Jump to content

Αναγνώριση πτυχίων Ιατρικής σχολής ξένων πανεπιστημίων


destrakto

Recommended Posts

Στο χθεσινό μεταμεσονύχτιο σερφάρισμα στο διαδίκτυο έπεσα εντελώς τυχαία (από profile comment στο hi5!) σε αυτήν τη σελίδα www.tomischool.gr η οποία "βοηθάει" φοιτητές (μάλλον εξάγει) να εγγραφούν στο Comenius university της Μπρατισλάβα (Σλοβακία) στην Ιατρική, Φαρμακευτική και Οδοντιατρική σχολή. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το κομμάτι που αναφέρει ότι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών δεν χρειάζεται να δώσουνν εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ λόγω του γεγονότος ότι η χώρα ανήκει στην ΕΕ. Επίσης αναφέρει και αριθμό φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως όπου αναγράφεται ο συγκεκριμένος "νόμος".

Επίσης ο ΔΟΑΤΑΠ έχει μέσα στη λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια (http://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php).

Αληθεύει αυτό; Δηλαδή ισότιμο πτυχίο αναγνωρισμένο αυτόματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Last Reply
Στο χθεσινό μεταμεσονύχτιο σερφάρισμα στο διαδίκτυο έπεσα εντελώς τυχαία (από profile comment στο hi5!) σε αυτήν τη σελίδα www.tomischool.gr η οποία "βοηθάει" φοιτητές (μάλλον εξάγει) να εγγραφούν στο Comenius university της Μπρατισλάβα (Σλοβακία) στην Ιατρική, Φαρμακευτική και Οδοντιατρική σχολή. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το κομμάτι που αναφέρει ότι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών δεν χρειάζεται να δώσουνν εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ λόγω του γεγονότος ότι η χώρα ανήκει στην ΕΕ. Επίσης αναφέρει και αριθμό φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως όπου αναγράφεται ο συγκεκριμένος "νόμος".

Επίσης ο ΔΟΑΤΑΠ έχει μέσα στη λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια (http://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php).

Αληθεύει αυτό; Δηλαδή ισότιμο πτυχίο αναγνωρισμένο αυτόματα;

ειστε ασχετοι οι περισσοτεροι ρε γι αυτο μιλατε.ο αδερφος μου τελειωσε βουδαπεστη η αδερφη μου Πετσ(ουγγαρια επισης) και η ξαδερφη μου πραγα στου καρολου.προερχομαι απο οικογενεια που η ιατρικη ειναι παραδοση παππου προς παππου κι απο τις δυο πλευρες απο μαμα κι απο μπαμπα.εγω η καρμιρω μπηκα αθηνα.μπορω να συγκρινω με τρανταχτα αδιαψευστα στοιχεια τι εστι σπουδαζω ιατρικη στο σεμελβαις στη βουδαπεστη η στο πετς και στου καρολου στην πραγα και τι στην αθηνα.αθηνα ισον ενα μεγαλο μπουρδελο.στα αλλλα τρια ιδιως σεμελβαις πετς εστελνα με ολη μου την καρδια τα παιδια μου.αυτα εχω να πω μονο.μη τα βαζετε ολα σε ενα καλαθι.ιδιως αν δεν ξερετε το χριστο σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αλλά ακουτε απο δω κι απο κει παπαριες.αλλο βουλγαριοσερβορουμανιες αλλο ουγγαρια πραγα.φανταζομαι και σερβια ρουμανια βουλγαρια ομως υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που κανουν τη διαφορα.που στρωθηκαν διαβασαν γαμηθηκαν που την ηθελαν τη ρημαδα την ιατρικη (που για τον οποιοδηποτε λογο δεν τους εκατσε εδω)και την εμαθαν!για σλοβακια δεν εχω ιδεα τι παιζει.παντως δεν ειναι τυχαιο οτι ενας σωρο ελληνες και οχι μονο που τελειωσαν στα πανεπιστημια ουγγαριας τσεχιας ειναι τωρα ηδη αμερικη.ο αδερφος μου κι η ξαδερφη μου ειναι δυο απ αυτους.εχουν διαβασει ολη την ιατρικη στα αγγλικα απο τα καλυτερα βιβλια που κυκλοφορουν στην παγκοσμια αγορα και τους εχει βγει ο κωλος και τους εχει παεει η ψυχη στην κουλουρη απειρες φορες για να περασουν ολα τα μαθηματα στο εξαμηνο τους.εκει δεν παιζουν μεταφορες βλεπετε.χανεις ετος και κοψε το λαιμο σου.κι εκει ξεκινας δευετερη βδομαδα σεπτεμβρη και ξερεις απο την πρωτη μερα ποιος θα σου κανει μαθημα τι ωρα θα σου κανει μαθημα τι μαθημα θα σου κανει μεχρι και την τελευταια τμερα διδακτικη μερα του ιουνη.κι εκει διδασκουν οι καθηγητες δεν ξυνονταιεκει δεν υπαρχουν καταληψεις και απεργιες.υπαρχει προγραμμα!!!!!!οργανωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εκει ρε σεις υπαρχει ηλεκτρονικο συστημα και δεν τρεχεις σαν μαλακας στις γραμματειες και στους πινακες και στο τελος παιρνεις και το τριτο το μακρυτερο.μη μιλατε αν δεν ξερετε.εδω μπορει να τελειωσεις την ιατρικη αθηνας και να μην εχεις παρει μια πιεση.γι αυτο προσεχετε τα λογια σας οταν λετε "ξενων πανεπιστημιων (λεμε τωρα)"

δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα πρωτον

αν δεν εχετε προσωπικη πειρα η εγκυρη πληροφορηση μοκο δυο

και τριτον κοιταξτε την καμπουρα μας εδω στη σουπερ ουαου ιατρικης αθηνων κι αφηστε τις κριτικες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη τα βαζετε ολα σε ενα καλαθι.ιδιως αν δεν ξερετε το χριστο σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αλλά ακουτε απο δω κι απο κει παπαριες.αλλο βουλγαριοσερβορουμανιες αλλο ουγγαρια πραγα.φανταζομαι και σερβια ρουμανια βουλγαρια ομως υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που κανουν τη διαφορα.που στρωθηκαν διαβασαν γαμηθηκαν που την ηθελαν τη ρημαδα την ιατρικη (που για τον οποιοδηποτε λογο δεν τους εκατσε εδω)και την εμαθαν!για σλοβακια δεν εχω ιδεα τι παιζει.παντως δεν ειναι τυχαιο οτι ενας σωρο ελληνες και οχι μονο που τελειωσαν στα πανεπιστημια ουγγαριας τσεχιας ειναι τωρα ηδη αμερικη.ο αδερφος μου κι η ξαδερφη μου ειναι δυο απ αυτους.εχουν διαβασει ολη την ιατρικη στα αγγλικα απο τα καλυτερα βιβλια που κυκλοφορουν στην παγκοσμια αγορα και τους εχει βγει ο κωλος και τους εχει παεει η ψυχη στην κουλουρη απειρες φορες για να περασουν ολα τα μαθηματα στο εξαμηνο τους.εκει δεν παιζουν μεταφορες βλεπετε.χανεις ετος και κοψε το λαιμο σου.κι εκει ξεκινας δευετερη βδομαδα σεπτεμβρη και ξερεις απο την πρωτη μερα ποιος θα σου κανει μαθημα τι ωρα θα σου κανει μαθημα τι μαθημα θα σου κανει μεχρι και την τελευταια τμερα διδακτικη μερα του ιουνη.κι εκει διδασκουν οι καθηγητες δεν ξυνονταιεκει δεν υπαρχουν καταληψεις και απεργιες.υπαρχει προγραμμα!!!!!!οργανωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εκει ρε σεις υπαρχει ηλεκτρονικο συστημα και δεν τρεχεις σαν μαλακας στις γραμματειες και στους πινακες και στο τελος παιρνεις και το τριτο το μακρυτερο.μη μιλατε αν δεν ξερετε.εδω μπορει να τελειωσεις την ιατρικη αθηνας και να μην εχεις παρει μια πιεση.γι αυτο προσεχετε τα λογια σας οταν λετε "ξενων πανεπιστημιων (λεμε τωρα)"δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα πρωτοναν δεν εχετε προσωπικη πειρα η εγκυρη πληροφορηση μοκο δυοκαι τριτον κοιταξτε την καμπουρα μας εδω στη σουπερ ουαου ιατρικης αθηνων κι αφηστε τις κριτικες
Όπως σίγουρα υπάρχουν παιδιά που σπούδασαν σε Ουγγαροτσεχίες που ανέφερες, και έσκαγαν μεγάλα πακέτα για να περάσουν τις εξετάσεις.Στα άλλα συμφωνούμε.Όποιος θέλει να διαβάσει διαβάζει.
Στο χθεσινό μεταμεσονύχτιο σερφάρισμα στο διαδίκτυο έπεσα εντελώς τυχαία (από profile comment στο hi5!) σε αυτήν τη σελίδα www.tomischool.gr η οποία "βοηθάει" φοιτητές (μάλλον εξάγει) να εγγραφούν στο Comenius university της Μπρατισλάβα (Σλοβακία) στην Ιατρική, Φαρμακευτική και Οδοντιατρική σχολή. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το κομμάτι που αναφέρει ότι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών δεν χρειάζεται να δώσουνν εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ λόγω του γεγονότος ότι η χώρα ανήκει στην ΕΕ. Επίσης αναφέρει και αριθμό φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως όπου αναγράφεται ο συγκεκριμένος "νόμος". Επίσης ο ΔΟΑΤΑΠ έχει μέσα στη λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια (http://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php). Αληθεύει αυτό; Δηλαδή ισότιμο πτυχίο αναγνωρισμένο αυτόματα;
Προς τι η απορία σου;Είναι στην ΕΕ όπως και η Ελλάδα!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μας έπεισες τώρα ψωνάρα ( απο πάππου προς πάππου), κατέβα απο το καλάμι :antegeia:

σε επεισα δε σ επεισα σκασιλα μου εσυ θα μεινεις στενομυαλος και μισοτυφλος σ ολη σου τη ζωη αν δεν ανοιξεις τα ματια σου να δεις καθαρα μερικα πραγματα χωρις κουρτινακια και αλλα σκατακια που εσ εμποδιζουν να δεις και καθαρα αλλα καισου περιοριζουν και το ευρος του οπτικου σου πεδιου ΔΙΠΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ,,

για αλλο ομως ξαναμπηκα

εκει ξεκιναει το εξαμηνο δευτερη δευτερα σεπτεμβρη,γυρω στην πρωτη εβμαδα δεκεμβρη τελειωνουν οι παραδοσεις κι αρχιζει η εξεταστικη.εξεταστικη μεχρι και τελος γεναρη εναμιση μηνα εξεταστικη καθαρη χωρις παραδοσεις χωρις τιποτα διαβαζεις σαν το σκυλι και πας και δινεις.διακοπες μια βδομαδα απ οτι θυμαμαι ισα για τις γιορτες.αν εισαι μαγκας και εχεις διαβασει στο εξαμηνο που λιγο πολυ το κανεις θες δε θες ετσι που ναι το συστημα,και καθαρισεις νωρις μπορεις να χεις ελευθερο οσο καιρο σου απομενει απο αυτον τον εναμιση μηνα.

το θεμα ειναι ομως αρχη φλεβαρη ξεκιναει νεο εξαμηνο με ολο το νοημα της φρασης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΔΕΝ τρεχεις στις παραδοσεις τα πρωινα γυρνας κομματια μεσημερι σπιτι και πρεπει να διαβασεις οχι γι αυτα που ακουσες το πρωι αλλα για αυτα που χες ακουσει στο προηγουυυυυυυυυυυυυυυυυυμενο η στο αειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιμνηστο...εξαμηνο.........εδω ξεκιναει δευτερο εξαμηνο ξεκιναει και η εξεταστικη.αν δε,ειναι και διπλη γαμησε τα κι αφησε τα χανεις το μπουσουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εκει στη διαρκεια του εναμιση μηνα της εξεταστικης εχεις δυνατοτητα θεωρητικα να δωσεις τρεις φορες καθε μαθημα του εξαμηνου σου.αν για οποιοδηποτε λογο σου μεινει μαθημα ακομη και στατιστικη να ναι αυτη χανεις το εξαμηνο.κι αυτο σημαινει πρεπει να περιμενεις να το ξαναπαρακολουθησεις με τη νεα φουρνια τον επομενο χρονο.μια φορα στα εξι χρονια εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις ενα μαθημα εκτος περιοδου εξεταστικης μπροστα στον dean και λοιπους προκειμενουν να μη χασεις εξαμηνο αν πες για καποιο λογο ξεμεινε ενα μαθημα.μια φορα ομως.αυτο ειναι ψυχοφθορο το να μη μπορεις να μεταφερεις μαθηματα ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ(ο αδερφος μου πηγε με μαλλια και γυρισε με φαλακρα :P μη το γελατε )απο την αλλη ομως εχει ΕΝΑ ΣΩΡΟ καλα.

δε θα θελα να ναι ετσι κι εδω ειναι η αληθεια.ΑΛΛΑ σιγουρα θα προσφερε περισσοτερη ποιοτητα στις σπουδες μας να δινουμε εξετασεις οι κανονικοι σε μια περιοδο. συγεκριμενη κατα την οποια δινονται μονο εξετασεις δεν υπαρχουν παραδοσεις δεν υπαρχει τιποτα.καθαρο το κεφαλι σου δωσμενο στις εξετασεις και μονο.ειναιΔΡΑΜΑ αυτο το πραγμα να χανονται εξεταστικες και να μπαινουν διπλες τριπλες σε περιοδους παραδοσεων.ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΑΝΕΙΣ???ΟΣΗ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙΣ.ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Χαχαχαχα. Ο άνρθωπος έκανε μια ερώτηση και άρχισαν τα σεντόνια με απαντήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως σίγουρα υπάρχουν παιδιά που σπούδασαν σε Ουγγαροτσεχίες που ανέφερες, και έσκαγαν μεγάλα πακέτα για να περάσουν τις εξετάσεις.Στα άλλα συμφωνούμε.Όποιος θέλει να διαβάσει διαβάζει

καμια δεκαετια που χα αδερφια ξαδερφη εκει πανω μια δυο περιπτωσεις ακουστηκαν για χρηματισμο ποτε δεν επιβεβαιωθηκε τιποτα και οι μαγκες που διεδωσαν τις φημες χασαν και απο μια δυο φορες ετος.αν οντως τουσ ειχε κατσει η πληρωμη γιατι τα εχασαν???????????????

ενω εδω ρε συ δε χρειαζεται να σκασεις μεγαλα πακετα εισαι συνδικαλαστακι η γονος καθηγητη και δεν κοβεσαι ουτε μια ετσι για την πλακα .εχεις τα θεματα απο πριν η αν σ εκοψουν σου ζητανε και συγγνωμη.ασε μας ρε συ μαρουσκα.εκατομμυρια επαιρναν οι καθηγηταδες του ΑΠΘ τοσα χρονια με τις μεταγγραφες εσωτερικου εξωτερικου και κατατακτηριες .τωρα θα τα παιρνουν απευθειας στις διαφορες σχολες μιας που αλλαξε το συστημα.

ποσα πτυχια παρθηκαν χωρις να δωθουν ποτε καποια μαθηματα ειπαμε στο ΑΠΘ????????προσφατα νομιζω τα λεγαμε αυτα

και τοσα αλλα και στην αθηνα και παντου.

ασε μας ρε μαρουσκα

αυτη την υποκρισια δεν την αντεχω πια.προσεχετε τα λογια σας και την κριτικη σας ολοι.οχι ολα σε ενα καλαθι!

τρια χρονια ειμαι στη σχολη και κοντεβει να μου στριψει παραλογισμος απολυτος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας ρωτησω..Ειναι αληθεια οτι αυτες τις μερες θα γινει αναγνωριση 1500 πτυχιων εκ Ρουμανιας,Βουλγαριας κλπ που θα εκτοξευσει τις αναμονες κι αλλο? Κατι λενε οτι επρεπε να βγαλουν αδεια ασκησης και γι αυτο ειχαν καθυστερησει απο τις αρχες του ετους...(?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως shlia δε σε υποχρέωσε κανένας να αρχίσεις να σπουδάζεις στην Ελλάδα ούτε σε υποχρέωσε κανένας να συνεχίσεις να σπουδάζεις στην Ελλάδα.

Θα μπορούσες ανετότατα να πάρεις μεταγραφή από το Ελληνικό πανεπιστήμιο στο Τσέχικο ή στο Ουγγρικο και να τελειώσεις εκεί!

Λέω εγώ τώρα...

Μια ιδέα έριξα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μάγκες προτείνω εξετάσεις και πάλι εξετάσεις για την απόκτηση ειδικότητας, μόνο έτσι θα ξεχωρίσουν οι καλοί γιατροί από τους άσχετους, αυτοί που τα περνάγαν τα μαθήματα με την αξία τους από αυτούς που τα πέρναγαν με τενεκέδες από λάδι. το μόνο που χρειαζεται είναι να ιδρυθεί ένας φορέας που θα εγγυάται την αξιοπιστία και τη διαφάνεια των εξετάσεων.

Υ.Γ. ο μέσος Έλληνας φοιτητής των Έλληνικών Ιατρικών Σχολών μπορεί να μην έχει πάρει πίεση ή να μην έχει κάνει αρκετές αιμολήψίες στη διάρκεια των σπουδών του (κάτι που θα το κάνει σα χαμάλης σαν ειδικευόμενος) αλλά το επίπεδο των γνώσεων του είναι σε υψηλό επίπεδο και δεν φοβάται τις εξετάσεις όταν ήδη έχει πέρασει από πιο σκληρές δοκιμασίες (πανελλήνιες, ακτινολογία Βλάχου!... και λοιπά...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια παρένθεση..

Υπάρχουν και άλλα άτομα που είχαν συγγενείς στην Τσεχία όπως και Ρουμανία..

Οπότε η σοβαρότητα των παραπάνω γραφομένων ελέγχεται...Η διαφορά Τσεχίας-Ρουμανίας τότε ήταν στην τιμή(για πιο ακριβά γούστα η πρώτη...).

Οπως διαφορά έχουν τα μπουρδέλα της Κουμουνδούρου με του Κολωνακίου...

Τέλος να θυμίσω την πρεμούρα όλων να περάσουν στα ελληνικά πανεπιστήμια μέσω των αμαρτωλών εξετάσεων της Κ.Ε.Μ.Ε(Τρακατέλης και Σία στο ταμείο)..

Τα κακόμοιρα τα παιδάκια..Διαγκωνίζονταν να έρθουν εδώ για να γλυτώσουν τη δύσκολη φοίτηση στη Τσεχία και τα μαλλάκια τους..(όπως και τα λεφτουδάκια τους)..Για να βγούν στουρνάρια στο μπουρδέλο την ιατρική Αθηνών..

Μετά από 4 έτη κατάλαβα το εξής από την άσκηση της ιατρικής έχω διαπιστώσει ότι η ιατρική αθήνας παρά τα αρνητικά της μας έδωσε πολλά.Και αυτό φαίνεται στη σύγκριση με αποφοίτους από αυτές τις χώρες επί το ιατρικό έργο.

Τώρα ο κάθε απόφοιτος Τσεχίας μπορεί να βγαίνει+να γράφει ότι θέλει παρουσιάζοντας ότι είναι απόφοιτος Αθήνας..

όσον αφορά την αναγνώριση και το αντίστοιχο Φ.Ε.Κ. δε χρειάζεται να μας πείσει άλλο η Ν.Δ. για το πόσο απατεώνες και αλήτες είναι.Όυτε και το ΠΑΣΟΚ που συνενόχος με τη Ν.Δ. έπαιξε βρώμικο παιχνίδι στις πλάτες των αποφοίτων που πέρασαν με πανελληνίες.

Μέτριοι πολιτικάντηδες κοροιδεύουν άτομα που ίδρωσαν στα θρανία..

Γιαννόπουλε σε 1 μήνα θα είμαι πίσω από το παραβάν..και παρά το οτι η ψήφος μου θα είναι μόνο μια,λίγη μπροστά στο πλήθος των ελληνοποιηθέντων αλβανών και διορισθέντων κουμπαράδων αγροφυλάκων και μη τουλάχιστον θα ξέρεις οτι τα ψέματα δε συγχωρούνται...3 χρόνια μας γείωσες απίστευτα και μας εξαπάτησες εσύ και η παρέα σου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μάγκες προτείνω εξετάσεις και πάλι εξετάσεις για την απόκτηση ειδικότητας, μόνο έτσι θα ξεχωρίσουν οι καλοί γιατροί από τους άσχετους, αυτοί που τα περνάγαν τα μαθήματα με την αξία τους από αυτούς που τα πέρναγαν με τενεκέδες από λάδι. το μόνο που χρειαζεται είναι να ιδρυθεί ένας φορέας που θα εγγυάται την αξιοπιστία και τη διαφάνεια των εξετάσεων.Υ.Γ. ο μέσος Έλληνας φοιτητής των Έλληνικών Ιατρικών Σχολών μπορεί να μην έχει πάρει πίεση ή να μην έχει κάνει αρκετές αιμολήψίες στη διάρκεια των σπουδών του (κάτι που θα το κάνει σα χαμάλης σαν ειδικευόμενος) αλλά το επίπεδο των γνώσεων του είναι σε υψηλό επίπεδο και δεν φοβάται τις εξετάσεις όταν ήδη έχει πέρασει από πιο σκληρές δοκιμασίες (πανελλήνιες, ακτινολογία Βλάχου!... και λοιπά...)
Πες τα αρχίατρε!!!! emgoal
Να σας ρωτησω..Ειναι αληθεια οτι αυτες τις μερες θα γινει αναγνωριση 1500 πτυχιων εκ Ρουμανιας,Βουλγαριας κλπ που θα εκτοξευσει τις αναμονες κι αλλο? Κατι λενε οτι επρεπε να βγαλουν αδεια ασκησης και γι αυτο ειχαν καθυστερησει απο τις αρχες του ετους...(?)
Έτσι όλοι μέσα!Να φτάσουν οι αναμονές στα ύψη!!!Μπας και το δούν πιο σοβαρά το θέμα οι φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων τώρα -σε αντίθεση με μας τους παλιότερους που τα σκατώσαμε-και να απαιτήσουν όλοι μαζί εξετάσεις... emsosemnukeemsos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω και 10 μερες περιπου βγηκε προεδρικο διαταγμα που δινει αυτοματες αναγνωρισεις πτυχιων απο ρουμανια και βουλγαρια χωρις εξετασεις δικατσα με μονο το ξενο πτυχιο.ηδη νομαρχιες απο επαρχιες κυριως εδωσαν "αυτοματες" αδειες και μεσα σε 1 μηνα αναμενεται να εχουν δωθει περιπου 1000 αυτοματες αδειες σε ρουμανικα και βουλγαρικα πτυχια χωρις εξετασεις δικατσα.εγινε δηλαδη η αυτοματη αναγνωριση για ρουμανικα βουλγαρικα πτυχια.μην απορησει κανεις αν οι αναμονες φτασουν τα 30 χρονια ανα νοσοκομειο σε 1 μηνα απο τωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας ρωτησω..Ειναι αληθεια οτι αυτες τις μερες θα γινει αναγνωριση 1500 πτυχιων εκ Ρουμανιας,Βουλγαριας κλπ που θα εκτοξευσει τις αναμονες κι αλλο? Κατι λενε οτι επρεπε να βγαλουν αδεια ασκησης και γι αυτο ειχαν καθυστερησει απο τις αρχες του ετους...(?)

τωρα βγηκαν τα διαταγματα και τωρα κατεθεσαν ολοι για αδεια ασκησης στις νομαρχιες.μερικες ηδη εδωσαν αδειες ,μερικες καθυστερουν λογω ημερων.σε 1 μηνα θα εχει ολοκληρωθει η αυτοματη αναγνωριση για πτυχια ρουμανιας/βουλγαριας και θα εχουν βγει πανω απο 1000 αδειες ασκησης επαγγελματος!ουτε τριετιες ουτε τιποτα.πας με το ξενο πτυχιο και βγαζεις αδεια!!οτι δηλαδη εγινε και το 2004 για τις τοτε 10 χωρες που μπηκαν ευρωπη.αυτα μου ειπαν,αυτα μεταφερω.τι να πεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε φούστη μου πόσοι πια είχαν πάει σε Ρουμανία, Βουλγαρία, Τσεχία, Ουγγαρία; Εδώ και 7-8 χρόνια δεν δίνονται πια δέσμες και δεν αναγνωρίζονται τα αγγλόφωνα που από όσο κατάλαβα έχει μειώσει πάρα πολύ την εξαγωγή. Πρόπερσι 3000, πέρυσι 1000, φέτος 1500...

Σήλια χαλάρωσε παιδάκι μου..space και κεφαλαία βοηθάνε. Για την ανοργανωσιά των ελληνικών πανεπιστημίων έχω πειστεί...για την επάρκεια των αποφοίτων ανατολικών πανεπιστημίων όχι. Και (αν και θα με μισήσει ο usmeds και όλοι οι αμερικανοθρεμένοι), ούτε η αμερική αποδεικνύει ότι είσαι καλός γιατρός. Απομυθοποίηση τώρα! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο χθεσινό μεταμεσονύχτιο σερφάρισμα στο διαδίκτυο έπεσα εντελώς τυχαία (από profile comment στο hi5!) σε αυτήν τη σελίδα www.tomischool.gr η οποία "βοηθάει" φοιτητές (μάλλον εξάγει) να εγγραφούν στο Comenius university της Μπρατισλάβα (Σλοβακία) στην Ιατρική, Φαρμακευτική και Οδοντιατρική σχολή. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το κομμάτι που αναφέρει ότι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών δεν χρειάζεται να δώσουνν εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ λόγω του γεγονότος ότι η χώρα ανήκει στην ΕΕ. Επίσης αναφέρει και αριθμό φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως όπου αναγράφεται ο συγκεκριμένος "νόμος".

Επίσης ο ΔΟΑΤΑΠ έχει μέσα στη λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια (http://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php).

Αληθεύει αυτό; Δηλαδή ισότιμο πτυχίο αναγνωρισμένο αυτόματα;

ειστε ασχετοι οι περισσοτεροι ρε γι αυτο μιλατε.ο αδερφος μου τελειωσε βουδαπεστη η αδερφη μου Πετσ(ουγγαρια επισης) και η ξαδερφη μου πραγα στου καρολου.προερχομαι απο οικογενεια που η ιατρικη ειναι παραδοση παππου προς παππου κι απο τις δυο πλευρες απο μαμα κι απο μπαμπα.εγω η καρμιρω μπηκα αθηνα.μπορω να συγκρινω με τρανταχτα αδιαψευστα στοιχεια τι εστι σπουδαζω ιατρικη στο σεμελβαις στη βουδαπεστη η στο πετς και στου καρολου στην πραγα και τι στην αθηνα.αθηνα ισον ενα μεγαλο μπουρδελο.στα αλλλα τρια ιδιως σεμελβαις πετς εστελνα με ολη μου την καρδια τα παιδια μου.αυτα εχω να πω μονο.μη τα βαζετε ολα σε ενα καλαθι.ιδιως αν δεν ξερετε το χριστο σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αλλά ακουτε απο δω κι απο κει παπαριες.αλλο βουλγαριοσερβορουμανιες αλλο ουγγαρια πραγα.φανταζομαι και σερβια ρουμανια βουλγαρια ομως υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που κανουν τη διαφορα.που στρωθηκαν διαβασαν γαμηθηκαν που την ηθελαν τη ρημαδα την ιατρικη (που για τον οποιοδηποτε λογο δεν τους εκατσε εδω)και την εμαθαν!για σλοβακια δεν εχω ιδεα τι παιζει.παντως δεν ειναι τυχαιο οτι ενας σωρο ελληνες και οχι μονο που τελειωσαν στα πανεπιστημια ουγγαριας τσεχιας ειναι τωρα ηδη αμερικη.ο αδερφος μου κι η ξαδερφη μου ειναι δυο απ αυτους.εχουν διαβασει ολη την ιατρικη στα αγγλικα απο τα καλυτερα βιβλια που κυκλοφορουν στην παγκοσμια αγορα και τους εχει βγει ο κωλος και τους εχει παεει η ψυχη στην κουλουρη απειρες φορες για να περασουν ολα τα μαθηματα στο εξαμηνο τους.εκει δεν παιζουν μεταφορες βλεπετε.χανεις ετος και κοψε το λαιμο σου.κι εκει ξεκινας δευετερη βδομαδα σεπτεμβρη και ξερεις απο την πρωτη μερα ποιος θα σου κανει μαθημα τι ωρα θα σου κανει μαθημα τι μαθημα θα σου κανει μεχρι και την τελευταια τμερα διδακτικη μερα του ιουνη.κι εκει διδασκουν οι καθηγητες δεν ξυνονταιεκει δεν υπαρχουν καταληψεις και απεργιες.υπαρχει προγραμμα!!!!!!οργανωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εκει ρε σεις υπαρχει ηλεκτρονικο συστημα και δεν τρεχεις σαν μαλακας στις γραμματειες και στους πινακες και στο τελος παιρνεις και το τριτο το μακρυτερο.μη μιλατε αν δεν ξερετε.εδω μπορει να τελειωσεις την ιατρικη αθηνας και να μην εχεις παρει μια πιεση.γι αυτο προσεχετε τα λογια σας οταν λετε "ξενων πανεπιστημιων (λεμε τωρα)"

δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα πρωτον

αν δεν εχετε προσωπικη πειρα η εγκυρη πληροφορηση μοκο δυο

και τριτον κοιταξτε την καμπουρα μας εδω στη σουπερ ουαου ιατρικης αθηνων κι αφηστε τις κριτικες

Στην αρχη νομιζα οτι εισαι αγορι και λεω "οκ " .......

Μετα μπηκα στο προφιλ , και ειδα τα πολυ( μα παρα πολυ ) χαριτωμενα ποστακια σχετικα με το αν πρεπει να φορανε οι αντρες βρακι , σλιπακι ή μποξερακι ......ομολογουμενως διανθισες τη συζητηση με χαρισματικα ( οπως και εδω αλλωστε ) σχολια .

Δε θα σταθω στα πολυ σαφη και ακριβη και αληθη ( ουυυυυυυ) σχολια που αφορουν για ακομη μια φορα ( καθε βδομαδα θα εμφανιζεται κι απο ενας ) την αποκασταση των αποφοιτων ουγγαροτσεχιας στην πολυποθητη Αμερικη .

Εχω ομως 3 αποριες : 1) με αυτη την τοσο καλη ( και προπαντως αρμοζουσα σε κοπελα ) εκφραση και φαντασια , να υποθεσω περασες στις πανελληνιες ??( γιατι μαλλον ειναι ηλιθιοι οσοι σε βαθμολογησαν )

2) μηπως η φοβερη αυτη και υψηλου επιπεδου εκφραση σε βοηθησε να γραψεις καλα σε καμια μετεγγραφη ?( ουτε και αυτο το θεωρω πιθανο)

3) καλα , ας αφησουμε την εκθεση .Ας παμε στους αντρες με μποξερακι .Μην ειναι αυτη η ομιλια που προσομοιαζει σε νταλικερη που σε βοηθα να τους ριξεις ??

Περιεργο να εισαι φοιτητρια ιατρικης Αθηνων .Μαλλον κατα λαθος βρεθηκες εκει.

Ισως τελικα να ειμαι αδικη βεβαια .Ισως αυτη η φοβερη γλυκοστομια σου να ταιριαζει εκει στα Βορεια προαστια , οπου καποιοι απο σας εξασκειτε την ιατρικη παππου προς παππου( τρομαρα σας , εδω δεν μαθατε να μιλατε η ιατρικη σας μαρανε )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το Προεδρικό Διάταγμα 142/2007 (ΦΕΚ Α 181, 2-8-2007), που δημοσιεύτηκε (οπότε και ισχύει) πριν μερικές μέρες το Υπουργείο ενσωμάτωσε τελικά τη 2006/100/ΕΚ Ευρωπαϊκή Οδηγία και πλέον θα αναγνωρίζονται αυτόματα και τα πτυχία και οι ιατρικές ειδικότητες από Βουλγαρία και Ρουμανία.

Ενδιαφέρον έχει η σχετική καθυστέρηση (διαβάστε εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15988 ), για την οποία βγήκε σχετικό πόρισμα από το Συνήγορο του Πολίτη.

Χρονικά, η αναγνώριση τοποθετείται λίγο μετά τις ορκομωσίες από όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, πράγμα που δίνει μια σχετική προτεραιότητα στους Έλληνες αποφοίτους του 2007 στη δήλωση ειδικότητας (λίγο πολύ, όσοι προλάβατε προλάβατε).

Δεν αντιμετωπίζω την προθυμία που εξέφρασε η μελλοντική συνάδελφος να στείλει τα παιδιά της να σπουδάσουν ιατρική σε ξένο πανεπιστήμιο ως ένδειξη ότι δεν είναι όντως φοιτήτρια στην Αθήνα. Το ότι θα στείλει τα παιδιά της να σπουδάσουν ιατρική ΓΕΝΙΚΑ είναι περισσότερο ένδειξη παραφροσύνης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε οχι και 1000 ατομα!!ηρεμηστε λιγο!!περιπου 750 ατομα ειμαστε!!!

και μην ειστε τοσο ακαταδεχτοι!!!ισοτιμα μελη ειναι και οι 3 χωρες πλεον!!!

αλλωστε και τα ελληνικα πανεπιστημια αναγνωριζονται αυτοματα με την βεβαιωση σπουδων συμφωνα με την οδηγια 93/16 την οποια εκδιδουν οι κατα τοπου νομαρχιες ανα την χωρα!!!χωρις αυτην κανεις δεν παει πουθενα!!

και καποιος συναδελφος ειπε για τη νεα δημοκρατια....δηλαδη εαν ηταν το πασοκ η το κκε για να καταλαβω τι θα εκανε??δεν θα εφαρμοζε την κοινοτικη οδηγια??

ας μη λεμε οτι θελουμε σας παρακαλω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μου δώσει κάποιος αν μπορεί μια υπεύθυνη απάντηση γιατί έχω μπερδευτεί>Με τα μόρια όλων αυτών των γιατρών,τι γίνεται?Από πότε αρχίζουν να μετράνε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενα φεκ υπαρχει το οποιο λεει πως τα μορια προσμετρωνται απο ημερομηνια κτησεως πτυχιου η απο ημερομηνια κτησεως δοαταπ!

τωρα εφοσον δεν υπαρχει δοαταπ αρα...

αλλωστε και στην προηγουμενη ενταξη απο ημερομηνια κτησης πτυχιου τα ειχαν παρει ολοι!!το ιδιο θα γινει και τωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μου δώσει κάποιος αν μπορεί μια υπεύθυνη απάντηση γιατί έχω μπερδευτεί>Με τα μόρια όλων αυτών των γιατρών,τι γίνεται?Από πότε αρχίζουν να μετράνε?

Δυστυχώς από τότε που πήραν το πτυχίο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα κανεις δε ξερει τι θα γινει με τα μορια των νεων χωρων με αυτοματη αναγνωριση.μπορει να τους δωσουν 100 μορια στο καθενα απο τα παλια τους πτυχια!!!το σιγουρο ειναι οτι καμια χιλιαρα παιδια απο ρουμανια-βουλγαρια εχουν καταθεσει δικαιολογητικα για αδειες σε νομαρχιες και αναμενεται να τις παρουν τις επομενες 15-20-30 μερες το πολυ!με το που θα τις παρουν θα καταθεσουν και για ειδικοτητες και θα ανεβουν οι αναμονες μερικα χρονακια ακομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα κανεις δε ξερει τι θα γινει με τα μορια των νεων χωρων με αυτοματη αναγνωριση.μπορει να τους δωσουν 100 μορια στο καθενα απο τα παλια τους πτυχια!!!το σιγουρο ειναι οτι καμια χιλιαρα παιδια απο ρουμανια-βουλγαρια εχουν καταθεσει δικαιολογητικα για αδειες σε νομαρχιες και αναμενεται να τις παρουν τις επομενες 15-20-30 μερες το πολυ!με το που θα τις παρουν θα καταθεσουν και για ειδικοτητες και θα ανεβουν οι αναμονες μερικα χρονακια ακομα.

Πρωτον δεν ειμαστε 1000 οπως προειπα.750 το πολυ να ειμαστε και απο ρουμανια και απο βουλγαρια.δικαιωμα για χορηγηση αδειας ασκησεως επαγγελματος εχουν μονο οι εκ ρουμανιας διοτι μονο το ρουμανικο κρατος χορηγει τη βεβαιωση σπουδων συμφωνα με την 93/16,αρα παμε περιπου στα 300 ατομα απο ρουμανια!

οι εκ βουλγαριας ιατροι θα εχουν την βεβαιωση αυτη απο τον οκτωμβριο και μετα.

Δευτερον,για τις ανμονες δεν φταιμε εμεις αλλα το ελληνικομ κρατος που δεν λεει να δωσει λεφτα για αυτη τη ρημαδα την υγεια για να ανοιξει καμια θεση παρα πανω!!

Τριτον,τα μορια θα τα παρει ο καθενας απο ημερομηνια κτησεως πτυχιου διοτι το δικαιουται και οχι διοτι εκανε κατι το παρανομο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τριτον,τα μορια θα τα παρει ο καθενας απο ημερομηνια κτησεως πτυχιου διοτι το δικαιουται και οχι διοτι εκανε κατι το παρανομο.

Και γιατι δεν περασε ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ για να (απο)δειξει οτι τα δικαιουται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα κανεις δε ξερει τι θα γινει με τα μορια των νεων χωρων με αυτοματη αναγνωριση.μπορει να τους δωσουν 100 μορια στο καθενα απο τα παλια τους πτυχια!!!το σιγουρο ειναι οτι καμια χιλιαρα παιδια απο ρουμανια-βουλγαρια εχουν καταθεσει δικαιολογητικα για αδειες σε νομαρχιες και αναμενεται να τις παρουν τις επομενες 15-20-30 μερες το πολυ!με το που θα τις παρουν θα καταθεσουν και για ειδικοτητες και θα ανεβουν οι αναμονες μερικα χρονακια ακομα.

Πρωτον δεν ειμαστε 1000 οπως προειπα.750 το πολυ να ειμαστε και απο ρουμανια και απο βουλγαρια.δικαιωμα για χορηγηση αδειας ασκησεως επαγγελματος εχουν μονο οι εκ ρουμανιας διοτι μονο το ρουμανικο κρατος χορηγει τη βεβαιωση σπουδων συμφωνα με την 93/16,αρα παμε περιπου στα 300 ατομα απο ρουμανια!

οι εκ βουλγαριας ιατροι θα εχουν την βεβαιωση αυτη απο τον οκτωμβριο και μετα.

Δευτερον,για τις ανμονες δεν φταιμε εμεις αλλα το ελληνικομ κρατος που δεν λεει να δωσει λεφτα για αυτη τη ρημαδα την υγεια για να ανοιξει καμια θεση παρα πανω!!

Τριτον,τα μορια θα τα παρει ο καθενας απο ημερομηνια κτησεως πτυχιου διοτι το δικαιουται και οχι διοτι εκανε κατι το παρανομο.

Έχει χιλιοειπωθεί ότι δε μιλάμε για παρανομία,αλλά για μια νομιμότατη διαδικασία.Η οποία είναι πέρα για πέρα παράλογη.

κατά τη γνώμη σου δηλαδή η λύση είναι οι μισοί Έλληνες να αρρωσταίνουν και οι άλλοι μισοί να γίνονται γιατροί?γιατί έτσι όπως το πάτε η αναλογία γιατρών-πληθυσμού θα είναι σε λίγα χρόνια 1 προς 1.όπως εμείς οι Έλληνες αγοράζουμε αυτοκίνητο θα αγοράζουμε και πτυχίο ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.