Jump to content

μείωση του χρονου ειδικοτητας στο γενικο κομματι?


prophete

Recommended Posts

Εδω δεν μιλαμε για ζητηματα ηθικης ταξης, μιλαμε για την ζωη μας. Δηλωσα ,οπως και αλλοι συναδελφοι. ειδικοτητα με συγκεκριμενη αναμονη. Εκανα το πρωτο τμημα ,δεν μπορει ξαφνικα η αναμονη να διπλασιαζεται απο το πουθενα. Καλω τους συναδελφους που βρισκονται στην ιδια θεση να αντιδρασουμε. Να απαιτηθει λυση.

Welcome to hotel California....Αν και δεν κατάλαβα καλά από που προκύπτιει ότι θα αυξηθεί η δικιά σου αναμονή

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Last Reply

ΠΑΙΔΙΑ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΔΗΛΑΔΗ 3+12 (ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΙΟΥΝΙΟ)

ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΕΞΑΜΗΝΟ Ή ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΓΕΝ.ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2)ειμαι σε αναμονη για νευρολογια 6 μηνων για παιδοψυχιατρικη.μπορω με το νεο νομο να αναγνωρισω 6 μηνες παθολογια και αλλαζοντας ειδικοτητα για ψυχιατρικη να κανω 1 χρονο νευρολογια χωρις να χασω τη σειρα στη λιστα αναμονης?

Κανονικα αυτο δεν επιτρεπεται γιατι για να δηλωσεις 1χρονο Νευρολογια με τελικη ειδικοτητα Ψυχιατρικη το κανεις ειτε γιατι διοριστηκες για το 6μηνο της παθολογιας, ειτε γιατι αναγνωριζεις το 6μηνο απο το αγροτικο.

Η 1η δηλωση για 6μηνο Νευρολογιας για ΠαιδοΨ εγινε σαν 1ο γενικο μερος μονο με το πτυχιο. Συνεπως αν επιθυμεις να αλλαξεις τελικη ειδικοτητα σε Ψυχιατρικη, αναγνωριζεις το 6μηνο Παθολογιας απο το αγροτικο και δηλωνεις ξανα απο την αρχη Νευρολογια για 1χρονο κ Πληρη Ψυχιατρικη ταυτοχρονα. Η 1η δηλωση Νευρολογιας θεωρειται ακυρη γιατι ηταν για 1ο μερος κ οχι για 2ο.

Θεωρω λοιπον οτι οποιος αντιληφθει καποια μεταβολη μπροστα του απο δηλωση Νευρολογιας 6μηνες σε 1χρονο μπορει να το καταγγειλει και θα δικαιωθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτόματα ή κατά παραγγελία;
sov αν σου πω δεν κατάλαβα μην θυμώσεις emcolgate

:) Εννοώ αν γίνεται για όλους αυτόματα ή για όσους το ζητήσουν.

emoops sov δεν το γνωρίζω....θα ρωτήσω και θα μάθω
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα σήμερα στο υπουργείο και μου είπαν ότι έχουν στείλει έγγραφο στα νοσοκομεία για να ισχύσει αυτόματα το εξάμηνο και για αυτούς που κάνουν ήδη το γενικό μέρος. Αναμένουμε εξελίξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή ρε παιδιά οι Νευρολόγοι θα περιμένουμε 3 χρόνια για να κάνουμε 3 μήνες παθολογία;;;;;

κατσε γιατι μπερδευτηκα τωρα

η νευρολογοι 6 μηνες παθολογια δε θελουν?οποτε αν εχεις κανει αγροτικο καλυπτεσαι φουλ.

ρε σεις η νευρολογια 4 ετη ειναι?σορι για το οφ τοπικ

το ειδα πριν λιγο καπου και κολλησα

ειναι 4 οντως??η ειναι μουφα τα χαρτια μου???3 ετη νευρα 6 μηνες παθολογια και 6 μηνες ψυχιατρικη?

ειναι δυνατον????ολοκληρη neurology σε 4????

ε?

emofftopic ,i know... emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18. ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ

Απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

* 9 μήνες Παθολογία

* 6 μήνες Κλινική Ψυχιατρική και

* 45 μήνες Νευρολογία, τα οποία περιλαμβάνουν άσκηση στην κλινική νευρολογία και σε συναφείς τομείς νευρολογίας, όπως νευροφυσιολογία, νευροχειρουργική και νευροακτινολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18. ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ

Απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

* 9 μήνες Παθολογία

* 6 μήνες Κλινική Ψυχιατρική και

* 45 μήνες Νευρολογία, τα οποία περιλαμβάνουν άσκηση στην κλινική νευρολογία και σε συναφείς τομείς νευρολογίας, όπως νευροφυσιολογία, νευροχειρουργική και νευροακτινολογία.

μουφα χαρτια μοιραζει η νεα προοπτικη τελικα :D

thanx αμαντα

βαριομουν να κουνησω το δαχτυλακι μου να κοιταξω καπου πιο επισημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2)ειμαι σε αναμονη για νευρολογια 6 μηνων για παιδοψυχιατρικη.μπορω με το νεο νομο να αναγνωρισω 6 μηνες παθολογια και αλλαζοντας ειδικοτητα για ψυχιατρικη να κανω 1 χρονο νευρολογια χωρις να χασω τη σειρα στη λιστα αναμονης?

Κανονικα αυτο δεν επιτρεπεται γιατι για να δηλωσεις 1χρονο Νευρολογια με τελικη ειδικοτητα Ψυχιατρικη το κανεις ειτε γιατι διοριστηκες για το 6μηνο της παθολογιας, ειτε γιατι αναγνωριζεις το 6μηνο απο το αγροτικο.

Η 1η δηλωση για 6μηνο Νευρολογιας για ΠαιδοΨ εγινε σαν 1ο γενικο μερος μονο με το πτυχιο. Συνεπως αν επιθυμεις να αλλαξεις τελικη ειδικοτητα σε Ψυχιατρικη, αναγνωριζεις το 6μηνο Παθολογιας απο το αγροτικο και δηλωνεις ξανα απο την αρχη Νευρολογια για 1χρονο κ Πληρη Ψυχιατρικη ταυτοχρονα. Η 1η δηλωση Νευρολογιας θεωρειται ακυρη γιατι ηταν για 1ο μερος κ οχι για 2ο.

Θεωρω λοιπον οτι οποιος αντιληφθει καποια μεταβολη μπροστα του απο δηλωση Νευρολογιας 6μηνες σε 1χρονο μπορει να το καταγγειλει και θα δικαιωθει.

νευρολογια ειναι για δευτερο μερος και στις 2 περιπτωσεις.εχω ηδη κανει 1,5 χρονο ψυχιατρικης ωςπρωτο μερος για παιδοψυχιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πω με ζαλισατε

πηγα να τα διαβασω ολα τι να διαβασω εγινε το κεφαλι μου καζανι

και μονο που σκεφτομαι οτι σε λιγο καιρο θα πρεπει κι εγω να διαβαζω ολες αυτες τις νομοθετικοπαπαριες που αλλαζουν απο μερα σε μερα μου και βασει αυτων να πρεπει να οργανωνω τη my life μού σηκωνεται η τριχα καγκελο

παω να το διασκεδασω οσο εχω ακομη καιρο! :antegeia: χαιρετω σας!!

υγ...γι αυτο τοοοο πλοιο θα σαλπααααρει για λιμααανια ξενα για λιμααανια ξεεεενα! emcolgate παραδεισος δεν ειν πουθενα θα μου πειτε

ε νταξ...εχει να κανει με το ζητουμενο του καθενος υποθετω..

ναιτ ναιτ σας

και καλα ξεμπερδεματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μονο που σκεφτομαι οτι σε λιγο καιρο θα πρεπει κι εγω να διαβαζω ολες αυτες τις νομοθετικοπαπαριες που αλλαζουν απο μερα σε μερα μου και βασει αυτων να πρεπει να οργανωνω τη my life μού σηκωνεται η τριχα καγκελο
μην αγχώνεσαι....απλά να εύχεσαι να έχει internet η AMANDA emcolgate
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μόνοι που είχαν αμφιβολίες για το τι σημαίνει η τροπολογία του ΗΓΕΤΗ Γιαννόπουλου ήταν οι υπάλληλοι του υπουργείου του αφού τον διώξανε, που επί 4 μήνες μας έλεγαν ότι ο αόριστος χρειάζεται εγκύκλιο για να ερμηνευτεί.

Τώρα με την εγκύκλιο, που διαβάζοντάς τη είναι σαν να ακούω την Πυθία μετά από έξτρα δόση, προφανώς κατάλαβαν, και αναγνωρίζουν αβέρτα. Εγώ πιστεύω ότι και άτομα που είχαν πάρει παλιά απόσπαση θα αναγνωρίσουν 2-3 χρόνια Παθολογίας ή Χειρουργικής από το αγροτικό, έτσι για να θυμόμαστε σε ποια χώρα ζούμε.

Πιστεύω ότι το πρώτο πράγμα που χρειάζεται το ΥΥΚΑ είναι ένας φιλόλογος για να τους γράφει τα κείμενα, και ότι όλοι οι γιατροί που για κάποιο απροσδιόριστο λόγο αποφασίσαμε να κάνουμε ειδικότητα σε αυτή τη χώρα πρέπει να πάμε στο Μπαγκλαντές που είναι πιο πολιτισμένα τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2)ειμαι σε αναμονη για νευρολογια 6 μηνων για παιδοψυχιατρικη.μπορω με το νεο νομο να αναγνωρισω 6 μηνες παθολογια και αλλαζοντας ειδικοτητα για ψυχιατρικη να κανω 1 χρονο νευρολογια χωρις να χασω τη σειρα στη λιστα αναμονης?

Κανονικα αυτο δεν επιτρεπεται γιατι για να δηλωσεις 1χρονο Νευρολογια με τελικη ειδικοτητα Ψυχιατρικη το κανεις ειτε γιατι διοριστηκες για το 6μηνο της παθολογιας, ειτε γιατι αναγνωριζεις το 6μηνο απο το αγροτικο.

Η 1η δηλωση για 6μηνο Νευρολογιας για ΠαιδοΨ εγινε σαν 1ο γενικο μερος μονο με το πτυχιο. Συνεπως αν επιθυμεις να αλλαξεις τελικη ειδικοτητα σε Ψυχιατρικη, αναγνωριζεις το 6μηνο Παθολογιας απο το αγροτικο και δηλωνεις ξανα απο την αρχη Νευρολογια για 1χρονο κ Πληρη Ψυχιατρικη ταυτοχρονα. Η 1η δηλωση Νευρολογιας θεωρειται ακυρη γιατι ηταν για 1ο μερος κ οχι για 2ο.

Θεωρω λοιπον οτι οποιος αντιληφθει καποια μεταβολη μπροστα του απο δηλωση Νευρολογιας 6μηνες σε 1χρονο μπορει να το καταγγειλει και θα δικαιωθει.

νευρολογια ειναι για δευτερο μερος και στις 2 περιπτωσεις.εχω ηδη κανει 1,5 χρονο ψυχιατρικης ωςπρωτο μερος για παιδοψυχιατρικη.

Αυτο ειναι μπερδεμα οντως. Εχω μια αισθηση οτι καθε γραφειο κ καθε υπαλληλος στο υπουργειο ή τη νομαρχια θα σου λεει διαφορετικα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιαννόπουλος rulezzzzzz

Προτείνω αντικατάσταση του αγάλματος του Ιπποκράτη με ένα μυστακιοφόρο, σακακιοφόρο, διοπτροφόρο έργο τέχνης.

Σαράντο είχα κάνει καμιά δεκαριά εφημερίες στο νοσοκομείο της Τρίπολης, έτσι για πλάκα. Να αναγνωρίσω καμιά 5ετία Παθολογίας;

Γιατί;

Γιατί μπορώ.

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι το πρώτο πράγμα που χρειάζεται το ΥΥΚΑ είναι ένας φιλόλογος για να τους γράφει τα κείμενα

Επιτέλους κι ένας που αναγνωρίζει την καίρια σημασία που έχουν οι αφανείς in-vitro-ϊδες της επικράτειας (προστατευόμενο είδος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αφαίρεση πάντως γίνεται μόνο στο γενικό κομμάτι. Όταν είχε περάσει ο Γιαννόπουλος από το Κέντρο Υγείας που δούλευα (μόλις τότε είχε ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο για 9μηνη υπηρεσία υπαίθρου) είχε διευκρινήσει οτι όσοι άρχισαν αγροτικό με το παλαιό σύστημα ( δηλαδή 3+12 μηνες) δεν είναι υποχρεωμένοι να αναγνωρίσουν εξάμηνο γιατί δεν αναγραφόταν στη σύμβαση που είχαν υπογράψει. Σε αυτήν την περίπτωση αναγνωρίζουν μονο την τρίμηνη άσκηση και την αφαιρούν από το γενικό κομμάτι. Οι γιατροί τών νέων προκυρήξεων όπως λέτε και παραπάνω αναγνωρίζουν τους 6 μήνες και αν έχουν πάρει απόσπαση σε νοσοκομείο (που είναι έγκυρο για να δώσει παθολογία ή Χειρουργική περισσότερο από ένα 6μηνο) όσο χρόνο διαρκεί η θητεία τους στο νοσοκομείο. Βέβαια τα πράγματ αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη.

Δηλαδη, αν θελήσουν να το αναγνωρίσουν δεν μπορουν; Γιατι σήμερα στη Νομαρχια μου είπαν οτι θα έχει αναδρομικη ισχυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο δεν επιτρεπεται γιατι για να δηλωσεις 1χρονο Νευρολογια με τελικη ειδικοτητα Ψυχιατρικη το κανεις ειτε γιατι διοριστηκες για το 6μηνο της παθολογιας, ειτε γιατι αναγνωριζεις το 6μηνο απο το αγροτικο.

Η 1η δηλωση για 6μηνο Νευρολογιας για ΠαιδοΨ εγινε σαν 1ο γενικο μερος μονο με το πτυχιο. Συνεπως αν επιθυμεις να αλλαξεις τελικη ειδικοτητα σε Ψυχιατρικη, αναγνωριζεις το 6μηνο Παθολογιας απο το αγροτικο και δηλωνεις ξανα απο την αρχη Νευρολογια για 1χρονο κ Πληρη Ψυχιατρικη ταυτοχρονα. Η 1η δηλωση Νευρολογιας θεωρειται ακυρη γιατι ηταν για 1ο μερος κ οχι για 2ο.

Θεωρω λοιπον οτι οποιος αντιληφθει καποια μεταβολη μπροστα του απο δηλωση Νευρολογιας 6μηνες σε 1χρονο μπορει να το καταγγειλει και θα δικαιωθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν πας με δικηγορο...τι?

Αν θυμαμαι καλα...δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει για παραδειγμα να αλλαξει καποιος γνωμη απο 2 χρονια παθολογια σε πληρη.Αρα, γιατι οχι και απο 6μηνες νευρο σε 1 χρονο?

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, αλλα σε κλαιω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα το κατάλαβα, αλλά δηλαδή ξαφνικά όλοι οι παιδοψυχίατροι θα αλλάξουν σε ψυχιατρική; Δεν είναι λογικό να το κάνουν όλοι, μετά θα αδειάσουν οι λίστες παιδοψυχιατρικής, ψυχραιμία!

Πάντως, κάτι ανάλογο δεν έχουν πάθει και άλλοι πχ στη φουρνιά όσων αναγνωρίστηκε το πτυχίο Τσεχίας από ημερομηνία κτήσης πτυχίου και σε μια νύχτα φράκαραν οι λίστες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος αποφασίσει να αλλάξει χρόνο ειδίκευσης προτου του έρθει ο διορισμός (πράγμα που όπως λέτε δεν απαγορεύεται) τοτε την έχουμε πατήσει. Άμα είναι έτσι αλλάζω και εγώ τα χαρτιά μου από 2 χρόνια Παθολογίας σε πλήρη και στα 31 μου έχω ειδικότητα!!!! Βλακειες μεγάλης ολκής.

Δηλαδή τι; Μας βάζουν να πλακωνόμαστε μεταξύ μας και ο σώζων εαυτον σωθείτο; Σε αυτή τη χώρα άλλο θες να κάνεις άλλο καταλήγεις να κανεις και να πανε να πνιγουν οι υπολοιποι; Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα το κατάλαβα, αλλά δηλαδή ξαφνικά όλοι οι παιδοψυχίατροι θα αλλάξουν σε ψυχιατρική; Δεν είναι λογικό να το κάνουν όλοι, μετά θα αδειάσουν οι λίστες παιδοψυχιατρικής, ψυχραιμία!

Πάντως, κάτι ανάλογο δεν έχουν πάθει και άλλοι πχ στη φουρνιά όσων αναγνωρίστηκε το πτυχίο Τσεχίας από ημερομηνία κτήσης πτυχίου και σε μια νύχτα φράκαραν οι λίστες;

έχεις δει ψυχή μου τις λίστες αναμονής για 9 θέσεις Παιδοψυχιατρικής στο Αγία Σοφία???

καλό είναι να γνωρίζουμε στη ζωή ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο (εκτός απ'την αγάπη των γονιών μας)

και καλύτερο όλων θα ήταν τις μοίρες μας να τις κανονίζαμε ο καθένας για τον εαυτό του

κι όχι λίστες αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν πας με δικηγορο...τι?

Αν θυμαμαι καλα...δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει για παραδειγμα να αλλαξει καποιος γνωμη απο 2 χρονια παθολογια σε πληρη.Αρα, γιατι οχι και απο 6μηνες νευρο σε 1 χρονο?

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, αλλα σε κλαιω.

Με την διαφορα οτι για να κανεις ψυχιατρικη πρεπει να προηγηθει η νευρολογια της ψυχιατρικης. Οσοι κανουν παιδοψυχιατρικη εχει προηγηθει η ψυχιατρικη. Δεν ισχυει η αντιστροφη ασκηση ,βλεπεις. Οποτε δεν με κλαις καθολου. Αν θελουν να αλλαξουν την ειδικοτητα τους πρεπει να ακυρωσουν την προηγουμενη αιτηση τους και να υποβαλλουν νεα. Ακομα και αν τα δεχτουν οι νομαρχειες στην ενσταση θα ζητησουν διευκρινησεις. Εκτος αν ψηφιστει η αντιστροφη ασκηση

Τώρα το κατάλαβα, αλλά δηλαδή ξαφνικά όλοι οι παιδοψυχίατροι θα αλλάξουν σε ψυχιατρική; Δεν είναι λογικό να το κάνουν όλοι, μετά θα αδειάσουν οι λίστες παιδοψυχιατρικής, ψυχραιμία!

Πάντως, κάτι ανάλογο δεν έχουν πάθει και άλλοι πχ στη φουρνιά όσων αναγνωρίστηκε το πτυχίο Τσεχίας από ημερομηνία κτήσης πτυχίου και σε μια νύχτα φράκαραν οι λίστες;

Και 2-3 να αλλαξουν η αναμονη μου μεγαλωνει κατα 2-3 χρονια οποτε δεν με παιρνει να το αφησω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tι σχεση εχει η η αντιστροφη ασκηση?

‘Αλλαξα γνωμη’! ‘Αναγνωρισα οτι εχω κανει’.

Οσοι εχουν κανει 15μηνες ψ, θα βαλουν ταυτοχρονα για πληρη ψ,

Δεν υπαρχει νομικο προηγουμενο, γιατι ποτε πριν δεν ηταν προβλημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.