Jump to content

[συζήτηση] Συνθήκες ειδίκευσης και πώς τις βελτιώνουμε


AMANDA.

Recommended Posts

Link1 και Link2 (έλα μωρέ παντού συμβαίνουν αυτά :rolleyes: )

Ώχη δεν με ενωχλη καθώλου. Ζίτο οι αναξηωκρατυα (κε υ ανωρθωγραφεια)... :)

καλά βρε γιου-ες-μεντς συγκρίνεις το φονικό του φουκα , και τον τραυματισμό των νονών της νύχτας , με τα δεκάδες νομίζω πλέον φονικά , στα αμερικανικά σχολεία?

ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply
Link1 και Link2 (έλα μωρέ παντού συμβαίνουν αυτά :rolleyes: )

Ώχη δεν με ενωχλη καθώλου. Ζίτο οι αναξηωκρατυα (κε υ ανωρθωγραφεια)... :)

καλά βρε γιου-ες-μεντς συγκρίνεις το φονικό του φουκα , και τον τραυματισμό των νονών της νύχτας , με τα δεκάδες νομίζω πλέον φονικά , στα αμερικανικά σχολεία?

ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ.

Ελλάδα: 10 εκατομ. πληθυσμός

USA: > 310 εκατομ. πληθυσμός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα το πάω και ένα βήμα παραπέρα… :rolleyes:

Η δυνατότητα του απλού πολίτη των ΗΠΑ να κατέχει νομίμως όπλα είναι ένας από τους λόγους που πολλά πράγματα σε αυτήν την χώρα λειτουργούν αξιοκρατικά. :)

Άντε να σε κόψει ο άλλος στις εξετάσεις ή να σε βάζει να κρατάς μονίμως άγκιστρα όταν ξέρει πως, πνιγμένος στο δίκιο σου, μπορείς να του την μπουμπουνίσεις στο parking lot το βράδυ.

embond

Η απώλεια αθώων ζωών από τους διαφόρους ανήλικους ψυχοπαθείς είναι μια αναγκαία αλλά απολύτως δεκτή παρενέργεια του συστήματος… emforeio

Θέλετε λοιπόν καλύτερη εκπαίδευση στην ειδίκευση;

Αλλάξτε τους νόμους περί οπλοκατοχής στην Ελλάδα… embye

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα το πάω και ένα βήμα παραπέρα… :rolleyes:

Η δυνατότητα του απλού πολίτη των ΗΠΑ να κατέχει νομίμως όπλα είναι ένας από τους λόγους που πολλά πράγματα σε αυτήν την χώρα λειτουργούν αξιοκρατικά. :)

Άντε να σε κόψει ο άλλος στις εξετάσεις ή να σε βάζει να κρατάς μονίμως άγκιστρα όταν ξέρει πως, πνιγμένος στο δίκιο σου, μπορείς να του την μπουμπουνίσεις στο parking lot το βράδυ.

embond

Η απώλεια αθώων ζωών από τους διαφόρους ανήλικους ψυχοπαθείς είναι μια αναγκαία αλλά απολύτως δεκτή παρενέργεια του συστήματος… emforeio

Θέλετε λοιπόν καλύτερη εκπαίδευση στην ειδίκευση;

Αλλάξτε τους νόμους περί οπλοκατοχής στην Ελλάδα… embye

emdots

λοιπόν....επειδή έχει ξεφύγει η κουβέντα και νομίζω οτι την πολιτική των Αμερικάνων μπορούμε να τη συζητήσουμε σε άλλα φόρουμ, παραθέτω το παρακάτω που μου έστειλαν με mail..........

................

με τίτλο "άμα είσαι στόκος από γεννετικό κώδικα....."

Όταν η NASA ξεκίνησε την αποστολή αστροναυτών στο διάστημα,

ανακάλυψαν ότι τα στυλό δεν δούλευαν σε μηδενική βαρύτητα καθώς το μελάνι

δεν κυλούσε

στην επιφάνεια γραφής.

Για να λύσουν αυτό το πρόβλημα, προσέλαβαν την Andersen Consulting

(Accenture σήμερα). Τους πήρε μια δεκαετία και 12 εκατομμύρια δολάρια.

Έφτιαξαν ένα στυλό που δούλευε σε μηδενική βαρύτητα, ανάποδα, μέσα σε

νερό, σε κάθε είδους επιφάνεια συμπεριλαμβανομένου και του κρυστάλλου και

σε θερμοκρασίες από πάγο μέχρι πάνω από 300 βαθμούς Κελσίου ...

Οι Ρώσοι χρησιμοποίησαν μολύβι...

ελπίζω να γελάσατε και να το λήξετε εδώ το θέμα!!!!

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθικόν δίδαγμα:

Αν κάνετε ειδικότητα στο διάστημα να έχετε μαζί σας ένα μολύβι. :P

Στην Ελλάδα να έχετε ένα περίστροφο… :huh:

(Καλό και γνωστό το ανεκδοτάκι. Εμένα μου αρέσει και το άλλο με το αεροπλανοφόρο και τον φάρο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως έτσι εξηγείται γιατί η ιατρική της κρήτης είναι τόσο καλή...ξέρουν από μπαλωθιές εκεί κάτω :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

πιστευω οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μαθεις καποιες πληροφοριες σχετικα με το πως λειτουργει μια κλινικη πριν τη δηλωσεις.αξιζει λιγο περισσοτερη αναμονη προκειμενου να πας καπου που θα ευχαριστιεσαι να δουλευεις και θα εκπαιδευτεις καλα.τωρα πλεον αμαντα ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξουν συνηθειες και διαδικασιες που υπηρχαν πολυ πριν εμφανιστεις εσυ εκει.απλα να σημειωσω οτι ολα αυτα αφορουν περισσοτερο χειρουργικες ειδικοτητες οπου εχεις μεγαλυτερη αναγκη καποιος να ασχοληθει μαζι σου και να σε εκπαιδευσει.στις παθολογικες η ποιοτητα της καταρτισης σου εξαρταται παρα πολυ απο σενα και το ποσο εχεις ορεξη να διαβασεις και να ενημερωνεσαι συνεχως.ετσι πιστευω κι ετσι μου εχουν πει και ειδικευμενοι που εχουν περασει στην ειδικοτητα τους αυτα για τα οποια παραπονιεται η αμαντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΑΜΑΝΤΑ ΜΟΥ,ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ,(ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ) Η ΟΛΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ, ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.ΓΥΡΙΖΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΠΛΗΡΗ!!!ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ!!ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΜΑΝΤΑ ΜΟΥ,ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ,(ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ) Η ΟΛΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ, ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.ΓΥΡΙΖΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΠΛΗΡΗ!!!ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ!!ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ.

Αν παραιτηθείς και ξαναδιορίστείς σε νοσκομείο που δίνει μερική ειδικότητα ισχύουν τα εξής:

α) πρέπει ο χρόνος που δίνει το της μερικής ειδικότητας να είναι περισσότερος από το χρόνο που έχεις κάνει.

β) Μπαίνεις ξανά τελευταίος στην λίστα σαν να έκανες τώρα τα χαρτιά σου.

γ) Για να δηλώσεις σε άλλο νοσοκομείο πρέπει πρώτα να έχεις παραιτηθεί από το πρώτο. Δεν μπορείς να δηλώσεις και η αναμονή σου να τρέχει. Όταν πας για να δηλώσεις ζητάνε το χαρτί παραίτησής σου.

Το μόνο καλό είναι ότι εφόσον συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι, ο χρόνος που έκανες ως τώρα αναγνωρίζεται.

Δυστυχώς είναι μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα. Ή παραιτήσαι και πας στην αναμονή ή κάνεις τον μαλάκα και συνεχίζεις εκεί που είσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)

σουρεαλιστικές -πλην όμως πραγματικές- απαντήσεις σε ένα υπαρκτό θέμα...

μετά από φασαρία σε συνελεύσεις και προσωπική σύγκρουση με τον διευθυντή της κλινικής όχι μόνο υιοθετείται το βιβλίο ειδικευομένων από την κλινική αλλά γίνεται πρόσκληση και στις άλλες κλινικές να καταρτήσουν το δικό τους.. περνάει 1 μήνας.. περνάνε 2..και κανένα νέο βιβλίο δεν κατατέθηκε στον διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας... βρίσκω κάποια παιδιά και στην αρχή μου λένε ότι δεν ενδιαφέρονται.... σε δεύτερη ανάγνωση παραδέχτηκαν ότι δεν τους βολεύει γιατί προτιμούν την ψεύτικη δήλωση στο τέλος με τον πλασματικό αριθμό χειρουργείων (εθελοτυφλώντας ότι αυτό είναι το κρίσιμο σημείο που θα τους κάνει επιμελητές σε 1 μελλοντική κρίση) από το να έχουν το βιβλίο και να πιέσουν για πραγματική εκπαίδευση) παρά μία αναλυτική κατάσταση με πραγματικά στοιχεία....

άλλη "φανταστική" ιστορία

με διαδικασία που δεν κατάλαβα ορίστηκε κάποια ειδικευόμενη μέλος στο επιστημονικό συμβούλιο.. όταν της ανακοινώθηκε είπε: τι λαλακίες είναι αυτές? και έψαξε και παραιτήθηκε!

ακόμα και στα όργανα που μπορούν να έχουν έστω και έναν διακοσμητικό ρόλο αλλά να ξέρουν τι παίζει δεν ενδιαφέρεται κανείς...

ζούμε στη χώρα του παραλόγου....

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την αντίδραση των ίδιων των ειδικευόμενων-αγροτικών στις προσπάθειες για καλύτερη εκπαίδευση... βολευτήκαμε νωρίς...

υς.. όσον αφορά την παραίτηση... unfortunatelly it's not an option 4me

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για να συνεχίσω την άσκοπη φλυαρία μου....

είμαι ειδικευόμενη σε ανταγωνιστική ειδικότητα που όλοι ψάχνουν για αρπαχτές... όποιο κεφάλι σηκωθεί το κόβουν... δεν πρέπει να είσαι καλός και προπάντων να φαίνεσαι καλός.. χαλάς το όνομα... οπότε αρχίζεις να πουλάς τρέλλα (με τον δέοντα σεβασμό στον πελάτη.. ε ασθενή ήθελα να πω)

η ασθένεια δεν παίρνει από πλάκα.. αλλά όλα τα άλλα σηκώνουν τρελλή πλάκα (μπροστά στο δρόμο που χάραξε ο house)...

υς μπορώ να αναφέρω αρκετές πλάκες που έχω κάνει κατά καιρούς... αλλά τι να κάνεις όταν οι ίδιοι άνθρωποι που επί μήνες τους γράφεις φάρμακα ουρλιάζουν να μην τους πλησιάσεις γιατί κάνεις πρακτικη σαν νοσηλεύτρια και άλλα τέτοια χαριτωμένα... εξετάζεις τις εναλλακτικές και αν σε παίρνει κάνεις πλάκα...

αλήθεια τι πλάκες έχετε κάνει?

(και αυτό μέρος της εκπαίδευσης είναι.. όσο μεγαλώνουμε χάνουμε το χιούμορ μας καθώς το κράτος εξαντλεί το δικό του στις πλάτες μας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το επιστημονικο συμβουλιο απ'οσο ξερω γινεται ψηφοφορια. Κ ψηφιζουν ΟΛΟΙ οι νοσοκομειακοι ιατροι. Π.χ. οι επιμελητες Α ψηφιζουν για επιμελητη Α και οι ειδικευομενοι για ειδικευομενους - μελη του επιστημονικου συμβουλιου. Αλλο τωρα αν ο ρολος του ειναι διακοσμητικος. Καλο ειναι να προσπαθουμε παντα για το καλυτερο δυνατο.

Οσο για το βολεμα παιζει πολυ αναμεσα στους συναδελφους. Με αποτελεσμα οταν φωναζεις για κατι αναμφιβολα καλο να συναντας την αδιαφορια η κ την εχθροτητα πολλων απο τους λοιπους συναδελφους αγροτικους-ειδικευομενους και τελικα να φαινεσαι ασυ ο κακος προς πασα κατευθυνση. Δυστυχως ο δρομος της αλλαγης ειναι συχνα δυσκολος κ μοναχικος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό μήνα σε όλους.

Επειδή ρωτήθηκα,κάνω μια περιζήτητη ειδικότητα με αρκετά μεγάλη αναμονή, μου μένουν 2 χρόνια και μάλλον θα κάνω πραγματικά τον μακάκα μέχρι να τελειώσω!!Χωρίς εκπαίδευση,χωρίς παρακολούθηση συνεδρίων ή έστω χρήσιμων ημερίδων (απαγορεύονται κάθε είδους άδειες),με καθημερινή σύγκρουση με τους αδιάφορους "επιμελητάδες" ή μέλη ΔΕΠ.Ακόμη και οι φοιτητές ή οι γενικοί ιατροί από εμάς περιμένουν να μάθουν κάτι.Τι να πώ!Είμαι και εγώ ένας ακόμη ειδικευόμενος είλωτας στον αυτόματο πιλότο!Θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον τουλάχιστον εμείς το νέο αίμα, θα είμαστε πιο συνεπείς στον όρκο του Ιπποκράτη και θα μεταδώσουμε τη γνώση μας στους νεότερους συναδέλφους.Όταν έχεις κάτι, γίνεται πραγματικά δικό σου όταν το μοιράζεσαι με τους άλλους!Sorry για το μελό-ύφος αλλά εφημερεύω και είναι περασμένες 3 το πρωί........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

πολυ σημαντικο τοπικ, αλλα συγκεκριμενες αναφορες δεν εγιναν.πχ στον ευαγγελισμο δεν χειρουργουμε τιποτα εμεις οι ειδικευομενοι νευροχ η τελειωνω ορθοπαιδικη στο ασκληπιειο και δεν εμαθα να κανω μια ολικη αρθροπλαστικη γονατος ας πουμε.

θα ενδιεφερε καποιον συναδελφο να γινει πιο συγκεκριμενος με νοσοκομεια/ειδικοτητα/επιπεδο εκπαιδευσης ?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.