Jump to content

ΚΟΜΠΙΝΕΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

Τώρα αν θεωρούμε ότι αυτοί -οι οποίοι είναι και λίγοι- καθυστερούν την ειδικότητα των υπολοίπων παρά το ότι είναι νόμιμοι, τι να πούμε και για τους Δικατσάδες οι οποίοι πλεον παίρνουν την αναγνώριση πιο εύκολα και από τις εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης.

Φοβερό επιχείρημα. Πως δεν θυμήθηκες και όσους πήραν μετεγγραφή να το δυναμώσεις ακόμη περισσότερο;

Με αυτή τη λογική να συνεχίσετε κάποιοι και είναι απόλυτα σίγουρο πως θα λυθούν όλα σας/μας τα προβλήματα. Το καλό είναι πως αρχίζουν να συνειδητοποιούν ορισμένοι πως η καραμέλα είναι πρόσχημα και έχει αποπροσανατολιστικούς σκοπούς. Το ότι είναι για εσωτερική κατανάλωση είναι δεδομένο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply
Συναδελφε malpractice , ο παραπάνω συνάδελφος και γνωστος μου είναι καθόλα νομιμος. Υπάρχουν νόμοι που σου επιτρέπουν να ξεκινήσεις ως υπεράριθμος χωρίς αναμονή υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Το αναφέρω για αποφυγή κάθε παρεξήγησης και επισημαίνω ότι καμμιά φορά "μαζί με τα ξερά μπορεί να καούν και τα χλωρά". Καλό είναι πριν πετάμε ονόματα και εκθέτουμε καταστάσεις να το ψάχνουμε λίγο. Τώρα αν θεωρούμε ότι αυτοί -οι οποίοι είναι και λίγοι- καθυστερούν την ειδικότητα των υπολοίπων παρά το ότι είναι νόμιμοι, τι να πούμε και για τους Δικατσάδες οι οποίοι πλεον παίρνουν την αναγνώριση πιο εύκολα και από τις εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης.

Εχμ...

Από όσο ξέρω και οι δικατσάδες νόμιμα πήραν το δίπλωμα οδήγ... εε.... την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. :rolleyes:

Το πρόβλημα με την κατάντια γιατρών στην Ελλάδα δυστυχώς δεν είναι οι παρανομίες.

Είναι πως λείπει η αξιοκρατία με αποτέλεσμα διάφοροι να μπορούν, νομότυπα, να κάνουν ότι θέλουνε.

Τα παιδιά αυτά προσωπικά δεν τα ξέρω.

Ως υπεράριθμοι την δουλειά τους κάνουν όπως την κάνουν και οι δικατσάδες.

Νόμιμα και με διαφάνεια, υπό την αιγίδα του Ελληνικού κράτους... :P

Η κοινή λογική όμως λέει πως κάτι δεν πάει καλά όταν αναγκάζονται όλοι οι άλλοι να περιμένουν στις λίστες και μπορούν ορισμένοι να τις αποφύγουν ως υπεράριθμοι (χωρίς μάλιστα αυτό να εξαρτάται από το πόσο καλοί γιατροί είναι).

Τα κριτήρια τα ξέρουμε. Οι ίδιες ψευδοκοινωνικές αρλούμπες που ισχύουν και για τις μεταγραφές στα πανεπιστήμια, τις αναβολές στον στρατό κοκ. Το ένα παραθυράκι μετά το άλλο.

Βέβαια δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που οι νόμοι της Ελλάδας αντιβαίνουν την κοινή λογική... emno

Το να εκθέτουν κάποιοι τα παράλογα και όσους ευνοούνται από αυτά είναι ίσως ο μόνος μηχανισμός αμύνης που διαθέτουν απέναντι στον παραλογισμό της Ελληνικής πραγματικότητας.

Δεν πειράζει να μάθουν όλοι ποιοι ευνοούνται από αυτόν τον παραλογισμό.

Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλοί ικανότεροι από τον φίλο σου τον Φώτη που σαπίζουν στην αναμονή όσο αυτός κάνει (νόμιμα) την ειδικότητα του... Ας μάθουν λοιπόν ποιος είναι... :rolleyes:

Και για να σου το πω πιο απλά:

Τι πάει να πει υπεράριθμος; Οι άλλοι μαλ@@ες είναι; :P

-----------

ΥΓ. Αλήθεια δεν μας είπες κάτω από ποια (νόμιμη) κατηγορία υπεράριθμων υπάγεται ο φίλος σου; Μόνο να χαρείς μην μου πεις «προβλήματα υγείας»...

(Θέλεις, ως κράτος, να βοηθήσεις κάποιον άρρωστο; Δώστου καλή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και μια σωστή δουλειά που να του παρέχει ένα σταθερό εισόδημα και μην τον ταλαιπωρείς με ιατρικίλια και ειδικότητες...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλεις, ως κράτος, να βοηθήσεις κάποιον άρρωστο; Δώστου καλή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και μια σωστή δουλειά που να του παρέχει ένα σταθερό εισόδημα και μην τον ταλαιπωρείς με ιατρικίλια και ειδικότητες...)

Βάζεις στοίχημα ότι αν έβγαινε ένας νόμος που να διόριζε πχ στο υπουργείο υγείας σαν απλούς υπαλλήλους όσους συναδέρφους έχουν σοβαρό πρόβλημα υγείας (αντί να τους γράφει υπεράριθμους), τότε ξαφνικά θα αρρώσταιναν κι άλλοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα πλάκα μπήκα στον πειρασμό να ψάξω λίγο τις λίστες..

Δέ ξέρω αν τα ονόματα που βρήκα λειτούργησαν νόμιμα, νομότυπα ή παράνομα, σκέφτομαι όμως πως ένας διορισμένος ή υπό διορισμό υπεράριθμος που είναι γραμμένος και στην κανονική λίστα, αν μη τι άλλο καθυστερεί τη διαδικασία των διορισμών των υπολοίπων κατα μερικούς μήνες.

ΝΕΥΡΟΧ/ΡΓΙΚΗ (Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ)

2 Αναμονή ΜΠΟΥΡΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ 21900 22-09-04 ΠΛΗΡΗΣ

Υπεράριθμοι

ΝΕΥΡΟΧ/ΡΓΙΚΗ (Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ)

Υπο Διορισμό ΜΠΟΥΡΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ 31736 14-11-06 ΠΛΗΡΗΣ

Συναδελφε malpractice , ο παραπάνω συνάδελφος και γνωστος μου είναι καθόλα νομιμος. Υπάρχουν νόμοι που σου επιτρέπουν να ξεκινήσεις ως υπεράριθμος χωρίς αναμονή υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Το αναφέρω για αποφυγή κάθε παρεξήγησης και επισημαίνω ότι καμμιά φορά "μαζί με τα ξερά μπορεί να καούν και τα χλωρά". Καλό είναι πριν πετάμε ονόματα και εκθέτουμε καταστάσεις να το ψάχνουμε λίγο. Τώρα αν θεωρούμε ότι αυτοί -οι οποίοι είναι και λίγοι- καθυστερούν την ειδικότητα των υπολοίπων παρά το ότι είναι νόμιμοι, τι να πούμε και για τους Δικατσάδες οι οποίοι πλεον παίρνουν την αναγνώριση πιο εύκολα και από τις εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης.

As a society we have a very serious problem....

This gentelman will start specialty training sooner than others based not on merit, but on some weird law, that was most probably intoduced by a bastard polititian who wanted to help his niece/ nephew/ son /daughter etc...

And we are ready to accept it because it is a law!

We are ready to accept anything that does not involve hard work ans assessment. Take alook at the universities and you will understand.

In U.K. there is a phrase: Name and shame.

In a country like Greece that there is no rule of law, this is our only option.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχμ...

Από όσο ξέρω και οι δικατσάδες νόμιμα πήραν το δίπλωμα οδήγ... εε.... την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. :rolleyes:

Το πρόβλημα με την κατάντια γιατρών στην Ελλάδα δυστυχώς δεν είναι οι παρανομίες.

Είναι πως λείπει η αξιοκρατία με αποτέλεσμα διάφοροι να μπορούν, νομότυπα, να κάνουν ότι θέλουνε.

Τα παιδιά αυτά προσωπικά δεν τα ξέρω.

Ως υπεράριθμοι την δουλειά τους κάνουν όπως την κάνουν και οι δικατσάδες.

Νόμιμα και με διαφάνεια, υπό την αιγίδα του Ελληνικού κράτους... :P

Η κοινή λογική όμως λέει πως κάτι δεν πάει καλά όταν αναγκάζονται όλοι οι άλλοι να περιμένουν στις λίστες και μπορούν ορισμένοι να τις αποφύγουν ως υπεράριθμοι (χωρίς μάλιστα αυτό να εξαρτάται από το πόσο καλοί γιατροί είναι).

Τα κριτήρια τα ξέρουμε. Οι ίδιες ψευδοκοινωνικές αρλούμπες που ισχύουν και για τις μεταγραφές στα πανεπιστήμια, τις αναβολές στον στρατό κοκ. Το ένα παραθυράκι μετά το άλλο.

Βέβαια δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που οι νόμοι της Ελλάδας αντιβαίνουν την κοινή λογική... emno

Το να εκθέτουν κάποιοι τα παράλογα και όσους ευνοούνται από αυτά είναι ίσως ο μόνος μηχανισμός αμύνης που διαθέτουν απέναντι στον παραλογισμό της Ελληνικής πραγματικότητας.

Δεν πειράζει να μάθουν όλοι ποιοι ευνοούνται από αυτόν τον παραλογισμό.

Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλοί ικανότεροι από τον φίλο σου τον Φώτη που σαπίζουν στην αναμονή όσο αυτός κάνει (νόμιμα) την ειδικότητα του... Ας μάθουν λοιπόν ποιος είναι... :rolleyes:

Και για να σου το πω πιο απλά:

Τι πάει να πει υπεράριθμος; Οι άλλοι μαλ@@ες είναι; :P

-----------

ΥΓ. Αλήθεια δεν μας είπες κάτω από ποια (νόμιμη) κατηγορία υπεράριθμων υπάγεται ο φίλος σου; Μόνο να χαρείς μην μου πεις «προβλήματα υγείας»...

(Θέλεις, ως κράτος, να βοηθήσεις κάποιον άρρωστο; Δώστου καλή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και μια σωστή δουλειά που να του παρέχει ένα σταθερό εισόδημα και μην τον ταλαιπωρείς με ιατρικίλια και ειδικότητες...)

Φίλε μου εγώ δεν ανέλυσα την παράλογη λογική του νομοθετικού συστήματος απλά αναφέρω την άδικη έκθεση ενός ονόματος το οποίο διαβεβαιώ ότι είναι καθόλα νόμιμο. Έστω και αν αυτό είναι με ένα νομοθετικό σύστημα που δεν μας αρέσει. Προφανώς και έγω είμαι ένας από τους ταλαιπωρημένους του συστήματος που βλέπουν τα χρόνια να περνούν στο περίμενε. Βλέπω να ξεκινάνε άλλοι πριν από εμένα που τελείωσαν αρκετά μετα από εμενα για διάφορους λογούς και αιτίες και σίγουρα είναι κάτι που δεν μου αρέσει όπως δεν αρέσει σε κανένα μας. Αλλά όπως θα έκανα και εγώ και εσύ και ο καθένας αν είχαμε αυτή την νόμιμη δυνατότητα θα την εκμεταλλευόμουν ευχαρίστως. Και μη μου πεις πως θα έδειχνες χαρακτήρα και θα περίμενες στην ουρά! Δεν διαφωνω καθόλου μαζί σου για το χάλι του νομικού συστήματος και του γενικότερου συστήματος της Ελλάδος, άλλα δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αυτά τα 10-20-30 άτομα που έχουν διοριστεί με αυτόν τον τρόπο, έστω και για λόγους υγείας. Το σύστημα μπάζει από παντού και υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες τρύπες που πρέπει να κλείσουν πρώτες για να γίνει δουλειά. Απλά έχουμε καταντήσει ,κατα τη δικιά μου άποψη, να μας φταίνε όλοι και όλα. Και τελικά μάλλον μας έχουν αφησει να τρωγόμαστε μεταξύ μας, γιατί από τους πραγματικά υπέυθυνους της όλης κατάστασης δεν βλέπω να γινετε τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα πλάκα μπήκα στον πειρασμό να ψάξω λίγο τις λίστες..

Δέ ξέρω αν τα ονόματα που βρήκα λειτούργησαν νόμιμα, νομότυπα ή παράνομα, σκέφτομαι όμως πως ένας διορισμένος ή υπό διορισμό υπεράριθμος που είναι γραμμένος και στην κανονική λίστα, αν μη τι άλλο καθυστερεί τη διαδικασία των διορισμών των υπολοίπων κατα μερικούς μήνες.

ΝΕΥΡΟΧ/ΡΓΙΚΗ (Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ)

2 Αναμονή ΜΠΟΥΡΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ 21900 22-09-04 ΠΛΗΡΗΣ

Υπεράριθμοι

ΝΕΥΡΟΧ/ΡΓΙΚΗ (Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ)

Υπο Διορισμό ΜΠΟΥΡΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ 31736 14-11-06 ΠΛΗΡΗΣ

δηλαδή τι εννοούμε νόμιμος είναι?

Συναδελφε malpractice , ο παραπάνω συνάδελφος και γνωστος μου είναι καθόλα νομιμος. Υπάρχουν νόμοι που σου επιτρέπουν να ξεκινήσεις ως υπεράριθμος χωρίς αναμονή υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Το αναφέρω για αποφυγή κάθε παρεξήγησης και επισημαίνω ότι καμμιά φορά "μαζί με τα ξερά μπορεί να καούν και τα χλωρά". Καλό είναι πριν πετάμε ονόματα και εκθέτουμε καταστάσεις να το ψάχνουμε λίγο. Τώρα αν θεωρούμε ότι αυτοί -οι οποίοι είναι και λίγοι- καθυστερούν την ειδικότητα των υπολοίπων παρά το ότι είναι νόμιμοι, τι να πούμε και για τους Δικατσάδες οι οποίοι πλεον παίρνουν την αναγνώριση πιο εύκολα και από τις εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης.

τι εννοούμε νόμιμος είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο κάτω κάτω οι υπεράριθμοι δεν τρώνε και τη θέαση κανενός, αυξάνεται μάλιστα και ο αριθμός των ειδικυομένων και βγαίνει το πρόγραμμα πιο εύκολα( με μοναδική εξαίρεση ίσως σε κάποιες χειρουργικές ειδικότητητες διότι αυτή η αύξηση ισοδυναμεί με μείωση των ωρων που θα μπορούσε να γράψει σε χειρουργεία κάποιος άλλλος ειδικευόμενος λόγω συνωστισμού)...

Και για να έρθουμε και στην ετυμολογία της λέξης "κομπίνα"

δεν είναι τίποτα άλλο από το συνδυασμό

την εύρεση δηλαδή της κατάλληλης οδού προκειμένου να κατορθώσεις τον τελικό στόχο.

Αν αυτός μάλιστα είναι καλυμένος με το μανδύα της νομιμότητας

και δεν αφορά κατάφορη καταπάτηση των δικαιωμάτων των υπολοίπων

καλώς έχει!

Και στο κάτω κάτω...αν θέλει κάποιος να εκδηλώσει ΧΝΑ ή να αρχίσει τις αιμοκαθάρσεις προκειμένου να γράψει πιο γρήγορα ειδικότητα

...είναι άξιος της τύχης του, διότι δεν είναι σίγουρα κάτι το αξιοζήλευτο!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<BR>Στο κάτω κάτω οι υπεράριθμοι δεν τρώνε και τη θέαση κανενός, αυξάνεται μάλιστα και ο αριθμός των ειδικυομένων και βγαίνει το πρόγραμμα πιο εύκολα( με μοναδική εξαίρεση ίσως σε κάποιες χειρουργικές ειδικότητητες διότι αυτή η αύξηση ισοδυναμεί με μείωση των ωρων που θα μπορούσε να γράψει σε χειρουργεία κάποιος άλλλος ειδικευόμενος λόγω συνωστισμού)...<BR><BR>Και για να έρθουμε και στην ετυμολογία της λέξης "κομπίνα"<BR>δεν είναι τίποτα άλλο από το συνδυασμό<BR>την εύρεση δηλαδή της κατάλληλης οδού προκειμένου να κατορθώσεις τον τελικό στόχο.<BR>Αν αυτός μάλιστα είναι καλυμένος με το μανδύα της νομιμότητας<BR>και δεν αφορά κατάφορη καταπάτηση των δικαιωμάτων των υπολοίπων<BR>καλώς έχει!<BR><BR>Και στο κάτω κάτω...αν θέλει κάποιος να εκδηλώσει ΧΝΑ ή να αρχίσει τις αιμοκαθάρσεις προκειμένου να γράψει πιο γρήγορα ειδικότητα<BR>...είναι άξιος της τύχης του, διότι δεν είναι σίγουρα κάτι το αξιοζήλευτο!!!!!<BR>
<BR><BR>

Χάλια δε συμφωνώ καθόλου!Οι υπεράριθμοι ζημιώνουν γιατί το θέμα δεν είναι μόνο η μη κατάληψη της θέσης.Είναι και η ποιότητα της εκπαίδευσης.Η ειδικότητα δεν είναι μια απλή δουλειά.Αν μαζευτούν 10 υπεράριθμοι κι εσύ τελικά εκεί που χειρουργούσες ελάχιστα τώρα δε χειρουργείς καθόλου,τι σόι χειρουργός θα γίνεις?( Όχι εσύ.)

Επιπλέον,επειδή το τόπικ εγώ το δημιούργησα,αυτό ακριβώς εννοούσα με τον όρο "κομπίνα".όχι παράνομες,αλλά κυρίως νομιμοφανείς καταστάσεις που όμως είναι κατάπτυστες ως ακολουθούμενη πρακτική γαι να φτάσεις στο στόχο.

Το να υπάρχουν υπεράριθμοι (δεν το γενικεύω για όλους) είναι μια απαράδεκτη πρακτική και με ενοχλεί όχι επειδή αυτοί κατάφεραν αυτό που εγώ θα κάνω σε 5 χρόνια, αλλά επειδή γενικά σε αυτή τη χώρα ακολουθείται από πολλούς η εύκολη οδός ενώ άλλοι φτύνουν αίμα.

Δεν είναι αξιοζήλευτοι έχεις δίκιο!Φαντάσου τώρα να πηγαίνει κάποιος ως υπεράριθμος για ειδικότητα ξαφνικά ενώ είναι μια χαρά!Φυσικά δε θα τολμήσει να το πει σε γνωστούς και φίλους,αλλά σίγουρα τίποτα δε μένει κρυφό!Κι όλοι οι φίλοι του να τον κοροϊδεύουν!Τρελή φάση!

Εγώ πάντως αν μου έδιναν τη θέση τώρα δε θα πήγαινα και το λέω ειλικρινά!Εντελώς αναξιοπρεπές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν επηρεάζουν ουσιαστικά την ποιότητα της εκπαίδευσης.

Οι υπεράριθμοι που μπορεί συνολικά σε όλες τι ειδικότητες να έχει ένα νοσοκομείο, αποτελούν συγκεκριμένο ποσοστό του συνόλου των θέσεων των ειδικευομένων.

Και το ποσοστό δεν είναι μεγάλο, δε θυμάμαι πόσο ακριβώς είναι αλλά είναι κάτω από 5%.

Και σε αυτό πέρα από τους υπεράριθμους για λόγους υγείας (όπου μπορούν να παιχθούν κομπίνες) περιλαμβάνονται και οι στρατιωτικοί και οι ξένοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως αν μου έδιναν τη θέση τώρα δε θα πήγαινα και το λέω ειλικρινά!Εντελώς αναξιοπρεπές!

Εύγε!!(Αρκεί να το τηρούσες αυτό που λες) Εγώ δεν θα ένιωθα καθόλου βολικά σαν υπεράριθμος από μαϊμού ασθένεια.

Τα νοσοκομεία είναι σαν μεγάλες οικογένειες και καταλαβαίνετε τι θα πει αυτό(για κάποιον βέβαια που είναι εύθικτος)! Τελικά όλοι γνωρίζουμε κάποιον συμφοιτητή μας που τώρα κάνει ειδικότητα ως υπεράριθμος. Που λέτε συνάντησα και εγώ κάποιον γνωστό μου από το πανεπ. 4 χρόνια μετά την αποφοίτησα μου που ήταν ήδη στο μέσο του ειδικού μέρους "περιζήτητης" ειδικότητας. Μπήκα στον πειρασμό να τον ρωτήσω και η απάντηση του με εξέπληξε (όχι πλέον βέβαια) αφού δεν μου φάνηκε να έχει "κάτι¨(άλλωστε πόσα πράγματα μπορείς να αντιληφθείς με την απλή παρατήρηση;). Δεν τον ρώτησα περαιτέρω γιατί δεν ήθελα να φανώ "αδιάκριτος" η να τον φέρω σε δύσκολη θέση. Ακούστε αυτό τώρα ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ:1) λογικό είναι να υπάρχουν υπεράριθμοι αφού υπάρχουν νόμοι "κοινωνικής πρόνοιας" . Έχοντας υπόψη τον αριθμό τον ιατρών στις λίστες αναμονής στατιστικά κάποιοι θα παρουσιάσουν νοσήματα για τα οποία προβλέπεται ευνοϊκή μεταχείριση. Αλλά μήπως η επίπτωση(και κατ' επέκταση και ο επιπολασμός μια και δεν φαίνεται να είναι θανατηφόρα) των νοσημάτων αυτών είναι μεγαλύτερος μεταξύ των ιατρών σε αναμονή για ειδικότητα σε σχέση με τυχαιοποιημένο δείγμα διαστρωματωμένο για τα όρια ηλικίας ενδιαφέροντος;; Να μια καλή μελέτη που μπορεί να γίνει σχετικά ανέξοδα από κάποιον ορεξάτο όπου θα αποδείκνυε και επιστημονικά ότι μας δουλεύουν ψιλό γαζί!!

2) οι υπεράριθμοι γενικά και πιο ειδικά τα "λαμόγια" κάνουν ζημιά για πολλούς λόγους ίσως όχι και τόσο εμφανή εκ πρώτης όψεως αλλά αν αναλυθεί το φαινόμενο προκύπτουν α)κακή εκπαίδευση για όλους και ειδικά για τις ειδικότητες που έχουν επεμβατικό κομμάτι β) αυξάνεται ο αριθμός των ειδικών ιατρών. Αυτό είναι και το πιο σημαντικό σημείο. Σήμερα δεν υπάρχει έλεγχος του αριθμού των ειδικών ιατρών που απαιτούνται ανά ειδικότητα(όπως άλλωστε και ιατρών γενικά) και ο μόνος ηθμός στον μεγάλο αριθμό νέων ιατρών είναι οι θέσεις εκπαίδευσης που δίνει κάθε ειδικότητα! Ακόμα και οι εξετάσεις που τόσο όλοι μας θέλουμε δεν στοχεύουν στη λύση αυτού του προβλήματος δηλ τι θα γίνει με τους ειδικούς που βγαίνουν σωρηδόν. Οι υπεράριθμοι παρακάμπτοντας και αυτό μεγεθύνουν το ήδη μεγάλο πρόβλημα κορεσμού. γ) υπάρχει και το ηθικό μέρος του πράγματος. Οι άλλοι είναι μαλάκες που περιμένουν;

Ελπίζω να καταλάβατε συνάδελφοι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά όπως θα έκανα και εγώ και εσύ και ο καθένας αν είχαμε αυτή την νόμιμη δυνατότητα θα την εκμεταλλευόμουν ευχαρίστως. Και μη μου πεις πως θα έδειχνες χαρακτήρα και θα περίμενες στην ουρά!

Μην είσαι τόσο σίγουρος πως όλοι οι άλλοι θα έπρατταν το ίδιο απεγνωσμένα με εσένα... :rolleyes:

Ωραία.

Να βάλω τα οικογενειακά μέσα και κάτσω να το φάω το ρεζιλίκι του «υπεράριθμου» μπροστά σε φίλους και γνωστούς. Να λέει ο καθένας τον είδες αυτόν μας το έπαιζε τίμιος όσο ήταν φοιτητής και μόλις είδε τις αναμονές βρήκε το παραθυράκι του. Να υποχρεωθώ στον κάθε πολιτικάντη και να φιλήσω κατουρημένες ποδιές. Να κρύβομαι από τους συναδέλφους μου στην ειδικότητα για το πως έφτασα στην κλινική τους.

Και όλα αυτά γιατί; Για να κάνω ειδικότητα που, και με ποιες προοπτικές.

Ποια θα είναι η ποιότητα της εκπαίδευσης μου και τι μέλλον θα έχω ως ειδικευμένος;

Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω (και δεν πήρα) emno

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αποφύγει κανείς την ουρά, εξίσου νόμιμοι και πολύ πιο τίμιοι. Διάθεση για δουλειά να έχεις, λίγο μεράκι και αρκετή επιμονή και στο τέλος όλα γίνονται. Και τελικά τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και τους άλλους, χωρις να κουβαλάς την ρετσινιά της κομπίνας... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά όπως θα έκανα και εγώ και εσύ και ο καθένας αν είχαμε αυτή την νόμιμη δυνατότητα θα την εκμεταλλευόμουν ευχαρίστως. Και μη μου πεις πως θα έδειχνες χαρακτήρα και θα περίμενες στην ουρά!

Μην είσαι τόσο σίγουρος πως όλοι οι άλλοι θα έπρατταν το ίδιο απεγνωσμένα με εσένα... :rolleyes:

Ωραία.

Να βάλω τα οικογενειακά μέσα και κάτσω να το φάω το ρεζιλίκι του «υπεράριθμου» μπροστά σε φίλους και γνωστούς. Να λέει ο καθένας τον είδες αυτόν μας το έπαιζε τίμιος όσο ήταν φοιτητής και μόλις είδε τις αναμονές βρήκε το παραθυράκι του. Να υποχρεωθώ στον κάθε πολιτικάντη και να φιλήσω κατουρημένες ποδιές. Να κρύβομαι από τους συναδέλφους μου στην ειδικότητα για το πως έφτασα στην κλινική τους.

Και όλα αυτά γιατί; Για να κάνω ειδικότητα που, και με ποιες προοπτικές.

Ποια θα είναι η ποιότητα της εκπαίδευσης μου και τι μέλλον θα έχω ως ειδικευμένος;

Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω (και δεν πήρα) emno

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αποφύγει κανείς την ουρά, εξίσου νόμιμοι και πολύ πιο τίμιοι. Διάθεση για δουλειά να έχεις, λίγο μεράκι και αρκετή επιμονή και στο τέλος όλα γίνονται. Και τελικά τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και τους άλλους, χωρις να κουβαλάς την ρετσινιά της κομπίνας... :)

Τελικά υπάρχουν και τίμιοι και ευσυνειδητοι σε αυτη την φάρα που ο ένας βγάζει το μάτι του άλλου όπου και όταν μπορεί... ΜΠΡΑΒΟ!!!!! Εσένα σε παίρνουν αλλά εσύ λες ΟΧΙ, για να μην γίνεις και ρεζίλι βέβαια. Γιατί είναι ρεζιλίκι να σε πάρουν υπεράριθμο , να δημιουργήσουν μια επιπλέον θέση δηλαδη για όσο κάτσεις εσύ, όπως επίσης θα δημιουργήσεις τεράστιο πρόβλημα στην εκπαίδευση των υπολοίπων γιατι εσύ θα κάτσεις πάνω στο κεφάλι τους και θα τούς κλείνεις τα μάτια. Ρε δεν ασχολούμαστε με τίποτα πιο σοβαρό λέω εγω από το να ασχολούμαστε αν πήραν εναν παράπάνω ειδικευόμενο σε μία στις δέκα κλινικές? Καλώς να βγάλουμε στη φόρα αυτούς που με πραγματική κομπίνα μπήκαν κάπως στην ειδικότητα αλλά όχι αυτούς που χρησιμοποιούν το υπάρχον νομικό πλαίσιο με πραγματικούς λόγους. Η κατάσταση έχει μπουκώσει από τους Δικατσαδες και από κάτι τύπους που πήραν πτυχίο το '94 και την αναγνώριση του Δικατσα φέτος!!!!! Η εκπαίδευση σου στα Νοσοκομεία εξαρτάται καθαρά από την κλινική, τους επιμελητές, και τον διευθυντή και όχι από το αν αντί για 8 ειδικευόμενους η κλινική απέκτησε 9. Και στην τελική τελική η εκπαίδευσή μας εξαρτάται από εμάς τους ίδιους και από κανέναν άλλο. Και όταν θα πας λοιπόν να ξεκινήσεις ειδικότητα φρόντισε να μάθεις ποιοι είναι υπεράριθμοι στην κλινική σου να τους ρίξουμε στην πυρά γιατί θα παρακωλύουν την εκπαιδευσή σου και δεν θα γίνεις καλός γιατρός εξαιτίας αυτών. Όλα τα παραπάνω σου ρητορικά ερωτήματα είναι στη σφαίρα της φιλοσοφίας και πολύ απέχουν από την πραγματικότητα της κατάστασης και την αντιμετώπιση των πραγματικών προβλημάτων που μας έχουν οδηγήσει εδώ. Απλά πλέον δεν έχουμε με τι άλλο να ασχοληθούμε και χτενίζουμε τις τρίχες στις μασχάλες μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[ γ) υπάρχει και το ηθικό μέρος του πράγματος. Οι άλλοι είναι μαλάκες που περιμένουν;

Ελπίζω να καταλάβατε συνάδελφοι....

μεσα απο ενα πολυ καλο κειμενο , ξεχωριζω αυτες τις δυο φρασεις.....Ειναι υποκριτικο να ασχολουμαστε με το αν επηρεαζεται η ποιοτητα της εκπαιδευσης , οταν το ζητημα ειναι καθαρα ηθικο.Υποτιθεται οτι σε ενα ευνομουμενο κρατος , δεν υπαρχουν τετοιες παρατυπιες -παρανομιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι γεγονός ότι κάθε κλινική δε μπορεί να πάρει πάνω από έναν υπεράριθμο για κάθε κατηγορία (σρτατιωτικοί-λογοι υγείας, Δ.Υ. κτλ) και παράλληλα σε πολλές από τις περιζήτητες ειδικότητες σε καραμπινάτα νοσοκομεία υπάρχουν κι εκεί λίστες αναμονής για ειδικότητα των υπεραρίθμων.

Επομένως το ότι αυξάνεται ο αριθμός των ειδικευομενων με συνέπεια τη μείωση στη ποιότητα της εκπαίδευσης δεν είναι και ένα απόλυτα σωστό επιχείρημα.

Με άλλα λόγια από 8 θα γίνουν 10 οι ειδικευόμενοι...... (άλλωστε την παρεχόμενη εκπαίδευση συμφωνείτε όλοι ότι ο καθένας μπορεί να την εκμεταλλευθεί στο βαθμό που ο ίδιος θέλει)

Από την άλλη για τα "επιδημιολογικά" στοιχεία στα οποία αναφέρθηκε ο meteor αρκεί να σκεφτεί κανείς πόσοι συμφοιτητές είχαν εισαχθεί με ειδικές ρυθμίσεις στη σχολή λόγω υγείας. Τα ίδια αυτά άτομα δικαιούνται να δηλωθούν και ως υπεράριθμοι με τη λήψη του πτυχίου. Και ανάμεσα σε αυτά τα άτομα ήταν και κάποιοι που απλώς άτύχησαν και νόσησαν.....

Πάντως μια τραγική περίπτωση "κομπίνας" είναι τα άτομα που έφεραν διάκριση στην Ελλάδα για αθλητική επίδοση.


  1. Δε διάβασαν ποτέ για να περάσουν στην ιατρική

  • συνήθως τα μαθήματα τα περνούσαν λόγω ονόματος (ενώ σε εργαστήρια και κλινικές ήταν δικαιολογημένοι)


  • με σχετική νομοθεσία κατέλαβαν θέση σε δημόσια υπηρεσία ως ανταμοιβή για την επιτυχία τους

  • με το νόμο περί υπεραρίθμων μπορούν να διεκδικήσουν ειδικότητα....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά υπάρχουν και τίμιοι και ευσυνειδητοι σε αυτη την φάρα που ο ένας βγάζει το μάτι του άλλου όπου και όταν μπορεί... ΜΠΡΑΒΟ!!!!! Εσένα σε παίρνουν αλλά εσύ λες ΟΧΙ, για να μην γίνεις και ρεζίλι βέβαια. Γιατί είναι ρεζιλίκι να σε πάρουν υπεράριθμο , να δημιουργήσουν μια επιπλέον θέση δηλαδη για όσο κάτσεις εσύ, όπως επίσης θα δημιουργήσεις τεράστιο πρόβλημα στην εκπαίδευση των υπολοίπων γιατι εσύ θα κάτσεις πάνω στο κεφάλι τους και θα τούς κλείνεις τα μάτια. Ρε δεν ασχολούμαστε με τίποτα πιο σοβαρό λέω εγω από το να ασχολούμαστε αν πήραν εναν παράπάνω ειδικευόμενο σε μία στις δέκα κλινικές? Καλώς να βγάλουμε στη φόρα αυτούς που με πραγματική κομπίνα μπήκαν κάπως στην ειδικότητα αλλά όχι αυτούς που χρησιμοποιούν το υπάρχον νομικό πλαίσιο με πραγματικούς λόγους. Η κατάσταση έχει μπουκώσει από τους Δικατσαδες και από κάτι τύπους που πήραν πτυχίο το '94 και την αναγνώριση του Δικατσα φέτος!!!!! Η εκπαίδευση σου στα Νοσοκομεία εξαρτάται καθαρά από την κλινική, τους επιμελητές, και τον διευθυντή και όχι από το αν αντί για 8 ειδικευόμενους η κλινική απέκτησε 9. Και στην τελική τελική η εκπαίδευσή μας εξαρτάται από εμάς τους ίδιους και από κανέναν άλλο. Και όταν θα πας λοιπόν να ξεκινήσεις ειδικότητα φρόντισε να μάθεις ποιοι είναι υπεράριθμοι στην κλινική σου να τους ρίξουμε στην πυρά γιατί θα παρακωλύουν την εκπαιδευσή σου και δεν θα γίνεις καλός γιατρός εξαιτίας αυτών. Όλα τα παραπάνω σου ρητορικά ερωτήματα είναι στη σφαίρα της φιλοσοφίας και πολύ απέχουν από την πραγματικότητα της κατάστασης και την αντιμετώπιση των πραγματικών προβλημάτων που μας έχουν οδηγήσει εδώ. Απλά πλέον δεν έχουμε με τι άλλο να ασχοληθούμε και χτενίζουμε τις τρίχες στις μασχάλες μας....

Αν δεν σε νοιάζει που κάποιοι ειδικεύονται πριν από εσένα επειδή πχ. αποκτούν πραγματική αλλεργία στην φορμόλη ή επειδή έτυχαν να είναι ήδη διορισμένοι στο δημόσιο, τότε πάω πάσο.

Κάτσε εσύ να χτενίζεις κανένα άλλο τριχωτό μέρος του σώματος σου, όσο ο άλλος προχωράει την καριέρα του... :rolleyes:

Εγώ πάντως αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω, και ας μην με έχει θίξει προσωπικά.

Δηλαδή επειδή έχεις αλλεργία θα πρέπει να αρχίσεις αμέσως σε άλλη ειδικότητα με τριπλάσια αναμονή; Το λογικό είναι να δούνε πότε έκανες την δήλωση για την εργαστηριακή ειδικότητα και να βάλουν το όνομα σου στην λίστα της περιζήτητης με βάση αυτήν την ημερομηνία...

Το ίδιο και για τον διορισμένο στο δημόσιο. Γιατί να αρχίζει πριν από όλους τους άλλους; Αν έχει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα γιατί να μην τύχει ευνοϊκής μεταχείρισης;

Επαναλαμβάνω. Δεν το καταλαβαίνω. emno

Συμφωνούμε πως οι πτυχιούχοι από το εξωτερικό είναι μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί είναι περισσότεροι και μπαίνουν στις λίστες χωρίς ουσιαστικό έλεγχο, όπως άλλωστε μπαίνουν και οι εγχώριοι απόφοιτοι. Έχουν άλλωστε γραφτεί για το θέμα σελίδες επί σελίδων και αν θέλεις να προσθέσεις κάτι που δεν το ξέρουμε μπορείς να το κάνεις ελεύθερα στα αντίστοιχα topic. :P

Εδώ όμως μιλάμε για κομπίνες στην έναρξη της ειδικότητας. :)

Και κομπίνα είναι κάθε παράκαμψη της λίστας, νόμιμη ή μη, γιατί γίνεται κάτω από παράλογα και μη αξιοκρατικά κριτήρια.

Το να πεις, προσωπικά, όχι στην κομπίνα αυτή δεν είναι τόσο δύσκολο γιατί με λίγη προσπάθεια παραπάνω μπορείς τελικά να ειδικευτείς σε κάποιο κέντρο που προσφέρει καλύτερη εκπαίδευση χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε αυτήν την λογική του παραλόγου...

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από τους άλλους με βάση αυτές. Δεν βρίσκω τίποτα το παράλογο στο να δημοσιευτεί το όνομά κάποιου ως παράδειγμα υπεράριθμου.

(Εξ'άλλου ακόμα και τα ονόματα όσων πέτυχαν στις τελευταίες εξετάσεις οδήγησης είναι δημοσιευμένα στο διαδίκτυο... :rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ να ρωτήσω κάτι?Κι ας με αποπάρετε.

Ευαισθησία στα άτομα με προβλήματα υγείας,φαντάζομαι πως έχουμε όλοι.Αλλά ας μου εξηγήσει παρακαλώ κάποιος γιατί κάποιος με σοβαρό πρόβλημα υγείας θέλει να πάει στην ιατρική?Και γιατί αν είναι αληθινό το πρόβλημά του να θέλει να κάνει ειδικότητα?

Αν ήμουν υπουργός υγείας ή τέλος πάντων σε κάποιο πόστο όπου θα είχα αυτή τη δύναμη,θα απαγόρευα σε άτομα με πρόβλημα υγείας να έχουν πρόσβαση στην ιατρική.Κι εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ.Άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας όπως καρκίνος κλπ έχουν σχεδόν πάντα επηρεασμένο ψυχισμό.Αν διαβάζουν και για τις κακές προγνώσεις και όλα αυτά,θα αυτοκτονήσουν στο τέλος.Εδώ οι υγιείς και πάντα νομίζουμε πως από κάτι πάσχουμε και παθαίνουμε πανικό με την κακή εξέλιξη των νοσημάτων.Φανταστείτε να σου λέει ο άλλος έχω καρκίνο κι εσύ ως γιατρός να σκέφτεσαι σιγά εγώ είμαι νεότερος κι έχω σκλήρυνση κατά πλάκας!Γενικά δεν ξέρω αν δηλαδή είναι σε θέση να ασκήσουν ιατρική όχι ως προς το επίπεδο των γνώσεων αλλά σε ό,τι αφορά το χειρισμό του ασθενούς και την ψυχική υγεία.Και κακά τα ψέμματα χωρίς τη σωματική υγεία πώς θα ανταπεξέλθεις στις βαριές υποχρεώσεις ενός γιατρού,εφημερίες κτλ.Δε θα φθείρει περισσότερο την υγεία τους?Πχ μετά από πολύ κουραστικό πρόγραμμα δεν υπάρχει περίπτωση να επιδεινωθεί η υγεία τους?Ή πάντα θα τους γίνονται παραχωρήσεις και απαλλαγές οπότε αυτό καταλήγει σε βάρος της δημόσιας υγείας?

Για την περίπτωση της αλλεργίας θα πρέπει να προσκομίζεις βεβαίωση από πριν για το αν έχεις αλλεργία στη φορμόλη και μετά να σε δέχονται για παθαν πχ.

Θέλω αντίλογο κι ας μου την πείτε,θέλω τις απόψεις σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟ ΕΨΑΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΕΝΕΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΗΜΑΤΑ?? ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝ ΣΥΓΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΔΙΚΙΑ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ. ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΒΥΣΜΑ! ΕΜΕΝΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΥΔΡΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥΣ , ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νίκη εγώ όσο ήμουν σχολή γνώρισα 2 άτομα (βασικά πολλά αλλά θα σταθώ σε αυτά τα δύο....) που είχαν ξεκινήσει ιατρική, είχαν μπει λόγω υγείας άνευ εξετάσεων διότι αποτελούσε παιδικό τους όνειρο.

Κανένας δε μπορεί να απαγορέψει σε κάποιον επειδή και μόνο είναι άρρωστος να διεκδικήσει τις φιλοδοξίες του.

Για να μη μακρυγορώ και τα 2 αυτά παιδιά έχουν ήδη εγκαταλείψει αυτόν τον κόσμο, ο ένας πριν καλά καλά τελειώσει τη σχολή, ο άλλος λίγο πριν ξεκινήσει ειδικότητα...ναι...ως υπεράριθμος!

Οπότε...μην ανησυχείτε ότι κάποιος θα κάνει την "κομπίνα" και θα σας φάει τη θέση....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση προς τη Niki2206? Με αυτο το σκεπτικό, και ένας που κάνει ειδικότητα ή είναι ήδη γιατρός και αρρωστήσει, μήπως θα έπρεπε να μην τον αφήσουν να επιστρέψει στα καθήκοντά του? Αυτός δεν είναι άνθρωπός? Δεν θα έχει ψυχολογικά προβλήματα και δεν θα σκέφτεται έτσι όπως περιέγραψες πιο πάνω? Ή αυτό ισχύει μόνο για όσους πρόκειται να ξεκινήσουν την ιατρική ή την ειδικότητα?Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Αντίστοιχα μήπως θα σκέφτεσαι έτσι και για τους ασθενείς σου μεθαύριο? Π.χ. " εε, τώρα αυτός δεν έχει και πολλές πιθανότητες να τα καταφέρει, γιατί να προσπαθήσω εγώ, αφού ούτως ή άλλως θα πεθάνει? "Μήπως άτομα σαν και εσένα (και μη το πάρεις προσωπικά, όπως σκέφτεσαι εννοώ) είναι επικίνδυνα για την δημόσια υγεία??! Αυτά είχα να πω και πραγματικά λυπάμαι για την άποψη ορισμένων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@dionin

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ίσως οι απόψεις της Niki2206 να φαντάζουν ακραίες ή ακόμα και απάνθρωπες αλλά έχει ένα δίκιο.

Όπως είπα και παραπάνω ένα κράτος κοινωνικής πρόνοιας πρέπει να βοηθάει τους ασθενείς πολίτες του, δίνοντας σωστή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δυνατότητες για σταθερή εργασία.

Το ιατριλίκι , ελπίζω να συμφωνείς και εσύ, δεν είναι ο καταλληλότερος τύπος εργασίας για κάποιον που ασθενεί. Για να γίνει κανείς καλός γιατρός χρειάζονται θυσίες που ακόμα και πολλοί υγιείς δεν μπορούν να κάνουν. :rolleyes:

Με την ίδια λογική (της παροχής χωρις αντίκρυσμα) το Ελληνικό κράτος θα έπρεπε να προσφέρει διακοπές στις Μπαχάμες σε όσους πάσχουν από σοβαρό νόσημα και δεν θέλουν να γίνουν γιατροί... :P

Τα περί ψυχολογίας τα αφήνω γιατί συμφωνώ πως κάποιος ασθενής μπορεί να έχει περισσότερα αποθέματα και από ορισμένους υγιείς. Στο κάτω-κάτω της γραφής αν είναι αυτό το όνειρο κάποιου και έχει τις δυνάμεις ας στρωθεί κάτω να τα καταφέρει όπως όλοι οι άλλοι.

Οι διατάξεις αυτές υπάρχουν για να μπορούν κάποιοι να τις χρησιμοποιούν και όχι για το καλό όσων αρρωσταίνουν

Τώρα για όσους παθαίνουν κάτι ενώ είναι ήδη γιατροί και πάλι δεν βλέπω τον λόγο για ευνοϊκή μεταχείριση. Δεν είπαμε να μην ειδικευτείς ή να μην δουλέψεις αν μπορείς. Απλά να ειδικευτείς όταν έρθει η σειρά σου. Στο μεταξύ θα μπορούσε το κράτος να σε έχει διορισμένο σαν αγροτικό γιατρό ή ως ελεγκτή ή ως οτιδήποτε άλλο. Ο σκοπός είναι και πάλι να υπάρχουν παραθυράκια για να κάνουν ορισμένοι ειδικότητα πιο γρήγορα.

Αλήθεια αν είσαι άρρωστος και υπεράριθμος πληρώνεσαι; :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εγω πιστεύω πως όλοι μας, αν μπορούσαμε να βοηθηθούμε απο κάποιο νόμο για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη, θα το κάναμε.

Δεν λέω να φτάσουμε στο άλλο άκρο, να δηλώνουμε ψευδή στοιχεία ή να προσποιούμαστε πως είμαστε άρρωστοι.

Πχ. αν έχεις δερματομυοσίτιδα (όπως μια συμφοιτήτριά μου) κι ο νόμος σου επιτρέπει να αρχίσεις άμεσα ειδικότητα ως υπεράριθμος, δεν θα το έκανες?

Πχ2. αν είχες πετύχει μια μεγάλη αθλητική διάκριση και ο νόμος σου έδινε το δικαίωμα να εισαχθείς σε όποια σχολή θες, δεν θα πήγαινες κάπου που θα σου άρεσε ή έστω θα σου προσέφερε μελλοντική αποκατάσταση? Θα έλεγες "όχι, ευχαριστω, εγω θα δώσω Πανελλήνιες?"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ προσωπικά όχι.Αλλά εγώ είμαι βλάκας σε πολλά θέματα και επιμένω στην ηλικία που είμαι ακόμη να αντιστέκομαι σε πράγματα εύκολα.Θεωρώ ότι έχει σημασία όχι μόνο το πού φτάνεις αλλά και το πώς.Αξιοπρεπώς,τίμια.Και δεν έχω βγει χαμένη ως τώρα.

Για τα άτομα με πρόβλημα υγείας το έθεσα πολύ σκληρα για να κάνουμε κουβέντα.Φυσικά και πρέπει να σπουδάσει όποιος το είχε όνειρο να γίνει γιατρός.Αλλά εκτός του ότι πιστεύω πως αυτό τελικά θα του κάνει κακό αλλά αυτό είναι απλώς η προσωπική μου άποψη,νομίζω ότι δεν πρέπει να έχει τέτοιου είδους ευνοϊκή μεταχείριση,αλλά άλλου είδους όπως σωστή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και παροχές.Δηλαδή γιατί εγώ που είμαι αρτιμελής και υγιής να μην έχω τις ίδιες δυνατότητες από τη στιγμή που όπως είπε και η συνάδελφος παραπάνω μπορεί να αρρωστήσω ανά πάσα στιγμή?Ποιος λέει ότι εμένα δεν ήταν όνειρό μου να γίνω γιατρός?Αν πάθω αυτοκινητιστικό δυστύχημα στα 30 μου ή μια ανίατη νόσο και περιμένω ακόμα για ειδικότητα τι θα μου πει το υπουργείο τότε?Ας αρρώσταινες νωρίτερα?Όλοι πρέπει να έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες γιατί κανείς δεν ξέρει πόσο θα ζήσει.Άμα το σύστημα είναι κωλοσύστημα να γίνει κάτι δραστικό κι όχι να ανοίγουμε παραθυράκια για τους αναξιοπαθούντες.Θα μου πείτε ίσως αυτοί δεν πρέπει να ταλαιπωρούνται για να μη χειροτερεύσει η κατάσταση.Δίκιο έχετε σε ένα βαθμό.

Σας ρωτώ κάτι εντελώς πρακτικό.Μπορεί ένας παραπληγικός να ανταπεξέλθει σε μια εφημερία ως νοσηλευτής?Που όλοι οι νοσηλευτές τρέχουν πάνω κάτω?Ως γιατρός ας πούμε ναι!!!αλλά ως νοσηλευτής?Γιατί να του λέμε σπούδασε και τελικά να μην μπορεί να τα καταφέρει?Θα χρησίμευε περισσότερο πχ σαν υπάλληλος σε υπουργείο.Έτσι δεν είναι?Αυτό δεν είναι ρατσισμός,είναι ρεαλισμός πιστεύω.Στους γιατρούς χωρίς σύνορα πάντως δε σε παίρνουν.Είμαστε παγκοσμίως ρατσιστές άρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@usmeds

πολύ καλό το σχόλιο, να προτείνουμε από εδώ και πέρα αντί για ιατρική,σε άτομα με ασθένειες όχι την ιατρική αλλά ταξίδι στις μπαχάμες!! Η λύση στο πρόβλήμα για τις αναμονές! Και η δικά μου ηλίθια ερώτηση (σαν απάντηση στην ερώτησή σου), ο άρρωστος υπεράριθμος δεν δουλεύει κανονικά σαν τους υπόλοιπους που κάνουν ειδικότητα???

@niki2206

Δεν εστιάζετε στο πρόβλημα. αλλά σας ενοχλούν όλα.Ο ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΝΟΣ!!!!! Το γεγονός ότι ξεκινάει την ειδικότητα με λιγότερη αναμονή, δεν σημαινει ότι του χαρίζεται κάτι, και ότι για αυτό θα έπρεπε να ντρέπεται και να σκύβει το κεφάλι (όπως το θέτεις). Και μιλάω για αυτούς που έχουν πραγματικά πρόβλήμα.

Αλήθεια εσύ, όταν περιμένεις στην ουρά π.χ. σε κάποια τράπεζα και εμφανιστεί κάποιος που χρήζει βοηθείας, του προσφέρεις τη θέση σου? Ή τον αφήνεις να περιμενει τη σειρά του, γιατί έχεις δουλειές βρε αδελφέ και εσύ, ε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο υπεράριθμος δεν ακολουθεί την διαδικασία που ακολουθούν όλοι οι άλλοι και πολλές φορές δεν έχει αναμονή για να ξεκινήσει ειδικότητα. Επιπλέον τα κριτήρια για το αν κάποιος θα γίνει υπεράριθμός δεν έχουν καμιά σχέση με την ικανότητα του.

Αν αυτό δεν είναι χάρισμα τότε τι είναι; <_<

Και αν δεν ντρέπονται τότε γιατί τόση φασαρία για την δημοσίευση των ονομάτων τους;

Δεν νομίζω πως κανένα από τα παιδιά που ξέφυγαν από τις αναμονές κάνοντας ειδικότητα σε Αγγλία-Αμερική θα είχε πρόβλημα να δημοσιευτεί το όνομά του σε μία λίστα... :rolleyes:

Η ερώτηση με την τράπεζα είναι ενδιαφέρουσα.

Αν ήταν κάποιος που χρήζει βοηθείας στην ουρά για το ταμείο ευχαρίστως θα του έδινα την θέση μου και μετά μάλιστα θα τον έπαιρνα από το χεράκι να βγάλει κάρτα ΑΤΜ και θα τον μάθαινα να την χρησιμοποιεί για να μην χρειαστεί να περιμένει ποτέ ξανά στην ζωή του στην σειρά. :)

Αν όμως από την άλλη περίμενα στο ραντεβού που έκλεισα πριν από τρεις μήνες με το διευθυντή για να πάρω ένα δάνειό για να χτίσω την επιχείρησή μου και μου εμφανιστεί κάποιος τυφλός και μου ζητήσει να του δώσω την σειρά μου για μπορέσει να χρηματοδοτήσει το καινούργιο φωτογραφείο του :wacko: , μάλλον θα του πω όχι... emno

Τελοσπάντων. Διαφωνούμε και δεν μπορώ να σε πείσω.

Εν τέλει δεν έχει και νόημα γιατί το Ελληνικό κράτος με την ύψιστη σοφία του συμφωνεί μαζί σου

Ίσως για αυτό τελικά να ζούμε και σε διαφορετικές χώρες. :rolleyes:

---------------------------

ΥΓ. Η ερώτηση για το αν πληρώνονται οι υπεράριθμοι έχει να κάνει με κάποιο σχόλιο που νομίζω πως είδα κάπου πως ο τελικός μισθός τους είναι μικρότερος από αυτόν του κανονικού ειδικευόμενου.

Συγγνώμη αν σου φάνηκε ηλίθια αλλά ομολογώ πως δεν ξέρω καλά πως λειτουργεί αυτή η κομπίνα.

(Α!! και δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις, μόνο απαντήσεις... :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω πως κανένα από τα παιδιά που ξέφυγαν από τις αναμονές κάνοντας ειδικότητα σε Αγγλία-Αμερική θα είχε πρόβλημα να μαθευτεί το όνομά του... :rolleyes:

Και πού είπαμε ότι μένεις; :P (αστειεύομαι φυσικά)

Πάντως μια υπεράριθμη ειδικευόμενη παιδιατρικής με μεσογειακή αναιμία που είχα γνωρίσει, ήταν πολύ αξιόλογη, πολύ εργατική και πολύ καλύτερη από όλες τις άλλες σουσουράδες στην κλινική. Και είχε περάσει πανελλήνιες κανονικά, τελείωσε την σχολή κλπ

Βρε παιδιά το καλύτερο είναι να μπαίνουμε όλοι σε όποια ειδικότητα θέλουμε χωρίς να περιμένουμε...δηλαδή η μιζέρια που έχουμε ως απόφοιτοι ιατρικής δεν έχει όρια. Άλλοι αλλάζουν ειδικότητα λόγω αναμονής (πχ από πλαστικός χειρουργός, ακτινοθεραπευτής), άλλοι προσπαθούν να βρουν την κομπίνα του αιώνα για να τρυπώσουν σε μια κλινική, άλλοι ξενιτεύονται και δουλεύουν σκλάβοι στα νοσοκομεία 'ανεπτυγμένων' χωρών και άλλοι κάθονται και ξύνονται μεταπτυχιακώς και διδακτορικώς βεβαίως βεβαίως και δουλεύουν τον κόσμο 25-30 χρονών γαιδούρια. Αυτά ονειρευτήκαμε;

Δεν ξέρω ποιός φταίει (φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς, φταίνε κι οι άλλοι) αλλά αυτό πρέπει να αλλάξει. Κι όσο βλέπω να κάνουμε 'καταλήξεις' (που είπε και η deppy και πέθανα στο γέλιο) επειδή ο αριστερός θέλει να ρίξει την γκόμενα στην συνέλευση απέναντι και γιατί η τυρόπιτα στο κυλικείο είναι στρογγυλή τόσο περισσότερο τσαντίζομαι!

Σιχτίρ βραδιάτικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.