Jump to content

μείωση του χρονου ειδικοτητας στο γενικο κομματι?


prophete

Recommended Posts

Αν κάποιος αποφασίσει να αλλάξει χρόνο ειδίκευσης προτου του έρθει ο διορισμός (πράγμα που όπως λέτε δεν απαγορεύεται) τοτε την έχουμε πατήσει. Άμα είναι έτσι αλλάζω και εγώ τα χαρτιά μου από 2 χρόνια Παθολογίας σε πλήρη και στα 31 μου έχω ειδικότητα!!!! Βλακειες μεγάλης ολκής.

Δηλαδή τι; Μας βάζουν να πλακωνόμαστε μεταξύ μας και ο σώζων εαυτον σωθείτο; Σε αυτή τη χώρα άλλο θες να κάνεις άλλο καταλήγεις να κανεις και να πανε να πνιγουν οι υπολοιποι; Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου

Και ομως αυτο γινεται και μαλιστα συχνα ειδικα στην Παθολογια . Αλλαζουν στην πορεια γνωμη οταν βλεπουν τις τρελες αναμονες και τελικα πανε για πληρη παθολογια αντι για καρδιολογια η κατι αλλο .

Βεβαια καποιες φορες γινεται και το αντιστροφο . Δηλωνουν για πληρη [ειδικα αρκετοι Κυπριοι που στην Κυπρο δεν τους δινεται πληρη ειδικοτητα(π.χ. αναισθησιολογια) ] και οταν φθανει η ωρα , κανουν οσο τους εχει απομεινει .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Last Reply

Interesting!

So, if I were to switch to psych in greece...

Could I come back, work for one year as a neurologist, then get 15m of greek psych + 3y of uk psych recognised and take the greek specialty exam, by-passing the psych waiting list?!

Sorry ‘justice4all’, your cause is noble, but if there is a loophole people WILL use it.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι τοσο απλο συναδελφε firefly.

1.αν βρεθουν "υπερειδικευμενοι" με 48 μηνες ψυχιατρικης αντι 42 εχει κυρωσεις.ο επιπροσθετος και μη αναγκαιος χρονος ειδικευσης τιμωρειται(δε μιλω για παρατασεις)

2.αν δεν τους αναγνωριστει το 6μνο ψυχιατρικης ως ειδικευση στην ψυχιατρικη ενηλικων(γιατι σωστα αναφερεται παραπανω δεν εχει προηγηθει η ασκηση στην νευρολογια),τοτε θα εχουν κανει τζαμπα 6 μηνες ειδικοτητα ψυχιατρικης στην ελλαδα!!!!αυτο νομιζω θα εινα emjawdrop

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι τοσο απλο συναδελφε firefly.

1.αν βρεθουν "υπερειδικευμενοι" με 48 μηνες ψυχιατρικης αντι 42 εχει κυρωσεις.ο επιπροσθετος και μη αναγκαιος χρονος ειδικευσης τιμωρειται(δε μιλω για παρατασεις)

2.αν δεν τους αναγνωριστει το 6μνο ψυχιατρικης ως ειδικευση στην ψυχιατρικη ενηλικων(γιατι σωστα αναφερεται παραπανω δεν εχει προηγηθει η ασκηση στην νευρολογια),τοτε θα εχουν κανει τζαμπα 6 μηνες ειδικοτητα ψυχιατρικης στην ελλαδα!!!!αυτο νομιζω θα εινα emjawdrop

Τι εννοείς ότι ο επιπρόσθετος χρόνος ειδίκευσης τιμωρείται; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[quote name='justice for all' date='Feb 5 2008, 09:30 ' post='2584

ενημερωσα παντως την νομαρχεια που δηλωσα και θα παω με δικηγορο ζητωντας την λιστα αυτων που αλλαξαν την νευρολογια απο 6 μηνες σε 1 χρονο

σου απαντησε καποια νομαρχια οτι ειναι παρανομο?και ποια νομαρχια ειναι αυτη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις ενιαίες ειδικότητες όταν δεν πρόκειται για παθολογία και χειρουργική?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν πας με δικηγορο...τι?

Αν θυμαμαι καλα...δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει για παραδειγμα να αλλαξει καποιος γνωμη απο 2 χρονια παθολογια σε πληρη.Αρα, γιατι οχι και απο 6μηνες νευρο σε 1 χρονο?

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, αλλα σε κλαιω.

Έτσι ακριβώς είναι! Οπότε δεν μπορεί κάποιος να καταγγείλει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν πας με δικηγορο...τι?

Αν θυμαμαι καλα...δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει για παραδειγμα να αλλαξει καποιος γνωμη απο 2 χρονια παθολογια σε πληρη.Αρα, γιατι οχι και απο 6μηνες νευρο σε 1 χρονο?

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, αλλα σε κλαιω.

Έτσι ακριβώς είναι! Οπότε δεν μπορεί κάποιος να καταγγείλει τίποτα.

για τελευταια φορα, βαση του νομου δεν μπορει η ψυχιατρικη να εχει προηγηθει της νευρολογιας σε αυτους που θελουν να κανουν τελικη ειδικοτητα ψυχιατρικης. Υπαρχει φεκ. Σε απαντηση στον ΧΑΡΗ31, ενημερωσα την νομαρχεια ,μου απαντησαν ,δεν το ειχαμε σκεφτει. Απο εκει και περα θα κανω ενστασεις και μην ξεχναμε οτι ειναι δεκαδες σαν και εμενα που βλεπουν την αναμονη τους να παρατεινεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορεις να κανεις ψ πριν απο νευρο...

ΑΛΛΑ, αν αλλαξεις ...δεν μπορουν να μην σου αναγνωρισουν τα ‘δεδουλευμενα’. Εκτος αν εχεις καποιο μεσο, και αλλαξεις το νομο,και γινεις εσυ ο θυτης στα ονειρα των αλλων πικραμενων. Δεν εισαι ο μοναδικος που τον εφαγε το συστημα.

Μανια ο καθε αδικημενος με το δικηγορο του...Ξεκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαίνεται ότι με όλο αυτό το μπάχαλο στο τέλος θα βγάλουν μα εγκύκλιο που να λέει ότι επιτρέπεται η αντίστροφη άσκηση...

ΥΓ1: Μπορούμε παρακαλώ να γράφουμε όοοοολοι τη νομαρχία με γιώτα;

ΥΓ2: Κυρώσεις αν κάνεις παραπάνω ειδικότητα, ακόμα και δεύτερη ειδικότητα δεν υπάρχουν. Απλώς δεν πληρώνεσαι για το παραπάνω (μόνο εφημερίες). Ξέρω περίπτωση κοπέλας που πήγαινε για Παθαν, και στα 4 χρόνια αποφάσισε να αλλάξει σε κυτταρολογία, είχε κάνει δηλαδή 2 χρόνια παραπάνω Παθαν, για τα οποία μετά (που έκανε Κυτταρολογία αντί Παθαν πλέον) δεν πληρώθηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαίνεται ότι με όλο αυτό το μπάχαλο στο τέλος θα βγάλουν μα εγκύκλιο που να λέει ότι επιτρέπεται η αντίστροφη άσκηση...

ΥΓ1: Μπορούμε παρακαλώ να γράφουμε όοοοολοι τη νομαρχία με γιώτα;

ΥΓ2: Κυρώσεις αν κάνεις παραπάνω ειδικότητα, ακόμα και δεύτερη ειδικότητα δεν υπάρχουν. Απλώς δεν πληρώνεσαι για το παραπάνω (μόνο εφημερίες). Ξέρω περίπτωση κοπέλας που πήγαινε για Παθαν, και στα 4 χρόνια αποφάσισε να αλλάξει σε κυτταρολογία, είχε κάνει δηλαδή 2 χρόνια παραπάνω Παθαν, για τα οποία μετά (που έκανε Κυτταρολογία αντί Παθαν πλέον) δεν πληρώθηκε.

Το παραβλέπω.....έφαγες το γιώτα

Η συνάδελφος, άλλαξε ειδικότητα.

Εάν όμως είχε δηλώσει Ιατροδικαστική και έκανε πρώτο έτος ειδίκευσης Παθά και κατά το χρονικό διάστημα του πρώτου έτους επιθυμούσε να κάνει τελική ειδικότητα Παθά δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τελευταια φορα, βαση του νομου δεν μπορει η ψυχιατρικη να εχει προηγηθει της νευρολογιας σε αυτους που θελουν να κανουν τελικη ειδικοτητα ψυχιατρικης. Υπαρχει φεκ. Σε απαντηση στον ΧΑΡΗ31, ενημερωσα την νομαρχεια ,μου απαντησαν ,δεν το ειχαμε σκεφτει. Απο εκει και περα θα κανω ενστασεις και μην ξεχναμε οτι ειναι δεκαδες σαν και εμενα που βλεπουν την αναμονη τους να παρατεινεται.

δεν προκειται περι αντιστροφης ασκησης!παθολογια αναγνωριζεις απο το αγροτικο.το αν στο τελος αναγνωριζεις την αρχικη ψυχιατρικη 'η οχι ειναι δευτερευον θεμα που επεται της νευρολογιας!δεν βλεπω κατι το παρανομο στο ολο σκεπτικο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τελευταια φορα, βαση του νομου δεν μπορει η ψυχιατρικη να εχει προηγηθει της νευρολογιας σε αυτους που θελουν να κανουν τελικη ειδικοτητα ψυχιατρικης. Υπαρχει φεκ. Σε απαντηση στον ΧΑΡΗ31, ενημερωσα την νομαρχεια ,μου απαντησαν ,δεν το ειχαμε σκεφτει. Απο εκει και περα θα κανω ενστασεις και μην ξεχναμε οτι ειναι δεκαδες σαν και εμενα που βλεπουν την αναμονη τους να παρατεινεται.

δεν προκειται περι αντιστροφης ασκησης!παθολογια αναγνωριζεις απο το αγροτικο.το αν στο τελος αναγνωριζεις την αρχικη ψυχιατρικη 'η οχι ειναι δευτερευον θεμα που επεται της νευρολογιας!δεν βλεπω κατι το παρανομο στο ολο σκεπτικο!

Η δηλωση της Νευρολογιας ομως γινεται τωρα με νεους ορους, με την αναγνωριση της Παθολογιας απ'το αγροτικο συνεπως θα πρεπει να γινει καινουρια δηλωση νευρολογιας για 1χρονο απ'την αρχη και ταυτοχρονα πληρη ψυχιατρικη. Λογικα τους 18μ Ψυχιατρικης θα τους αναγνωρισεις κ θ'αφαιρεθουν απ'το τελικο κομματι.

Αλλιως στην περιπτωση αυτη εχεις παρακαμψει τη λιστα αναμονης. Η "παλια" δηλωση Νευρολογιας για 6μηνες εγινε γιατι ξεκινησες το 18μηνο Ψυχιατρικης με τελικη ειδικοτητα ΠαιδοΨ. Αρα λογικα ειναι παρανομο να παραμεινει η παλια αιτηση Νευρολογιας κ ν'αλλαχτει σε 1χρονο απο 6μηνες. Διαφερει απο την περιπτωση της Παθολογιας που τα 2χρονια γινονται πληρη στο οτι εκει προκειται για 1ο Γενικο μερος που απαιτει μονο πτυχιο για τη δηλωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τελευταια φορα, βαση του νομου δεν μπορει η ψυχιατρικη να εχει προηγηθει της νευρολογιας σε αυτους που θελουν να κανουν τελικη ειδικοτητα ψυχιατρικης. Υπαρχει φεκ. Σε απαντηση στον ΧΑΡΗ31, ενημερωσα την νομαρχεια ,μου απαντησαν ,δεν το ειχαμε σκεφτει. Απο εκει και περα θα κανω ενστασεις και μην ξεχναμε οτι ειναι δεκαδες σαν και εμενα που βλεπουν την αναμονη τους να παρατεινεται.

δεν προκειται περι αντιστροφης ασκησης!παθολογια αναγνωριζεις απο το αγροτικο.το αν στο τελος αναγνωριζεις την αρχικη ψυχιατρικη 'η οχι ειναι δευτερευον θεμα που επεται της νευρολογιας!δεν βλεπω κατι το παρανομο στο ολο σκεπτικο!

Η δηλωση της Νευρολογιας ομως γινεται τωρα με νεους ορους, με την αναγνωριση της Παθολογιας απ'το αγροτικο συνεπως θα πρεπει να γινει καινουρια δηλωση νευρολογιας για 1χρονο απ'την αρχη και ταυτοχρονα πληρη ψυχιατρικη. Λογικα τους 18μ Ψυχιατρικης θα τους αναγνωρισεις κ θ'αφαιρεθουν απ'το τελικο κομματι.

Αλλιως στην περιπτωση αυτη εχεις παρακαμψει τη λιστα αναμονης. Η "παλια" δηλωση Νευρολογιας για 6μηνες εγινε γιατι ξεκινησες το 18μηνο Ψυχιατρικης με τελικη ειδικοτητα ΠαιδοΨ. Αρα λογικα ειναι παρανομο να παραμεινει η παλια αιτηση Νευρολογιας κ ν'αλλαχτει σε 1χρονο απο 6μηνες. Διαφερει απο την περιπτωση της Παθολογιας που τα 2χρονια γινονται πληρη στο οτι εκει προκειται για 1ο Γενικο μερος που απαιτει μονο πτυχιο για τη δηλωση.

δεν παρακαμπτω αναμονη νευρολογιας.η αιτηση μου εγινε το 2005 και η θεση θα ανοιξει το 2009!δεν θα το ονομαζα αυτο παρακαμψη!ισα-ισα που με δεδομενο οτι η παθολογια αναγνωριζεται λογω του αγροτικου(2004),θα μπορουσα δυνητικα να ισχυριστω οτι θα επρεπε ηδη να εχω ξεκινησει!!(τραβηγμενο εννοειται!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν παρακαμπτω αναμονη νευρολογιας.η αιτηση μου εγινε το 2005 και η θεση θα ανοιξει το 2009!δεν θα το ονομαζα αυτο παρακαμψη!ισα-ισα που με δεδομενο οτι η παθολογια αναγνωριζεται λογω του αγροτικου(2004),θα μπορουσα δυνητικα να ισχυριστω οτι θα επρεπε ηδη να εχω ξεκινησει!!(τραβηγμενο εννοειται!!)

Εχω την εντυπωση οτι παρακαμπτεις κ παλι. Αν δηλωνες απο την αρχη ψυχιατρικη θα περιμενες για παθολογια πρωτα κ θα εκανες τη δηλωση για νευρολογια πολυ μετα το 2005. Κ σκεψου οτι τωρα θα κανεις κ 1,5 χρονο ψυχιατρικη λιγοτερο, δλδ θα τελειωσεις πολυ νωριτερα. Δυστυχως μας εχουν βαλει στο τριπακι ν'ασχολουμαστε με τετοιες τριχες κ αυτο ειναι θλιβερο. Ποσο δικιο εχουν drkot κ usmeds...

Παρ'ολα αυτα επειδη οι κανονες ειναι αυτοι εδω κ επειδη προκειται για το μελλον μας εγω προσωπικα θα εκανα ενσταση εαν αντιλαμβανομουνα τετοιου ειδους μεταβολη μπροστα απο μενα στη λιστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Με την ολοκλήρωση του Αγροτικού "αφαιρούνται" τελικά οι 6μήνες Παθολογίας από την ειδικότητα της Ψυχιατρικής ????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την ολοκληρωση του αγροτικου αφαιρουνται και 6 μηνες χειρουργικη απο το γενικο κομματι?

ναι.εγω θα κανω 6 μηνες γεν.χειρουργικη γιατι εχω κανει αγροτικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την ολοκληρωση του αγροτικου αφαιρουνται και 6 μηνες χειρουργικη απο το γενικο κομματι?

ναι.εγω θα κανω 6 μηνες γεν.χειρουργικη γιατι εχω κανει αγροτικο

καλα ειναι πολυ ο,τι να'ναι....δηλαδη γραφοντας φαρμακα σε ενα αγροτικο τι μαθαινεις απο χειρουργικη τοσο πολυ που αφαιρουνε και 6 μηνες απο την ειδικοτητα.....ειναι για πολλα γιαουρτια οι ανθρωποι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την ολοκλήρωση του Αγροτικού "αφαιρούνται" τελικά οι 6μήνες Παθολογίας από την ειδικότητα της Ψυχιατρικής ????

Ναι

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.