεάπολης έχει δύο θέσεις,αλλά υπάρχει αγροτικός που καλύπτει την ΤΡΙΤΗ θέση και είναι αποσπασμένος στο νοσοκομείο της Κοζάνης.Και καλά κατά λάθος είχε βγει τρίτη θέση σε κάποια προκήρυξη.Καλά κάνει το παιδί.Δεν κάνει κάτι παράνομο.Είναι νόμιμη η απόσπαση από χωριό στο νοσοκομείο.Όμως όπως τότε βγήκε κατα "λάθος" τρίτη θέση,να βγει τώρα κατα "σωστά" για το Επταχώρι.

Γιατί να πάω στο Επταχώρι?Δεν μπορούν να μου το επιβάλουν.Δεν δήλωσα άγονο και αφού ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να επιλέξω μεταξύ άγονου και μη άγονου,δεν έχουν νομική δικαιοδοσία να μου στερήσουν το δικαίωμα της επιλογής.Δηλαδή η βουλή αποφάσισε να μπορώ να επιλέξω και κάποιοι δεν το σέβονται?Υπάρχει κάποιος που θα βάλει τη σφραγίδα του και την υπογραφή του σε μια τέτοια παρανομία?

Αν έρθει διοικητική απόφαση για το Επταχώρι,θα την στείλω στο υπουργείο,μιας και ο διορισμός μου που είναι ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ απόφαση είναι πιο ισχυρός.

Το να βγάλουνε υπουργική απόφαση για κάτι τέτοιο,το θεωρώ απίθανο.Δεν στέκει νομικά.Είναι εντελώς τρελό και κανένας δεν θα το υπέγραφε.

Μια τέτοια υπουργική απόφαση θα ήταν σκάνδαλο.Δεν μιλάω για δικαίωση στο Σ.τ.Ε. Μιλάω για σκάνδαλο. Δεν θα το τολμούσε κανείς με τόσα που συμβαίνουν τελευταία.Εκτός και αν η κυβέρνηση απόφάσισε να γίνει αντιπολίτευση και δεν ενδιαφέρεται για το αν υπογράφονται παρανομίες.Δε νομίζω όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα :)

Όσο ήμουν στο τρίμηνο,με είχαν στείλει στο Τσοτύλι με άτυπη εσωτερική μετακίνηση.Μου είχαν δώσει και μία απόφαση η οποία έλεγε ότι τα έξοδα της μετακίνησης μου θα τα καλύψει το νοσοκομείο.Όταν πήγα να τα ζητήσω, μου ζήτησαν τα εισητήρια.Που να ξέρω ότι έπρεπε να τα κρατήσω?Δεν πήρα τα χρήματα και ούτε την αποζημίωση,διότι από τη στιγμή που δεν είχα εισητήρια,δεν μπορούσα να αποδείξω ότι πήγαινα,άρα να δικαιούμαι και την αποζημίωση.Δεν μπορώ να κακολογήσω τους υπαλλήλους.Δεν φταίνε αυτοί.Δεν εξαρτάται από αυτούς.

Θα μπορούσες να δηλώσεις ότι χρησιμοποιούσες Ι.Χ. και -κανονικά- θα έπρεπε να σου πληρώσουν κάποια επιδότηση καυσίμου με βάση τα χιλιόμετρα που απέχει το χωριό από το κέντρο (εννοείς Κοζάνη αν κατάλαβα καλά;)

Νομίζω γίνεται αυτό, αλλά δεν έχω το νόμο που το λέει, δες αν μπορείς να το διεκδικήσεις τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α ρε καπταιν, πηρες αγροτικο κι εξαφανιστηκες και σε χασαμε !!!!

κανενας δεν μπορει να σου επιβαλλει να πας στο χωριο .προσπαθουν να σε δουλεψουν αλλα μην υποχωρησεις , γιατι ειναι παρανομο

Αν βεβαια ενδιαφερεσαι για το αγονο , δεν ξερω μηπως μπορει να γινει καμια ρυθμιση μεσω Υπουργειου να το παρεις εσυ ...ψαξτο αν ειναι ετσι ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασα να σας πω το καλύτερο.Είπαν ότι ο μόνος τρόπος να μην πάω είναι να παραιτηθώ(?!!),διότι θα με υποχρεώσουν να πάω. Ναι φυσικά...Μπορούν να φανταστούν διάφορα,να φτιάξουν σενάρια,να με εκβιάσουν,να με απειλήσουν,να με "κυνηγήσουν",να μου κάνουν αναφορές για υποτιθέμενες πράξεις μου ή υποτιθέμενα λεγόμενά μου.Εδώ με στέλνουν να υπηρετήσω άγονο ενώ δε δήλωσα άγονο.Στα υπόλοιπα θα κολλήσουν?...Οργανωμένο το έγκλημα...

Που δήλωσα αγροτικο?...Στην Κοζάνη ή τη Σικελία? emcolgate emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα :)

Όσο ήμουν στο τρίμηνο,με είχαν στείλει στο Τσοτύλι με άτυπη εσωτερική μετακίνηση.Μου είχαν δώσει και μία απόφαση η οποία έλεγε ότι τα έξοδα της μετακίνησης μου θα τα καλύψει το νοσοκομείο.Όταν πήγα να τα ζητήσω, μου ζήτησαν τα εισητήρια.Που να ξέρω ότι έπρεπε να τα κρατήσω?Δεν πήρα τα χρήματα και ούτε την αποζημίωση,διότι από τη στιγμή που δεν είχα εισητήρια,δεν μπορούσα να αποδείξω ότι πήγαινα,άρα να δικαιούμαι και την αποζημίωση.Δεν μπορώ να κακολογήσω τους υπαλλήλους.Δεν φταίνε αυτοί.Δεν εξαρτάται από αυτούς.

Θα μπορούσες να δηλώσεις ότι χρησιμοποιούσες Ι.Χ. και -κανονικά- θα έπρεπε να σου πληρώσουν κάποια επιδότηση καυσίμου με βάση τα χιλιόμετρα που απέχει το χωριό από το κέντρο (εννοείς Κοζάνη αν κατάλαβα καλά;)

Νομίζω γίνεται αυτό, αλλά δεν έχω το νόμο που το λέει, δες αν μπορείς να το διεκδικήσεις τώρα.

Μου το είχε πει η κυρία στο γραφείο προσωπικού,αλλά έπρεπε το αυτοκίνητο να είναι στο όνομα μου.Δεν είχα αυτοκίνητο τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α ρε καπταιν, πηρες αγροτικο κι εξαφανιστηκες και σε χασαμε !!!!

κανενας δεν μπορει να σου επιβαλλει να πας στο χωριο .προσπαθουν να σε δουλεψουν αλλα μην υποχωρησεις , γιατι ειναι παρανομο

Αν βεβαια ενδιαφερεσαι για το αγονο , δεν ξερω μηπως μπορει να γινει καμια ρυθμιση μεσω Υπουργειου να το παρεις εσυ ...ψαξτο αν ειναι ετσι ..

Ευχαριστώ lil για το μήνυμα. Ναι όντως είναι παράνομο και ευχαριστώ που το λες.

Δεν θέλω άγονο.Σε καμία περίπτωση.Δεν θα ήθελα ακόμα και αν υπήρχε η περίπτωση να υπηρετήσω σε 2θέσιο άγονο με τον Johnny Depp που ξέρεις τί αδυναμία του έχω emcolgate emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμαν!

απο τον πενταλοφο ειναι ο πατερας της κολλητης μου!

ε ρε κρυα που εχεις να τραβηξεις!

αλλα δε βαριεσαι,τι λωζανη τι κοζανη... emcold emcold emcold

επισης,απο τον πενταλοφο καταγεται ο μεγαλος ελληνας πολιτικος σπυρος βουγιας... :cool05:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμαν!

απο τον πενταλοφο ειναι ο πατερας της κολλητης μου!

ε ρε κρυα που εχεις να τραβηξεις!

αλλα δε βαριεσαι,τι λωζανη τι κοζανη... emcold emcold emcold

επισης,απο τον πενταλοφο καταγεται ο μεγαλος ελληνας πολιτικος σπυρος βουγιας... :cool05:

:( :(

Δεν θέλω να πάω...

emcry emcry emcry emcry

emcrybaby emcrybaby emcrybaby emcrybaby

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλε οχι!να πας!

απλα να μην ξυριζεσαι

(οι αρκουδες πως τα καταφερνουν νομιζεις? :P:lol:)

ελα,ολα καλα θα πανε-το μονο που χρειαζεται ειναι μια ζεστη αγκαλια :D

(και δεν εννοω embear )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το τι ειναι νομιμο και τι παρανομο το αποφασιζουν οι υπευθυνοι του εποπτευοντος νοσοκομειου!!!καπταιν σειξε ψυχραιμια και απλα πες οτι δεν δυνασαι να μετακινησαι...απο τα λιγα που εψαξα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι το μονο βεβαιο ειναι οτι μονο με παραιτηση θα ησυχασεις!!!εκτος αν βρεις...........μεσο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.Με συγκινείτε που προσπαθείτε να μου φτιάξετε το κέφι και να μου βρείτε λύση emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτος αν βρεις...........μεσο
καλε γι'αυτο ανεφερα το σπυρο! :rolleyes:

(αλλα ειναι κι αυτος γνησιο αριστερο τεκνο :lol: :lol: :lol:

οποτε αν η καπετανισσα ειναι δεξια,χαλαει το ρουσφετι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά θα πω , εκτός απο τον εαυτό σου, να αρχίσεις να σκέφτεσαι τους παππούδες και τις γιαγιάδες που σε έχουν ανάγκη.

6 μήνες είναι και όχι μια ζωη.

Δε θα πάθεις τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά θα πω , εκτός απο τον εαυτό σου, να αρχίσεις να σκέφτεσαι τους παππούδες και τις γιαγιάδες που σε έχουν ανάγκη.

6 μήνες είναι και όχι μια ζωη.

Δε θα πάθεις τίποτα.

Και τους δικούς μου παππούδες που φροντίζω εγώ ποιος θα τους κοιτάξει αν πάω να εγκατασταθώ μόνιμα στο Επταχώρι?Ο παππούς μου είναι εμφραγματίας,η γιαγιά μου με ΣΝ και τους έχω σαν γονείς μου επειδή τα τελευταία χρόνια ζω μαζί τους και με στηρίζουν.Ήξερα κι από μόνη μου να δηλώσω άγονο αν μπορούσα να το κάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτος αν βρεις...........μεσο
καλε γι'αυτο ανεφερα το σπυρο! :rolleyes:

(αλλα ειναι κι αυτος γνησιο αριστερο τεκνο :lol: :lol: :lol:

οποτε αν η καπετανισσα ειναι δεξια,χαλαει το ρουσφετι...)

Φιλενάδα...με τέτοια που μου κάνουν οι Νεοδημοκράτες εδώ,με βλέπω από φανατική ΝΔ να βάφομαι κόκκινη στις επόμενες εκλογές emcolgate emcolgate

Σπύρος?...χμ... Την παρανομία μπορεί να την σταματήσει?Αν ναι,δαγκωτό στην αριστερά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εκεί υπάρχουν παππούδες εμφραγματίες και γιαγιάδες με ΣΝ.

Μπορείς να μην εγκατασταθείς εκεί και απλά να καλύπτεις το χωριό μια φορά την εβδομάδα.

Αν και ο δρόμος εκεί είναι δύσκολος, να κάνεις 100 χμ την εβδομάδα δεν είναι πολλά.

Μπορείτε να το μοιράσετε όπως πρότειναν και να πηγαίνετε μια φορά την εβδομάδα.

Να ξέρεις, ότι και στο υπουργείο να στείλεις χαρτί, με απόφαση του διευθυντή του ΚΥ αλλά και του διοικητή του νοσοκομείου που ανηκεις μπορούν να σε στείλουν όπου θέλουν.

Αλλά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημά σου.

Το ότι θα πας σε χωριό που είναι άγονο ενώ δεν δήλωσες άγονο;

Το ότι είναι μακριά;

Το ότι δεν θα έχεις τα πλεονεκτήματα του αγόνου;

Τι ακριβώς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι όμως,,,ποιο ΦΕΚ λέει ότι μπορούν να σε στείλουν σε άγονο ενώ δήλωσες μη άγονο.Το δικαίωμα της επιλογής αγροτικού δεν ισχύει για μένα?Γιατί?Έχω δικαίωμα να ισχύει και για μένα αυτό που αποφάσισε η βουλή.Να επιλέγω μεταξύ άγονου και μη.Δηλαδή θα συμμετέχω σε μια παρανομία εις βάρος μου με τις ευλογίες μου?Γιατί να το κάνω?Επειδή δεν έχω βύσμα να με υπερασπιστεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι λάθος έχεις κολλήσει με το άγονο.

Όταν κάνεις αγροτικό μπορούν να σε στείλουν να καλύπτεις χωριά που ανήκουν σε κάποιο άλλο ΠΙ ,δηλαδή να πάρεις όμορο.

Ο νόμος δεν διαχωρίζει αν το όμορο που θα πάρεις ,πρέπει να μην είναι άγονο.Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να σου δώσουν και άγονο και μη άγονο.

Παίρνεις 35 ευρώ οδοιπορικά τον μήνα και αυτό είναι όλο.

Μπορούν να σε στείλουν και σε ΠΙ που είναι 100χμ μακρια και δεν είναι χαρακτηρισμένο άγονο.

Ποια η διαφορά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.