Jump to content

μείωση του χρονου ειδικοτητας στο γενικο κομματι?


prophete

Recommended Posts

ΥΣ. Ακόμα και αν τελικά δωθεί και νέα εγκύκλιος και πουν ότι αναγνωρίζονται 6 μήνες μπάχαλο θα γίνει.

θα γίνει όπως με τα αγροτικά που στην αρχή όλοι χάρηκαν γιατί θα μέναν λιγότερο στις κάτω ραχούλες και όλοι πίστεψαν ότι θα δουλέψουν τα διπλάσια άτομα και θα μειωθεί η ανεργία μέχρι που ήρθαν οι ρυθμοί του υπουργείου να τους διαψεύσουν (αφήνω έξω τα νοσοκομεία που απολύουν πλέον τους αγροτικούς με το που εμφανίζεται ο τριμηνίτητης αφήνοντας για 3 μήνες σκοπίμως ακάλυπτα τα αγροτικά εκτώς των θέσεων που αδειάζουν λόγω παραιτήσεως του αγροτικού ιατρού)

έστω ότι δίνεται η δυνατότητα στους ειδικευόμενους να αναγνωρισουν 3μηνο ή 6μηνο ειδικότητας... οι περισσότερες χειρουργικές ειδικότητες θέλουν 12μηνο που μέχρι πρόσφατα λόγω του τριμήνου πρακτικά γινόταν 9μηνο...

ποιος θα πει τώρα εγώ αυτό το 9μηνο θέλω να το κάνω 6μηνο και να παρακαλάω μετά για 40 μέρες παράταση μέχρι να ρθει ο επόμενος?τόσο πολύ θέλουν όλοι την ανεργία

(τη στιγμή που το επίδομα ανεργίας με αυτές τις αλλαγές μοιάζει άπιαστο όνειρο για όσους ειναι στις αρχές τις ειδικότητας)

δεν νομίζω ότι όλοι θα τρέξουν να κάνουν μικρότερο κομμάτι για να πέσουν οι αναμονές. ο καθένας προσπαθεί να μείνει στο νοσοκομείο και να έχει ένα σταθερό εισόδημα για όσο μπορεί περισσότερο.

μικρό παράδειγμα είναι όσοι δηλώνουν δεύτερο κομμάτι ειδικότητας. ποιος μπορεί να ελέγξει πλεον αν αυτός που δηλώνει πλήρη ειδικότητα εκμεταλευόμενος τον νόμο δεν έχει κάνει και κάποιο κομμάτι αλλού και δεν το αποκρύπτει για να δουλέψει παραπάνω?

ειδικά για ειδικότητες που δεν έχουν άγχος να προλάβουν κάποιες θέσεις όπως πχ οι γενικοί γιατροί που σκοτώνονται ποιος θα τελειώσει πρώτος να χτυπήσει τις καλύτερες θέσεις.

ποιος ελέγχει τι θα δηλώσει ο καθένας ότι έχει κάνει ή οτι θα κάνει?

όλα επαφίονται σε μια υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει ο καθένας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν, για να λύσουμε το θέμα....μπορεί στο υπουργείο να μην ξέρουν ελληνικά και να το έχουν αποδείξει δεκάδες φορές, αλλά εμείς ξέρουμε!

Αν λοιπόν έχεις παρακολουθήσει το θέμα από την αρχή, ξέρεις ότι η αρχική διατύπωση ήταν συγκεχυμένη γιατί στο 3Γ δε φαίνεται αν μιλάει για το τρίμηνο που αναφέρει παραπάνω ή για ένα επιπλέον τρίμηνο! Τώρα όμως, με τη νέα οδηγία,αν βάλεις κάτω νόμο και οδηγία, καταλήγεις ότι απλά αναγνωρίζουν 3μήνες από το τρίμηνο του νοσοκομείου σαν ό,τι ειδικότητα θες + 3 μήνες κατ' επιλογή παθολογία ή χειρουργική αν έχεις τελειώσει το αγροτικό σου!

Απλά ελληνικά είναι....Αμάντα, μέχρι χθες πίστευα κι εγώ αυτό που λες εσύ...αλλά αν το διαβάσεις σωστά νομίζω ότι πια έχει διευκρινιστεί με την οδηγία η ασάφεια!

Τώρα το αν θα χρησιμοποιούν στην ουσία οι ειδικευόμενοι το τρίμηνο επιπλέον που δίνει ο νόμος...είναι άλλο θέμα! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είναι προσωπική η διαφορά ούτε έχω το αλάθητο

απλά εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάει για 3 μήνες και όχι για 3 και 3 ακόμα μήνες

ήξεις αφίξεις ουκ εν τω πολέμω θνήσκεις

που μπαίνει το κόμμα πυθία?

(μιας και είναι της μοδός τα αρχαία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emno Καλώς...διαφωνούμε! Για μένα ήξεις αφίξεις είναι μόνο ο νόμος, όχι κι η διευκρινιστική οδηγία....

Το κακό είναι ότι αφού εσύ (που παρακολουθείς τη νομοθεσία ανελλιπώς) δεν πείθεσαι, σιγά μην έχουν πειστεί οι νομαρχίες και τα νοσοκομεία! Θα πάρω Αλεξ/πολη να ρωτήσω πώς ερμηνεύει την Πυθία η αγαπητή υπάλληλος που με ενδιαφέρει προσωπικά...αλλά δεν είναι κρίμα να μην μπορούν να βγάλουν μια οδηγία που να μπορεί να γίνει κατανοητή από όλους τους εγγράμματους ανθρώπους; Τόσο αγράμματοι είναι τελικά;;; :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν είχε αλλάξει ο νόμος για την δήλωση ειδικότητας με τη λήψη πτυχίου και όχι με την ολοκλήρωση της υπηρεσίες υπαίθρου και θα ορίζονταν αρχικά ομάδες για κληρώσεις στάλθηκαν 3 διευκρινιστικές οδηγίες από το υπουργείο

οι μισές νομαρχίες τις έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια και έκαναν τις κληρώσεις όπως τους συνέφεραν για να τακτοποιήσουν δικούς τους....

δεν είναι περίεργο λοιπόν να δούμε και νέα οδηγία κάποια στιγμή που να αποσαφηνίζει αν θα αναγνωρίζεται 3μηνο ή εξαμηνο για όσους χρειάζονται κομμάτι χειρορργικής ή παθολογίας και δεν έχουν κάνει απόσπαση σε νοσοκομείο.

αλλά πιθανώς ο πιο σύντομος δρόμος θα ήταν ζητηθούν νέες διευκρηνίσεις γραπτώς από το υπουργείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρακτικα το επιπλεον 3μηνο χειρουργικης η παθολογιας εξυπηρετει μονο τους ψυχιατρους που ετσι με το αγροτικο μονο αναγνωριζουν 6 μηνες στο συνολο παθολογιας κ μπορουν να δηλωσουν νευρολογια και ψυχιατρικη μαζι. Ετσι δεν χρειαζεται να περιμενουν 3-4 χρονια για να κανουν ενα 3μηνο παθολογιας κ να δηλωσουν τα υπολοιπα μερη.

Οσο για την οδηγια της νομαρχιας κατα την ταπεινη μου αποψη ερμηνευεται ως εξης

1)μετα το 3μηνο παιρνεις πιστοποιητικο ευδοκιμης ασκησης κ αναγνωριζεις 3 μηνες οιασδηποτε ειδικοτητας επιλεξεις. Που παει να πει οτι αν δεν ολοκληρωσεις το αγροτικο εχεις την ευδοκιμη ασκηση κ το αναγνωρισμενο 3μηνο οιασδηποτε ειδικοτητας οπως ισχυε κ παλιοτερα. Η μονη διαφορα ειναι οτι αντι για 1μ παθολογια+1μ καρδιολογια+1μ παθολογια το 3μηνο γινεται 1,5μ παθολογια+1,5μ χειρουργικη

2) Αφου ηδη λεει στο 1 για την αναγνωριση του 3μηνου γιατι να υπαρχει 2η παραγραφος διευκρινιστικη? Η οποια λεει για αναγνωριση 3μηνες χειρουργικης ή παθολογιας για τους εκπληρωσαντες, δλδ σ'αυτους που ολοκληρωνουν το αγροτικο. Επιπλεον δε αναφερεται στην βεβαιωση ολοκληρωσης υπηρεσιας υπαιθρου.

Συνοψιζοντας,

α)με το 3μηνο του αγροτικου αναγνωριζεται 3μηνο για ολες τις ειδικοτητες (οπως κ παλαιοτερα)

β)με την ολοκληρωση αναγνωριζονται αλλοι 3μηνες γι'αυτους που εχουν ειτε χειρουργικη ειτε παθολογια γεν μερος (δεν μπορω να καταλαβω αν το "κατ'επιλογην των ιδιων" παει στην επιλογη παθ-χει ή στο αν θελουν ν'αναγνωρισουν το επιπλεον 3μηνο).

Κατα την αποψη μου δεν υπαρχουν περιθωρια παρερμηνειας της διευκρινισης της νομαρχιας. Τωρα αν ηθελαν να βολεψουν καποιο δικο τους παιδι κ σε λιγες μερες αλλαξουν παλι διατυπωση ειναι μια αλλη ιστορια... Α ρε ελλαδιτσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι 6μηνο κατα το υπουργειο.αυριο θα το ρωτησω και στη νομαρχια αρκαδιας.αυτο που θελω να ρωτησω αν ξερετε ειναι 1)εχω κανει 11 μηνες αγροτικο(3+8) και παραιτηθηκα για εναρξη ειδικοτητας.τωρα με τουσ 3+6 μπορω να παρω τη"βεβαιωση εκπληρωσης"? 2)ειμαι σε αναμονη για νευρολογια 6 μηνων για παιδοψυχιατρικη.μπορω με το νεο νομο να αναγνωρισω 6 μηνες παθολογια και αλλαζοντας ειδικοτητα για ψυχιατρικη να κανω 1 χρονο νευρολογια χωρις να χασω τη σειρα στη λιστα αναμονης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσοι δηλώνουν δεύτερο κομμάτι ειδικότητας. ποιος μπορεί να ελέγξει πλεον αν αυτός που δηλώνει πλήρη ειδικότητα εκμεταλευόμενος τον νόμο δεν έχει κάνει και κάποιο κομμάτι αλλού και δεν το αποκρύπτει για να δουλέψει παραπάνω?

ποιος ελέγχει τι θα δηλώσει ο καθένας ότι έχει κάνει ή οτι θα κάνει?

όλα επαφίονται σε μια υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει ο καθένας....

Λοιπόν, επειδή αυτή την απορία είχα και εγώ το έψαξα λίγο.

Κάτι παίζει ότι μέσω του Υπουργείου Οικονομικών, μπορεί να σε πιάσουν.

Επίσης καλό είναι όλοι στη λίστα να είναι λίγο υποψιασμένοι και να ελέγχουν τους από πάνω τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι το 3+3 ήταν εξαρχής η πιο λογική ερμηνεία της τροπολογίας των προμηθειών. 3 μήνες= τρίμηνο και 3 μήνες= για όλους τους εκπληρώσαντες. Νομίζω απλό. Και ακόμα πιο λογικό αν έχει κάποιος παρακολουθήσει την προσπάθεια του Υπουργείου να βγάλει από τη μέση το τρίμηνο των Ψυχιάτρων. Η εγκύκλιος της Νομαρχίας απλά επιβεβαιώνει αυτές τις αρχικές εκτιμήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι 6μηνο κατα το υπουργειο.αυριο θα το ρωτησω και στη νομαρχια αρκαδιας.αυτο που θελω να ρωτησω αν ξερετε ειναι 1)εχω κανει 11 μηνες αγροτικο(3+8) και παραιτηθηκα για εναρξη ειδικοτητας.τωρα με τουσ 3+6 μπορω να παρω τη"βεβαιωση εκπληρωσης"? 2)ειμαι σε αναμονη για νευρολογια 6 μηνων για παιδοψυχιατρικη.μπορω με το νεο νομο να αναγνωρισω 6 μηνες παθολογια και αλλαζοντας ειδικοτητα για ψυχιατρικη να κανω 1 χρονο νευρολογια χωρις να χασω τη σειρα στη λιστα αναμονης?

Εμεις που περιμεναμε 3 και 4 χρονια για 3 μηνες παθολογιας για να δηλωσουμε ψυχιατρικη τι ειμαστε, μαλ..ες? Εγω παντως αν δω τετοιες αλλαγες στην λιστα μπροστα μου στην νευρολογια θα αρχισω τις μηνυσεις. Αλλοιμονο αν γυριζαν ολοι τους 6 μηνες νευρολογισς σε 1 χρονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμεις που περιμεναμε 3 και 4 χρονια για 3 μηνες παθολογιας για να δηλωσουμε ψυχιατρικη τι ειμαστε, μαλ..ες? Εγω παντως αν δω τετοιες αλλαγες στην λιστα μπροστα μου στην νευρολογια θα αρχισω τις μηνυσεις. Αλλοιμονο αν γυριζαν ολοι τους 6 μηνες νευρολογισς σε 1 χρονο.

Οι νόμοι αλλάζουν. Δεν ξέρω τι δικαιούται να κάνει ο Χάρης 31 και τι όχι, αλλά αν είναι να αισθάνεσαι μαλ@κας κάθε φορά που αλλάζει εις βάρος σου ένας νόμος στην Ελλάδα θα νιώσεις αυτό το συναίσθημα πολλές φορές ακόμη.

Πχ, εγώ το αισθάνομαι κάθε φορά που μου λένε για τον περίφημο νόμο του 10% με τον οποίον οι μεταγενέστεροι μπορούν να πάνε σε άλλες σχολές πλην ιατρικής (στην ουσία σε όποια σχολή θέλουν, αφού έχουν τις υψηλότερες βαθμολογίες) ενώ η δική μου φουρνιά πρέπει να ακολουθεί ισοβίως αυτό που διάλεξε στα 17 της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα πρόσφατα ότι ενδέχεται να αλλαξει (πέραν της αναγνώρισης ή όχι του αγροτικού) το γενικό μέρος κάποιων ειδικοτήτων. Για παράδειγμα η Καρδιολογία και η Ενδοκρινολογία από εκεί που απαιτούσαν δύο χρόνια Παθολογίας θα απαιτούν πλέον ένα. Η λογική πίσω από αυτό το εγχείρημα είναι η μέιωση του χρόνου αναμονής για το πρώτο μερος. Γνωρίζει κάποιος για αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει ξαναακουστεί πριν κανά χρόνο. Είναι εντυπωσιακό κόλπο. Από εκεί που περίμενε κάποιος 8 χρόνια για Ενδοκρινολογία με τα 6 άνεργος, τώρα θα περιμένει 7 χρόνια άνεργος. Μεγαλοφυές. Η Ενδοκρινολογία πρέπει να γίνει 3 χρόνια στην Ελλαδα (ειδικό κομμάτι), αν θέλουν να ρίξουν λίγο τις αναμονές και με δεδομένο ότι το αντικείμενο καλύπτεται άνετα σε 3 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως παιδια πηγα στο υπουργειο και ειπαν οτι μειωνεται κατα 6μηνες η θητεια σε χειρουργικη και παθολογια ,με την προυποθεση φυσικα να εχεις τελειωσει το αγροτικο.μερικους μας συμφερει γιατι θα μειωθει εστωκαι για λιγο η αναμονη,αλλους παλι οχι και τοσο γιατι σημαινει οτι περιμεναμε 2 και 3 χρονια για 6 γ.....ους μηνες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως παιδια πηγα στο υπουργειο και ειπαν οτι μειωνεται κατα 6μηνες η θητεια σε χειρουργικη και παθολογια ,με την προυποθεση φυσικα να εχεις τελειωσει το αγροτικο.
Αυτή είναι η επίσημη σημερινή απάντηση της κα Αρβανίτου (τμηματάρχης στις ειδικότητες).

Και για όσους θέλουν να το επαληθεύσουν κα Αρβανίτου 2105236798 και Δ/νση προσωπικού Γραφείο ειδικευόμενων Ιατρών κα Πίκουλα 2105231910.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε;;;;;;;

δηλαδη θα περιμενω 2 χρονια για 6 μηνες Γ/Χ;;

ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως παιδια πηγα στο υπουργειο και ειπαν οτι μειωνεται κατα 6μηνες η θητεια σε χειρουργικη και παθολογια ,με την προυποθεση φυσικα να εχεις τελειωσει το αγροτικο.μερικους μας συμφερει γιατι θα μειωθει εστωκαι για λιγο η αναμονη,αλλους παλι οχι και τοσο γιατι σημαινει οτι περιμεναμε 2 και 3 χρονια για 6 γ.....ους μηνες?

Τελικά έχουν δίκιο τα ανέκδοτα που λένε ότι ο Ελληνας αν είχε μια ευχή να του πραγματοποιήσει το τζίνι θα ευχόταν να ψοφήσει η αγελάδα του γείτονα...

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε παιδιά τότε το ''οιασδήποτε ειδικότητα που κολλάει?"Εγώ πχ δε θέλω να αφαιρέσω τους τρείσ μήνες απο τη χειρουργική.Με υποχρεώνουν?Δε μπορώ δηλαδή να τους αφαιρέσω απο την ορθοπεδική? emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αφαίρεση πάντως γίνεται μόνο στο γενικό κομμάτι. Όταν είχε περάσει ο Γιαννόπουλος από το Κέντρο Υγείας που δούλευα (μόλις τότε είχε ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο για 9μηνη υπηρεσία υπαίθρου) είχε διευκρινήσει οτι όσοι άρχισαν αγροτικό με το παλαιό σύστημα ( δηλαδή 3+12 μηνες) δεν είναι υποχρεωμένοι να αναγνωρίσουν εξάμηνο γιατί δεν αναγραφόταν στη σύμβαση που είχαν υπογράψει. Σε αυτήν την περίπτωση αναγνωρίζουν μονο την τρίμηνη άσκηση και την αφαιρούν από το γενικό κομμάτι. Οι γιατροί τών νέων προκυρήξεων όπως λέτε και παραπάνω αναγνωρίζουν τους 6 μήνες και αν έχουν πάρει απόσπαση σε νοσοκομείο (που είναι έγκυρο για να δώσει παθολογία ή Χειρουργική περισσότερο από ένα 6μηνο) όσο χρόνο διαρκεί η θητεία τους στο νοσοκομείο. Βέβαια τα πράγματ αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτόματα ή κατά παραγγελία;
sov αν σου πω δεν κατάλαβα μην θυμώσεις emcolgate

:) Εννοώ αν γίνεται για όλους αυτόματα ή για όσους το ζητήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως παιδια πηγα στο υπουργειο και ειπαν οτι μειωνεται κατα 6μηνες η θητεια σε χειρουργικη και παθολογια ,με την προυποθεση φυσικα να εχεις τελειωσει το αγροτικο.μερικους μας συμφερει γιατι θα μειωθει εστωκαι για λιγο η αναμονη,αλλους παλι οχι και τοσο γιατι σημαινει οτι περιμεναμε 2 και 3 χρονια για 6 γ.....ους μηνες?

Γιατί σε άλλους έξι μήνες θα προλάβαινες να μάθεις πολλά παραπάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμεις που περιμεναμε 3 και 4 χρονια για 3 μηνες παθολογιας για να δηλωσουμε ψυχιατρικη τι ειμαστε, μαλ..ες? Εγω παντως αν δω τετοιες αλλαγες στην λιστα μπροστα μου στην νευρολογια θα αρχισω τις μηνυσεις. Αλλοιμονο αν γυριζαν ολοι τους 6 μηνες νευρολογισς σε 1 χρονο.

Οι νόμοι αλλάζουν. Δεν ξέρω τι δικαιούται να κάνει ο Χάρης 31 και τι όχι, αλλά αν είναι να αισθάνεσαι μαλ@κας κάθε φορά που αλλάζει εις βάρος σου ένας νόμος στην Ελλάδα θα νιώσεις αυτό το συναίσθημα πολλές φορές ακόμη.

Πχ, εγώ το αισθάνομαι κάθε φορά που μου λένε για τον περίφημο νόμο του 10% με τον οποίον οι μεταγενέστεροι μπορούν να πάνε σε άλλες σχολές πλην ιατρικής (στην ουσία σε όποια σχολή θέλουν, αφού έχουν τις υψηλότερες βαθμολογίες) ενώ η δική μου φουρνιά πρέπει να ακολουθεί ισοβίως αυτό που διάλεξε στα 17 της.

Εδω δεν μιλαμε για ζητηματα ηθικης ταξης, μιλαμε για την ζωη μας. Δηλωσα ,οπως και αλλοι συναδελφοι. ειδικοτητα με συγκεκριμενη αναμονη. Εκανα το πρωτο τμημα ,δεν μπορει ξαφνικα η αναμονη να διπλασιαζεται απο το πουθενα. Καλω τους συναδελφους που βρισκονται στην ιδια θεση να αντιδρασουμε. Να απαιτηθει λυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως παιδια πηγα στο υπουργειο και ειπαν οτι μειωνεται κατα 6μηνες η θητεια σε χειρουργικη και παθολογια ,με την προυποθεση φυσικα να εχεις τελειωσει το αγροτικο.μερικους μας συμφερει γιατι θα μειωθει εστωκαι για λιγο η αναμονη,αλλους παλι οχι και τοσο γιατι σημαινει οτι περιμεναμε 2 και 3 χρονια για 6 γ.....ους μηνες?

Γιατί σε άλλους έξι μήνες θα προλάβαινες να μάθεις πολλά παραπάνω;

προσωπικα πιστευω ναι,θα μαθαινα.θα βλεπα σιγουρα περισσοτερα σε ενα νοσοκομειο της Αθηνας παρα αν εγραφα γαστροπροστασια στην κυρα Κατινα του χωριου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.