Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ακτινολογια


Recommended Posts

Σαν τι είδους εξέλιξη; Η επεμβατική ακτινολογία αποτελεί πλέον επίσημα εξειδίκευση της Ακτινοδιαγνωστικής (διετής). Δες και στο pmsir.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ακτινολογία και συγκεκριμένα για Αττικό. Υπάρχει κανείς που μπορεί αν μου δώσει πληροφόρίες ( προγραμμα εκπαιδευσης, ωράριο κ.λ.π.) ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δηλώσω 1 χρόνο ακτινολογίας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη χρόνο ή έστω σε νοσοκομείο που δίνει 2 χρόνια? (πρέπει δηλαδή το νοσοκομείο να προσφέρει ακριβώς ένα χρόνο για να δηλώσω?) Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεις. Δηλωνεις πληρη εκει που θες να κανεις 1 χρονο και αφου ολοκληρωσεις, τοτε παραιτεισαι και δηλωνεις ξανα πληρη στο νοσοκομειο που ειναι της προτιμησης σου και θες να εκπαιδευτεις κατα το μεγαλυτερο μερος της ειδικοτητας.

Αυτο ειναι το μοναδικο σεναριο που θελεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Απλά έτσι δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς το προνόμιο να καταθέσεις αίτηση σε δύο νοσοκομεία ταυτόχρονα, σε ένα που δίνει μερική και σε ένα που δίνει πλήρη. Μπορείς βέβαια να καταθέσεις σε νοσοκομείο που δίνει π.χ. 2 χρόνια (και να παραιτηθείς στο 1ο) και στο νοσοκομείο που θα ολοκληρώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει βιβλία ακτινολογίας για νέους ειδικευόμενους, είτε ελληνικά είτε ξενόγλωσσα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Θα ήθελα και εγώ αν είναι εύκολο κάποιες πληροφορίες για νέο ειδικευόμενο τί πρέπει να διαβάσει (1-2 βασικά βιβλία για να μη ξεκινήσουμε απροετοίμαστοι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει σχετικο νημα αν ψαξεις εκει που λεει ειδικοτητα στην Ελλαδα

 

με μια αναζητηση βρηκα αυτα

 

"για Ακτινολογία χρειάζεσαι τα εξής:

1. Felson's principles of chest roentgenology (για να μάθεις τι σου γίνεται με θώρακα.)

2. Fundumentals of Body CT του Webb

3. Υπερηχοτομογραφία tou brant.

Αν ξέρεις αυτά έχεις αρκετή και σωστή γνώση γιατί περιέχουν 100% αυτά που χρειάζεσαι στην κλινική πράξη.Τώρα για τις βλακιες που ρωτάνε στις εξετασεις θα χρειαστει να διαβασεις Βλαχο. ( μόνο για τις εξετάσεις ειδικότητας γιατί δε θα σου χρειαστούν στη ζωή σου ποτέ!!)

Χρειάζεσαι ακόμη μία Διαφορικη Διάγνωση όπως π.χ. του Dahnert.

Òλα τα υπόλοιπα όπως Grainger Sutton κ.λπ. καλά μόνο σαν βιβλία αναφοράς.."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

εχω μια απορια για αυτην την ειδικοτητα

δεδομενου πως το ΕΣΥ δεν διοριζει και οταν διοριζει η πλειοψηφια βλεπει πορτα

ενω στον ιδιωτικο τομεα η ανεξαρτησια κοστιζει παρα πολλα λεφτα και πρακτικα ειναι σχεδον αδυνατη(ακριβα οργανα)

ποιες προοπτικες καριερας υπαρχουν ως υπαλληλοι ακτινολογοι στον ιδιωτικο τομεα; ποσες οι θεσεις,ποια η ζητηση,η προσφορα,ο μισθος κ.λπ

γνωριζει κανεις; μονο ετσι μπορουμε να ξερουμε περι τινος προκειται και αν αξιζει τον κοπο και δεν μεινει κανεις μπουκαλα

επισης μεσα στην ειδικευση επειδη δειχνει ειδικοτητα με σοβαρη ζητηση τι γινεται με τις εφημεριες;νορμαλ; ή χαμος:

 

αυτα

να ειστε καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια παρατηρηση: Το ΕΣΥ δεν διοριζει *προς το παρον*. Εφοσον ομως το προσωπικο του γερναει μαζικα και σε καποια χρονια θα εχουν αρθει οι περιορισμοι διορισμων, ειναι λογικο να υποθεσει κανεις πως θα ανοιξουν αρκετες θεσεις ακτινοδιαγνωστων, δεδομενου οτι νοσοκομειο χωρις ακτινολογο δεν νοειται (πραγμα που δεν ισχυει για πλειστες αλλες ειδικοτητες). Εκτος κι αν μεχρι τοτε εχουν παει τα διαγνωστικα...σε τριτους φορεις, οπως ειχε υπονοηθει πριν καποια χρονια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωστες επισημανσεις,αν και υπαρχει το ενδεχομενο να μας προλαβουν οι διορισμοι και να κλεισει η κανουλα εκ νεου!

τελος παντων ας εστιασουμε στον ιδιωτικο τομεα,άλλωστε αυτα ειναι τα δεδομενα για την ωρα τουλαχιστον, υπαρχουν προοπτικες;

 

παρεμππτοντως τα πληθυσμιακα κριτηρια εχουν καταργηθει ε; βεβαια παλι τα λεφτα ειναι πολλα

Τροποποιήθηκε από Θεσσαλονικιός
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αρχική μου εμπειρία απο το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, δε θα γράψω πολλά αλλά 2-3 πράγματα που πραγματικά αξίζουν...

-Οι εγκαταστάσεις και τα μηχανήματα του νοσοκομείου είναι πολύ μπροστά για δεδεμένα Ελλάδας, εκτός απο καινούργιο μαγνήτη, καινούργιο αξονικό (στο δρόμο είναι απο μέρα σε μέρα) και όλα τα υπόλοιπα έχει και έναν απο τους καλύτερους αγγειογράφους στην Ευρώπη και πολύ εξελιγμένο τμήμα επεμβατικής ακτινολογίας.

-Ο καθηγητής κ. Πρασόπουλος είναι ο πρόεδρος της ελληνικής ακτινολογικής εταιρίας με ό,τι συνεπάγεται αυτό απο γνώσεις και εκπαίδευση.

-Πληθώρα μαθημάτων για ειδικευόμενους σε καθημερινή βάση όπου οι καθηγητές είναι πρόθυμοι να σου λύσουν την κάθε σου απορία.

-Εχεις τη δυνατότητα να δεις όλα τα δύσκολα και δυσεύρετα περιστατικά που έρχονται τόσο από την περιοχή Καβάλας-Δράμας-Ξάνθης-Ροδόπης και Εβρου κυρίως λόγω του μαγνήτη και της επεμβατικής ακτινολογίας.

-Το κυριότερο όμως για εμάς είναι ότι είναι γεμάτο τμήμα με ότι θετικό μπορεί να σημαίνει αυτό απο πλευράς βοήθειας και θέμα εφημεριών.  http://www.pamth.gov.gr/iatroi/lists-u8.php?nid=1

Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις και ελπίζω στην πορεία όταν θα έρθουν οι δυσκολίες και οι περισσότερες ευθύνες για εμένα να μην αναιρέσω ούτε ένα απο αυτά που έγραψα..

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον να του λυθούν οι απορίες γιατί και εγώ βοηθήθηκα από τα παιδιά εδώ μέσα... Θα γράψω περισσότερα αν κάποιον τον ενδιαφέρει σε λίγο καιρό που θα έχω αρκετά περισσότερη εμπειρία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά!
Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για ειδικότητα ακτινολογίας στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης;
Ευχαριστώ! 

Τροποποιήθηκε από Anas Douk
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα ! Γενικά πολύ οργανωμένη κλινική, καλή εκπαίδευση ειδικευομένων, πολλά περιστατικά και εφημερίες, πήρε ISO για επεμβατική ακτινολογία και έχει υπερσύγχρονο αγγειογράφο αν σε ενδιαφέρει η επεμβατική. Απ' όσο ξέρω δεν έχει πολλούς ειδικευόμενους. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 30/5/2019 at 7:03 ΜΜ, Nikolass said:

Καλησπέρα ! Γενικά πολύ οργανωμένη κλινική, καλή εκπαίδευση ειδικευομένων, πολλά περιστατικά και εφημερίες, πήρε ISO για επεμβατική ακτινολογία και έχει υπερσύγχρονο αγγειογράφο αν σε ενδιαφέρει η επεμβατική. Απ' όσο ξέρω δεν έχει πολλούς ειδικευόμενους. 

Σε ευχαριστώ Nikolass. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά! 

Υπάρχει κανείς που θα μπορούσε να μου δώσει πληροφορίες για ειδικότητα ακτινολογίας στα νοσοκομεία Αττικό, Αρεταίο και Γεννηματάς στην Αθήνα;              Όσον αφορά το πρόγραμμα εκπαίδευσης, πόσο ασχολούνται οι επιμελητές, αν γράφονται εργασίες, αν λείπει κάποιο τμήμα πχ παιδιατρικό, αν βλέπεις ογκολογικά περιστατικά;

Το Αρεταίο, παρότι είναι πανεπιστημιακό, μήπως είναι ένα μικρό νοσοκομείο από πλευράς όγκου περιστατικών συγκριτικά με Αττικό και Γεννηματάς;               Επίσης, στον Ευαγγελισμό τι επικρατεί και υπάρχουν τόσες κενές θέσεις, ενώ πρόκειται για ένα μεγάλο νοσοκομείο;  

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

καλημερα σ ολους

 

εχει κανεις πληροφοριες για ειδικοτητα ακτινολογιας στο ιπποκρατειο ή στον ευαγγελισμο στην αθηνα;

επισης, στο ΦΕΚ σχετικα με τις ειδικοτητες αναφερει οτι χρειζονται 6 μηνες γενικης χειρουργικης ή παθολογιας πριν ξεκινησεις με την ακτινολογια. αυτο τι ακριβως ειναι; πρεπει να παω σε αλλο νοσοκομειο ή θα τα κανω στο νοσοκομειο που θα δηλωσω ακτινολογια;  θα ενταχθω δηλαδη στο προσωπικο της παθολογικης κλινικης για 6 μηνες;

 

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια! Προσφατα μου ηρθε η ιδεα να κανω ακτινολογια. Ξερει κανεις πως ειναι τα πραγματα αυτη την στιγμη στον κλαδο? 

Τα νοσοκομεια διοριζουν? Πως ειναι περιπου το ωραριο ενος ειδικου ακτινολογου?

Υπαρχουν θεσεις στον ιδιωτικο τομεα? Καλες/κακες αμοιβες για τον χρονο που διαθετεις? 

Τελος ηθελα να ρωτωσω εαν καποιος εχει εμπειρια, μπορεις να βγαζεις δουλεια και απο το σπιτι?

Τροποποιήθηκε από Sonar
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.