Jump to content

ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΠΛΑΣΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ


ΑΕΛ1964

Recommended Posts

Μια ιδέα για να ανοίξουν νέες θέσεις...

Θα οργανώνουμε εκδρομές για γιατρούς με πολλά δώρα για δέλεαρ...και θα εκτροχιάζουμε τα πούλμαν!

Αναγκαστικά δε θα ανοίξουν θέσεις?!?

Αστεία αστεία παίζει και μια ταινία του Γαβρά με κάποιον που ψάχνει εργασία και προκειμένου να εξαλείψει τον ανταγωνισμό....εξαφανίζει τους υποψηφιους για την αντίστοιχη θέση.

Δε λέτε και πάλι καλά που δεν έχουν μπει ακόμα μπόμπες σε νομαρχίες και ορκωμοσίες...και πάλι καλά λέω ότι είμαστε!

Και μετά τα δελτία ειδήσεων απασχολούνται με τη λούφα από το στρατό κάποιων λες κι είναι ό,τι πιο σημαντικό στην ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Last Reply

Νομιζω για το ανοιγμα θεσεων βρηκε ο Αβραμοπουλος εναν πιο πρωτοτυπο τροπο και πιο αναιμακτο ... αρχιζει να κλεινει θεσεις ειδικοτητας απο επαρχια και ανοιγει αντιστοιχες στον αριθμο στην πρωτευουσα... ποιος να καθεται τωρα να ψαχνει τα φεκ και να καταλαβει την απατη;; "ανοιγουν νεες θεσεις" θα σκεφτουν οι περισσοτεροι. και μια και εκανε την αρχη, ποιος τον πιανει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που το είδες αυτό το ότι ανοίγει θέσεις στην πρωτεύουσα?

που το είδες αυτό το ότι ανοίγει θέσεις στην πρωτεύουσα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που το είδες αυτό το ότι ανοίγει θέσεις στην πρωτεύουσα?

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

Αρ. Φύλλου 1846

20 Δεκεμβρίου 2006

Μεταφορά θέσεων ειδικευομένων Ιατρών από διάφορα νοσοκομεία της χώρας στο Π.Γ.Ν. «Σπυρίδων Δοξιάδης» (Αττικόν)

Οι κατωτέρω θέσεις ιατρών :

· 1 θέση ειδικευομένου ΩΡΛ στο Γ.Ν. Ξάνθης

· 1 θέση ειδικευομένου Νεφρολογίας στο Γ.Ν. Δράμας

· 1 θέση ειδικευομένου Ιατρικής Βιοπαθολογίας στο Γ.Ν. Σάμου

· 1 θέση ειδικευομένου Μαιευτικής-Γυναικολογίας και 1 θέση ειδικευομένου Ορθοπεδικής στο Γ.Ν. Φλώρινας

· 1 θέση ειδικευομένου Κυτταρολογίας στο Γ.Ν. Ελευσίνας «Θριάσιο»

· 1 θέση ειδικευομένου Παιδοχειρουργικής στο Γ.Ν. Νίκαιας «Αγ. Παντελεήμων»

μεταφέρονται και προστίθενται στον Οργανισμό του Π.Γ.Ν. «Αττικόν» και μετατρέπονται σε ισάριθμες θέσεις 7(επτά) ειδικευομένων γιατρών ειδικότητας Οφθαλμολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ακόμα και στο εξωτερικό, σε καλόφημα ιδιωτικά πανεπιστήμια έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο καθηγητές να κάνουν καμμιά φορά τα στραβά μάτια και να περνάνε φοιτητές για να μην χάσουν τα δίδακτρα.

Οπότε παραπονιόμαστε γιαυτούς που σπούδασαν ιατρική στις ανατολικές χώρες επειδή είχαν λεφτά, γιατί αν ανοίξουν ιδιωτικά εδώ στην ελλάδα , το ίδιο μπάχαλο δεν θα γίνει με λάδωμα κλπ;

Και ήδη στα ελληνικά πανεπιστήμια αν έχεις καμμιά γνωριμία μπορείς να τύχεις ιδιαίτερης αντιμετώπισης, αυτό είναι καρατσεκαρισμένο! Μπορείς να έχεις ελπίδες για ένα μπόνους στη βαθμολογία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε να κατηγορήσει κανείς την αγγλια η οποία ``πουλάει`` επιστήμη και γνώση σε όλο τον κόσμο.( γιατί και για εκεί υπάρχουν αρκετά στοιχειά το τι γίνεται)

Σε παρακαλω, πες μου τι γινεται στην Αγγλια. Αν εχεις και τα στοιχεια που λες, ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για σου ρε μιχαλοπουλε πες τα.

ελλαδα σπουδασες μιχαλοπουλε?

Ελλάδα σπουδάζω, δεν έχω τελειώσει ακόμα. Πάντως είναι υποκρισία τα ελληνικά πανεπιστήμια να τα χαρακτηρίζουμε μπουρδέλα μεταξύ μας αλλά κατά τα άλλα μας φταίνε οι των ανατολικών χωρών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε παρακαλω, πες μου τι γινεται στην Αγγλια. Αν εχεις και τα στοιχεια που λες, ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω

δεν θα κάθομαι εδώ να γράψω όσα ξέρω pdx1 , πάντως αυτά που ξέρω έχουν να κάνουν με κάτι ``φυντάνια`` γιους-κόρες κάποιων γιατρών καθηγητών δικών σας ( Ελλήνων δηλαδή και όχι απαραίτητα καθηγητές ιατρικής ) οι οποίοι αφού διαπρέψανε στις ανατολικές χώρες οπού και σπουδάζαμε μαζί μεγαλουργούν και σε Αγγλία μεριά....

μιχαλοπουλε σε πάω πολύ ρε φίλε έτσι να λες την αλήθεια .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν θα κάθομαι εδώ να γράψω όσα ξέρω pdx1 , πάντως αυτά που ξέρω έχουν να κάνουν με κάτι ``φυντάνια`` γιους-κόρες κάποιων γιατρών καθηγητών δικών σας ( Ελλήνων δηλαδή και όχι απαραίτητα καθηγητές ιατρικής ) οι οποίοι αφού διαπρέψανε στις ανατολικές χώρες οπού και σπουδάζαμε μαζί μεγαλουργούν και σε Αγγλία μεριά....

μιχαλοπουλε σε πάω πολύ ρε φίλε έτσι να λες την αλήθεια .

Δεν σου ζητησα να μου πεις ονοματα. Και να μου ελεγες δηλ., σιγα μην τους ξερω...

Τι εννοεις "μεγαλουργουν"; Και γιατι λες "δικων μας" καθηγητων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σου ζητησα να μου πεις ονοματα. Και να μου ελεγες δηλ., σιγα μην τους ξερω...

Τι εννοεις "μεγαλουργουν"; Και γιατι λες "δικων μας" καθηγητων;

οι δικοί τους είναι οσίες παρθένες. βλέπουν πενηντάευρο και είναι ικανοί ακόμα και εμπόριο λευκής σαρκός να κάνουν :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα φώτη αυτοί ανήκουν στη δικιά σου κατηγορία, που παρέκαμψαν τον ορθόδοξο τρόπο και μπήκαν στην ιατρική από το παράθυρο.

Μ΄αρέσει η έκφραση ''Ορθόδοξος τρόπος'' για να μπει κανείς ιατρική. Γιατί όπως μου απάντησε κάποτε ο usmeds, μπορεί το να πάει κανείς να σπουδάσει ό,τι θέλει στο εξωτερικό να είναι νόμιμο, δε σημαίνει όμως ότι είναι και ''ορθόδοξο''. Το πρόβλημα με αυτή τη λογική βέβαια είναι πως καταλήγουν να θεωρούνται με τον τρόπο αυτό ''ορθόδοξοι'' οι σούπερ βυσματίες που κατάφεραν να περάσουν από το οποιοδήποτε ΑΕΙ εξωτερικού για ένα 12μηνο και να γυρίσουν Αθήνα μέσω Θεσσ/κης και ''ανορθόδοξοι'' ένα σωρό άλλοι που τελείωσαν μια κανονική σχολή στο εξωτερικό, που το Ελληνικό κράτος θεωρεί ισότιμη με τις δικές του.

Τελικά ο καθένας κρίνεται όχι μόνο από το πως επιλέγει να ζήσει αλλά και από το ποιούς επιλέγει για να θεωρεί συναδέλφους του. Αν κάποιοι θεωρούν άξιους και ''ορθόδοξους'' όσους ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ σε ένα ελληνικό ΑΕΙ αδιαφορώντας επιδεικτικά για το πώς ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΗΚΑΝ εκεί μέσα, νομίζω πως μας δείχνουν με τον πιο πειστικό τρόπο για τί είδους ''ορθόδοξα'' μέσα κόπτονται. Όταν προσβάλλεις συνολικά μια ολόκληρη κατηγορία ανθρώπων χωρίς αποδείξεις αλλά θεωρείς a priori άξιο εμπιστοσύνης τον κάθε απατεώνα που κάθεται επί χρόνια δίπλα σου, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιοι θεωρούν άξιους και ''ορθόδοξους'' όσους ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ σε ένα ελληνικό ΑΕΙ αδιαφορώντας επιδεικτικά για το πώς ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΗΚΑΝ εκεί μέσα, νομίζω πως μας δείχνουν με τον πιο πειστικό τρόπο για τί είδους ''ορθόδοξα'' μέσα κόπτονται. Όταν προσβάλλεις συνολικά μια ολόκληρη κατηγορία ανθρώπων χωρίς αποδείξεις αλλά θεωρείς a priori άξιο εμπιστοσύνης τον κάθε απατεώνα που κάθεται επί χρόνια δίπλα σου, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

κλεμενς, θες να τα χαλάσουμε μου φαίνεται...

είσαι ΕΚΤΟΣ θέματος. εγώ θεωρώ a priori άξιο εμπιστοσύνης τον κάθε απατεώνα που κάθεται χρόνια δίπλα μου???? εγώ πολλάκις έχω πει ότι πλεονάζουν τα στουρνάρια στο ελληνικό πανεπιστήμιο.

τι είναι αυτά που γράφεις; να υποθέσω ότι έκανες πολλές εφημερίες αυτό το μήνα;

είναι δικαίωμα σου να εθελοτυφλείς. όπως είναι και δικαίωμα σου να ασκείς την ιατρική.

ειναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι όσοι σπούδασαν έξω ήταν μαθητές του 20, που απλά σνόμπαραν τα ελληνικά πανεπιστήμια για τα καλύτερα ξένα.

είναι δικαίωμα σου να πιστευεις ότι και εγώ δεν πέρασα με εξετάσεις, αλλά είμαι ουρανοκατέβατος, παρά τα 6030 μόρια που έπιασα.

είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι πέρασα 70 μαθήματα με σοσάκια και θέματα παλαιότερων εξεταστικών

είναι δικαίωμα σου να νομίζεις ότι εγώ εγκρίνω τους 'κατά λάθος φοιτητές' που περιγράφεις.

Αλλά δεν είναι δικαίωμα σου να μου βάζεις λόγια.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν το έκανες επίτηδες, γιατί είναι κατινιά, ελπίζω να το συνειδητοποιείς...

Φιλικά πάντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλεος πιά έχουμε βαρεθεί αυτή την διαμάχη και τους τιμητές του κάθε στρατοπέδου.............δεν υπάρχει τρόπος να πειστεί κανένας και απο την εμπειρία μου αν συνεχιστεί αυτη η κουβέντα θα πέσουν μερικά μπινελίκια και το θεμα θα κλείσει μέχρι να ξανανοίξει βεβαίως....Τι προσπαθείτε να καταφέρετε;Ε μα πια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλεος πιά έχουμε βαρεθεί αυτή την διαμάχη και τους τιμητές του κάθε στρατοπέδου.............δεν υπάρχει τρόπος να πειστεί κανένας και απο την εμπειρία μου αν συνεχιστεί αυτη η κουβέντα θα πέσουν μερικά μπινελίκια και το θεμα θα κλείσει μέχρι να ξανανοίξει βεβαίως....Τι προσπαθείτε να καταφέρετε;Ε μα πια!!!

Ελεύθερη διακίνηση ιδεών κάνουμε. Κάτι σαν το άσυλο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλεμενς, θες να τα χαλάσουμε μου φαίνεται...

είσαι ΕΚΤΟΣ θέματος. εγώ θεωρώ a priori άξιο εμπιστοσύνης τον κάθε απατεώνα που κάθεται χρόνια δίπλα μου???? εγώ πολλάκις έχω πει ότι πλεονάζουν τα στουρνάρια στο ελληνικό πανεπιστήμιο.

τι είναι αυτά που γράφεις; να υποθέσω ότι έκανες πολλές εφημερίες αυτό το μήνα;

είναι δικαίωμα σου να εθελοτυφλείς. όπως είναι και δικαίωμα σου να ασκείς την ιατρική.

ειναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι όσοι σπούδασαν έξω ήταν μαθητές του 20, που απλά σνόμπαραν τα ελληνικά πανεπιστήμια για τα καλύτερα ξένα.

είναι δικαίωμα σου να πιστευεις ότι και εγώ δεν πέρασα με εξετάσεις, αλλά είμαι ουρανοκατέβατος, παρά τα 6030 μόρια που έπιασα.

είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι πέρασα 70 μαθήματα με σοσάκια και θέματα παλαιότερων εξεταστικών

είναι δικαίωμα σου να νομίζεις ότι εγώ εγκρίνω τους 'κατά λάθος φοιτητές' που περιγράφεις.

Αλλά δεν είναι δικαίωμα σου να μου βάζεις λόγια.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν το έκανες επίτηδες, γιατί είναι κατινιά, ελπίζω να το συνειδητοποιείς...

Φιλικά πάντα

Αγαπητέ/ή ParakmH,

η αναφορά ήταν στο σχόλιο που έκανες και όχι στο άτομό σου. Λυπάμαι πολύ αν σε πρόσβαλα. Δεν ήταν πρόθεσή μου. Μα όταν γίνεται λόγος για πλαστά πτυχία που αφορούν ελληνικά ΑΕΙ και η συζήτηση (πάλι) καταλήγει στους ''ανορθόδοξους'' που ήρθαν από το Χ, Υ ή Ω μέρος - όπου νάναι αρκεί να είναι εξωτερικό, φοβάμαι πως είναι τα σχόλια του τύπου αυτού που μας αποτρέπουν από το να κάνουμε την οποιαδήποτε πολιτισμένη συζήτηση.

Τα σχόλιά σου σχετικά με τις εφημερίες που έκανα αυτό το μήνα, με το τί είναι δικαίωμά μου να πιστεύω, και με το ότι σου βάζω λόγια, ελπίζω να τα κάνεις edit μετά από την απάντησή μου πως το να σχολιάζουμε ΘΕΣΕΙΣ δεν είναι το ίδιο με το να σχολιάζουμε ΑΤΟΜΑ. Άρα αν επιμείνεις στα παραπάνω σου σχόλια θα μου κάνει ειλικρινά μεγάλη εντύπωση. Μπορεί να διαφωνώ με κάποια (ή και με όλα) όσα γράφεις, δε σημαίνει όμως πως δε σε σέβομαι σαν άτομο. Και το εννοώ. Δεν έγραψα πουθενά πως ΕΣΥ προσωπικά έκανες το ο,τιδήποτε και σε (προ)καλώ να μου το παραθέσεις.

Όσο για το τί είναι κατινιά, ο σχολιασμός θέσεων για μένα δεν είναι. Είναι όμως το να λες πως επειδή ο άλλος δούλεψε υπερβολικά λέει μαλακίες.

Φιλικά επίσης,

Φωτεινή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα σχόλιά σου σχετικά με τις εφημερίες που έκανα αυτό το μήνα, με το τί είναι δικαίωμά μου να πιστεύω, και με το ότι σου βάζω λόγια, ελπίζω να τα κάνεις edit μετά από την απάντησή μου πως το να σχολιάζουμε ΘΕΣΕΙΣ δεν είναι το ίδιο με το να σχολιάζουμε ΑΤΟΜΑ. Άρα αν επιμείνεις στα παραπάνω σου σχόλια θα μου κάνει ειλικρινά μεγάλη εντύπωση. Μπορεί να διαφωνώ με κάποια (ή και με όλα) όσα γράφεις, δε σημαίνει όμως πως δε σε σέβομαι σαν άτομο. Και το εννοώ. Δεν έγραψα πουθενά πως ΕΣΥ προσωπικά έκανες το ο,τιδήποτε και σε (προ)καλώ να μου το παραθέσεις.

Όσο για το τί είναι κατινιά, ο σχολιασμός θέσεων για μένα δεν είναι. Είναι όμως το να λες πως επειδή ο άλλος δούλεψε υπερβολικά λέει μαλακίες.

Φιλικά επίσης,

Φωτεινή.

Συμφωνώ ότι ο σχολιασμός θέσεων δεν είναι κατινιά,

Όταν προσβάλλεις συνολικά μια ολόκληρη κατηγορία ανθρώπων χωρίς αποδείξεις αλλά θεωρείς a priori άξιο εμπιστοσύνης τον κάθε απατεώνα που κάθεται επί χρόνια δίπλα σου, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.
αλλά αυτό emarup δε νομίζω ότι είναι σχολιασμός θέσης (και μάλλον έλλειψη σεβασμού δείχνει όσο και αν ισχυρίζεσαι το αντίθετο). Τεσπα δεν έχει νόημα να αρχίσουμε και να συνεχίσουμε έναν καβγά χωρίς λόγο. Εγώ δεν έχω λυμένο το ζωνάρι μου για καβγά και το έχω αποδείξει πολλάκις. Και ούτε είπα ότι λες μαλακίες, αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα. Δεν έχουν πάντα όλοι κακή πρόθεση, πίστεψε με.

Το θέμα θέλω να πιστεύω ότι είναι λήξαν. Μου κάνει εντύπωση που πέρασες στο ντούκου την αφοπλιστική απορία και συνάμα θεικότερη ατάκα που έχει γραφτεί ('και τι είναι όποιος λαδώσει? κακός γιατρός?' βλ. παραπάνω). Ο σχολιασμός αυτής της θέσης, θα είχε νομίζω περισσότερο ενδιαφέρον, γιαυτό και τον περιμένω με αγωνία.

No hard feelings απτη μεριά μου, σε συμπαθώ άλλωστε.

ΥΓ: Αν θες απάντησε μου και την ερώτηση που κάνω και ξανακάνω και απάντηση δεν παίρνω: Για ποιον θα ήταν είδηση η 'ανακάλυψη' του λαδώματος σαν την πιο προσφιλή τακτική για την απόκτηση πτυχίου ιατρικής από πανεπιστήμια των ανατολικών χωρών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι δικοί τους είναι οσίες παρθένες. βλέπουν πενηντάευρο και είναι ικανοί ακόμα και εμπόριο λευκής σαρκός να κάνουν :)

παρακμή το αν οι δικοί σου βλέπουν χιλιάρικο και κανουν τούμπες δεν τους κάνει καλύτερους , και μιας και θες να φτάσουμε στο επίπεδο πλακάκι την συζήτηση μας πάμε...

και μιας και είναι όλοι καθηγηταρες οι ``δικοί`` σας με @@ σε επίπεδο γνώσεων για αυτό μόλις τους λέει η κουτσικου αξιολόγηση κλάνουν μέντες , για αυτό σε όλες τις αξιολογήσεις οι ελληνικές ιατρικες σχολες πιανουν πατο.

για αυτό και τρέμουν οι καθηγητες σας τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί δεν πρόκειται ούτε ένας τους να βρει δουλειά εκεί μέσα.

τι να πω για τους άλλους που κανουν 10 και 15 χρόνια να πάρουν ένα πτυχίο οι αιώνιοι φοιτητές και σας αρέσει που γαμούσε εμάς σε επίπεδο θεμάτων το δοαταπ και όλο μασάτε την καραμέλα το έχω γράψει και θα το γράφω συνεχεία αλλού θα δείξουμε την μαγκιά μας όχι εδώ μέσα πίσω από ένα υπολογιστή με φτηνές προσβολές σαν αυτές που γραφείς παρακμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όμως ... κατάφερα και έχασα την ατάκα τη θεϊκή!!! Απαράδεκτο. Λογικά όμως, όταν κάποιος λαδώσει ή παρανομήσει και το κράτος το Ελληνικό (που μας αφορά κομματάκι πιο άμεσα απ΄ότι ένα άλλο) τον αφήνει να ξαναγυρίσει στα τιμημένα έδρανα και να ξαναδώσει τα μαθήματα που ... ξέχασε ότι χρώσταγε, χωρίς να τον αποκλείσει δια βίου από το επάγγελμα, εσύ τί λες, ότι θα γίνει κακός γιατρός? Κακός πολίτης?

Μια χαρά θα γίνει αγαπητέ, και θάχει να λέει και για το πόσο μάγκας είναι. Το τί πιστεύω εγώ ή εσύ δεν ξέρω αν έχει καμιά σημασία. Προσωπικά όχι, δεν θα τον ήθελα για φίλο, ούτε για γιατρό. Αλλά και δεν παίρνω όρκο ότι θα μάθαινα ή θα θυμόμουνα το όνομά του δέκα χρόνια μετά.

Όσο για το λάδωμα στις λεγόμενες ανατολικές χώρες? Τί να πω? Δεν είναι φυσικά είδηση. Αν και με τη δική μου εμπειρία απ΄έξω (Ιταλία) και από μέσα, πουθενά δεν θα έλεγα πως η διαφθορά είναι Η ΕΙΔΗΣΗ. Εκείνο που με ενοχλεί είναι να με βάζει το ελληνικό κράτος να περνάω ΔΟΑΤΑΠ και μετά να μην αναγνωρίζει το ίδιο πάλι το αθάνατο ελληνικό κράτος ότι αφού έχει ήδη ελεγχθεί η γνησιότητα των πιστοποιητικών μου από τον αρμόδιο οργανισμό, είναι όλα ΟΚ.

Τελικά νομίζω πως όποιος έχει κάνει έστω και ένα-δυο χρόνια στο εξωτερικό, όπου και να έχει πάει, ένα έχει καταλάβει: πως η διαφθορά είναι παντού. Όχι στην ίδια κλίμακα ίσως, αλλά πάντα είναι εκεί. Αν εμείς εμμένουμε στο να θεωρούμε το δικό μας κράτος καλύτερο και σε άλλη κατηγορία, πρέπει να είμαστε και πιο αυστηροί με τα φαινόμενα αυτά. Αν οι νόμοι μας είναι επιεικείς προς τους δικούς μας απατεώνες, είναι υποχρέωσή μας να διαμαρτυρηθούμε. Πρώτα για τα δικά μας στραβά και μετά για τα απ΄έξω. Αλλά αυτή είναι απλά η αποψή μου. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ,ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ(ΟΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΜΙΛΩ). ΠΟΛΛΟΙ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΚΑΝ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΞΕΡΩ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΤΟΤΕ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΣΕΣ ΘΕΜΑ ΗΣΟΥΝ ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΧΕΡΙ.

ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΟΥ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΝΟΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ dravaras ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΣΚΟΝΙΣΕΙ( ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΒΟΛΕΥΑΝ ΤΑ ΘΡΕΦΤΑΡΙΑ ΤΟΥΣ) ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΑΡΑΜΕ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΜΠΛΟΚ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΦΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΘΟΥΜΕ.

Η ΖΩΗ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ,ΟΧΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ OYTE ΟΣΟΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ-ΧΙΛΙΑΔΕΣ(?) ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣ/ΚΗ ΠΛΗΡΩΣΑΝ.

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως η λυση ειναι να κλεισουν τα ελληνικα πανεπιστημια για να ηρεμησει το κομπλεξ διαφορων.

Και πολλοι φροντιζουν ακριβως γιαυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν η λύση είναι τελικά αυτή, τότε το πρόβλημα πρέπει να ήταν πολύ διαφορετικό από αυτό που νομίζαμε όλοι ... Από το να κλείσουν τα ελληνικά ΑΕΙ εμένα προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο να έχουν ταυτιστεί με κομματικοποίηση, αδιαφορία, ελεεινές εγκαταστάσεις και αιώνιες καταλήψεις στη συνείδηση του κόσμου. Και ανοιχτά που είναι αν τίποτα δεν αλλάξει προς το καλύτερο είναι τραγική η εικόνα τους προς τα έξω :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι κικιτσα κανείς δεν είπε αυτό , απλά πρώτου αρχίσεις ( όχι εσύ γενικά το λέω) να ρίχνεις λάσπη κοίτα και το σπίτι σου πρώτα.

αλλά τόσα χρόνια όλους τους βόλευε να ρίχνουν την λάσπη στις ανατολικές χώρες , για να μην βγουν στην φόρα τα εντός συνόρων λαμογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ΄αρέσει η έκφραση ''Ορθόδοξος τρόπος'' για να μπει κανείς ιατρική. Γιατί όπως μου απάντησε κάποτε ο usmeds, μπορεί το να πάει κανείς να σπουδάσει ό,τι θέλει στο εξωτερικό να είναι νόμιμο, δε σημαίνει όμως ότι είναι και ''ορθόδοξο''. Το πρόβλημα με αυτή τη λογική βέβαια είναι πως καταλήγουν να θεωρούνται με τον τρόπο αυτό ''ορθόδοξοι'' οι σούπερ βυσματίες που κατάφεραν να περάσουν από το οποιοδήποτε ΑΕΙ εξωτερικού για ένα 12μηνο και να γυρίσουν Αθήνα μέσω Θεσσ/κης και ''ανορθόδοξοι'' ένα σωρό άλλοι που τελείωσαν μια κανονική σχολή στο εξωτερικό, που το Ελληνικό κράτος θεωρεί ισότιμη με τις δικές του.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ΄αρέσει η έκφραση ''Ορθόδοξος τρόπος'' για να μπει κανείς ιατρική. Γιατί όπως μου απάντησε κάποτε ο usmeds, μπορεί το να πάει κανείς να σπουδάσει ό,τι θέλει στο εξωτερικό να είναι νόμιμο, δε σημαίνει όμως ότι είναι και ''ορθόδοξο''. Το πρόβλημα με αυτή τη λογική βέβαια είναι πως καταλήγουν να θεωρούνται με τον τρόπο αυτό ''ορθόδοξοι'' οι σούπερ βυσματίες που κατάφεραν να περάσουν από το οποιοδήποτε ΑΕΙ εξωτερικού για ένα 12μηνο και να γυρίσουν Αθήνα μέσω Θεσσ/κης και ''ανορθόδοξοι'' ένα σωρό άλλοι που τελείωσαν μια κανονική σχολή στο εξωτερικό, που το Ελληνικό κράτος θεωρεί ισότιμη με τις δικές του.

Συμφωνο οτι ειναι λαθος να μιλαμε για "ορθοδοξους" και μη τροπους. Αν εννοειτε "ορθοδοξο" τροπο εισαγωγης σε ιατρικη σχολη, δεν καταλαβαινω γιατι η ιατρικη εκπαιδευση πρεπει να ειναι προνομιο οσων πηγαν καλα στης πανελληνιες. Σιγουρα οι εξετασεις αυτες ειναι ενα συστημα εισαγωγης με πρωτογνωρη αξιοκρατια για τα ελληνικα δεδομενα, αλλα και παλι απεχουν απο το να θεωρηθουν αντικειμενικες. Δεν νομιζω οτι οι πανελληνιες εφαρμοστηκαν με σκοπο να αξιολογησουν ποιος αξιζει να γινει γιατρος, εξ αλλου ειτε γιατρος ειτε βιολογος, ολοι πανελληνιες δινουν, και μαλιστα τα ιδια μαθηματα (τουλαχιστον στα δικα μου τα χρονια), κανω λαθος;

Δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει συστημα αξιολογησης ιατρων ουτε σε προπτυχιακο επιπεδο, ουτε σε επιπεδο ειδικοτητας και ετσι ο καθε αναξιος εχει δικαιωμα να μπει στην ιατρικη (με πλαγιους νομιμους και μη τροπους, οπως περιγραφει η Clemence), να τελειωσει, να παρει θεση για ειδικοτητα περιμενοντας (σαν να περιμενει στην ουρα να αγορασει τυρι) και να τελειωσει και αυτη.

Με ενα συστημα αξιολογησης σε καθε ενα απο αυτα τα επιπεδα, θα λειτουργουσε ο ανταγωνισμος και οι ανικανοι, εσωτερικου και εξωτερικου, θα εμεναν εξω. Αλλα στην Ελλαδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.