Jump to content

ZYPREXA


manoyl

Recommended Posts

Παιδια μου ειχα απλα ανυσηχιες οταν περναγε το προβλημα.και απλα τις εξεφρασα.απο εκει και περα επρεπε να απαντησω και να κανω διαλογο απο καποιους απο εσας.ομως ενα μεγαλο ποσοστο με εστησε στον τοιχο.δεν το παιρνω τοις μετρητοις.αλλα σκεφτειτε εγω ημουν ευαλωτη και ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του...............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Last Reply
κάνει καλό σεξ;

εσυ τι λες ρε φιλε?να βλαπτει κ να το θελει ολος ο κοσμος? :withstupid:

χαχαχα ελεος με το σεξ,εδω λεμε ο ανθρωπος δε τη παλευει emoops

Δείξε κατανόηση. :lol:

Ο μέσος φοιτητής Ιατρικής και ο μέσος γιατρός είναι κατά βάση στερημένοι.

Γενικά ομιλώ πάντα ...

ρε κοπριτη καλα τα λες.οι γιατρινες δεν ειναι για τετοια.εξω απο 'δω :bloodomen:

κάνει καλό σεξ;

Ενδιαφέρεσαι? :bloodomen:

αν εισαι καλο γκομενακι....αν και για να εισαι ιατρικη μαλλον μπαζο εισαι :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάνει καλό σεξ;

εσυ τι λες ρε φιλε?να βλαπτει κ να το θελει ολος ο κοσμος? :withstupid:

χαχαχα ελεος με το σεξ,εδω λεμε ο ανθρωπος δε τη παλευει emoops

Δείξε κατανόηση. :lol:

Ο μέσος φοιτητής Ιατρικής και ο μέσος γιατρός είναι κατά βάση στερημένοι.

Γενικά ομιλώ πάντα ...

ρε κοπριτη καλα τα λες.οι γιατρινες δεν ειναι για τετοια.εξω απο 'δω :bloodomen:

κάνει καλό σεξ;

Ενδιαφέρεσαι? :bloodomen:

αν εισαι καλο γκομενακι....αν και για να εισαι ιατρικη μαλλον μπαζο εισαι :antegeia:

θελετε να δοκιμασετε;;εγω οχι.....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περιμενω

Προσπαθώ να καταλάβω από τα συμφραζόμενα :rolleyes: που κολλάει το «εδώ μπάζο» και το «περιμένω»΄... emstupid

Θα με βοηθήσει κανείς; Τι περιμένεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν σας αρεσει το τοπικ μην ασχολειστε και μην το κοιτατε. δεν κολλαει πουθενα το περιμενω, αλλα απο την στιγμη που καποιοι θελουν να διακωμωδισουν καποια πραγματα, και δεν σεβονται τιποτα διακωμωσω και εγω την κατασταση.Ειμαι πολυ σοβαρος ανθρωπος αλλα καποια στιγμη καποιοι απο εδω μεσα το παρακανουν και παιζουν με τον πονο του αλλου.,..................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας δούμε τι συμβαίνει.Κατ΄αρχήν να εκφράσουμε την απόλυτη περιφρόνηση προς την κοινή γνώμη και τους φορείς της που ενδύονται το μανδύα του επιστήμονος για να εκστομίσουν ασχετολογίες,δηλαδή το αναμάσημα της κοινής γνώμης και των γνωστών προκαταλήψεων.

Τι είναι το Zyprexa?Πρόκειται για την ολαζανπίνη.Τι είναι η ολαζανπίνη?Είναι καινούργιο σχετικά αντιψυχωσικό που ανήκει στην κατηγορία των άτυπων αντιψυχωσικών.Τι είναι τα άτυπα αντιψυχωσικά?Είναι φάρμακα καινούργιας γενιάς που σε αντίθεση με τα παλαιότερα(αλοπεριδόλη,φαινοθειαζίνες κτλ)

1.Δρουν και σε σεροτονινεργικούς υποδοχείς

2.Θεραπεύουν καλύτερα τα αρνητικά συμπτώματα

3.Εχουν λιγότερες ανεπιθύμητες ενέργειες από τα κλασσικά αντιψυχωσικά,διότι σπανιότερα προκαλούν εξωπυραμιδικά φαινόμενα

Τι σημαίνουν αυτά πρακτικά?

Ας δούμε πρώτα πού δίνονται.

Λοιπόν υπάρχει η βραχεία ψυχωσική διαταρραχή όπου τα συμπτώματα διαρκούν πάνω από μια ημέρα αλλά λιγότερο από ένα μήνα,η σχιζοφρενικόμορφη διαταρραχή όπου τα συμπτώματα κρατάνε από ένα μήνα μέχρι έξι μήνες και η σχιζοφρένεια όπου τα συμπτώματα διαρκούν πάνω από 6 μήνες.

Συνεπώς όποιος λέει οτι η χορήγηση ολαζανπίνης υποδηλώνει οτι έχει διαγνωσθεί σχιζοφρένεια είναι είτε βλαξ είτε αδαής.Πιθανότατα αγνοεί τη διάκριση μεταξύ βραχείας ψυχωτικής διαταρραχής,σχιζοφρενικόμορφης διαταρραχής και σχιζοφρένειας,αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα.

Τώρα που στο εξήγησα λίγο,το έμαθες και εσύ.Τώρα θα μου πεις τι σημαίνει σεροτονινεργική δράση κτλ.Πρακτικά θα πει οτι έχει και λίγο δράση στη διάθεση γιατί τα χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης σχετίζονται με κατάθλιψη και δυσθυμία.Ομως η σεροτονίνη παίζει και σε άλλους δρόμους σχετικούς με την επεξεργασία ερεθισμάτων,π.χ. το ecstasy που διεγείρει την παραγωγή σεροτονίνης προκαλεί και κάποιες παραισθήσεις πέρα από ανέβασμα της διάθεσης και ευφορία.Αυτά δεν πρόκειται να στα πουν οι αυτόκλητοι ψυχοβγάλτες.

Συνεχίζουμε.Τι ανεπιθύμητες ενέργειες έχει η ολαζανπίνη?Οπως όλα τα άτυπα αντιψυχωσικά,κυρίως μπορεί να προκαλέσει αύξηση του βάρους ή του σακχάρου.Επίσης μπορεί να ρίξει τα λευκά αιμοσφαίρια(πιο σπάνια) για αυτό χρειάζεται κάπως τακτικός αιματολογικός έλεγχος.Δεν έχει όμως τα εξωπυραμιδικά όπως δυστονία,ακαθησία,δυσκινησία,παρκσινσονισμό τα οποία ταλαιπωρούν τους ασθενείς που παίρνουν τα τυπικά αντιψυχωσικά.Επομένως τα προβλήματα που δημιουργεί είναι ελάχιστα.(Ας πούμε μπορεί να παχύνει λίγο,αυτό είναι όλο).

Θα μου πεις τι θα γίνει με την ψυχική νόσο.Λοιπόν αν πρόκειται για βραχεία ψυχωσική διαταρραχή το πιο πιθανό είναι να μην ξαναεμφανιστεί ξανά εκτός αν υπάρχουν δυσμενείς προδιαθεσικοί παράγοντες(οικογενειακό ιστορικό ψύχωσης κτλ).

Τι είναι ο νευρικός κλονισμός?Τίποτα ιατρικά,πρόκειται για νομικό όρο του περασμένου αιώνα για να περιγράψει γενικώς και αορίστως πληθώρα καταστάσεων όπως σχιζοφρένεια,κατάθλιψη,ψυχωσική διαταρραχή,διαταρραχές προσωπικότητας,ντελίριο,παραισθήτωση και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.Στα νομικά δεν υπάρχει ο όρος σχιζοφρένεια,πολλώ δε μάλλον βραχεία ψυχωσική διαταρραχή,σχιζοφρενικόμορφη διαταρραχή κτλ.Ετσι θέλουν οι νομικοί,τι να κάνουμε?Εκφράζουν και αυτοί την κοινή γνώμη βλέπεις,όπως και μερικοί ''ιητροί''.

Οπότε εσύ πρέπει ως παράγοντας του άμεσου περιβάλλοντος να ενισχύσεις το άτομο ώστε να ξεπεράσει ταχύτερα την όποια ψυχική διαταρραχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρεπει καποια στιγμη να βαλουν καποιο μαθημα στις σχολες(επιλεγομενο ισως?) με τιτλο "επικοινωνια με τον ασθενη και τους οικειους του" ή καπως ετσι.Δεν ειναι τραγικο να ρωτανε πολλοι στα φορουμ "ξερετε ο γιατρος μας ειπε το ταδε" κτλ?Και δεν ειναι μονο στα φορουμ.Και μενα συχνα πυκνα φιλοι και συγγενεις μου λενε "ξερεις ο γιατρος μας ειπε το ταδε".Επειδη θελω να πιστευω πως δεν ειναι ολοι οι ασθενεις και οι δικοι τους αγραμματοι μπουφοι,που δεν εχουν δυνατοτητα να καταλαβουν μερικα βασικα πραγματα,πρεπει να φταινε οι γιατροι.Δεν αφιερωνουν χρονο για ενημερωση?Θεωρουν βλακες τους ασθενεις?Την εχουν δει μικροι θεοι που δεν καταδεχονται να εξηγησουν δυο-τρια βασικα?Πιστευουν οτι ο ασθενης δε χρειαζεται-μπορει-αντεχει να ξερει?Δεν μπορουν να τα πουν εκλαικευμενα?Οπως και να χει αυτο ειναι σοβαρο θεμα,γιατι οριστε τα αποτελεσματα.Παρανοηση,παραπληροφορηση,δυο λαλουν και τρεις χορευουν.

manoyl,εγω στη θεση σου θα πηγαινα στο γιατρο που τον παρακολουθει και θα απαιτουσα διευκρινησεις σε ολες τις αποριες μου.Δεν εισαι υποχρεωμενη να ψαχνεις βιβλιογραφια για μια ξερη διαγνωση που εκανε ο γιατρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρεπει καποια στιγμη να βαλουν καποιο μαθημα στις σχολες(επιλεγομενο ισως?) με τιτλο "επικοινωνια με τον ασθενη και τους οικειους του" ή καπως ετσι.Δεν ειναι τραγικο να ρωτανε πολλοι στα φορουμ "ξερετε ο γιατρος μας ειπε το ταδε" κτλ?Και δεν ειναι μονο στα φορουμ.Και μενα συχνα πυκνα φιλοι και συγγενεις μου λενε "ξερεις ο γιατρος μας ειπε το ταδε".Επειδη θελω να πιστευω πως δεν ειναι ολοι οι ασθενεις και οι δικοι τους αγραμματοι μπουφοι,που δεν εχουν δυνατοτητα να καταλαβουν μερικα βασικα πραγματα,πρεπει να φταινε οι γιατροι.Δεν αφιερωνουν χρονο για ενημερωση?Θεωρουν βλακες τους ασθενεις?Την εχουν δει μικροι θεοι που δεν καταδεχονται να εξηγησουν δυο-τρια βασικα?Πιστευουν οτι ο ασθενης δε χρειαζεται-μπορει-αντεχει να ξερει?Δεν μπορουν να τα πουν εκλαικευμενα?Οπως και να χει αυτο ειναι σοβαρο θεμα,γιατι οριστε τα αποτελεσματα.Παρανοηση,παραπληροφορηση,δυο λαλουν και τρεις χορευουν.

manoyl,εγω στη θεση σου θα πηγαινα στο γιατρο που τον παρακολουθει και θα απαιτουσα διευκρινησεις σε ολες τις αποριες μου.Δεν εισαι υποχρεωμενη να ψαχνεις βιβλιογραφια για μια ξερη διαγνωση που εκανε ο γιατρος.

οχι απλα μου εδωσε ξερη διαγνωση αλλα μου εκοψε και καθε δικαιωμα να ρωτησω παραπανω.αντι να κατσει να μου εξηγησει την πορεια και την ολη κατασταση.δεν ξερω εχω θυμωσει παρα πολυ με τον γιατρο.αλλα δυστυχως δεν μπορω να διακυνδυνευσω να επεμβω και να φυγουμε απο αυτον.

σαν να ηθελε να με διωξει απο το πλευρο του ανθρωπου μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γιατι δε "ρισκαρεις" να φυγεις απο το συγκεκριμενο γιατρο?Προσωπικα στην οικογενεια μου αλλαζουμε τους γιατρους με χαρακτηριστικη ευκολια,αν δουμε οτι δε μας ικανοποιουν.Μεχρι να βρουμε τον καταλληλο,που εκτος των αλλων πρεπει να δειχνει και ενδιαφερον.Πριν μπω στην ιατρικη,σκεφτομουν οπως εσυ.Τωρα ομως που εχουμε μαθει τα χουγια των ελληνων γιατρων,παντα ζηταμε δευτερη,τριτη γνωμη κ.ο.κ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι και εγω ισως κατι παρομοιο να τον συμβουλευα να κανει.αλλα τον παρακολουθει εδω και σχεδον 2-3χρονια.Και δεν ξερω επειδη λογο δουλεια θα χρειαστει να λειψει απο τωρα μεχρι τον σεπτεμβρη δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε πειραματα.θελω να του προτεινω να παμε σε εναν δευτερο γιατρο αλλα απλα και μονο για να παρουμε μια δευτερη γνωμη.αλλα προσπαθω να του το πω με τροπο.γιατι ειναι γνωστο οτι καθε ασθενεις δεν παραδεχεται την ασθενεια του και ειδικα σε αυτη την περιπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα μάλλον εννοείς την παρανοειδή διαταρραχή προσωπικότητας.Τα DSM κριτήρια για αυτή είναι.

Α.1.Υποψιάζεται χωρίς επαρκή βάση οτι άλλοι τον εκμεταλλεύονται,τον βλάπτουν ή τον εξαπατούν

2.Καταλαμβάνεται από αδικαιολόγητες αμφιβολίες για την πίστη ή την αξιοπιστία των φίλων ή γνωστών του

3.Είναι απρόθυμος να ανοιχτεί σε άλλους λόγω φόβου οτι οι πληροφορίες θα χρησιμοποιηθούν εναντίον του

4.Βλέπει κρυμμένα μειωτικά ή απειλητικά μηνύματα σε καλοήεθςι παρατηρήσεις ή γεγονότα

5.Συνεχώς κρατάει κακία,δε συγχωρεί προσβολές,τραυματισμούς

6.Αντιλαμβάνεται επιθέσεις στο χαρακτήρα και την υπόληψή του που δεν είναι εμφανείς στους άλλους και αντιδρά αμέσως θυμωμένα ή είναι έτοιμος να αντεπιτεθεί

7.Εχει συνεχείς υποψίες,αβάσιμα,σχετικά με την πίστη της σεξουαλικής συντρόφου

Β.Δεν εμφανίζεται στη διάρκεια σχιζοφρένειας ή θυμικής διαταρραχής με ψυχωτικά χαρακτηριστικά ή άλλης ψυχωτικής διαταρραχής και δεν οφείλεται σε μία γενικότερη ιατρική κατάσταση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρισκεται υπερβολικα τα φαρμακα που του εδωσε;;προτεινεται να παει και αλλου.απλα γενικα του ειναι δυσκολη η επαφη με τον γιατρο.ποσο μαλλον να τον πεισω να δει και αλλον..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μεντιουμ Βουλα.... ειναι αξιοπιστοτατη!

διευθυνση: Σκουμουνδουρου 18--πλατεια Γεσθημανης και τηλεφωνο: 090 23843789567834578 (δεχεται 24/24)

καλη τυχη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.