Jump to content

ΚΟΜΠΙΝΕΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

Και πού είπαμε ότι μένεις; :P (αστειεύομαι φυσικά)

Ναι.. ναι.. Το είδα και το άλλαξα λίγο, να γίνει πιό γενικόλογο, αλλά με πρόλαβες :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply

@usmeds

Όπως ξεκαθάρισα μιλάω για τα παιδιά που πραγματικά έχουν πρόβλημα. Και όχι γι αυτούς που χρησομοποιούν τις διατάξεις παράνομα. Ούτε εγώ έχω σε εκτίμηση τέτοιους ανθρώπους. Αλλά μη τους εξισώνουμε και τους καταδικάζουμε όλους.

Και αν προσέξεις, αναφέρθηκα στην δική μου ερώτηση σαν "ηλίθια", όχι στη δική σου.

Καλημέρα να ευχηθώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα πλάκα μπήκα στον πειρασμό να ψάξω λίγο τις λίστες..

Δέ ξέρω αν τα ονόματα που βρήκα λειτούργησαν νόμιμα, νομότυπα ή παράνομα, σκέφτομαι όμως πως ένας διορισμένος ή υπό διορισμό υπεράριθμος που είναι γραμμένος και στην κανονική λίστα, αν μη τι άλλο καθυστερεί τη διαδικασία των διορισμών των υπολοίπων κατα μερικούς μήνες.

ΝΕΥΡΟΧ/ΡΓΙΚΗ (Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ)

2 Αναμονή ΜΠΟΥΡΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ 21900 22-09-04 ΠΛΗΡΗΣ

Υπεράριθμοι

ΝΕΥΡΟΧ/ΡΓΙΚΗ (Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ)

Υπο Διορισμό ΜΠΟΥΡΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ 31736 14-11-06 ΠΛΗΡΗΣ

Συναδελφε malpractice , ο παραπάνω συνάδελφος και γνωστος μου είναι καθόλα νομιμος. Υπάρχουν νόμοι που σου επιτρέπουν να ξεκινήσεις ως υπεράριθμος χωρίς αναμονή υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

x-x, ο φίλος σου μπορεί όντως να ήταν καλά και μετά να αρρώστησε και να μπήκε σε λίστα για υπεράριθμους. Γιατί όμως δε σβήστηκε από την πρώτη λίστα και καθυστερεί τους από κάτω του? Εκτός αν έπαθε alzheimer και ξέχασε…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εστιάζετε στο πρόβλημα. αλλά σας ενοχλούν όλα.Ο ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΝΟΣ!!!!! Το γεγονός ότι ξεκινάει την ειδικότητα με λιγότερη αναμονή, δεν σημαινει ότι του χαρίζεται κάτι, και ότι για αυτό θα έπρεπε να ντρέπεται και να σκύβει το κεφάλι (όπως το θέτεις). Και μιλάω για αυτούς που έχουν πραγματικά πρόβλήμα.

Στις παθολογικές ειδικότητες ίσως να μην δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα οι υπεράριθμοι... Άν ο άλλος έχει εδιαφέρον περιστατικό πας κ εσυ κ τον ακροάζεσαι, ψηλαφάς κλπ κλπ...

Στις χειρουργικές ειδικότητες όμως δεν γίνεται να μαζευτούν 500 ειδικευόμενοι... Είναι γνωστό ότι δεν αφήνουν στα ελληνικά νοσοκομεία ουτε ράμμα να περάσεις αν δεν έχεις το "άστρο" (λέγε με πατέρα διευθυντή κλπ)..

Οπότε αν το ένα ράμμα που δίνουν να περάσεις αντί 3 ειδικευόμενοι το περιμένουν 6, δημιουργείται θέμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην την ψαχνεις ρε κανταβερ

εδω η ελλαδα εχει γεμισει ορφανους και απορους αποφοιτους ιατρικων ...

και οι οποιοι μαλιστα δεν επιβαρυνουν το συστημα ...

ακου τα τα παιδια , δικιο εχουν ...

εγω ενα θα πω , και δεν θα το συνεχισω σ αυτο το θεμα - παρωδια

εχω οικογενειακο φιλο , που ο γιος του ειχε ca ορχεων

υπεβληθη σε επεμβαση

δοξα τω θεω , τωρα ειναι καλα

τοτε σπουδαζε ιταλια οικονομικα

δεν εκανε αιτηση για μεταγραφη , γιατι δεν ηθελε ουτε αυτος , ουτε το παιδι του ,

να φαινεται τετοιο χαρτι με το ιστορικο του , και να ειναι ορατο στον καθε "περιεργο"

το παιδι εχασε 2 χρονια απο τις σπουδες του , για να ειναι ελλαδα , και να κανει την ολη αγωγη ...

ο μονος που το ηξερε ηταν ο καθηγητης του στην ιταλια

και μετα πηγε εκει και ολοκληρωσε τις σπουδες του

βλεπετε πως αντιμετωπιζουν καποιοι πραγματικα "αρρωστοι" το ολο σκηνικο ?

και δω ακουμε για αρρωστους ,

που αντι ο προσωπικος τους γολγοθας να τους εχει απορροφησει ,

εχουν και την κουτοπονηρια ετοιμη , και διπλο-εγγραφονται σε λιστες κτλ ...

ρε ας ειμαστε λιγακι σοβαροι λεω γω ...

ευχομαι οι πραγματικα "αρρωστοι" να καταφερουν να το ξεπερασουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πχ. αν έχεις δερματομυοσίτιδα (όπως μια συμφοιτήτριά μου) κι ο νόμος σου επιτρέπει να αρχίσεις άμεσα ειδικότητα ως υπεράριθμος, δεν θα το έκανες?

Ποιός νόμος το λέει αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δεν ήξερα πού να το βάλω και το έβαλα εδώ λοιπόν!

Ένας γνωστός διακόπτοντας την ειδικότητα της ιατρικής βιοπαθολογίας και έχοντας κάνει 1 χρόνο παθολογία έβαλε τα χαρτιά του για νευρολογία αναγνωρίζοντας την εκπαίδευση του στην παθολογία στα πλαίσια της ενιαίας τοποθέτησης του στην μικροβιολογία, δλδ τα έβαλε τα χαρτιά του στις λίστες αναμονής για ψυχιατρική κτλ. Ελπίζω να καταλάβατε τι λέω(βαριέμαι να το επαναδιατυπώσω)!

Τι ισχύει τελικά με την παθολογία στις ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση; Αναγνωρίζεται; Αυτό που ισχύει στην πυρηνική ιατρική(όπως αναγράφεται στο site του παν. Θεσσαλονίκης) δεν ισχύει και για τις άλλες ειδικότητες που στα πλαίσια της ενιαίας τοποθέτησης τους έχουν και παθολογία;

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ήξερα πού να το βάλω και το έβαλα εδώ λοιπόν!

Ένας γνωστός διακόπτοντας την ειδικότητα της ιατρικής βιοπαθολογίας και έχοντας κάνει 1 χρόνο παθολογία έβαλε τα χαρτιά του για νευρολογία αναγνωρίζοντας την εκπαίδευση του στην παθολογία στα πλαίσια της ενιαίας τοποθέτησης του στην μικροβιολογία, δλδ τα έβαλε τα χαρτιά του στις λίστες αναμονής για ψυχιατρική κτλ. Ελπίζω να καταλάβατε τι λέω(βαριέμαι να το επαναδιατυπώσω)!

Τι ισχύει τελικά με την παθολογία στις ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση; Αναγνωρίζεται; Αυτό που ισχύει στην πυρηνική ιατρική(όπως αναγράφεται στο site του παν. Θεσσαλονίκης) δεν ισχύει και για τις άλλες ειδικότητες που στα πλαίσια της ενιαίας τοποθέτησης τους έχουν και παθολογία;

:rolleyes:

Για αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή μ΄αυτά και μ΄αυτά το κακό είχε παραγίνει με τους δήθεν βιοπαθολόγους που έκαναν τον χρόνο παθολογίας (πολύ βολικά) στην έναρξη και μετά την έκαναν με ελαφριά, οι διευθυντές δεν τους άφηναν να ξεκινούν από παθολογία αλλά τους έβαζαν να την αφήνουν προς το τέλος. Όχι όλους φυσικά emcolgate

Απ΄όσο γνωρίζω υπάρχει κάποια διαδικασία για να αναγνωριστεί τελικά αυτός ο χρόνος. Αλλά δεν άκουσα να μην το κατάφερε ποτέ κανένας τελικά ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ'όσο γνωρίζω (γιατί σκέφτηκα να το κάνω κι εγώ)

πλέον δεν εξαρτάται από τον εκάστοτε διευθυντή

αλλά πρόκειται για εντολή του υπουργείου

το ίδιο ισχύει και για την Πνευμονολογία

(για την Πυρηνική Ιατρική ίσχυε ανέκαθεν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ'όσο γνωρίζω (γιατί σκέφτηκα να το κάνω κι εγώ)

πλέον δεν εξαρτάται από τον εκάστοτε διευθυντή

αλλά πρόκειται για εντολή του υπουργείου

το ίδιο ισχύει και για την Πνευμονολογία

(για την Πυρηνική Ιατρική ίσχυε ανέκαθεν)

ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΕΣ; ΕΙΝΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ! ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΤΥΠΗ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΣΗΜΟ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΕΚ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ! ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ, ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΑΡΑ ΜΠΑΖΕΙ

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΩ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ! ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΒΕΒΑΙΩΣ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το γνωρίζω με τη μορφή κάποιου ΦΕΚ

πέρυσι τον Απρίλιο πήρα τηλέφωνα σε τρία νοσοκομεία της Πελοποννήσου (Σπάρτη, Κόρινθο και Καλαμάτα)

και αφού βρήκα πως η αναμονή για ιατρική βιοπαθολογία(Μικροβιολογία) με βόλευε

πήρα τους διευθυντές των αντίστοιχων τμημάτων και μου είπαν πως έχουν εντολή το κομμάτι

της Παθολογίας να γίνεται στο νοσοκομείο όπου θα γίνεται το πλήρες κομμάτι

Δε ρώτησα αν αυτή η εντολή ήταν νόμος ή απλή πρόταση από το υπουργείο

Αυτό που αναφέρεις ίσχυε μέχρι πέρσι Φεβρουάριο ή Ιανουάριο

Ειδικά για συγκεκριμένο νοσοκομείο από αυτά που αναφέρω

είπαν σε γνωστή μου (της οποίας πολύ καλά κάναν κατ'εμέ και της αναγνωρίσαν 1 χρόνο Παθολογία

αν και είχε κάνει 6 κ 6 μήνες) ότι ήταν από τους τελευταίους τυχερούς (αυτά πέρυσι το Μάρτιο)

Για πνευμονολογία πήρα τηλέφωνο στο νοσοκομείο Άρτας ή Αγρινίου (δε θυμάμαι ειλικρινά)

και μου είπαν ό,τι δεν αναγνωρίζουν κομμάτι Παθολογίας

(υποθέτω πως δεν είχαν και κανένα λόγο άλλωστε αφού ο τυχερός συνάδελφος μάλλον εφημερίες Παθολογικού τομέα θα έκανε)

και κάπου εκεί σταμάτησα και το ψάξιμο

Αν τυχόν βρεις καμμιά άλλη άκρη θα ήθελα να με ενημερώσεις (όλους αν γίνεται)

Εννοείται πως σε κάθε περίπτωση δε χάνεις τίποτα με το να πάρεις τηλέφωνα

ίσα ίσα να κερδίσεις έχεις

πάντως έχε υπόψη πως αν κάνεις πχ 1 χρόνο Ιατρική Βιοπαθολογία για να αναγνωρίσεις

6 μήνες Παθολογίας, αν αλλάξεις ειδικότητα οι 6 επιπλέον μήνες που έκανες Μικροβιολογία δε θα σου ξαναπληρωθούν

δλδ στο τελευταίο κομμάτι της ειδικότητάς σου, τους τελευταίους 6 μήνες δε θα τους πληρωθείς (άμισθος , μόνο εφημερίες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ρώτησα αν αυτή η εντολή ήταν νόμος ή απλή πρόταση από το υπουργείο

Αυτό που αναφέρεις ίσχυε μέχρι πέρσι Φεβρουάριο ή Ιανουάριο

Ειδικά για συγκεκριμένο νοσοκομείο από αυτά που αναφέρω

είπαν σε γνωστή μου (της οποίας πολύ καλά κάναν κατ'εμέ και της αναγνωρίσαν 1 χρόνο Παθολογία

αν και είχε κάνει 6 κ 6 μήνες) ότι ήταν από τους τελευταίους τυχερούς (αυτά πέρυσι το Μάρτιο)

Για πνευμονολογία πήρα τηλέφωνο στο νοσοκομείο Άρτας ή Αγρινίου (δε θυμάμαι ειλικρινά)

και μου είπαν ό,τι δεν αναγνωρίζουν κομμάτι Παθολογίας

(υποθέτω πως δεν είχαν και κανένα λόγο άλλωστε αφού ο τυχερός συνάδελφος μάλλον εφημερίες Παθολογικού τομέα θα έκανε)

και κάπου εκεί σταμάτησα και το ψάξιμο

πάντως έχε υπόψη πως αν κάνεις πχ 1 χρόνο Ιατρική Βιοπαθολογία για να αναγνωρίσεις

6 μήνες Παθολογίας, αν αλλάξεις ειδικότητα οι 6 επιπλέον μήνες που έκανες Μικροβιολογία δε θα σου ξαναπληρωθούν

δλδ στο τελευταίο κομμάτι της ειδικότητάς σου, τους τελευταίους 6 μήνες δε θα τους πληρωθείς (άμισθος , μόνο εφημερίες)

Το τελευταίο που γράφεις είναι σωστότατο δλδ τον παραπάνω χρόνο εκπαίδευσης που έκανε κάποιος σε ειδικότητα που παραιτήθηκε δεν τον πληρώνεται μετά τον διορισμό στην νέα.

Τώρα αν εννοείς ότι ξύπνησαν οι διευθυντές των εργαστηρίων και δεν δίνουν την παθολογία μπροστά και ειδικά στα μικρά νοσοκομεία όπως αυτά στα οποία ρώτησες είναι άλλο θέμα και εντελώς διάφορο με το αν κάποιος με οποιοδήποτε τρόπο( βύσμα διευθυντή εργαστηρίου κτλ) πάρει την παθολογία στα πλαίσια της ενιαίας τοποθέτησης και την παρουσιάσει για συνέχιση άλλης ειδικότητας. Με λίγα λόγια αυτό που μου έχει δοθεί να καταλάβω είναι ότι δεν σε αφήνουν οι διευθυντές και όχι ότι δεν στο αναγνωρίζει το υπουργείο αν με κάποιο τρόπο το καταφέρεις(παράδοξο ε;). Όσο αφορά την πνευμονολογία που γράφεις δεν κατάλαβα γιατί πήρες το νοσοκομείο. Το νοσοκομείο έτσι και αλλιώς δεν αποφασίζει περί αναγνωρίσεων. Στο κάτω κάτω με την νομαρχεία έχεις να κάνεις που καταθέτεις την αίτηση και τελεολογικά με το υπουργείο που εγκρίνει τον διορισμό! Εξηγησε λίγο με λεπτομέρειες αυτό που έκανε η φίλη σου μπάς και βγάλουμε κανα συμπέρασμα.

Όποιος πραγματικά γνωρίζει ας γράψει επί του θέματος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.