Jump to content

289 (+446, +κάτι ψιλά) νέες θέσεις ειδικότητας


isis

Recommended Posts

Λοιπόν, μετά από μια μελέτη που έκανα, επειδή δεν έχω τι να κάνω...

οι...17(ΔΕΚΑΕΠΤΑ) νέες θέσεις στο Αττικό - μετά από σύγκριση Νομαρχίας και cso (γιατί δεν μπορώ να τα ξέρω όλα απ' έξω) είναι:

Ακτινοδιαγνωστική +2

Αλλεργιολογία +1

Αναισθησιολογία +1

Δερματολογία +1

Οφθαλμολογία +10

Παθολογία +8

Παιδιατρική -8(???????????)

ΩΡΛ +2

Δε γνωρίζω πότε άλλαξαν οι θέσεις αυτές- όλες μαζί ή σιγά σιγά, πάντως είναι λίγο πολύ άσχετες με τις 289+446

Εκτός από: τις 2 θέσεις Ακτινοδιαγνωστικής και τις 2 θέσεις ΩΡΛ (που περιλαμβάνονται στο 446 ακριβώς έτσι) ενώ στα...φυλλάδια οι θέσεις της Αλλεργιολογίας ήταν +4, της Αναισθησιολογίας +2, της Δερματολογίας +3, της Παθολογίας +2, σε αντίθεση με αυτό που προστέθηκε.

Με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω δεδομένα...

Προστέθηκαν 25 θέσεις και αφαίρεσαν 8 από την Παιδιατρική(?) αυτό μου φαίνεται λίγο κουφό- όλα τα στοιχεία είναι μετά από σύγκριση.

Ουδεμία ευθύνη φέρω για λάθος δεδομένα των παραπάνω ιστοσελίδων!!!!(Αυτό το ξαναείπα? :huh: )

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ(ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ):

Άρα οι πραγματικές λίστες είναι άλλες :)

emevlogies

Κάπως έτσι είναι μου το επιβεβαίωσαν στο Υπουργείο ότι με υπουργική απόφαση άνοιξαν νέες θέσεις ειδικευομένων στο ΑΤΤΙΚΟ.Όπως αλλεργιολογία, δερματολογία, παθολογία, ακτινοδιαγνωστική...Το θέμα είναι ότι:

1. Οι θέσεις αυτές ανοίγουν πάλι χωρίς ενημέρωση

2.Οι θέσεις αυτές ανοίγουν επιλεκτικά

3.Οι θέσεις αυτές ανοίγουν άσχετα με τις 289+446

4.και η αγωνία επιτείνεται.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 515
  • Created
  • Last Reply

Και πώς δικαιολόγησε τη μείωση θέσεων Παιδιατρικής το Υπουργείο?Επειδή βάλανε παραπάνω θέσεις σε ειδικότητες πχ Οφθαλμολογία, θα την πληρώσουν οι υποψήφιοι Παιδιατρικής? Άραγε, ενημερώθηκαν οι υποψήφιοι? Θα γίνει και αλλού αυτή η ντροπή?

ΑΙΣΧΟΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποιες θέσεις ακριβώς μιλάς?

Τις 289?

Τις 446?

Ή αυτές του Αττικού?

Οι πρώτες 2 επιλογές: ΑΓΝΩΣΤΑΙ ΑΙ ΒΟΥΛΑΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ- μπορεί να μην ανοίξουν καν...εγώ δεν ξέρω τίποτα, ούτε από νομικά τμήματα, ούτε από υπουργεία, ούτε από κανέναν βουλευτή. Ξέρω μόνο ότι πλησιάζουν ΕΚΛΟΓΕΣ.

Οι θέσεις του Αττικού φαντάζομαι έχουν ανοίξει, ξέρει η νομαρχία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σίγουρο ότι το Αττικό είχε 13 θέσεις παιδιατρικής και ότι δεν πρόκειται για λάθος του γραφείου διασύνδεσης του ΑΠΘ;

Η Γ' Παιδιατρική Κλινική ξεκίνησε να δίνει ειδικότητα στις αρχές του 2006 με δυο θέσεις ειδικευομένων και ο σχεδιασμός ήταν να αποκτησεις συνολικά 12 θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ότι δεν πρόκειται για λάθος του γραφείου διασύνδεσης του ΑΠΘ;

Και βέβαια δεν είναι σίγουρο. Εγώ έκανα απλώς μια σύγκριση, δεν ξέρω πόσες θέσεις είχε, γιατί δε θέλω να γίνω παιδίατρος και δεν είχα ψάξει νωρίτερα στη Νομαρχία. Απλά σκέφτηκα να κάνω μια σούμα των θέσεων του Αττικού...

Είχα προειδοπόιήσει:

Ουδεμία ευθύνη φέρω για λάθος δεδομένα των παραπάνω ιστοσελίδων!!!!(Αυτό το ξαναείπα? )

Όποιος ξέρει,να μας πει...

446?πότε?

Υπάρχει σχετικό topic.

Το ΠΟΤΕ δε θα το βρεις πάντως...!!!! :antegeia:

ΧΑΧΑ!

Μόλις είπα να ξαναρίξω μια ματιά στο cso: Ως διά μαγείας, οι θέσεις παιδιατρικής έγιναν 5 στο Αττικό. (Ενημέρωση 13/6/2007 γράφει δίπλα.)

Όποιος είχε προλάβει να το δει, ξέρει ότι έτσι ήταν τα πράγματα όπως τα είχα δείξει! Και, δεν είναι λίγο κουφό, για 5 θέσεις μόνο να υπάρχουν 30 αναμονές???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aidia απο τα posts σου φαινεται οτι υπαρχει πολυ μεγαλη ταραχη μεσα σου.. Για καλο δικο σου,προσπαθησε οσο μπορεις να χαλαρωσεις, γιατι δεν προκειται ν'αντεξεις τα οποια χρονια αναμονης εχεις μπροστα σου, αν συνεχισεις να αισθανεσαι ετσι.. θα τρελλαθεις στο τελος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aidia απο τα posts σου φαινεται οτι υπαρχει πολυ μεγαλη ταραχη μεσα σου.. Για καλο δικο σου,προσπαθησε οσο μπορεις να χαλαρωσεις, γιατι δεν προκειται ν'αντεξεις τα οποια χρονια αναμονης εχεις μπροστα σου, αν συνεχισεις να αισθανεσαι ετσι.. θα τρελλαθεις στο τελος..

προσπαθω αλλα καθε μερα με τσαντιζουν οι αλλαγες του υπουργειου-νομαρχιας.με προκαλει το κολοσυστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αρχή πρέπει να αρχίσεις να τα βγάζεις από μέσα σου, να μην τα κρατάς. Άρχισε να βρίζεις πχ. Μια καλή αρχή είναι να λες το ΚΩΛΟσύστημα και όχι το κολοσύστημα. Αυτό το Ω μπορεί να ανεβάσει την αυτοπεποίθησή σου στα ύψη! Δοκίμασε.. Πες "δεν μας χέζεις ΚΩΛΟmoderator" πχ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον πολύ κουβέντα για το τίποτα γίνετε.

Οι θέσεις δε φυτρώνουν από τη μια μέρα στην άλλη.

Δεδομένης της γραφειοκρατίας που υπάρχει, από τη στιγμή που θα δημοσιευτεί μια θέση στο ΦΕΚ μέχρι να προσληφθεί κάποιος από τη λίστα στη θέση αυτή μεσολαβεί αρκετό διάστημα.

Το πιο πιθανό είναι ότι οι θέσεις δημοσιεύτηκαν σε ΦΕΚ την προηγούμενη χρονιά, πάντως είναι σίγουρο ότι νέες θέσεις χωρίς να έχουν δημοσιευτεί σε ΦΕΚ δε δημιουργούνται.

Από εκεί και πέρα για το Άττικό ότι θα πάρει επιπλέον θέσεις και ότι σε ειδικότητες που έδινε τμήμα θα δώσει πλήρη, όλοι το γνώριζαν, δεν ήταν κοινό μυστικό, αλλά μια φυσιολογική εξέλιξη για ένα νοσοκομείο που ξεκίνησε πρόσφατα τη λειτουργία του και στο οποίο δημιουργήθηκαν νέες κλινικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σίγουρο ότι το Αττικό είχε 13 θέσεις παιδιατρικής και ότι δεν πρόκειται για λάθος του γραφείου διασύνδεσης του ΑΠΘ;

Η Γ' Παιδιατρική Κλινική ξεκίνησε να δίνει ειδικότητα στις αρχές του 2006 με δυο θέσεις ειδικευομένων και ο σχεδιασμός ήταν να αποκτησεις συνολικά 12 θέσεις.

Αυτό είναι σίγουρο, γιατι η Γ' Παιδιατρική του ΑΤΤΙΚΟΥ ξεκίνησε με δύο θέσεις, μεταφέρθηκαν 6 θέσεις ειδικευομένων από το Νοσοκομείο Δυτικής Αττικής, δηλαδή σύνολο 8. Τώρα εμφανίζονται μόνο 5 θέσεις στη νομαρχία, συνεπώς υπάρχει μείωση των θέσεων!!Είναι κρίμα για τα παιδιά που περιμένουν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση.Στη νομαρχία Αθηνών,στο νοσοκομείο Δυτικής Αττικής, για παιδιατρική έχει 8 αιτήσεις για αναμονή κ το νοσοκομείο δεν δέχεται άλλες αιτήσεις.Οι 8 σε αναμονή σε ποιο νοσοκομείο τοποθετούνται?Στο ΑΤΤΙΚΟ ή στο Δυτικής Αττικής?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση.Στη νομαρχία Αθηνών,στο νοσοκομείο Δυτικής Αττικής, για παιδιατρική έχει 8 αιτήσεις για αναμονή κ το νοσοκομείο δεν δέχεται άλλες αιτήσεις.Οι 8 σε αναμονή σε ποιο νοσοκομείο τοποθετούνται?Στο ΑΤΤΙΚΟ ή στο Δυτικής Αττικής?

Νομίζω ότι ή λίστα του Δυτ.Αττικής αφορά τις θέσεις των ειδικευομένων που είναι πλέον στο ΑΤΤΙΚΟ αλλά είχαν διοριστεί αρχικά ως ειδικευόμενοι στο Δυτ.Αττικής.Δηλ. δεν έχει γίνει συγχώνευση στις δύο λίστες. Πάντως μεταφορά θέσεων ειδικευομένων είχε γίνει σίγουρα το 2006! Οι ειδικευόμενοι στη λίστα του Δυτ.Αττικής τοποθετούνται στο ΑΤΤΙΚΟ. Πλέον δεν έχει ειδικευόμενους παιδιατρικής το Νοσοκομείο Δυτ.Αττικής.Ακριβώς το θέμα δεν το γνωρίζω, αν δεν είναι κάτι σωστό ας με διορθώσει κάποιος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν μια κλινική παύει να δίνει ειδικότητα για τον οποιοδήποτε λόγο, οι υποψήφιοι όταν ανοίξει η θέση τους μπορούν να πάρουν θέση ως υπεράριθμοι σε νοσοκομείο που δίνει αντίστοιχο χρόνο ειδίκευσης.

Στην προκειμένη περίπτωση και αφού οι θέσεις μεταφέρονται στο Αττικό, μάλον φρόντισαν να πηγαίνουν όλοι στο Αττικό.

Οπότε σωστά η νομαρχία παρουσιάζει τις 5 θέσεις στο Αττικό. Όσοι υποβάλλον αίτηση έχουν αναμονή για 5 θέσεις.

Αν ισχύει αυτό οι υπόλοιπες θέσεις θα αρχίζουν να σταδιακά εμφανίζονται στο Αττικό, όταν τα άτομα από τη λίστα του Δ. Αττικής γίνουν λιγότερα από τις αντίστοιχες θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ακριβως ειναι η κατασταση με την παιδιατρικη στο Αττικο,υπαρχουν δυο λιστες η μια για 5 θεσεις και η μια για 8 θεσεις μεταφορα απο το Δ. Αττικης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ακριβως ειναι η κατασταση με την παιδιατρικη στο Αττικο,υπαρχουν δυο λιστες η μια για 5 θεσεις και η μια για 8 θεσεις μεταφορα απο το Δ. Αττικης

κωλο αττικο.κωλο κατασταση.κωλο φεκ,κωλο θεσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Α χα χα χα ! καλοο ! emclapping

στο μεταξυ ρε cosalm, δεν ξερω πως να στο πω,αλλα αυτο το χερι που'χεις γι'avatar εχει κατι το αηδιαστικο.. Δεν μπορω να εξηγησω ομως το γιατι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο μεταξυ ρε cosalm, δεν ξερω πως να στο πω,αλλα αυτο το χερι που'χεις γι'avatar εχει κατι το αηδιαστικο.. Δεν μπορω να εξηγησω ομως το γιατι..

Αφού είναι έτσι, ας το αλλάξω με κάτι επίκαιρο ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.