Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Ιουλιος 2008


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Last Reply
ναι πολυ που στενοχωρεθηκα..... τοσο ειμαι σκασμενος που δεν θα παω για μπανιο το μεσημερι.....χεχεχε

κανε και για μας μια βουτ :anavwfwties: ια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το θαύμα έγινε.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΟΚ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ.

Η απάντηση δόθηκε σήμερα από την Διευθύντρια Νομικών Προσώπων κα Παπανότη.

Μην σας χαλνάει και πολύ αυτό, αφού η διάταξη αναφέρει για 12μηνο αγροτικό και θα ισχύσει από την επόμενη προκήρυξη.

Οπότε λίγες ημέρες ακόμα υπομονή για να κάνετε 3 μήνες επιπλέον αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πότε θα ψηφιστεί η διάταξη είπαμε;;;

Αν δεν κάνω λάθος λειτουργούν τα θερινά τμήματα της Βουλής, δεν πιστεύω να μην έχουν τη δικαιοδοσία να νομοθετούν τα θερινά τμήματα;;; Το ρωτάω για να ξέρω τι να περιμένουμε: επόμενη προκήρυξη τέλη Ιουλίου ή από Σεπτέμβριο;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα μίλησα με κάποιους συμβούλους του υπουργού ρωτώντας πότε επιτέλους θα ψηφιστεί η διάταξη αυτή που εδώ και μερικές ημέρες βρίσκεται στη Βουλή.

Για να ψηφιστεί λοιπόν η τροπολογία θα πρέπει να περάσει σε κάποια νομοθετική ρύθμιση-διάταξη του υπουργείου υγείας, κάτι το οποίο όμως προς το παρών δεν υπάρχει.

Ίσως περάσει και σε νομοθετική διάταξη άλλου υπουργείου (όπως έγινε πρόσφατα με το θέμα των εφημεριών στο νομοσχέδιο για τα λιμάνια του υπουργείου ναυτιλίας).

Πάντως το σίγουρο είναι πως αν δεν ψηφιστεί η τροπολογία δεν θα δημοσιευθεί και η προκήρυξη.

Οι λόγοι πολλοί και εύλογοι. Πρέπει να αυξηθεί η διάρκεια θητείας του αγροτικού ώστε να μην δημιουργούνται κενά και για να μην προκηρύσσεται η ίδια θέση μέσα σε ένα έτος καθώς επίσης θα αντιμετωπισθεί το πρόβλημα των συμβάσεων που δημιουργήθηκε με την τελευταία προκήρυξη και άλλα προβλήματα που προβλέπει η τροπολογία όπως περιπτώσεις κυήσεως κ.α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα μίλησα με κάποιος συμβούλους του υπουργού

(καλοπροαίρετα, ειλικρινά): ?????????????

huh.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικό ντόμινο:

Αυξάνει το 9μηνο του αγροτικού σε 12μηνο

==>

Αντί για το αρχικό 3μηνο στο νοσοκομείο πιθανώς πλέον να καθόμαστε εκεί περισσότερο 5-6 μήνες δηλαδή

==>

Καλύπτουν έτσι και τις τρύπες που προκύπτουν από την κοινοτική οδηγία σχετικά με το ωράριο των ειδικευομένων και χρησιμοποιούν τους αγροτικούς (που θα κάθονται περισσότερους μήνες πλέον στο νοσοκομείο) για να κάνουν τις εφημερίες αυτές

==>

Προκύπτει η δυνατότητα να γράψεις παραπάνω χρόνο ειδικότητας στο αγροτικό (παθολογία + χειρουργική), αφού κάθεσαι παραπάνω στο Νοσοκομείο

==>

Αφού αναγνωρίζεις παραπάνω χρόνο ειδικότητας από το αγροτικό, μικραίνει και η διάρκεια του γενικού σου μέρους

==>

Πέφτει κάπως η αναμονή στις λίστες

Εμένα καλό μου ακούγεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή;
Συνάδελφε πραγματικά δεν έχω καταλάβει την παράθεση που έκανες στο post μου.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικό ντόμινο:

Αυξάνει το 9μηνο του αγροτικού σε 12μηνο

==>

Αντί για το αρχικό 3μηνο στο νοσοκομείο πιθανώς πλέον να καθόμαστε εκεί περισσότερο 5-6 μήνες δηλαδή

==>

Καλύπτουν έτσι και τις τρύπες που προκύπτουν από την κοινοτική οδηγία σχετικά με το ωράριο των ειδικευομένων και χρησιμοποιούν τους αγροτικούς (που θα κάθονται περισσότερους μήνες πλέον στο νοσοκομείο) για να κάνουν τις εφημερίες αυτές

==>

Προκύπτει η δυνατότητα να γράψεις παραπάνω χρόνο ειδικότητας στο αγροτικό (παθολογία + χειρουργική), αφού κάθεσαι παραπάνω στο Νοσοκομείο

==>

Αφού αναγνωρίζεις παραπάνω χρόνο ειδικότητας από το αγροτικό, μικραίνει και η διάρκεια του γενικού σου μέρους

==>

Πέφτει κάπως η αναμονή στις λίστες

Εμένα καλό μου ακούγεται.

Κάθεσαι 3 μήνες στο νοσοκομείο και 9 στο Κ.Υ. ή Π.Ι.

Αναγνωρίζεις όσο χρόνο αναγνώριζες και πριν, εκτός και αν πάρεις απόσπαση στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά κάνεις ένα 3μηνάκι λιγότερο ειδικότητα και κάνεις ένα 3μηνάκι παραπάνω αγροτικό.

Το καλό είναι ότι η θητεία του αγροτικού θα είναι μάλλον

6 μηνες νοσοκομείο + 6 μηνες χωριό και όχι 3 μηνες νοσ + 9 μηνες χωριό

οπότε θα είναι σαν να κάνεις ένα κομματάκι της ειδικότητάς σου κατά τη διάρκεια του αγροτικού σου.

Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι τόσο αρνητικό όσο λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά κάνεις ένα 3μηνάκι λιγότερο ειδικότητα και κάνεις ένα 3μηνάκι παραπάνω αγροτικό.

Το καλό είναι ότι η θητεία του αγροτικού θα είναι μάλλον

6 μηνες νοσοκομείο + 6 μηνες χωριό και όχι 3 μηνες νοσ + 9 μηνες χωριό

οπότε θα είναι σαν να κάνεις ένα κομματάκι της ειδικότητάς σου κατά τη διάρκεια του αγροτικού σου.

Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι τόσο αρνητικό όσο λες.

Απλά υποθέτεις, ενώ κάτι τέτοιο δεν αναφέρει η τροπολογία.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθεσαι 3 μήνες στο νοσοκομείο και 9 στο Κ.Υ. ή Π.Ι.

Αναγνωρίζεις όσο χρόνο αναγνώριζες και πριν, εκτός και αν πάρεις απόσπαση στο νοσοκομείο.

Κάτσε λίγο, και τότε αυτό εδώ τι είναι:

Τρίτη, 13 Μάϊος 2008

Τι αλλαγές σχεδιάζονται για την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου των γιατρών.

Από τη χθεσινή συζήτηση στη Βουλή και μετά από επίκαιρη ερώτηση του Βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Έκτορα Νασιώκα φάνηκαν ορισμένες αλλαγές που προτίθεται να κάνει η κυβέρνηση στην υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου των γιατρών.

Όπως είναι γνωστό η υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου για τους γιατρούς, με πρόσφατη ρύθμιση της κυβέρνησης, μειώθηκε από 15 μήνες στους 9 μήνες . Η μείωση έγινε με το επιχείρημα ότι θα αποσυμφορηθεί λίγο και η λίστα που υπάρχει στους ειδικευόμενους. Πριν πάρει όμως η Κυβέρνηση την απόφαση αυτή δεν προέβλεψε τα κενά (2.500 περίπου) που θα δημιουργηθούν στα κέντρα υγείας και στα περιφερειακά ιατρεία, αφού οι γιατροί που εκτελούσαν το αγροτικό τους έφυγαν, χωρίς να προλάβουν οι καινούργιοι να κάνουν την τρίμηνη υποχρεωτική εκπαίδευση (πρακτική άσκηση) και μετά να τοποθετηθούν στα κέντρα υγείας και στα περιφερειακά ιατρεία.

Κατά τη συζήτηση στη Βουλή, στις 12-05-2008, ο Υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ.Παπαγεωργίου ανέφερε ότι θα φέρει σύντομα στη Βουλή τροπολογία, ώστε οι γιατροί που θα προσέλθουν για το πρώτο τρίμηνο πρακτικής άσκησης στο νοσοκομείο να είναι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου), ώστε να μπορέσουν οι συνάδελφοι τους που θα αντικατασταθούν να παρατείνουν τη παραμονή τους στη θέση τους για ένα τρίμηνο ακόμα, πράγμα που διαφορετικά δεν θα επέτρεπε το Ελεγκτικό Συνέδριο.

Ταυτόχρονα ο Υφυπουργός δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να αυξηθεί πάλι η υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου κατά 3 μήνες και να πάει συνολικά στους 12 μήνες, αυξάνοντας κατά 1 με 2 μήνες την πρακτική άσκηση (συνολικά 5 μήνες) στο νοσοκομείο (έτσι οι γιατροί θα μπορούν να εγγράψουν και περισσότερο χρόνο ειδικότητας).

Τα νέα εγώ πιστεύω ότι είναι καλά.

Πηγή: Αγωνιστική Παρέμβαση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή;
Συνάδελφε πραγματικά δεν έχω καταλάβει την παράθεση που έκανες στο post μου.

Μην το παίρνεις στραβά, ρε παιδί μου, αλλά το "μίλησα με συμβούλους του υπουργού" με ξένισε λιγάκι. Εκτός αν αναφερόσουν σε Πάτα κτλ, οπότε δεν υπάρχει θέμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή;
Συνάδελφε πραγματικά δεν έχω καταλάβει την παράθεση που έκανες στο post μου.

Μην το παίρνεις στραβά, ρε παιδί μου, αλλά το "μίλησα με συμβούλους του υπουργού" με ξένισε λιγάκι. Εκτός αν αναφερόσουν σε Πάτα κτλ, οπότε δεν υπάρχει θέμα!

Αν θες την επόμενη εβδομάδα να πας να μιλήσεις κι εσύ, τα ίδια θα σου πούνε. Δεν αναφέρομαι στην κα Πάτα, η κυρία είναι προϊσταμένη του τμήματος και όχι σύμβουλος του υπουργού.

Δεν έχω λόγω να αναφέρω τα ονόματα των κυρίων γι αυτό και δεν τα γράφω. Δεν είμαι άλλωστε και από αυτούς που δεν γράφουν ονόματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθεσαι 3 μήνες στο νοσοκομείο και 9 στο Κ.Υ. ή Π.Ι.

Αναγνωρίζεις όσο χρόνο αναγνώριζες και πριν, εκτός και αν πάρεις απόσπαση στο νοσοκομείο.

Κάτσε λίγο, και τότε αυτό εδώ τι είναι:

Τρίτη, 13 Μάϊος 2008

Τι αλλαγές σχεδιάζονται για την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου των γιατρών.

Από τη χθεσινή συζήτηση στη Βουλή και μετά από επίκαιρη ερώτηση του Βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Έκτορα Νασιώκα φάνηκαν ορισμένες αλλαγές που προτίθεται να κάνει η κυβέρνηση στην υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου των γιατρών.

Όπως είναι γνωστό η υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου για τους γιατρούς, με πρόσφατη ρύθμιση της κυβέρνησης, μειώθηκε από 15 μήνες στους 9 μήνες . Η μείωση έγινε με το επιχείρημα ότι θα αποσυμφορηθεί λίγο και η λίστα που υπάρχει στους ειδικευόμενους. Πριν πάρει όμως η Κυβέρνηση την απόφαση αυτή δεν προέβλεψε τα κενά (2.500 περίπου) που θα δημιουργηθούν στα κέντρα υγείας και στα περιφερειακά ιατρεία, αφού οι γιατροί που εκτελούσαν το αγροτικό τους έφυγαν, χωρίς να προλάβουν οι καινούργιοι να κάνουν την τρίμηνη υποχρεωτική εκπαίδευση (πρακτική άσκηση) και μετά να τοποθετηθούν στα κέντρα υγείας και στα περιφερειακά ιατρεία.

Κατά τη συζήτηση στη Βουλή, στις 12-05-2008, ο Υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ.Παπαγεωργίου ανέφερε ότι θα φέρει σύντομα στη Βουλή τροπολογία, ώστε οι γιατροί που θα προσέλθουν για το πρώτο τρίμηνο πρακτικής άσκησης στο νοσοκομείο να είναι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου), ώστε να μπορέσουν οι συνάδελφοι τους που θα αντικατασταθούν να παρατείνουν τη παραμονή τους στη θέση τους για ένα τρίμηνο ακόμα, πράγμα που διαφορετικά δεν θα επέτρεπε το Ελεγκτικό Συνέδριο.

Ταυτόχρονα ο Υφυπουργός δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να αυξηθεί πάλι η υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου κατά 3 μήνες και να πάει συνολικά στους 12 μήνες, αυξάνοντας κατά 1 με 2 μήνες την πρακτική άσκηση (συνολικά 5 μήνες) στο νοσοκομείο (έτσι οι γιατροί θα μπορούν να εγγράψουν και περισσότερο χρόνο ειδικότητας).

Τα νέα εγώ πιστεύω ότι είναι καλά.

Πηγή: Αγωνιστική Παρέμβαση

Την όλη συζήτηση της συγκεκριμέμης ερώτησης του Βουλευτή κ.Νασιώκα την έχω ποστάρει εδώ στο forum αλλά έχω υπογραμίσει και τις πολλές αναλήθειες που έχουν οι απαντήσεις του υφυπουργού.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την όλη συζήτηση της συγκεκριμέμης ερώτησης του Βουλευτή κ.Νασιώκα την έχω ποστάρει εδώ στο forum αλλά έχω υπογραμίσει και τις πολλές αναλήθειες που έχουν οι απαντήσεις του υφυπουργού.

ΟΚ, πάω πάσο εάν οι βουλευτές μας δεν ξέρουν τι λένε.

Θα δείξει...

Ευχαριστώ Τάσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες την επόμενη εβδομάδα να πας να μιλήσεις κι εσύ

Εκεί είναι το θέμα! Νόμιζα ότι οι σύμβουλοι υπουργών (και λοιποί με εξίσου...βαρύγδουπους τίτλους) είναι ακριβοθώρητοι! Γι'αυτό πριν εντυπωσιάστηκα! Και sorry κιόλας για τα συνεχόμενα emofftopic ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την όλη συζήτηση της συγκεκριμέμης ερώτησης του Βουλευτή κ.Νασιώκα την έχω ποστάρει εδώ στο forum αλλά έχω υπογραμίσει και τις πολλές αναλήθειες που έχουν οι απαντήσεις του υφυπουργού.

ΟΚ, πάω πάσο εάν οι βουλευτές μας δεν ξέρουν τι λένε.

Θα δείξει...

Ευχαριστώ Τάσο.

Οι Βουλευτές ξέρουν. Ο υφυπουργός δεν ξέρει. Αν διαβάσεις την όλη συζήτηση αναφέρει πως 1200 νέοι γιατροί ειδικεύονται ήδη στα νοσοκομεία (τότε ήταν μόνο 750).

Και για να μην κοροϊδευόμαστε. Αυτή είναι η σκέψη του υπουργείου.

Αυξάνω την θητεία του αγροτικού, παράλληλα αυξάνω τον χρόνο αναγνώρισης (είτε με αποσπάσεις, είτε με διάταξη όπως πρόσφατα) και το θαύμα της μείωσης των αναμονών γίνεται χωρίς να δωθούν άλλες θέσεις ειδικότητας. Επόμενο στάδιο....κάποια παλιά αναφορά για μείωση χρόνου σε μερικές ειδικότητες....

Και την ημέρα που θα βγάζεις άδεια θα δηλώνεις κιόλας ειδικότητα και θα διορίζεσαι.....

Βρε αυτός δεν είναι υφυπουργός.......Ο μάγος που εξαφανίζει τις αναμονές είναι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.