Jump to content

ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥΣ


j77

Recommended Posts

Οι ειδικευόμενοι παίρνουν το νοσοκομειακό επίδομα(265 ευρώ) και το επίδομα βιβλιοθήκης(185 ευρώ).Οι αγροτικοί τι επιδόματα παίρνουν? Ο βασικός τους μισθός είναι ο ίδιος?

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 936

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ 35

ΚΙΝΗΤΡ.ΑΠΟΔΟΣ. 150

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ 210

ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ 50

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply
Οι ειδικευόμενοι παίρνουν το νοσοκομειακό επίδομα(265 ευρώ) και το επίδομα βιβλιοθήκης(185 ευρώ).Οι αγροτικοί τι επιδόματα παίρνουν? Ο βασικός τους μισθός είναι ο ίδιος?

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 936

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ 35

ΚΙΝΗΤΡ.ΑΠΟΔΟΣ. 150

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ 210

ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ 50

ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ 1381 euros ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ??ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικευόμενοι παίρνουν το νοσοκομειακό επίδομα(265 ευρώ) και το επίδομα βιβλιοθήκης(185 ευρώ).Οι αγροτικοί τι επιδόματα παίρνουν? Ο βασικός τους μισθός είναι ο ίδιος?

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 936

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ 35

ΚΙΝΗΤΡ.ΑΠΟΔΟΣ. 150

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ 210

ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ 50

ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ 1381 euros ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ??ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.

Τα νούμερα που παραθέτω είναι χωρίς τις κρατήσεις. Αν υπολογίσουμε και τις κρατήσεις φτάνουμε γύρω στα 1140 ευρω ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικευόμενοι παίρνουν το νοσοκομειακό επίδομα(265 ευρώ) και το επίδομα βιβλιοθήκης(185 ευρώ).Οι αγροτικοί τι επιδόματα παίρνουν? Ο βασικός τους μισθός είναι ο ίδιος?

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 936

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ 35

ΚΙΝΗΤΡ.ΑΠΟΔΟΣ. 150

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ 210

ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ 50

Τα καλά νέα είναι πως στην ανάλυση που μας δίνουν για τον Μάιο έχει μπει αυξημένο το επίδομα και μια αύξηση του μισθού (περίπου 3,5%) η καθιερωμένη από τον προϋπολογισμό. Δίνονται και αναδρομικά οι αυξήσεις αυτές για τους προηγούμενους μήνες. Φυσικά λεφτά στην τράπεζα δεν έχουν μπει ακόμα για το Μάη.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς επίσημα πως μπαίνουν τα υπόλοιπα επιδόματα.

Εγώ και οι υπόλοιποι αγροτικοί στο ΚΥ παίρνουμε νοσοκομειακό - τροφής 240 και ετοιμότητας 35 (μικτά) μέχρι τώρα και όχι 210-50. Το 240 γίνεται 257,5 με την αύξηση.

Το κάθε νοσοκομείο τα βάζει όπως θέλει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικευόμενοι παίρνουν το νοσοκομειακό επίδομα(265 ευρώ) και το επίδομα βιβλιοθήκης(185 ευρώ).Οι αγροτικοί τι επιδόματα παίρνουν? Ο βασικός τους μισθός είναι ο ίδιος?

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 936

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ 35

ΚΙΝΗΤΡ.ΑΠΟΔΟΣ. 150

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ 210

ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ 50

Τα καλά νέα είναι πως στην ανάλυση που μας δίνουν για τον Μάιο έχει μπει αυξημένο το επίδομα και μια αύξηση του μισθού (περίπου 3,5%) η καθιερωμένη από τον προϋπολογισμό. Δίνονται και αναδρομικά οι αυξήσεις αυτές για τους προηγούμενους μήνες. Φυσικά λεφτά στην τράπεζα δεν έχουν μπει ακόμα για το Μάη.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς επίσημα πως μπαίνουν τα υπόλοιπα επιδόματα.

Εγώ και οι υπόλοιποι αγροτικοί στο ΚΥ παίρνουμε νοσοκομειακό - τροφής 240 και ετοιμότητας 35 (μικτά) μέχρι τώρα και όχι 210-50. Το 240 γίνεται 257,5 με την αύξηση.

Το κάθε νοσοκομείο τα βάζει όπως θέλει;

Στο Κ.Υ που κάνω εγώ αγροτικό δεν μας δίνουν επίδομα ετοιμότητας. Το νοσοκομειακό επίδομα που μας δίνουν είναι 210 ευρώ. Δε μας δίνουν επίδομα τροφής, ούτε μας σιτίζουν στις εφημερίες. Βρήκα την νέα εισοδηματική πολιτική και την κατέθεσα στους διοικητικούς και στη διεύθυνση. Η απάντηση που πήρα ήταν.. Τι ψάχνεις να βρεις τώρα, αν το δικαιούσασταν θα σας το δίνανε. Πως μπορώ να κινηθώ? Συνάδελφοι μπορείτε να μου πείτε ποια επιδόματα δίνουν στους νομούς σας?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς τους συναδέλφους αγροτικούς γιατρούς.

Είναι εύκολο να μου απαντήσετε αν παίρνετε επιδόμα ετοιμότητας και νοσοκομειακό-τροφής, και τι ποσό?

Αυτά φαίνονται στα πράσινα χαρτάκια της μισθοδοσίας που μας δίνουν. Θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει στα άλλα κέντρα υγείας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ παιδιά, είμαστε και μορφωμένοι (sic) ανθρωποι υποτιθεται..

Ο νόμος είναι σαφης (ΝΟΜΟΣ 3205/2003 ΦΕΚ 297/Α/23.12.2003)

Αντιγράφω:

...5. Νοσοκομειακό και τροφής, για το προσωπικό των Νοσοκομείων, των Μονάδων Κοινωνικής Φροντίδας της χώρας, του Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας (Ε.Κ.Α.Β.), των Κέντρων Υγείας, των Ν.Π.Δ.Δ. του Τομέα Πρόνοιας και των Κέντρων Ψυχικής Υγείας, οριζόμενο ως εξής:

α. Για το προσωπικό νοσηλευτικής υπηρεσίας, εργαστηρίων, των κλάδων ΤΕ Φυσικοθεραπευτών, ΔΕ Βοηθών Φαρμακείου και Καθαριότητας, σε διακόσια σαράντα ευρώ (240 €).

β. Για το τεχνικό προσωπικό και προσωπικό εργαζόμενο στην εστίαση, καθώς και το λοιπό προσωπικό σε διακόσια δέκα ευ ρω (210 €).

Οι ρυθμίσεις εισοδηματικής πολιτικής επίσης.

Αντιγράφω:

...Με την ίδια διάταξη ορίζεται ρητά ότι οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου,

καθώς και οι μόνιμοι αγροτικοί ιατροί δικαιούνται το ποσό του

επιδόματος της περ. α της παρ. 5 του άρθρου 8 του ν. 3205/2003...

Γιατί κάποιοι γιατροί δεν ενδιαφέρονται για τις αποδοχές τους, ποτέ δεν το κατάλαβα. Είναι δυνατόν να δουλεύω και να μην ξέρω τι πληρώνομαι;; Είναι δυνατόν να μην διεκδικώ τις νόμιμες αποδοχές;; Ακόμα ακόμα και τα αναδρομικά (στις τακτικές αποδοχές, τις εφημερίες, ακόμα και στο δώρο του Πάσχα, γιατί όχι;;). Να πω ότι είναι τα τρελά λεφτά που μας φτάνουν και μας περισσεύουν για το αγγούρι που τρώμε σε κάθε εφημερία (και όχι μόνο) να το δικαιολογούσα. Μη γαμ.σω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν αναφερεσαι σε μενα, εγω τωρα το εμαθα αυτο και δεν προκειται να το αφησω ετσι ουτε και για μισο ευρω.

Οχι για τα λεφτα, ετσι για το γαμωτο. Αλλα αν δε το λεγατε εδω, που σκατα να το ξερω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ παιδιά, είμαστε και μορφωμένοι (sic) ανθρωποι υποτιθεται..

Ο νόμος είναι σαφης (ΝΟΜΟΣ 3205/2003 ΦΕΚ 297/Α/23.12.2003)

Σωστός!

Αυτό το επίδομα γίνεται 257β?¬ (από τη μισθοδοσία Μαϊου) και θα πρέπει να σας έρθει και αναδρομικά το ποσό που αντιστοιχεί στην αύξηση από 1-1-2007.

Μπορείς να αναφέρεις και το αντίστοιχο ΦΕΚ-Νόμο για το επίδομα ετοιμότητας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@priapus+jou+Παναγιώτη

1.Στη σύμβαση εργασίας που έχουμε υπογράψει, αναφέρεται οτι ο 3205 καθορίζει τις απολαβές μας.

2.Με απλή αναζήτηση στο google βρίσκεις τον 3205 (google the following: Ν. 3205 inurl:pdf)

3.Ολη η μισθοδοσία περιγράφεται εκεί.

4.Ιατρική νομοθεσία βρίσκεις ειτε σε pdf είτε σε html format και σε site ιατρικων συλλογων (ΙΣΑ, ΙΣΘ)

5.Αν μια απλή ερώτηση/αίτηση/αναφορά στο γραφείο μισθοδοσίας δεν διορθώσει τα κακώς κείμενα (μερικοί υπάλληλοι έχουν τόσο θράσος, ελεω βυσματος, που δίνουν απαντήσεις τυπου "Τι ψάχνεις να βρεις τώρα, αν το δικαιούσασταν θα σας το δίνανε") τα πραγματα είναι απλα. Αναφορα/ερωτηση στην επιθεωρηση εργασιας, με κοινοποιηση στο υπουργειο υγειας. Θα δεις για ποτε θα σου δωσουν αυτα που πρεπει.

@priapus (χιούμορ κανω, μην παρεξηγηθω)

Το ερωτημα δεν είναι αν τα τσεπωνουν καποιοι, κατανοήσε το. Το θέμα είναι εμεις τι παίρνουμε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@priapus+jou+Παναγιώτη

1.Στη σύμβαση εργασίας που έχουμε υπογράψει, αναφέρεται οτι ο 3205 καθορίζει τις απολαβές μας.

2.Με απλή αναζήτηση στο google βρίσκεις τον 3205 (google the following: Ν. 3205 inurl:pdf)

3.Ολη η μισθοδοσία περιγράφεται εκεί.

4.Ιατρική νομοθεσία βρίσκεις ειτε σε pdf είτε σε html format και σε site ιατρικων συλλογων (ΙΣΑ, ΙΣΘ)

5.Αν μια απλή ερώτηση/αίτηση/αναφορά στο γραφείο μισθοδοσίας δεν διορθώσει τα κακώς κείμενα (μερικοί υπάλληλοι έχουν τόσο θράσος, ελεω βυσματος, που δίνουν απαντήσεις τυπου "Τι ψάχνεις να βρεις τώρα, αν το δικαιούσασταν θα σας το δίνανε") τα πραγματα είναι απλα. Αναφορα/ερωτηση στην επιθεωρηση εργασιας, με κοινοποιηση στο υπουργειο υγειας. Θα δεις για ποτε θα σου δωσουν αυτα που πρεπει.

@priapus (χιούμορ κανω, μην παρεξηγηθω)

Το ερωτημα δεν είναι αν τα τσεπωνουν καποιοι, κατανοήσε το. Το θέμα είναι εμεις τι παίρνουμε!!

Ευχαριστώ!

Μην είσαι τόσο αυστηρός μαζί μας... Μόλις πριν λίγους μήνες μπήκαμε στο στίβο της εργασίας. Δε λες πάλι καλά που το ψάχνουμε από εδώ και ρωτάμε;

Από τον παραπάνω νόμο τελικά φαίνεται πως το επίδομα ετοιμότητας είναι €35 για πεδινές και ημιορεινές περιοχές και €50 για τις ορεινές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ....

ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ...ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια, άλλο πράγμα το επίδομα νοσοκομειακής απασχόλησης (μόνο για γιατρούς του ΕΣΥ) που είναι 265€ για τους ειδικευόμενους και λίγο παραπάνω για τους επιμελητές και διευθυντές (Ν.3205/2003) και άλλο το επίδομα "νοσοκομειακό και διατροφής" που παίρνουν πολλοί εργαζόμενοι, αλλά όχι οι γιατροί του ΕΣΥ (ειδικευόμενοι/επιμελητές κλπ). Οι αγροτικοί πληρώνονται το επίδομα των ειδικευομένων μόνο για τους 3 μήνες πρίν το αγροτικό, όταν δηλαδή οι αποδοχές τους είναι αυτές του ειδικευόμενου..

Προφανώς η φόρμα που εκτυπώνει το λογιστήριο του νοσοκομείου είναι κοινή για όλους τους εργαζόμενους και στα κουτάκια περιγράφονται όλων των ειδών τα επιδόματα που παίρνουν όλες οι κατηγορίες εργαζομένων (στο ΓΝ Κοζάνης έτσι είναι). Τώρα το τι πληρώνεστε, τι να πω, ελπίζω να είναι τα σωστά.

Και τότε γιατί δεν το πήραμε ούτε κατά τη διάρκεια του 3μηνου?

Προσωπικά έκανα απο Νοεμ 06 μέχρι Φλεβάρη 07!

ΠΑΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ....

ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ...ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ...

Θα έλεγα τι παίρνουμε στα Γιάννενα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδια καλημερα και καλως σας βρηκα !!

Το επιδομα τροφης, που λετε, το δικαιουμαστε και οι αγονοι? Το λεω γιατι στην αναλυση αποδοχων μου, δεν γραφει να το παιρνω.

Αναλυτικα μου δινουν (χωρις τις κρατησεις)...

Μισθο 969

Αποδοσης 150

Νοσοκομειακο 227, 50 (μηπως ειναι αυτο?)

Οδοιπορικα 35

Ειδικων Συνθηκων - Αναισθησιολογιας 600

Κινητρων 120

Οποιαδηποτε διευκρινιση ευπροσεκτη !! Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μετά από πολύ αγώνα , τσακωμό και αφού δεν άφησα να μου "τη βγουν από πάνω" στο αρμόδιο γραφείο μισθοδοσίας κατάφερα να πάρω τις αναλυτικές των 6 τελευταίων μηνών!Αμέ αμέ!

Και μάλιστα "τα άκουσα που δεν περνάω να τα πάρω κιόλας.....και φταίω εγώ.Αμέ αμέ!

Προσπαθώ να βάλω μια άκρη στο τι μας πληρώνουν και αν κάνουν λάθη.

Αφού διάβασα όλο το topic , μού προέκυψαν κάποια ερώτηματα.....όποιος γνωρίζει ας απαντήσει!

1/ξέρει κάποιος υπεύθυνα να πει πόσο πληρώνονται οι εφημερίες μας κατα τη διάρκεια του τριμήνου ;μόνο τελικό ποσό-όσο προκύπτει με τις κρατήσεις!

2/ τελικά πόσο είναι το ποσό που μας δικαιολογούν για όσους εξυπηρετούν γειτονικά Ιατρεία(τα λεγόμενα όμορα) και με τι τίτλο αυτα "φαίνονται " στην ανάλυση της μισθοδοσίας ;

3/τα 'ψωρο10ευρα" που μας πετάνε για τις διακομιδές που "φαίνονται" στη μισθοδοσία και κάθε πότε πληρώνονται ;

4/τελικά το νοσοκομειακό επίδομα των αγροτικών κακώς είναι 210 .€; θα έπρεπε να είναι 240 € (μιλάω για το ποσό πριν την αύξηση!)

5/ τι στο δ!@#$λο είναι αυτο το -ΠΡΟΒ. &ΠΑΡ.ΠΕΡ- που μας πληρώνουν 120 € (χρωστά μαθήματα ακόμα στη σχολή αποκρυπτογράφησης βλέπετε emcolgate

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά κάνει ψιλομπάμ ότι σημαίνει ΠΡΟβληματική και ΠΑΡάκτια ΠΕΡιοχή.

Σε βρίσκω πολύ σωστό/ή.Εμένα πάντως δεν μου έκανε καθόλου μπαμ και ας καταλαβαίνω τώρα γιατί μου το δίνουν :rolleyes: !χε χε!Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η απορία έμεινε χωρίς απάντηση γιαυτό και την επαναλαμβάνω!

Ξέρει κάποιος πόσο πληρώνονται οι εφημερίες των αγροτικών Ιατρών κατα τη διάρκεια του τριμήνου ;Μόνο τελικό ποσό-όσο προκύπτει με τις κρατήσεις

Αν έχει κάποιος αναλυτικές μισθοδοσίας ας κάνει έναν κόπο να τα γράψει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από πολύ αγώνα , τσακωμό και αφού δεν άφησα να μου "τη βγουν από πάνω" στο αρμόδιο γραφείο μισθοδοσίας κατάφερα να πάρω τις αναλυτικές των 6 τελευταίων μηνών!Αμέ αμέ!

Και μάλιστα "τα άκουσα που δεν περνάω να τα πάρω κιόλας.....και φταίω εγώ.Αμέ αμέ!

αφού πήρες αναλυτική για 6 μήνες τί ακριβώς ψάχνεις να μάθεις? αν έχουν διαφορά από νομό σε νομό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απορία έμεινε χωρίς απάντηση γιαυτό και την επαναλαμβάνω!

Ξέρει κάποιος πόσο πληρώνονται οι εφημερίες των αγροτικών Ιατρών κατα τη διάρκεια του τριμήνου ;Μόνο τελικό ποσό-όσο προκύπτει με τις κρατήσεις

Αν έχει κάποιος αναλυτικές μισθοδοσίας ας κάνει έναν κόπο να τα γράψει!

Τα είχα γράψει και παλιότερα και είναι κανονικά για το 2005, οπότε βάλε + % αύξηση που έγινε για το 2007

Οι εφημερίες του ειδικευόμενου πληρώνονται ως εξής:

Τριμηνίτη (2005) καθαρά.........μικτά

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ------------------> 74,32 ...... (108,95)

ΚΥΡΙΑΚΗ ή ΑΡΓΙΑ--------------> 111,66 .... (163,68)

ΣΑΒΒΑΤΟ-----------------------> 103,36 .... (151,52)

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ προ ΑΡΓΙΑΣ--> 78,31 .......(114,80)

ΑΡΓΙΑ προ ΑΡΓΙΑΣ------------> 115,65 .... (169,54)

Αποδοχές αγροτικών μικτά (2006)(-31.04%)

καθημερνή - 86.92(60.81)

σάββατο - 131.29(91.86)

κυριακή - 156.75(109.68)

αργία μετά αργία - 320.44(224.21)

*όταν δύο συνεχόμενες μέρες είναι αργία, συνολικά λαμβάνετε αυτό το ποσό, και για τις δύο μέρες.

Η κρατήσεις για ειδικευόμενο/τριμηνήτη είναι το 30% από όσο ξέρω από τα μικτά, και για τους αγροτικούς κάπου στο 25% εάν δεν κάνω λάθος.

Κανονικά πρέπει πάντως κάθε μήνα να πέρνετε ένα πράσινο χαρτάκι μισθοδοσίας, όπου μέσα αναγράφονται αναλυτικά τι σας πληρώνουν και γιατί. Αυτά είναι ποσά που έβλεπα στο δικό μου χαρτάκι εκείνη την περίοδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.