Jump to content

Νέοι Λέκτορες στη Σχολή


focus

Recommended Posts

Πρόσφατα αναγορεύθηκαν σε Λέκτορες της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ οι:

*** - Λέκτορας Ανατομίας,ετών 33 ειδικευόμενος ορθοπαιδικής και επί έτη πρόεδρος Νέας Προοπτικής στη σχολή και στη νεολαία Πολιτικής άνοιξης

*** - Λέκτορας Βιοχημείας,ετών 28,ειδικευόμενος Παθολογίας,απόφοιτος ιατρικής Αθήνας και οι κακές γλώσσες μιλάνε για μελλοντικός γαμπρός καθηγητή από τη σχολή.Για περισσότερα δείτε Συνδικαλιστής Λαμόγιο Νο1

2 αστέρες της επιστήμης,όσοι τους ζήσαμε έχουν πολλά να διηγηθούν.Εγώ είχα ζήσει τον πρώτο.Ο δεύτερος πέτυχε καλύτερες επιδόσεις και χτύπησε και οικογενειακά από ότι φαίνεται.Η νέα γενιά Γιαμμαρέλλων-Μπουρμπούληδων.Σε αυτή τη χώρα η αναξιοκρατία περνάει και τα πιο ευφάνταστα όρια.

Όταν κάνετε παιδιά θα τα στέλνετε φροντιστήριο και θα πλήρώνετε με αίμα για να τους κάνουν μάθημα τα καλόπαιδα αυτά.Θ είναι σε 3μελείς επιτροπές διδακτορικών και θα εύχεστε να πάρετε καμία διατριβή από αυτούς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χθες σκεφτόμουν, ότι μπορώ να δώσω στα παιδιά μου ότι δεν είχα εγώ.Αρκεί να καταφέρω να κάνω εμένα, ένα από τα παρακάτω.

Λέκτορα,Δήμαρχο,σύμβουλο,πρόεδρο,κλινικάρχη,Βουλευτή,διευθύντρια,καθηγήτρια. emcolgate

Αν γίνω κάτι από αυτά,σε περίπτωση που τα παιδιά μου ακολουθήσουν ιατρική,θα έχουν γονείς ιατρούς με κοννέ και θα μπορέσουν να κάνουν όσα δεν μπορώ να κάνω εγώ επειδή δεν γνωρίζω κανέναν :( .

Δυστυχώς...σε αυτό το χάλι ζούμε emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Μήπως θα έπρεπε να βάλεις και το δικό σου όνομα αφού «κατηγορείς» συγκεκριμένα άτομα με ονοματεπώνυμο; :rolleyes:

Και εννοείται ότι πολλοί από εμάς που βλέπουμε καθημερινά τα χάλια της ιατρικής και της παιδείας σαυτή τη χώρα δεν πρόκειται ποτέ να πληώσουμε για φροντιστήρια παιδιών μας....καλύτερα να δουλεύουν οικοδομή ή ταμίες supermarket από τα 17, θα γίνουν άνθρωποι τουλάχιστον... :splaaaats:

Υ.Γ. Mods, μήπως τα ονόματα πρέπει να καλυφθούν;!

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ότι για λέκτορες στις κλινικές ειδικότητες που θέλουν δε θα μπορούσαν(μιας και εκεί υπάρχουν άτομα που δύσκολα και με βύσμα υποσκελίζονται).Οπότε γιατί να μη γίνουν τα παιδιά λέκτορες σε προκλινικές έδρες όπου και λιγότερο τρέξιμο θα έχουν και τον τίτλο του καθηγητή θα φέρουν για το ιδιωτικό τους ιατρείο?Ανώδυνη λύση χωρίς κλινικά καθήκοντα στην έδρα,πατάς λίγες ώρες στο πανεπιστήμιθο,είσαι καθηγητής,έχεις τον τίτλο για το ιατρείο σου και είσαι στην πανεπιστημιακά κάστα για την πελατεία.

Έξυπνη λύση.Είδατε που το να είσαι συνδικαλιστής αποφέρει καρπούς?Που να το φανταζόμουν τόσα χρόνια που τους έβλεπα ότι θα εκλεγόντουσαν λέκτορες...αλλά σε αυτή τη χώρα και κυρίως σε αυτό το πανεπιστήμιο όλα γίνονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκ@τ@.

Θα καταντησει η ελλαδα οπως η ιταλια που κοροιδευαμε γιατι σε ολο το πανεπιστημιο επαναλαμβανονταν συνεχεια τα ιδια επιθετα...

Μαλλον "the mediterraneans" ειναι ολοι ιδιοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκ@τ@.

Θα καταντησει η ελλαδα οπως η ιταλια που κοροιδευαμε γιατι σε ολο το πανεπιστημιο επαναλαμβανονταν συνεχεια τα ιδια επιθετα...

Μαλλον "the mediterraneans" ειναι ολοι ιδιοι.

Δυστυχώς παντού ακούγονται τα ίδια επίθετα...Δες τη βουλή των Ελλήνων.Αν μάθεις μία φορά τα επίθετα απ'έξω,τους ξέρεις για πάντα!!! emcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως μόλις μπήκα για πρώτη φορά στην αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών μου ήρθε η διαίσθηση οτι έχει στοιχεία ομοίτητας με Μασονική Στοά.!!Λέω από μέσα μου"μπερδεύτηκαν κάποια μέλη του πανεπιστημίου και μετέφεραν και εδώ στοιχεία από τις κρυφές συναντήσεις τους.Άλλωστε είναι γνωστό ότι στο πανεπιστήμιο μεγάλη μερίδα είναι από αυτή την ομάδα.

Παρατηρήστε λίγο την αίθουσα τελετών και ίσως συμφωνήσετε μαζί μου.

Ω Θεά Αθηνά αλλοίμονο στο πανεπιστήμιο της πόλης σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως μόλις μπήκα για πρώτη φορά στην αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών μου ήρθε η διαίσθηση οτι έχει στοιχεία ομοίτητας με Μασονική Στοά.!!Λέω από μέσα μου"μπερδεύτηκαν κάποια μέλη του πανεπιστημίου και μετέφεραν και εδώ στοιχεία από τις κρυφές συναντήσεις τους.Άλλωστε είναι γνωστό ότι στο πανεπιστήμιο μεγάλη μερίδα είναι από αυτή την ομάδα.

Παρατηρήστε λίγο την αίθουσα τελετών και ίσως συμφωνήσετε μαζί μου.

Ω Θεά Αθηνά αλλοίμονο στο πανεπιστήμιο της πόλης σου...

Έχεις μπει σε μασονική στοά??? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκ@τ@.

Θα καταντησει η ελλαδα οπως η ιταλια που κοροιδευαμε γιατι σε ολο το πανεπιστημιο επαναλαμβανονταν συνεχεια τα ιδια επιθετα...

Μαλλον "the mediterraneans" ειναι ολοι ιδιοι.

δεν ξέρω τι γίνεται στην Ιταλία, αλλά αυτά τα καταπληκτικά πάντα συνέβαιναν και πάντα 8α συμβαίνουν.

Εμένα η απορία μου είναι άλλη. Πώς γίνεται ένας άνθρωπος να τα έχει καλά με τον εαυτό του και να κοιμάται ήσυχος το βράδυ, όταν έχει δράσει εις βάρος των συμφοιτητών του, όταν παίρνει μαθήματα αβέρτα, όταν τα 2/3 της σχολής τον θεωρούν γλοιώδη και λαμόγιο και το άλλο 1/3 τον γλύφει, όταν δεν έχει κανένα φίλο παρά μόνο συνεργάτες, όταν θυσιάζει την αξιοπρέπειά του στα θελήματα καθηγητών, όταν είναι ένας άνθρωπος που δεν χαίρει καμίας εκτίμησης.

Τελικά αντί να εξοργίζομαι,έχω αρχίσει και τα λυπάμαι αυτά τα άτομα. Μπορεί προς το παρόν να μην το συνειδητοποιούν, αλλά στην πορεία θα καταλάβουν πως πούλησαν τον εαυτό τους για μία κωλοέδρα σε ένα πανεπιστήμιο χώρίς αξιολόγηση, χωρίς υποδομές , που παρακμάζει μέρα με τη μέρα. Οπότε νομίζω οτι δεν έχει καν νόημα να ασχολείται κανείς πλέον.

Τα ονόματα τα μάθαμε και βούηξε ή θα βουήξει στις επόμενες μέρες η σχολή. Σάμπως πρόκειται να αλλάξει τίποτα ποτέ. Η μόνη λύση είναι να κοιτάξει ο καθένας τι θα γίνει με τον ίδιο. Να γίνει καλός επιστήμονας, καλός γιατρός και κυρίως καλός άνθρωπος.

Τροποποιήθηκε από lakare
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ελλαδα υπηρχε παντοτε το φιλοτιμο.Ο "εχων μεσο" ντρεποταν γι'αυτο και το εκρυβε.

Στην ιταλια τα ατομα αυτα ηταν και περηφανα για τις γνωριμιες και τη δυναμη τους.

Οσοι ειμασταν εκει σκεφτομασταν ρομαντικα πως εδω ηταν καλυτερα...

Τεσπα.Αστοιχειωτοι ηταν, αστοιχειωτοι θα μεινουν κι ας εχουν σε 1000 δημοσιευεσεις το ονομα τους.

(Μεσημεριατικα τι τα θυμηθηκα :angry: )

Τροποποιήθηκε από Βικη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ελλαδα υπηρχε παντοτε το φιλοτιμο.Ο "εχων μεσο" ντρεποταν γι'αυτο και το εκρυβε.

Στην ιταλια τα ατομα αυτα ηταν και περηφανα για τις γνωριμιες και τη δυναμη τους.

Οσοι ειμασταν εκει σκεφτομασταν ρομαντικα πως εδω ηταν καλυτερα...

Τεσπα.Αστοιχειωτοι ηταν, αστοιχειωτοι θα μεινουν κι ας εχουν σε 1000 δημοσιευεσεις το ονομα τους.

(Μεσημεριατικα τι τα θυμηθηκα :angry: )

Να σου πω την αλήθεια, δεν νομίζω οτι είναι τελείως αστοιχείωτοι. Για παράδειγμα αρνούμαι να πιστέψω οτι κάποιος αστοιχείωτος θα έκανε παθολογία ή καρδιολογία, που ένα α' επίπεδο το θέλουν!

Από την άλλη, σε καμία περίπτωση, δεν είναι καλοί φοιτητές. Εγώ το πρόβλημα δεν το εντοπίζω στην επιστημονική ιδιότητα των φοιτητών αυτών, αλλά περισσότερο σε πλαίσια ατομικά και κοινωνικά. 'Ενα αξιοκαρατικό σύστημα θα έπρεπε να αρκείται στο να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις.

Στην πραγματικότητα μπορεί όντως να είσαι καλός, ή έστω μέτριος, αλλά μέσω των κονέ σου θα καταφέρεις τελικά να μπεις στο παιχνίδι. Και αυτό ακριβώς είναι το αθέμιτο της υπόθεσης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιοι ειναι καλοι, και καποιοι -παρα τα σπρωξιματα- ειναι ανικανοι και φαινεται.

Εννοειται πως ολοι καλοβολευονται.Εγω απλα ζω καλυτερα οταν δε χρειαζεται να τους βλεπω καθε μερα μπροστα μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόσφατα αναγορεύθηκαν σε Λέκτορες της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ οι:

*** - Λέκτορας Ανατομίας,ετών 33 ειδικευόμενος ορθοπαιδικής και επί έτη πρόεδρος Νέας Προοπτικής στη σχολή και στη νεολαία Πολιτικής άνοιξης

*** - Λέκτορας Βιοχημείας,ετών 28,ειδικευόμενος Παθολογίας,απόφοιτος ιατρικής Αθήνας και οι κακές γλώσσες μιλάνε για μελλοντικός γαμπρός καθηγητή από τη σχολή.Για περισσότερα δείτε Συνδικαλιστής Λαμόγιο Νο1

2 αστέρες της επιστήμης,όσοι τους ζήσαμε έχουν πολλά να διηγηθούν.Εγώ είχα ζήσει τον πρώτο.Ο δεύτερος πέτυχε καλύτερες επιδόσεις και χτύπησε και οικογενειακά από ότι φαίνεται.Η νέα γενιά Γιαμμαρέλλων-Μπουρμπούληδων.Σε αυτή τη χώρα η αναξιοκρατία περνάει και τα πιο ευφάνταστα όρια.

Όταν κάνετε παιδιά θα τα στέλνετε φροντιστήριο και θα πλήρώνετε με αίμα για να τους κάνουν μάθημα τα καλόπαιδα αυτά.Θ είναι σε 3μελείς επιτροπές διδακτορικών και θα εύχεστε να πάρετε καμία διατριβή από αυτούς....

Καλα ο *** ...θα παρει την κορη καθηγητη ...

Ο *** εχει γκομενα ?? κι αν οχι , ειναι ωραιος γκομενος ??

παρακαλω ας απαντησει καποιος γρηγορα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Μήπως θα έπρεπε να βάλεις και το δικό σου όνομα αφού «κατηγορείς» συγκεκριμένα άτομα με ονοματεπώνυμο; :rolleyes:

Και εννοείται ότι πολλοί από εμάς που βλέπουμε καθημερινά τα χάλια της ιατρικής και της παιδείας σαυτή τη χώρα δεν πρόκειται ποτέ να πληώσουμε για φροντιστήρια παιδιών μας....καλύτερα να δουλεύουν οικοδομή ή ταμίες supermarket από τα 17, θα γίνουν άνθρωποι τουλάχιστον... :splaaaats:

Υ.Γ. Mods, μήπως τα ονόματα πρέπει να καλυφθούν;!

Και γιατί παρακαλώ να σβηστούν τα ονόματα? Επίσημα το ΕΚΠΑ και η Ιατρικη σχολή δεν τους έκανε λέκτορες??? Γιατί να μην ενημερωθούμε ποιοι είναι οι νέοι λέκτορες?

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλό μας πια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα ο ***...θα παρει την κορη καθηγητη ...

Ο *** εχει γκομενα ?? κι αν οχι , ειναι ωραιος γκομενος ??

παρακαλω ας απαντησει καποιος γρηγορα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοτε σορυ , αλλα δεν τον θελω ! Τετοιοι υπαρχουν πολλοι! και ειναι και γιοι καθηγητων !

αν ειναι ετσι , δε χρειαζεται να ξεπεσω στον λεκτορακο

Τροποποιήθηκε από lilpapaki
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή είναι αληθινή είδηση; Ή απλά για να πείτε ότι τα δύο άτομα είναι χωμένα; Γιατί λέκτορας χωρίς να έχει τελειώσει διατριβή, ειδικότητα και ένα χρόνο στο εξωτερικό δεν έχει γίνει ούτε ο Πάπας. Μην τρελαινόμαστε. :)

ΥΓ Ρε παιδάκια...για να πηδάτε υπάρχει άλλο θέμα...βαρέθηκα τα υγρά σας σε κάθε θέμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη δεν σπουδαζουμε Αθηνα ουλοι και δεν μας λενε κατι τα ονοματα.... δεν μας λετε και μας τι ακριβως τρεχει?

ΥΓ-ποιανου καθηγητη κορη θα παρει...?

και στο ΑΠΘ εχουμε συγγενολοι.... παντως δεν ειναι ολοι για τα μπαζα... οσοι πετυχα εγω (ο Γιγης στην ορθοπεδικη, ο Φορογλου στη ΝευροΧ και οι καθηγητες μας στην Ανατομια) ηταν μια χαρα γιατροι και καλοι καθηγητες!

:angry: Δεν θα πω το ιδιο για τα μισα παιδακια που ορκιστηκαν Ιουνη και ηταν γιοι και ΚΟΡΗ μεγαλογιατρων- διευθυντων και καθηγητων που μας ηρθαν εισαγωμενα στο 3ο ετος διπλασιαζοντας μας σε αριθμο και ΟΛΟΙ ηταν γραμμενοι στη ΔΑΠ..... ω καιροι.... :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από Delirium
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα η απορία μου είναι άλλη. Πώς γίνεται ένας άνθρωπος να τα έχει καλά με τον εαυτό του και να κοιμάται ήσυχος το βράδυ, όταν έχει δράσει εις βάρος των συμφοιτητών του, όταν παίρνει μαθήματα αβέρτα, όταν τα 2/3 της σχολής τον θεωρούν γλοιώδη και λαμόγιο και το άλλο 1/3 τον γλύφει, όταν δεν έχει κανένα φίλο παρά μόνο συνεργάτες, όταν θυσιάζει την αξιοπρέπειά του στα θελήματα καθηγητών, όταν είναι ένας άνθρωπος που δεν χαίρει καμίας εκτίμησης.

Να σου πω εγώ πως σκέφτονται, γιατί εχω φάει αρκετούς από αυτούς στη μάπα.

Καταρχήν δεν τους νοιάζει καθόλου. Θεωρούν όλους τους υπόλοιπους ηλίθιους και τους κοροιδεύουν, επειδή αυτοί τα καταφέρνουν και οι άλλοι όχι. Την γλοιώδη συμπεριφορά τους την περνάνε σε όλες τις δραστηριότητες τους, ακόμη κι αν είναι να χτυπήσουν γκόμενα.

Κάνουν παρέες και φιλίες με μόνο γνώμονα το συμφέρον. Προσπαθούν να μάθουν πληροφορίες για τους πάντες και τα πάντα, έτσι ώστε να μπορούν να το εκμεταλλευτούν αργότερα.

Μόλις μάθουν πως κάποιος έχει δύναμη, αλλάζουν απέναντί του συμπεριφορά και γίνονται τέλειοι οσφυοκάμπτες.

Έχουν απίστευτη ικανότητα ελέγχου των τριχοειδών θηλών της γλώσσας και γλείφουν ανηλεώς, οποιαδήποτε ώρα.

Και πρέπει να τους δεις τι κάνουν όταν γνωρίζουν κάποια πολύφερνη νύφη, κόρη καθηγητή ή κάποιου κλινικάρχη ή κάποιου που μπορεί να τους βοηθήσει και έχει πολλά χρήματα. Εκεί ρίχνεις το γέλιο της αρκούδας. Η απορία μου είναι γιατί αυτές (όχι όλες) τους κάθονται για γάμο. Κατά κάποιο τρόπο μοιάζει με αγοραπωλησία και το ξέρουν όλοι.

Το φανταστικό όμως γίνεται αργότερα. Έχουν ένα υπέροχο σερβομηχανισμό και μετά από χρόνια στο μυαλό τους μέσα όλα αλλάζουν και τίποτα από τα παραπάνω δεν παραδέχονται πως έγιναν. Βλέπουν τους εαυτούς τους σαν τους καλύτερους φοιτητές που παρά τις αντιξοότητες και τον πόλεμο που δέχτηκαν, πέτυχαν να γίνουν μεγάλοι επιστήμονες, μόνο με την αξία τους, κατάφεραν να γοητέψουν την κόρη του καθηγητή και να την παντρευτούν, επειδή υπήρχε ένας ανεπανάληπτος έρωτας και όλα αυτά λόγω της αξιοθαύμαστης εξυπνάδας τους και του υπέροχου χαρακτήρα τους.

Αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Ακόμη και τα μοσχαράκια, οι κόρες των καθηγητών ή οι πλούσιες νύφες, καταλαβαίνουν το μαλάκα που έχουν δίπλα τους, έστω και μετά από χρόνια και τους το ξεπληρώνουν με το ίδιο νόμισμα. Και τους στολίζουν το κεφαλάκι κανονικά και με μεγάλη ευχαρίστηση. Αρκεί να είσαι κοντά να το χαρείς και να τις βοηθήσεις.... emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί λέκτορας χωρίς να έχει τελειώσει διατριβή, ειδικότητα και ένα χρόνο στο εξωτερικό δεν έχει γίνει ούτε ο Πάπας. Μην τρελαινόμαστε. :)

Τα τυπικά προσόντα για λέκτορας δεν περιλαμβάνουν ούτε τίτλο ειδικότητας ούτε εξωτερικό. Μια διατριβή απαιτείται με ενα στανταρ αριθμό δημοσιεύσεων.

Αν δεν ξερετε μην παραπληροφορείτε.

Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ για τα τυπικά προσόντα. Ξέρεις κανέναν γιατρό να έχει γίνει λέκτορας ιατρικής χωρίς ειδικότητα; Κι επιπλέον δεν είναι αριθμός δημοσιεύσεων αλλά αριθμός δημοσιεύσεων ως πρώτο όνομα ή ως corresponding author. Αλλιώς η κάθε γκόμενα καθηγητή που την βάζει middle author θα γινόταν λέκτορας. :D

ΥΓ Σόρρυ λιλ δεν ήταν προσωπικό. Απλά νταξ βλέπω μια αυξημένη libido στο φόρουμ που διαχέεται σε όλα τα θέματα. Το σεξ είναι τέλειο αλλά όχι παντού και πάντα :)

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρεις κανέναν γιατρό να έχει γίνει λέκτορας ιατρικής χωρίς ειδικότητα;

Φυσικά. Και η επιστημονική του πορεία μετά δικαίωσε αυτή την επιλογή. Ηταν πολύ καλύτερος από όλους τους συνυποψηφιους του. Ε ενταξει ειχε και μεσο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατάλογος Μελών ΔΕΠ

Εδω μέσα δεν είναι αλλά είναι αναμενόμενο διότι είναι πολύ πρόσφατο.Γιατί να σβηστούν τα ονόματα?δεν είναι κάτι κρυφό το γεγονός.

Στη λίστα με τους λέκτορες πήρε το μάτι μου Πιάγκου Μαρία.Ήταν στο έτος μου(εισακτέοοι 1997) και στην ομάδα μου.Την ονομάζαμε "Η μάρα με την κορμάρα" προφανώς λόγω του έντονου τρόπου βαφής :unsure: :unsure: και του προκλητικού ντυσίματος,απόφοιτος οδοντιατρικής γαρ που ήρθε ιατρική για να ξεκινήσει γναθοχειρουργική.Στε εκλεκτορικά και στις πρυτανικές εκλογές πρωτοστατούσε με τη ΔΑΠ και ήταν η "εκλεκτή" του τέως καθηγητή Ανατομίας Παπαδόπουλου <_< <_< <_< .Επιστημονική συνεργάτης της έδρας ανατομίας για 2ετία.Επίσης γόνων ατόμων Δ.Σ.Οδοντιατρικού συλλόγου.

Έδωσα ένα σύντομο βιογραφιικό ενός ατόμου που τυχαία είδα στον κατάλογο με τα μέλη Δ.Ε.Π.Σε πολλούς που θα το διαβάσουν θα τα θυμήσω αυτά και ίσως και άλλα πολλά.

Διαβάζοντας το τόπικ υπάρχει ένας προβληματισμός.Οι απόφοιτοι ΔΙΚΑΤΣΑ θα πούνε"είδατε τι πανεπιστήμιο έχετε?".Σε αυτούς η απάντηση είναι"δεν κοιτάτε τα χάλια σας που αποφοιτήσατε από πανεπιστήμια με όχι 20-30%ΔΕΠ ανίκανα αλλά με 99% μέλη ΔΕΠ ανίκανα".

Ο προβληματισμός όμως δεν είναι αυτός.Ένα πανεπιστήμιο που επιλέγει τους διδάσκοντες τους με αυτό τον τρόπο μπορεί να εκπληρώσει την αποστολή του στην κοινωνία?Η μήπως πρέπει όλα και όλοι να κρίνονται επανειλλημένα και με ανοιχτές διαδικασίες?Μήπως πρέπει να ιδιωτικοποιηθούν επειδή πλέον ο μαδυάς του δημοσίου πανεπιστημίου προσελκύει μόνο μαφιόζους που κοιτάνε να μονιμοποιηθούν στο Δημόσιο Πανεπιστήμιο?

Και σε αυτόν που είπε ότι θα προτιμήσει να στείλει το παιδί του οικοδομή εγώ θα προτιμήσω να το στείλω κάπου να σπουδάσει που θα γνωρίζω ποιοί του κάνουν μάθημα.Και εάν αυτό δεν είναι δυνατό,σε ανεπτυγμένη χώρα της Δύσης ή σε κάποιο πανεπιστήμιο που θα αποφασίζω εγώ ποιοι θα του κάνουν μάθημα.

Βλέπετε αγαπητοί αναρχοαυτόνομοι αριστεριστές πως απαξιώνεται το πανεπιστήμιο? :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.