Jump to content

Βοήθεια! Ποια πόλη να επιλέξω?


mangelici

Recommended Posts

Να κι άλλος!!! Όλο το πρώτο έτος θα μαζευτείτε εδώ! :lol: Συγχαρητήρια για τις Πανελλήνιες και καλώς να μας έρθεις!!!

Τι εννοείς τι να προσέξεις;;; :huh: Το μόνο που θα σου 'λεγα γενικά για τη σχολή είναι ότι επειδή είναι αρκετά απαιτητική, καλό θα ήταν να διαβάζεις καθ' ολη τη διάρκεια του εξαμήνου κι όχι μόνο στην εξεταστική (εκτός κι αν έχεις πολύ γερά νεύρα και μπορείς και να χτυπάς 15ωρα διαβάσματος τον 1 μήνα που διαρκούν οι εξετάσεις...).

Τα βιβλία μας τα δίνουν από τη σχολή περίπου τη 2η βδομάδα του εξαμήνου οπότε και θα πάρεις όλα τα βιβλία για το πρώτο έτος (δλδ 1ο+2ο εξάμηνο). Βέβαια μπορεί κάποια να καθυστερήσουν, αλλά οκ!!! Σημειώσεις παίρνεις από το φωτοτυπικό αλλά και στο μάθημα μπορείτε να ζητάτε να παίρνετε σε φλασάκι τις διαφάνειες που σας δείχνει ο καθηγητής! (οι περισσότεροι τις δίνουν...με εξαίρεση π.χ. τις φυσιολογίες όπου αρνούνται να μας τις δώσουν... <_< ).

Από τα επιλογής του πρώτου εξαμήνου εεε...χμμ...νομίζω ότι και τα 2 είναι εξίσου άχρηστα για την πορεία ενός γιατρού... :rolleyes: Επειδή όμως είναι πανεύκολα, καλύτερα πάρ'τα και τα 2 (οι περισσότεροι αυτό κάνουν...κι εγώ αυτό έκανα) για να κατοχυρώσεις και τις πρώτες 2 διδακτικές μονάδες από τα επιλογής!

Και όσο για το φαϊ: δεν υπάρχει εστιατόριο μόνο στη φοιτητική λέσχη (που είναι και 5-10 λεπτά από τη σχολή...στο φοιτητικό κέντρο) αλλά έχουμε την τύχη (η ιατρική) να έχουμε εστιατόριο και στη σχολή μας (στο κυλικείο)! Το αν αξίζει ή όχι το φαγητό, εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου! ;) Πάντως γενικά έχει καλό φαϊ, δλδ πολλοί είναι αυτοί που το τιμούν αλλά σου ξαναλέω ενώ κπ τρελαίνονται, κπ άλλοι το αποφεύγουν...θα ρθεις και θα κρίνεις! Επίσης κάνε αίτηση για κάρτα σίτισης, δίνουν ακόμα και σε παιδιά που έχουν 1-2 μόρια για να πάρουν κάρτα και τεσπα δε χάνεις και τπτ να κάνεις την αίτηση! ;)

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ για τις συμβουλές :D Όπως είπα η όρεξη για διαβασμα υπάρχει οπότε ελπίζω ότι όπως μου τα περιγράφεις όλα θα ξεκινήσουν καλά.... Για το φαγητό ρώτησα βασικά διότι είμαι λίγο τεμπέλης κ βαριέμαι αφόρητα ότι έχει σχέση με δουλειές σπίτου ( πχ μαγείρεμα ) οποτε θα ήταν ευχαριστο να το γλίτωνα :D Τέσπα....... Πρός το παρόν ξεκούραση......... Τα λέμε τέλη Σεπτεμβρίου......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το φαγητό ρώτησα βασικά διότι είμαι λίγο τεμπέλης κ βαριέμαι αφόρητα ότι έχει σχέση με δουλειές σπίτου ( πχ μαγείρεμα ) οποτε θα ήταν ευχαριστο να το γλίτωνα :D

Κάποιον η μαμά του θα τον βρει πιο στρουμπουλό τα Χριστούγεννα..!!! emcolgate:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα.................... :D Ναι μεν ειμαι λάτρης του καλού φαγητού αλλά προσέχω τις ποσότητες...... Ά μια κ το φερε η κουβέντα χτες επισκευτηκα το εστιατόριο της ιατρικής κ έχω να πώ ότι είναι εξαιρετικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Μπα.................... :D Ναι μεν ειμαι λάτρης του καλού φαγητού αλλά προσέχω τις ποσότητες...... Ά μια κ το φερε η κουβέντα χτες επισκευτηκα το εστιατόριο της ιατρικής κ έχω να πώ ότι είναι εξαιρετικό

Το πρόγραμμα εκπαίδευσης στην ιατρική σχολή κρήτης είναι αρκετά κουραστικό - εξουθενωτικό(για όποιον θέλει να ασχοληθεί φυσικά ) Φανταστείτε όσο διάβασμα κάνατε στις πανελλήνιες , αυτό θα πρέπει να γίνεται κάθε εξάμηνο , πολλές φορές κάθε μήνα . Αυτό είναι ένα μέρος των σπουδών . Το άλλο είναι η κλινική άσκηση . Η κλινική άσκηση απαιτεί το πλείστο του χρόνου ( 16 - 17 ώρες την μέρα ενασχόληση για κλινική άσκηση παθολογίας , χειρουργικής λιγότερο για τις άλλες κλινικές - καλά ισως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά απαιτεί πολυ πολύ χρόνο) συν το ενδεχόμενο του να κάτσει και μια στραβή και ν έχεις και μαθήματα στην εξεταστική . Όσο για τους διδάσκοντες οι περισσότεροι απο αυτούς ( 60 % ) μου έδωσαν την εντύπωση ότι τους φοιτητές τους έχουν για χόμπυ τους ( έτσι λίγο να ξεχνιώνται από τα εργαστήρια , απο τις κλινικές και να ξεφεύγουν από τους αρρώστους) .Ώστόσο υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι διατεθειμένοι να σε μάθουν πέντε πράγματα .

Εγώ τωρά τελειώνω απο εκει μέσα. Η διαδρομή δεν μοιάζει καθόλου με βόλτα στην παραλία . Η συμβουλή που θα έδινα σε κάποιο νεότερο είναι να έχει ως στόχο να περνάει τα μαθήματα ενός ακαδημαϊκού έτους στο ακαδημαϊκό έτος που τους αντιστοιχεί και να μην τα αφήνει για το επόμενο.Το καλύτερο είναι να τελειώσει με τα προκλινικά στο 4ο έτος , γιατί μετά πλακώνουν οι εξετάσεις των κλινικών. Και για να αναλογιστεί το πλήθος των μαθημάτων κάποιος έχει να αντιμετωπίσει γύρω στα 80 μαθήματα σύνολο και καμμιά 15 αριά απο αυτά είναι σπασμένα στα τρια ή τέσσερα μέρή.

Καλή αρχή λοιπόν σ όσους μπαίνουν και καλό τέλος .

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κλινική άσκηση απαιτεί το πλείστο του χρόνου ( 16 - 17 ώρες την μέρα ενασχόληση για κλινική άσκηση παθολογίας , χειρουργικής λιγότερο για τις άλλες κλινικές - καλά ισως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά απαιτεί πολυ πολύ χρόνο) συν το ενδεχόμενο του να κάτσει και μια στραβή και ν έχεις και μαθήματα στην εξεταστική .

Έχω ακούσει μαλακίες κ μαλακίες αλλά εσύ ρε φιλαράκι το παράκανες.. Ακου 17 ώρες την ημέρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 - 17 ώρες την μέρα ενασχόληση για κλινική άσκηση παθολογίας , χειρουργικής λιγότερο για τις άλλες κλινικές - καλά ισως είμαι λίγο υπερβολικός

ή το ένα ή το άλλο είναι λάθος001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κλινική άσκηση απαιτεί το πλείστο του χρόνου ( 16 - 17 ώρες την μέρα ενασχόληση για κλινική άσκηση παθολογίας , χειρουργικής λιγότερο για τις άλλες κλινικές - καλά ισως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά απαιτεί πολυ πολύ χρόνο) συν το ενδεχόμενο του να κάτσει και μια στραβή και ν έχεις και μαθήματα στην εξεταστική .

Έχω ακούσει μαλακίες κ μαλακίες αλλά εσύ ρε φιλαράκι το παράκανες.. Ακου 17 ώρες την ημέρα!

Αν μιλάμε για ΧΟΓΚ όμως έχει δίκιο. Θυμάμαι πήγαινα 7 το πρωί και έφευγα 6-7 το βράδυ, ΕΚΤΟΣ από τις 11 ολονύκτιες εφημερίες που κάναμε το μήνα (δηλαδή σχεδόν μέρα παρά μέρα) στη διάρκεια των οποίων κοιμόμασταν ελάχιστα (και άρα τις υπόλοιπες μέρες κοιμόμασταν συνέχεια για αναπλήρωση).

Αυτά μόνο στο δίμηνο της ΧΟΓΚ φυσικά, η παθολογία ήταν ψιλοπαραλία, ομολογώ. Η Παιδιατρική παιδική χαρά και οι άλλες μια χαρά, πλην Μαιευτικής Γυναικολογίας που είχε κάποιο ζόρι και εφημερίες. Δεν ξέρω πως είναι τώρα τα πράγματα, φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κλινική άσκηση απαιτεί το πλείστο του χρόνου ( 16 - 17 ώρες την μέρα ενασχόληση για κλινική άσκηση παθολογίας , χειρουργικής λιγότερο για τις άλλες κλινικές - καλά ισως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά απαιτεί πολυ πολύ χρόνο) συν το ενδεχόμενο του να κάτσει και μια στραβή και ν έχεις και μαθήματα στην εξεταστική .

Έχω ακούσει μαλακίες κ μαλακίες αλλά εσύ ρε φιλαράκι το παράκανες.. Ακου 17 ώρες την ημέρα!

Φιλαράκι για κατέβα κρήτη , κάτσε 6 χρόνια στην ρωμαϊκή γαλέρα του πι τσι κεϊ ( ιατρική σχολή ) , τράβα κουπί με συνοδεία τυμπάνων , μαστιγίων και ότι άλλων σεξομαζοχιστικών κόλπων που σκαρφίζεται το μυαλό ορισμένων σεξοπορνοδιαστροφικών γεροξεκούτιδων και μετά θα δούμε τι ονομάζεται υπερβολή . :antegeia::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 - 17 ώρες την μέρα ενασχόληση για κλινική άσκηση παθολογίας , χειρουργικής λιγότερο για τις άλλες κλινικές - καλά ισως είμαι λίγο υπερβολικός

ή το ένα ή το άλλο είναι λάθος001shiny[1].gif

Αγαπητέ συνάδελφε καλωσόρισες στο θέατρο του παραλόγου ... Ιατρική Κρήτης ... μια εμπειρία ζωής και θανάτου... Επισκεφτείτε την θα σας μείνει αξέχαστη και για σουβενίρ ... το αντίγραφο πτυχίου ... σε όσους αρέσει ... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 - 17 ώρες την μέρα ενασχόληση για κλινική άσκηση παθολογίας , χειρουργικής λιγότερο για τις άλλες κλινικές - καλά ισως είμαι λίγο υπερβολικός

ή το ένα ή το άλλο είναι λάθος001shiny[1].gif

Αγαπητέ συνάδελφε καλωσόρισες στο θέατρο του παραλόγου ... Ιατρική Κρήτης ... μια εμπειρία ζωής και θανάτου... Επισκεφτείτε την θα σας μείνει αξέχαστη και για σουβενίρ ... το αντίγραφο πτυχίου ... σε όσους αρέσει ... :antegeia:

Καλά , το παραδέχομαι υπήρξα υπερβολικός και ανακόλουθος στο ποστ μου . Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η εντατικοποίηση η οποία αντιμετωπίζει κάποιος κατά την διάρκεια της κλινικής άσκησης στο τμήμα Ιατρικής του πανεπιστημίου Κρήτης . Στην Χ.ΟΓΚ πράγματι το ωράριο ήταν τέτοιο ( ώρα προσέλευσης 06:30 το πρωΐ , αναχώρηση μετά τις 6 το απόγευμα. Στις εφημερίες αν δεν έμενες μέσα ολονυκτία έφευγες 12:00 το βράδυ , άν έμενες μέσα 06:00 το απόγευμα της άλλης μέρας.) Είναι σίγουρα εξοντωτικό το ωράριο . Αυτό διαρκεί 2 μήνες . Έπειτα υπάρχουν 2 κλινικές επιλογής , 1 μήνα η κάθεμια . Η ώρα προσέλευσης σε αυτές κειμένεται από 7.00 - 08.30 το πρωϊ και η αναχώρηση 4-5 το απόγευμα .Συνήθως υπάρχουν κάποιες εφημερίες τον μήνα .

Η κλινική άσκηση παθολογίας έχει 1 μήνα κλινική άσκηση παθολογίας , 1 μήνα κλινική άσκηση καρδιολογίας , 1 μήνα κλινική άσκηση πνευμονολογία και 1 μήνα κλινική άσκηση σε κλινική της επιλογής του κάθε φοιτητή / τριας . Το πιο απαιτητικό τμήμα αποτελεί η κλινική άσκηση της παθολογίας . Αλλά συνάμα είναι και το τμήμα όπου , τουλάχιστον εγώ θεώρησα πιο σημαντικό απο πλευράς μάθησης . Σ όλα τα άλλα δουλεύεις 8 ώρο/μέρα , και κάνεις κάποιες εφημερίεσ. Στην κλινική άσκηση παθολογίας δουλεύεις 10 ώρες/μέρα και κάνεις εφημερίες .

Στο 6ο έτος στις κλινικες δουλεύει κάποιος στις 7 - 10 ώρες / μέρα .

Αυτό στο οποίο θέλω να δώσω έμφαση είναι : Ότι όταν έφτασα στις κλινικές στο 5 -6 έτος υπήρχε ήδη κόπωση απο τον βομβαρδισμό μαθημάτων στα προηγούμενα 4 χρόνια . Υποτείθεται ότι τα 4 πρώτα χρόνια κάποιος μπορεί να περάσει τα προκλινικά μαθήματα για να παρακολουθήσει τις κλινικές . Πράγμα το οποίο είναι εξουθενωτικό αλλά δίδει στέρεες βάσεις για την κατανόηση της κλινικής πράξης .

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην έθιξα τις προσωπικοτητές σας :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχ αυτα τα παιδια σημερα ποσο συνειδητοποιημενα :rolleyes::D και ψαγμενα ειναι;;;γιατι εγω δεν ημουν ετσι;;;;;;;;;;;;;;και γιατι μετα βιας ηξερα τι εστι ιντερνετ εγω στην τριτη λυκειου;;;;; :anavwfwties::D αααααααααααααααχ ημουν νια και γεεερασα

ααααααααααααχ ο τεμπορα ο μορες κλπ κλπ κλπ emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μην ξεχνάμε ότι για όποιον είναι λίίίίγο κοπανατζής/τεμπελάκος το προαναφερθέν ωράριο είναι αρκετά flexible και μπορεί να συρρικνωθεί επικίνδυνα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μην ξεχνάμε ότι για όποιον είναι λίίίίγο κοπανατζής/τεμπελάκος το προαναφερθέν ωράριο είναι αρκετά flexible και μπορεί να συρρικνωθεί επικίνδυνα :)

Ορθότατο ... emarup

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Μακράν η καλύτερη φοιτητούπολη

Απ'την 6ετή εμπειρία μου στο ΑΠΘ και απ΄όσα έχω ακούσει για όλες τις άλλες σχολές ιατρική θα μάθεις αν το γουστάρεις και διαβάζεις κυρίως, αλλιώς όσο καλή και να είναι η σχολή (που δεν είναι καλές, πίστεψέ με) δεν θα κάνει τη διαφορά. Οπότε επόμενο κριτήριο είναι το που θες να μείνεις. 6 χρόνια είναι αυτά, δεν είναι λίγα. Αθηναίος είμαι, ούτε που είχα ξαναπατήσει στη Θεσ/νικη. Και τώρα ανεβαίνω με κάθε ευκαιρία. Μην το υποτιμήσεις αυτό, πρέπει και να είσαι ευτυχισμένος στον τόπο που θα σπουδάσεις

Όσο για τα Εγγλέζικα, έχει 2 υποχρεωτικά μαθήματα 3ο και 4ο εξάμηνο και 2 επιλεγόμενα 1ο και 2ο. Όχι υποχρεωτικά Αγγλικά, μπορείς Γαλλικά, Ιταλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Σουαχίλι, Αραμαϊκά και Σφηνοειδή γραφή (οκ, ίσως όχι τα 3 τελευταία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, να ρωτήσω κάτι ακόμα. Θα έχουμε να διαβάσουμε βιβλία στα αγγλικά σε κάποια μαθήματα? emconfused

Ναι, αλλά θα έχεις κάνει πρώτα επί 4 εξάμηνα Ιατρικά Αγγλικά (εκτός αν έχει αλλάξει το σύστημα από τότε που ήμουν εγώ) και το Αγγλικό θα το μιλάς και θα το γράφεις φαρσί (από τα καλά της Κρήτης, δεν το συζητώ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά θα έχεις κάνει πρώτα επί 4 εξάμηνα Ιατρικά Αγγλικά (εκτός αν έχει αλλάξει το σύστημα από τότε που ήμουν εγώ) και το Αγγλικό θα το μιλάς και θα το γράφεις φαρσί (από τα καλά της Κρήτης, δεν το συζητώ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, το πρόγραμμα της χρονιάς το παίρνουμε κατά την εγγραφή, αργότερα ή μπορουμε να το μαθουμε και πιο νωρίς? Και σύνήθως οι ώρες των μαθημάτων είναι μαζεμένες ή σκόρπιες σε όλη τη διάρκεια της ημέρας? Είναι περίπου 5 ώρες την ημέρα τον πρώτο χρόνο? Συνήθως ξεκινάν αμέσως τα μαθήματα, χωρίς κάποια καθυστέρηση, έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας πρωτοετής ρωτά:

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, το πρόγραμμα της χρονιάς το παίρνουμε κατά την εγγραφή, αργότερα ή μπορουμε να το μαθουμε και πιο νωρίς? Και σύνήθως οι ώρες των μαθημάτων είναι μαζεμένες ή σκόρπιες σε όλη τη διάρκεια της ημέρας? Είναι περίπου 5 ώρες την ημέρα τον πρώτο χρόνο? Συνήθως ξεκινάν αμέσως τα μαθήματα, χωρίς κάποια καθυστέρηση, έτσι?

Ένας εκτοετής ρωτά:

Πόσες απουσίες δικαιούμαστε;

Καλή αρχή, mangelici!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, το πρόγραμμα της χρονιάς το παίρνουμε κατά την εγγραφή, αργότερα ή μπορουμε να το μαθουμε και πιο νωρίς? Και σύνήθως οι ώρες των μαθημάτων είναι μαζεμένες ή σκόρπιες σε όλη τη διάρκεια της ημέρας? Είναι περίπου 5 ώρες την ημέρα τον πρώτο χρόνο? Συνήθως ξεκινάν αμέσως τα μαθήματα, χωρίς κάποια καθυστέρηση, έτσι?

emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao

Λοιπόν, καλημέρα! Το πρόγραμμα συνήθως βγαίνει την πρώτη 'βδομάδα των μαθημάτων. Οι ώρες είναι μαζεμένες όπως λες, κι όχι σκόρπιες και συγκεκριμένα τα μαθήματα γίνονται από τις 9 το πρωϊ μέχρι τις 6 το απόγευμα σε 2ωρα (πραγματικά 2ωρα όχι όπως ήταν στο σχολείο...) με ένα διάλειμμα 1-2 το μεσημέρι για φαϊ. Ωραίο αυτό που είπες για τις 5 ώρες!!! χαχαχα!! (Γι' αυτό και το γέλιο από πάνω! :P ) Κι εγώ κάτι τέτοιο νόμιζα όταν πρωτοπήγα στη σχολή, μέχρι που είδα το πρόγραμμα! :lol: Για να έχεις μια ιδέα, σου ανεβάζω το πρόγραμμα το περσινό, άλλωστε κάθε χρόνο είναι σχεδόν το ίδιο! Χμμ...θα θελα...δεν ανεβαίνει μας έπεσε μεγάλο το αρχείο...τεσπα...Θα τελειώνεις με τα μαθήματα συνήθως στις 4μ.μ., σπανιότερα στη 1μ.μ. και ορισμένες φορές στις 6μ.μ. και στην ιστολογία να περιμένεις να ζήσεις και το "πάω στη σχολή στις 9π.μ. και φεύγω στις 9μ.μ." λόγω εργαστηρίων... :) (Μη συγχυστείς, έχει πλάκα το όλο σκηνικό! χαχα!! :P ) Α! Επίσης τα μαθήματα συνήθως ξεκινούν 8-9/10 (τουλάχιστον αυτό είχε γίνει πέρσι και πρόπερσι). Αυτά! Καλώς ήρθες! :)

Εdit: Ιδού το πρόγραμμα μέχρι τα Χριστούγεννα (ολόκληρο είπαμε δε χωράει) emarrightEξαμηνο_1ο.doc

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.