Jump to content

Αναγνώριση πτυχίων Ιατρικής σχολής ξένων πανεπιστημίων


destrakto

Recommended Posts

Μην κουράζεστε και αναλώνεστε σε άσκοπα σχόλια και ανόητες εκτιμήσεις.

Αν δεν το έχετε καταλάβει, αφήστε με να σας θυμήσω πως ζούμε (ευτυχώς ή δυστυχώς) σε καπιταλιστική κοινωνία,

και θα έπρεπε να αντιλαμβάνεστε τι αυτό συνεπάγεται.

Μεταξύ όλων, η ελεύθερη αγορά εργασίας, με τους δικούς της κανόνες.Ο καλοί θα επιβιώσουν, οι καλύτεροι θα έχουν αξιόλογη καριέρα και οι κακοί, απλώς θα αναγκαστούν (εκ των πραγμάτων) να αναζητήσουν άλλη δουλειά.

Τώρα, αναρωτιέμαι, μια και αυτό που είπα δεν είναι καμιά σοφία και όλοι πιστεύω το γνωρίζουμε, τι είναι αυτό που ωθεί

μερικούς να δυσανασχετούν, ειρωνεύονται, ακόμη και βρίζουν για αυτήν την κατάσταση.

Μήπως ο φόβος?Η αβεβαιότητα?Έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό τους?

Δική μου πρόταση για αυτούς λοιπόν (πετάξτε την αν θέλετε), διαβάστε ,έρθετε σε επαφή με ασθενείς και αρχίστε να σκεφτεστε σαν γιατροί.Με ανωτερότητα και όχι μικροπρέπεια.

Οι κοκορομαχίες μας υποβιβάζουν στα μάτια όλων και με τέτοιες συμπεριφορές κανείς δεν θα εκτιμήσει εμάς και τον αγώνα μας.

Αυτές οι συμπεριφορές είναι που μας οδήγησαν να αμοιβόμαστε με τον βασικό μισθό (την ώρα που ο αλβανός εργάτης παίρνει να διπλά) και όχι το οτι έιμαστε πολλοί.Αν υπήρχε σύμπνοια θα είχαμε καταφέρει πολλά....Αλλά δυστυχώς είμαστε παρτάκηδες.Και τα σχόλια περί προστασίας του "κλάδου" μου φαίνονται πολύ υποκριτικά.

Μην ψάχνετε κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο να στεγάσετε την φοβία σας ή ενδεχομένως την ανεπάρκειά σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Last Reply
Ας μου δώσει κάποιος αν μπορεί μια υπεύθυνη απάντηση γιατί έχω μπερδευτεί>Με τα μόρια όλων αυτών των γιατρών,τι γίνεται?Από πότε αρχίζουν να μετράνε?
Δυστυχώς από τότε που πήραν το πτυχίο
Ας μου απαντήσει οποιος ξερει και ας με παραπεμψει και σε κανενα φεκ ξεφεκ να το δω.Η αναδρομικοτητα ισχυει επειδη το επιβαλει η Ευρωπαικη Ενωση η επειδη ετσι το επελεξαν τα εγχωρια τζιμανια στις καρεκλες?????????????????????????Ο ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ θα ελεγε μπαινει η ταδε χωρα 17 Αυγουστου 2007 στην Ευρωπαικη Ενωση??Οσοι ξεκινανε τις σπουδες τους απο 17 Αυγουστου και μετα αναγνωριζονται αυτοματα.Για ολους μα ολους τους αλλους ισχυει οτι ισχυε τη μερα που ξεκινησαν τις σπουδες τους.Δεν το καταλαβαινω αυτο που γινεται.Δηλαδη αν εγω ειχα σουβλισει καποιον πριν δεκα χρονια και ειχα καταδικαστει τοτε ισοβια..και σημερα 17 αυγουστου εβγαινε νομος που λεγε οσοι σουβλισαν συνανθρωπο τιμωρουνται με δεκα χρονια φυλακα εγω σημερα θα ημουν ελευθερη??????Κανας της νομικης δεν παιζει εδω γυρω να μας εξηγησει πως παει το πραμα?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κουράζεστε και αναλώνεστε σε άσκοπα σχόλια και ανόητες εκτιμήσεις.

Αν δεν το έχετε καταλάβει, αφήστε με να σας θυμήσω πως ζούμε (ευτυχώς ή δυστυχώς) σε καπιταλιστική κοινωνία,

και θα έπρεπε να αντιλαμβάνεστε τι αυτό συνεπάγεται.

Μεταξύ όλων, η ελεύθερη αγορά εργασίας, με τους δικούς της κανόνες.Ο καλοί θα επιβιώσουν, οι καλύτεροι θα έχουν αξιόλογη καριέρα και οι κακοί, απλώς θα αναγκαστούν (εκ των πραγμάτων) να αναζητήσουν άλλη δουλειά.

Τώρα, αναρωτιέμαι, μια και αυτό που είπα δεν είναι καμιά σοφία και όλοι πιστεύω το γνωρίζουμε, τι είναι αυτό που ωθεί

μερικούς να δυσανασχετούν, ειρωνεύονται, ακόμη και βρίζουν για αυτήν την κατάσταση.

Μήπως ο φόβος?Η αβεβαιότητα?Έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό τους?

Δική μου πρόταση για αυτούς λοιπόν (πετάξτε την αν θέλετε), διαβάστε ,έρθετε σε επαφή με ασθενείς και αρχίστε να σκεφτεστε σαν γιατροί.Με ανωτερότητα και όχι μικροπρέπεια.

Οι κοκορομαχίες μας υποβιβάζουν στα μάτια όλων και με τέτοιες συμπεριφορές κανείς δεν θα εκτιμήσει εμάς και τον αγώνα μας.

Αυτές οι συμπεριφορές είναι που μας οδήγησαν να αμοιβόμαστε με τον βασικό μισθό (την ώρα που ο αλβανός εργάτης παίρνει να διπλά) και όχι το οτι έιμαστε πολλοί.Αν υπήρχε σύμπνοια θα είχαμε καταφέρει πολλά....Αλλά δυστυχώς είμαστε παρτάκηδες.Και τα σχόλια περί προστασίας του "κλάδου" μου φαίνονται πολύ υποκριτικά.

Μην ψάχνετε κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο να στεγάσετε την φοβία σας ή ενδεχομένως την ανεπάρκειά σας.

Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν μου δινόταν η ευκαιρία να αποδείξω στην πράξη ότι είμαι ή δεν είμαι ανεπαρκής.Όταν είμαι 6 χρόνια στην αναμονή τι να αποδείξω?Απλά περιμένω.Όταν τελειώσει η ειδικότητα θα φανεί ας πούμε ο καλός αλλά μέχρι τότε?Εγώ θα κάθομαι στην ανεργία.επίσης,δεν ισχυρίζομαι ότι προστατεύω τον κλάδο απλώς υποστηρίζω το αυτονόητο ότι δεν μπορούν όλοι να είναι γιατροί.σε αυτό δε νομίζω ότι διαφωνούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αναδρομικοτητα ισχυσε το 2004 για τσεχιες και αλλες 10 χωρες.ισχυει και τωρα.οχι κανενα φεκ δε γραφει για αναδρομικοτητα.ειναι στην ευχερεια της καθε χωρας τι θα κανει.η ελλαδα καθιερωσε την αναδρομικοτητα απο το 2004.και απο τα στιγμη που τα ξενα πτυχια εχουν καποια στανταρς της ευρωπαικης ενωσης,αναγνωριζονται αυτοματα χωρις εξετασεις.αν δε πληρουν τα στανταρς τοτε μπαινει η τριετια.τα περισσοτερα ομως ρουμανικο-βουλγαρικα πτυχια πληρουν τα στανταρς!!η αναδρομικοτητα απ την αλλη ειναι ελληνικη πατεντα απο το 2004.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αναδρομικοτητα ισχυσε το 2004 για τσεχιες και αλλες 10 χωρες.ισχυει και τωρα.οχι κανενα φεκ δε γραφει για αναδρομικοτητα.ειναι στην ευχερεια της καθε χωρας τι θα κανει.η ελλαδα καθιερωσε την αναδρομικοτητα απο το 2004.και απο τα στιγμη που τα ξενα πτυχια εχουν καποια στανταρς της ευρωπαικης ενωσης,αναγνωριζονται αυτοματα χωρις εξετασεις.αν δε πληρουν τα στανταρς τοτε μπαινει η τριετια.τα περισσοτερα ομως ρουμανικο-βουλγαρικα πτυχια πληρουν τα στανταρς!!η αναδρομικοτητα απ την αλλη ειναι ελληνικη πατεντα απο το 2004.

να φανταστώ ότι και τα ευρωπαικά στάνταρς μοιάζουν με τα ελληνικά?σωθήκαμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κουράζεστε και αναλώνεστε σε άσκοπα σχόλια και ανόητες εκτιμήσεις.

Αν δεν το έχετε καταλάβει, αφήστε με να σας θυμήσω πως ζούμε (ευτυχώς ή δυστυχώς) σε καπιταλιστική κοινωνία,

και θα έπρεπε να αντιλαμβάνεστε τι αυτό συνεπάγεται.

Μεταξύ όλων, η ελεύθερη αγορά εργασίας, με τους δικούς της κανόνες.Ο καλοί θα επιβιώσουν, οι καλύτεροι θα έχουν αξιόλογη καριέρα και οι κακοί, απλώς θα αναγκαστούν (εκ των πραγμάτων) να αναζητήσουν άλλη δουλειά.

Τώρα, αναρωτιέμαι, μια και αυτό που είπα δεν είναι καμιά σοφία και όλοι πιστεύω το γνωρίζουμε, τι είναι αυτό που ωθεί

μερικούς να δυσανασχετούν, ειρωνεύονται, ακόμη και βρίζουν για αυτήν την κατάσταση.

Μήπως ο φόβος?Η αβεβαιότητα?Έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό τους?

Δική μου πρόταση για αυτούς λοιπόν (πετάξτε την αν θέλετε), διαβάστε ,έρθετε σε επαφή με ασθενείς και αρχίστε να σκεφτεστε σαν γιατροί.Με ανωτερότητα και όχι μικροπρέπεια.

Οι κοκορομαχίες μας υποβιβάζουν στα μάτια όλων και με τέτοιες συμπεριφορές κανείς δεν θα εκτιμήσει εμάς και τον αγώνα μας.

Αυτές οι συμπεριφορές είναι που μας οδήγησαν να αμοιβόμαστε με τον βασικό μισθό (την ώρα που ο αλβανός εργάτης παίρνει να διπλά) και όχι το οτι έιμαστε πολλοί.Αν υπήρχε σύμπνοια θα είχαμε καταφέρει πολλά....Αλλά δυστυχώς είμαστε παρτάκηδες.Και τα σχόλια περί προστασίας του "κλάδου" μου φαίνονται πολύ υποκριτικά.

Μην ψάχνετε κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο να στεγάσετε την φοβία σας ή ενδεχομένως την ανεπάρκειά σας.

Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν μου δινόταν η ευκαιρία να αποδείξω στην πράξη ότι είμαι ή δεν είμαι ανεπαρκής.Όταν είμαι 6 χρόνια στην αναμονή τι να αποδείξω?Απλά περιμένω.Όταν τελειώσει η ειδικότητα θα φανεί ας πούμε ο καλός αλλά μέχρι τότε?Εγώ θα κάθομαι στην ανεργία.επίσης,δεν ισχυρίζομαι ότι προστατεύω τον κλάδο απλώς υποστηρίζω το αυτονόητο ότι δεν μπορούν όλοι να είναι γιατροί.σε αυτό δε νομίζω ότι διαφωνούμε.

Συγχώρεσέ με αν σφάλω, αλλά αν εξαιρέσεις 2-3 συγκεκριμένες ειδικότητες οι υπόλοιπες απαιτούν μια αναμονή περίπου 3 (και όχι 6) χρόνια.Τώρα, αν δεν κάνω λάθος όταν ξεκίνησες να σπουδάζεις (υποθέτω την τελευταία δεκαετεία), τα πράγματα -λιγο-πολύ- ήταν ήδη κάπως έτσι.Επομένως γνώριζες τις δυσκολίες και τις θυσίες που απαιτεί η δουλειά μας.

Και λυπάμαι αν θα σε στεναχωρήσω, αλλά άνεργος κάθεται όποιος είναι τεμπέλης.Στο κάτω κάτω νομίζω πως μπορεί η όποια σου περηφάνεια να σου επιτρέψει να κάνεις μια άλλη άσχετη δουλειά στο μεσοδιάστημα.

Πλην όμως αν ψαχτείς λίγο (και όταν έρθει η ώρα) θα διαπιστώσεις πως ούτε αυτό είναι απαραίτητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η βλακεια ειναι στο γεγονος της αναδρομικοτητας.η αγγλια νομιζω ζηταει επιπλεον πρακτικη εξασκηση 1 η 2 χρονια για να δεχτει αυτοματα τετοια πτυχια και ας πληρουν τα στανταρς.οσα δε πληρουν τα στανταρς ζητανε τριετη προυπηρεσια. εχεις δικιο Νικη αλλα τι να κανουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η βλακεια ειναι στο γεγονος της αναδρομικοτητας.η αγγλια νομιζω ζηταει επιπλεον πρακτικη εξασκηση 1 η 2 χρονια για να δεχτει αυτοματα τετοια πτυχια και ας πληρουν τα στανταρς.οσα δε πληρουν τα στανταρς ζητανε τριετη προυπηρεσια. εχεις δικιο Νικη αλλα τι να κανουμε?

Θα συμφωνήσω μαζί σου.Είμαι βέβαιος (εκ πείρας) πως οι πλειοψηφία των "δικατσάδων" δεν πληρεί τα στανταρ

(όπως και αν τα ορίζεις, αυθαίρετα ή όχι)

Πες μου όμως κάτι.Στα αλήθεια, έχεις την εντύπωση πως ΕΣΥ τα πληρείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κουράζεστε και αναλώνεστε σε άσκοπα σχόλια και ανόητες εκτιμήσεις.Αν δεν το έχετε καταλάβει, αφήστε με να σας θυμήσω πως ζούμε (ευτυχώς ή δυστυχώς) σε καπιταλιστική κοινωνία,και θα έπρεπε να αντιλαμβάνεστε τι αυτό συνεπάγεται.Μεταξύ όλων, η ελεύθερη αγορά εργασίας, με τους δικούς της κανόνες.Ο καλοί θα επιβιώσουν, οι καλύτεροι θα έχουν αξιόλογη καριέρα και οι κακοί, απλώς θα αναγκαστούν (εκ των πραγμάτων) να αναζητήσουν άλλη δουλειά.Τώρα, αναρωτιέμαι, μια και αυτό που είπα δεν είναι καμιά σοφία και όλοι πιστεύω το γνωρίζουμε, τι είναι αυτό που ωθείμερικούς να δυσανασχετούν, ειρωνεύονται, ακόμη και βρίζουν για αυτήν την κατάσταση.Μήπως ο φόβος?Η αβεβαιότητα?Έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό τους?Δική μου πρόταση για αυτούς λοιπόν (πετάξτε την αν θέλετε), διαβάστε ,έρθετε σε επαφή με ασθενείς και αρχίστε να σκεφτεστε σαν γιατροί.Με ανωτερότητα και όχι μικροπρέπεια.Οι κοκορομαχίες μας υποβιβάζουν στα μάτια όλων και με τέτοιες συμπεριφορές κανείς δεν θα εκτιμήσει εμάς και τον αγώνα μας.Αυτές οι συμπεριφορές είναι που μας οδήγησαν να αμοιβόμαστε με τον βασικό μισθό (την ώρα που ο αλβανός εργάτης παίρνει να διπλά) και όχι το οτι έιμαστε πολλοί.Αν υπήρχε σύμπνοια θα είχαμε καταφέρει πολλά....Αλλά δυστυχώς είμαστε παρτάκηδες.Και τα σχόλια περί προστασίας του "κλάδου" μου φαίνονται πολύ υποκριτικά.Μην ψάχνετε κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο να στεγάσετε την φοβία σας ή ενδεχομένως την ανεπάρκειά σας.
Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν μου δινόταν η ευκαιρία να αποδείξω στην πράξη ότι είμαι ή δεν είμαι ανεπαρκής.Όταν είμαι 6 χρόνια στην αναμονή τι να αποδείξω?Απλά περιμένω.Όταν τελειώσει η ειδικότητα θα φανεί ας πούμε ο καλός αλλά μέχρι τότε?Εγώ θα κάθομαι στην ανεργία.επίσης,δεν ισχυρίζομαι ότι προστατεύω τον κλάδο απλώς υποστηρίζω το αυτονόητο ότι δεν μπορούν όλοι να είναι γιατροί.σε αυτό δε νομίζω ότι διαφωνούμε.
Συγχώρεσέ με αν σφάλω, αλλά αν εξαιρέσεις 2-3 συγκεκριμένες ειδικότητες οι υπόλοιπες απαιτούν μια αναμονή περίπου 3 (και όχι 6) χρόνια.Τώρα, αν δεν κάνω λάθος όταν ξεκίνησες να σπουδάζεις (υποθέτω την τελευταία δεκαετεία), τα πράγματα -λιγο-πολύ- ήταν ήδη κάπως έτσι.Επομένως γνώριζες τις δυσκολίες και τις θυσίες που απαιτεί η δουλειά μας.Και λυπάμαι αν θα σε στεναχωρήσω, αλλά άνεργος κάθεται όποιος είναι τεμπέλης.Στο κάτω κάτω νομίζω πως μπορεί η όποια σου περηφάνεια να σου επιτρέψει να κάνεις μια άλλη άσχετη δουλειά στο μεσοδιάστημα.Πλην όμως αν ψαχτείς λίγο (και όταν έρθει η ώρα) θα διαπιστώσεις πως ούτε αυτό είναι απαραίτητο.
κι όμως,σφάλλεις,είναι παραπάνω από 2-3.Όχι δεν γνώριζα όταν έδινα πανελλήνιες,αλλά αυτό ήταν δικό μου το λάθος που δεν έμαθα,δε φταίει κανείς άλλος.Αν ήθελα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά δε θα σπούδαζα τόσα χρόνια ιατρική.θα δούλευα και θα την έκανα από χόμπυ τη σχολή.αν θες να βγάλεις λεφτά υπάρχουν τρόποι και τα λεφτά είναι σημαντικά,αλλά ακόμη πιο σημαντικό είναι ότι δεν κάνω αυτό που διάλεξα.το όνειρό μου δεν είναι να κάνω εφημερίες σε κλινική για να βγάλω ένα χαρτζιλίκι για να μπορώ να ζήσω αλλά να ασχοληθώ αποκλειστικά με την ειδικότητα που διάλεξα.κι αυτό άμεσα δεν μπορεί να γίνει.κι αφού λοιπόν κανένας από εμάς δεν μπορεί να πραγματοποιήσει το όνειρό του άμεσα και όλοι είμαστε ακομπλεξάριστοι και περήφανοι για αυτό που είμαστε γιατί δε ζητάμε συλλογικά εξετάσεις?ποιοι τελοσπάντων δε θέλουν αυτές τις εξετάσεις που είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξουμε την αξία μας?υ.γ.Σε παρακαλώ να μην απαντάς επί προσωπικού.κανείς δεν προσέβαλε εσένα προσωπικά.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κουράζεστε και αναλώνεστε σε άσκοπα σχόλια και ανόητες εκτιμήσεις.

Αν δεν το έχετε καταλάβει, αφήστε με να σας θυμήσω πως ζούμε (ευτυχώς ή δυστυχώς) σε καπιταλιστική κοινωνία,

και θα έπρεπε να αντιλαμβάνεστε τι αυτό συνεπάγεται.

Μεταξύ όλων, η ελεύθερη αγορά εργασίας, με τους δικούς της κανόνες.Ο καλοί θα επιβιώσουν, οι καλύτεροι θα έχουν αξιόλογη καριέρα και οι κακοί, απλώς θα αναγκαστούν (εκ των πραγμάτων) να αναζητήσουν άλλη δουλειά.

Τώρα, αναρωτιέμαι, μια και αυτό που είπα δεν είναι καμιά σοφία και όλοι πιστεύω το γνωρίζουμε, τι είναι αυτό που ωθεί

μερικούς να δυσανασχετούν, ειρωνεύονται, ακόμη και βρίζουν για αυτήν την κατάσταση.

Μήπως ο φόβος?Η αβεβαιότητα?Έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό τους?

Δική μου πρόταση για αυτούς λοιπόν (πετάξτε την αν θέλετε), διαβάστε ,έρθετε σε επαφή με ασθενείς και αρχίστε να σκεφτεστε σαν γιατροί.Με ανωτερότητα και όχι μικροπρέπεια.

Οι κοκορομαχίες μας υποβιβάζουν στα μάτια όλων και με τέτοιες συμπεριφορές κανείς δεν θα εκτιμήσει εμάς και τον αγώνα μας.

Αυτές οι συμπεριφορές είναι που μας οδήγησαν να αμοιβόμαστε με τον βασικό μισθό (την ώρα που ο αλβανός εργάτης παίρνει να διπλά) και όχι το οτι έιμαστε πολλοί.Αν υπήρχε σύμπνοια θα είχαμε καταφέρει πολλά....Αλλά δυστυχώς είμαστε παρτάκηδες.Και τα σχόλια περί προστασίας του "κλάδου" μου φαίνονται πολύ υποκριτικά.

Μην ψάχνετε κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο να στεγάσετε την φοβία σας ή ενδεχομένως την ανεπάρκειά σας.

Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν μου δινόταν η ευκαιρία να αποδείξω στην πράξη ότι είμαι ή δεν είμαι ανεπαρκής.Όταν είμαι 6 χρόνια στην αναμονή τι να αποδείξω?Απλά περιμένω.Όταν τελειώσει η ειδικότητα θα φανεί ας πούμε ο καλός αλλά μέχρι τότε?Εγώ θα κάθομαι στην ανεργία.επίσης,δεν ισχυρίζομαι ότι προστατεύω τον κλάδο απλώς υποστηρίζω το αυτονόητο ότι δεν μπορούν όλοι να είναι γιατροί.σε αυτό δε νομίζω ότι διαφωνούμε.

Συγχώρεσέ με αν σφάλω, αλλά αν εξαιρέσεις 2-3 συγκεκριμένες ειδικότητες οι υπόλοιπες απαιτούν μια αναμονή περίπου 3 (και όχι 6) χρόνια.Τώρα, αν δεν κάνω λάθος όταν ξεκίνησες να σπουδάζεις (υποθέτω την τελευταία δεκαετεία), τα πράγματα -λιγο-πολύ- ήταν ήδη κάπως έτσι.Επομένως γνώριζες τις δυσκολίες και τις θυσίες που απαιτεί η δουλειά μας.

Και λυπάμαι αν θα σε στεναχωρήσω, αλλά άνεργος κάθεται όποιος είναι τεμπέλης.Στο κάτω κάτω νομίζω πως μπορεί η όποια σου περηφάνεια να σου επιτρέψει να κάνεις μια άλλη άσχετη δουλειά στο μεσοδιάστημα.

Πλην όμως αν ψαχτείς λίγο (και όταν έρθει η ώρα) θα διαπιστώσεις πως ούτε αυτό είναι απαραίτητο.

κι όμως,σφάλλεις,είναι παραπάνω από 2-3.Όχι δεν γνώριζα όταν έδινα πανελλήνιες,αλλά αυτό ήταν δικό μου το λάθος που δεν έμαθα,δε φταίει κανείς άλλος.Αν ήθελα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά δε θα σπούδαζα τόσα χρόνια ιατρική.θα δούλευα και θα την έκανα από χόμπυ τη σχολή.αν θες να βγάλεις λεφτά υπάρχουν τρόποι και τα λεφτά είναι σημαντικά,αλλά ακόμη πιο σημαντικό είναι ότι δεν κάνω αυτό που διάλεξα.το όνειρό μου δεν είναι να κάνω εφημερίες σε κλινική για να βγάλω ένα χαρτζιλίκι για να μπορώ να ζήσω αλλά να ασχοληθώ αποκλειστικά με την ειδικότητα που διάλεξα.κι αυτό άμεσα δεν μπορεί να γίνει.κι αφού λοιπόν κανένας από εμάς δεν μπορεί να πραγματοποιήσει το όνειρό του άμεσα και όλοι είμαστε ακομπλεξάριστοι και περήφανοι για αυτό που είμαστε γιατί δε ζητάμε συλλογικά εξετάσεις?ποιοι τελοσπάντων δε θέλουν αυτές τις εξετάσεις που είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξουμε την αξία μας?

Εξετάσεις?Φυσικά!Εγώ πρώτος.Αλλά θα σε πονηρέψω λίγο.Πρώτον,η ζωή έχει δείξει πως οι εξετάσεις ποτέ στην Ελλάδα δεν είναι αδιάβλητες (μήπως ήταν το δικατσά νομίζεις).Δεύτερον, όλοι αυτοί που έγιναν γιατροί με πλάγιο τρόπο δεν έχουν πείρα στο διάβασμα, αλλά έχουν μεγάλη πείρα στην "παράκαμψη".Oι εξετάσεις που ζητάς θαρρώ θα έχουν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα.Οι καλοι θα μείνουν πίσω, οι φελλοί θα επιπλεύσουν για μια ακόμη φορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ.για υποθετικά αδιάβλητες εξετάσεις μιλάμε πάντα.μήπως όμως τελικά αυτή η μειοψηφία των γιατρών που παρακάμπτουν όλες τις οδούς συντηρεί αυτό το φόβο των εξετάσεων?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ.για υποθετικά αδιάβλητες εξετάσεις μιλάμε πάντα.μήπως όμως τελικά αυτή η μειοψηφία των γιατρών που παρακάμπτουν όλες τις οδούς συντηρεί αυτό το φόβο των εξετάσεων?

Στα 'αλήθεια δεν έχω στην κατοχή μου στατιστικά στοιχεία για το αν και κατα πόσο είναι μειοψηφία.

Εξάλλου δεν θέλω να παραβλέπεις το γεγονός πως δεν ακολουθούν τον "περιφερειακό" μόνο οι

εκ του ανατολικού μπλοκ προσερχόμενοι, αλλά και αρκετοί "ημεδαποί" ,γόνοι καθηγητών,αρχιερέων,πολιτικών κοκ.

Η Ελλάδα είναι ένα μεγάλο χωριό και το πιο εύκολο πράγμα είναι να βρεις μέσο.Αυτο είναι νομίζω κοινό μυστικό.

Θα ήθελα να σου πω πως τα πράγματα μετά την ειδικότητα θα είναι διαφορετικά, πως θα υπάρχει αξιοκρατία και θα χαίρεσαι την κάθε μέρα που ξυπνάς να πας στη δουλειά, αλλά, δεν κάνει να λέω ψέματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα καταλήγουμε στο ότι οι γιατροί από εξωτερικό φοβούνται το μέσον που έχουν όσοι σπούδασαν εδώ (κι από ότι κατάλαβα λες ότι οι πιο πολλοί από εμάς έχουμε μέσον ή δεν έχεις στατιστικά στοιχεία για να πεις ότι όσοι έχουν μέσον είναι λίγοι ή πολλοί) κι αντίστοιχα εμείς φοβόμαστε τον ανταγωνισμό από όσους ήρθαν από εξωτερικό.Άρα λοιπόν είναι καλύτερα να μείνουν τα πράγματα ως έχουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο που ξέρω είναι οτι όταν υπήρχαν οι εξετάσεις δικατσά(αυτές με τα multiple)τα περισσότερα άτομα κοβόντουσαν...Αν ξαναμπούν εξετάσεις παρόμοιες σίγουρα θα ξεχωρίσει το τοπίο!Τί φοβόμαστε;Μήπως κοπούμε κι εμείς?Μήπως δεν πιάσουμε την βάση;Ας σοβαρευτούμε γιατί μας αρέσει το καθισιό μου φαίνεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα καταλήγουμε στο ότι οι γιατροί από εξωτερικό φοβούνται το μέσον που έχουν όσοι σπούδασαν εδώ (κι από ότι κατάλαβα λες ότι οι πιο πολλοί από εμάς έχουμε μέσον ή δεν έχεις στατιστικά στοιχεία για να πεις ότι όσοι έχουν μέσον είναι λίγοι ή πολλοί) κι αντίστοιχα εμείς φοβόμαστε τον ανταγωνισμό από όσους ήρθαν από εξωτερικό.Άρα λοιπόν είναι καλύτερα να μείνουν τα πράγματα ως έχουν?

Εξήγησα γλυκεία μου στο πρώτο ποστ που έκανα επι του θέματος.

Λειτουργούμε ως ελεύθερη αγορά, άναρχη και αδίστακτη. Με δικούς της νόμους και κανόνες.

Αν την αφήσουμε έτσι όπως σχεδιάστηκε ίσως λειτουργήσει κάλυτερα από ότι περιμέναμε.

Ίσως εδώ θα έπρεπε να κάνω μια ανάλυση συστημάτων υγείας και μοντέλων διαχείρησης πόρων,

αλλά θα είμουν τραγικά off topic.

Εσύ και εγώ...δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.Ίσως μόνο λιγο υπομονή. :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα καταλήγουμε στο ότι οι γιατροί από εξωτερικό φοβούνται το μέσον που έχουν όσοι σπούδασαν εδώ (κι από ότι κατάλαβα λες ότι οι πιο πολλοί από εμάς έχουμε μέσον ή δεν έχεις στατιστικά στοιχεία για να πεις ότι όσοι έχουν μέσον είναι λίγοι ή πολλοί) κι αντίστοιχα εμείς φοβόμαστε τον ανταγωνισμό από όσους ήρθαν από εξωτερικό.Άρα λοιπόν είναι καλύτερα να μείνουν τα πράγματα ως έχουν?

Εξήγησα γλυκεία μου στο πρώτο ποστ που έκανα επι του θέματος.

Λειτουργούμε ως ελεύθερη αγορά, άναρχη και αδίστακτη. Με δικούς της νόμους και κανόνες.

Αν την αφήσουμε έτσι όπως σχεδιάστηκε ίσως λειτουργήσει κάλυτερα από ότι περιμέναμε.

Ίσως εδώ θα έπρεπε να κάνω μια ανάλυση συστημάτων υγείας και μοντέλων διαχείρησης πόρων,

αλλά θα είμουν τραγικά off topic.

Εσύ και εγώ...δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.Ίσως μόνο λιγο υπομονή. :mellow:

μπορεί να ξέρεις από ανάλυση συστημάτων υγείας και μοντέλων διαχείρισης πόρων,αλλά το ζήτημα είναι ότι γινόμαστε όλο και πιο άσχετοι όσο απομακρυνόμαστε από το πανεπιστήμιο χωρίς να ασκούμε όσα μάθαμε.προφανώς δε σε πείθω ότι είναι κακό το να είμαστε στην αναμονή τόσα χρόνια ό,τι κι αν σου πω, οπότε δεν ωφελεί να το συζητάμε.καλή τύχη,εσύ προφανώς δε θα έχεις τόσο μεγάλη αναμονή όση εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς για μένα τα χρόνια κύλησαν, το ίδιο και ο χρόνος αναμονής, εξέπνευσε.

Ομολογουμένως όχι έυκολα.Θυμάμαι πως ήμουν στη θέση σου κάποτε και είχα την ίδια

απογοήτευση ζωγραφισμένη στο πρόσωπό μου.

Να σου πω ένα μυστικό? Δεν έφυγε ακόμη.

Anyway, κουβέντα να γίνεται... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η βλακεια ειναι στο γεγονος της αναδρομικοτητας.η αγγλια νομιζω ζηταει επιπλεον πρακτικη εξασκηση 1 η 2 χρονια για να δεχτει αυτοματα τετοια πτυχια και ας πληρουν τα στανταρς.οσα δε πληρουν τα στανταρς ζητανε τριετη προυπηρεσια. εχεις δικιο Νικη αλλα τι να κανουμε?

Θα συμφωνήσω μαζί σου.Είμαι βέβαιος (εκ πείρας) πως οι πλειοψηφία των "δικατσάδων" δεν πληρεί τα στανταρ

(όπως και αν τα ορίζεις, αυθαίρετα ή όχι)

Πες μου όμως κάτι.Στα αλήθεια, έχεις την εντύπωση πως ΕΣΥ τα πληρείς?

ναι αυτη την εντυπωση εχω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η βλακεια ειναι στο γεγονος της αναδρομικοτητας.η αγγλια νομιζω ζηταει επιπλεον πρακτικη εξασκηση 1 η 2 χρονια για να δεχτει αυτοματα τετοια πτυχια και ας πληρουν τα στανταρς.οσα δε πληρουν τα στανταρς ζητανε τριετη προυπηρεσια. εχεις δικιο Νικη αλλα τι να κανουμε?

Θα συμφωνήσω μαζί σου.Είμαι βέβαιος (εκ πείρας) πως οι πλειοψηφία των "δικατσάδων" δεν πληρεί τα στανταρ

(όπως και αν τα ορίζεις, αυθαίρετα ή όχι)

Πες μου όμως κάτι.Στα αλήθεια, έχεις την εντύπωση πως ΕΣΥ τα πληρείς?

ναι αυτη την εντυπωση εχω!

έγραψες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το General Medical Council δεν έχει αποφασίσει ακόμα υπό ποιο καθεστώς θα αναγνωρίζει τα πτυχία από Ρουμανία-Βουλγαρία. Προς το παρόν, δεν τα αναγνωρίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το General Medical Council δεν έχει αποφασίσει ακόμα υπό ποιο καθεστώς θα αναγνωρίζει τα πτυχία από Ρουμανία-Βουλγαρία. Προς το παρόν, δεν τα αναγνωρίζει.

και εγω σε πληροφορω πως εγω τα πληρω τα στανταρ και πως δικαιουμαι εγγραφη στο GMC.και χωρις τριετια.και μαλιστα το σεπτεβρη παω αγγλια για δουλεια.αυτο ως απαντηση στο οτι δεν ξερουν στο GMC με ποιο καθεστως θα αναγνωριζουν τα ρουμανοβουλγαρικα πτυχια πριν το 2005!!

τωρα εαν η ελλαδα πληρει τα στανταρ της ΕΕ και βεβαια τα πληρει αλλα τα πληρει και η ρουμανια προς το παρον,οποτε ειτε το θελουν καποιοι ειτε οχι τυγχανουν αυτοματης επαγγελματικης αναγνωρισης απο ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΕ!!

τελος,οποιος καποιος πολυ σωστα ειπε στο τελος θα φανει ποιος αξιζει και ποιος οχι,ημεδαπος η μη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το General Medical Council δεν έχει αποφασίσει ακόμα υπό ποιο καθεστώς θα αναγνωρίζει τα πτυχία από Ρουμανία-Βουλγαρία. Προς το παρόν, δεν τα αναγνωρίζει.

Φίλε Σοβ. Για να μην προκαλούνται διάφορες συγχίσεις. Το GMC δεν έχει πρόβλημα να αναγνωρίσει τα πτυχία από Ρουμανία και Βουλγαρία. Ήδη έχω Κύπριο ST1 που τελείωσε εκεί. Έχει πρόβλημα με ποιό καθεστώς θα εντάξει τους Ρουμάνους και Βουλγάρους γιατί ως γνωστό τον Ιανουάριο ψηφήστηκε νόμος (καταχρηστικά σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Δίκαιο), που ορίζει σαφώς ότι οι κάτοικοι των παραπάνω χωρών δεν μπορούν να εργαστούν στην Μεγάλη Βρετανία σε θέσεις υψηλής εκπαίδευσης προσωπικού αν πρώτα δεν εργαστούν επί 5 χρόνια συνεχόμενα σε αγροτικές και λοιπές χειρωνακτικές εργασίες (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται τυχών κενά μεταξύ εργασιών). Εξαιρούνται ο μεταπτυχιακοί φοιτητές που μπορούν να δουλέψουν αφού έχουν τελειώσει μεταπτυχιακό στη Μ.Βρετανία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και (αν και θα με μισήσει ο usmeds και όλοι οι αμερικανοθρεμένοι), ούτε η αμερική αποδεικνύει ότι είσαι καλός γιατρός. Απομυθοποίηση τώρα! :P

Γιατί να σε μισήσω βρε παιδί; :huh:

Καλοί και κακοί γιατροί υπάρχουν παντού.

Η Αμερική απλά αποδεικνύει πως έχεις τα εφόδια να γίνεις γιατρός.

Γιατί ζητάει μια ακόμα πιστοποίηση και δεν αρκείται στο πτυχίο σου.

Είτε είναι από το Harvard, είτε από την Βοσνία αν δεν έχεις περάσει τα USMLE δεν γίνεσαι γιατρός.

Από εκεί και πέρα σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που είναι καλοί και κάποιοι που είναι κακοί και οι οποίοι τελικά φαίνονται στον... επαγγελματικό στίβο (για να χρησιμοποιήσω την αγαπημένη καραμέλα ορισμένων :P ).

Οι ανίκανοι όμως μάλλον μένουν εκτός συστήματος...

Εφ'οσον λοιπόν η Αμερική (αλλά και η Ευρώπη) δεν έχει πρόβλημα να αναγνωρίζει τα πτυχία αυτών των χωρών, δεν βλέπω γιατί ορισμένοι έχουν την απαίτηση να πρέπει η Ελλάδα να βάλει κάποιο φραγμό. :rolleyes:

Αν δεν ξέρει το Ελληνικό κράτος να διαφυλάξει το σύστημα υγείας του από τα διάφορα λαμόγια που βγαίνουν από το κάθε πανεπιστήμιο (ντόπιο ή ξένο) είναι δικό του πρόβλημα. Ας πάρει παράδειγμα: ΗΠΑ, Γαλλία, Ισπανία κοκ...

Μέχρι τότε όμως θα συνεχίσει να βλέπει το μεταναστευτικό ρεύμα των γιατρών του να μεγαλώνει και θα βολεύεται με ότι του περισσεύει...

Δόξα τον θεό όλο και κάποιος καλός γιατρός θα ξεμείνει πίσω για να λέμε πως έχει και κάποιο επίπεδο η χώρα.

Ίσα-ίσα δηλαδή, ανάμεσα στους ανίκανους θα φαίνεται και περισσότερο... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.