Jump to content

Μπορεί κάποιος ανειδίκευτος να διατηρεί Ιατρείο?


erian

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply
ο φωστήρας ανειδίκευτος..........

ναι;!

τοτε τους αναγνωριζω την αυτοπεποιθηση που εχουν ή την αγνοια κινδυνου ή τη βεβαιοτητα πως δε θα μπλεξουν emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο φωστήρας ανειδίκευτος..........

λες να την πληρώσει και η docev;

λες????????

παντως τασο μου,υποσχομαι να μη σας εγκαταλειψω ποτε ποτε.chat και ξερο ψωμι.σε/σας αφηνω εγω, τωρα που ασς βρηκα?????χαχαχα

(που εισαι βρε λινα?χαθηκαμε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα συναδερφε!!!

ειπα να προσπαθησω να ξεκοψω τις κακες συναναστροφες αλλα δε μπορω,

ξανακυλησα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα συναδερφε!!!

ειπα να προσπαθησω να ξεκοψω τις κακες συναναστροφες αλλα δε μπορω,

ξανακυλησα :)

βρε βρε καλως την.

θα στειλω pm να τα πουμε.μην κουραζουμε και το "κοινο μας" χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χώρια που το ότι τον προτιμάει ο κόσμος μπορεί να έχει να κάνει με το ότι τους παίρνει φθηνότερη επίσκεψη ως ανειδίκευτος!

Παιδια ο ανειδικευτος εχει τρομερους περιορισμους σε ο,τι αφορα στη συνταγογραφηση και εντολη για εξετασεις.Το μονο που μπορει να κανει ειναι να γραφει φαρμακα-επαναλαμβανομενες συναγες- κι αυτο με περιορισμο σκευασματων.

Συνηθως οποιος κανει εναρξη επαγγελματος το κανει κυριως για την αυτασφαλιση.Ο,τιδηποτε αλλο ειναι ιστοριες για αγριους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από LOTW:

Πιστεύω πως είναι μια καλή εναλλακτική λύση για κάποιον που έχει τελειώσει αγροτικό και περιμένει για ειδικότητα. Νομίζω πως είναι πιο αξιοπρεπές από τα κέντρα αδυνατίσματος κτλ. Δεν ξέρω αν ο erian έχει άλλους οικονομικούς πόρους και μπορεί να συντηρείται ή αν δεν έχει πρόβλημα με το να ζει με τα λεφτά του μπαμπά, πάντως για μενα που είμαι παντρεμένος και με παιδί 2,5 ετών είναι τουλάχιστον εξευτελιστικό. Καλό θα ήταν λοιπόν πριν κατακρίνουμε το οτιδήποτε να συνυπολογίσουμε και κάποιους άλλους παράγοντες φίλε erian. Δεν κακό να είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Με την ανεργία που μαστίζει (και) τον κλάδο μας θα πρέπει να κάνουμε και κάποιες υποχωρήσεις προκειμένου να ζήσουμε. Επίσης καλό θα ήταν να προτείνουμε και εναλλακτικές λύσεις, η άρνηση είναι η εύκολη λύση. Δεν ξέρω βρε παιδιά, είμαι πολύ απαισιόδοξος τελευταία και προσπαθώ να μηχανευτώ τρόπους προκειμένου να συντηρήσω εμένα και την οικογένειά μου τώρα που τελειώνω το αγροτικό. Σε ότι αφορά δε το επίπεδο παροχής ιατρικών υπηρεσιών που θα προσφέρει ένας ανειδίκευτος ιατρός σε μια αγροτική περιοχή, λυπάμαι που το λέω, αλλά έχω γνωρίσει ειδικευόμενους και ειδικούς γενικούς ιατρούς με πολύ χαμηλότερο επίπεδο από κάποιους αγροτικούς. Εξάλλου, σε μια τέτοια περίπτωση δεν έχεις να κάνεις κατά βάση με επείγοντα περιστατικά αλλά με κατ' οίκον αλλαγές, ενέσεις, συνταγογράφηση κτλ. Κλείνοντας, σε ότι αφορά το αν ένας ανειδίκευτος ελεύθερος επαγγελματίας ιατρός μπορεί να έχει περισσότερους ασθενείς από τους αντίστοιχους ειδικούς αυτό είναι κάτι που εξαρτάται από τον βαθμό ικανοποίησης των ασθενών και μόνο. Ζητώ συγνώμη για την έκταση του κειμένου.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι αλλά το θέμα είναι ότι ο συνάδελφος δεν το ψάχνει το ζήτημα ως εναλλακτική λύση για την περίοδο της αναμονής αλλά ως λύση καρριέρας. Εκεί είναι που χωλαίνει το πράγμα. Ο συνάδελφος erian όμως αρνείται να γράψει αν έχει κάνει αγροτικό (δεν τον ρώτησαν αν έκανε έγκλημα ούτε αν έχει κάνει τρίο - για αγροτικό τον ρώτησαν. Και για να μη θέλει να απαντήσει σημαίνει ότι προφανώς και δεν έχει κάνει) και αν περιμένει για ειδικότητα γιατί ψάχνει έναν τρόπο με τον οποίο θα ασκεί μια ζωή την ιατρική με ένα πτυχίο (ε νταξ αυτό φαντάζομαι θα το' χει ε? ) αλλά να' ναι και νόμιμος. Αυτά είναι τα "ωραία" του μπ@@ρδέλου που ζούμε - πας με ένα πτυχίο ιατρικής σε ένα μέρος της επαρχίας ξεχασμένο απ' το ελληνικό κράτος , βρίσκεις τον κοσμάκη που βρίσκεται στην ανάγκη (λόγω υγείας, άγνοιας και οικονομικής στενότητος) κάνεις στοιχειώδεις ιατρικές πράξεις και μάλιστα κατ' οίκον (άρα γλιτώνεις τους πελάτες-ασθενείς από μετακινήσεις) οπότε και νόμιμος είσαι και ιατρική θεωρείσαι ότι ασκείς και φράγκα καλά βγάζεις και όλοι σε έχουν ανάγκη. Και 5 χρόνια μετά (ενώ οι άλλοι συνάδελφοι ως βλάκες περιμένουν ακόμα την έναρξη ειδικότητας) πας δίνεις και κάτι εξετασούλες και παίρνεις την ειδικότητα έτσι ωραία κι απλά.

Ρε σεις αυτά έπρεπε να μας τα λέγανε όσο είμασταν στο Λύκειο - να δείτε που θα δήλωναν Ιατρική άλλοι τόσοι και θα εκτοξευόταν η βάση της σχολής και θα έμπαιναν ακόμα ικανότεροι υποψήφιοι και άρα θα ανέβαινε το επίπεδο των φοιτητών και κατ' επέκτασιν αποφοίτων. Αχ χαζό κράτος αυτό γιατί δεν το σκέφτηκες ?

Το ότι κάποια πράγματα είναι εφικτά και νόμιμα δε σημαίνει ότι αυτός ο τρόπος είναι ο ορθόδοξος.(όπως π.χ. μπορείς κάλλιστα και νόμιμα να είσαι γιατρός συνδικαλιστής και αντί καθημερινά να έχεις να κάνεις με εφημερίες, ασθενείς και την ευθύνη της ζωής τους, έχεις να κάνεις με αφίσες, ξύλινους λόγους και το άγχος για τον αν θα εκλεγείς στις επόμενες εκλογές. Πάλι γιατρός είσαι βεβαίως βεβαίως.....) Φανταστείτε τι θα γινόταν αν όλοι μας ακολουθούσαμε το παράδειγμα του συναδέλφου....

Και πάλι ντροπή σ' αυτούς που σκέφτονται έτσι και σ' αυτούς από εδώ μέσα που κάθονται και τους δίνουν συμβουλές για το πώς θα πετύχουν αυτή τη μεγαλειώδη καρριέρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

destination x ΕΠΙΚΡΟΤΩ.επιτελους.

γιατι καποιοι επεσαν να με φανε.

απο την πρωτη στιγμη που εγραψα, επειδη δεν ηθελα να αδικησω κανενα, ρωτησα αν εχει κανει αγροτικο και μαλιστα αγονο ή μερος ειδικοτητας ή ακομα και αν εχει τελειωσει ειδικοτητα και απλα ο ανθρωπος δεν περασε τις εξετασεις.

εκεινος αρνηθηκε να απαντησει και διαστρεβλωσε τις σκεψεις μου για δημιουργια εντυπωσεων.

αρκει να ανατρεξει κανεις στα προαναφερθεντα και θα καταλαβει.

τεσπα.

οποιος καταλαβε καταλαβε.

απο εκει και περα ειπαμε, η λογικη, η ηθικη αλλα και η νομοθεσια οπως προσθεσε ο destination x, υπαγορευουν στον καθενα τις επιλογες και τις πραξεις του.

καλο απογευμα γιατραρες- wanna be μεγαλογιατροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ιστορία

στην περιοχή που έκανα τμήμα ειδικότητας είχαμε 1 τουριστοιγιατρό ο οποίος έβγαζε τρελλά χρήματα. μου έτυχε 2 φορές να στείλει περιστατικά στο νοσοκομείο για αιματολογικές εξετάσεις και ο 1 είχε παγκρετίτιδα και ο άλλος Ο.Ν.Α. και οι 2 μπήκαν εισαγωγή και αυτός έπαιρνε τηλέφωνα 1 στους ασθενείς και τους πίεζε να υπογράψουν και να βγουν και μία σε μας τους ειδικευόμενους (δεν τολμούσε να κάνει τσαμπουκά σε επιμελητή)

και δήλωνε ότι μπορούσε να τους φροντίσει αυτός

υπάρχουν και τραγικές περιπτώσεις

υς εννοείται ότι ο συγκεκριμένος βασιλεύει και ουδέποτε έχει κατηγορηθεί για malpractice απλά κάποια στιγμή του κάνανε παρατήρηση γιατί με το που ξεκίνησε χρησιμοποιούσε σφραγίδα "γενικός ιατρός"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ιστορία

στην περιοχή που έκανα τμήμα ειδικότητας είχαμε 1 τουριστοιγιατρό ο οποίος έβγαζε τρελλά χρήματα. μου έτυχε 2 φορές να στείλει περιστατικά στο νοσοκομείο για αιματολογικές εξετάσεις και ο 1 είχε παγκρετίτιδα και ο άλλος Ο.Ν.Α. και οι 2 μπήκαν εισαγωγή και αυτός έπαιρνε τηλέφωνα 1 στους ασθενείς και τους πίεζε να υπογράψουν και να βγουν και μία σε μας τους ειδικευόμενους (δεν τολμούσε να κάνει τσαμπουκά σε επιμελητή)

και δήλωνε ότι μπορούσε να τους φροντίσει αυτός

υπάρχουν και τραγικές περιπτώσεις

υς εννοείται ότι ο συγκεκριμένος βασιλεύει και ουδέποτε έχει κατηγορηθεί για malpractice απλά κάποια στιγμή του κάνανε παρατήρηση γιατί με το που ξεκίνησε χρησιμοποιούσε σφραγίδα "γενικός ιατρός"

Ρε AMANDA μου αφού γνωρίζεις τέτοιες ιστορίες και έχεις τραβήξει τόσα στην ειδικότητα απορώ γιατί κάθισες και έδωσες αναλυτικές συμβουλές και υποδείξεις στο συνάδελφο erian και σε κάθε erian με τέτοιες φιλοδοξίες. Ήσουν αυτή που υπέδειξες μάλιστα ότι υπάρχει συγκεκριμένη παράγραφος που επιτρέπει και τη λήψη ειδικότητας μετά από 5 χρόνια άσκησης τουριστο'ι'ατρικής! Του είπες και τι να κάνει με ΤΣΑΥ, ΤΕΒΕ κ.τ.λ., του υπέδειξες τις επόμενες κινήσεις του. Δηλαδή τον "πήρες απ' το χεράκι " που λέμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όντως γνωρίζω αρκετές ιστορίες με βλακείες που κάνουν τουριστογιατροί, όπως και αγροτικοί και ειδικευόμενοι...

πιστεύω ότι αν κάποιος γνωρίζει τα όρια του η τουριστοιατρική είναι η καλύτερη λύση στην αναμονή σε σύγκριση με πωλητές, βοηθούς σε ινστιτούτα αισθητικής κτλ για 500 ευρω και κάτι το μήνα... στις τουριστικές περιοχές ασχολούνται κυρίως με ηλιακά εγκαυματα, μικρά θλαστικά, τροφικές δηλητηριάσεις και ιώσεις.. απλά πράγματα....

για να δώσω ένα μικρό παράδειγμα του τι βγάζει ένας μέσος τουριστοιατρός

έκανα εφημερία και μου έρχεται 1 ζευγάρι που είχε πέσει από τη μηχανή... τους είχε περιποιηθεί 1 τουριστογιατρός αλλά μόλις φτάσαν στην πόλη είπαν να περάσουν από το νοσοκομείο.

είχαν εγκαύματα τριβής σε χέρια και πόδια τα οποία ο τουριστογιατρός απλώς έβαλε betadine και κάτι γάζες της κακιάς ώρας... αφού τα πλύναμε με φυσιολογικό ορο, τα καθαρίσαμε καλά, τα κλείσαμε με γάζες δίχτυα και όλα τα σινιέ που προσφέρει ένα νοσοκομείο τους λέω συγγνώμη παιδιά αλλά πόσο πληρώσατε στον τουριστογιατρό? (έλληνες ήταν)

και μου απαντούν

κανονικά παίρνει 50 ευρώ το άτομο αλλά επειδή ήμασταν 2 μας πήρε 80 φιλική τιμή (εννοείται χωρίς απόδειξη)

σε 10 λεπτα ο τύπος είχε βγάλει κάνοντας μια τσαπατσοδουλειά (με τσιγγουνια στην ποσόστητα και την ποιότητα των αναλώσιμων) ότι εγώ α έβγαζα ολόκληρη την εφημερία....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε AMANDA μου αφού γνωρίζεις τέτοιες ιστορίες και έχεις τραβήξει τόσα στην ειδικότητα απορώ γιατί κάθισες και έδωσες αναλυτικές συμβουλές και υποδείξεις στο συνάδελφο erian και σε κάθε erian με τέτοιες φιλοδοξίες. Ήσουν αυτή που υπέδειξες μάλιστα ότι υπάρχει συγκεκριμένη παράγραφος που επιτρέπει και τη λήψη ειδικότητας μετά από 5 χρόνια άσκησης τουριστο'ι'ατρικής! Του είπες και τι να κάνει με ΤΣΑΥ, ΤΕΒΕ κ.τ.λ., του υπέδειξες τις επόμενες κινήσεις του. Δηλαδή τον "πήρες απ' το χεράκι " που λέμε....

το να προδικάζεις ότι ένας συνάδελφος που έχει κάνει μόνο αγροτικό είναι "επικίνδυνος" και επιπόλαιος

είναι ολίγο επιφανειακό, αφού όσοι έχουμε κάνει αγροτικό γνωρίζουμε καλά πως με το καλημέρα πέσαμε στα βαθειά

στις εφημερίες του τριμήνου χωρίς επιμελητές και λοιπές βοήθειες.

Φαντάζομαι πως ο καθένας απ'όσους έχει τελειώσει μια καλή σχολή μπορεί να αντιμετωπίζει συνήθη περιστατικά

με τρόπο ικανοποιητικό. Το σημαντικό είναι κάποιος να γνωρίζει τα όριά του γιατί όσον αφορά τη γαϊδουριά

του κάθε επαγγελματία μπορούμε να αναφέρουμε πολλούς ειδικευμένους.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε πρόβλημα με κάποιον που αντί να τρώει τα έτοιμα από το μπαμπάκα του

αποφασίζει να στηριχτεί στο πτυχίο του και να κάνει τη δουλειά που σπούδασε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς εννοείται ότι ο συγκεκριμένος βασιλεύει και ουδέποτε έχει κατηγορηθεί για malpractice απλά κάποια στιγμή του κάνανε παρατήρηση γιατί με το που ξεκίνησε χρησιμοποιούσε σφραγίδα "γενικός ιατρός

Αν είχαν λίγη αίσθηση της γλώσσας και χιούμορ, θα έγραφαν "Γενικώς Ιατρός" και θα ήταν εντάξει.

:bloodomen:

Ωχ, τώρα τους δίνω κι εγώ ιδέες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κορυφαίο πάντως που έχω δει ήταν τυπωμένη καρτούλα ("για τις δουλειές εκτός νοσοκομείου")

που έγραφε πχ. Υάκινθος Καραχυσαρίδης

και από κάτω "Ειδικ/ος Ουρολογικής" (για διευκρίνιση ειδικευόμενος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε AMANDA μου αφού γνωρίζεις τέτοιες ιστορίες και έχεις τραβήξει τόσα στην ειδικότητα απορώ γιατί κάθισες και έδωσες αναλυτικές συμβουλές και υποδείξεις στο συνάδελφο erian και σε κάθε erian με τέτοιες φιλοδοξίες. Ήσουν αυτή που υπέδειξες μάλιστα ότι υπάρχει συγκεκριμένη παράγραφος που επιτρέπει και τη λήψη ειδικότητας μετά από 5 χρόνια άσκησης τουριστο'ι'ατρικής! Του είπες και τι να κάνει με ΤΣΑΥ, ΤΕΒΕ κ.τ.λ., του υπέδειξες τις επόμενες κινήσεις του. Δηλαδή τον "πήρες απ' το χεράκι " που λέμε....

το να προδικάζεις ότι ένας συνάδελφος που έχει κάνει μόνο αγροτικό είναι "επικίνδυνος" και επιπόλαιος

είναι ολίγο επιφανειακό, αφού όσοι έχουμε κάνει αγροτικό γνωρίζουμε καλά πως με το καλημέρα πέσαμε στα βαθειά

στις εφημερίες του τριμήνου χωρίς επιμελητές και λοιπές βοήθειες.

Φαντάζομαι πως ο καθένας απ'όσους έχει τελειώσει μια καλή σχολή μπορεί να αντιμετωπίζει συνήθη περιστατικά

με τρόπο ικανοποιητικό. Το σημαντικό είναι κάποιος να γνωρίζει τα όριά του γιατί όσον αφορά τη γαϊδουριά

του κάθε επαγγελματία μπορούμε να αναφέρουμε πολλούς ειδικευμένους.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε πρόβλημα με κάποιον που αντί να τρώει τα έτοιμα από το μπαμπάκα του

αποφασίζει να στηριχτεί στο πτυχίο του και να κάνει τη δουλειά που σπούδασε?

Προφανώς δε διάβασες τα άλλα ποστ μου ή δεν το πρόσεξες. Αν το είχες κάνει θα έβλεπες ότι επικίνδυνο και επιπόλαιο δεν θεωρώ κάποιον που έχει κάνει το αγροτικό του αλλά έναν συνάδελφο σαν το erian ο οποίος όπως αναφέρω και σε ποστ μου

δεν το ψάχνει το ζήτημα ως εναλλακτική λύση για την περίοδο της αναμονής αλλά ως λύση καρριέρας. Εκεί είναι που χωλαίνει το πράγμα. Ο συνάδελφος erian όμως αρνείται να γράψει αν έχει κάνει αγροτικό (δεν τον ρώτησαν αν έκανε έγκλημα ούτε αν έχει κάνει τρίο - για αγροτικό τον ρώτησαν. Και για να μη θέλει να απαντήσει σημαίνει ότι προφανώς και δεν έχει κάνει)

Όπως βλέπεις δε διαφωνούμε σε κάτι - ίσα ίσα! Άλλο να έχεις κάνει αγροτικό και στην αναμονή να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου ασκώντας το επάγγελμα που σπούδασες (και μ' αυτό συμφωνώ και επαυξάνω ) και άλλο να θες να ασκείς τουριστο'ι'ατρική ως ισόβια καρριέρα χωρίς να έχεις και τις απαραίτητες πρακτικές ιατρικές γνώσεις που κακά τα ψέμματα αποκτώνται στο αγροτικό και όχι στη σχολή. Όταν λοιπόν κάνεις τέτοια μεγαλεπίβολα σχέδια καρριέρας με τις πλάτες παραθυρακιων νόμου και από πάνω κομπάζεις, ε τότε γίνεσαι επικίνδυνος κι επιπόλαιος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sorry, έχεις δίκιο

το να βλέπεις το θέμα τουριστοϊατρός ως επιλογή καριέρας είναι ο ορισμός της ηλιθιότητας

(και αντικειμενικής επιστημονικής αδυναμίας)

ας γινόταν φαρμακοποιός στην τελική

αλλά θα επιμείνω στο ότι έχω βαρεθεί να ακούω συναδέλφους να βρίζουν το υπουργείο κτλ

χωρίς να κάνουν μια αντικειμενική προσπάθεια για δουλειά και να τρώνε από τα έτοιμα.

Καιρός είναι να καταλάβουμε πως έχουμε ένα πτυχίο το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε

αρκεί βέβαια να γνωρίζουμε τα όριά μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά πώς γίνεται να παίρνεις ειδικότητα μόνο με γραπτές εξετάσεις ?

για να βγω για νιοστή φορά εκτός θέματος

η δική μου απορία είναι πώς παίρνεις πτυχίο χειρουργικής ειδικότητας

χωρίς να δώσεις εξετάσεις πάνω σε χειρουργία

είναι σαν να δίνεις για δίπλωμα να περνάς τα ΣΩΣΤΌ-ΛΑΘΟΣ

ή όπως έχει γίνει η γραπτή εξέταση

και να μην σε βάζουν σε αυτοκίνητο να δουν πως οδηγάς

αν αυτό είναι βλακεία για το δίπλωμα οδήγησης με τη λογική ότι μπορεί να είσαι καλός παπαγάλος και κάκιστος οδηγός και να πάρεις κόσμο στο λαιμό σου φανταστείτε πως ακούγεται το αντίστοιχο για τον χειρουργό

πώς είναι δυνατόν να πιστεύουν ότι ο χειρούργος που τα λέει καλά τα κάνει και καλά?

...

όσον αφορά την επιλογή καριέρας ως τουριστογιατρού έχω δει ανειδίκευτο ιατρό να δουλεύει τόσο τρελλά που να παίρνει για υπαλληλο με μισθό πείνας άλλον ανειδίκευτο!!! (800 ευρω για εργασια 12ωρη καθημερινή 7 μερες την εβδομάδα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδώ έτυχα σε περιστάτικο τροχαίου που ο οδηγός είχε δίπλωμα ,ενώ ήταν αγράμματος :wacko:

μετά απο αυτό σε τι βάση να συζητήσουμε για αυτό το κράτος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδώ έτυχα σε περιστάτικο τροχαίου που ο οδηγός είχε δίπλωμα ,ενώ ήταν αγράμματος :wacko:

μετά απο αυτό σε τι βάση να συζητήσουμε για αυτό το κράτος

Νομίζω έχει θεσπιστεί ειδική εξέταση στα σήματα για αναλφάβητους (λόγω των τσιγγάνων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα μια απλή ερώτηση που απ`το να κάθομαι και να κάνω το γιατρό σε web site για γιατρούς... αποφάσισα και ενώ έχω τελειώσει το αγροτικό απο το καλοκαίρι και για ειδικότητα μπαίνω το νοεμβριο του 11 να κάνω ένα ιατρείο όχι για να βγάζω λεφτά αλλά για τους εξής λόγους. 1. Δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει σχολείο (δημοτικό και γυμνάσιο) έκανα καποια στιγμή ράμματα σε ένα αλβανάκι που οι γονείς του έλειπαν στην δουλειά και ο ειδικευμένος παθολόγος της περιοχής επειδή δεν του τον πήγαν στο ιατρείο του με απείλησε με καταγγελία. Είχα ράμματα σετάκι κλίβανο κ.τ.λ. απο καύλα για αυτό που έμαθα να κάνω και όχι για να βιοποριστώ που΄λέει η docev και εγώ ποτέ δεν είπα. 2. Όποιος ζει στην επαρχία ΄ξέρει πως οι ειδικευμένοι μετά τις 8 το βράδυ γίνονται καπνός.Ούτε σηκώνουν τηλέφωνα. 3. ¨Εχω την τιμή και την αξιοπρέπεια να είμαι αυτασφάλιστος και να μην ζητάω ΙΚΑ απο την κυρία Κρίνου αδυνάτισμα, ούτε να παρακαλάω για τα 600 κάθε αγράμματο και ακαλλιέργητο λογιστάκο. Και στο κάτω κάτω ας μπω και μέσα οικονομικά. Χαλάσαμε τόσα χρήματα ως εδώ. Η μάνα μου είναι αγρότισσα και πληρώνει μια ζωή τον ΟΓΑ μόνη της για να πάρει 300 $ σύνταξη. ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΚΩΛΟΙΑΤΡΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΑ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΟΥ????

Αυτό μόνο ρώτησα. Τίποτε άλλο.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πέσατε όλοι(σχεδόν)να τον φάτε τον άνθρωπο...Και αγροτικό να μην είχε κάνει,εσάς τι σας ενδιαφέρει;Δική του επιλογή δεν είναι;Και,επίσης,οι πελάτες του με δική τους ελεύθερη βούληση δεν πάνε σε αυτόν;Τόσο πολύ αλτρουιστές είστε που φοβάστε για την υγεία κόσμου που δεν γνωρίζετε;Ή μήπως είστε όλοι οικονομημένοι και δεν μπορείτε καν να καταλάβετε πως κάποιος μπορεί και να μην έχει την πολυτέλεια της αναμονής;Δεν συνέρχεστε λίγο,λέω εγώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα μια απλή ερώτηση που απ`το να κάθομαι και να κάνω το γιατρό σε web site για γιατρούς... αποφάσισα και ενώ έχω τελειώσει το αγροτικό απο το καλοκαίρι και για ειδικότητα μπαίνω το νοεμβριο του 11 να κάνω ένα ιατρείο όχι για να βγάζω λεφτά αλλά για τους εξής λόγους. 1. Δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει σχολείο (δημοτικό και γυμνάσιο) έκανα καποια στιγμή ράμματα σε ένα αλβανάκι που οι γονείς του έλειπαν στην δουλειά και ο ειδικευμένος παθολόγος της περιοχής επειδή δεν του τον πήγαν στο ιατρείο του με απείλησε με καταγγελία. Είχα ράμματα σετάκι κλίβανο κ.τ.λ. απο καύλα για αυτό που έμαθα να κάνω και όχι για να βιοποριστώ που΄λέει η docev και εγώ ποτέ δεν είπα. 2. Όποιος ζει στην επαρχία ΄ξέρει πως οι ειδικευμένοι μετά τις 8 το βράδυ γίνονται καπνός.Ούτε σηκώνουν τηλέφωνα. 3. ¨Εχω την τιμή και την αξιοπρέπεια να είμαι αυτασφάλιστος και να μην ζητάω ΙΚΑ απο την κυρία Κρίνου αδυνάτισμα, ούτε να παρακαλάω για τα 600 κάθε αγράμματο και ακαλλιέργητο λογιστάκο. Και στο κάτω κάτω ας μπω και μέσα οικονομικά. Χαλάσαμε τόσα χρήματα ως εδώ. Η μάνα μου είναι αγρότισσα και πληρώνει μια ζωή τον ΟΓΑ μόνη της για να πάρει 300 $ σύνταξη. ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΚΩΛΟΙΑΤΡΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΑ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΟΥ????

Αυτό μόνο ρώτησα. Τίποτε άλλο.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Ναι ρε φίλε αλλά όταν δεν εξηγείσαι σωστά εξαρχής , λογικό να παρεξηγείσαι! Δηλαδή για δέστο καλύτερα : μπαίνεις και εκθέτεις την απορία σου, σε ρωτάνε αν έχεις κάνει αγροτικό και αν είσαι στην αναμονή για ειδικότητα αλλά εσύ συστηματικά αρνείσαι να απαντήσεις και υπεκφεύγεις λες και κρύβεις κάτι κακό ή προσωπικό, ειρωνεύεσαι τους άλλους που έχουν εύλογες απορίες, κομπάζεις (αυτό προφανώς έχει να κάνει με το χαρακτήρα σου) , μπαινοβγαίνεις και διαβάζεις τα ποστς που γράφονται (φαίνεται κάτω αριστερά ποιοι διαβάζουν το τόπικ) - εσύ μπήκες , είδες και άφησες τους άλλους να γράφουν ενώ μπορούσες να λύσεις την παρεξήγηση τόσες ώρες νωρίτερα,

δηλαδή τι περίμενες ?

Στην μπανανία που ζούμε έχουν δει τόσα τα μάτια μας κι ακόμα περισσότερα ακούσει τα αυτάκια μας γι' αυτό οι περισσότεροι είναι καχύποτοι και ζητούν διευκρινίσεις για να βγάλουν συμπέρασμα..Εσύ όμως δεν τις έδωσες .

Και τώρα εμφανίζεσαι στις 2 η ώρα μετά τα μεσάνυχτα που σταμάτησαν όλοι να γράφουν και μας αναλύεις τη βιογραφία σου σε δημοσιογραφίστικη και λα'ι'κίστικη γλώσσα καταλήγοντας με ρητορικές ερωτήσεις που αγγίζουν το λα'ι'κό συναίσθημα (τη μάνα σου τώρα τι την ανακάτεψες ? κλασσικός Έλλην ....,) κάνοντας τον εαυτό σου τον τίμιο, κακόμοιρο, αδικημένο από όλους (συμφορουμίτες και ειδικευμένους της γειτονιάς σου) απόφοιτο ιατρικής που κατακεραυνώθηκε τόσο βάναυσα και άδικα από τους κακεντρεχείς συναδέλφους του φόρουμ οι οποίοι τον μισούν, τον ζηλεύουν και του επιτίθονται καθώς τον ξέρουν κι από χτες. Άμ αν είμασταν όλοι καλοβολεμένοι και τρώγαμε τα λεφτά του μπαμπάκα μας όπως πιστεύεις νομίζεις θα μπαίναμε σε ένα τέτοιο site ? Αυτοί που είναι βολεμένοι δεν ασχολούνται καν με τους άλλους αφού κοιτάνε πάντα την πάρτη τους κι έχουν την υφήλιο γραμμένη στα @@ τους...Και μεις να σωθούμε προσπαθούμε..

Και να ήδη την ώρα που ποστάρω εμφανίστηκε ο από πάνω συνάδελφος απορώντας γιατί "πέσαμε να τον φάμε τον άνθρωπο"! Τι έγραψα μόλις ? Εμείς φανήκαμε "οι κακοί" και ο "άνθρωπος" αδικημένος

Σου ταιριάζει γάντι η φράση του λαού μας (για να γράψω κι εγώ σε τέτοια γλώσσα):

Σφάξε με αγά μου ν' αγιάσω!

Πραγματικά δεν ξέρω τι κέρδισες από αυτήν την ιστορία. Αν αυτές οι πράξεις σε κάνουν να νιώθεις καλά και την βρίσκεις τι να πω..... emeleos

Εντελώς ειλικρινά και φιλικά ελπίζω να τα καταφέρεις στη ζωή σου και στους στόχους σου (γιατί όπως φαίνεται και στόχους έχεις και προσόντα και ευγενή κίνητρα) αλλά με όπλα αυτά που έγραψα στην παρένθεση και όχι τάκτικές σαν κι αυτήν που ακολούθησες σε αυτό το τόπικ...

Τότε -και για να απαντήσω στο ερώτημα σου- θα έρθει και

Ο ΑΛΒΑΝΟΣ
ΑΛΛΑ κι ΕΓΩ στο
ΚΩΛΟΙΑΤΡΕΙΟ
σου να μου κάνεις
ράμματα

...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρε φίλε πρέπει να σου απολογηθεί γιατί θέλει να κάνει ιατρείο και να ασκήσει το επάγγελμα το οποίο σπούδασε;

Κάνει τίποτα παράνομο ή εκμεταλεύεται κάποιο παραθυράκι του νόμου να βολευτεί εις βάρος των υπολοίπων;

Όποιος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορεί να ασκήσει την ιατρική.

Το αν έχει τα αρχίδια να το κάνει και δεν θέλει να κρύβεται πισω από το ανεύθυνο είμαι αγροτικός- ειδικευόμενος και δεν έχω καμία ευθύνη για τις πράξεις μου είναι άλλη ιστορία.

Μα καλά τί σας κάνουν στη σχολή πλέον και βγαίνεται ανίκανοι και φοβισμένοι να δράσετε μόνοι σας; Τόση πλύση εγκεφάλου ότι με το πτυχίο είστε ανίκανοι να ασκήσετε ιατρική;

Στην τελική σας θεωρεί το κράτος να κρατήσετε το αγροτικό της Ηρακλειάς η του οποιουδήποτε νησιού μόνοι σας με ειδικό στα 20 μίλια μακρυά και δεν μπορείτε να ασκήσετε ιατρική σε ιατρείο;

Αν κάποιοι από εσάς είστε βολεμένοι και περνάτε "παραγωγικά" τον χρόνο σας κάνοντας δουλίτσες για χαρτζιλίκι, ζώντας την εφηβεία που στερηθήκατε και φτιάχνοντας βιογραφικά με ανόητες εργασιούλες και χαζομεταπτυχιακά πρόβλημά σας. Κάποιοι πιστεύουν στο πτυχίο που πήραν και έχουν τη διάθεση να μπούν στην παραγωγική εργασία.

Όσο για τη χαζομάρα που διάβασα για τον "ορθόδοξο" τρόπο, δεν ξέρω φίλε μου άλλα μάλλον άγνοια από το επάγγελμα που διάλεξες έχεις.

Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι ειδικός παθολόγος για να ρυθμίζει πιέσεις και ούτε ενδοκρινολόγος για να ρυθμίζει ζάχαρα. Στον πολιτισμένο κόσμο αυτά, την επαναλαμβανόμενη συνταγογράφηση και τα μικροπροβλήματα τα αντιμετωπίζουν νοσοκόμες με 2 ετής σπουδές και εμείς θέλουμε να υπάρχει κάποιος με 3 διδακτορικά και θέση υφηγητή σε έδρα;

Γιά αλλάξτε μυαλά γιατί έτσι που πάτε έχετε καταντήσει τον ειδικευόμενο αγκαριομάχο και τον επιμελητή Β τον νέο ειδικευόμενο.

@ Αμαντα

Όταν ανακάλυψα ότι στη Τουρκία για να πάρεις την ειδικότητα περνούσες τα προφορικά και μετά σε βάζαν στο χειρουργίο και με α'βοηθό ένα ειδικευόμενο και β βοηθό τον εξεταστή έπρεπε να κάνεις μία τυχαία επέμβαση από το πρόγραμα της ημέρας, έκανα την αφελή ερώτηση σε πανεπιστημιακό και αυστηρό εξεταστή στην ειδικότητα. Εμείς γιατί δεν κάνουμε το ίδιο να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος;

Η απάντηση που πήρα ήταν οι Τούρκοι είναι τριτοκοσμικοί για αυτό τα κάνουν αυτά. Εμείς που είμαστε πολιτισμένοι δεν μπορούμε να τα κάνουμε αυτά. Σιγά μην εμπιστευθώ να χειρουργήση ασθενή άτομο που μόλις τελείωσε την ειδικότητα. Και όταν του είπα ότι δίνοντας του τον τίτλο του δίνει το δικαίωμα να χειρουργήσει η απάντηση ήταν. Ναι αλλά τότε δεν θα είναι δικός μου ασθενής.

Για ιατρικό λάθος δεν έχει κατηγορηθεί κανείς από τους γιατρούς. Τουλάχιστο όχι από άλλους γιατρούς. Άρα ο τουριστογιατρός σου δέν είναι ο μόνος που κάνει ταρζανιές και δεν τιμωρείται. Έχω δει και μεγαλογιατρούς κατα τη θητεία μου στον Ομιλο Ιατρικού που κάναν ταρζανιές για να μην χάσουν ασθενείς προκαλώντας εν γνώση του ή εν αγνοία τους (λόγω ελλειπών γνώσεων) βλάβη στον ασθενή, για να μην χάσουν το πελατάκι. Αλλά κανένας δεν είδα να τους πιάσει από το αυτί και να τους επιπλήξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.