Jump to content

ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΠΛΑΣΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ


ΑΕΛ1964

Recommended Posts

ρε φιλε παρακμη το αν ``λαδωσεις`` για ενα μαθημα γινεσαι αυτοματα τι?

εγληματιας γιατρός? κακός γιατρός?

τα σχολια δικα σας... :withstupid::withstupid::withstupid::withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Last Reply
τα σχολια δικα σας... :withstupid::withstupid::withstupid::withstupid:

βάλτο με bold και μεγάλα γράμματα.

ομολογώ πως έμεινα μ@λ@κας όταν το διάβασα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις ειδικές διατάξεις να σηκώσω λίγο βέτο διότι έχω γνωρίσει παιδιά που έπρεπε να κάνουν μεταγγίσεις ή να ζούν μια ζωή με το διαρκή φόβο μιας υποτροπής και παρόλα αυτά ήταν "σκυλιά" και στις παραδόσεις και μάχιμοι στις εφημερίες ενώ από την άλλη πολλοί από μας τους "υγιεις" δεν πατήσαμε ποτέ σε κάποιες παραδόσεις.

Και για να το πάω ακόμα πιο πέρα βρίσκω χειρότερους αυτούς που πήραν τυχίο λόγω ονόματος και όχι λόγω χρημάτων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βαμος και παρακμη γιατί δεν το σχολιάζεται όλο όπως το έγραψα παρά απομονώσατε ένα κομμάτι που σας ``βολεύει``?

είπα ότι όπως εσείς υποστηρίζεται ότι εκεί όλοι και όλα λαδώνονται στις ανατολικές χώρες τότε αυτός που χρωστούσε 9 μαθήματα και εργαζόταν σαν γιατρός μέχρι που τον πιάσανε μετά από 5 χρόνια με πτυχίο από το Α.Π.Θ και αυτοί στους όποιους εκανε αναφορά το προχθεσινό άρθρο του θέματος που ούτε καν έχουν περάσει σε μια κλινική εμένα τι θα πρέπει να με κανουν να σκέφτομαι και να λέω ότι στην ελλαδα κανείς μα κανείς δεν διαβάζει δεν προσπαθεί όλα και όλοι λαδώνονται?

αυτό θέλω να σας πω ότι δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα αυτό το οποίο δυστυχώς κάνατε σεις τόσα χρόνια για εμάς .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ήταν έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις Φώτη μου, δε θα πιάναν τον άνθρωπο μετά από 5 χρόνια. Το λάδωμα στην Ελλάδα είναι παράνομο (όχι ότι δε γίνεται) σε αντίθεση με τις ανατολικές χώρες (βλέπε ρουμανία-ουγγαρία...) στις οποίες θεωρείται θεμιτό. Το να δώσεις 2 κιλά λάδι στο ρουμάνο καθηγητή δεν είναι παράπτωμα. Εϊναι κ αυτό ένας τρόπος να περάστει το μάθημα.

Δε πρόκειται να αποκαλύφτεί ποτέ δικατσάς ο οποίος πήρε πτυχίο με λάδωμα, γιατί η οικονομία των ανατολικών χωρών τροφοδοτείται από τους δικατσάδες και τα "λάδια" αυτών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα σχολια δικα σας... :withstupid::withstupid::withstupid::withstupid:

βάλτο με bold και μεγάλα γράμματα.

ομολογώ πως έμεινα μ@λ@κας όταν το διάβασα :)

Κατακριτέα κάθε μορφή άνομου τρόπου εξετάσεων ή απόκτησης πτυχίου. Αυτό θεωρώ είναι δεδομένο και πρέπει να αποδοκιμάζεται από όλους μας.

Αυτό που πιστεύω ήθελε να δείξει ο Φώτης με το σχόλιό του είναι πως εάν θέλαμε να "αξιολογήσουμε" τα δυο φαινόμενα θα έπρεπε να θεωρήσουμε ως πλέον απαράδεκτο το να παίρνει κάποιος πτυχίο χωρίς να έχει εξεταστεί στα μισά μαθήματα (ή να εξετάστηκε αλλά να απέτυχε) και ταυτόχρονα να μην έχει παρακολουθήσει τους κύκλους που του αναλογούν. Αυτό που ισχυρίζονται πως συνέβαινε στο ΑΠΘ δηλαδή. Είναι ίσως χειρότερο από το να "λάδωσε" σε κάποιο μάθημα ή να πήρε τα ΣΟΣ από τον καθηγητή του τελοσπάντων.

(Φώτη συγνώμη που μπαίνω στη διαδικασία να σε ερμηνεύσω, πριν καν απαντήσεις ο ίδιος)

Επίσης, δεν είχαμε την αναμενόμενη καταδίκη και ανάλογα σχόλια που είδαμε στο παρελθόν για όσους απόκτησαν πτυχία στο εξωτερικό και κατά καιρούς υπονοήθηκε πως χρημάτισαν εξεταστές. Ίσως επειδή οι του ΑΠΘ είναι της δικής τους "ομάδας"; (απόφοιτοι Ελληνικών ΑΕΙ εννοώ)

Το γιατί -κατά την άποψή μου- ουσιαστικά συμβαίνει αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Όπως είχα γράψει κάπου παλαιότερα, και πριν αλλάξει ο τρόπος εξέτασης από το ΔΟΑΤΑΠ, εμείς οι απόφοιτοι εξωτερικού είμαστε για κάποιους όπως τα πορτοκάλια από το Μαρόκο ή το κατσικάκι από τη Γαλλία. Άνοστοι, επικίνδυνοι και γεμάτοι συντηρητικά.... οπωσδήποτε. Αλλά τότε ποιός νοιαζόταν, η κατάσταση βόλευε πολλούς.

Edit:

Τελικά απάντησες, αλλά καθυστέρησα να γράψω....

angelospower το να θεωρείς πως είναι θεμιτό το λάδωμα στο εξωτερικό είναι αυθαίρετο και άδικο. Το θεμιτό είναι μάλλον άλλο. Το να καλλιεργείται αυτή η εντύπωση και να πιπιλάμε την ίδια καραμέλα μόνιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χεχεχε... πάντως ξύπνιοι οι τύποι. Και εξηγούμαι: ο ένας πήγε για χειρουργική όπου (δυστυχώς στην Ελλάδα) η έλλειψη (βασικών) γνώσεων είναι συνηθισμένη και κανείς δε δίνει σημασία, αρκεί να βγει η λάντζα της κλινικής και να κρατάς σταθερά τα άγκιστρα.Αν πιάνει και το χέρι σου και δεν είσαι εντελώς στόκος ακόμη καλύτερα...

Ο άλλος για μικροβιολογία...χωρίς σχόλια...

δεν ξέρουμε τί έκανε ο 3ος που πήγε εξωτερικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ήταν έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις Φώτη μου, δε θα πιάναν τον άνθρωπο μετά από 5 χρόνια. Το λάδωμα στην Ελλάδα είναι παράνομο (όχι ότι δε γίνεται) σε αντίθεση με τις ανατολικές χώρες (βλέπε ρουμανία-ουγγαρία...) στις οποίες θεωρείται θεμιτό. Το να δώσεις 2 κιλά λάδι στο ρουμάνο καθηγητή δεν είναι παράπτωμα. Εϊναι κ αυτό ένας τρόπος να περάστει το μάθημα.

Δε πρόκειται να αποκαλύφτεί ποτέ δικατσάς ο οποίος πήρε πτυχίο με λάδωμα, γιατί η οικονομία των ανατολικών χωρών τροφοδοτείται από τους δικατσάδες και τα "λάδια" αυτών.

Να επισημάνω οτι το λαδωμα ειναι παρανομο παντου.Και οτι δεν αφορα σε καμια περιπτωση 2 κιλα λαδι( οταν και οππου γινεται).

Επισης, οπως δεν αποκαλυφθηκε ο δικατσας για τα λαδωματα στο εξωτερικο, δε θα αποκαλυφθει ουτε και για τα λαδωματα στο εσωτερικο.Θυμιζω και παλι σ΄αυτους που το" αγνοουν" , οτι οι αποφοιτοι του εξωτερικου, δινουν εξετασεις, οι οποιες μαλιστα ( πριν την αφαρμογη του τροπου των ερωτησεων) ηταν ιδιατερα δυσκολες.Πως λοιπον περνουσαν και ασχετοι μαζι με τους σχετικους? προφανως λαδωναν τους δικους μας καθηγητες.Τωρα, αν το κατακριτεο ειναι το οτι οι ξενοι καθηγητες αρκουνταν σε ενα τενεκε λαδι , ενω οι δικοι μας ζητουσαν ...μυρια, ε...τι να πω....Ολα ειναι θεμα αντιληψης......

Η οικονομια ενος κρατους τροφοδοτειται απο τα " λαδια " των ελληνων????????????????????Θα ελεγα να περιορισουμε τις αποψεις μας σε ιατρικα θεματα που τα γνωριζουμε και να αφησουμε τα οικονομικα.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πειράζει, παιδιά, τώρα που θα καταργηθούν και οι πανελλήνιες οι βλάκες δεν θα έχουν και λόγο να κλαίγονται. Εξάλλου η κατάργηση τής βάσης τού 10 είναι και απαίτηση τού ΣΦΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η οικονομια ενος κρατους δεν σωζεται απο το λαδωμα (με "λαδι" η χωρις) αλλα η οικονομια του καθηγητη σιγουρα.

Τα παλαιοτερα 10 δολλαρια αλλα και τα τωρινα 400-500 για μαθημα (αυτα τα λενε οι "απο εκει") επι ποσους φοιτητες ναι κανουν τη διαφορα στο εισοδημα του.Φιλος μου εχει πει πως μερικες φορες και να θες να διαβασεις εκει πρεπει να τα δωσεις γιατι ο καθηγητης εχει μαθει απο τους ελληνες να τα δινουν.

Σιγουρα κι οι ελληνες δωροδοκουνται - και δυστυχως σε ολους τους τομεις οχι μονο στον δικο μας.Αυτο που χτυπαει ασχημα ειναι το ποσοστο δωροδοκιας που εκει (ανατολικα κρατη) χτυπαει κοκκινο.Με την πρωτη δυσκολια δωροδοκια.Ολοι τελειωνουν στα 6 χρονια.

Τωρα σιγουρα δε βγαινει τιποτα με τις εχθρες μεταξυ συναδελφων επειδη τελειωσαν "εκει" η "εδω".Στην κλινικη φαινεται αμεσως ποιος "ξερει"!!Με το καλημερα!!!Αυτο μετραει πανω απο ολα.(Για μεταξυ μας).

Για παρακατω ετσι κι αλλιως το βυσμα κι η αδικια παει συννεφο.Μακαρι να ηταν αλλιως.Καθε περσι και καλυτερα.

Οι καλοι που το αντεχουν μονο εξω μπορει να δικαιωθουν.Εδω θα ειναι εξαιρεση μαλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τόσα χρόνια μόνο για ανατολικές χώρες γράφουν οι εφημερίδες και ακούμε στις ειδήσεις

είμαστε το εύκολο θύμα οι 2 αυτές χώρες δεν μπορούσαν να ``σηκώσουν`` κεφάλι και να διαμαρτυρηθούν.

άντε να κατηγορήσει κανείς την αγγλια η οποία ``πουλάει`` επιστήμη και γνώση σε όλο τον κόσμο.( γιατί και για εκεί υπάρχουν αρκετά στοιχειά το τι γίνεται)

τώρα όμως που στις 2 αυτές χώρες δεν έχει άλλους Έλληνες άρχισαν να ασχολούνται και με την ελλαδα και θα βγουν πολλά ακόμα , και να γίνω και ποιο σκληρός θα γράψω : έστω και μια υπόθεση από όλες αυτές να είναι αλήθεια με τα πλαστά πτυχία κανείς από όσους σπούδασαν ελλαδα δεν πρέπει να γενικεύει ποτέ ξανά ότι στην ελλαδα όλα είναι ανθηρά και όλα καλά ότι κάνω και εγώ δηλαδή μόνο για τον εαυτό μου γράφω εδώ μέσα και ποτέ δεν γενικεύω έτσι και ο καθένας από εσάς που γραφούν και σπούδασαν ελλαδα ας κάνει τον κριτή μονο για το ποσα ξέρει τι έκανε και πόσα γνωρίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τόσα χρόνια μόνο για ανατολικές χώρες γράφουν οι εφημερίδες και ακούμε στις ειδήσεις

είμαστε το εύκολο θύμα οι 2 αυτές χώρες δεν μπορούσαν να ``σηκώσουν`` κεφάλι και να διαμαρτυρηθούν.

άντε να κατηγορήσει κανείς την αγγλια η οποία ``πουλάει`` επιστήμη και γνώση σε όλο τον κόσμο.( γιατί και για εκεί υπάρχουν αρκετά στοιχειά το τι γίνεται)

τώρα όμως που στις 2 αυτές χώρες δεν έχει άλλους Έλληνες άρχισαν να ασχολούνται και με την ελλαδα και θα βγουν πολλά ακόμα , και να γίνω και ποιο σκληρός θα γράψω : έστω και μια υπόθεση από όλες αυτές να είναι αλήθεια με τα πλαστά πτυχία κανείς από όσους σπούδασαν ελλαδα δεν πρέπει να γενικεύει ποτέ ξανά ότι στην ελλαδα όλα είναι ανθηρά και όλα καλά ότι κάνω και εγώ δηλαδή μόνο για τον εαυτό μου γράφω εδώ μέσα και ποτέ δεν γενικεύω έτσι και ο καθένας από εσάς που γραφούν και σπούδασαν ελλαδα ας κάνει τον κριτή μονο για το ποσα ξέρει τι έκανε και πόσα γνωρίζει.

ασχετο με το περιεχομενο ,

αλλα μια παρατηρηση να κανω

διαβαζοντας το παραπανω κειμενο , και προηγουμενα του φωτη ,

ειναι η ιδεα μου ,

η' σε ολους δινεται μια εντυπωση

δυσκολιας στην εκφραση του , με αποτελεσμα η γραφη του να ειναι δυσνοητη?

μόνο για τον εαυτό μου γράφω εδώ μέσα και ποτέ δεν γενικεύω

ρε φωτη ,μην τα παρω τωρα

ποτε δεν γενικευσες?

για κοιτα την παρακατω προταση σου

στην ελλαδα κανείς μα κανείς δεν διαβάζει δεν προσπαθεί όλα και όλοι λαδώνονται

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΆ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΆ!!!!!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ βαμος, που ξερεις τι κανει το παιδι...μπορει μ΄ολα αυτα που του σουρουν εδω μεσα οι διαφοροι, το παιδι να στενοχωριεται , να παιρνει ενα μπουκαλακι ουισκακι , να αρχιζει να τα πινει για να πανε κατω τα φαρμακια και μετα ....να γραφει.Λογικο δεν ειναι να κανει και κανα λαθακι?

Η υποννοεις (το κλασσικο και παραχρησιμοποιημενο πια) οτι αφου σπουδασε στο εξωτερικο και δεν περασε με πανελληνιες , δεν ξερει συνταξη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.ΝΑ ΡΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΣΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΜΑΣ ΕΣΕΙΣ ΕΔΩ ΤΟ ΞΕΦΤΙΛΗΣΑΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΑΤΟΥΣΑΤΕ.

κυριως αυτο το τελευταιο ,

ειναι κορυφαιο...

και αυτο ειναι μια μαονο αποδειξη απο τις αοριστες και μπουρδο-γενικευσεις σου

τις οποιες και καλα δεν κανεις...

που τα πουλας αυτα ρε?

λοιπον ,

καθιερωνω τη απολυτα ατιμωτικη εκφραση ,που θα χρησιμοποιησω ποτε για ατομο εδω μεσα

και εισαι ο πρωτος που του αξιζει πραγματικα

για τις ανακριβειες που μονο και μονο θες να περασεις

προκειμενου

υποβαθμιζοντας τα πτυχια μας ,

να αναβαθμισεις τις σπουδες σου

αγορι μου , αν ηταν τοοοσο καλυτερα εκει περα ,

να καθοσουν και για ειδκοτητα ματια μου

οριστε τι σου αφιερωνω αγορινα μου32ebf531.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:lol:

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../01/2007_178690

Ποινή σε οδοντίατρο για πλαστογράφηση πτυχίου

ΠΟΙΝΗ φυλάκισης 18 μηνών, με τριετή αναστολή, επέβαλε το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης σε οδοντίατρο, κρίνοντάς τον ένοχο για τις κατηγορίες της χρήσης πλαστού εγγράφου και υφαρπαγής ψευδούς βεβαίωσης. Ο Α.Π. κάθισε στο εδώλιο του κατηγορούμενου έπειτα από καταγγελίες που έγιναν στον Οδοντιατρικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης και πρωτοβουλίες που ανέλαβε ο Σύλλογος για τη διαλεύκανση της υπόθεσης.

Σύμφωνα με τη δικογραφία, ο κατηγορούμενος αποφοίτησε από Οδοντιατρική Σχολή Πανεπιστημίου της Ρουμανίας, πλην όμως, με το συγκεκριμένο τίτλο σπουδών δεν μπόρεσε να δώσει εξετάσεις στο ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ για την αναγνώριση του πτυχίου του. Ακολούθως, προέβη σε πλαστογράφηση πτυχίου από Πανεπιστήμιο της Νάπολης της Ιταλίας, το οποίο, αναγνωρίζεται αυτομάτως, αφού πρόκειται για τίτλο σπουδών προερχόμενο από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Με το συγκεκριμένο πτυχίο υπέβαλλε το Νοέμβριο του 2003 τα δικαιολογητικά του στην Διεύθυνση Υγιεινής της Νομαρχίας Θεσσαλονίκης, για την απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, την οποία έλαβε τρεις μήνες αργότερα.

Ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης έγινε αποδέκτης καταγγελίας για την παράτυπη χορήγηση άδειας άσκησης επαγγέλματος στον Α.Π.. Εν συνέχεια, ο Σύλλογος ήρθε σε επικοινωνία με το Ελληνικό Προξενείο στη Νάπολη, το οποίο διαπίστωσε ότι ουδέποτε αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο της πόλης Έλληνας με το συγκεκριμένο όνομα.

Ο κατηγορούμενος δεν παρέστη στο δικαστήριο και απολογήθηκε δια πληρεξούσιου δικηγόρου, ο οποίος είπε ότι ο εντολέας του ομολογεί τις πράξεις για τις οποίες κατηγορείται, προσθέτοντας ότι «παρασύρθηκε από κάποιους ανθρώπους». Το δικαστήριο του επέβαλλε ποινή φυλάκισης 18 μηνών, με τριετή αναστολή, ενώ αποφασίστηκε η έφεση να έχει ανασταλτική δύναμη.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η οικονομια ενος κρατους δεν σωζεται απο το λαδωμα (με "λαδι" η χωρις) αλλα η οικονομια του καθηγητη σιγουρα.

Σε ποιόν καθηγητή αναφέρεσαι ακριβώς; "Εσωτερικού" ή "Εξωτερικού"; Άραγε η ταρίφα για τους τρεις και τους υπόλοιπους ~150 (από ότι λένε τουλάχιστο), πόση ήταν;

Αυτο που χτυπαει ασχημα ειναι το ποσοστο δωροδοκιας που εκει (ανατολικα κρατη) χτυπαει κοκκινο.Με την πρωτη δυσκολια δωροδοκια.Ολοι τελειωνουν στα 6 χρονια.

Να και οι στατιστικές αναλύσεις. Υποθέτω είναι από τη VPRC και την AGB τα στοιχεία. Ή μήπως, απλά έτσι ακούγεται στη "πιάτσα";

Κατ'αρχήν να συμφωνήσω πως υπάρχει δωροδοκία και στο εξωτερικό. Παντού όμως, με διάφορες μορφές. Όπως στο Βελιγράδι έτσι και στο Λονδίνο ή τη Ρώμη.

Το ότι τελειώνουν όλοι στα 6 χρόνια είναι ψέμα. Επίσης, οι περισσότεροι τελειώνουν στα 6 χρόνια επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή. Δεν υπάρχει η δυνατότητα του να χρωστάς ανατομία από το 1ο έτος και να παρακολουθείς χειρουργική στο 5ο. Οπότε, ή διαβάζεις και περνάς, ή στη 3η συνεχόμενη αποτυχία κάνεις επανάληψη έτους. Υπάρχει και η δυνατότητα του να τα παρατήσεις και να φύγεις. Πίστεψέ με δεν είναι σπάνιο. Π.χ. στο δικό μου uni ξεκινήσαμε 6 Έλληνες και τελειώσαμε 3, η μια συνάδελφος μάλιστα, εκ των τριών, ήταν από επανάληψη έτους.

Τωρα σιγουρα δε βγαινει τιποτα με τις εχθρες μεταξυ συναδελφων επειδη τελειωσαν "εκει" η "εδω".Στην κλινικη φαινεται αμεσως ποιος "ξερει"!!Με το καλημερα!!!Αυτο μετραει πανω απο ολα.(Για μεταξυ μας).

Για παρακατω ετσι κι αλλιως το βυσμα κι η αδικια παει συννεφο.Μακαρι να ηταν αλλιως.Καθε περσι και καλυτερα.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

Πέρα όμως από τη γνωστή αντιδικία, που μοιάζει, αν όχι να καλλιεργείται (ε;) εδώ μέσα αλλά τουλάχιστον να μην αποδοκιμάζεται όπως θα έπρεπε, μήπως είναι καιρός να πάμε ένα βήμα πιο μπροστά; Τα προβλήματα είναι υπαρκτά και τα αντιμετωπίζουμε όλοι.

Κάτι άσχετο (ή μήπως όχι και τόσο;). Το γκάλοπ της πρώτης σελίδας πόσο καιρό διαρκεί ακριβώς; (Το πόσο ευχαριστημένοι είσαστε από το έργο της κυβέρνησης) Θέλει να καταδείξει το παράπονο των συναδέλφων, αποφοίτων Ελληνικών ΑΕΙ Ιατρικής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε να κατηγορήσει κανείς την αγγλια η οποία ``πουλάει`` επιστήμη και γνώση σε όλο τον κόσμο.( γιατί και για εκεί υπάρχουν αρκετά στοιχειά το τι γίνεται)

Τι γινεται στην Αγγλια, για πες σε παρακαλω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο άλλος για μικροβιολογία...χωρίς σχόλια...

ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ. :angry::angry::angry:

Και εγω μικροβιολογια κάνω και σε πληροφορώ έχει και συνέχεια απο τς γνώσεις της σχολής και τρίξιμο και ευθύνη, αι χάσου, μυρμηγκάκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντηση στον NikNik000.

Δεν υπαρχει τιποτε πιο ωραιο απο το να βλεπεις συναδελφους αξιους απο ολα τα μερη του κοσμου.Η αληθεια φαινεται στην κλινικη.

Οι στατιστικες ειναι απο συναδελφους που "ανοιγουν την καρδια τους", μια που κι αυτοι οταν εφυγαν για τα ξενα "δεν ηξεραν τι εκαναν..."

Οι ταριφες απο Ρωμη και Αθηνα σε Βουκουρεστι διαφερουν πολυ- αναλογα και τα ποσοστα διαφθορας.

Ολη η κοινωνια δυστυχως ειναι "πουλημενη".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντηση στον NikNik000.

Δεν υπαρχει τιποτε πιο ωραιο απο το να βλεπεις συναδελφους αξιους απο ολα τα μερη του κοσμου.Η αληθεια φαινεται στην κλινικη.

Οι στατιστικες ειναι απο συναδελφους που "ανοιγουν την καρδια τους", μια που κι αυτοι οταν εφυγαν για τα ξενα "δεν ηξεραν τι εκαναν..."

Οι ταριφες απο Ρωμη και Αθηνα σε Βουκουρεστι διαφερουν πολυ- αναλογα και τα ποσοστα διαφθορας.

Ολη η κοινωνια δυστυχως ειναι "πουλημενη".

Συμφωνώ πως η αλήθεια φαίνεται στη κλινική. (αν και η ιατρική είναι μια συνεχής μάχη με τη γνώση και την εφαρμογή της σε τέτοιο υποκειμενικό υπόβαθρο που σε διάφορα στάδια ο καλός μπορεί να γίνει χειρότερος και τούμπαλιν. Πιθανολογική θεωρία ή λογισμός αβεβαιότητας που λέει και ο κ.Ανευλαβής; Μπορεί)

Σου ανοίγω την καρδία μου και σου λέω πως από προσωπική εμπειρία, δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όπως θα ήθελαν να τα παρουσιάζουν κάποιοι. :rolleyes:

Θεωρείς πως το ποσοστό διαφθοράς είναι ανάλογο της "ταρίφας". Τότε θα πρέπει να περιμένουμε και κατακόρυφη αύξηση του χρηματισμού στο ΕΣΥ; τελευταία άκουσα πως το φακελάκι έφτασε στα 300 και 100 ευρώ για μια επέμβαση (δημοσιεύματα στον τύπο και νομίζω το διάβασα στο iatroi.gr). Διαφωνώ.

Δεν ξέρω ακριβώς εάν όλη η κοινωνία είναι πουλημένη. Αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι πιο θαρραλέα στάση του κόσμου απέναντι στη διαφθορά και την αδικία. Την κατακρίνει ευθέως και την πολεμά όσο μπορεί. Παλαιότερα την δεχόταν ως τόσο δεδομένη, που έφτανε σε σημείο να την θεωρεί νόμιμη. Ίσως είναι ένα στάδιο αυτό πριν την πραγματική της μείωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάμμος ποτέ δεν ``γενικεύω`` πάντα μιλάω για εμένα και για τις προσωπικές μου εμπειρίες και γνώσεις στα θέματα τα οποία συμμετέχω στο φόρουμ αυτό ,και δεν έχω πάρει κανένα όρκο ότι όλα ήταν καλά και ωραία στις χώρες αυτές .

αντίθετα όλοι εσείς που σπουδάσατε Ελλάδα το κάνετε με μεγάλη άνεση ότι και καλά εδώ όλα είναι αξιοκρατικά να τελικά που τα ίδια ΚΟΠΡΑΝΑ γίνονται κι εδώ οπότε τουμπεκί έστω κι ένα πλαστό πτυχίο να έδωσε κάποιο από τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν δικαιούσαι να μιλάς για αξιοκρατία στις ελληνικές σχολές και να κατηγορείς τις χώρες αυτές ως προπύργια της διαφθοράς. ( ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΝ , ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΩΣ ΕΚΤΙΜΗΤΗ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ ΑΥΤΩΝ)

Και στο παράδειγμα που έγραφα και τόσο δύσκολα το κατάλαβες μιας και μας έβγαλες και προβληματικούς στην γραφή : ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΕΝΙΚΕΥΩ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ Ή ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΚΥΒΑΛΑ , ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΣΗ ΑΝΕΣΗ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΤΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ.

ΓΚΕ ΓΚΕ?

ΑΙΝΤΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρείς πως το ποσοστό διαφθοράς είναι ανάλογο της "ταρίφας". Τότε θα πρέπει να περιμένουμε και κατακόρυφη αύξηση του χρηματισμού στο ΕΣΥ; τελευταία άκουσα πως το φακελάκι έφτασε στα 300 και 100 ευρώ για μια επέμβαση

Ναι θεωρω πως οταν τα ποσα ειναι "λογικα" δυστυχως ο αλλος προτιμαει την ευκολη μεθοδο.

Οσο για το φακελακι- απο τα λιγα που εχω ζησει- αναλογα με τις απαιτησεις των ασθενων να χειρουργηθουν απο τον "ταδε" με τις τοσες περγαμηνες , εξειδικευσεις κι εμπειριες, και λιγα παιρνουν οι γιατροι -ειναι ομως "καθαρα".(Στο δημοσιο παντα.Αρα -κλασσικα αυτος που ΔΕΝ παιρνει ειναι το δημοσιο!)

Καθαρση της δωροδοκιας?Μακαρι μα δυσκολο οσο υπαρχουν τοσο μεγαλες αδικιες και φοροδιαφυγη απο "μερικους".

Θεωρείς πως το ποσοστό διαφθοράς είναι ανάλογο της "ταρίφας". Τότε θα πρέπει να περιμένουμε και κατακόρυφη αύξηση του χρηματισμού στο ΕΣΥ; τελευταία άκουσα πως το φακελάκι έφτασε στα 300 και 100 ευρώ για μια επέμβαση

Ναι θεωρω πως οταν τα ποσα ειναι "λογικα" δυστυχως ο αλλος προτιμαει την ευκολη μεθοδο.

Οσο για το φακελακι- απο τα λιγα που εχω ζησει- αναλογα με τις απαιτησεις των ασθενων να χειρουργηθουν απο τον "ταδε" με τις τοσες περγαμηνες , εξειδικευσεις κι εμπειριες, και λιγα παιρνουν οι γιατροι -ειναι ομως "καθαρα".(Στο δημοσιο παντα.Αρα -κλασσικα αυτος που ΔΕΝ παιρνει ειναι το δημοσιο!)

Καθαρση της δωροδοκιας?Μακαρι μα δυσκολο οσο υπαρχουν τοσο μεγαλες αδικιες και φοροδιαφυγη απο "μερικους".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι θεωρω πως οταν τα ποσα ειναι "λογικα" δυστυχως ο αλλος προτιμαει την ευκολη μεθοδο.

Οσο για το φακελακι- απο τα λιγα που εχω ζησει- αναλογα με τις απαιτησεις των ασθενων να χειρουργηθουν απο τον "ταδε" με τις τοσες περγαμηνες , εξειδικευσεις κι εμπειριες, και λιγα παιρνουν οι γιατροι -ειναι ομως "καθαρα".(Στο δημοσιο παντα.Αρα -κλασσικα αυτος που ΔΕΝ παιρνει ειναι το δημοσιο!)

Καθαρση της δωροδοκιας?Μακαρι μα δυσκολο οσο υπαρχουν τοσο μεγαλες αδικιες και φοροδιαφυγη απο "μερικους".

Νομίζω αδικείς τους συναδέλφους που σπούδασαν εξωτερικό αλλά και τον εαυτό σου.

Θέλω να πιστεύω πως ακόμη κι αν στο πανεπιστήμιο που σπούδασες μπορούσες να περάσεις μάθημα δίνοντας τα ίδια ποσά που θεωρείς/ουν πως δίνουν έξω.........δεν θα το έκανες. Από επιλογή. Ή κάνω λάθος;

Έφερα το φακελάκι ως παράδειγμα για να σου δείξω πως η μείωση της "ταρίφας" δεν συνεπάγεται αυτομάτως αύξηση του φαινομένου. Έτσι πιστεύω.

Εάν κατάλαβα καλά, λες, πως όσο περισσότερες οι περγαμηνές και εμπειρίες ιατρού του δημοσίου, είναι λογικό να ζητά μεγαλύτερο δωράκι; emquestion

Μίλησα για πιθανή μείωση του φαινομένου γενικότερα.

Τέλοσπαντων, πιστεύω εξαντλήσαμε το θέμα και γίναμε όλοι κατανοητοί. Άσε που έχουμε ξεφύγει από το τόπικ προ πολλού.

Η ουσία είναι πως σίγουρα θα υπάρχουν καλοθελητές με αναμμένα φυτίλια συνεχώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.