Jump to content

Μπορεί κάποιος ανειδίκευτος να διατηρεί Ιατρείο?


erian

Recommended Posts

Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει λεπτομέρειες ή αν μπορεί να με παραπέμψει σε κάποιο οργανισμό ή σύλλογο να ενημερωθω για το Ιατρείο ενός ανειδίκευτου Ιατρού. Γενικά τι χρειάζεται απο χαρτιά και ποιά τα όρια συμφωνα με τον Κ.Ι.Η.Δ. Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

καλησπέρα,

αυτό που γνωρίζω προσωπικά είναι πως μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος

με τίτλο παροχή ιατρικών υπηρεσιών γενικά με αποκλειστικά προσωπική εργασία (καλύπτει επισκέψεις κατ'οίκον)

Στην εφορία δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί από λάθος μου είπαν να βάλω όχι μόνο έδρα αλλά και χώρο ιατρείου.

Από εκεί και πέρα πρόβλημα με τον ιατρικό σύλλογο δεν υφίσταται αρκεί να μην πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες,

τυπικά μπορείς να ασκείς ό,τι θες από ιατρική αλλά δεν μπορείς να αποκαλείσαι π.χ. παθολόγος ή γενικός ιατρός

(πόσο μάλλον άλες ειδικότητες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και βέβαια μπορείς και έτσι άνθησε στην ελλάδα το φαινόμενο της τουριστοιατρικής.

καθώς σε κάποιο αστικό κέντρο που υπάρχουν οι ειδικευμένοι δεν θα πατήσει κανένας το πόδι του, ανοίγεις ένα ιατρείο σε μία τουριστική περιοχή και με τα κονέ με τα ταξιδιωτικά γραφεία δουλεύοντας από μάιο μέχρι οκτώβριο βγάζεις παρισσότερα από ότι θα έβγαζε ένας ειδικευόμενος ετησίως.

γνωρίζω και γατόνια που δεν αξιωθήκαν ποτέ να πάρουν ειδικότητα γιατί γλυκαθήκαν με τα λεφτά που βγάζανε και δεν επιστρέφαν στα λεφτά του ειδικευόμενου. (βέβαια έχει περάσει 1 τραγική παράγραφος όπου έλεγε όποιος αποδέικνυε ότι για 5 έτη ασκούσε ελεύθερο επάγγελμα ανειδίκευτος μπορούσε να δώσει εξετάσεις και να πάρει τίτλος ειδικότητας.... κατά το φτιάξ'το μόνος σου... φαντάζεστε άλλη ειδικότητα να λέει εγώ την άσκησα από μόνος μου τόσα χρόνια, δεν χρειάζομαι εκπαίδευση ήρθα για εξετάσεις για τα τυπικα?)

πληροφορίες για την έναρξη θα σου δώσει ο οικείος ιατρικός σύλλογος.

χρειάζεσαι να ρυθμίσεις εκκρεμότητες με εφορία και ΤΣΑΥ (αυτασφαλίζεσαι) και πιθανώς να χρειαστείς να πληρώνεις και ΤΕΒΕ

θα σου δώσουν οδηγίες για τις προδιαγραφές του ιατρείου, οι οποίες νομίζω ότι καλύπτουν τον χώρο αναμονής, το χώρο εξέτασης και ένα WC

θα σε συμβούλευα να ανοίξεις ιατρείο σε τουριστική περιοχή ή σε κωμοπολη που δεν έχει ειδικευμένους και έχεις συγγενεία για τα κονέ...

καλη αρχή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν υπάρχει παιδίατρος σίγουρα θα υπάρχει και γενικός ιατρός ή παθολόγος. στην περιφέρεια είναι πιο σπάνιοι οι παιδίατροι από τους άλλους 2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γνωρίζω και γατόνια που δεν αξιωθήκαν ποτέ να πάρουν ειδικότητα γιατί γλυκαθήκαν με τα λεφτά που βγάζανε και δεν επιστρέφαν στα λεφτά του ειδικευόμενου. (βέβαια έχει περάσει 1 τραγική παράγραφος όπου έλεγε όποιος αποδέικνυε ότι για 5 έτη ασκούσε ελεύθερο επάγγελμα ανειδίκευτος μπορούσε να δώσει εξετάσεις και να πάρει τίτλος ειδικότητας.... κατά το φτιάξ'το μόνος σου... φαντάζεστε άλλη ειδικότητα να λέει εγώ την άσκησα από μόνος μου τόσα χρόνια, δεν χρειάζομαι εκπαίδευση ήρθα για εξετάσεις για τα τυπικα?)

creepy αλλά έχω μια απορία. Δηλαδή μπορεί κάποιος να δηλωθεί στην εφορία και να βάλει έδρα το σπίτι του (ή έστω να νοικιάσει ένα χώρο και να βάζει τα νοίκια από την προίκα του), πέντε χρόνια να δουλεύει στον πατέρα του/ταξιδεύει/κάνει παιδιά και διάφορα άλλα πληρώνοντας ΤΣΑΥ και μετά να γίνει γενικός ιατρός;;;;;; Αυτό το πράγμα υπάρχει και σε άλλη χώρα του αναπτυσσόμενου κόσμου????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι.. ειναι ελληνική πρωτοτυπία με το πρόσχημα ότι χρειαζόμαστε πολλους γενικούς γιατρούς γρήγορα!

ξεσηκωθηκαν κάποιοι σύλλογοι άλλων ειδικότήτων αλλά δεν το άλλαξαν αυτό

(Δεν θυμάμαι την παράγραφο αλλά έμπαινε συνεχώς σε άρθρα στις εφημερίδες του συλλόγου των γενικών ιατρών)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι.. ειναι ελληνική πρωτοτυπία με το πρόσχημα ότι χρειαζόμαστε πολλους γενικούς γιατρούς γρήγορα!

ξεσηκωθηκαν κάποιοι σύλλογοι άλλων ειδικότήτων αλλά δεν το άλλαξαν αυτό

(Δεν θυμάμαι την παράγραφο αλλά έμπαινε συνεχώς σε άρθρα στις εφημερίδες του συλλόγου των γενικών ιατρών)

Εντυπωσιακό! Το σεβασμό μου στους αξιοπρεπέστατους συναδέλφους που κάθονται και περιμένουν τα (πολλά πλέον) χρόνια της αναμονής για γενική ιατρική. Τα λεφτά που θα χάσουν στο μεταξύ μπορούσαν να τα δώσουν για να πληρώνουν τα ασφάλιστρα πέντε χρόνων. Και αφού υπάρχουν αρκετές θέσεις για ειδικευμένους γενικούς, θα ήξεραν ότι θα τα βγάλουν αφού θα βρουν μόνιμη θέση σε ΚΥ στα 30 τους. Να υποθέσω ότι σε αυτά τα πέντε χρόνια δεν μπορούν να δουλεύουν και αλλού (θέλω να δω μέχρι που φτάνει το σενάριο και πόσο κάφροι είναι στους ιατρικούς συλλόγους).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορείς να πας σε μέρος που δεν υπάρχει άλλος ειδικευμένος να κάνεις και σύμβαση με ταμείο και στην συνέχεια να το αναγνωρίσεις σαν προυπηρεσία (η συμβαση με ταμεια πλέον αναγνωρίζεται ισοβαθμα με προυπηρεσία ειδικευμενου στο δημοσιο) και με τον τίτλο της ειδικότητας να χτυπήσεις κατευθείαν βαθμο διευθυντή λόγω προυπηρεσίας!

υποθεσεις κάνω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(η συμβαση με ταμεια πλέον αναγνωρίζεται ισοβαθμα με προυπηρεσία ειδικευμενου στο δημοσιο)

:blink:

Και ποιοι μπορούν να έχουν σύμβαση με ταμεία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην περιοχή που ζω υπάρχουν ειδικευμένοι γιατροί όμως χωρίς να θέλω να τους μειώσω ο κόσμος με προτιμάει και δεν σταματώ απο το πρωί μέχρι το βράδυ να δέχομαι κλήσεις για επισκέψεις. Το ιατρείο όμως ακόμα και σε ένα χώρο του σπιτιού θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. πού μπορώ να απευθυνθώ ώστε να μάθω λεπτομέρειες? (Πάντως εκτιμώ και ευχαριστώ για την έως τώρα βοήθεια.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχεδόν Απίστευτα μου φαίνονται όλα αυτά Amanda...αλλά βέβαια μετά θα μου πεις στην emgreece ζούμε!

Πιστεύω πάντως erian ότι απλά αν ρωτήσεις στον Ιατρικό Σ. της περιοχής σου θα είναι αρκετά εύκολο...

Επίσης να κοιτάξεις και κάτι επιδοτήσεις που πήρε το μάτι μου στο περιοδικό του ΙΣΑ(για Αθήνα....), για έναρξη ιδιωτικού ιατρείου!

Εγώ θέλω να σας ευχαριστήσω που με αφορμή το τόπικ...έμαθα τόσα!!! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνωμη ρε παιδια μονο εγω ειμαι η κακια που μου φαινονται τοοοοσο παραλογα ολα αυτα που διαβαζω!

συγνωμη ρε erian πραγματικα δε θελω να σε αδικησω,αλλα εχω ορισμενες αποριες που θα ηθελα να μου τις λυσεις.

και για να δεις ποοοοοσο καλοπροαιρετος ανθρωπος ειμαι εγω θα υποθεσω οτι εχεις κανει αγροτικο και μαλιστα αγονο που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εχει μεγαλυτερες απαιτησεις απο αποψη ευθυνων.

απορια πρωτη:εχεις κανει ειδικοτητα αλλα δεν εχεις περασει τις εξετασεις?αν η απαντηση ειναι ναι τοτε μην διαβασεις τη συνεχεια του κειμενου. αν ομως η απαντηση ειναι οχι τοτε ,χιχιχι, διαβασε την.

απορια δευτερη:σε ποια κορυφαια ιατρικη εχεις τελειωσει?ρωτω γιατι πραγματικα εκει θα πρεπει να σας εκπαιδευουν τοοοοσο αριστα ωστε οι αποφοιτοι να θεωρουν τους εαυτους τους οχι μονο αρτια καταρτισμενους αλλα και ικανοτερους των ειδικευμενων πλεον συναδελφων τους.

απορια τριτη:αν και ξερω οτι δε θα μου απαντησεις, αληθεια ποιοι θα ειναι οι τυχεροι "συντοπιτες" σου?αναρωτιεμαι,ως επαρχιωτακι και εγω, αν θα ειμαι απο τις τυχερες που ισως(λογω των πολυαριθμων ραντεβου σου) θα με κουραρεις ή αν θα πρεπει να μετακομισω στον τοπο διαμονης σου.

απορια τεταρτη ή καλυτερα διαπιστωση πρωτη: φυσικα μετα απο ολα οσα διαβασα νιωθω τουλαχιστον ηλι8ια που ακολουθω την ορθοδοξη διαδρομη(πτυχιο ιατρικης αθηνων στα εξι χρονια,εθελοντικη συμμετοχη στην κλινικη του ενδιαφεροντος μου στο νοσοκομειο της πολης μου για να ενισχυσω την εμπειρια μου στα της κλινικης πραξης στο καλυτερο δυνατο, αναμονη για αγροτικο και μετα αναμονη για ειδικοτητα).και οχι ολα αυτα δεν απορρεουν απο μια διαθεση τελειομανιας αλλα α) απο σεβασμο στους ειδικους συναδελφους που εφαγαν τα χρονια τους στην προαναφερθεισα πορεια και β) απο επιγνωση της πραγματικοτητας "πηρα πτυχιο δηλαδη ειμαι και γιατραρα?τα ξερω ολα?"

τεσπα.ποια ειμαι εγω που θα σου υποδειξω τι ειναι σωστο-ουσιαστικο και τι οχι.οπως εχω ξαναπει, ο καθενας εχει τη δικη του ΗΘΙΚΗ και τη δικη του κριση.αλλωστε στο ελλαδισταν ειμαστε που ως γνωστον "ο,τι δηλωσεις εισαι".

λοιπον, καλες διαγνωσεις doctor

και τα φιλια μου σε ολους που νιωθουν γιατραρες.αντε και μεγαλογιατροι σας ευχομαι emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μην το γελατε το θεμα!με τοσο ψηφιακο υλικο που κυκλοφορει στο νετ κάνεις ειδικότητα απο το σπιτι σου!

αμ πωσ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή docev: Είχα αυτή την απορία σχετικά με το Ιατρείο και πήρα αρκετές χρήσιμες απαντήσεις απο τους συναδέλφους πιο πάνω. Φυσικά δεν θα σου δώσω βιογραφικό ούτε θα σου απαντήσω σε αυτά που γράφεις διότι θα άνοιγα έτσι μια κουβέντα χωρίς νόημα. Για το μόνο που θα διαφωνήσω είναι για την ορθόδοξη διαδρομή και συγκεκριμένα Ιατρική Αθηνών ως <<ορθόδοξη Ιατρική>>. Και κατα πόσο εκμηδενίζεις με αυτό την ανορθόδοξη διαδρομή π.χ. της Πάτρας ή των Ιωαννίνων ή οποιουδήποτε άλλου τέλος πάντων πανεπιστημίου εντός και εκτός ελλάδας!!! Με την απαξίωση των άλλων πανεπιστημίων σε όποια γωνιά του κόσμου και να είναι δείχνεις μικρότητα, ελαφρότητα και ανωριμότητα. Με αυτές τις ειρωνικές διαθέσεις που έχεις πιστεύω πως αν γινόμασταν ποτέ συναδελφοι στο ίδιο νοσοκομείο θα είμασταν σε συνεχή ρήξη με αποτέλεσμα να την πληρώνουν οι ασθενείς. Κατέβα λοιπόν απ` το καλάμι. Απο συναδελφική αγάπη σου το λέω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(η συμβαση με ταμεια πλέον αναγνωρίζεται ισοβαθμα με προυπηρεσία ειδικευμενου στο δημοσιο)

:blink:

Και ποιοι μπορούν να έχουν σύμβαση με ταμεία;

σύμβαση με τα ταμεια (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κτλ) κάνουν κατά προτεραιότητα οι ειδικευμένοι ιατροί. στα αστικά κέντρα γίνεται χαμός ποιος θα πρωτοπρολάβει να κάνει σύμβαση γιατί εκτός του δημοσίου όλα τα υπόλοιπα έχουν έναν συγκεκριμένο αριθμό ειδικευμένων με τους οποίους κάνουν συμβάσεις. (παίζει μέσον, γνωριμίες κτλ)

σε αγροτικές περιοχές που δεν έχουν ειδικευμένους ιατρούς το καταστατικό επιτρέπει κατ' εξάιρεση να γίνει σύμβαση και με ανειδίκευτο ιατρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή docev: Είχα αυτή την απορία σχετικά με το Ιατρείο και πήρα αρκετές χρήσιμες απαντήσεις απο τους συναδέλφους πιο πάνω. Φυσικά δεν θα σου δώσω βιογραφικό ούτε θα σου απαντήσω σε αυτά που γράφεις διότι θα άνοιγα έτσι μια κουβέντα χωρίς νόημα. Για το μόνο που θα διαφωνήσω είναι για την ορθόδοξη διαδρομή και συγκεκριμένα Ιατρική Αθηνών ως <<ορθόδοξη Ιατρική>>. Και κατα πόσο εκμηδενίζεις με αυτό την ανορθόδοξη διαδρομή π.χ. της Πάτρας ή των Ιωαννίνων ή οποιουδήποτε άλλου τέλος πάντων πανεπιστημίου εντός και εκτός ελλάδας!!! Με την απαξίωση των άλλων πανεπιστημίων σε όποια γωνιά του κόσμου και να είναι δείχνεις μικρότητα, ελαφρότητα και ανωριμότητα. Με αυτές τις ειρωνικές διαθέσεις που έχεις πιστεύω πως αν γινόμασταν ποτέ συναδελφοι στο ίδιο νοσοκομείο θα είμασταν σε συνεχή ρήξη με αποτέλεσμα να την πληρώνουν οι ασθενείς. Κατέβα λοιπόν απ` το καλάμι. Απο συναδελφική αγάπη σου το λέω.

αν και βαριεμαι πολυ να αναλυω τα αυτονοητα θα κανω αυτη την διευκρινηση ετσι για να διευκολυνω εσενα αλλα και οσους σκεφτονται σαν και εσενα.

λοιπον η προαναφερθεισα "ορθοδοξη" πορεια ΦΥΣΙΚΑ και δεν περιοριζεται αποκλειστικα στην ιατρικη αθηνων.εγω ετυχε-πετυχε και περασα εκει( sorry κιολας). απλα εγω περιεγραφα την κλασσικη οδο που περιλαμβανει πτυχιο ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ (ενταξει, doctor, το καταλαβες? ή πρεπει να το επαναλαβω?) ιατρικης,και κατοπιν αναμονη(για τους ατυχους ή για οσους θελουν αγονο) αγροτικο,αγροτικο, αναμονη για ειδικοτητα, μετα ειδικοτητα και τελος εξετασεις!!!!και αν εισαι ικανος-τυχερος και με ενα bingo περασεις και τις εξετασεις αυτες θεωρεισαι πια ΕΙΔΙΚΟΣ και ανοιγεις το ιατρειο σου ή ακολουθεις νοσοκομειακη πορεια.

ναι ναι το ξερω, ειναι μακρυς ο δρομος για την ιθακη αλλα τι να κανουμε, οπως εχω παλι ξαναπει ειναι 'ΑΠΟΝΗ ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ"

η λογικη μου αλλα και η ηθικη μου εμενα αυτη την πορεια μου υποδεικνυουν ως την ορθοδοξη!

σε καμια περιπτωση λοιπον δεν υπηρξα ΑΚΥΡΩΤΙΚΗ.το καταλαβες και αυτο?να στο πω και πιο απλα, σε καμια περιπτωση δεν υποτιμησα τις υπολοιπες ιατρικες.τωρα βεβαια στο χωριο μου (επαρχιωτακι γαρ) λεμε οτι οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.σταματα λοιπον να παρεμηνευεις τις σκεψεις μου μονο και μονο για δημιουργια εντυπωσεων.και οπως παλι εχω ξαναπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ στην κλινικη πραξη θα κριθουμε.

τελος αναρωτιεμαι αν εγω ειμαι η ψωναρα που απλα απορησα με τις δεινες ιατρικες σου ικανοτητες ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ που βρισκεσαι ή εσυ που δηλωνεις οτι στην περιοχη σου αν και υπαρχουν πολλοι ειδικοι συναδελφοι ωστοσο οι ασθενεις προτιμουν εσενα ΤΟΝ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟ και δεχεσαι κλησεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ!

ΥΓ:εχω τεραστια αγωνια για το αν θα ειμαστε συναδελφοι.να χασω τετοια λαμπρη ευκαιρια να εκπαιδευτω απο εναν τοοοοσο λαμπρο συναδελφο!γιατι φυσικα ετσι σεμνος και ταπεινος που φαινεσαι οτι εισαι, στοιχηματιζω οτι απλοχερα θα μεταλαμπαδευεις τη γνωση και σε εμας τους αδαεις.

θα εκτιμουσα πολυ να τελειωνε εδω ο διαλογος μας γιατι βαριεμαι ΠΟΛΥ ομως.

καλη συνεχεια,doctor και οπως σου ξαναειπα, καλες διαγνωσεις. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή docev: Είχα αυτή την απορία σχετικά με το Ιατρείο και πήρα αρκετές χρήσιμες απαντήσεις απο τους συναδέλφους πιο πάνω. Φυσικά δεν θα σου δώσω βιογραφικό ούτε θα σου απαντήσω σε αυτά που γράφεις διότι θα άνοιγα έτσι μια κουβέντα χωρίς νόημα. Για το μόνο που θα διαφωνήσω είναι για την ορθόδοξη διαδρομή και συγκεκριμένα Ιατρική Αθηνών ως <<ορθόδοξη Ιατρική>>. Και κατα πόσο εκμηδενίζεις με αυτό την ανορθόδοξη διαδρομή π.χ. της Πάτρας ή των Ιωαννίνων ή οποιουδήποτε άλλου τέλος πάντων πανεπιστημίου εντός και εκτός ελλάδας!!! Με την απαξίωση των άλλων πανεπιστημίων σε όποια γωνιά του κόσμου και να είναι δείχνεις μικρότητα, ελαφρότητα και ανωριμότητα. Με αυτές τις ειρωνικές διαθέσεις που έχεις πιστεύω πως αν γινόμασταν ποτέ συναδελφοι στο ίδιο νοσοκομείο θα είμασταν σε συνεχή ρήξη με αποτέλεσμα να την πληρώνουν οι ασθενείς. Κατέβα λοιπόν απ` το καλάμι. Απο συναδελφική αγάπη σου το λέω.

αν και βαριεμαι πολυ να αναλυω τα αυτονοητα θα κανω αυτη την διευκρινηση ετσι για να διευκολυνω εσενα αλλα και οσους σκεφτονται σαν και εσενα.

λοιπον η προαναφερθεισα "ορθοδοξη" πορεια ΦΥΣΙΚΑ και δεν περιοριζεται αποκλειστικα στην ιατρικη αθηνων.εγω ετυχε-πετυχε και περασα εκει( sorry κιολας). απλα εγω περιεγραφα την κλασσικη οδο που περιλαμβανει πτυχιο ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ (ενταξει, doctor, το καταλαβες? ή πρεπει να το επαναλαβω?) ιατρικης,και κατοπιν αναμονη(για τους ατυχους ή για οσους θελουν αγονο) αγροτικο,αγροτικο, αναμονη για ειδικοτητα, μετα ειδικοτητα και τελος εξετασεις!!!!και αν εισαι ικανος-τυχερος και με ενα bingo περασεις και τις εξετασεις αυτες θεωρεισαι πια ΕΙΔΙΚΟΣ και ανοιγεις το ιατρειο σου ή ακολουθεις νοσοκομειακη πορεια.

ναι ναι το ξερω, ειναι μακρυς ο δρομος για την ιθακη αλλα τι να κανουμε, οπως εχω παλι ξαναπει ειναι 'ΑΠΟΝΗ ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ"

η λογικη μου αλλα και η ηθικη μου εμενα αυτη την πορεια μου υποδεικνυουν ως την ορθοδοξη!

σε καμια περιπτωση λοιπον δεν υπηρξα ΑΚΥΡΩΤΙΚΗ.το καταλαβες και αυτο?να στο πω και πιο απλα, σε καμια περιπτωση δεν υποτιμησα τις υπολοιπες ιατρικες.τωρα βεβαια στο χωριο μου (επαρχιωτακι γαρ) λεμε οτι οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.σταματα λοιπον να παρεμηνευεις τις σκεψεις μου μονο και μονο για δημιουργια εντυπωσεων.και οπως παλι εχω ξαναπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ στην κλινικη πραξη θα κριθουμε.

τελος αναρωτιεμαι αν εγω ειμαι η ψωναρα που απλα απορησα με τις δεινες ιατρικες σου ικανοτητες ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ που βρισκεσαι ή εσυ που δηλωνεις οτι στην περιοχη σου αν και υπαρχουν πολλοι ειδικοι συναδελφοι ωστοσο οι ασθενεις προτιμουν εσενα ΤΟΝ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟ και δεχεσαι κλησεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ!

ΥΓ:εχω τεραστια αγωνια για το αν θα ειμαστε συναδελφοι.να χασω τετοια λαμπρη ευκαιρια να εκπαιδευτω απο εναν τοοοοσο λαμπρο συναδελφο!γιατι φυσικα ετσι σεμνος και ταπεινος που φαινεσαι οτι εισαι, στοιχηματιζω οτι απλοχερα θα μεταλαμπαδευεις τη γνωση και σε εμας τους αδαεις.

θα εκτιμουσα πολυ να τελειωνε εδω ο διαλογος μας γιατι βαριεμαι ΠΟΛΥ ομως.

καλη συνεχεια,doctor και οπως σου ξαναειπα, καλες διαγνωσεις. :wacko:

Μιλάς σαν να σε αδίκησε η ζωή. Δεν είχα κανένα λόγο να είμαι εδώ και να λέω ψέματα. Μπήκα εδώ αποκλειστικά για να ρωτήσω ΜΟΝΟ λεπτομέρειες που αφορούν ένα Ιατρείο. και ανέφερα εν ολίγοις την κατάσταση.

Καλή λευτεριά. Απο το να κάθεσαι όλη μέρα στα chat μπορείς να δώσεις σε ένα ανθρωπο έστω οδηγίες να πιεί ένα χαμομήλι. Σε κόβω με την αυτοπεποίθηση που έχεις να απαξιώνεις ακόμα και αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο erian υπεκφεύγει συστηματικά να δώσει μια ξεκάθαρη απάντηση, κατηγορεί για "καβάλημα καλαμιού" άλλον ενώ δεν ξέρει προφανώς ότι στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί και εμπαίζει τους αναγνώστες του φόρουμ που στη συντριπτική τους πλειονότητα είναι συνάδελφοι φοιτητές/ τελειωμένοι σε αναμονή που διάλεξαν τον "ορθόδοξο τρόπο" προφανώς γιατί είναι βλάκες και αντί να κάτσουν να σκαλίσουν το τελευταίο παραθυράκι του κάθε νόμου του μπ@@ρδέλου που ζούμε (οι οποίοι νόμοι γίνονται για κ@λολαμόγια σαν κι αυτόν και μόνο σε μπανανίες) προτίμησαν την οδό που προστάζει η λογική και η νομοθεσία κάθε πολιτισμένου και ευνομούμενου κράτους. Προφανώς όσοι δεν φέρονται όπως ο εν λόγω συνάδελφος είναι μαζόχες , βιτσιόζοι και "φτιάχνονται" άγρια με τις αναμονές, την ανεργία και την απαξίωση των κόπων τους.

Ο erian και ο κάθε erian αφού πασχίζει τόσο πολύ να γίνει γιατρός χωρίς όμως να θέλει να Γίνει (με γ κεφαλαίο) μπορεί να γίνει ηθοποιός και να υποδύεται το γιατρό. Θα κάνει, θα φοράει και θα λέει ό, τι κι ένας γιατρός κι επιπλέον θα πληρώνεται καλύτερα, θα έχει ελεύθερο χρόνο και θα' ναι απαλλαγμένος απ' το άγχος και τις ευθύνες του γιατρού. (βλ. ο ηθοποιός που υποδύεται τον Dr. House). Αλλά έτσι όπως την έχει δει ή λάθος του τα' πανε , ή λάθος κατάλαβε ή κάνει πως δεν κατάλαβε. Δεν είσαι υπαλληλάκος γραφείου για να σκέφτεσαι με αντίστοιχη νοοτροπία. Γιατρός είσαι, και με υπεκφυγές και φυγοπονιές μόνο κόσμο στο λαιμό σου θα πάρεις.

Χώρια που το ότι τον προτιμάει ο κόσμος μπορεί να έχει να κάνει με το ότι τους παίρνει φθηνότερη επίσκεψη ως ανειδίκευτος!

Όπως και να έχει είναι λυπηρό και επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία να κυκλοφορούν τέτοια άτομα που όχι μόνο χρησιμοποιούν τα παραθυράκια από τέτοιους απαράδεκτους νόμους αλλά ασπάζονται και τη λογική τους λες και τους δημιούργησαν για τον εαυτό τους μπας και δουν άσπρη μέρα....

Και υπάρχουν άτομα από δω μέσα που κάθονται και του δίνουν συμβουλές για το πώς θα ολοκληρώσει το έγκλημά του.... emeleos

Αφού τα "κατάφερε" μέχρι εδώ πιστεύω πως μπορεί μόνος του να βρει και τη συνέχεια. Τέτοια άτομα σπιλεύουν την φήμη του κλάδου και του ανθρώπου......

AIΣΧΟΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουφ επιτελους και ενας λογικος ανθρωπος.destination x χαιρομαι που σκεφτομαστε με παρομοιο τροπο.εδω περα κοντευα να νιωθω σαν να ειμαι στο κλουβι με τους τρελλους.συμφωνω μαζι σου 10000%.μαλιστα προεκτεινες τη σκεψη μου σχολιαζοντας και τα παιδια που του εδιναν τοσο λεπτομερεις οδηγιες.τεσπα.

οσο για τον ...erian(μπουχαχαχα) τον ευχαριστω για τις συμβουλες -τι γλυκος!!!!!-

(και καλα να μην καθομαι ολη τη μερα να κανω chat και αντι για αυτο να προσφερω τις ιατρικες μου υπηρεσιες δινοντας χαμομηλι. απλα εχω και αλλη απορια.doctor θα μου πεις και τη δοση του χαμομηλιου???μπουχαχαχαχα :P

και παλι, στελνω τα φιλια μου σε ολους οσους νιωθουν γιατραρες.αντε και μεγαλογιατροι!!!!!!!!μπουχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και υπάρχουν άτομα από δω μέσα που κάθονται και του δίνουν συμβουλές για το πώς θα ολοκληρώσει το έγκλημά του.... emeleos
Αυτό είναι το λυπητερό της όλης υπόθεσης!

οσο για τον ...erian(μπουχαχαχα) τον ευχαριστω για τις συμβουλες -τι γλυκος!!!!!-

(και καλα να μην καθομαι ολη τη μερα να κανω chat

Εσύ δουλειά σου...chat, άσε τον erian να μεγαλοπρέπει! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια απορια..

αν ο φωστηρας ανειδικευτος "στειλει" καποιον απο τους ασθενεις, ποιος την πληρωνει;;;

ps.να σημειωσω πως δεν αναφερομαι στο μελος erian, γενικα μιλαω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.