Jump to content

[παράταση] Παράταση ειδικότητας


Recommended Posts

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας. Ωστόσο, σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας υπογράφηκε τρίτη παράταση σε πρώην ειδικευόμενο (ο οποίος είναι ειδικευμένος πλέον, έχοντας περάσεις τις εξετάσεις) και μάλιστα με αναδρομική ισχύ, καθώς ο συγκεκριμένος είχε τελειώσει την ετήσια παράτασή του το Φεβρουάριο. Και ερωτώ..Με βάση ποια νομοθεσία γίνονται όλα αυτά???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρώτησα...Και η απάντηση ήταν "Με βάση την νέα απόφαση Ξανθου, για τις ανάγκες της υπηρεσίας..."

αυτο εννοουσα σε προηγουμενο μου ποστ.

το καθε γραφειο προσωπικου τη φραση "για τις αναγκες της υπηρεσιας" μπορει να την μεταφρασει οπως θελει.

εγω που τελειωσα προ ετους μπορω δηλαδη να παρω παραταση αναδρομικα αν εχει αναγκες η υπηρεσια????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω...Κι εγώ έχω τελειώσει εδώ και καιρό, αλλά θεωρώ ότι είναι παράλογα όλα αυτά!

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η συγκεκριμένη επαναπρόσληψη, γι' αυτό και το παραθέτω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τροποποίηση της αριθμ.Α2δ/Γ.Π.οικ.137/31-12-2014 Υπουργικής απόφασης «Αντικατάσταση της Α9γ/38800/98 ( ΦΕΚ 1232 τ. Β) απόφασης «ως προς τον τρόπο, διαδικασία και οργάνωση εκπαίδευσης γιατρών προς απόκτηση ειδικότητας και καθιέρωση δικ/κών για ανάληψη υπηρεσίας γιατρών για ειδίκευση στα Νοσοκομεία»

(ΦΕΚ 27/2015 τ.Β ́)

Β.
το τέταρτο (4) εδάφιο της β. παραγράφου του κεφαλαίου
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ
διαμορφώνεται ως ακολούθως:
« Ιατροί οι οποίοι έχουν ολοκληρώσει το χρόνο εκπαίδευσής τους-εφόσον επιθυμούν και
υφίστανται οι ανωτέρω προϋποθέσεις-μπορούν επίσης να παραμείνουν με παράταση
στην οργανική τους θέση».
Η παρούσα τροποποίηση έχει αναδρομική ισχύ από 14 Ιανουαρίου 2015.

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τελικά τι ισχύει με τις παρατάσεις, κυρίως με τις ανανεώσεις τους; Κάπου άκουσα, ελλείψει ειδικευομένων, για 4(!) εξάμηνες παρατάσεις (δηλ. αρχική + 3 ανανεώσεις). ισχύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

θετικες αλλαγες οσον αφορα τις παρατασεις σε υπο ψηφιση τροπολογια του Υπουργειου Υγειας

http://www.ygeianet.gr/images/site/1502/49511_large/tropologia.pdf

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/b-gaies-pap.pdf

Αναλυτικα οι διαταξεις (αρθρο 34, παραγραφος 4)

1. Ιατροί, που ειδικεύονται στα νοσοκοµεία της χώρας, δύνανται, µετά από σχετική αίτησή τους που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή τον Πρόεδρο του οικείου Νοσοκοµείου, να παραµένουν σε αυτό και µετά τη λήξη της σύµβασής τους, µε τα ίδια δικαιώµατα και υποχρεώσεις και µε τις ίδιες αποδοχές, µέχρι την υπογραφή της σύµβασης από τον επόµενο ιατρό που θα καλύψει την κενή οργανική θέση στην ειδικότητα.

Σχολιο. ουσιαστικα καταργει την υπαρξη μεγιστου χρονου παρατασης (με την εξαιρεση της επομενης παραγραφου). 

 

2.  Ιατροί, που αποκτούν τίτλο ειδικότητας κατά τη διάρκεια της παράτασης της σύµβασής τους, σύµφωνα µε την παράγραφο α΄ του παρόντος, δύνανται να παραµένουν, µε τα ίδια δικαιώµατα και υποχρεώσεις και µε τις ίδιες αποδοχές, στην οργανική θέση που κατείχαν ως ειδικευόµενοι µέχρι την κάλυψη αυτής από τον επόµενο ειδικευόµενο ιατρό. Η παραµονή του ιατρού στη θέση αυτή δεν µπορεί να υπερβεί τα τέσσερα (4) συνεχή εξάµηνα από τη λήψη του τίτλου της ειδικότητάς του.

Σχολιο. οριζει μεγιστο χρονο παρατασης αφου παρεις τιτλο ειδικοτητας τα 2 ετη αλλα οριζει σαφως οτι οι αποδοχες θα ειναι αυτες του ειδικευομενου και οχι επιμελητη.

 

3. Ιατροί, που κατέχουν προσωποπαγή θέση και ολοκλήρωσαν το χρόνο ειδίκευσής τους, έχουν τη δυνατότητα παράτασης της σύµβασής τους, µε τους όρους και τις προϋποθέσεις της παραγράφου β΄ του παρόντος, σε κενή οργανική θέση ειδικευόµενου ιατρού του Νοσοκοµείου που υπηρετούν, εφόσον αυτή δεν καλύπτεται σύµ- φωνα µε τις παραγράφους α΄ και β΄ του παρόντος.

Σχολιο. δινει για πρωτη φορα τη δυνατοτητα σε ειδικευομενους διορισμενους σε προσωποπαγη θεση (πχ υπεραριθμοι για λογους υγειας) να παρουν παραταση εφοσον υπαρχει κενη θεση ΑΛΛΑ και παλι προηγουνται οι "κανονικοι" ειδικευομενοι.

 

4. Οι ιατροί των παραγράφων β΄ και γ΄ του παρόντος, εφόσον στο Νοσοκοµείο ειδίκευσής τους δεν υπάρχει κενή οργανική θέση ειδικευόµενου ιατρού, δύνανται, µε- τά από αίτησή τους στην οικεία Δ.Υ.Πε. που υπάγεται το Νοσοκοµείο ειδίκευσής τους και έγκριση του αιτήµατός τους από τον Διοικητή της Υ.Πε., να παρατείνουν τη σύµβασή τους µε τα ίδια δικαιώµατα και υποχρεώσεις και µε τις ίδιες αποδοχές και µέχρι τη συµπλήρωση τεσσάρων (4), συνεχών εξαµήνων κατ’ ανώτατο όριο σε οποιοδήποτε άλλο Νοσοκοµείο αρµοδιότητας της ίδιας Δ.Υ.Πε., στο οποίο υφίσταται αντίστοιχη κενή οργανική θέση ειδικευόµενου.

 

5. Ιατροί, που ειδικεύονται σε άλλο Νοσοκοµείο από αυτό της οργανικής τους θέσης λόγω προσωρινής αναστολής της λειτουργίας της κλινικής ή του εργαστηρίου αυτού, δύνανται να παρατείνουν τη σύµβασή τους στο Νοσοκοµείο που υπηρετούν ή σε άλλο Νοσοκοµείο της ίδιας Δ.Υ.Πε. µε τους όρους και τις προϋποθέσεις των παραγράφων α΄, β΄ και δ΄ του παρόντος

Σχολιο. αυτο υποθετω ειναι φωτογραφικη διαταξη για τους ειδικευομενους παιδιατρικης του γ.ν. Κορινθου......

 

6. Οι ιατροί των περιπτώσεων των παραγράφων α΄, β΄, γ΄, δ΄ και ε΄ του παρόντος, εφόσον πρόκειται για: α) ιατρούς ειδικευόµενους στην Παθολογία ή τη Χειρουργική ή που αποκτούν τον τίτλο των ειδικοτήτων αυτών κατά τη διάρκεια της παράτασης της σύµβασής τους ή β) ιατρούς που έχουν πραγµατοποιήσει αντίστοιχα µερική άσκηση στην ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής, ως απαιτούµενη εκπαίδευση για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, σύµφωνα µε τα οριζόµενα στο π.δ. 415/1994 (Α΄ 236), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, είναι δυνατόν, µετά την έγκριση της αίτησης παράτασης της σύµβασής τους, να τοποθετηθούν, µε απόφαση του Διοικητή ή του Προέδρου του Νοσοκοµείου, σε κενή οργανική θέση ειδικευόµενου στον Παθολογικό ή Χειρουργικό τοµέα, µε τους ίδιους παραπάνω όρους και προϋποθέσεις

Σχολιο. εδω εχει ζουμι!!! εισαι ενδοκρινολογος και παιρνεις παραταση στην παθολογικη κλινικη και αν σαρεσει.....

 

7. Οι διατάξεις των παραγράφων α΄, β΄, γ΄ και ε΄ του παρόντος έχουν αναδροµική ισχύ από 14.1.2015 για τους ήδη υπηρετούντες ιατρούς, µε παράταση της σύµβασής τους.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/b-gaies-pap.pdf

Αναλυτικα οι διαταξεις (αρθρο 34, παραγραφος 4)

1. Ιατροί, που ειδικεύονται στα νοσοκοµεία της χώρας, δύνανται, µετά από σχετική αίτησή τους που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή τον Πρόεδρο του οικείου Νοσοκοµείου, να παραµένουν σε αυτό και µετά τη λήξη της σύµβασής τους, µε τα ίδια δικαιώµατα και υποχρεώσεις και µε τις ίδιες αποδοχές, µέχρι την υπογραφή της σύµβασης από τον επόµενο ιατρό που θα καλύψει την κενή οργανική θέση στην ειδικότητα.

Σχολιο. ουσιαστικα καταργει την υπαρξη μεγιστου χρονου παρατασης (με την εξαιρεση της επομενης παραγραφου). 

 

6. Οι ιατροί των περιπτώσεων των παραγράφων α΄, β΄, γ΄, δ΄ και ε΄ του παρόντος, εφόσον πρόκειται για: α) ιατρούς ειδικευόµενους στην Παθολογία ή τη Χειρουργική ή που αποκτούν τον τίτλο των ειδικοτήτων αυτών κατά τη διάρκεια της παράτασης της σύµβασής τους ή β) ιατρούς που έχουν πραγµατοποιήσει αντίστοιχα µερική άσκηση στην ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής, ως απαιτούµενη εκπαίδευση για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, σύµφωνα µε τα οριζόµενα στο π.δ. 415/1994 (Α΄ 236), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, είναι δυνατόν, µετά την έγκριση της αίτησης παράτασης της σύµβασής τους, να τοποθετηθούν, µε απόφαση του Διοικητή ή του Προέδρου του Νοσοκοµείου, σε κενή οργανική θέση ειδικευόµενου στον Παθολογικό ή Χειρουργικό τοµέα, µε τους ίδιους παραπάνω όρους και προϋποθέσεις

Σχολιο. εδω εχει ζουμι!!! εισαι ενδοκρινολογος και παιρνεις παραταση στην παθολογικη κλινικη και αν σαρεσει.....

Imho όλο το νόημα είναι στα 1 και 6. Και ειδικά στο δεύτερο, όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε.
Μια μόνο απορία σχηματίζεται στο μυαλό μου. Άραγε το 1 σημαίνει ότι αναιρείται και η υποχρέωση άμισθης ειδικότητας αν κοπεί κάποιος 3η φορά σε εξετάσεις; Θα είχε ενδιαφέρον αν ήταν έτσι, γιατί αλλιώς νομίζω ότι η "χωρίς όριο" παράταση αφορά πολυ πολύ ελάχιστους, έως και κανέναν.

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να καταλάβω: αν είμαι σε παράταση π.χ. στο Αλεξάνδρα και έρθει ο αντικαταστάτης μου, μπορώ να ζητήσω συνέχιση της παράτασης π.χ. στο Ιπποκράτειο (εφόσον έχει κενές θέσεις);

Επίσης, γιατί έχω την εντύπωση ότι οι υπεράριθμοι έχουν εργασιακό πλεονέκτημα καταλαμβάνοντας "κενή οργανική θέση ειδικευόµενου ιατρού του Νοσοκοµείου που υπηρετούν" ενώ οι "κανονικοί" μόνο "κενή οργανική θέση στην ειδικότητα";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να καταλάβω: αν είμαι σε παράταση π.χ. στο Αλεξάνδρα και έρθει ο αντικαταστάτης μου, μπορώ να ζητήσω συνέχιση της παράτασης π.χ. στο Ιπποκράτειο (εφόσον έχει κενές θέσεις);

 

δεν ξερω ποιος θα επιλεγει (εσυ, ο διοικητης , ο δυπεαρχης?) σε ποιο νοσοκομειο της ιδιας ΥΠΕ με κενες θεσεις θα συνεχιζεις την παραταση.

αυτη η επιλογη παντως υφισταται μονο για οσους ειναι σε παραταση και εχουν παρει τον τιτλο της ειδικοτητας (καθως και τους υπεραριθμους).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια μόνο απορία σχηματίζεται στο μυαλό μου. Άραγε το 1 σημαίνει ότι αναιρείται και η υποχρέωση άμισθης ειδικότητας αν κοπεί κάποιος 3η φορά σε εξετάσεις; Θα είχε ενδιαφέρον αν ήταν έτσι, γιατί αλλιώς νομίζω ότι η "χωρίς όριο" παράταση αφορά πολυ πολύ ελάχιστους, έως και κανέναν.

Αυτό ισχύει κι τώρα, καθώς πληρώνεσαι μόνο τις εφημερίες αν δεν κάνω λάθος.

Κατά τα άλλα, όντως το 6 έχει το ζουμί. Τελειώνεις ας πούμε Ορθοπαιδική, τελειώνει κι η παράτασή σου, κι υπάρχει κενή θέση Χειρουργικής στο νοσοκομείο. Προφανώς συνεχίζεις εκεί.

Το άλλο σενάριο που είναι κι πραγματικότητα στο νοσοκομείο μου. Τελειώνεις Καρδιολογία, παίρνεις παράταση εκεί, παρουσιάζεται ο επόμενος, αλλά υπάρχει κενή θέση Παθολογίας, συνεχίζεις εκεί.

Απορία: οι θέσεις είναι ακόμα προσωποπαγείς όπως συνέβαινε κάποτε ; Δδλ ας πούμε ότι ένα νοσοκομείο δίνει 4 θέσεις Καρδιολογίας. Αν υπάρχουν 3 κενές θέσεις κι είσαι σε παράταση καθότι ο μοναδικός ειδικεύομενος εκεί, ο επόμενος που θα έρθει θα μπει σε οποιαδήποτε απ΄τις π.χ 3 κενές ή έρχεται στην θέση σου, οπότε λήγει η δική σου παράταση κι το νοσοκομείο καταλήγει ξανά με μόνο έναν (1) ειδικεύομενο Καρδιολογίας ;

Η δυνατότητα απεριόριστων παρατάσεων, αφορά πολύ λίγο κόσμο κι πολύ συγκεκριμένες Ειδικότητες, π.χ Καρδιοχειρουργική γνωρίζω άτομο που είχε πάρει παρατάσεις καθώς δεν δήλωνε κανενας, οπότε είναι θετικό μέτρο.

Καλύπτει τρύπες του συστήματος, χωρίς να εμποδίζει τους επόμενους.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(off topic) Θα μπορούσαν πάντως, αν ήθελαν, να μετατρέψουν τις κενές θέσεις ειδικευομένων σε θέσεις επικουρικών με μονοετή σύμβαση, οι οποίοι θα είχαν επιπροσθέτως και την ευθύνη του ειδικού χωρίς να τη μεταθέτουν στον εκάστοτε επιμελητή ή διευθυντή, αλλά μάλλον το σύστημα προτιμά "λαντζέρηδες" από άτομα με θέση ευθύνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On ‎4‎/‎12‎/‎2015 at 1:12 ΜΜ, iceman said:

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/b-gaies-pap.pdf

Αναλυτικα οι διαταξεις (αρθρο 34, παραγραφος 4)

1. Ιατροί, που ειδικεύονται στα νοσοκοµεία της χώρας, δύνανται, µετά από σχετική αίτησή τους που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή τον Πρόεδρο του οικείου Νοσοκοµείου, να παραµένουν σε αυτό και µετά τη λήξη της σύµβασής τους, µε τα ίδια δικαιώµατα και υποχρεώσεις και µε τις ίδιες αποδοχές, µέχρι την υπογραφή της σύµβασης από τον επόµενο ιατρό που θα καλύψει την κενή οργανική θέση στην ειδικότητα.

Σχολιο. ουσιαστικα καταργει την υπαρξη μεγιστου χρονου παρατασης (με την εξαιρεση της επομενης παραγραφου). 

2.  Ιατροί, που αποκτούν τίτλο ειδικότητας κατά τη διάρκεια της παράτασης της σύµβασής τους, σύµφωνα µε την παράγραφο α΄ του παρόντος, δύνανται να παραµένουν, µε τα ίδια δικαιώµατα και υποχρεώσεις και µε τις ίδιες αποδοχές, στην οργανική θέση που κατείχαν ως ειδικευόµενοι µέχρι την κάλυψη αυτής από τον επόµενο ειδικευόµενο ιατρό. Η παραµονή του ιατρού στη θέση αυτή δεν µπορεί να υπερβεί τα τέσσερα (4) συνεχή εξάµηνα από τη λήψη του τίτλου της ειδικότητάς του.

Σχολιο. οριζει μεγιστο χρονο παρατασης αφου παρεις τιτλο ειδικοτητας τα 2 ετη αλλα οριζει σαφως οτι οι αποδοχες θα ειναι αυτες του ειδικευομενου και οχι επιμελητη.

4. Οι ιατροί των παραγράφων β΄ και γ΄ του παρόντος, εφόσον στο Νοσοκοµείο ειδίκευσής τους δεν υπάρχει κενή οργανική θέση ειδικευόµενου ιατρού, δύνανται, µε- τά από αίτησή τους στην οικεία Δ.Υ.Πε. που υπάγεται το Νοσοκοµείο ειδίκευσής τους και έγκριση του αιτήµατός τους από τον Διοικητή της Υ.Πε., να παρατείνουν τη σύµβασή τους µε τα ίδια δικαιώµατα και υποχρεώσεις και µε τις ίδιες αποδοχές και µέχρι τη συµπλήρωση τεσσάρων (4), συνεχών εξαµήνων κατ’ ανώτατο όριο σε οποιοδήποτε άλλο Νοσοκοµείο αρµοδιότητας της ίδιας Δ.Υ.Πε., στο οποίο υφίσταται αντίστοιχη κενή οργανική θέση ειδικευόµενου.

6. Οι ιατροί των περιπτώσεων των παραγράφων α΄, β΄, γ΄, δ΄ και ε΄ του παρόντος, εφόσον πρόκειται για: α) ιατρούς ειδικευόµενους στην Παθολογία ή τη Χειρουργική ή που αποκτούν τον τίτλο των ειδικοτήτων αυτών κατά τη διάρκεια της παράτασης της σύµβασής τους ή β) ιατρούς που έχουν πραγµατοποιήσει αντίστοιχα µερική άσκηση στην ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής, ως απαιτούµενη εκπαίδευση για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, σύµφωνα µε τα οριζόµενα στο π.δ. 415/1994 (Α΄ 236), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, είναι δυνατόν, µετά την έγκριση της αίτησης παράτασης της σύµβασής τους, να τοποθετηθούν, µε απόφαση του Διοικητή ή του Προέδρου του Νοσοκοµείου, σε κενή οργανική θέση ειδικευόµενου στον Παθολογικό ή Χειρουργικό τοµέα, µε τους ίδιους παραπάνω όρους και προϋποθέσεις

 

Ερώτηση σχετικά με το 4: είναι απαραίτητη προϋπόθεση να έχω το χαρτί του τίτλου ειδικότητας στο χέρι όταν ζητήσω τη μεταφορά της παράτασης σε άλλο Νοσοκομείο; Έχω τελειώσει με τις εξετάσεις, αλλά δεν θα έχω το χαρτί πριν αντικατασταθώ από τον επόμενο ειδικευόμενο 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 12/7/2015 at 10:39 ΠΜ, iceman said:

δεν ξερω ποιος θα επιλεγει (εσυ, ο διοικητης , ο δυπεαρχης?) σε ποιο νοσοκομειο της ιδιας ΥΠΕ με κενες θεσεις θα συνεχιζεις την παραταση.

αυτη η επιλογη παντως υφισταται μονο για οσους ειναι σε παραταση και εχουν παρει τον τιτλο της ειδικοτητας (καθως και τους υπεραριθμους).

...μετά από εναμιση χρόνο...είναι κάποιος που σαν παρατασιακός με τίτλο ειδικότητας πηγε πλέον σε άλλο νοσοκομείο 1ης ΥΠΕ για συνέχιση της παράτασης του.. ξέρεις κανείς να μας πει ποια είναι τα γραφειοκρατικά, σε ποια διευθυνση πας κτλ.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 hours ago, allios said:

...μετά από εναμιση χρόνο...είναι κάποιος που σαν παρατασιακός με τίτλο ειδικότητας πηγε πλέον σε άλλο νοσοκομείο 1ης ΥΠΕ για συνέχιση της παράτασης του.. ξέρεις κανείς να μας πει ποια είναι τα γραφειοκρατικά, σε ποια διευθυνση πας κτλ.

 

κατα καιρους βλεπω στη διαυγεια να αναρτωνται  συνεχισεις παρατασεων σε αλλα νοσοκομεια της 1ης ΥΠΕ, οποτε σιγουρα γινεται. λεπτομερειες περισσοτερες δεν ξερω.

 

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7ΡΝΩ469Η26-50Φ

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks iceman..

Όταν έρθουν στην οργανική θεση σου και δεν υπάρχει κενή στο νοσοκομείο που είσαι.. ποιο είναι το χρονικό περιθώριο κατά τη μετάβαση από το ένα νοσοκομείο στο άλλο της ίδιας ΥΠΕ?

Δηλώνεις,δηλαδή, ότι επιθυμείς να συνεχίσεις σε άλλο νοσοκομείο  κτλ...

Στο χρονικό διάστημα που περναει  μέχρι να γίνουν οι αντίστοιχες διασταυρώσεις πληρώνεσαι τις εργάσιμες ημέρες εκείνες που είσαι εν αναμονή της νέας  τοποθέτησης?

Και λέγοντας για το χρονικό διάστημα που περναει και τις διαταυρωσεις αναφέρομαι  στα εξής: 

- Δήλωση στην οικεία ΥΠΕ ότι θελεις να συνεχίσεις αλλού

- Αναμονή (πόσο?) να σου πουν που υπάρχει κενή θέση (ειτε στον παθολογικό ή χειρουργικό τομέα που ανηκει ο καθενας μας,είτε είσαι παθολογος ή χειρουργός ή έχεις τίτλο υποειδικότητων παθολογίας/χειρουργικής. Υποερώτημα γίνεται έναν με τίτλο  γενικής χειρουργικής να τον δεκτούν σε θέση ειδικευομενου ορθοπεδικής,ουρολογίας κτλ στο <<αλλο>> νοσοκομείο?)

- Να πας να πάρεις εγκριση από το Διευθυντή της κλινικής του άλλου νοσοκομείου και  

- Έπειτα να σου εγκρίνουν ότι θα πας στο τάδε νοσοκομείο...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να προσθέσω κάτι στα παραπάνω ερωτήματα...

γιατί η χωρίς όριο παράταση όπως περιγραφτηκε και από το μέλος ventisette <<Θα είχε ενδιαφέρον αν ήταν έτσι, γιατί αλλιώς νομίζω ότι η "χωρίς όριο" παράταση αφορά πολυ πολύ ελάχιστους, έως και κανέναν>> 

δεν ισχύει και για αυτούς με τίτλο ειδικότητας?

εαν καποιος επιθυμεί να παραμείνει για περισσότερο από 4 εξαμηνα , (ας έχει το ρόλο λαντζερη-όπως έιπε και ο drspiros) , το ότι πήρε τον τίτλο είναι ένα είδος τιμωρίας στη τελική? ενώ αν δεν το έχει πάρει μπορεί ο παρατασιακός ειδικευομενος να ανανέωνει τα εξάμηνα του χωρίς χρονικο περιορισμό?

ϊσως είναι και τα επικουρικά θα μου πείτε, που πλέον μπορούν αυτοί με τίτλο  να αιτούναι αντιστοιχη θέση και να την ανανεώνουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, allios said:

να προσθέσω κάτι στα παραπάνω ερωτήματα...

γιατί η χωρίς όριο παράταση όπως περιγραφτηκε και από το μέλος ventisette <<Θα είχε ενδιαφέρον αν ήταν έτσι, γιατί αλλιώς νομίζω ότι η "χωρίς όριο" παράταση αφορά πολυ πολύ ελάχιστους, έως και κανέναν>> 

δεν ισχύει και για αυτούς με τίτλο ειδικότητας?

εαν καποιος επιθυμεί να παραμείνει για περισσότερο από 4 εξαμηνα , (ας έχει το ρόλο λαντζερη-όπως έιπε και ο drspiros) , το ότι πήρε τον τίτλο είναι ένα είδος τιμωρίας στη τελική? ενώ αν δεν το έχει πάρει μπορεί ο παρατασιακός ειδικευομενος να ανανέωνει τα εξάμηνα του χωρίς χρονικο περιορισμό?

ϊσως είναι και τα επικουρικά θα μου πείτε, που πλέον μπορούν αυτοί με τίτλο  να αιτούναι αντιστοιχη θέση και να την ανανεώνουν...

Δεν ξέρω που δουλεύεις φίλτατε, αλλά εγώ βλέπω σχεδόν αποκλειστικά ειδικευόμενους να θέλουν να πάρουν τον τίτλο και μετά να  τους μουντζώξουν. Σε καμία περίπτωση πάντως να κάθονται εσαεί να κάνουν τις "δουλάρες". Και δεν είναι μόνο τα επικουρικά, υπάρχουν κι άλλα πράγματα που μπορεί να επιδιώξει κάποιος


 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ αντιθέτως βλέπω κόσμο που αγχώνεται αν θα συνεχίσει παρατασιακός μετά από 2 και 3 χρόνια, ειδικά σε κάτι πεθαμένες Ειδικότητες που έξοδος στην αγορά εργασίας ισοδυναμεί με πείνα ή με οριακή επιβίωση τελοσπάντων.

Προσωπικά μου είναι ακανόητο, αλλά υπάρχει κόσμος με οικογένειες, παιδιά, άνεργος/η ο ένας απ΄τους δύο, στο νοίκι κτλ.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ventisette και kopritis... πιστευω έτσι όπως εκφράστηκε από εσας... το ποσοστό   πρεπει να είναι 50-50 για το τι πιστευει,περιμένει,προσδοκά το σύνολο των συνάδελφών μας για την παράταση ή όχι.... εξαρτάται από ποια μεριά το βλέπει και το βιώνει ο κάθενας και το πιθανότερο είναι και οι δυο πλευρές να έχουν δίκιο για τους δικούς τους λόγους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας..Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειδικευόμενος ειναι σε παραταση,μπορει να κανει εφημεριες στο τμημα που ειναι και να πηγαινει τις αλλες μερες για εκπαιδευση σε καποιο αλλο εξειδικευμενο τμημα να παρακολουθει?για οσο εισαι κανονικα εδικευόμενος ξερω οτι αυτο αν υπαρξει συνεννοηση μεταξυ διευθυντων γινεται...Οταν εισαι σε παραταση υπαρχει καποιος περιορισμος σε αυτο?παρακαλω οποιος ξερει κατι να μας ανημερωσει γιατι θελω να κατσω σε παραταση στο νοσοκομειο που ειμαι αλλα θελω καποια πρωινα να πηγαινω κ σε τμηματα που θελω για περαιτερω εξειδικευση στην ειδικοτητα μου και θελω να ξερω αν μπορω να το κανω αυτο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε παραταση ισχυει ο,τι ισχυει και οταν εισαι ειδικευομενος. Ιδια συμβαση υπογραφεις. Εξαρταται απο το διευθυντη. Ακομα και τιτλο ειδικοτητας να εχεις παρει, 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.