Jump to content

[επαγγελματικά δικαιώματα] Αδειες σε αγροτικούς


john

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ: ΠΗΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ 12ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΙ 15 ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΝΙΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΕ 15ΜΗΝΟ ΕΧΟΥΜΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ? emblush

όχι δεν κάνεις λάθος, οι 15 μέρες άδεια ισχύουν για τους 9 μηνήτες αγροτικούς. Ο νόμος που έγραψα πιο πάνω ισχύει (σε όλες τις διατάξεις του, και αυτήν που αναφέρει τις ημέρες της αδείας) για τους υπόχρεους ιατρούς που διορίζονται μετά την δημοσίευσή του. Όλοι οι άλλοι πάνε με τον παλιό νομο, δλδ τις διατάξεις του Δημοσιοϋπαλληλικού Κώδικα τις οποίες και επαναλαμβάνω:

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (άρθρο 48 του Υ.Κ.)

Σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 48 του Υ.Κ «οι δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια με αποδοχές, δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους. Η άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.Οι δημόσιοι υπάλληλοι, μετά τη συμπλήρωση ενός (1) έτους πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας, δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργασίμων ημερών και είκοσι τέσσερις (24) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) εργασίμων ημερών.

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις μία αίτηση που να αναφέρει μέσες - άκρες :

"επειδή είμαι υπόχρεος σε υπηρεσία υπαίθρου σύμφωνα με τον Νόμο που ισχύει πριν τον3580/2007 , εφόσον διορίστηκα πριν την δημοσίευσή του.

επειδή κατά την περίοδο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου ο ιατρός δικαιούται 15 ημέρες κανονικής άδειας εφόσον διορίστηκε μετά την δημοσίευση του 3580/2007 , όπως αναφέρεται στο άρθρο 21 παρ. 3 α. ενώ για τους άλλους ιατρούς ισχύουν οι διατάξεις του Δημοσιϋπαλληλικού Κώδικα (άρθρο 48 ) και ως εκ τούτου δικαιούμαι άδεια 20 ημερών για το σύνολο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου

Για τους λόγους αυτούς, αιτουμαι να μου χορηγηθεί 20ήμερη κανονική άδεια, σε αντίθετη περίπτωση , να μου δωθούν εγγράφως οι λόγοι για τους οποίους η υπηρεσία μου αρνείται το αίτημά μου." ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply

Μπραβο queenifa :anavwfwties: ...ολα αυτα τα εψαχνα και εγω αρκετο καιρο.Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ: ΠΗΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ 12ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΙ 15 ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΝΙΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΕ 15ΜΗΝΟ ΕΧΟΥΜΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ? emblush

όχι δεν κάνεις λάθος, οι 15 μέρες άδεια ισχύουν για τους 9 μηνήτες αγροτικούς. Ο νόμος που έγραψα πιο πάνω ισχύει (σε όλες τις διατάξεις του, και αυτήν που αναφέρει τις ημέρες της αδείας) για τους υπόχρεους ιατρούς που διορίζονται μετά την δημοσίευσή του. Όλοι οι άλλοι πάνε με τον παλιό νομο, δλδ τις διατάξεις του Δημοσιοϋπαλληλικού Κώδικα τις οποίες και επαναλαμβάνω:

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (άρθρο 48 του Υ.Κ.)

Σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 48 του Υ.Κ «οι δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια με αποδοχές, δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους. Η άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.Οι δημόσιοι υπάλληλοι, μετά τη συμπλήρωση ενός (1) έτους πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας, δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργασίμων ημερών και είκοσι τέσσερις (24) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) εργασίμων ημερών.

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις μία αίτηση που να αναφέρει μέσες - άκρες :

"επειδή είμαι υπόχρεος σε υπηρεσία υπαίθρου σύμφωνα με τον Νόμο που ισχύει πριν τον3580/2007 , εφόσον διορίστηκα πριν την δημοσίευσή του.

επειδή κατά την περίοδο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου ο ιατρός δικαιούται 15 ημέρες κανονικής άδειας εφόσον διορίστηκε μετά την δημοσίευση του 3580/2007 , όπως αναφέρεται στο άρθρο 21 παρ. 3 α. ενώ για τους άλλους ιατρούς ισχύουν οι διατάξεις του Δημοσιϋπαλληλικού Κώδικα (άρθρο 48 ) και ως εκ τούτου δικαιούμαι άδεια 20 ημερών για το σύνολο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου

Για τους λόγους αυτούς, αιτουμαι να μου χορηγηθεί 20ήμερη κανονική άδεια, σε αντίθετη περίπτωση , να μου δωθούν εγγράφως οι λόγοι για τους οποίους η υπηρεσία μου αρνείται το αίτημά μου." ;)

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ 15 ΑΛΛΑ ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΗΛ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ. ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΗΣΑΚΙ- ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ,ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ 15 ΑΛΛΑ ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΗΛ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ. ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΗΣΑΚΙ- ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ,ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ...

τίποτα παιδιά, να την απαιτήσετε την κανονική σας άδεια (επαναλαμβάνω, δεν χάνεται, παίρνεις τις μέρες τον άλλο μήνα, ή στις γιορτές ;) ) , και γενικά μην αφήνετε δικαιώματά σας έτσι. Και ό,τι χρειαστείτε, ρωτάτε και εμάς τους νομικούς, οι συμβουλές είναι τσάμπα! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emiloveyou

emarup
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ 15 ΑΛΛΑ ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΗΛ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ. ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΗΣΑΚΙ- ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ,ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ...

τίποτα παιδιά, να την απαιτήσετε την κανονική σας άδεια (επαναλαμβάνω, δεν χάνεται, παίρνεις τις μέρες τον άλλο μήνα, ή στις γιορτές ;) ) , και γενικά μην αφήνετε δικαιώματά σας έτσι. Και ό,τι χρειαστείτε, ρωτάτε και εμάς τους νομικούς, οι συμβουλές είναι τσάμπα! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Αν ο υπάλληλος υπηρετεί σε παραμεθόριο περιοχή τότε δικαιούται αύξηση της κανονικής του άδειας. Το θέμα αυτό έχει ρυθμιστεί με την Κ.Υ.Α. υπ'αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.51/261/26452(ΦΕΚ 2173/17-12-99), σύμφωνα με την οποία η κανονική άδεια των υπαλλήλων που υπηρετούν σε υπηρεσίες παραμεθόριων περιοχών προσαυξάνεται κατά :

* Δύο (2) εργάσιμες ημέρες κατ' έτος για όσους υπηρετούν στους νομούς Πέλλας, Κιλκίς και Σερρών.

* Τρεις (3) εργάσιμες ημέρες κατ' έτος για όσους υπηρετούν στους νομούς Ιωαννίνων, Θεσπρωτίας, Καστοριάς, Φλώρινας και Δράμας.

* Τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες κατ' έτος για όσους υπηρετούν στους νομούς Ξάνθης, Ροδόπης, Έβρου, Λέσβου, Χίου, Σάμου, Κερκύρας και Δωδεκαννήσων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας.

Σε πολλές περιπτώσεις, τα Γραφεία Προσωπικού θεωρούν ότι

οι Αγροτικοί γιατροί δεν υπαγόμαστε στις Διατάξεις του Δημοσιοϋπαλληλικού Κώδικα

(ν. 3528/ 09-02-2007/ ΦΕΚ 26/ Α`),

γιατί δεν είμαστε, λέει, Μόνιμοι Δημόσιοι Υπάλληλοι...

Παρόλ'αυτά,

στο Αρθ-2 παρ. 2 (Έκταση Εφαρμογής των Διατάξεών του)

<< Υπάλληλοι ή λειτουργοί του κράτους ή νομικών προ−

σώπων δημοσίου δικαίου, οι οποίοι, κατά συνταγματική

ή νομοθετική πρόβλεψη, διέπονται από ειδικές διατάξεις,

καθώς και οι υπάλληλοι των οργανισμών τοπικής αυτο−

διοίκησης, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος για

όσα θέματα δεν ρυθμίζονται από τις ειδικές γι’ αυτούς

διατάξεις. >>

είναι μάλλον σαφές, οτι επαγωγικά,

φωτογραφίζει-περιλαμβάνει και τους Αγροτικούς γιατρούς...

Εσείς, τί λέτε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αγροτικοί γιατροί δεν είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι.Στη σύμβαση που υπέγραψες με το νοσοκομείο τη μέρα της ορκομωσίας σου, αναφέρονται οι λεπτομέρειες που θέλεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Αναστάση....μερικά πράγματα είναι πολύ απλά.

Η άδεια βάσει δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα είναι 20 ημέρες, αλλά υπάρχει νόμος που διευκρινίζει ότι οι αγροτικοί δικαιούνται 15.

Εφόσον υπάρχει νόμος που διευκρινίζει κάτι διαφορετικό για τους αγροτικούς ισχύει ο νόμος αυτός. Εφόσον δεν υπάρχει τότε ισχύει ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας.

Αν δε σε θεωρούν δημόσιο υπάλληλο/γιατρό του δημοσίου τον άλλο μήνα στην απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων γράψτους κανονικά :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Γιατί ο καθένας από αυτά τα αγαπητά γραφεία λέει τα δικά του....

Η κανονική άδεια ορίζεται σε 15 ημέρες για τα 9μηνα αγροτικά.

Οι οποίες παίρνονται όμως με βάση τον Δ.Υ κώδικα? Δηλαδή 2 μέρες το μήνα? Δηλαδή με τη συμπλήρωση του 4ου μήνα έχεις δικαίωμα να πάρεις 8 μέρες άδεια αν δεν έχεις πάρει καθόλου πριν π.χ.?? Ή αναλογικά στο σύνολο, δλδ 15μέρες/9μήνες=1,66 μέρες το μήνα (και πόσο κάνει π.χ. 1,66*4 = 6 μέρες και 17 ώρες άδεια?). 'Η και τις 15 εξ'αρχής αν θέλεις?

Ο νόμος 3730/2008, που είναι ο πιο πρόσφατος απ'ό,τι ξέρω, αναφέρει απλά 15 μέρες σύνολο κανονικής άδειας για τους υπόχρεους Υπ.Υπαίθρου, όχι τον τρόπο. Υπάρχει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω? Κάποια εγκύκλιος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος που αναφέρεται στην 12μηνη υπηρεσία υπαίθρου περιορίζει την κανονική άδεια σε 15 ημέρες.

Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας όπου ανήκουν οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου αναφέρει ως κανονική άδεια δημ. υπαλλήλου τις 20 ημέρες ετησίως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος που αναφέρεται στην 12μηνη υπηρεσία υπαίθρου περιορίζει την κανονική άδεια σε 15 ημέρες.

Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας όπου ανήκουν οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου αναφέρει ως κανονική άδεια δημ. υπαλλήλου τις 20 ημέρες ετησίως.

Αγαπητέ Τάσο, ο Δ.Υ. κώδικας το καθορίζει αυτό, ναι, αλλά αναφέρει σαφώς ότι το σύνολο των ημερών δεν ισχύει σε περίπτωση που υπάρχουν σε ισχύ ειδικές διατάξεις για κατηγορίες Δ.Υπαλλήλων, όπως και οι Αγροτικοί Ιατροί. Άρα για το σύνολο των ημερών δεν υπάρχει διαφωνία, είναι 15.

Πώς όμως? 2 κάθε μήνα ή 15 από την αρχή? Γιατί ο νόμος δεν το αναφέρει ξεκάθαρα αυτό και ο ΔΥ κώδικας αφήνει περιθώριο για εκτροπές από το γενικό κανόνα που αυτός ορίζει, μέσω ειδικών διατάξεων. Εγώ θα πάρω τηλ. αύριο στο υπουργείο, γιατί ξέρω σχεδόν σίγουρα ότι ισχύει η 2η εκδοχή αλλά θα ήθελα και τα φώτα σας.

Κυρίως με απασχολεί η περίπτωση να τελειώσω νωρίτερα το αγροτικό λόγω ειδικότητας κ θέλω να ξέρω αν θα πάρω το σύνολο των 15 ημερών ή όσα 2ήμερα αθροίζονται.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικά όταν ο ΔΚ λέει για εξαιρέσεις συνήθως αυτές δίνουν επιπλέον άδεια και όχι λιγότερη.Οι 15 μέρες για τους αγροτικούς είναι μία βλακεία που κάνανε με τα γνωστά copy/paste του ατσαλάκωτου και τώρα για να αλλάξει θέλει υπουργική απόφαση ή να το προσβάλει κάποιος στο δικαστήριο.Στην οδηγία για τα μέγιστα όρια απασχόλησης αναλύεται και η διάρκεια της άδειας για τους εργαζόμενους.....Απλά οι άνθρωποι μέσα στο ΥΥΚΑ είναι Δ.Υ. με όλη την σημασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Δ.Υ. αναφέρει 20 ημέρες άδειας μετά τον πρώτο χρόνο πραγματικής εργασίας. Τουτέστιν, αφού συμπληρώσει ο εργαζόμενος ένα χρόνο υπηρεσίας δικαιούται να πάρει άδεια. Το καθεστώς εργασίας των ιατρών υπαίθρου δεν είναι το ίδιο με αυτό των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων. Οι αγροτικοί κάνουν σύμβαση ορισμένου χρόνου και όχι αορίστου όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι. Αν θέλουμε να ισχύσει ο Δ.Υ. σε εμάς, τότε κανείς αγροτικός δεν μπορεί να πάρει άδεια εκτός και αν ξεπεράσει τους 12 μήνες υπηρεσίας οπότε τότε δικαιούται να ζητήσει μέχρι 20 ημέρες άδειας.

Το καθεστών των αδειών των ιατρών υπαίθρου αναφέρεται σαφώς και ρητώς στην αρμόδια υπουργική απόφαση και ορίζεται στις 15 ημέρες για το σύνολο της θητείας. Στην ίδια υπουργική απόφαση καθορίζεται και το πότε μπορεί να ξεκινήσει να την παίρνει. Γενικά, ένας αγροτικός δικαιούται 1,67 ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας που κλείνει. Ο Δ.Υ. είναι σαφής και για τις συμβάσεις που δεν είναι ίδιες με των υπολοίπων δημοσίων λέγοντας ότι ισχύει το ίδιο εκτος και αν από τη σύμβαση προκύπτει κάτι διαφορετικό. Η σύμβασή μας ορίζει το διαφορετικό, οπότε πού είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι στους 9 μήνες αγροτικό η κανονική άδεια ήταν 15 ημέρες και στους 12 μήνες αγροτικό η άδεια παρέμεινε μετά από copy paste 15 ημέρες.

Η πρώην πολιτική ηγεσία παραδέχτηκε το λάθος που έκανε ο νομικός σύμβουλος κ. Αδαμίδης.

Κατά τη ψήφιση του νομοσχεδίου ο κ. Νασιώκας εισηγητής από το ΠΑΣΟΚ το έθεσε θέμα στη Βουλή, αλλά δυστυχώς ψηφίστηκε ως έχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνοι. Κανονικά θα έπρεπε να είναι 20 ημερες, έχω την εντύπωση όμως ότι κάτι παίζει με το πρώτο τρίμηνο. Αν θυμάμαι καλά, το 15ήμερο βγαίνει γιατί οι τρεις πρώτοι μήνες της "εκπαίδευσης" δεν μετρούν στην κανονική άδεια. Από το τρίμηνο και μετά, μετρούν κανονικά 1,67 ημέρες ΚΑ για κάθε μήνα που συμπληρώνεται. Ήτοι, 15 ημέρες για τους υπόλοιπους 9 μήνες. Δεν είμαι 100% σίγουρος γι αυτό όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε βρε :P

και τότε γιατί ήταν 15 ημέρες η κανονική άδεια στους 6 μήνες όταν ήταν 9μηνο το αγροτικό; ε; οεο.... :D

6 επί 1,67 = 10 μερούλες :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑ για την αλλαγή για το πρώτο τρίμηνο, για την τελευταία εγκύκλιο άκουσα ότι μετράει, όχι για τις προηγούμενες με τους 6+3 μήνες ;-)

Όπως και να έχει, πρόκειται για μια αδικία που πρέπει να διορθωθεί, κακά τα ψέμματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Δ.Υ. αναφέρει 20 ημέρες άδειας μετά τον πρώτο χρόνο πραγματικής εργασίας. Τουτέστιν, αφού συμπληρώσει ο εργαζόμενος ένα χρόνο υπηρεσίας δικαιούται να πάρει άδεια. Το καθεστώς εργασίας των ιατρών υπαίθρου δεν είναι το ίδιο με αυτό των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων. Οι αγροτικοί κάνουν σύμβαση ορισμένου χρόνου και όχι αορίστου όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι. Αν θέλουμε να ισχύσει ο Δ.Υ. σε εμάς, τότε κανείς αγροτικός δεν μπορεί να πάρει άδεια εκτός και αν ξεπεράσει τους 12 μήνες υπηρεσίας οπότε τότε δικαιούται να ζητήσει μέχρι 20 ημέρες άδειας.

Το καθεστών των αδειών των ιατρών υπαίθρου αναφέρεται σαφώς και ρητώς στην αρμόδια υπουργική απόφαση και ορίζεται στις 15 ημέρες για το σύνολο της θητείας. Στην ίδια υπουργική απόφαση καθορίζεται και το πότε μπορεί να ξεκινήσει να την παίρνει. Γενικά, ένας αγροτικός δικαιούται 1,67 ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας που κλείνει. Ο Δ.Υ. είναι σαφής και για τις συμβάσεις που δεν είναι ίδιες με των υπολοίπων δημοσίων λέγοντας ότι ισχύει το ίδιο εκτος και αν από τη σύμβαση προκύπτει κάτι διαφορετικό. Η σύμβασή μας ορίζει το διαφορετικό, οπότε πού είναι το πρόβλημα;

Ξαναδιάβασε τον Δημοσιουπαλληλικό Κώδικα και θα δείς ότι άδεια μπορείς να πάρεις μετά το πρώτο 2μηνο και όχι μετά από ένα χρόνο.Όπως και την οδηγία που λέει για τα μέγιστα χρονικά όρια απασχόλησης (ΕΟΚ88/99 νομίζω). Κάπου το έχει αναρτήσει ο Τάσος αλλά δεν βρίσκω το πόστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

μεταφέρω απορία-ερώτηση συναδέλφου:είχε υπόλοιπο αδείας από αγροτικό που έκανε για 6 μήνες.στη συνέχεια διεκοψε το αγροτικό για ειδικότητα και μετά ξαναπήρε αγροτικό σε άλλο ΠΙ, για να ολοκληρώσει την υπόχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου. Μεταφέρεται η άδεια του στο νέο του αγροτικό???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ;;;

όχι

μεταφέρω απορία-ερώτηση συναδέλφου:είχε υπόλοιπο αδείας από αγροτικό που έκανε για 6 μήνες.στη συνέχεια διεκοψε το αγροτικό για ειδικότητα και μετά ξαναπήρε αγροτικό σε άλλο ΠΙ, για να ολοκληρώσει την υπόχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου. Μεταφέρεται η άδεια του στο νέο του αγροτικό???

Δικαιούται να την μεταφέρει, αλλά μπορεί άνετα να μη την εγκρίνει ο νέος διευθυντής του Κ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

ΕΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ;;;

όχι

μεταφέρω απορία-ερώτηση συναδέλφου:είχε υπόλοιπο αδείας από αγροτικό που έκανε για 6 μήνες.στη συνέχεια διεκοψε το αγροτικό για ειδικότητα και μετά ξαναπήρε αγροτικό σε άλλο ΠΙ, για να ολοκληρώσει την υπόχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου. Μεταφέρεται η άδεια του στο νέο του αγροτικό???

Δικαιούται να την μεταφέρει, αλλά μπορεί άνετα να μη την εγκρίνει ο νέος διευθυντής του Κ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα συναδελφοι. 2 ερωτησεις

1.το υπολοιπο της αδειας απο την κανονικη θητεια μεταφερεται στην παραταση? Υπαρχει καποιο ΦΕΚ?

2.ποσο νομιμο είναι να κοψουν αδεια κατα τη διαρκεια του Πάσχα ενω βασει προγραμματος εφημεριων δεν εφημερευω, δεν ειμαι σε ετοιμοτητα για διακομιδη και υπαρχει αντικαταστατης μου ο αλλος συναδελφος στο διθεσιο ΠΙ?

Πασα εμπειρια κ γνωση δεκτη...

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περί αναρρωτικής άδειας...

Είμαι αγροτικός επί θητεία και πήρα αναρρωτική 2 μήνες λόγω ενός τροχαίου που είχα...

Σύμφωνα με τον Νέο Δημοσιουπαλληλικό κώδικα :

"ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ζ΄

ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ

Άρθρο 54

Δικαίωμα αναρρωτικής άδειας

1. Στον υπάλληλο που είναι ασθενής ή χρειάζεται να

αναρρώσει, χορηγείται αναρρωτική άδεια με αποδο−

χές τόσων μηνών όσα είναι τα έτη της υπηρεσίας του,

από την οποία αφαιρείται το σύνολο των αναρρωτικών

αδειών που τυχόν έχει λάβει μέσα στην προηγούμενη

πενταετία.

Στον χρόνο υπηρεσίας λαμβάνονται υπόψη και

οι 3 μήνες που είχα κάνει τριμηνο το 2006 ( τότε ήταν ιδιωτικου δικαίου το τριμηνο )

οι 15 μήνες αγροτικό (12 μήνες + 3 παράταση Δημοσιου δικαίου )

οι 23 μήνες ειδικότητα ( ολη η ειδικότητα είναι ιδιωτικου δικαίου)

και οι 2 μήνες που είχα από το καινούριο αγροτικό( δημοσιου δικαιου ?

δηλαδή 3+15+23+2 = 43 (τρια έτη γεματα = 3 μηνεσ αναρρωτική?)

οι μετράμε μόνο την υπηρεσία με δημοσίου δικαιου συμβάσεις ?(οποτε ένας χρόνοσ συμπληρωμένος άρα ενα μηνα αναρρωτική?

Επίσης υπηρετώ το κομμάτι της άδειας που δεν δικαιούμαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.