Jump to content

Μπορεί κάποιος ανειδίκευτος να διατηρεί Ιατρείο?


erian

Recommended Posts

Συμφωνώ σε όλα,με τον απάνω,εκτός από αυτό:

Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι ειδικός παθολόγος για να ρυθμίζει πιέσεις και ούτε ενδοκρινολόγος για να ρυθμίζει ζάχαρα

Όσο να 'ναι,παίζεις με τη φωτιά αν κάνεις τέτοια πράγματα χωρίς την κατάλληλη εκπαίδευση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα σε όλους.

Χωρίς την παραμικρή εμπάθεια για κανένα θα ήθελα να αναφέρω το παρακάτω περιστατικό που μου συνέβη χθες. Με λίγα λόγια. Με κάλεσαν σε κάποιο σπίτι διέγνωσα μια εν τω βάθει θρομβοφλεβίτιδα. ΄΄Ηρθε το ΕΚΑΒ και μεταφέραμε τον άνθρωπο 69 ετών στην αθήνα στο νοσοκομείο όπου με αντιπηκτική αγωγή ο άνθρωπος ξέφυγε παρα τρίχα απο εμβολή. Ο διευθυντής του εν λόγω νοσοκομείου εκτός του ότι με συνεχάρηκε μου πρότεινε όποτε έχω χρόνο να πηγαίνω και να παρακολουθώ στο νοσοκομείο να μην χάνω την επαφή.``Χωρίς να βάλω βύσμα, γιατι και για αυτό βύσμα χρειάζεται. Θα μου πείτε σιγά τον πολυέλαιο και σιγά την διάγνωση και ότι θέλετε ας πείτε όμως σε αυτό το περιορισμένο κομμάτι που μου δίνει ο νόμος να ασκώ την Ιατρική που έμαθα και που λεγεται αναμονή, όσο μένω στα όρια της δικαιοδοσίας μου και των ικανοτήτων μου θα την ασκώ.

Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μένα καλά κάνει ο συνάδελφος,η ευθύνη είναι όλη δικιά του! Επίσης υπεύθυνοι είναι και οι ασθενείς που τον εμπιστεύονται εφόσον δεν χρησιμοποιεί ψευδή στοιχεία σε ότι αφορά το επίπεδο εκπαίδευσης του. Τώρα αν χρειάζεται μέσο για να παρακολουθείς εθελοντικά σε κλινική μου φαίνεται υπερβολικό και μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα για κάποιον που κάνει τέτοια δουλειά και θέλει να βελτιωθεί. Και εγώ αυτό θα έκανα στην θέση του. Ολα τα άλλα ειναι κουβέντες για καταναλωση σίελου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους.

Χωρίς την παραμικρή εμπάθεια για κανένα θα ήθελα να αναφέρω το παρακάτω περιστατικό που μου συνέβη χθες. Με λίγα λόγια. Με κάλεσαν σε κάποιο σπίτι διέγνωσα μια εν τω βάθει θρομβοφλεβίτιδα. ΄΄Ηρθε το ΕΚΑΒ και μεταφέραμε τον άνθρωπο 69 ετών στην αθήνα στο νοσοκομείο όπου με αντιπηκτική αγωγή ο άνθρωπος ξέφυγε παρα τρίχα απο εμβολή. Ο διευθυντής του εν λόγω νοσοκομείου εκτός του ότι με συνεχάρηκε μου πρότεινε όποτε έχω χρόνο να πηγαίνω και να παρακολουθώ στο νοσοκομείο να μην χάνω την επαφή.``Χωρίς να βάλω βύσμα, γιατι και για αυτό βύσμα χρειάζεται. Θα μου πείτε σιγά τον πολυέλαιο και σιγά την διάγνωση και ότι θέλετε ας πείτε όμως σε αυτό το περιορισμένο κομμάτι που μου δίνει ο νόμος να ασκώ την Ιατρική που έμαθα και που λεγεται αναμονή, όσο μένω στα όρια της δικαιοδοσίας μου και των ικανοτήτων μου θα την ασκώ.

Καλή επιτυχία σε όλους.

Φιλε μου μου συνεβη παρομοιο περιστατικο πριν 2 χρονια.Μετα απο την καλη διαγνωση μου μου φορτωθηκε-χωρις υπερβολη- ολη η πολυκατοικια -εννοειται και για να γλιτωσει τον κοπο και το κοστος ενος ιδιωτη.

Ειχα κανει και εναρξη επαγγελματος και εγραφα και συνταγες με τους γνωστους περιορισμους.Οπως και σε αλλα επαγγελματα κανουν, ετσι κι εμεις πρεπει να σεβομαστε τον κοπο μας και αυτο που αξιζουμε να το διεκδικουμε.Δεν εβγαλα πολλα λεφτα εννοειται αλλα ενα χατζηλικι το εβγαζα απο το ελευθερο επαγγελμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με τον Drkot. Το ότι τελειώσαμε την Ιατρική μας δίνει γνώσεις και δυνατότητες που αν κάποιος έχει το στοιχειώδες γνωθει σαυτο, μπορεί να τις αξιοποιήσει με πολλούς τρόπους.

Σίγουρα αν ήμουν Ελλάδα, θα προτιμούσα την τουριστική (ή όπως τη λένε) Ιατρική απο τα Πρίνου, ή από το να κάθομαι, να παρακολουθώ άμισθος και να με ζουν οι γονείς μου.

Διότι δεν μπορεί η ζωή του Ευρωπαιου να αρχίζει από τα 24 και η ζωή του Έλληνα απόφοιτου Ιατρικής από τα 35. Πώς να το κάνουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου έτυχε,πρόσφατα,το εξής:Κοπέλλα σε εγκυμοσύνη στην οποία η γυναικολόγος της θέτει διάγνωση τροφικής δηλητηρίασης.Τελικά,ήταν κλασσική περίπτωση ιογενούς γαστρεντερίτιδας...Απορώ που διάφοροι εδώ μέσα όρμησαν αμέσως απάνω στον ανειδίκευτο συνάδελφο,αντί να σκεφτούν πως έξω υπάρχουν και ένα σωρό "ειδικοί" που λένε βλακείες.Και,στο κάτω κάτω,ο erian δεν είπε πως κάνει διάγνωση και θεραπεία πολλαπλού μυελώματος.Ό,τι του επιτρέπει ο νόμος κάνει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να συγχαρω το μέλος erian για την αυτοπεποίθηση και την εμπιστοσύνη στον εαυτό του.

Επειδή προτίθεμαι κι εγώ να ανοίξω ιδιωτικό ιατρείο στη φάση της αναμονής μου αν αυτή δεν πέσει όπως υπολογίζω και φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι, θα παρακαλούσα όποιον δεν τον ενδιαφέρει το θέμα να μη συμμετάσχει.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να τρώει από τα έτοιμα ή να εξασκείται στα πήλινγκ. Κάποιοι όμως ψάχνουν το κάτι παραπάνω. Και εχουν το δικαίωμα να ζητάνε βοήθεια και νομικές πληροφορίες.

Πολλοί σπεύσατε να κατηγορήσετε εναν συνάδελφο που ΖΗΤΗΣΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ. Δεν είδα κανέναν από εσάς να κατηγορεί τον ειδικευμένο "συνάδελφο" που έσπευσε να τον απειλήσει με μηνύσεις και αδερφίστικες τακτικές.

Πάρτε χαμπάρι ότι ό,τι κι αν λέμε η αγορά εργασίας είναι αλάθητος κριτής.

Σχετικά με την ερώτηση του erian τώρα: το μεγάλο κώλυμα, τουλάχιστον από όσο έχω ψάξει, είναι η αδυναμία συνταγογράφησης.

Εφόσον είσαι οκ με το ΙΚΑ δε νομίζω ότι εχεις το παραμικρό κώλυμα στο να κάνεις ράμματα. Αντιβίωση όμως δε μπορείς να γράψεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητέ έριαν,όλοι καταλάβαμε...

πάντως,αν όλοι σε "προτιμούν",τότε βάλε αυτούς να το ψάξουν! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς εννοείται ότι ο συγκεκριμένος βασιλεύει και ουδέποτε έχει κατηγορηθεί για malpractice απλά κάποια στιγμή του κάνανε παρατήρηση γιατί με το που ξεκίνησε χρησιμοποιούσε σφραγίδα "γενικός ιατρός

Αν είχαν λίγη αίσθηση της γλώσσας και χιούμορ, θα έγραφαν :"Γενικώς Ιατρός" και θα ήταν εντάξει.

:bloodomen:

Ωχ, τώρα τους δίνω κι εγώ ιδέες!

θεα! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΕΧΤΕ ΤΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ

σωστα?

απο κει και περα με το καταλληλό θεσμικο πλαισιο ολα γίνονται

και στο κατω κατω προπτυχιακη εμπειρια απο κλινικεσ εχετε και στο αγροτικο πηγατε ενα βημα παραπερα

άποψη μου ειναι πως η ζόρικη δουλεια είναι στο νοσοκομείο και οχι στο ιατρείο ως επι το πλείστον !

ενα σοβαρο περιστατικο το στέλνεις στα επειγοντα και καθαιρζεισ με την καλη έννοια!

εγω προσωπικα θα πήγαινα σε ανειδίκευτο ιατρό εοφοσν γνώριζα οτι κυνηγάει τη γνώση στο ιντερνέτ και σε σεμιναρια και φυσικά οχι για καμια προχωρημενη θεραπεία!

για πρόβλημα χοληστερίνης ισχιαλγίας

ίωσης οπωσδηποτε θαχα εμπιστοσυνη

και η δοκιμασία εκπνεομενησ ουρίας λχ μπορεί αν γινει και απο τέτοιον γιατρό

αν και για ναμαι ειλικρινής εχω ασφαλιση ΟΠΑΔ και συνεπωσ παω σε(σχεδον)οποιον ιδιωτη γουσταρω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Παιδες! Δε μπορειτε να φανταστειτε ποσοι συναδελφοι εχουν ιατρειο χωρις ειδικοτητα.... <_<

Ειδικα ειναι 1 που υποσχεται πολλα στις ευπιστες ασθενεις του, οπως αδυνατισμα-σουλουπωμα-καλλωπισμα και τσεπωνει 80αρια στιε επισκεψεις του!!

Ο τυπος εχει πτυχιο απο 8ετια και καμια ειδικοτητα Ελλαδα ουτε εξωτερικο!!

Με τα λεφτα που ηδη βγαζει απ'το ιατρειο, αντε να πειστει να κανει ειδικοτητα!!!

Αλλα πάλι αφού οι ασθενεις του ειναι ικανοποιημενες!! :wacko:

Αχ!Ελλαδα με τα ωραια σου!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιο πετυχημενο ειναι το "Γενικώς Ιατρός" που εχει προαναφερθεί!! Πάντως μου κάνει εντύπωση που εχουν πελατεία, ειχα την εντυπωση οτι ο Ελληνας οχι μονο θα παει στον ειδικό ακομα και για κοινό κρυολογημα αλλά και σε καθηγητή κατα προτίμηση! Το προβλημα ειναι οτι κανονικά θα επρεπε να υπάρχει νομοθεσια που να το απαγορευει, οι άλλοι που κανουν ειδικοτητα γενικης ιατρικης δηλαδή μ...κες ειναι? Και τα τουριστοιατρεια που εκμεταλλευονται το οτι οι δυτικοι εχουν μαθει να πληρωνουν στα νοσοκομεια τους και δεν καταλαβαινουν την διαφορα μεταξύ αγροτικου ιατρειου και ιδιωτικου ιατρειου, και πάλι εκμετάλλευση ειναι. Κάτι σαν τους ταξιτζηδες που κλέβουν τους τουριστες, και τους ταβερνιαρηδες με την χωριατικη των 8 ευρώ. Αλλά τέτοιοι ειμαστε, της λαμογιας και της κουτοπονηριάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιο πετυχημενο ειναι το "Γενικώς Ιατρός" που εχει προαναφερθεί!!

Ευχαριστώ, ευχαριστώ (θα κρατήσω το κοπυράιτ όμως). :rolleyes:

Βασικά δεν νομίζω να έχουν γενικά πελατεία, απλώς ο συγκεκριμένος μάλλον είναι σε κανένα χωριό τέρμα Θεού, είναι και λίγο καταφερτζής μάλλον και τους πείθει....

ΥΓ: έλεγα για τον πρώτον που ρώτησε, όχι γι' αυτόν με το αδυνάτισμα. Ε, αυτός με το αδυνάτισμα μπορεί να έχει κανένα πτυχίο διατροφής παράλληλα, είναι της μόδας απ' ό,τι είδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να βάλει κανείς και τεράστια ταμπέλα απ'έξω από το ιατρείο

ΙΑΤΡΟΣ Α.Ε.

(τώρα αν το Α.Ε. σημαίνει..... ανευ ειδικότητας....δε νομίζω οτι θα το προσέξει κανείς !! )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να βάλει κανείς και τεράστια ταμπέλα απ'έξω από το ιατρείο

ΙΑΤΡΟΣ Α.Ε.

(τώρα αν το Α.Ε. σημαίνει..... ανευ ειδικότητας....δε νομίζω οτι θα το προσέξει κανείς !! )

emclapemclappingemclapemclappingemclap

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να βάλει κανείς και τεράστια ταμπέλα απ'έξω από το ιατρείο

ΙΑΤΡΟΣ Α.Ε.

(τώρα αν το Α.Ε. σημαίνει..... ανευ ειδικότητας....δε νομίζω οτι θα το προσέξει κανείς !! )

Καλο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
Ρε AMANDA μου αφού γνωρίζεις τέτοιες ιστορίες και έχεις τραβήξει τόσα στην ειδικότητα απορώ γιατί κάθισες και έδωσες αναλυτικές συμβουλές και υποδείξεις στο συνάδελφο erian και σε κάθε erian με τέτοιες φιλοδοξίες. Ήσουν αυτή που υπέδειξες μάλιστα ότι υπάρχει συγκεκριμένη παράγραφος που επιτρέπει και τη λήψη ειδικότητας μετά από 5 χρόνια άσκησης τουριστο'ι'ατρικής! Του είπες και τι να κάνει με ΤΣΑΥ, ΤΕΒΕ κ.τ.λ., του υπέδειξες τις επόμενες κινήσεις του. Δηλαδή τον "πήρες απ' το χεράκι " που λέμε....

το να προδικάζεις ότι ένας συνάδελφος που έχει κάνει μόνο αγροτικό είναι "επικίνδυνος" και επιπόλαιος

είναι ολίγο επιφανειακό, αφού όσοι έχουμε κάνει αγροτικό γνωρίζουμε καλά πως με το καλημέρα πέσαμε στα βαθειά

στις εφημερίες του τριμήνου χωρίς επιμελητές και λοιπές βοήθειες.

Φαντάζομαι πως ο καθένας απ'όσους έχει τελειώσει μια καλή σχολή μπορεί να αντιμετωπίζει συνήθη περιστατικά

με τρόπο ικανοποιητικό. Το σημαντικό είναι κάποιος να γνωρίζει τα όριά του γιατί όσον αφορά τη γαϊδουριά

του κάθε επαγγελματία μπορούμε να αναφέρουμε πολλούς ειδικευμένους.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε πρόβλημα με κάποιον που αντί να τρώει τα έτοιμα από το μπαμπάκα του

αποφασίζει να στηριχτεί στο πτυχίο του και να κάνει τη δουλειά που σπούδασε?

συμφωνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα μια απλή ερώτηση που απ`το να κάθομαι και να κάνω το γιατρό σε web site για γιατρούς... αποφάσισα και ενώ έχω τελειώσει το αγροτικό απο το καλοκαίρι και για ειδικότητα μπαίνω το νοεμβριο του 11 να κάνω ένα ιατρείο όχι για να βγάζω λεφτά αλλά για τους εξής λόγους. 1. Δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει σχολείο (δημοτικό και γυμνάσιο) έκανα καποια στιγμή ράμματα σε ένα αλβανάκι που οι γονείς του έλειπαν στην δουλειά και ο ειδικευμένος παθολόγος της περιοχής επειδή δεν του τον πήγαν στο ιατρείο του με απείλησε με καταγγελία. Είχα ράμματα σετάκι κλίβανο κ.τ.λ. απο καύλα για αυτό που έμαθα να κάνω και όχι για να βιοποριστώ που΄λέει η docev και εγώ ποτέ δεν είπα. 2. Όποιος ζει στην επαρχία ΄ξέρει πως οι ειδικευμένοι μετά τις 8 το βράδυ γίνονται καπνός.Ούτε σηκώνουν τηλέφωνα. 3. ¨Εχω την τιμή και την αξιοπρέπεια να είμαι αυτασφάλιστος και να μην ζητάω ΙΚΑ απο την κυρία Κρίνου αδυνάτισμα, ούτε να παρακαλάω για τα 600 κάθε αγράμματο και ακαλλιέργητο λογιστάκο. Και στο κάτω κάτω ας μπω και μέσα οικονομικά. Χαλάσαμε τόσα χρήματα ως εδώ. Η μάνα μου είναι αγρότισσα και πληρώνει μια ζωή τον ΟΓΑ μόνη της για να πάρει 300 $ σύνταξη. ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΚΩΛΟΙΑΤΡΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΑ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΟΥ????

Αυτό μόνο ρώτησα. Τίποτε άλλο.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

μαζι σου!ολα τα αλλα ειναι θεωριες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πέσατε όλοι(σχεδόν)να τον φάτε τον άνθρωπο...Και αγροτικό να μην είχε κάνει,εσάς τι σας ενδιαφέρει;Δική του επιλογή δεν είναι;Και,επίσης,οι πελάτες του με δική τους ελεύθερη βούληση δεν πάνε σε αυτόν;Τόσο πολύ αλτρουιστές είστε που φοβάστε για την υγεία κόσμου που δεν γνωρίζετε;Ή μήπως είστε όλοι οικονομημένοι και δεν μπορείτε καν να καταλάβετε πως κάποιος μπορεί και να μην έχει την πολυτέλεια της αναμονής;Δεν συνέρχεστε λίγο,λέω εγώ...

και εδω συμφωνω.χωρια που απαξιωνουμε ετσι πληρως το πτυχιο μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Μπορεί, αρκεί να κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία. Για τη συνταγογράφηση των ιατρών άνευ ειδικότητας ισχύει ότι και για τους αγροτικούς, δηλαδή μόνο επείγοντα, ένα κουτί, βάσει γνωμάτευσης ειδικού για χρόνια νοσήματα κτλ κτλ.

Αν κάπου κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.