Jump to content

[συζήτηση] Συνθήκες ειδίκευσης και πώς τις βελτιώνουμε


AMANDA.

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι...

αν εργάζεστε σε ένα τμήμα που δεν σας ικανοποιεί

τι κάνετε για να καλυτερεύσετε τις συνθήκες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply
αν δεν μπορω να το αποφυγω,χαλαρωνω για να το απολαυσω!

όταν ήμουν κοντά στα 18, νόμιζα θ άλλαζα πολλά, τα πάντα, ότι ήταν ''στραβό"...

απο τότε πέρασαν πολλά χρόνια, που μου φάνηκαν και περισσότερα,για να πώ την αλήθεια,

και δυστυχώς δε βλέπω ν άλλαξε τίποτε, προς το καλό ΜΟΥ εννοώ.

αν κάποιος βρήκε τρόπο, ας μας το πει , ρε παιδιά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι συνθήκες εξαρτώνται από τους ειδικευμένους στο μεγαλύτερο ποσοστό

(αφήνω έξω τις περιπτώσεις που μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας... σκοτωμός ανάμεσα στους ειδικευόμενους για τις εφημερίες, τις αργίες, τη λάντζα, τα χειρουργία κτλ)

απλά διαπιστώνω ότι παρά τη γκρίνια μας (σωστή τις περισσότερες φορές) ποτέ δεν είδα ειδικευόμενους να συνασπίζονται για να ζητήσουν κάτι συγκεκριμένο. ο καθένας για την πάρτη του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι δικαιωμα οποιουδηποτε ειδικευομενου,οποιασδηποτε ειδικοτητας,οποιουδηποτε νοσοκομειου,οποιασδηποτε χωρας να ζηταει πληρη εκπαιδευση απο τους καθηγητες-επιμελητες του!Γι'αυτο το λογο καταλαμβανουν τις θεσεις τους και παιρνουν τους μισθους που πληρωνουν οι φορολογουμενοι πολιτες!Γι'αυτο το λογο εισαστε κι εσεις ως ειδικευομενοι εκει!Απαιτηστε το δικαιωμα σας!Αν δε συμφωνουν οι αλλοι,απαιτησε το μονος σου!Δε θα εχεις αλλη ευκαιρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι δικαιωμα οποιουδηποτε ειδικευομενου,οποιασδηποτε ειδικοτητας,οποιουδηποτε νοσοκομειου,οποιασδηποτε χωρας να ζηταει πληρη εκπαιδευση απο τους καθηγητες-επιμελητες του!Γι'αυτο το λογο καταλαμβανουν τις θεσεις τους και παιρνουν τους μισθους που πληρωνουν οι φορολογουμενοι πολιτες!Γι'αυτο το λογο εισαστε κι εσεις ως ειδικευομενοι εκει!Απαιτηστε το δικαιωμα σας!Αν δε συμφωνουν οι αλλοι,απαιτησε το μονος σου!Δε θα εχεις αλλη ευκαιρια!

Καλό! Το άλλο με τον Τοτό το έχεις ακούσει;

:anavwfwties:

Λοιπόν, μια φορά κι ένα καιρό ήμασταν σε ένα νοσοκομείο 5 ειδικευόμενοι που πιστεύαμε όπως όλοι οι νέοι πως θα αλλάξουμε τα πράγματα...Πήγαμε στο διευθυντή και ζητήσαμε συγκεκριμένα πράγματα εκπαίδευσης, μαθήματα κλπ κλπ...

Αποτέλεσμα; Οι επιμελητές που ούτως ή άλλως αδιαφορούσαν για μας, μετά από αυτό (γιατί το έμαθαν φυσικά) μας είπαν ΚΑΙ καρφιά και μας έκαναν το βίο αβίωτο....Εγώ ευτυχώς έφυγα από κει λίγους μήνες μετά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σύστημα εκπαίδευσης εξαρτάται πάντα απο τους ειδικευόμενους αλλά ποτέ δεν μπορεί να αφεθεί στα χέρια μόνο αυτών. Εάν δεν αλλάξει η γενικότερη αντίληψη κράτους-ιατρών-ασθενών, δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ τίποτα, όσοι παλαιολόγοι και αμάντες να βρεθούν να απαιτούν πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας φτιάξουμε κράτος πρώτα και μετά βλέπουμε για τις σχέσεις του με τους γιατρούς και τους ασθενείς...

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι συνθήκες εξαρτώνται από τους ειδικευμένους στο μεγαλύτερο ποσοστό

(αφήνω έξω τις περιπτώσεις που μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας... σκοτωμός ανάμεσα στους ειδικευόμενους για τις εφημερίες, τις αργίες, τη λάντζα, τα χειρουργία κτλ)

απλά διαπιστώνω ότι παρά τη γκρίνια μας (σωστή τις περισσότερες φορές) ποτέ δεν είδα ειδικευόμενους να συνασπίζονται για να ζητήσουν κάτι συγκεκριμένο. ο καθένας για την πάρτη του...

ΑΜΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΤΟΠΙΚ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΑΥΤΟ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΜΟΝΟ ΠΙΚΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ , ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥ , ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.

ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΘΕΛΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΦΛΑΣ ΜΠΑΚ ΑΠΟ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσο και αν φαίνεται παράλογο μέσα σε αυτό το χάος πιστεύω ότι κάποιες μικρές βελιωτικές κινήσεις πάντα μπορούν να γίνουν. εγώ κάνω ότι μπορώ για το τμήμα που δουλεύω (που είναι το ίδιο μπάχαλο όπως παντού) απλά θα ήθελα πέραν αυτών που σκέφτομαι και καμιά άλλη ιδέα μήπως κάποιοι, κάπου κατάφεραν κάτι που δεν έχω σκεφτεί να το μεθοδεύσω και εγώ....

σίγουρα η παραίτηση είναι δελεαστική και όλοι μας την έχουμε σκεφτεί και κάποι τολμηροί το έχουν κάνει...απλά θα ήθελα και άλλες εναλακτικές κατά προτίμηση εφαρμοσιμές (ζητάω πολλά ε?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είναι λύση η παραίτηση αμαντα , είναι συνταγματικό μας δικαίωμα να αποκτήσουμε μια ειδικότητα ή και 2....

το θέμα είναι πως θα βελτιώσουμε τις συνθήκες , και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με μαζικές διεκδικήσεις και όχι ατομικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γράφει το σύνταγμα πως μας επιτρέπει να αποκτήσουμε ειδικότητα και δεν το ξέραμε?

όλοι στο συμβούλιο Επικρατείας!!!

άλλο να έχεις το δικαίωμα να αποκτήσεις ειδικότητα (πίστεψέ με στην Ελλάδα το δικαίωμα του τίτλου το έχουν όλοι όσοι έχουν τελειώσει

ιατρική π.χ. κάλλιστα ο χειρότερος και πιο ελεεινός συμφοιτητής σου μπορεί να δηλώσει και να κάνει ειδικότητα Νευροχειρουργικής ή

Κάρδιοχειρουργικής.

Συνήθως κάποιος παραιτείται όχι επειδή δεν εκπαιδεύεται καλά, αλλά επειδή είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά και η στάση

συνήθως του διευθυντή ή των επιμελητών του. Αυτό δεν αλλάζει τίποτα, απλά πασσάρει το πρόβλημα στον επόμενο.

Σημασία έχει τι κάνει κανείς για να βελτιώσει τόσο τις συνθήκες εργασίας του αλλά και το επίπεδο της εκπαίδευσής του.

Χαίρομαι να ακούω για συναδέλφους που επιδιώκουν μαθήματα και παρουσιάσεις.

Το κακό είναι ότι δεν μπορείς πάντα να επιλέγεις τους προϊσταμένους σου, οπότε μερικές φορές θέλει πολύ κόπο κι επιμονή να αλλάξεις

τα πράγματα, ειδικά όταν γνωρίζεις ότι βρίσκεσαι σε μια θέση με ημερομηνία λήξης.

Προσωπικά ξεκινάω πολύ σύντομα ένα κομμάτι, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξος για τις συνθήκες που θα βρω, ελπίζω να επαληθευτεί

η καλή μου προδιάθεση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όμως αγκομαχώντας είναι συνταγματικό σου δικαίωμα να ειδικευθείς , αγροτικό σε λίγο οι επόμενες γενεές ιατρών δεν θα το γνωρίζουν , και δεν μπορούν ντε και καλά να απαιτήσουν να δουλέψουν γιατί?

Γιατί δεν είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο , αλλά μια θέση για ειδικότητα έστω και σε μια λίστα αναμονής για 10 χρόνια , θα την έχουν , κανείς δεν μπορεί να τους το αρνηθει , αυτό εννοώ.

Δεν θα τα βρεις όλα ντε και καλά μαύρα χάλια , καλά κάνεις και είσαι αισιόδοξος , αλλά αν ακούσεις κάποια μέρα έναν από τους επιμελητές-δασκάλους σου , γιατί αυτό σημαίνει η λέξη ειδικευόμενος ακόμα εκπαιδεύεσαι , να σου λέει μετά από δική σου ερώτηση σχετικά με μια περίπτωση ασθενούς : κόψε τον λαιμό σου μην μ ενοχλείς είσαι γιατρός ξέρεις τι να κάνεις…

Και μείνεις κάγκελο…

Ίσως αναθεωρήσεις πολλά.

Ίσως πάλι είσαι από αυτούς που λένε , έλα μωρέ σιγά ειδικότητα , αρκεί να φαίνεται κάποιος με μια άσπρη ποδιά εκεί και όλα οκ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό μου παιδί Συνταγματικό δικαίωμα δεν ηταν και δεν είναι να σου δώσουν θέση ειδικότητας. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει θέση ειδικότητας. Μην συγχέουμε και μπερδεύουμε τα πράγματα.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το ότι η παραίτηση δεν είναι λύση. Όχι τόσο γιατί θα χάσεις τη δουλειά σου με τις αναμονές που τρέχουν αλλά γιατί και στο νέο περιβάλλον που τελικά θα βρεθείς δεν νομίζω να αλλάξει τίποτα.

Φαίνεται ότι έχεις μπεί στην ειδικότητα και είδες τις πρώτες καρπαζιές.

Το πρόβλημα είναι ότι οι ειδικευόμενοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πιστεύουν ότι άλλοι γλύφωντας πατόκορφα διευθυντάδες, άλλοι λόγω γνωριμιών με πανεπιστημιακούς άλλοι ότι κάποια καβάτζα συγγενής με την ειδικότητα θα τους δώσει το ιατρείο και θα τους εκπαιδεύσει, θα καταφέρουν να γίνουν ΚΑΛΟΙ γιατροί κάποτε. Και έτσι ποτέ συσπειρωμένα δεν αντιδρούν.

Από την άλλοι οι επιμελητές και οι διευθυντάδες λόγω τενεκεδοσύνης και αμάθειας, λόγω βαρεμάρας, λόγω ανταγωνιστικότητας με τους μέλοντες ειδικούς (θα μας φάνε τα φακελο πελατάκια) και τέλος για κύριο λόγο ότι δεν παίρνουν έξτρα λεφτά για να εκπαιδεύσουν ειδικευόμενους όπως λένε θεωρούν ότι εκπαίδευση είναι κάτι που το δωρίζουν χαριστικά και σε όποιον θέλουν και όποτε θέλουν.

Τέλος φίλε αγκό αν κάποιος δεν σε πάει στην κλινική θα σε πάει τρέχοντας. Και ναι η λύση είναι να παραιτηθείς. Αλλά ούτως η άλλως και αλλού να πάς εκπαίδευση σοβαρή πλην ελαχίστων νοσοκομείων δεν θα έχεις οπότε αν τα βάλεις κάτω μάλλον σε συμφέρει να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις για 3 χρονάκια και μετά έχει ο θεός. Όταν έπεσα σε διευθυντή που δεν με πήγαινε γιατί δεν του άρεσε η φάτσα μου καταριώμουνα την ώρα και τη στιγμή που έκανα καταλήψεις για να μην μπει η συνέντευξη στην επιλογή του ειδικευομένου. Τουλάχιστο τότε δεν θα με είχαν προσλάβει και θα ψαχνόμουνα αλλού από το να βρεθώ παγιδευμένος σε μια κλινική και να ασπρίζουν τα μαλλιά μου. Στρατό τουλάχιστο καλύτερα περνούσα.

Αμάντα δυστυχώς ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη και δυστυχώς ότι κερδίζεις απαιτώντας στην κλινική μετά από λίγους μήνες φθίνει και ατονεί εώς εξαφανίζεται. Άσε που γίνεσαι διεκδικώντας το μαύρο πρόβατο. Και άς μιλάς εξ ονόματος όλων.

Το πρόβλημα χρειάζεται συλλογική διεκδίκηση και κεντρική επιβολή. Κάποτε όταν με ενδιέφερε είχα επεξεργαστεί ένα σύστημα εμπνευσμένος από το Αμερικάνικό και το Αγγλικό σύστημα. Δυστυχώς δεν έφτασε ποτέ στους αρμοδίους γιατί οι πρώτοι που αντέδρασαν ήταν τα μεγαλοκεφάλια του συλλόγου ειδικευομένων.

Το σύστημα έλεγε ότι οι ειδικευόμενοι να διορίζονται κάθε χρόνο σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Να χωριστούν τα νοσοκομεία που δίνουν ειδικότητα σε αυτά που χειρίζονται ελαφρά περιστατικά οπότε να δέχοντα μόνο τα δύο πρώτα χρόνια ειδικότητας και σε αυτά που χειρίζονται πιό πολύπλοκα περιστατικά ώστε να δέχονται τα μεγαλύτερα έτη ειδικότητας. Να δημιουργηθεί κυκλικό πρόγραμμα ανάμεσα σε ειδικευομένους σε μία περιοχή. Να δίνονται εξετάσεις στο τέλος κάθε χρόνου ειδικότητας με μεταβλητή βάση και να γίνεται έλεγχος εκπαιδεύσεως στο τέλος κάθε χρόνου με καρίση της εκπαιδεύσεως από τον εκπαιδευτή άλλα και τον εκπαιδευόμενο. Και νοσοκομεία που οι ειδικευόμενοί τους αποτυγχάνουν κάτω της βάσης σε ποσοστό πάνω από 40% να χάνουν τις θέσεις ειδικευομένων. Όπως συμβαίνει στην Αγγλία που τα νοσοκομεία χάνουν τις θέσεις ειδικευομένων και Αμερική που τιμωρείται ο Chief Resident αν αποτύχουν οι υφισταμένοι του first years residents και οι ειδικοί του νοσοκομείου αν αποτύχουν οι Chief Residents.

Αλλά δυστυχώς εμείς το μόνο που μας νοιάζει είναι το χάρτι και όχι τι αντιπροσωπεύει αυτό το χαρτί. Ίσως και για αυτό ζητάμε να δίνει πλήρη ειδικότητα το ΚΥ Άνω Ραχούλας όπου θα αποκτήσουμε την πλήρη εκπαίδευση στην εσφαλμένη αντιμετώπιση ρυθμίσεως ζαχάρου και πιέσεως, και να ζητάμε να αναγνωριστεί το αγροτικό σαν χρόνος ειδικότητας μιας και αποκτήσαμε τις υπεργνώσεις στη παρασκευή φραπέ ωστε να είμαστε ικανοί να συνεχίσουμε σε πιο πολύπλοκες ιατρικές πράξεις.

Δυστυχώς ειδικοί και ειδικευόμενοι δεν έχουμε καταλάβει ότι οι σημερινοί ειδικευόμενοι είναι το μελοντικό κεφάλαιο της ιατρικής και αν θέλουμε να έχει μέλλον η ιατρική στην Ελλάδα μιας και οι ειδικοί δεν είναι άφθαρτοι και σιγά σιγά θα χαθούν πρέπει να τουλάχιστο να παράγουμε καλούς Ιατρούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο λίγο βέβαια αλλά μου έκανε εντύπωση και εδώ μέσα και στο νοσοκομείο...

οι νέοι γιατροί χαίρονται που ακούνε ότι θα κάνουν 3 μήνες λιγότερη δουλειά στο νοσοκομείο....

μόνο σε μένα φαίνεται ότι αυτό υποβαθμίζει και άλλο την εκπαίδευση και σύντομα θα ακούσουμε και άλλη μείωση στον χρόνο ειδίκευσης και πέρα από την ανεπάρκειά μας

δεν θα αναγνωρίζονται οι ειδικοτητές μας σε άλλα κρατη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@DrKot. Δεν διαφωνούμε στα βασικά. Αλλά θα πρέπει να γίνει διαφοροποίηση ανάμεσα σε Παθολογικές και Χειρουργικές ειδικότητες. Στις πρώτες επειδή εξαρτάσαι από τα χειρουργεία που θα κάνεις, είσαι σε μεγάλο βαθμό έρμαιο στις ιδιορυθμίες του καθενός μαλάκ@.

Και το πρόβλημα με την αξιοκρατία είναι για το ποιοι είναι αυτοί που θα κρίνουν και τι είδους αξιολόγηση θα κάνουν. Μου είχαν σπάσει τα @ρχίδια να ακούω τόσα χρόνια για το πόσο δίκαιο και αξιοκρατικό είναι το Αγγλικό σύστημα στους ανθρώπους που επιλέγει.

Και φυσικά με το νέο σύστημα αποδείχθηκε πως οι "φίλοι" μας οι Άγγλοι δεν πάνε πίσω από μας...

Όσο για τους φίλους που βρίσκονται Αγγλία και κάνουν ειδικότητα, πολλοί από αυτούς δεν το αξίζουν να βρίσκονται εκεί. Όχι όλοι, αλλά αρκετοί. Ας είναι καλά οι προσωπικές σχέσεις που τους βοήθησαν ή οι συστατικές επιστολές του μπαμπά.

Μερικοί πάντως εκμεταλλεύτηκαν την ηλιθιότητα μελών της επιτροπής και τα κατάφεραν και έτσι.

Κι αυτό έγινε, επειδή το τί γράφει ένα βιογραφικό, από το τι πραγματικά έχει γίνει, μπορεί να διαφέρει όσο η μέρα με τη νύχτα.

Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σύστημα έλεγε ότι οι ειδικευόμενοι να διορίζονται κάθε χρόνο σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Να χωριστούν τα νοσοκομεία που δίνουν ειδικότητα σε αυτά που χειρίζονται ελαφρά περιστατικά οπότε να δέχοντα μόνο τα δύο πρώτα χρόνια ειδικότητας και σε αυτά που χειρίζονται πιό πολύπλοκα περιστατικά ώστε να δέχονται τα μεγαλύτερα έτη ειδικότητας. Να δημιουργηθεί κυκλικό πρόγραμμα ανάμεσα σε ειδικευομένους σε μία περιοχή. Να δίνονται εξετάσεις στο τέλος κάθε χρόνου ειδικότητας με μεταβλητή βάση και να γίνεται έλεγχος εκπαιδεύσεως στο τέλος κάθε χρόνου με καρίση της εκπαιδεύσεως από τον εκπαιδευτή άλλα και τον εκπαιδευόμενο. Και νοσοκομεία που οι ειδικευόμενοί τους αποτυγχάνουν κάτω της βάσης σε ποσοστό πάνω από 40% να χάνουν τις θέσεις ειδικευομένων. Όπως συμβαίνει στην Αγγλία που τα νοσοκομεία χάνουν τις θέσεις ειδικευομένων και Αμερική που τιμωρείται ο Chief Resident αν αποτύχουν οι υφισταμένοι του first years residents και οι ειδικοί του νοσοκομείου αν αποτύχουν οι Chief Residents.

αν και βλακώδης (κατ'εμέ), δεν παύει να είναι μια πρόταση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ρουσφετι παιζει παντου.Τελος.

Οσον αφορα τις συνθηκες εργασιας και την ποιοτητα (για οσους θελουν να κανουν χειρουργικη χωρις να εχουν δοντι) δεν πιστευω να αλλαξουν πολλα.Δυστυχως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@DrKot. Δεν διαφωνούμε στα βασικά. Αλλά θα πρέπει να γίνει διαφοροποίηση ανάμεσα σε Παθολογικές και Χειρουργικές ειδικότητες. Στις πρώτες επειδή εξαρτάσαι από τα χειρουργεία που θα κάνεις, είσαι σε μεγάλο βαθμό έρμαιο στις ιδιορυθμίες του καθενός μαλάκ@.

Και το πρόβλημα με την αξιοκρατία είναι για το ποιοι είναι αυτοί που θα κρίνουν και τι είδους αξιολόγηση θα κάνουν. Μου είχαν σπάσει τα @ρχίδια να ακούω τόσα χρόνια για το πόσο δίκαιο και αξιοκρατικό είναι το Αγγλικό σύστημα στους ανθρώπους που επιλέγει.

Και φυσικά με το νέο σύστημα αποδείχθηκε πως οι "φίλοι" μας οι Άγγλοι δεν πάνε πίσω από μας...

Όσο για τους φίλους που βρίσκονται Αγγλία και κάνουν ειδικότητα, πολλοί από αυτούς δεν το αξίζουν να βρίσκονται εκεί. Όχι όλοι, αλλά αρκετοί. Ας είναι καλά οι προσωπικές σχέσεις που τους βοήθησαν ή οι συστατικές επιστολές του μπαμπά.

Μερικοί πάντως εκμεταλλεύτηκαν την ηλιθιότητα μελών της επιτροπής και τα κατάφεραν και έτσι.

Κι αυτό έγινε, επειδή το τί γράφει ένα βιογραφικό, από το τι πραγματικά έχει γίνει, μπορεί να διαφέρει όσο η μέρα με τη νύχτα.

Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.

Σαν κακούργος ξέρω πολύ καλά τι θα πεί χειρουργική ειδικότητα. Χωρίς βύσμα και γλύψιμο το έχω ξαναγράψει είτε γίνεσαι ο τζονυ τεπ ή ακούς εκφράσεις βαλε δικό σου χειρουργείο σαν ειδικός και εμείς θα ρθούμε να σου μάθουμε με το αζημιωτο 70/30 ταν όταν ήμουν εγω ειδικευόμενος.

Και για αυτό θεωρώ τα παραπάνω συστήματα ως πετυχημένα διότι αν ο ειδικευόμενος πεί ότι δεν έκανε τον αριθμό που προβλέπεται σε χειρουργεία τιμωρείται ο consultant και χρηματικά και με απώλεια του ειδικευόμενου. Ιστορίες για εδώ ίσως να ακούσεις πολλές και διάφορες. Πρόσεξε τις πηγές σου όμως, γιατί 4 χρόνια πλέον είμαι εδώ έχω γνωρίσει δεκάδες έλληνες αλλά νούμερο όπως το αποκαλούν εδώ δηλαδή ειδικευόμενος ήταν μόνο οι 3. Οι υπόλοιποι ήταν σε θέσεις δεν είναι υποχρεωμένος να τους διδάξει κανείς παρά μόνο να βγάζουν αγγαρειοδουλειά/λαντζα και αναλόγως την καλοσύνη αυτού που πέφταν μαθαίναν και τα ανάλογα.

@νυχτοπεριπατητή

Μπορείς να μου πείς σε ποιά σημεία είναι βλακώδης; Γιατί είναι αντιγραφή ήδη υπαρχόντων συστημάτων που τα τελευταία χρόνια παράγουν γιατρούς και όχι φαρμακάδες.

Μπορείς να βρείς άλλο τρόπο να ελεγχθεί ο εκπαιδευτής πέρα από την απόδοση του εκπαιδευόμενου; Εκτός και αν συμμερίζεσαι την Νεοελληνική νοοτροπία του ότι για όλα φταίει η ηλιθιότητα του εκπαιδευόμενου. Κατά τα πρότυπα των παλαιών χειρουργών δεν φταίω εγώ, το σάπιο σου κορμί φταίει και πας στραβά μετά την εγχείρηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόσεξε τις πηγές σου όμως, γιατί 4 χρόνια πλέον είμαι εδώ έχω γνωρίσει δεκάδες έλληνες αλλά νούμερο όπως το αποκαλούν εδώ δηλαδή ειδικευόμενος ήταν μόνο οι 3.

Χάνεις φίλε, το βασικό νόημα. Όταν επιλέγεται ένα καθόλα αξιοκρατικό σύστημα, που δεν θα μπορεί να επιδέχεται κανένα έλεγχο και διορθώσεις, τότε και μία (1) περίπτωση να βρεθεί, ακυρώνεται εξ'ορισμού. Και δυστυχώς υπάρχουν περισσότερες της μίας περιπτώσεις.

Για να γράψω τα παραπάνω, σημαίνει πως το έψαξα αρκετά. Και αν εγώ ξαναελέγξω τις πηγές μου, όπως τις αποκαλείς, θα πρέπει και συ με την σειρά σου, να αρχίσεις να αμφισβητείς σοβαρά τις ιστορίες από τον καθένα που ακούς εκεί πάνω. Έχουν την τάση να είναι ιδιαίτερα "ηρωικές", "καθαρές" και με σοβαρή τάση να αποκρύπτουν σημαντικές πληροφορίες, ιδιαίτερα για τον τρόπο επιλογής τους.

Και επειδή μπορεί να παρερμηνευτούν, σου δίνω ένα παράδειγμα. Τώρα ισχύει το σύστημα της λίστας για την ειδικότητα. Πες ότι σταματάει και στη θέση του ισχύει σύστημα με συνέντευξη και αντικειμενικά κριτήρια, όπως ATLS, APLS (και παρόμοια), μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Και φαντάσου πως στις συνεντεύξεις "μοριοδοτούνται" στο 30% των θέσεων συγκεκριμένα άτομα που δεν το αξίζουν.

Ποιο από τα δύο είναι περισσότερο άδικο?

Και δεν βάζω και τις έμμεσες αδικίες που θα προκύψουν όταν άτομα που δεν θα έπρεπε να πάρουν καν πτυχίο, έχουν στην κατοχή τους, μεταπτυχιακό, διδακτορικό και έχουν πτυχία από σεμινάρια τύπου ATLS, με το καλημέρα, ενώ κάποιοι άλλοι πιο άξιοι περιμένουν ακόμη στη λίστα για να τους πάρουν.

Μετά απ'όλα αυτά μάλλον φαίνεται ξεκάθαρα ποιο αδικεί λιγότερο. Και θυμήσου πως στο δεύτερο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΣΤΑΣΗΣ. Δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξεις πως σε σχέση με κάποιον άλλο αδικήθηκες στη βαθμολογία της συνέντευξης. Και πες μου σε παρακαλώ αν μετράει η εθνικότητα του υποψηφίου, η εμφάνιση του, οι γνωριμίες του και τα τηλέφωνα που έχουν πέσει για χάρη του, σε προηγούμενες αλλά και στις επόμενες συνεντεύξεις που θα έρθουν σε λίγο.

Και μετά πήγαινε στο φουκαρά τον φτωχο-Εγγλέζο που έχει σπουδάσει μόνο με τις δυνάμεις του και χωρίς κανενός είδους βοήθεια, και αδυνατεί να βρει θέση να ξεκινήσει ειδικότητα και πες του με συγκαταβατικό χαμόγελο :"αγαπητέ φίλε, δεν μπορούν όλοι να γίνουν ιατροί και να τελειώσουν ειδικότητα".

Βλέπεις τώρα που βρίσκεται η διαφορά μας, φίλε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την κουβέντα αυτή γυρνάμε πίσω στα αυτονόητα:

Αντικειμενικές εξετάσεις πριν την ειδικότητα τύπου USMLE. :rolleyes:

Αν δεν μπορεί κάποιος να τις περάσει, δυστυχώς δεν θα κάνει ειδικότητα.

Ας κάνει τον φαρμακά…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.