Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Μαρτιος 2008


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

ο συγκεκριμένος διοικητής αποφεύγει και κάποιους διορισμούς που θα έπρεπε να κάνει

καθώς επίσης οφείλει να ενημερώνει σωστά για τα κενά αγροτικά το υπουργείο και να μην δημιουργεί περισσότερα προβλήματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Last Reply

μωρε θα πληρωσουν , δεν μπορει οι παρατασιακοι να ειναι νομιμοι να μην τους διωχνουν , και οσοι εχουν διορισμο στα χερια τους να ειναι παρανομοι.

απλα για ακομα μια φορα θελουν να μας κανουν να γινουμε μπαχαλο μεταξυ μας με προσωπικες επιθεσεις , "νεων" , παλαιων , και παρατασιακων αγροτικων , το νου σας συναδελφοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια! Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά θέλω να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου.

Πήρα αγροτικό σε Π.Ι που υπάγεται στο Κ.Υ. Ξυλοκάστρου με την προκύρηξη του Μαρτίου. Εμείς δεν ειχαμε προβλήματα διορισμού, όλους τους παρατασιακούς τους είχαν διώξει και δεν υπήρχαν παλιοί που να μην έχει τελειώσει η θητεία τους (απ'όσο ξέρω). Όμως....

Με την απόλυση των παρατασιακών αυτόματα δημιουργήθηκε έλλειψη γιατρών στο Κ.Υ. Οπότε με το που παρουσιάστηκα σήμερα στο νοσοκομείο Κορίνθου για να ανάάβω μου έδωσαν βιαστικά ένα χαρτί που συνοδευόταν από ένα μουρμουρητό¨Εδώ είναι κάτι εφημερίες που πρέπει να κάνεις στο Κ.Υ. γιατί έχουν πρόβλημα, μην ανησυχείς δε θα είσαι μόνη σου, θα είναι και κάποιος ειδικευμένος μαζι" και πριν προλάβω να δω τι λέει το χαρτί με έβαλαν να υπογράψω ότι το παρέλαβα. Το εν λόγω χαρτί για να μην πολυλογώ έλεγε ότι εφημερεύω 24 και 25 Μαίου στο ΚΥ. Και διορίστηκα σήμερα!!

Το ίδιο είχε γίνει και με άλλα δύο άτομα που υπάγονται στο ίδιο ΚΥ και είχαν διοριστεί την προηγούμενη εβδομάδα. Αυτά τα άτομα πήγαν να το ψάξουν, αλλά τους είπαν ότι υπάρχει κάποιο χαρτί από το υπουργείο που θα μας στέλνουν μια εβδομάδα στο ΚΥ και μια στο νοσοκομείο και επειδή φοβήθηκαν τα χειρότερα αρκέστηκαν στο να κάνουν αυτές τις εφημερίες. Εν τω μεταξει, την παρουσία τωνιδικευμένων μας την παρουσιάζουν σα χατήρι και όχι σαν κάτι αυτονόητο και όπως πληροφορήθηκα από προηγούμενο αγροτικό, μέχρι πρόσφατα πράγματι δεν ήταν αυτονόητο.

Επιλέον έχουν ήδη βγει και οι εφημερίες Ιουνίου που μας συμπεριλαμβάνουν και πάλι, 4 με 5 μέρες έκαστος, χωρίς να έχουμε ρωτηθεί. Νόμιζα ότι τουλάχιστον για το πότε θα εφημερευόυμε θα μας ρωτανε. Πολλά τα θέματα που αναδύονται, καμια πρόταση, ιδέα, βοήθεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια! Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά θέλω να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου.

Πήρα αγροτικό σε Π.Ι που υπάγεται στο Κ.Υ. Ξυλοκάστρου με την προκύρηξη του Μαρτίου. Εμείς δεν ειχαμε προβλήματα διορισμού, όλους τους παρατασιακούς τους είχαν διώξει και δεν υπήρχαν παλιοί που να μην έχει τελειώσει η θητεία τους (απ'όσο ξέρω). Όμως....

Με την απόλυση των παρατασιακών αυτόματα δημιουργήθηκε έλλειψη γιατρών στο Κ.Υ. Οπότε με το που παρουσιάστηκα σήμερα στο νοσοκομείο Κορίνθου για να ανάάβω μου έδωσαν βιαστικά ένα χαρτί που συνοδευόταν από ένα μουρμουρητό¨Εδώ είναι κάτι εφημερίες που πρέπει να κάνεις στο Κ.Υ. γιατί έχουν πρόβλημα, μην ανησυχείς δε θα είσαι μόνη σου, θα είναι και κάποιος ειδικευμένος μαζι" και πριν προλάβω να δω τι λέει το χαρτί με έβαλαν να υπογράψω ότι το παρέλαβα. Το εν λόγω χαρτί για να μην πολυλογώ έλεγε ότι εφημερεύω 24 και 25 Μαίου στο ΚΥ. Και διορίστηκα σήμερα!!

Το ίδιο είχε γίνει και με άλλα δύο άτομα που υπάγονται στο ίδιο ΚΥ και είχαν διοριστεί την προηγούμενη εβδομάδα. Αυτά τα άτομα πήγαν να το ψάξουν, αλλά τους είπαν ότι υπάρχει κάποιο χαρτί από το υπουργείο που θα μας στέλνουν μια εβδομάδα στο ΚΥ και μια στο νοσοκομείο και επειδή φοβήθηκαν τα χειρότερα αρκέστηκαν στο να κάνουν αυτές τις εφημερίες. Εν τω μεταξει, την παρουσία τωνιδικευμένων μας την παρουσιάζουν σα χατήρι και όχι σαν κάτι αυτονόητο και όπως πληροφορήθηκα από προηγούμενο αγροτικό, μέχρι πρόσφατα πράγματι δεν ήταν αυτονόητο.

Επιλέον έχουν ήδη βγει και οι εφημερίες Ιουνίου που μας συμπεριλαμβάνουν και πάλι, 4 με 5 μέρες έκαστος, χωρίς να έχουμε ρωτηθεί. Νόμιζα ότι τουλάχιστον για το πότε θα εφημερευόυμε θα μας ρωτανε. Πολλά τα θέματα που αναδύονται, καμια πρόταση, ιδέα, βοήθεια?

σου λεω μονο αυτο.φιλαρακι στην κατερινη πριν αρχισει τον μηνα της καρδιολογιας,τον εβαλαν να εφημερεψει ως ειδικευομενο στην καρδιολογικη.δηλαδη ο ειδικευομενος παθολογιας θα του ζητουσε να γνωματευσει ΗΚΓ.φυσικα ολοι γελουσαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχουν και χειρότερα

να σου έρθει ο διορισμός και όταν πας να διοριστείς να σου πουν στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου πως το αγροτικό δεν είναι κενό και από λάθος προκηρύχθηκε η θέση

τότε τι κάνεις;

και μετά με ρωτάνε τι έχω και συνεχώς είμαι ενάντια της Πάτας

δεν μπορεί γαμώτο μια Πάτα λόγω ανευθυνότητας να παίζει με το μέλλον μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη στιγμή που έχουν απολύσει τους παρατασιακούς τα κέντρα υγείας και τα Π.Ι. έχουν μείνει με ελάχιστο προσωπικό που σιγουρα δεν επαρκεί για τις εφημερίες μηνός.Αρα εκ των πραγματων πρέπει να στείλουν τους νεοδιορισθέντες τριμηνίτες να καλύψουν τα κενά.

Όμως σιγουρα ένας αγροτικός που δεν έχει ολοκληρώσει την 3μηνη του δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μιας εφημερίας και θέτει σε κινδυνο τόσο τον εαυτό του όσο και τους ασθενείς.Το χαρτί που υπεγραψες δεν ξερω κατα πόσο έχει ισχύ και κανένας δεν μπορεί να σου επιβαλλει να πας στην θέση σου χωρίς να έχεις ολοκληρωσει την εκπαίδευση σου.

Εγώ ανήκω στους παρατασιακούς που με απέλυσαν προ ημερών οταν ορκίσθηκε ο αντικαταστάτης μου ,από τον οποίον ζήτησαν να καλύψει τη δική μου θέση αλλά αυτός αρνήθηκε κατηγορηματικά και συνεχίζει κανονικά την εκπαίδευσή του χωρίς συνέπειες.

Το πρόβλημα θα λυθεί μόνο όταν και εφόσον ψηφιστεί η τροπολογία που θα αλλάζει την σύμβαση σας στο τρίμηνο σε ιδιωτικού δικαίου ώστε να μπορουν οι προηγούμενοι αγροτικοί να πάρουν παράταση. Μέχρι όμως να συμβεί αυτό εμείς πάμε σπίτια μας, εσάς τους νεοδιορισθέντες θα σας τρέχουν μεταξύ Νοσοκομείου και κέντρου υγείας με διάφορα τερτίπια όπως στην δική σου περίπτωση pswra,οι διευθυντές των Κ.Υ. τραβούν τα μαλλιά τους και στο υπουργείο κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη στιγμή που έχουν απολύσει τους παρατασιακούς τα κέντρα υγείας και τα Π.Ι. έχουν μείνει με ελάχιστο προσωπικό που σιγουρα δεν επαρκεί για τις εφημερίες μηνός.Αρα εκ των πραγματων πρέπει να στείλουν τους νεοδιορισθέντες τριμηνίτες να καλύψουν τα κενά.

Όμως σιγουρα ένας αγροτικός που δεν έχει ολοκληρώσει την 3μηνη του δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μιας εφημερίας και θέτει σε κινδυνο τόσο τον εαυτό του όσο και τους ασθενείς.Το χαρτί που υπεγραψες δεν ξερω κατα πόσο έχει ισχύ και κανένας δεν μπορεί να σου επιβαλλει να πας στην θέση σου χωρίς να έχεις ολοκληρωσει την εκπαίδευση σου.

Εγώ ανήκω στους παρατασιακούς που με απέλυσαν προ ημερών οταν ορκίσθηκε ο αντικαταστάτης μου ,από τον οποίον ζήτησαν να καλύψει τη δική μου θέση αλλά αυτός αρνήθηκε κατηγορηματικά και συνεχίζει κανονικά την εκπαίδευσή του χωρίς συνέπειες.

Το πρόβλημα θα λυθεί μόνο όταν και εφόσον ψηφιστεί η τροπολογία που θα αλλάζει την σύμβαση σας στο τρίμηνο σε ιδιωτικού δικαίου ώστε να μπορουν οι προηγούμενοι αγροτικοί να πάρουν παράταση. Μέχρι όμως να συμβεί αυτό εμείς πάμε σπίτια μας, εσάς τους νεοδιορισθέντες θα σας τρέχουν μεταξύ Νοσοκομείου και κέντρου υγείας με διάφορα τερτίπια όπως στην δική σου περίπτωση pswra,οι διευθυντές των Κ.Υ. τραβούν τα μαλλιά τους και στο υπουργείο κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου..

Στο Κ.Υ. που υπαγομαι ειχαν απολυσει τους παρατασιακους, και τους επαναπροσελαβαν μεχρι να ερθουν οι αντικαταστατες τους...μαλιστα θα πληρωθουν κανονικα παρολο που ελειπαν για 20 μερες τουλαχιστον, να μην σχολιασω το μπαχαλο με τις εφημεριες που τωρα ζητανε επιμονως πισω αυτες που εχασαν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου πω... Αν το πάρει λογικά κανείς, σοβαρές συνέπειες από μια τέτοια άρνηση δεν μπορούν να υπάρξουν, φαντάζομαι. Εντάξει, δε θα σε χωνεύει ο διευθυντής σου, ίσως να σου αρνηθεί και καμιά άδεια, όταν τη θες. Δεν είναι μόνο η έλλειψη εμπειρίας μου για να αντιπετωπίσω τα περιστατικά, είναι αυτή η ξεδιαντροπιά να σου δίνουν ένα χαρτί (για το οποίο δεν υπέγραψα παρά μόνο ότι έλαβα γνώση και τίποτα άλλο), με το οποίο σου επιβάλλουν 4 εφημερίες μεσα σε

7 μέρες, οι δύο να είναι ένα συνεχόμενο ΣΟυ-κου, δυο μέρες μετα το διορισμό. Σκέφτομαι να το αρνηθώ, τουλάχιστο μεχρι να μου τρίψουν στα μούτρα ένα χαρτί που να λέει σαφέστατα ότι υπουχρεούμαι να τις κάνω. Επίσης, δεν κατάλαβα, τις εφημερίες δεν τις κανονίζουμε μεταξύ; Γιατί Κος Διευθυντής μας έχει ήδη ετοιμάσει και του Ιουνίου, επίσης χωρίς να μας ρωτήσει τουλάχιστο αν μας βολευουν οι μέρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε με το που παρουσιάστηκα σήμερα στο νοσοκομείο Κορίνθου για να ανάάβω μου έδωσαν βιαστικά ένα χαρτί που συνοδευόταν από ένα μουρμουρητό¨Εδώ είναι κάτι εφημερίες που πρέπει να κάνεις στο Κ.Υ. γιατί έχουν πρόβλημα, μην ανησυχείς δε θα είσαι μόνη σου, θα είναι και κάποιος ειδικευμένος μαζι" και πριν προλάβω να δω τι λέει το χαρτί με έβαλαν να υπογράψω ότι το παρέλαβα. Το εν λόγω χαρτί για να μην πολυλογώ έλεγε ότι εφημερεύω 24 και 25 Μαίου στο ΚΥ. Και διορίστηκα σήμερα!!

Καλα ξεμπερδεματα με το αξιολατρευτο ΓΝ Κορινθου και τις αξιολατρευτες κλινικες του και τις θαυμασιες εφημεριες του..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Χαμός πρέπει να γίνεται. Μια φίλη μου στην Αργολίδα την απόλυσαν Τρίτη από το ΠΙ και την επαναπροσέλαβαν την Τετάρτη. Άντε βγάλε άκρη. emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ήταν μέλη του forum και οι 1000 συνάδελφοι, που πέτυχαν στην προηγούμενη προκήρυξη να πάρουν κάποια θέση, θα είχαμε 1000 διαφορετικές ιστορίες καθημερινής τρέλας.

Εύχομαι όλοι να διοριστούν χωρίς κανένα πρόβλημα και να υπηρετήσουν στο αγροτικό ιατρείο με όσο το δυνατό λιγότερα προβλήματα.

Όσο αφορά τα προβλήματα που δημιούργησε η ανευθυνότητα των υπευθύνων και αφορά τα αποτελέσματα, τις καθυστερήσεις αποτελεσμάτων αλλά και διορισμών θέλω να πιστεύω πως δεν θα ξαναδημιουργηθούν με λίγη προσοχή από τους αρμόδιους που ασχολούνται με το θέμα σε επόμενες προκηρύξεις.

Και αφόσον λύσουν τα προβλήματα των διαδικαστικών των προκηρύξεων και των διορισμών ας κοιτάξουν και τα πραγματικά προβλήματα της υπηρεσίας υπαίθρου (εφημερίες, διακομιδές κ.τ.λ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καμια πρόταση, ιδέα, βοήθεια?

Βεβαίως! Να πεις στην Τασούλα, απ'το Τμήμα Προσωπικού, να παει να @#$%%^.Επίσης, εννοείται πως στο Κέντρο Υγείας Ξυλοκάστρου δε μένουν πάντα μέσα οι επιμελητές, κι αν μείνουν, βλέπουν ασθενείς μόνο αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα εσύ. Άρα, τι τον θέλουν τον καινούριο, αφού εξ ορισμού, δε θα δει τίποτα μόνος του; Όταν έδιναν μόνο 2-3 εφημερίες το μήνα στους αγροτικούς, γιατί οι ίδιοι ήταν πολλοί και ήθελαν να πιάσουν το πλαφόν, ήταν καλά; Δεν ντρεπόμαστε, λέω γω...

ΥΓ: η Τασούλα δε φταίει.Αυτό το χαρτί της δώσαν, αυτό σου'δωσε...

,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ Ν ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΥΥΚΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ Ο ΚΑΘΕ ΧΑΖΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Ή ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΜΑΣ ΗΡΕΜΙΑ , ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ ΩΜΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΛΟΥΣΤΕΙΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΦΥΡΙΖΑΤΕ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΦΗΝΑΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ.

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ , ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΔΑΝΕ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΙΚΑ , Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟ ΣΩΘΕΙΤΟ.

ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΤ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φωτη, εγω ειμαι μαζι σου.

Απ'τη πρωτη στιγμη που μπηκα στο φορουμ, το φωναξα για μαζικη κινητοποιηση!

Γυριζω απο Συνεδριο στο Hilton οπου επρεπε να πληρωσουμε 180 Ευρω το κεφαλι. Δεν τα πληρωσαμε τα λεφτα, εγω και τρεις συναδελφοι, υποτιθεται οτι μας εκαναν χαρη...

Ως ποτε θα κρυβομαστε πισω απ'το δαχτυλο μας???

Που καταντησαμε? Να παρακαλαμε για δωρεαν συνεχιζομενη εκπαιδευση! Γιατροι στην αναμονη και στην ανεργια, να μας ζητανε 180 Ευρω για εγγραφη, 20 Ευρω για βιβλιαρακι... κι αλλα τοσα οπλα που τα ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ για να ασκησουμε ευσυνειδητα και υπευθυνα το επαγγελμα μας! Για να μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε στην συνεχως εξελισσομενη ιατρικη επιστημη!!!

ΑΙΣΧΟΣ! Προς ποιον, ομως?? Μηπως, προς εμας τους ιδιους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω πως το γυρίσατε το θέμα στα γενικότερα προβλήματα του ιατρικού κλάδου.

Αν γράψετε μερικά post ακόμα πιθανολογώ πως θα λυθούν όλα τα προβλήματα άμεσα.

Τέσπα....

Στο θέμα μας.....

Στάλθηκε η τροποποίηση η οποία εκτός από τις αλλαγές στις συμβάσεις καθορίζει και το τι γίνεται σε περιπτώσεις αδειών κυήσεως κ.α. θέματα.

Πλεόν δεν υπάρχει θέμα πληρωμής μισθών των διορισμένων στα αγροτικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω πως το γυρίσατε το θέμα στα γενικότερα προβλήματα του ιατρικού κλάδου.

Αν γράψετε μερικά post ακόμα πιθανολογώ πως θα λυθούν όλα τα προβλήματα άμεσα.

Τέσπα....

Στο θέμα μας.....

Στάλθηκε η τροποποίηση η οποία εκτός από τις αλλαγές στις συμβάσεις καθορίζει και το τι γίνεται σε περιπτώσεις αδειών κυήσεως κ.α. θέματα.

Πλεόν δεν υπάρχει θέμα πληρωμής μισθών των διορισμένων στα αγροτικά.

τασο ξαναγινε ιδιωτικου δικαιου το 3μηνο με την τροποποιηση?που μπορουμε να τη διαβασουμε κι εμεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ όποιος έχει νέα για την τύχη της συναδέλφου aspirini να στείλει π.μ.

Αρχίζω και ανησυχώ. emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ όποιος έχει νέα για την τύχη της συναδέλφου aspirini να στείλει π.μ.

Αρχίζω και ανησυχώ. emnysta

δαγκωσε την γλωσσα κ καταπιε το δηλητηριο της emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι γιατροί έχουν εγγραφεί στο Α΄ έτος των ιατρικών σχολών μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 1996-1997 απαλλάσονται από την υποχρέωση Υπηρεσίας υπαίθρου σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.2519/1997 αρθ.26 παρ.3 (Φ.Ε.Κ. 165/21-8-1997 τ. Α΄).

Τυχόν υποβληθείσες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψη.

ΠΡΟΣΟΧΗ : δεν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα.....αλλά ......σήμερα....αύριο....ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ!

Το νεότερο στην όλη υπόθεση είναι πως ναι μεν θα ισχύσει η απαλλαγή, αλλά δεν θα στερεί το δικαίωμα σε κανέναν να διεκδικήσει θέση αγροτικού ιατρείου εφόσον το επιθυμεί.

Απλά θα μπορούν όσοι θέλουν να διοριστούν στο δημόσιο και έχουν πρώτο έτος εγγραφής το 1996-1997 να ζητάνε την απαλλαγή τους από το αγροτικό και δεν θα χρειάζονται βεβαίωση εκλπήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου για να διοριστούν στο Ε.Σ.Υ.

Οπότε τυχών υποβληθείσες αιτήσεις ΘΑ λαμβάνονται υπόψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην νέα διάταξη της τροπολογίας-κανονιστική θα αναγράφεται απ' όσο γνωρίζω η λέξη "δίναται", δηλαδή θα είναι στην δυνατότητα του ιατρού να δηλώσει. Δεν θα αποκλείονται, απλά θα μπορούν να διορίζονται στο δημόσιο όσοι έχουν κάνει εγγραφή πριν το 1996-1997 χωρίς βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Αυτό το πλήρους κατάργησης??????????? δεν το πολυκατάλαβα.

Αν αναφέρεσαι στα αγροτικά, να σου πω και ένα μυστικό (παρακαλούνται τα υπόλοιπα μέλη να μην το διαβάσουν)

-ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ 12ΜΗΝΟ (3 ΜΗΝΕΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ+9 ΜΗΝΕΣ Π.Ι.)-

ανάμεσα στις παύλες το γράφω! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά θα μπορούν όσοι θέλουν να διοριστούν στο δημόσιο και έχουν πρώτο έτος εγγραφής το 1996-1997 να ζητάνε την απαλλαγή τους από το αγροτικό και δεν θα χρειάζονται βεβαίωση εκλπήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου για να διοριστούν στο Ε.Σ.Υ.

Yπάρχουν πολλοί συνάδερφοι οι οποίοι βρίσκονται να κάνουν ειδικότητα και δεν θέλουν να κάνουν αγροτικό. Συνάδερφοι που κάνουν ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης κυρίως και δεν είχαν καταφέρει να κάνουν αγροτικό πριν την εναρξή τους. Γι' αυτούς η διάταξη αυτή είναι ευεργητική διότι δεν θα επιθυμούσαν να τρέχουν στην επαρχία την στιγμή που ετοιμάζουν τα ιατρεία τους ή οτιδήποτε άλλο! Φανταστήτε έναν μικροβιολόγο που δεν είχε κάνει αγγροτικό να ήταν υποχρεωμένος να κάνει, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην νέα διάταξη της τροπολογίας-κανονιστική θα αναγράφεται απ' όσο γνωρίζω η λέξη "δίναται", δηλαδή θα είναι στην δυνατότητα του ιατρού να δηλώσει. Δεν θα αποκλείονται, απλά θα μπορούν να διορίζονται στο δημόσιο όσοι έχουν κάνει εγγραφή πριν το 1996-1997 χωρίς βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Αυτό το πλήρους κατάργησης??????????? δεν το πολυκατάλαβα.

Αν αναφέρεσαι στα αγροτικά, να σου πω και ένα μυστικό (παρακαλούνται τα υπόλοιπα μέλη να μην το διαβάσουν)

-ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ 12ΜΗΝΟ (3 ΜΗΝΕΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ+9 ΜΗΝΕΣ Π.Ι.)-

ανάμεσα στις παύλες το γράφω! :P

σχετικα με το μυστικο τασο:εμεις θα το προλαβουμε?να υπολογιζω δηλαδη οτι θα μεινω 3 μηνες περισσοτερο ή παει πια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάσαι πέρυσι τέτοιο καιρό περίπου άλλαξε ο χρόνος διάρκειας του αγροτικού από 15 μήνες σε 9.

Όσοι ήταν ήδη διορισμένοι πριν την ημερομηνία έκδοσης του νόμου κάνανε κανονικά 15 μήνες.

Άρα όποιος διοριστεί πριν την οποιαδήποτε αλλαγή (δημοσίευση νέου νόμου) θα κάνει κανονικά 9 μήνες.

Αυτοί που θα διοριστούν βάσει των αποτελεσμάτων της προκήρυξης Μαρτίου και Απριλίου θα κάνουν 9 μήνες, αφού οι προκηρύξεις αυτές δημοσιεύτηκαν βάσει του νόμου που αναφέρει διάρκεια θητείας αγροτικού 9 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν....

πρέπει να το δούμε σφαιρικά το θέμα αγροτικό , στο υπουργείο έχουν το εξής σκεπτικό ότι δεν κινείται χορταριάζει όπως οι πέτρες που δεν κυλούν για αυτό κάθε τρεις και λίγο κάνουν αλλαγές στο αγροτικό και αυτοί να μην πλήττουν και εμείς να έχουμε ν ασχολούμαστε με αυτούς…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.