Jump to content

[επαγγελματικά δικαιώματα] Αδειες σε αγροτικούς


john

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ! Το πρόβλημα όμως είναι οτι για περίπου 300ευρώ (6 μέρες υπόλοιπο άδειας), ακούγεται λίγο ασύμφορο να βάλει δικηγόρο. Υποθέτω αυτό σκέφτηκαν και οι τύποι στην μισθοδοσία όταν της ρίξαν άκυρο. Παρ' όλα αυτά θα της πω να υποβάλλει γραπτώς την αίτηση, για να το σκεφτούν διπλά πριν απαντήσουν.

Μήπως ξέρεις να με παραπέμψεις σε κάποιο νόμο, κάποιο ΦΕΚ που να λέει οτι άδεια που ζήτησες+δεν πήρες την πληρώνεσαι? Γιατί αν τους επισυνάψει και ένα τέτοιο ΦΕΚ, μετά φαντάζομαι αυτοί θα πρέπει να της πούν βάσει ποιού νόμου της αρνούνται την αποζημίωση...

-fidelqu

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά, με υπηρεσίες του δημοσίου επικοινωνούμε πάντα με πρωτοκολλημένες επιστολές, ειδικά όταν ακούμε τέτοιες μλκιες.

Καμία δημόσια υπηρεσία δεν ισχυρίζεται γραπτώς κάτι το οποίο δεν έχει στέρεα νομική βάση.

Στην αίτηση που θα κάνει δεν χρειάζεται να επισυνάψει κανένα φεκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά γιατί δεν κάνουμε μια αίτηση στο υπουργείο να μας απαντήσει επίσημα για την άδεια;

Να την ανεβάσουμε στο φόρουμ και να την έχουν όλοι.

Τι λέτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ! Το πρόβλημα όμως είναι οτι για περίπου 300ευρώ (6 μέρες υπόλοιπο άδειας), ακούγεται λίγο ασύμφορο να βάλει δικηγόρο. Υποθέτω αυτό σκέφτηκαν και οι τύποι στην μισθοδοσία όταν της ρίξαν άκυρο. Παρ' όλα αυτά θα της πω να υποβάλλει γραπτώς την αίτηση, για να το σκεφτούν διπλά πριν απαντήσουν.

Μήπως ξέρεις να με παραπέμψεις σε κάποιο νόμο, κάποιο ΦΕΚ που να λέει οτι άδεια που ζήτησες+δεν πήρες την πληρώνεσαι? Γιατί αν τους επισυνάψει και ένα τέτοιο ΦΕΚ, μετά φαντάζομαι αυτοί θα πρέπει να της πούν βάσει ποιού νόμου της αρνούνται την αποζημίωση...

-fidelqu

Κάθε δημόσια υπηρεσία οφείλει να γνωρίζει τη νομοθεσία! Δεν υποχρεούται ο πολίτης να τους δείχνει τον νόμο. Ας απαντήσουν αυτοί υπεύθυνα εγγράφως πρώτα, και μετά μπορεί να κινηθεί με πολλούς τρόπους και να τους κόψει τον κώλο (π.χ. μια ωραιότατη καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας ).

Αλλά όλοι αυτοί οι καρεκλοκένταυροι αυθαιρετούν διότι έχουν βρει μαλάκες.

Υ.Γ. Ο νόμος για τις άδειες βρίσκεται στον Δημοσιουπαλληλικό Κώδικα, ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α’), και μπορείς να τον κατεβάσεις π.χ. από εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ Κ.Υ. ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ!!!!!ΛΟΓΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ!!!!ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ!!!!ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΦΑΤΙΚΟΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ!!
ποσες μερες? μετα το διμηνο? :withstupid:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια καοιοσς σας παρακαλω να μου δοσει το νομο για τισ αδειες των αγροτικων...

οχι απλα πιο νομο ειναι αλλα να μοθ τον κανει ποστ εδο ολοκλιρομενο

ευχαριστο πολυ

ναι πειτε τι αδειες ισχυουν αν γινεται για λογους1 υγειας 2 επαγγελματικους 3 κοικογενειακους 4 ατυχηματα και τις αντιστοιχες μερες να καταλαβω ειμαι χαζη!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει αναλυτικά εδώ

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15931

και το κείμενο του νέου υπαλληλικού κώδικα εδώ

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13640

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει αναλυτικά εδώhttp://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15931και το κείμενο του νέου υπαλληλικού κώδικα εδώhttp://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13640
το νουμερο 2 που το βαζω?
Υπάρχει αναλυτικά εδώhttp://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15931και το κείμενο του νέου υπαλληλικού κώδικα εδώhttp://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13640
το νουμερο 2 που το βαζω?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί ακριβώς εννοείς?

Το "2.Επαγγελματικοί" λόγοι που αναφέρεσαι δεν νομίζω να υφίστανται. Εκτός αν εννοείς "εκπαιδευτικοί", οπότε κοίτα στο "VII. ΑΔΕΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (άρθρο 58 του Υ.Κ.)" στο http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15931

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί ακριβώς εννοείς?

Το "2.Επαγγελματικοί" λόγοι που αναφέρεσαι δεν νομίζω να υφίστανται. Εκτός αν εννοείς "εκπαιδευτικοί", οπότε κοίτα στο "VII. ΑΔΕΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (άρθρο 58 του Υ.Κ.)" στο http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15931

οκ το εκπαιδευτικοι οκ εννοουσα το δευτερο λινκ το αμερικανικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Σύμφωνα με διευκρινιστικό έγγραφο,που εστάλη από το υπουργείο στο νοσοκομείο που υπάγομαι για το αγροτικό, οι αγροτικοί ιατροί που διορίστηκαν με 12μηνη σύμβαση δικαιούνται 20 ημερών κανονικής αδείας,την οποία όμως πρέπει να υπηρετήσουν μετά τη λήξη της 12μηνης θητείας,έτσι ώστε να συμπληρωθεί 1 χρόνος πραγματικής υπηρεσίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τώρα όμως που το αγροτικό έγινε 9μηνο (6+3) τι γίνεται?

ισχύουν τα ίδια ή είναι διαφορετικά?

15 μέρες κανονικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό το διευκρινιστικό έγγραφο που λέτε οτι εστάλη από το υπουργείο μπορούμε να το έχουμε με κάποιο τρόπο?

τελικά είναι 15 ή 20 μέρες?

επειδή κάνω αγροτικό πολυ μακριά από το σπίτι μου θα΄ήθελα παρακαλώ να το μάθω. είμαι από τη φουρνιά που πήραμε τελευταια φορά 12μηνο emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι έχουν διοριστεί με τον παλιό νόμο και κάνουν 12 μήνες στο περιφερειακό ιατρείο,δικαιούνται 20 μέρες κανονικής άδειας,την οποία όμως την υπηρετούν μετά τη λήξη της θητείας τους.Αν π.χ. η θητεία κάποιου ιατρού έληγε στις 10 δεκεμβρίου και αυτός πήρε 20 μέρες άδεια,θα παραμείνει στο ιατρείο μέχρι και τις 30 δεκεμβρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι έχουν διοριστεί με τον παλιό νόμο και κάνουν 12 μήνες στο περιφερειακό ιατρείο,δικαιούνται 20 μέρες κανονικής άδειας,την οποία όμως την υπηρετούν μετά τη λήξη της θητείας τους.Αν π.χ. η θητεία κάποιου ιατρού έληγε στις 10 δεκεμβρίου και αυτός πήρε 20 μέρες άδεια,θα παραμείνει στο ιατρείο μέχρι και τις 30 δεκεμβρίου.

΄Εστω ότι κάποιος από τους 12μηνίτες συμπληρώνει τους 6 μήνες που είναι υποχρεωτικοί για να μην είναι πλέον υπόχρεος υπ.υπαίθρου και παραιτείται γιατί άνοιξε η θέση του για ειδικότητα.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση αν έχει πάρει άδεια;

Πότε θα την υπηρετήσει; Μάλλον ποτέ!

Και γιατί να το κάνει άλλωστε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι έχουν διοριστεί με τον παλιό νόμο και κάνουν 12 μήνες στο περιφερειακό ιατρείο,δικαιούνται 20 μέρες κανονικής άδειας,την οποία όμως την υπηρετούν μετά τη λήξη της θητείας τους.Αν π.χ. η θητεία κάποιου ιατρού έληγε στις 10 δεκεμβρίου και αυτός πήρε 20 μέρες άδεια,θα παραμείνει στο ιατρείο μέχρι και τις 30 δεκεμβρίου.

ευχαριστω για την απαντηση (και εγω σε νησι ειμαι) αλλα ηθελα να ρωτησω αν ξερεις το εξης:

εγω που ανελαβα σεπτεμβρη στο περιφερειακό ιατρειο θα μπορουσα να παρω καποιες απο αυτες τις 20 μερες τωρα για γιορτες η πρεπει να συμπληρωσω καποιους μηνες?(επειδη ισχυε νομιζω μεχρι τωρα 2 μερες για καθε μηνα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό.Νομίζω,ότι πρέπει να κλείσεις 2 μήνες εργασίας και μετά μπορείς να πάρεις την άδεια,η οποία στην πραγματικότητα είναι 1,8 μέρες το μήνα ώστε να συμπληρώνονται 20 μερες το χρόνο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παιδια, εχω χαθει λιγο, τι ισχυει τελικα? Κανω 9μηνο, συντομα τελειωνω την 3μηνη εκπαιδευση χωρις να εχω παρει αδεια ακομα. Ποσες μερες δικαιουμαι? Αν ισχυει το 2 μερες αδειας ανα μηνα, μην εχοντας παρει καμια μεχρι στιγμης, τωρα που θα φυγω τις χανω ή μπορω να της ζητησω στο ΠΙ (που ουτως ή αλλως ανηκει στο νοσοκομειο που εκανα το 3μηνο)? Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια, εχω χαθει λιγο, τι ισχυει τελικα? Κανω 9μηνο, συντομα τελειωνω την 3μηνη εκπαιδευση χωρις να εχω παρει αδεια ακομα. Ποσες μερες δικαιουμαι? Αν ισχυει το 2 μερες αδειας ανα μηνα, μην εχοντας παρει καμια μεχρι στιγμης, τωρα που θα φυγω τις χανω ή μπορω να της ζητησω στο ΠΙ (που ουτως ή αλλως ανηκει στο νοσοκομειο που εκανα το 3μηνο)? Ευχαριστω

ενας δικηγόρος ανέφερε ότι αφού έχεις κάνει 2 μήνες στο νοσοκομείο μετά δικαιούσαι 15 ημέρες άδεια σε σύνολο. Αν για κάποιο λόγο δε στη δώσουν (ανωτέρα βία ή απλά δε γουστάρουν) είναι υποχρεωμένοι να στη πληρώσουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια, εχω χαθει λιγο, τι ισχυει τελικα? Κανω 9μηνο, συντομα τελειωνω την 3μηνη εκπαιδευση χωρις να εχω παρει αδεια ακομα. Ποσες μερες δικαιουμαι? Αν ισχυει το 2 μερες αδειας ανα μηνα, μην εχοντας παρει καμια μεχρι στιγμης, τωρα που θα φυγω τις χανω ή μπορω να της ζητησω στο ΠΙ (που ουτως ή αλλως ανηκει στο νοσοκομειο που εκανα το 3μηνο)? Ευχαριστω

δικαιούσαι 15 μέρες άδεια στο σύνολο, δύο μέρες ανά μήνα και αφού ολοκληρώσεις τον δεύτερο μήνα σου. Αυτό θα πει , εφόσον είσαι στον τρίτο μήνα, δικαιούσαι ήδη δύο μέρες , τον τέταρτο μήνα θα δικαιούσαι τέσσερις (εφόσον δεν έχεις πάρει ήδη τις δύο πρώτες) , τον πέμπτο θα δικαιούσαι έξι (εφόσον δεν έχεις πάρει τις άλλες ) . τον έκτο θα δικαιούσαι οκτώ (εφόσον δεν έχεις πάρει τις άλλες έξι) τον έβδομο θα δικαιούσαι δέκα και τον όγδοο δώδεκα και τον ένατο μήνα 15 μέρες.

Φυσικά και μπορείς να της ζητήσεις τους επομενους μήνες, δεν χάνεται η άδεια, άν πχ τον έκτο μήνα έχεις πάρει όλες τις άδειες που δικαιούσαι (δηλαδή έχεις πάρει τονπέμπτο μήνα και τις 6 μέρες που δικαιούσαι) τον έκτο μήνα θα μπορείς να πάρεις μόνο δύο. Άν τώρα, τον 5 μήνα πάρεις για παράδειγμα 3 μέρες άδεια, τότε τον έκτο θα δικαιούσαι άλλες 5. κοκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δικαιούσαι 15 μέρες άδεια στο σύνολο, δύο μέρες ανά μήνα και αφού ολοκληρώσεις τον δεύτερο μήνα σου

Δικαιουσαι 15 μερες αδεια και μπορεις να τη ζητησεις οποτε θελεις.Εγω στον πρωτο μηνα ζητησα και πηρα αδεια μιας μερας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δικαιούσαι 15 μέρες άδεια στο σύνολο, δύο μέρες ανά μήνα και αφού ολοκληρώσεις τον δεύτερο μήνα σου
Δικαιουσαι 15 μερες αδεια και μπορεις να τη ζητησεις οποτε θελεις.Εγω στον πρωτο μηνα ζητησα και πηρα αδεια μιας μερας.
καλή μου το 'ζήτησα και πήρα' δεν σημαίνει ' δικαιούμουν και πήρα' ;) τα γραψα παραπάνω τι δικαιούται.

και για του λόγου του αληθές :Νόμος 3580/2007, ΦΕΚ: 134 A'/ 18.6.2007 (ημερομηνία δημοσίευσης 21.6.2007), άρθρο 21, παράγραφος 3:Α. Η κατά το άρθρο 1 του α.ν. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α') υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται εννεάμηνη για τους υπόχρεους ιατρούς, που διορίζονται μετά τη δημοσίευση του παρόντος. Οι υπόχρεοι ιατροί υπηρετούν υποχρεωτικώς το πρώτο τρίμηνο από αυτό το χρονικό διάστημα διαδοχικά, με ισόχρονη τοποθέτηση τους, στον παθολογικό και χειρουργικό τομέα του νοσοκομείου, στο οποίο υπάγεται το Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχουν τοποθετηθεί. Το υπολειπόμενο εξάμηνο ο υπόχρεος υπηρετεί στο Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχει τοποθετηθεί. Κατά την περίοδο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου ο ιατρός δικαιούται κανονικής άδειας δεκαπέντε (15) ημερών.και

Ι. ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (άρθρο 48 του Υ.Κ.)Σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 48 του Υ.Κ «οι δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια με αποδοχές, δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους. Η άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.αυτάαααα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλή μου το 'ζήτησα και πήρα' δεν σημαίνει ' δικαιούμουν και πήρα' ;) τα γραψα παραπάνω τι δικαιούται.

Ωχ!Εχεις δικιο!Δε φανταζομουν ποτε πως θα μπορουσα να εχω παρει κατι που απλα δεν ειχα δικαιωμα να παρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ: ΠΗΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ 12ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΙ 15 ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΝΙΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΕ 15ΜΗΝΟ ΕΧΟΥΜΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ? emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.