Jump to content

[παράταση] Παράταση ειδικότητας


Recommended Posts

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον κάνεις αίτηση μπορείς να παραμείνεις και να αναγνωρίσεις τον επιπλέον χρόνο ειδίκευσης.

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια της εξάμηνης παράτασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον κάνεις αίτηση μπορείς να παραμείνεις και να αναγνωρίσεις τον επιπλέον χρόνο ειδίκευσης.

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον ΔΕΝ κάνεις αίτηση για να ειδικευτείς τον επιπλέον χρόνο (δεν αναφέρομαι στην αίτηση παράτασης αλλά στην αίτηση αλλαγής του χρόνου ειδικότητας) έως τη λήξη της αρχικής σου σύμβασης δεν μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο που θα παραμείνεις ως παρατασιακός.

Στην περίπτωσή σου δεν αυξήθηκε ο χρόνος άσκησης κατά τη διάρκεια της παράτασης.

Περισσότερες πληροφορίες στο 210-5235500 στο γραφείο ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον ΔΕΝ κάνεις αίτηση για να ειδικευτείς τον επιπλέον χρόνο (δεν αναφέρομαι στην αίτηση παράτασης αλλά στην αίτηση αλλαγής του χρόνου ειδικότητας) έως τη λήξη της αρχικής σου σύμβασης δεν μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο που θα παραμείνεις ως παρατασιακός.

Σε ευχαριστώ Αναστάσιε. Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες, εντάσσομαι σε αυτήν την 3η περίπτωση απ' ότι βλέπω. Έκανα αίτηση ΜΟΝΟ για παράταση και όχι για αλλαγή χρόνου ειδικότητας. Μου φαίνονταν κόντρα στην κοινή λογική να ΜΗΝ αναγνωρίζεται η παράταση ως χρόνος ειδικότητας στην περίπτωσή μου, αλλά απ' ότι φαίνεται δεν αναγνωρίζεται, με βάση αυτά που λες.

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ όμως ότι (άκου κάτι ενδιαφέρον): ότι αν δεν έρθει αντικαταστάτης ή καθυστερήσει η αντικατάστασή μου από τον επόμενο συνάδελφο, τότε θα έχω ασκηθεί κάποιους μήνες ΠΑΡΑΠΑΝΩ στην ειδικότητά μου (σε κλινική που είναι μάλιστα αναγνωρισμένη για να δίνει παραπάνω χρόνο ειδικότητας), χωρίς να "καίω" χρόνο ειδικότητας. Πολύ παράξενο. Κοίτα να δεις τι προβλέπουν οι νόμοι... Ίσως για ακόμα 6 μήνες θα έχω εργασία, θα αποκτώ εκπαίδευση, και ταυτόχρονα ΔΕΝ θα "καίω" χρόνο ειδικότητας. super!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ Αναστάσιε. Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες, εντάσσομαι σε αυτήν την 3η περίπτωση απ' ότι βλέπω. Έκανα αίτηση ΜΟΝΟ για παράταση και όχι για αλλαγή χρόνου ειδικότητας. Μου φαίνονταν κόντρα στην κοινή λογική να ΜΗΝ αναγνωρίζεται η παράταση ως χρόνος ειδικότητας στην περίπτωσή μου, αλλά απ' ότι φαίνεται δεν αναγνωρίζεται, με βάση αυτά που λες.

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ όμως ότι (άκου κάτι ενδιαφέρον): ότι αν δεν έρθει αντικαταστάτης ή καθυστερήσει η αντικατάστασή μου από τον επόμενο συνάδελφο, τότε θα έχω ασκηθεί κάποιους μήνες ΠΑΡΑΠΑΝΩ στην ειδικότητά μου (σε κλινική που είναι μάλιστα αναγνωρισμένη για να δίνει παραπάνω χρόνο ειδικότητας), χωρίς να "καίω" χρόνο ειδικότητας. Πολύ παράξενο. Κοίτα να δεις τι προβλέπουν οι νόμοι... Ίσως για ακόμα 6 μήνες θα έχω εργασία, θα αποκτώ εκπαίδευση, και ταυτόχρονα ΔΕΝ θα "καίω" χρόνο ειδικότητας. super!!

Φίλε μου, σου εύχομαι να σου πάνε όπως τα έχεις σχεδιάσει.

Μια παρατήρηση, που αποτελεί "τσουρουφλισμένη" προσωπική εμπειρία...

Ο πρώτος μήνας, της Παράτασης θητείας, κάποιες φορές "μπερδεύεται" από το Σύστημα και δεν πληρώνεται πλήρως...

Για παράδειγμα, σε μένα, που η θητεία μου έληγε 03/07,

η Μισθοδοσία μου βγήκε, να πληρωθώ μόλις 3μέρες για τον Ιούλιο, ενώ, συνεχίστηκε κανονικά, δηλαδή 25ημέρες, για τους υπόλοιπους μήνες...!

Και η πλάκα είναι, οτι αυτό, εντοπίστηκε στη συνέχεια, όταν έκανα τα χαρτιά μου, για σύνολο ενσήμων και ενδεχόμενο Επίδομα Ανεργίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον κάνεις αίτηση μπορείς να παραμείνεις και να αναγνωρίσεις τον επιπλέον χρόνο ειδίκευσης.

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια της εξάμηνης παράτασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον κάνεις αίτηση μπορείς να παραμείνεις και να αναγνωρίσεις τον επιπλέον χρόνο ειδίκευσης.

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον ΔΕΝ κάνεις αίτηση για να ειδικευτείς τον επιπλέον χρόνο (δεν αναφέρομαι στην αίτηση παράτασης αλλά στην αίτηση αλλαγής του χρόνου ειδικότητας) έως τη λήξη της αρχικής σου σύμβασης δεν μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο που θα παραμείνεις ως παρατασιακός.

Στην περίπτωσή σου δεν αυξήθηκε ο χρόνος άσκησης κατά τη διάρκεια της παράτασης.

Περισσότερες πληροφορίες στο 210-5235500 στο γραφείο ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας.

Στις περιπτώσεις των ειδικοτήτων με ενιαία τοποθέτηση (πχ Νευρολογία, Ψυχιατρική κλπ) σε νοσοκομεία που είναι αναγνωρισμένα να δίνουν Χ μήνες χρόνο ειδικότητας, και για γιατρούς που τους γίνεται συμβόλαιο Χ-3 μήνες (ή Χ-1 πλέον με τα νέα δεδομένα) λόγω αναγνωρισης απο το αγροτικό, οι επιπλέον μήνες μετα τη λήξη του συμβολαίου, και μέχρι τον αριθμό των Χ μηνών, θα αναγνωριστούν ως ειδικότητα? Ή θεωρείται ότι ασκήθηκες εικονικά Χ μήνες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο, ασχέτως αν τους 3 τους έχεις κανει στην άλλη άκρη της Ελλάδας?

Τάσο/κάποιος άλλος?

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν κάνεις την αίτηση παράτασης νωρίς και εγκριθεί νωρίς.....και λάβει γνώση η μισθοδοσία νωρίς (πριν την αποστολή των καταστάσεων στη μηχανοργάνωση) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φίλτατε Αναστάσιε.

Αν η όλη διαδικασία της έγκρισης καθυστερήσει λογικό είναι να πληρωθείς μέχρι την ημέρα που είχες σύμβαση και την επόμενη φορά που θα πληρωθείς να λάβεις το υπόλοιπο ποσό.

Δεν μένει καμία ημέρα απλήρωτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον κάνεις αίτηση μπορείς να παραμείνεις και να αναγνωρίσεις τον επιπλέον χρόνο ειδίκευσης.

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια της εξάμηνης παράτασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον κάνεις αίτηση μπορείς να παραμείνεις και να αναγνωρίσεις τον επιπλέον χρόνο ειδίκευσης.

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον ΔΕΝ κάνεις αίτηση για να ειδικευτείς τον επιπλέον χρόνο (δεν αναφέρομαι στην αίτηση παράτασης αλλά στην αίτηση αλλαγής του χρόνου ειδικότητας) έως τη λήξη της αρχικής σου σύμβασης δεν μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο που θα παραμείνεις ως παρατασιακός.

Στην περίπτωσή σου δεν αυξήθηκε ο χρόνος άσκησης κατά τη διάρκεια της παράτασης.

Περισσότερες πληροφορίες στο 210-5235500 στο γραφείο ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας.

Στις περιπτώσεις των ειδικοτήτων με ενιαία τοποθέτηση (πχ Νευρολογία, Ψυχιατρική κλπ) σε νοσοκομεία που είναι αναγνωρισμένα να δίνουν Χ μήνες χρόνο ειδικότητας, και για γιατρούς που τους γίνεται συμβόλαιο Χ-3 μήνες (ή Χ-1 πλέον με τα νέα δεδομένα) λόγω αναγνωρισης απο το αγροτικό, οι επιπλέον μήνες μετα τη λήξη του συμβολαίου, και μέχρι τον αριθμό των Χ μηνών, θα αναγνωριστούν ως ειδικότητα? Ή θεωρείται ότι ασκήθηκες εικονικά Χ μήνες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο, ασχέτως αν τους 3 τους έχεις κανει στην άλλη άκρη της Ελλάδας?

Τάσο/κάποιος άλλος?

Αν εννοείς το χρόνο της παράτασης, δεν αναγνωρίζεται ως χρόνος ειδικότητας.

υ.γ. αν κατάλαβα καλά την ερώτηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εννοείς το χρόνο της παράτασης, δεν αναγνωρίζεται ως χρόνος ειδικότητας.

υ.γ. αν κατάλαβα καλά την ερώτηση

Ναι, για την παράταση μιλάω. Thx Tάσο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναστάσιε και φίλοι μου, μου φτιάξατε τη μέρα με αυτή την πληροφορία πάντως. Όπως είπα πιο πάνω, ελπίζω τώρα να μην έρθει γρήγορα ο αντικαταστάτης μου ή να μην εμφανιστεί ώστε να κάνω κάνα 6μηνο παραπάνω ειδικότητα (=έμμισθη εργασία + ιατρική εμπειρία), χωρίς να "καίω" χρόνο ειδικότητας. Θα είναι τέλειο.

Άραγε εάν πάρω τηλ τη Νομαρχία για να μάθω ποιος είναι πρώτος στη λίστα αναμονής (αυτός που με αντικαθιστά δηλαδή), θα ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΡΑΓΕ τα στοιχεία του για να μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί του και να βολιδοσκοπήσω τις προθέσεις του;;; Τι λέτε; Θα μου δώσουν τα στοιχεία του;; Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνεις ειδικότητα και κατά τη διάρκεια του αρχικού χρόνου της σύμβασης αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης. Εφόσον ΔΕΝ κάνεις αίτηση για να ειδικευτείς τον επιπλέον χρόνο (δεν αναφέρομαι στην αίτηση παράτασης αλλά στην αίτηση αλλαγής του χρόνου ειδικότητας) έως τη λήξη της αρχικής σου σύμβασης δεν μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο που θα παραμείνεις ως παρατασιακός.

τασο σορι για την ενσταση αλλα υπαρχει καποια υπουργικη αποφαση για αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παράγραφος 4

Με μία μικρή διόρθωση, ο ιατρός θα πρέπει να υποβάλει την αίτηση για παράταση του χρόνου ειδίκευσης εντός μηνός από τη δημοσίευση της υπουργικής απόφασης σε ΦΕΚ.

3115570723_8785c2b92c_o.jpg

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=24068

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

ο χρόνος παράτασης δεν αναγνωρίζεται ως ειδίκευση

στη βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης δε θα αναγράφεται

Αυτο ηθελα να ρωτησω Τασο και εγω....Δηλαδη αν καποιος τελειωσει πχ. τα δυο χρονια παθολογιας για καρδιολογια στις 13/05/2012 και μετα παρει παραταση ,μπορει στις 14/05/2012 να παρει πιστοποιητικο ευδοκιμης ασκησης ενω ειναι σε παραταση ή το πιστοποιητικο το παιρνεις αφου τελειωσεις και την παραταση???
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιστοποιητικό το ζητάς την ημέρα ολοκλήρωσης της κανονικής διάρκειας και το καταθέτεις την ίδια ημέρα ή την επομένη στη διεύθυνση υγείας ώστε να φαίνεσαι έτοιμος για το επόμενο στάδιο ειδικότητας ή για να συμμετέχεις στις εξετάσεις ειδικότητας.

Ο επιπλέον χρόνος - παράταση θα φαίνεται μόνο στη βεβαίωση προϋπηρεσίας που θα λάβεις όταν παραιτηθείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Πριν πόσο καιρό από τη λήξη της σύμβασης πρέπει να γίνει η αίτηση παράτασης; Υπάρχει επίσημη διάταξη ή "έτσι γίνεται συνήθως";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο νομος δεν οριζει καποια προθεσμια.

ρωτα το γραφειο προσωπικου ποσο καιρο χρειαζεται συνηθως για να υπογραφει απο τον διοικητη.

υ.γ. εγω την ειχα κανει 2 εβδομαδες πιο πριν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Μήπως ξέρει κάποιος μέχρι πόσες παρατάσεις μπορεί να πάρει κάποιος ειδικευόμενος, εφόσον δεν έχει έρθει ο αντικαταστάτης του.

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν μπορεί να μείνει πάνω από ένα χρόνο, δηλαδή 2 παρατάσεις. Τι ισχύει τελικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως ξέρει κάποιος μέχρι πόσες παρατάσεις μπορεί να πάρει κάποιος ειδικευόμενος, εφόσον δεν έχει έρθει ο αντικαταστάτης του.

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν μπορεί να μείνει πάνω από ένα χρόνο, δηλαδή 2 παρατάσεις.

σωστα διαβασες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρες

όντας κάποιος ειδικευόμενος σε παράταση,μπορείτε να μου πείτε εαν γνωρίζετε,από πού πληρώνεται αυτός ο άνθρωπος,από το υπουργείο υγείας(όπως δηλαδή και όταν δεν ήτανε σε παράταση) ή από το ίδρυμα στο οποίο εργάζεται παρατασιακά,δηλαδή το νοσοκομείο?

ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν πόσο καιρό από τη λήξη της σύμβασης πρέπει να γίνει η αίτηση παράτασης; Υπάρχει επίσημη διάταξη ή "έτσι γίνεται συνήθως";

Μέχρι και την τελευταία ημέρα που υπηρετείς ως ειδικευόμενος, αφού είναι και η μέρα που διαγράφεσαι από το Νοσοκομείο και δεν δικαιούσαι πλέον να αιτηθείς παρατάσεως. Εγώ τα κατέθεσα ακριβώς την τελευταία ημέρα που τελείωνα ειδικότητα και ήμουν οκ. Την αμέσως επόμενη ημέρα θα έχανα πλέον το δικαίωμα, αφού θα είχα διαγραφεί.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε περίπτωση που πρέπει να υπηρετήσω κάποιες x αιμοδοτικές άδειες, πρέπει να "σεβαστώ" την ημερομηνία που αναγράφεται στη σύμβαση ή θεωρείται ότι αυτή έχει επεκταθεί κατά αυτές τις x μέρες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σχετικά με την ερώτησή μου έχουμε κάτι νεότερο?υπάρχει κάποιος συνάδελφος εκεί έξω σε παράταση ή που να ήταν κάποτε σε παράταση για να μας διαφωτίσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρες

όντας κάποιος ειδικευόμενος σε παράταση,μπορείτε να μου πείτε εαν γνωρίζετε,από πού πληρώνεται αυτός ο άνθρωπος,από το υπουργείο υγείας(όπως δηλαδή και όταν δεν ήτανε σε παράταση) ή από το ίδρυμα στο οποίο εργάζεται παρατασιακά,δηλαδή το νοσοκομείο?

ευχαριστώ

Απο το υπουργειο συναδελφε..για να ρωτας να υποθεσω πως καποιος απο τη μισθοδοσια ή το γραφειο προσωπικου σου ειπε πως πληρωνεσαι απο το νοσοκομειο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ καλά κάνεις και το υποθέτεις και μάλιστα το χρησιμοποιούνε και σαν δικαιολογία για να μην εγκριθούνε οι αιτήσεις για παράταση συναδέλφων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ καλά κάνεις και το υποθέτεις και μάλιστα το χρησιμοποιούνε και σαν δικαιολογία για να μην εγκριθούνε οι αιτήσεις για παράταση συναδέλφων

οι παρατασεις εγκρινονται απο τον διοικητη.

δεν υποχρεουται καν να αναφερει δικαιολογια για να την απορριψει.

δυστυχως ετσι ειναι ο νομος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.