Jump to content

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ


karamela

Recommended Posts

1.για να παιξω για λιγο το παιχνιδι σας...υπαρχουν και πολλοι που αποτυγχανουν ελλαδα για τον οποιδηποτε λογο και πηγαινουν γαλλια γερμανια μπαινουν στη σχολη,τους γινεται η κωλαρα να δυο χρονια απο το σκισιμο και επιστρεφουν με μετεγγραφη

αυτους σε ποια κατηγορια τους κατατασσετε εσυ ο σπερρ και οι λοιποι με παρομοιες ιδεες?

εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν τέτοιο.γιατί άραγε όλοι πάνε βουλγαρία ρουμανία?

δεύτερον,σήλια χαλάρωσε λίγο.

1500 ΓΙΑΤΡΟΙ ειμαστε ρε νικη οχι 1,500,000 ελεος δηλαδη ολα αυτα τα χρονια που το δικατσα μας γαμουσε απο ευρωπαικες χωρεσ επεστρεφαν στην ελλαδα 500 ατομα τον χρονο

μαθηματικα ξερεις κανε την σουμα μονη σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδή τα αστέρια που πήραν πτυχίο όταν η Τσεχία και η Σλοβακία ήταν ακόμα ένα κράτος και κατάφεραν πέρσι να περάσουν με τα πολλαπλής τώρα παίρνουν και μόρια για 15 χρόνια; Μαγκιά, να μην το ξέρω τόσο καιρό, κάθομαι και γαμιέμαι στη Θεσσαλονίκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο άδικο κι αν φαίνεται, το θέμα είναι ποσοτικό.Ότι είναι πολλοί κι απειλούν τα εργασιακά μας δικαιώματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δεν μας τα λες καλά τα στοιχεία Φώτη (ή τα αναγιγνώσκεις κατά το δοκούν).

Σχεδόν 1500 αναγνώρισαν την προτελευταία εξεταστική με τις εξετάσεις διπλώματος.

Πόσες χιλιάδες είχαν αναγνωρίσει προηγουμένως και πόσες χιλιάδες είναι επίσης από Ιταλία ?

Θα σας εκπλήξει αν δείτε πόσους γιατρούς με ξένα πτυχία έχει το Εθνικό Σύστημα Υγείας ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα υπόλοιπα περί επιπέδου σπουδών δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε.απλά μας βολεύει αυτή η εκδοχή.είναι ποσοτικό το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα υπόλοιπα περί επιπέδου σπουδών δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε.απλά μας βολεύει αυτή η εκδοχή.είναι ποσοτικό το θέμα.

Επειδη ακριβως δεν ημαστε σε θεση να γνωριζουμε το επιπεδο σπουδων καθε πανεπιστημιου του εξωτερικου ειναι αναγκη να υπαρχει αδιαβλητο, δικαιο και αυστηρο (ε τι να κανουμε, πρεπει να ειναι αυστηρο, γιατροι βγαινουν απ'αυτο) συστημα αναγνωρισης των πτυχιων και οχι τυπικες διαδικασιες που εχουν σχεση μονο με το ποτε και οχι με το αν θα βρεις θεση για ειδικοτητα και αγροτικο. Στην Αμερικη που εχουν και μεγαλυτερη αναγκη απο γιατρους εχουν το USMLE που για να περασεις ολα του τα σταδια και να αναγνωριστει το πτυχιο σου πρεπει να σου γινει ο κωλος σαν τον πατο του βαρελιου, εδω παιζουμε με τα πολλαπλης που πουλαει το βιβλιοπωλειο σε φωτοτυπιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ με εξετάσεις.όλα τα άλλα,να βριζόμαστε, να απαξιώνουμε μου είναι πλέον αδιάφορα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα υπόλοιπα περί επιπέδου σπουδών δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε.απλά μας βολεύει αυτή η εκδοχή.είναι ποσοτικό το θέμα.

Επειδη ακριβως δεν ημαστε σε θεση να γνωριζουμε το επιπεδο σπουδων καθε πανεπιστημιου του εξωτερικου ειναι αναγκη να υπαρχει αδιαβλητο, δικαιο και αυστηρο (ε τι να κανουμε, πρεπει να ειναι αυστηρο, γιατροι βγαινουν απ'αυτο) συστημα αναγνωρισης των πτυχιων και οχι τυπικες διαδικασιες που εχουν σχεση μονο με το ποτε και οχι με το αν θα βρεις θεση για ειδικοτητα και αγροτικο. Στην Αμερικη που εχουν και μεγαλυτερη αναγκη απο γιατρους εχουν το USMLE που για να περασεις ολα του τα σταδια και να αναγνωριστει το πτυχιο σου πρεπει να σου γινει ο κωλος σαν τον πατο του βαρελιου, εδω παιζουμε με τα πολλαπλης που πουλαει το βιβλιοπωλειο σε φωτοτυπιες

Σωστός, όλα τα άλλα όπως το ποιανού το πανεπιστήμιο είναι το καλύτερο κτλ. είναι παπαριές.

Το σωστό είναι εξετάσεις για όλους όσους αιτούνται να εργαστούν σαν Ιατροί.

Τώρα το πως θα το κάνει αυτό ένας πρωθυπουργός του οποίου η σύζηγος εκμεταλλεύτηκε τα "παράθυρακια" του εκπαιδευτικού μας συστήματος για να ονομάζεται σήμερα δόκτωρ Ιατρός αυτό παραμένει μυστήριο ...

Αλλά δυστηχώς έχουμε αυτήν την ηγεσία που μας αξίζει ως λαός (συλλογικά πάντα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ρε παιδια ωραια τα λετε ολ αυτα,αλλα μ... κανετε που βριζεται τους δικατσαδες.δινω εξετασεις ιουλιο(δικατσα για τους αργοστροφους) το παιρνω με την πρωτη,η ειδικοτητα που ηθελα ηταν μετα απο δυο χρονια και την πραξη αναγνωρισης την παιρνουμε καπακι μετα απο την ορκωμοσια των ελληνικων.5 χρονια μετα πηγε η ειδικοτητα μου.πιασανε ολες τις θεσεις και μετα εμεις.ασε που για το αγροτικο,ως μερα ληψης πτυχιου μετραει η μερα της παραλαβης των πραξεων και οχι η μερα του τελευταιου μαθηματος των εξετασεων του δικατσα.γι αυτο μην αισθανεστε αδικημενοι.δεν ειμαστε σε προνομιακη σχεση.παρεπιπτοντως γνωριζει κανεις για ειδικοτητα ιρλανδια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

hercule συμφωνώ ότι μπορεί να αδικήθηκες αν είναι έτσι τα πράγματα.

Παραβλέπεις όμως το γεγονός ότι με την τράπεζα, ΙΣΩΣ περασαν κάποιοι που υπο άλλες συνθήκες δε θα πέρναγαν. Άρα (συλλογικά πάντα) αυτοί που ευνοήθηκαν είναι περισσότεροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μια ερώτηση:Οι υπεύθυνοι όλης αυτής της κατάστασης,όταν σχεδίασαν αυτό το διάταγμα δεν σκέφτηκαν καθόλου το τι θα επακολουθούσε μετά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά δυστηχώς έχουμε αυτήν την ηγεσία που μας αξίζει ως λαός (συλλογικά πάντα).

ΣΩΣΤΟΣ

σόρυ

όποιος μπορεί ένα υπογλώσσιο και μια βεντάλια στην invitro

γιατί το βλέπω νά'ρχεται το εγκεφαλικούλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια ωραια τα λετε ολ αυτα,αλλα μ... κανετε που βριζεται τους δικατσαδες.δινω εξετασεις ιουλιο(δικατσα για τους αργοστροφους) το παιρνω με την πρωτη,η ειδικοτητα που ηθελα ηταν μετα απο δυο χρονια και την πραξη αναγνωρισης την παιρνουμε καπακι μετα απο την ορκωμοσια των ελληνικων.5 χρονια μετα πηγε η ειδικοτητα μου.πιασανε ολες τις θεσεις και μετα εμεις.ασε που για το αγροτικο,ως μερα ληψης πτυχιου μετραει η μερα της παραλαβης των πραξεων και οχι η μερα του τελευταιου μαθηματος των εξετασεων του δικατσα.γι αυτο μην αισθανεστε αδικημενοι.δεν ειμαστε σε προνομιακη σχεση.παρεπιπτοντως γνωριζει κανεις για ειδικοτητα ιρλανδια?

τους παλιοαπόφοιτους!πώς τόλμησαν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά δυστηχώς έχουμε αυτήν την ηγεσία που μας αξίζει ως λαός (συλλογικά πάντα).

ΣΩΣΤΟΣ

σόρυ

όποιος μπορεί ένα υπογλώσσιο και μια βεντάλια στην invitro

γιατί το βλέπω νά'ρχεται το εγκεφαλικούλι

Τζάρτζανος, Τριανταφυλλίδης...μεγάλωσαν γενιές και γενιές..Άντε να έχουν και 15 ευρώ!!Σ'όλα τα βιβλιοπωλεία... emeleos πια...!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σόρυ

όποιος μπορεί ένα υπογλώσσιο και μια βεντάλια στην invitro

γιατί το βλέπω νά'ρχεται το εγκεφαλικούλι

emiloveyou

απλώς δεν έχω κέφια σήμερα

emconfused

ΥΓ: Δεν έχω βέβαια κέφια, αλλά εντελώς άκεφα και στα πεταχτά παρατηρώ ότι:

1) Ο κοπρίτης είναι ο γνωστός κοπρίτης που μου την είπε περί ορθογραφίας, ότι δεν είναι σημαντική κ.λπ.

2) Στο ίδιο ποστ παραπάνω έχει γράψει

η σύζηγος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ορθογραφία είναι σημαντική αλλά αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία είναι η πυκνότητα του λόγου,η ακρίβεια,η εκφραστική δεινότητα,η συνοχή κτλ,στοιχεία τα οποία η πλειονότητα των γιατρών δεν διαθέτει ούτε κατά διάννοια.

Ακόμα και καθηγητή να ρωτήσεις για το πιο απλό θέμα,θα αρχίσει να πελαγοδρομεί και να χάνεται ανάμεσα στο ουσιώδες και το επουσιώδες.Τελικά θα παραλείψει τα πιο σημαντικά έχοντας εξαντλήσει την υπομονή του ακροατηρίου με λεπτομέρειες.

Αν συγκρίνουμε το φόρουμ αυτό με φόρουμ άλλων σχολών,η εντύπωση για τους γιατρούς είναι εξαιρετικά αλγεινή,ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά το μορφωτικό επίπεδο.Οσο για τα επιχειρήματα που εκτίθενται,90% μπάζουν από όλες τις πλευρές,είναι τόσο τρύπια που αναρωτιέσαι για το επίπεδο του εκφράζοντος.

Στην ιατρική όμως όλα είναι τόσο παράλογα που τυχόν μόρφωση δημιουργεί υποψίες(για να τα έμαθε αυτός όλα αυτά,μάλλον δεν ασχολήθηκε πολύ με τον παππού,πόσους ουροκαθετήρες άραγε να έχει βάλει?).Αυτή είναι η ιατρική σοφία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχην δεν μπορειτε να ριχνετε σε ενα βαρελι αυτους που τελειωσαν σε χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ

με ατομα που τελειωσαν σε Γαλλια, Γερμανια, Αγγλια.

Μετεγγραφη δεν μπορεις να παρεις απο χωρες της Ε.Ε για σχολη στην Ελλαδα. Καπου το διαβασα πως το γραψατε αλλα μιλαμε περι ανιδεο ατομο...

Ας μην ξεχναμε πως σε εσας τωρα αλλαξε ή προκειται να αλλαξει ο νομος περι εξεταστικων. Στην Γερμανια αν δεν περασεις ενα μαθημα 2 φορες σε πετανε απτην σχολη. Ενω εκει μιλαμε για 250.000 αιωνιους φοιτητες σε ολες τις σχολες της Ελλαδας. Τωρα συγκεκριμενα περι ιατρικης δεν γνωριζω αλλα γνωριζω ατομα που χρειαζονται την δεκαετια τους ... :rolleyes:

Και εδω Γερμανια μετα το δευτερο ετος δινεις κατι π...εξετασεις για να παρεις το προδιπλωμα και να μπορεσεις να συνεχισεις. Οπου και μενουν το 1/3 των φοιτητων.

Οσο αφορα τωρα τα γνωστα κλισε περι πανελληνιων εξετασεων. Ξερουμε το ποσο <καθαρα> ειναι ολα εκει. Γιαυτο καθε φορα πριν τις εκλογε μπαινουν σχεδον οι διπλασιοι. Φετος δε εγινε δηθεν και ενα γερο μπερδεμα.

Για να μην αρχισετε παλι να βριζετε πως μιλαω επειδη δεν περασα Ελλαδα. Σας πληροφορω οτι περασα και προτιμησα απευθειας το εξωτερικο για σπουδες. Δεν εχω δε πλουσιους γονεις ουτε κανεναν μπαρμπα γιατρο. Εργατες ειναι οι γονεις μου και εγω με δουλειες τα βγαζω περα. Και καθαρισμα γιατι οχι;

Τωρα τα περι Ρουμανιας κτλ. Οποιος ξερει και κατι απο στατιστικη γνωριζει πως δεν μπορεις να παιρνεις δυο γειτονες σου και να λες οριστε σας απεδειξα πως αυτοι οι δυο ειναι αντιπροσωπευτικοι για ολους τους φοιτητες του πρωην ανατολικου μπλοκ.

Γιατι αν ειναι ετσι και γω ξερω δυο παιδια απτο χωριο μου που ειχαν 19 στο Λυκειο δεν περασανε για λιγα μορια στην σχολη και αναγκαστηκαν να πανε αλλου. Μιας και οι γονεις τους δεν χ...στο χρημα δεν πηγανε αγγλια και πηγαν Ρουμανια.

Ο ενας δε εργαζεται τωρα στο Κεντρο Υγειας μιας και περασε ΔΙΚΑΤΣΑ με την πρωτη. Ουτε λαδωσε ουτε τιποτα. Το ξερω καλα το παιδι, ξεσ..στο διαβασμα. Δεν λεω ισως υπαρχουν και αλλοι. Αλλα αν μιλαμε για αυτα που ειδαμε με τα ιδια μας τα ματια...

Το γεγονος πως εντος Ε.Ε. αναγνωριζονται παντου σε ολες τις χωρες της Ε.Ε τα πτυχια δεν ωφελησε μονο τα παιδια απο Βουλγαρια, Ρουμανια αλλα και εσας απο Ελλαδα, διοτι και εσας τωρα αναγνωριζετε αμεσως το πτυχιο σας και Γερμανια και παντου εντος Ε.Ε. και Γαλλια ακομη. Βεβαια για αδεια ασκησεως εργασιας διαφερει το θεμα αλλα για αναγνωριση πτυχιου την εχετε και σεις πλεον.

Επειδη κατα καιρους εχω παρατηρησει εδω μεσα μια ξενοφοβια ως περι τους ερχομενους Ελληνες απο εξωτερικο για ειδικοτητα στην Ελλαδα απορω γιατι αυτη η ξενοφοβια δεν μεταφερετε και στο ονειρο σας, ή μαλλον στο δέος που αισθανεστε να κανετε εσεις ειδικοτητα Αγγλια η Ιρλανδια η Γερμανια η Γαλλια....

Και μην μου πειτε πως ειναι η αναγκη. Τελειωσε και η ξαδερφη μου κανονικοτα Ιατρικη Αθηνων και βρηκε και θεση αγροτικο και μετα απο 1,5 χρονο και θεση για ειδικοτητα. Πηγαινοερχοταν μεν 2 ωρες Θεσ/νικη Λαρισα αλλα τα καταφερε και τωρα εργαζεται μια χαρα η κοπελα.

Και δεν ειχε ουτε μεσο ουτε τιποτα, με την αξια της τα καταφερε.

Μηπως θα ηταν καλυτερα να διοχετευσετε την ενεργεια σας καπου αλλου παρα στην καταπολεμηση του δηθεν εχθρου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχην δεν μπορειτε να ριχνετε σε ενα βαρελι αυτους που τελειωσαν σε χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ

με ατομα που τελειωσαν σε Γαλλια, Γερμανια, Αγγλια.

Μετεγγραφη δεν μπορεις να παρεις απο χωρες της Ε.Ε για σχολη στην Ελλαδα. Καπου το διαβασα πως το γραψατε αλλα μιλαμε περι ανιδεο ατομο...

Ας μην ξεχναμε πως σε εσας τωρα αλλαξε ή προκειται να αλλαξει ο νομος περι εξεταστικων. Στην Γερμανια αν δεν περασεις ενα μαθημα 2 φορες σε πετανε απτην σχολη. Ενω εκει μιλαμε για 250.000 αιωνιους φοιτητες σε ολες τις σχολες της Ελλαδας. Τωρα συγκεκριμενα περι ιατρικης δεν γνωριζω αλλα γνωριζω ατομα που χρειαζονται την δεκαετια τους ... :rolleyes:

Και εδω Γερμανια μετα το δευτερο ετος δινεις κατι π...εξετασεις για να παρεις το προδιπλωμα και να μπορεσεις να συνεχισεις. Οπου και μενουν το 1/3 των φοιτητων.

Οσο αφορα τωρα τα γνωστα κλισε περι πανελληνιων εξετασεων. Ξερουμε το ποσο <καθαρα> ειναι ολα εκει. Γιαυτο καθε φορα πριν τις εκλογε μπαινουν σχεδον οι διπλασιοι. Φετος δε εγινε δηθεν και ενα γερο μπερδεμα.

Για να μην αρχισετε παλι να βριζετε πως μιλαω επειδη δεν περασα Ελλαδα. Σας πληροφορω οτι περασα και προτιμησα απευθειας το εξωτερικο για σπουδες. Δεν εχω δε πλουσιους γονεις ουτε κανεναν μπαρμπα γιατρο. Εργατες ειναι οι γονεις μου και εγω με δουλειες τα βγαζω περα. Και καθαρισμα γιατι οχι;

Τωρα τα περι Ρουμανιας κτλ. Οποιος ξερει και κατι απο στατιστικη γνωριζει πως δεν μπορεις να παιρνεις δυο γειτονες σου και να λες οριστε σας απεδειξα πως αυτοι οι δυο ειναι αντιπροσωπευτικοι για ολους τους φοιτητες του πρωην ανατολικου μπλοκ.

Γιατι αν ειναι ετσι και γω ξερω δυο παιδια απτο χωριο μου που ειχαν 19 στο Λυκειο δεν περασανε για λιγα μορια στην σχολη και αναγκαστηκαν να πανε αλλου. Μιας και οι γονεις τους δεν χ...στο χρημα δεν πηγανε αγγλια και πηγαν Ρουμανια.

Ο ενας δε εργαζεται τωρα στο Κεντρο Υγειας μιας και περασε ΔΙΚΑΤΣΑ με την πρωτη. Ουτε λαδωσε ουτε τιποτα. Το ξερω καλα το παιδι, ξεσ..στο διαβασμα. Δεν λεω ισως υπαρχουν και αλλοι. Αλλα αν μιλαμε για αυτα που ειδαμε με τα ιδια μας τα ματια...

Το γεγονος πως εντος Ε.Ε. αναγνωριζονται παντου σε ολες τις χωρες της Ε.Ε τα πτυχια δεν ωφελησε μονο τα παιδια απο Βουλγαρια, Ρουμανια αλλα και εσας απο Ελλαδα, διοτι και εσας τωρα αναγνωριζετε αμεσως το πτυχιο σας και Γερμανια και παντου εντος Ε.Ε. και Γαλλια ακομη. Βεβαια για αδεια ασκησεως εργασιας διαφερει το θεμα αλλα για αναγνωριση πτυχιου την εχετε και σεις πλεον.

Επειδη κατα καιρους εχω παρατηρησει εδω μεσα μια ξενοφοβια ως περι τους ερχομενους Ελληνες απο εξωτερικο για ειδικοτητα στην Ελλαδα απορω γιατι αυτη η ξενοφοβια δεν μεταφερετε και στο ονειρο σας, ή μαλλον στο δέος που αισθανεστε να κανετε εσεις ειδικοτητα Αγγλια η Ιρλανδια η Γερμανια η Γαλλια....

Και μην μου πειτε πως ειναι η αναγκη. Τελειωσε και η ξαδερφη μου κανονικοτα Ιατρικη Αθηνων και βρηκε και θεση αγροτικο και μετα απο 1,5 χρονο και θεση για ειδικοτητα. Πηγαινοερχοταν μεν 2 ωρες Θεσ/νικη Λαρισα αλλα τα καταφερε και τωρα εργαζεται μια χαρα η κοπελα.

Και δεν ειχε ουτε μεσο ουτε τιποτα, με την αξια της τα καταφερε.

Μηπως θα ηταν καλυτερα να διοχετευσετε την ενεργεια σας καπου αλλου παρα στην καταπολεμηση του δηθεν εχθρου;

Οι γνωστές μαλ&*ίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γνωστές μαλ&*ίες...

Καμια φορα αν δεν ξερει καποιος να επιχειρηματολογει ή τουλαχιστον να συζηταει ισως θα ηταν καλυτερα

να μην απανταει καθολου. Γιατι κοπελα μου δεν σε εβρισα μην βριζεις. Ακαδημαίκος πολιτης εισαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε σ'έβρισα.συγγνώμη αν το πήρες προσωπικά.αυτά τα επιχειρήματα που παρέθεσες τα έχω ακούσει 15000 φορές και τα θεωρώ μα&^&κίες.είναι η άποψή μου.Γιατί?Το έχω γράψει επίσης 15000 φορές σε αυτό το φόρουμ.Ας μην τα ξαναπώ.τώρα αν δε σου αρέσει,μπορείς να διαφωνήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι αν ειναι ετσι και γω ξερω δυο παιδια απτο χωριο μου που ειχαν 19 στο Λυκειο δεν περασανε για λιγα μορια στην σχολη και αναγκαστηκαν να πανε αλλου. Μιας και οι γονεις τους δεν χ...στο χρημα δεν πηγανε αγγλια και πηγαν Ρουμανια.

Η Ρουμανια φημιζεται οτι ειχε αρκετα ακριβα διδακτρα.Τα "επαιρνε" κανονικα απο τους ελληνες καθοτι ΔΕΝ ηταν στην Ε.Ε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πάνε λόγω έλλειψης χρημάτων στο Πακιστάν.Γιατί δεν πάνε?Όσο για το ότι έβγαλαν 19,φέρε μας τους ελέγχους,δεν πιστεύω μία.Αυτοί που έβγαζαν 19 στο λύκειο ξανάδιναν, δεν πήγαιναν στη Ρουμανία για σπουδές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε meli έχουμε απαντήσει επανειλημμένα στα ζητήματα που αναφέρεις.Είπαμε οτι ένα 10% των υποψηφίων ΔΟΑΤΑΠ υπήρξαν μαθητές με απολυτήριο άνω του 18 και ενδεχομένως άξιζαν.Το 10% δεν το βγάζω από το κεφάλι μου.Το λένε οι επίσημες στατιστικές.Συνεπώς το γενικό συμπέρασμα περί χαμηλών επιδόσεων βγαίνει από τους μέσους όρους και τις στατιστικές αποκλίσεις και όχι από τις προσωπικές επειρίες και περιορισμένη οπτική του καθενός,όπως έχεις την αίσθηση για να αγάλλεσαι.Κατάλαβες πού τίθεται το ζήτημα?Δεν με ενδιαφέρει αν ήξερες ή δεν ήξερες μαθητές του 19 που πήγαν στη Ρουμανία,διότι ο μέσος όρος των ελλήνων φοιτητών στη Ρουμανία είχε απολυτήριο με 14,ενώ ο μέσος όρος στην ιατρική ελληνικού πανεπιστημίου ήταν μαθητές του 20.Το έπιασες?Είναι ο μέσος όρος,ο μέσος όρος,ο μεγάλος πληθυσμός.

θα μου πεις τι θα γίνει με τα μεμονωμένα άτομα.Γιατί πρέπει να υφίστανται τη γενική ρύθμιση.Θα σου απαντήσω γιατί να θέλουν οι δικατσάδες ειδική ρύθμιση για να εερνάνε το ΔΟΑΤΑΠ αφού δεν τους ενδαφέρουν οι μεγάλοι αριθμοί.Γιατί να μην αφήσουν τους ικανούς να περάσουν και οι υπόλοιποι να κοπούν.Γιατί τους πειράζει το 10% αφού δεν τους ενδιαφέρει ο μέσος όρος.

Είδες λοιπόν οτι δεν μπορείς να υιοθετείς τακτική στρουθοκαμηλισμού ούτε να μανιπουλάρεις τα στοιχεία.Αυτοί που πήγαν στη Ρουμανία πήγαν ως επί το πλείστο για να τελειώσουν γρήγορα και εύκολα με πονηρές μεθόδους.Δεν υπήρχε οικονομικό θέμα καθότι στη Ρουμανία πλήρωναν δίδακτρα καθόλου ευκαταφρόνητα,με τη δαπάνη των οποίων θα μπορούν να σπουδάσουν σε οποιαδήποτε δυτική χώρα.Δεν πήγαν όμως σε δυτική χώρα για να μη διασυρθούν ή γιατί τα ακαδημαικά τους προσόντα δεν τους επέτρεπαν εισαγωγή ή πήγαν και όταν απεπέμφθησαν κατέληξαν στην εύκολη οδό.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι οι μπαλαφαριές τέρμα.Σε αυτό το φόρουμ ψευδείς ομαδοποιήσεις,γενικολογίες,ανακάτεμα διαφορετικών πραγμάτων πατάσσονται άμα τη εμφανίσει.

Και αμάν με αυτή την τάση των δικατσάδων να ενδύονται τον μανδύα αποφοίτου δυτικής χώρας όταν δεν μπορούν να μιλήσουν υποθετικά για αυτόν.Διότι εάν όντως σπούδαζες στη Γερμανία,σιγά μη σε ενδιέφερε η τύχη των υποψηφίων ΔΟΑΤΑΠ,οι οποίοι στο πανεπιστήμιο δεν διάβασαν συνολικά περισσότερο από όσο εσύ για να περάσεις ένα μάθημα,το ευκολότερο στη σχολή.Ισα ίσα θα διαμαρτυρόσουν για τις θέσεις που σου τρώνε παρ'αξίαν με ευννοιοκρατικές ρυθμίσεις.

Συνεπώς καλύτερα να αποβάλεις το νεοπαγή μανδύα της φοιτήτριας δυτικής χώρας που ενεδύθης και να αποκαλύψεις το αληθινό σου πρόσωπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.