Jump to content

ΤV που κάνει τη διαφορά


Recommended Posts

tiktak σε σχεση με τον τυπο στη φλεσσα

τωρα που τον ξανασκεφτομαι ειναι δυνατον να ναι παπας αυτος ο τυπος?

δε μπορει καποιος να χει καταληξει σ ολα αυτα τα συμπερασματα αν ειναι μισος ανθρωπος τουτεστιν δεν εχει εξερευνησει γευτει τη σεξουαλικοτητα του,δεν εχει ερωτευτει δεν εχει αισθανθει ερωτικη αγαπη δεν εχει παραδωθει σε εναν αλλο ανθρωπο

γιατι να μην πρεπει να εχει σεξουαλικη ζωη και να εχει στα κρυφα αποκλειεται,δεν ταιριαζει με την κοσμοθεωρια του

επισης το να παντρευτηκε στα γρηγορα πιτσιρικας για να μη μεινει μαγκουφης πριν παρει το χρισμα επισης αδυνατο

καμια σχεση τετοιες τακτικες και συμβιβασμοι αυτου του ειδους με την κοσμοθεωρια του

εκτος αν εγινε παπας μεγαλος σε ηλικια

που και παλι χλωμο το κοβω

να χει καταληξει ενας ανθρωπος σε τετοιο επιπεδο σκεψης και ελευθεριας και να παει να γινει παπας με ο,τι σημαινει αυτο για ποιο λογο?

για πε τι σκεφτεσαι η ξερεις

καπου δε μου κολλαει το πραμα

θα τον ψαξω στο google :blink: αυριο ομως γιατι τωρα νυσταξα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Last Reply

δεν μπορώ να σου απαντήσω,δεν μπόρεσα να σχηματίσω

μια κάποια άποψη για τη ζωή του,δεν με προβλημάτισε να σου πω την

αλήθεια, στάθηκα στα λεγόμενά του...

τωρα βρηκα στο διαδίκτυο ένα συντομο βιογραφικό του,

που ίσως και να εξηγεί κάποια πράγματα:

Όνομα: Φάρος, Φιλόθεος | Faros, Filotheos

Ο π. Φιλόθεος Φάρος γεννήθηκε το 1930 στον Πειραιά. Σπούδασε πολιτικές επιστήμες, νομικά και θεολογία. Έγινε κληρικός το 1962 και συνέχισε σπουδές στην ποιμαντική ψυχολογία και την ποιμαντική συμβουλευτική στο Πανεπιστήμιο της Βοστώνης στις ΗΠΑ. Δίδαξε ποιμαντική ψυχολογία στη Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού στη Βοστώνη και εργάσθηκε ως Pastoral Counselor και Family Therapy Supervisor στην πρότυπη ψυχιατρική θεραπευτική κοινότητα Human Resource Institute της Βοστώνης, όπου απέκτησε μια σημαντική ψυχοθεραπευτική εμπειρία κάνοντας ατομική και ομαδική ψυχοθεραπεία και κυρίως εργαζόμενος με οικογένειες και ζευγάρια. Μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα επεχείρησε να θέσει στην υπηρεσία της Εκκλησίας της Ελλάδος την εμπειρία του, οργανώνοντας ένα πρόγραμμα ποιμαντικής κλινικής εξασκήσεως για κληρικούς σ' ένα νοσοκομείο της Αθήνας. Ταυτόχρονα οργάνωσε ένα κέντρο νεότητος για την Αρχιεπισκοπή Αθηνών, όπου καλλιεργείται και προάγεται η κοινοτική ζωή. Έχει γράψει πολλά άρθρα, μελέτες και δεκατρία βιβλία που διαπραγματεύονται άμεσα και καίρια για τη ζωή του ανθρώπου θέματα, όπως είναι το πένθος, ο γάμος, η ανατροφή των παιδιών, ο έρωτας κτλ.

----------

κληρικός έγινε σχετικά μεγάλος (συγκριτικά με την εποχή του ),

εχει περάσει αρκετό μερος της ζωής του στην Αμερική και μάλιστα

 ασχολούμενος με ανθρωπιστικές επιστήμες  και δη τη ψυχοθεραπεία...

φαίνεται ευφυής άνθρωπος ή τουλάχιστον άνθρωπος που έχει

δουλέψει (νοητικά,πνευματικά,ψυχικά) πολύ ...

οποτε τι να  κρινω εξ'ιδίον τ'αλλότρια....;;;

- πέρα από το οτι το βασικό πλαίσιο της ζωής του

εμπνέεται από τις ιδεες της ορθοδοξιας, οπότε οι σκέψεις

και οι πράξεις του εχουν σαν αρχή και τελος αυτήν-

(... ο άνθρωπος είναι και ό,τι σκέφτεται τελικά ...)

τα μονα που θα μπορούσα να υποθέσω είναι οτι....

ο βαθμός κορεσμού από τις εμπειρίες ποικίλει από

ανθρωπο σε άνθρωπο, οπότε μπορεί  γι' αυτον ο κορεσμός ή έστω η

διαμόρφωση μιας α' εμπειρίας και αντιληψης να επέρχεται πιο γρηγορά 

απ'ο,τι σε αλλους ανθρωπους και έτσι  να μην νιωθει κενός ή ανολοκλήρωτος.

Επίσης, επειδή απο το αντικείμενο της  μελέτης του/δουλειάς του , ερχόταν σε επαφή 

με πολλούς ανθρωπους, να  κατάφερε έτσι  να "ζήσει" περ/ρες ζωές .

Μπορεί σε αυτό να οφείλεται το οτι δεν  αποτελεί  ενάν  "αποστειρωμένο" ,

"άκαμπτο"  ρασοφόρο ,αντίθετα  να έχει εστιάσει στην ουσία της πίστης που πρεσβεύει,

της οποίας  η εξυπνάδα και η πρόνοια  είναι να μην εγκλωβίζεται στις συνθήκες

 της εποχής προσπαθώντας να διαφυλάξει ή να περισώσει μια "ηθική",αλλά να

προσπαθεί να φανεί διαχρονική και πανανθρώπινη,ουσιαστική....

όπως λέει , νομίζω ,και  ο Ροΐδης :  

"ο σήμερον χριστιανισμός ,σεβαστοί μου Πατέρες,

δύναται να συγκριθή προς ωραίαν ραφαήλειον εικόνα,

την οποίαν αλλεπάλληλοι γενεαί αμαθών ζωγράφων

περαμόρφωσαν δι'αφυών επιστρώσεων"

καμια φορά, εμφανίζονται και ανθρωποι ευσεβείς, όχι

απαραιτήτως  κληρικοί, που ξύνουν κάποιες από τις επιστρώσεις...

------------------------

υπάρχουν και στιγμες που η δική μας προκατάληψη

τελικά μας "επιστρέφει" την παροιμία :

"τα ρασα δεν κάνουν τον παπά..."

εχουμε διαμορφώσει τετοια εικόνα για τους παπαδες

(βεβαια, πρωταίτιοι για αυτό είναι οι ίδιοι οι κληρικοί )

που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε πώς είναι

δυνατόν κάποιος να είναι φωτεινος/φυσιολογικός/

πρωτοποριακός /κτλ και παράλληλα να ειναι εντάξει με το ράσό του...

και όποτε αυτό συμβαίνει , μας παραξενευει ,μας σκανδαλίζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ευχαριστω για την απαντηση

κι ευχαριστω που υπαρχεις γενικως... ;)

καθε λεξη απ οσα εγραψες ειχε το νοημα της

ξερω οτι η προσεγγιση του θεματος απο πλευρας μου στο μηνυμα που σε ρωταω περι τινος προκειται,φανηκε καπως επιφανειακη

βλεπε τυπος..παπας...σεξ κλπ

το σεβασμο που μου ενεπνευσε ομως,τον ενθουσιασμο και την ευφορια...που μου προκαλεσε ο ανθρωπος αυτος ακουγοντας τον εκεινο το βραδυ,τα ειχα λιγο πολυ υπονοησει στο προηγουμενο ποστ που σου ειπα οτι ξερω για ποιον λες,οποτε δε θεωρω οτι τον εριξα καπου η οτι δεν ειδα οσο βαθια απαιτουσε η περιπτωση

αυτα που εγραψες καπως ετσι τα ειχα σκεφτει κι εγω-μου γεμισες τεραστια κενα με το βιογραφικο του βεβαια-

απλως εσυ εκατσες κι αφιερωσες χρονο να τα διατυπωσεις με τις σωστες λεξεις ενω εγω ημουν τεμπελα

μπορω να καταλαβω τωρα ισως το γιατι στα 32 του ενιωσε οτι ηθελε να χριστει ειμαι σχεδον σιγουρη ομως οτι ενω αποτελει πλεον τυπικα μερος της κοσμικης εκκλησιας πρακτικα δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που αυτη εκφραζει σημερα και τελος σιγα μην τηρει τους ηλιθιους περιορισμους της.η επιλογη του να χριστει πρεπει να ηταν κατι μεταξυ αυτου και του θεου του και μονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτός από την TV που κάνει τη διαφορά, υπάρχουν και κάποια άτομα που κάνουν τη διαφορά, εκεί έξω και εδώ μέσα ...

θα ήθελα να ευχαριστήσω εδώ και τώρα τις δυο παραπάνω κυρίες για τη χαρά που μου έδωσαν ειδικά με τα παραπάνω τους ποστ.

γιατί η ποιότητα είναι κάτι που λείπει πολύ απ΄την καθημερινότητά μας και μια δόση της μπορεί να κάνει τη μέρα καλύτερη σε κάποιους από μας.

σας ευχαριστώ και συγγνώμη απ΄όλους για το emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω τώρα την τελευταία εκπομπή της Φλέσσα με τον κ. Ράμφο...

Δεν ξέρω τι να πω...

Να κράξω την ΕΤ1 για την ώρα που προβάλλεται η εκπομπή; Ας είναι καλά η ADSL...

Το θέμα είναι ότι ... για να καταδέχονται τέτοιες προσωπικότητες να εμφανιστούν μια φορά το χρόνο στην τηλεόραση και αυτή η φορά να είναι στην εκπομπή της... τι να πω... ίσως να αξίζει η κοπέλλα...

Ότι είναι πομπώδης όμως είναι... αλλά και όμορφη...

Τέσπα... όποιος την πετύχει τη συγκεκριμένη συνέντευξη ξανά, ας της δώσει μια ευκαιρία... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματι δεν ειναι _Η_ δημοσιογραφος αλλα οι καλεσμενοι της ειναι στη πλειοψηφια τους ατομα κυρους που σπανιως δινουν συνεντευξεις...

Μπορεις σε παρακαλω να δωσεις το url απο οπου ειδες τη συγκεκριμενη εκπομπη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί υποτίθεται ότι είναι παράνομο το να κατεβάζεις torrents και δε θέλω να προκαλέσω ζητήματα στο forum...

Αν είναι ΟΚ, το γράφω κι εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι τηλεοπτικές σειρές, όπως και οι ταινίες και τα τραγούδια, προστατεύονται από τον νόμο περί πνευματικών διακιωμάτων. Άρα η όποια διακινησή τους στο διαδίκτυο γίνεται παράνομα. Αυτό σημαίνει ότι η δημοσιοποίηση ενός τέτοιου χώρου που διακινεί παράνομο υλικό, καλό θα ήταν να μην αναγραφεί εδώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάλι περνάω κρίση υποκουλτούρας κι έχω να πω ότι χτες αντί για τον εξάντα έβλεπα αννίτα πάνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μεσα!

trash tv

αυτη ειναι αυθεντικη τουλαχιστον/

ειναι και τρελη,και πουλαει και καλη τρελα

εχω καιρο να δω-εμαθα οτι εγκυμονει κινδυνους(βλ.τον γονο του καρβελα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

TV που κάνει τη διαφορά;

Θα πω μόνο αυτό: ΕΞΑΝΤΑΣ (21/11) 22:ΟΟ στη ΝΕΤ

Απλά ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!!

emarupemarupemarup

στο τέλος η μουσική σε συνδιασμό με τις εικόνες απο την Γροιλανδία ήταν απλά θεική

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

τελικα αναθεωρω σε ο,τι αφορα το κουτι της πανδωρας

ενω εχει καθε καλη προθεση ο βαξεβανης δε λεω,δεν τα καταφερνει μου φαινεται

μια χαρα η εκπομπη του δε λεω μακαρι να υπηρχαν κι αλλες σαν αυτη αντι ενος σωρου μαλακιων που σκανε μυτη στο γκρικ τιβι

κι οντως μερικες φορες τα προσεγγιζει δυνατα τα θεματα του ειναι ευστοχος και καυστικος και θιγει πειστικα αυτο που θελεινα θιξει

παρ ολ αυτα καπου χαλιεμαι

σαν να χει απωθημενο τη μορφωση και το πανεπιστημιακο πτυχιο κι οποιον εχει πτυχιο τον θεωρει κατι και τον εμπιστευεται...λες και δε θα μπορουσε ο εχων πανεπιστημιακο πτυχιο να ναι καθαρμα η μουφα η αρχιπαπαρας και να λεει κανει αρχιπαπαριες

και γενικως πολυ ισοπεδωτικος και συντηρητικος μου βγαινει στιγμες στιγμες

βεβαια ξαναλεω οτι απο το να βλεπα ενα σωρο άλλα,θα τον προτιμουσα,απλως μαλλον περιμενα κατι παραπανω απο το συγκεκριμενο ξερω γω... emconfused

anywayz απλως μου ρθε τωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Η ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΦΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΟΑΣΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΤΗΣ ΒΡΟΧΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ-ΛΟΥΓΚΡΕΣ-ΛΕΣΒΙΕΣ-ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ-ΑΤΑΛΑΝΤΟΙ-ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΑΝ ΩΣ ΠΡΟΤΥΠΑ... emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΠΟΥΧΤΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΞΕΡΟΛΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΥΦΑΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΤΑΔΕ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΡΟΤΙΜΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΛΙΓΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΛΙΓΑ ΠΑΡΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙ ΑΣ ΞΕΡΕΙ ΛΙΓΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΠΟΥΧΤΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΞΕΡΟΛΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΥΦΑΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΤΑΔΕ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΡΟΤΙΜΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΛΙΓΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΛΙΓΑ ΠΑΡΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙ ΑΣ ΞΕΡΕΙ ΛΙΓΑ

υπο αυτη τη σκοπια οκ :)

αλλωστε χιλιες φορες κουλογλου παρα κατι παπαδακηδες και λοιπους φλωρους που ειναι παρουσιαστες πλεον και ψωνισμενοι αλλα εξακολουθουν να δηλωνουν δημοσιογραφοι

με το δανεζη αμ ιν λοβ το χω ξαναπει! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.......αααααα του Δανεζη του εχω μεγαλη εκτιμηση ,γιατι εκτος απο αξιοπρεπης δημοσιογραφος

(καμια σχεση με τσουτσεκι),ειναι cool ατομο και εξαιρετικος φωτογραφος για οσους δεν το γνωριζουν.....

1dane1ra4.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΟΣΟ ΑΚΥΡΗ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΛΕΣΣΑ????????ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΣΑ ΛΥΣΣΑΡΑ...ΣΕΞΥ ΠΕΤΑΓΜΑ ΜΑΛΛΙΟΥ ΣΤΟ ΓΕΡΟ????????? emeleos

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΚΑΙ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΣΚ...ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟ ΡΙΑΛΙΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΝΤΕΛΕΣ...ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ...ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 8 ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΕ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

μ αρεσει παρα πολυ αυτη η δημοσιογραφος γιατι εχει ενα τακτ και μια φινετσα χωρις να το παιζει καποια η να υποκρινεται.......ειναι πραγματικη κυρια......ε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρωταγωνιστες και παλι πρωταγωνιστες

ξεχωριστες συνεντευξεις του Σταυρου Θεοδωρακη με τους πρωταγωνιστες της αληθινης ζωης................

......................καλος ελληνικος λογος, διαλογος, ηθος μεταξυ των συνομιλητων

καθε τριτη ανα δυο βδομαδες στο μεγκα στις 12 τα μεσανυχτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.