Jump to content

ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥΣ


j77

Recommended Posts

και ξαναρωτάω.....τι επίδομα είναι αυτό; πως το λένε;

υ.γ. ευρώ όχι ευρό :splats: εμείς αγενέστατοι, εσύ ανορθόγραφη <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply
οταν κανεις τριμηνο πληρωνεσαι σαν ειδικευομενος

αυτό τώρα που κολλάει; ή το θυμήθηκες και είπες να το γράψεις κάπου να μην το ξεχάσεις; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν κανεις τριμηνο πληρωνεσαι σαν ειδικευομενος

μ αρεσει που εισαι σιγουρος

βασικος μισθος αγροτικου 1340 με μικρες διαφορες ανα νομο

βασικος μισθος ειδικευομενου καπου στο 1000ρικο

γιατι νομιζεις θελουμε να κανουμε παραταση........????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η με τον εναν ή με τον αλλον τρόπο το κρατος ειναι τοσο μπουρδελο που τσατσε κατσε κανε παραταση και φαε τα ολα!!

τα επιδοματα θα τα βρειτε αν αρχισετε να διαβαζετε απο εδω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Βρήκα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Εγώ μόλις τελείωσα το στρατό, έχω οικογένεια και ένα παιδάκι, δήλωσα δύο άγονα και βλέπουμε.. Θα ήθελα να ρωτήσω. Ο μισθός του γιατρού στο άγονο είναι περίπου 1840 χωρίς εφημερίες ή με τις εφημερίες; Πόσο πληρώνεται η εφημερία; Ρωτώ γιατί συνάδελφος από το στρατό μου είπε ότι ήταν σε άγονο και έπαιρνε 2800 το μήνα!?! επίσης μου είπε ότι σε άγονο είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν στέγαση. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Βρήκα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Εγώ μόλις τελείωσα το στρατό, έχω οικογένεια και ένα παιδάκι, δήλωσα δύο άγονα και βλέπουμε.. Θα ήθελα να ρωτήσω. Ο μισθός του γιατρού στο άγονο είναι περίπου 1840 χωρίς εφημερίες ή με τις εφημερίες; Πόσο πληρώνεται η εφημερία; Ρωτώ γιατί συνάδελφος από το στρατό μου είπε ότι ήταν σε άγονο και έπαιρνε 2800 το μήνα!?! επίσης μου είπε ότι σε άγονο είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν στέγαση. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Ο μισθός στο άγονο είναι περίπου 1290 Ευρώ/μήνα στο τρίμηνο και 1700 στη συνέχεια καθαρά χωρίς τις εφημερίες. Για γάμο παίρνεις +ένα ψιλό επίδομα περίπου 40 ευρώ, υποθέτω και για το παιδί κάτι επιπλέον. Ο μίσθός μπορεί να φτάσει και μέχρι τόσο που σου είπε ο φίλος σου γιατί οι άγονοι μπορούμε να πληρωθούμε μέχρι και 13 εφημερίες, για όποιον έχει τη διάθεση αλλά και τη δυνατότητα να κάνει τοσες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριάνα ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πόσο πληρωνόμαστε τις εφημερίες; Πίστεψέ με, 2 χρόνια χωρίς δουλειά, οχι 13, 513 εφημερίες κάνω.. εξάλλου 6 μήνες είναι η όλη υπόθεση. Ξέρεις αν σου παρέχουν στέγη; γιατί άκσουσα ότι είναι υποχρεωμένοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα επιδοματα θα τα βρειτε αν αρχισετε να διαβαζετε απο εδω

Επειδη πολλα πραγματα εχουν αλλαξει απο το 2006, μπορει καποιος συνοπτικα και υπευθυνα να γραψει τι επιδοματα δικαιουνται αγροτικοι και ειδικευομενοι, και πώς μπορουμε να τα διεκδικήσουμε? Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχουν γραφτεί πολλές φορές και τα επιδόματα και οι βασικοί μισθοί και οι εφημερίες.

γιατί πρέπει να γράφονται τα ίδια πράγματα κάθε μέρα και σε οποιοδήποτε topic;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν τώρα κάνω άγονο,οπότε μπορώ να σας πω ακριβώς τα ποσά!

είναι 861 ευρώ το δεκαπενθήμερο.Άρα στο μήνα βγαίνει 1722 ευρώ!

η εφημερία πληρώνεται 63 ευρώ η καθημερινή , 91 ευρώ το Σάββατο κ 120 η Κυριακή!Μάλλον τώρα αυτά έχουν πάρει ένα 2% επάνω αλλά χοντρικά εκεί είναι!

Άρα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς πόσα θα παίρνει ανάλογα με τις εφημερίες!επίσης έχουμε ένα άγονο παντρεμένο κ από εκεί ξέρω ότι το επίδομα γάμου είναι γύρω στα 35ευρώ,όχι όμως καθαρά.μετά τις κρατήσεις πρέπει να είναι κάτι πάνω από τα μισά!

αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχουν γραφτεί πολλές φορές και τα επιδόματα και οι βασικοί μισθοί και οι εφημερίες.

γιατί πρέπει να γράφονται τα ίδια πράγματα κάθε μέρα και σε οποιοδήποτε topic;

Σε αυτο το φορουμ εχουν γεμισει σελιδες επι σελιδων με ειρωνιες, προσωπικες αντιπαραθεσεις και σχολια που δεν ενδιαφερουν κανεναν παρα τους δυο εμπελεκομενους, και σε πειραζει αν θα γραφτει για μια ακομα φορα μια πληροφορια που θα αφορα πολλους? Εγω προσωπικα ακομα δεν εχω βρει με σαφηνεια αυτο που ρωταω πιο πανω για τα επιδοματα, ωστε να μπορεσω να το διεκδικησω νομιμα απο τους αρμοδιους. Αν καποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην μου μαλωνεις τον τασο δοκτορ σπαιρους ,γιατι θα σου ριξει καμια φεκ-κεφαλια και θα σε βαλει γκολ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχουν γραφτεί πολλές φορές και τα επιδόματα και οι βασικοί μισθοί και οι εφημερίες.

γιατί πρέπει να γράφονται τα ίδια πράγματα κάθε μέρα και σε οποιοδήποτε topic;

Σε αυτο το φορουμ εχουν γεμισει σελιδες επι σελιδων με ειρωνιες, προσωπικες αντιπαραθεσεις και σχολια που δεν ενδιαφερουν κανεναν παρα τους δυο εμπελεκομενους, και σε πειραζει αν θα γραφτει για μια ακομα φορα μια πληροφορια που θα αφορα πολλους? Εγω προσωπικα ακομα δεν εχω βρει με σαφηνεια αυτο που ρωταω πιο πανω για τα επιδοματα, ωστε να μπορεσω να το διεκδικησω νομιμα απο τους αρμοδιους. Αν καποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω εκ των προτερων.

και σιγα μην βγαλεις ακρη κοιτα να πας στον υπευθυνο στο γραφειο προσωπικου που εργαζεσαι να μιλησεις μαζι του και να δεις ολα αυτα που δικαιουσαι! για μενα καλυτερα να βγαζεις ακρη απο κοντα συζητωντας τα πραγματα και απο το τηλ μιλωντας με τους αρμοδιους στις υπηρεσιες! καλη συνεχεια φιλε μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καλύτερη λύση είναι όντως να ρωτήσεις τον/την αρμόδιο του γραφείου προσωπικού του νοσοκομείου σου...Επειδή όμως αυτό το διάστημα κάνω και εγώ άγονο παραθέτω τις ακόλουθες πληροφορίες αλλά και κάποιους προβληματισμούς μου.

1. Ο μισθός και ο τρόπος πληρωμής εξαρτάται από περιοχή σε περιοχή.Για την ακρίβεια στο νοσοκομείο που κάνω το τρίμηνο αυτό το διάστημα ο μισθός είναι 1271 ευρώ και τον καρπώνεσαι κάθε μήνα σε αντίθεση με κολλητό μου που κάνει άγονο σε νησί και παίρνει 672 Ε/15ήμερο...άλλος γνωστός μου στην ηπειρωτικη Ελλάδα παίρνει 1220 Ε/μήνα...

2. Ένας άλλο παράδοξο είναι πως στο νοσοκομείο μας διαφέρουν και τα ποσά των εφημεριών κάτι που από όσο τουλάχιστον έχω ψάξει είναι περίπου σταθερό σε όλα τα άλλα νοσοκομεία...τα ποσά που αναφέρθηκαν παραπάνω αν εξαιρέσουμε τα 120 Ε της Κυριακής που στα περισσότερα νοσ αγγίζουν τα 113 Ε είναι σωστά...η απόκλιση στο νοσοκομείο μου είναι της τάξης των 5 Ε κάτω...Δεν ήξερα επίσης/μέχρι που το είδα εδώ πως οι αντίστοιχες εφημερίες των ειδικευομένων πληρώνονται +10 Ε(δεν το λέω ειρωνικά προς Θεου,απλώς μου έκανε εντύπωση,άλλωστε ευτυχώς που υπάρχουν οι εν λόγω συνάδελφοι που σαν πιο έμπειροι μας καθοδηγούν και βγάζουν και όλη τη δύσκολη δουλειά).

3. Αυτό είναι το πιο έντονο σημείο προβληματισμού μου,αν και ακόμη επειδή δεν έχω καρπωθεί το επίδομα αγόνου(όντας ακόμη στο 3μηνο γαρ-ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 3ΜΗΝΙΤΕΣ) μεταφέρω τα λεγόμενα παλαιότερων άγονων της περιοχής.Μου μετέφεραν λοιπόν πως τους χορηγείται επιπλέον ενα επίδομα της τάξης των 440 Ε ανά μήνα κάτι που δεν συμπίπτει με το αναγραφόμενο των 550 Ε σε παλαιότερα post στο forum...?????????

4. Επιπλέον πληρώνονται και οι διακομιδές...Το περίεργο και πάλι στο νοσ. μου είναι πως ενώ πληρώνουν 9 Ε τη διακομιδή σε νοσοκομείο διπλανού νομού που απέχει 30 λεπτά,την διακομιδή σε ένα άλλο νοσ. άλλου νομού που απέχει 90 λεπτά την πληρώνουν 50 Ε αν και βέβαια δεν στέλνουν σχεδόν ποτέ αγροτικό στην 2η περίπτωση παρά μόνο ειδικευόμενο...εδώ βέβαια έχω πλήρη σχεδόν άγνοια για το λειτουργικό-διαδικαστικό κομμάτι της όλης ιστορίας γι'αυτό καλύτερα να μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα...

5. Όσον αφορά τον αριθμό των εφημεριών των αγροτικών εδώ επειδή ακούγονται διάφορα νούμερα που τουλάχιστον για όσους θα κάνουν τις εφημερίες τους σε νοσοκομεία με ειδικευόμενους και όχι σε Κ.Υ. που υπάρχουν μόνο αγροτικοί ακούγονται αστεία κάποια νούμερα (13 εφημερίες...???) θα αναφέρω μονάχα τι συμβαίνει στο δικό μου νοσοκομείο και αποτελεί σε κάποιο βαθμό παράπονο όλων των αγροτικών εδώ όσο και αν όλοι μας παραδεχόμαστε ότι ο βασικός μισθός των ειδικευομένων είναι πολύ χαμηλός.Πάμε λοιπόν...Στο 3μηνο ποτέ μα ποτέ στο νοσ. εδώ δεν δόθηκαν σε κανένα αγροτικό παραπάνω από 4 εφημερίες ενώ αντίστοιχα ποτέ σε αγροτικό που άρχισε η θητεία του στο χωριο πάνω από 7(σπάνια περίπτωση,συνήθως 5-6),σε αντίθεση με τους ειδικευόμενους που σχεδόν κάθε μήνα πιάνουν πλαφόν εφημεριών.Σκεφτόμαστε λοιπόν οι εδώ αγροτικοί πριν ενοχλήσουμε συλλογικά τον διοικητή να μιλήσουμε με τους ίδιους τους ειδικευόμενους μια και το θέμα εκτός από οικονομικό είναι και εκπαιδευτικό-τουλάχιστον για αυτούς που είναι στο 3μηνο(δεν νοείται δλδ 3μηνο εκπαίδευσης στο οποίο να εκπαιδεύεσαι λίγο στην ιατρική πράξη και πολύ στη συμπλήρωση ιατρικών εγγράφων-καρτελών,εξιτηρίων,εισητηρίων,διακομιστηρίων,ενημερωτικών και κάθε άλλης μαλακίας που στη τελική προς το παρόν μόνο σαν μελλοντική γνώση σου χρειάζεται...).Επίσης θεωρώ περίεργο το γεγονός πως ενώ η σύμβαση που έχουμε υπογράψει είναι με το νοσοκομείο τον αριθμό των εφημεριών μας και κατ'επέκταση την ιατρική κλινική πρακτική μας κατάρτιση αλλά βέβαια και τις οικονομικές μας απολαβές τις ρυθμίζει ο πιο παλιός ειδικευόμενος...τουλάχιστον αυτό που συμβαίνει στα Κ.Υ. που η ρύθμιση γίνεται από τον παλαιότερο αγροτικό κατά την γνώμη μου είναι λιγότερο λανθασμένο...Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από όλους τους ειδικευόμενους μια που όπως ανέφερα καταλαβαίνω ότι είναι σε δεινή θέση λόγω του πενιχρού βασικού τους μηνιαίου εισοδήματος...οι αιχμές που αφήνω αφορούν το διοικητικό προσωπικό που άφησε λόγω οικονομικού βολέματος την κατάσταση να φτάσει εδώ και ΟΧΙ αυτούς...Άλλωστε σε κάποια χρόνια θέλω να πιστεύω πως θα είμαι και εγώ στη θέση τους και θα λειτουργώ αναλόγως όπως άλλωστε φαντάζομαι ανάλογα προβλήματα με τα δικά μας είχαν και αυτοί κάποια χρόνια πριν...

6. Για οδοιπορικά ούτε λόγος...Δεν τα παίρνεις σχεδόν ποτέ...

7. Για το επίδομα των 176 Ε που κάποια στιγμή αναφέρθηκε πιο πάνω το ακούμε από τη στιγμή που ήρθαμε,αφορά και ειδικευόμενους και αγροτικούς αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως δεν βλέπω να μας το χορηγούν...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα οποιαδήποτε σχόλια(θετικά ή αρνητικά),απαντήσεις,υποδείξεις κτλ...

PS: Τάσο εξαφανίστηκα για λίγο αλλά όπως βλέπεις επέστρεψα δυναμικός-πιάστηκε το χέρι μου ρε γαμώτο...χαχα...Λοιπόν πέρα από την πλάκα πιστεύω πως επειδή κάποια πράγματα όσον αφορά επιδόματα,μισθοδοσία,υποχρεώσεις και δικαιώματα ενός αγροτικού έχουν αλλάξει θα ήταν καλό να τα αναμοχλεύσουμε λιγάκι όπως τόνισε και ο συνάδελφος παραπάνω.Και επειδή ξέρεις πως σε θεωρώ λίρα 100(ξέρεις...ΦΕΚ κτλ.),ως συνήθως ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ...χεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλαράκι, είναι άλλοι 200 αγροτικοί μέλη του forum που θα μπορούσαν να κάνουν το ίδιο που έκανες εσύ

αλλά ξέρεις πως έχουν τα πράγματα.....

πότε θα βγει η προκήρυξη.....

πότε θα βγουν τα αποτελέσματα....

πότε θα έρθουν οι διορισμοί.....

και μετά δεν έχουμε χρόνο να δημοσιεύσουμε ούτε ένα ανάλογο με το δικό σου post ώστε να πληροφορήσουμε κάποιους συναδέλφους και να μπορέσουμε να βγάλουμε και κάποια συμπεράσματα

ας είναι καλά κάποιος tsatsos, docev, toxicity...ίσως ξεχνώ μερικούς που βοηθάνε ακόμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, όμως αναζητώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τι γίνεται στο άγονο ιατρείο παρά στο 3μηνο. Βασικά έχω δηλώσει άγονο και "καίγομαι" να τα μάθω.. το γιατί; βίτσιο πες.. απο το στρατό που μόλις τελείωσα. χαχα! αν ξέρεις κάποιος παιδιά ας διαφωτίσει γιατί ως φοιτητήτς δεν είχα μπει ποτέ στο σάιτ σας.. το μετάνιωσα τώρα αλλά ας πρόσεχα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
λοιπόν τώρα κάνω άγονο,οπότε μπορώ να σας πω ακριβώς τα ποσά!

είναι 861 ευρώ το δεκαπενθήμερο.Άρα στο μήνα βγαίνει 1722 ευρώ!

η εφημερία πληρώνεται 63 ευρώ η καθημερινή , 91 ευρώ το Σάββατο κ 120 η Κυριακή!Μάλλον τώρα αυτά έχουν πάρει ένα 2% επάνω αλλά χοντρικά εκεί είναι!

Άρα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς πόσα θα παίρνει ανάλογα με τις εφημερίες!επίσης έχουμε ένα άγονο παντρεμένο κ από εκεί ξέρω ότι το επίδομα γάμου είναι γύρω στα 35ευρώ,όχι όμως καθαρά.μετά τις κρατήσεις πρέπει να είναι κάτι πάνω από τα μισά!

αυτά

Κακώς σας πληρώνουν 63ευρω την καθημερινη. Δεν εχουν υπολογίσει το 15% προσαύξηση στο νυχτερινό σας οκτάωρο. Σας δίνουν 8 ώρες με συντελεστή 1 και 8 ώρες με συντελεστή 1,15 αντί 1,3225 (1,15 +15%). Ζητήστε τα σωστά λεφτά. Αναφέρομαι στον Ν3205/2003, άρθρο 16, παράγραφος 4, περίπτωση στ. Τα σωστά λεφτά, στο χέρι, είναι:

ΒΜ:1044 ΚΘ:68.61 Σ:104.4 Κ:122.82 ΚΑ:74.85 ΑΑ:129.06

ΒΜ:1083 ΚΘ:71.26 Σ:108.42 Κ:127.59 ΚΑ:77.74 ΑΑ:134.05

Αυτά, αν υπολογίσουμε, όπως στο Γ.Ν.Ι. που είμαι, πως το ωράριο ξεκινά την 0730 κάθε μέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν τώρα κάνω άγονο,οπότε μπορώ να σας πω ακριβώς τα ποσά!

είναι 861 ευρώ το δεκαπενθήμερο.Άρα στο μήνα βγαίνει 1722 ευρώ!

η εφημερία πληρώνεται 63 ευρώ η καθημερινή , 91 ευρώ το Σάββατο κ 120 η Κυριακή!Μάλλον τώρα αυτά έχουν πάρει ένα 2% επάνω αλλά χοντρικά εκεί είναι!

Άρα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς πόσα θα παίρνει ανάλογα με τις εφημερίες!επίσης έχουμε ένα άγονο παντρεμένο κ από εκεί ξέρω ότι το επίδομα γάμου είναι γύρω στα 35ευρώ,όχι όμως καθαρά.μετά τις κρατήσεις πρέπει να είναι κάτι πάνω από τα μισά!

αυτά

Μπορεί ο αγροτικός που κάνει άγονο να φύγει από την έδρα του?? Πως θα κάνει εφημερίες?? Έχω την εντύπωση πως μόνο Π-Σ-Κ μπορεί να φύγει από το άγονο και πως δεν δικαιούται εφημερίες. Για αυτόν τον λόγο ο μισθός του είναι και τόσο μεγάλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το επιτρέπει/ζητάει ο διευθυντής του τότε μπορεί/είναι υποχρεωμένος αντίστοιχα. Ο άγονος δεν έχει κανένα επιπλέον πλεονέκτημα ή μειονέκτημα από όλους τους άλλους πέρα των γνωστών. Αν του το ζητήσουν εφημερεύει κανονικότατα στο ΚΥ όποτε του το ζητήσουν (μέσα στα νόμιμα πλαίσια μην κουφαθούμε έτσι? ), και αν του πουν πως δεν μπορεί να το κουνάει απ'το αγροτικό, δεν το κουνάει. Αυτό που κάνουν συνήθως είναι να δίνουν περισσότερες εφημερίες στους άλλους αγροτικούς για να εξισορροπήσουν λίγο τις οικονομικές διαφορές. Η λογική είναι απλή, το άγονο είναι κοντά στο ΚΥ? Τότε έλα να εφημερέψεις, και καλύπτει το ΚΥ το χωριό. Είναι το άγονο μακριά απ'το ΚΥ? Μείνε στο χωριό σε ετοιμότητα μην γίνει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. ο τελικος μισθος σχετιζεται με την χμ αποσταση του ΚΥ η του άγονου ΠΙ απο το νοσοκομειο της πολης

2. ιν βιτρο κ εσεις χθες με πρηξατε με την αγενεια σας

3. τα επιδοματα των 176 ευρο και των 200 ευρο τα δικαιουνται και οι αγροτικοι και ειδικευομενοι αλλα το κρατος δεν μας τα δινει προτιμα να τα δινει μετα απο αγωγη που κανουμε. Τωρα το γιατι ρωτηστε τους οσοι εχετε τα μεσα!Παντως πολλα νοσοκομεια πηραν τα χρηματα τους οι γιατροι και σε αλλα αναμενονται!

Αυτό ισχύει? Δηλαδή εάν κάποιος κάνει αγωγή για τα 176 ευρώ που έπρεπε να μας δίνουν σαν αγορτικοί, θα μας τα δώσουν ή θα πάρουμε ....να μην πω τι!? Σε ποια νοσοκομεία πήραν τα λεφτά, ξέρεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.