Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ακτινολογια


Recommended Posts

Καλό είναι να κάνεις όλη την ειδικότητα σε καλό (πανεπιστημιακο;) νοσοκομείο.

Τα πιο πολλά περιφεριακά νοσοκομεία έχουν πολύ κακά ακτινολογικά τμήματα, με ορισμένες λαμπρές εξαιρέσεις.

Η αναμονή είναι μεγάλη σε όσα δίνουν πλήρη κι έτσι αν αποφασίσεις να πας σε περιφεριακό, καλό είναι να μάθεις για την ποιότητα του τμήματος. Ένας καλός επιμελητής είναι χρυσάφι! Αν σε καλύψει για κλασσικό και υπέρηχο θα είναι πολύ καλά. Τελειώνοντας τα πρώτα δύο χρόνια καλό είναι να ξέρεις καλό έως πολύ καλό υπέρηχο, κλασσική ακτινολογία, ακτινοφυσική (MRI, CT, US φυσικά μόνο με προσωπικό διάβασμα :) ).

Άν το τμήμα έχει και CT να έχεις καλύψει τουλάχιστον τα βασικά σε CT, να φύγει δηλαδή το γράσσο από τα μάτια και να αναγνωρίζεις τι βλέπεις. Όλα αυτά φυσικά με πολύ διάβασμα και ένα καλό επιμελητή δίπλα.

Το βασικό όπως σου είπα είναι να κάνεις καλά υπέρηχο και κλασσική. Ψάξε καλά που έχει καλό ακτινολόγο!

Αν πανε χαμένα τα πρώτα δυο χρόνια μετά δεν θα σου φτάσουν τα άλλα τρία για να βγάλεις όλη την ειδικότητα σε καλό επίπεδο, όπου και να πας.

Όσον αφορά την εκπαίδευση στην ακτινολογία, νομίζω το πιο καλό είναι το ΠΑΓΝΗ στην Κρήτη. Συγκριτικά πάντα με την υπόλοιπη Ελλάδα και όχι με το UCSD :). Ίσως όμως το πανεπιστημιακό της Αλεξανδρούπολης να είναι το πιο καλό για κάποιον που βάζει τα χαρτιά του τώρα. Έχει ένα εξαιρετικό ή μάλλον κορυφαίο καθηγητή, τον Πάνο Πρασσόπουλο, και δεν είναι τυχαίο που έχει δρομολογηθεί η εγκατάσταση αξονικού 64 τομών, μαγνήτη 3 Tesla και PET-CT! Με την αναμονή που υπάρχει, μέχρι να ξεκινήσεις μπορεί να έχουν μπει :). Και αν σε ενδιαφέρει η έρευνα, αν μπορείς, με αυτό τον καθηγητή και τα μηχανήματα, νομίζω ότι θα βρεις πολλές ευκαιρίες.

Κρήτη λοιπόν ή Αλεξανδρούπολη.

Αυτά και καλές αποφάσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από Θεσσαλονίκη πολύ καλά τμήματα από αυτά που ξέρω είναι ΑΧΕΠΑ & Παπαγεωργίου.

Επίσης περιφερειακό με πολύ καλό τμήμα είναι της Βέροιας (έχει αξονικό και πού καλό μαστογράφο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπου και να δηλώσεις θα πρέπει να περάσεις και από το μαγνήτη και αξονικό καθώς και αγγειογράφο, παιδιατρικό κα. Επομένως μπορείς να ζητήσεις να αποσπαστείς σε νοσοκομείο που κάνει ταπαραπάνω για το διάστημα που χρειάζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι υποχρεωτικό να πάει με εκπαιδευτική άδεια να κάνεις τα διάφορα κομάτια σε νοσοκομείο που υπάρχουν τα αντίστοιχα τμήματα (τουλάχιστον για αξονικό και μαγνήτη).

Όμως υπάρχει μεγάλη διαφορά στην εμπειρία που αποκτάς κάνοντας απλά το εξάμηνο του αξονικού, από το να είσαι σε όλη την ειδικότητα σε ένα νοσοκομείο που έχει αξονικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αλλη ερωτηση... Το νοσοκομειο στην περιοχη μου δινει 1,5 χρονο στην Ακτινολογια. Αν καταθεσω τα δικαιολογητικα εδω για ειδικοτητα, ποτε μπορω να καταθεσω παλι για τα υπολοιπα 3,5 χρονια (προφανως σε αλλη πολη και νοσοκομειο)? ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρίτη ερωτηση... (συγγνωμη που τις κανω μια-μια, αλλα ετσι προκυπτουν): Η θεση αδειαζει τον Αυγουστο, αλλα εγω θα ειμαι φανταρος μεχρι το Νοεμβρη (αν δε μας προσθεσει μηνες ο υπουργος). Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση, η θεση χανεται απο αυτον που θα καταθεσει χαρτια ενδεχομενως μετα απο μενα? Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαίνει ο επόμενος και μόλις τελειώσεις τη θητεία καταθέτεις το χαρτί της στρατολογίας περί οριστικής απόλυσης και θα είσαι ο επόμενος ειδικευόμενος μόλις αδειάσει κάποια θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω οτι το Κεντρικό νοσοκομείο (Γεννηματάς) στη Θεσσαλονίκη έχει πολυ κάλο ακτινολογικό τμήμα.Έχει αξονικό και ακούγεται οτι θα προμηθευτεί και μαγνήτη. Νομίζω οτι ο Αγιος Παύλος Φοίνικα (θεσσαλονίκης) δεν έχει αξονίκο.

Αλλά η καλύτερη επιλογή είναι Παπαγεωργείου.Ο διευθυντής του τμήματος ίσως είναι ο καλύτερος στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι ήδη στην Αθήνα και κανω "έρευνα αγοράς". Ξερει κανεις να με βοηθησει στην επιλογη νοσοκομειου με τη λιγοτερη αναμονη (ψάχνω για τριετή τουλαχιστον τοποθετηση). Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο περίπου η αναμονή για ακτινολογία στην Αθήνα πλήρη πόσο είναι;

Αν εχω υπολογισει σωστα μεχρι το 2011-12 ειναι ολα πιασμενα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο περίπου η αναμονή για ακτινολογία στην Αθήνα πλήρη πόσο είναι;

Μπορείς να υπολογίσεις καλύτερα χρησιμοποιώντας την ιστοσελίδα της Νομαρχίας για τις αναμονές. Λείπει μόνο το Ασκληπιείο της Βούλας νομίζω που ανήκει στην Ανατολική Αττική.

Στην ακτινοδιαγνωστική είναι σίγουρα μικρότερη από άλλες ειδικότητες.

http://nomarxia.gr/ypiresies/ygeia/anamone...es_anamonis.php

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Γνωριζει καποιος να με ενημερωσει τι προοπτικες εργασιας εχει και ποσα κερδιζει περιπου ενας ακτινολογος που επιλεγει για καποιους λογους (π.χ. οικονομικους) να μην ανοιξει δικο του ιατρείο? Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ΕΣΥ, μπορεί να βγάλει μέχρι μισθό Διευθυντή με εφημερίες. Πιο πιθανό να ξεκινήσει με μισθό επικουρικού με εφημερίες: περίπου 2200 ευρώ καθαρά όλα μαζί αν πλαφονάρει. Στον ιδιωτικό τομέα άγνωστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

= κάνει το μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό εφημεριών το μήνα (10 περίπου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα είχε βύσμα το παιδί για να πάει ΕΣΥ δεν θα ρώταγε. Λοιπόν, αφού προσανατολίζεσαι σε ιδιωτικό τομέα, σε μεγάλες κλινικές των Αθηνών παίζουν γύρω στα 2000-3000 ευρώ απ' όσο ξέρω από γνωστούς. Το θέμα είναι ότι ο ανταγωνισμός σε αυτές τις κλινικές είναι επίσης πολύ μεγάλος. Στις μικρές κλινικές της γειτονιάς σου οι τιμές βέβαια θα είναι μικρότερες.

Πες μου τώρα ότι διαλέγεις ειδικότητα με μόνο κριτήριο το πόσα ενδέχεται να βγάζεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα είχε βύσμα το παιδί για να πάει ΕΣΥ δεν θα ρώταγε. Λοιπόν, αφού προσανατολίζεσαι σε ιδιωτικό τομέα, σε μεγάλες κλινικές των Αθηνών παίζουν γύρω στα 2000-3000 ευρώ απ' όσο ξέρω από γνωστούς. Το θέμα είναι ότι ο ανταγωνισμός σε αυτές τις κλινικές είναι επίσης πολύ μεγάλος. Στις μικρές κλινικές της γειτονιάς σου οι τιμές βέβαια θα είναι μικρότερες.

Πες μου τώρα ότι διαλέγεις ειδικότητα με μόνο κριτήριο το πόσα ενδέχεται να βγάζεις;

Οχι βεβαια, απλα δε νομιζω οτι θα εχω ουτε την οικονομικη δυνατοτητα, ουτε τη διαθεση να μπλεξω με δανεια, ωστε να ανοιξω το δικο μου ιατρειο. Βεβαια ειναι πολυ νωρις ακομα, οι αποριες μου ειναι σε θεωρητικο επιπεδο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Ξέρει κανείς που είναι καλύτερα να κάνει κάποιος την ειδικότητα της Ακτινοδιαγνωστικής?

Έχω ακούσει τα καλύτερα για ΠΕΠΑΓΝΗ. Για Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη και Ευαγγελισμό στην Αθήνα τι ξέρετε? Υστερεί το ΠΕΠΑΓΝΗ σε σχέση με αυτά?

Για τα πρώτα 2 χρόνια, τώρα που άλλαξε ο νόμος για τις ενιαίες ειδικότητες, τι προτείνετε? Μου συστήσανε Ρόδο (καινούριο νοσοκομείο, εξοπλισμένο κτλ.), αλλά από εκπαίδευση δεν ξέρω τι λέει (έχει καλούς επιμελητές?). Ξέρει κανείς τιποτα?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλιο τη Ρόδο ξέχασέ την!

Ίσως είναι το χειρότερο τμήμα του νοσοκομείου για ειδικότητα.

Δεν θα μάθεις ΤΙΠΟΤΑ!

Θα σου ήμουνα υπόχρεος αν ήσουνα λίγο πιο συγκεκριμμένος σε αυτά που μου είπες για τη Ρόδο! Από που έχεις αυτές τις πληροφορίες? Είσαι ειδικευόμενος στη Ρόδο (στην Ακτινοδιαγνωστική η σε άλλη ειδικότητα?)? Έχω ακούσει ότι συμμετέχουνε και σε συνέδρια με παρουσιάσεις κτλ. Τόσο χάλια είναι η εκπαίδευσή τους?Σε ευχαριστώ πολύ! Τα λέμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλάμε για ένα τμήμα στο οποίο δεν εκπαιδεύεσαι σε τίποτα.

Υπάρχει μόνο αυτοεκπαίδευση. Ό,τι διαβάσεις μόνος σου. Όταν διαβάσεις τα βασικά, θα καταλάβεις ότι τα λίγα σχόλια που μπορεί να ακούσεις σε μια διάγνωση είναι κατά 90% (ή 110%) λάθος! Μόνο μία επιμελήτρια ξέρει τι της γίνεται αλλά αυτή ασχολείται μόνο με μαστό.

Η δουλειά σου εκεί είναι να κάνεις τον χειριστή σε πυελογραφίες και τον βοηθό σε διαβάσεις πολύ κακής ποιότητας. Συχνά θα δεις ακτινοσκοπήσεις (ακόμα και σε παιδιά) που μπορεί να κρατήσουν και 10 λεπτά για "να διευκρινίσουμε κάτι που είδαμε στην ακτινογραφία". Το παιδί βέβαια θα το κάψουμε! Να μην σου πω για κυστεογραφίες. Για να βάλουν τον καθετήρα φτάνουμε στα όρια της κακοποίησης του παιδιού!

Το τμήμα δίνει ειδικότητα μόνο για κλασική ακτινολογία. Από την αρχή θα σου πουν να μάθεις υπέρηχο για να τους καλύπτεις στις εφημερίες. Κανείς φυσικά δεν θα σου δείξει σωστό υπέρηχο. Θα σου πουν ακόμη και να βάζεις τη σφραγίδα τους και μετά από λίγο καιρό θα σε βάλουν να κάνεις και το πρωινό πρόγραμμα στους υπερήχους με δική τους σφραγίδα. Το τι κάνεις δεν ενδιαφέρει φυσικά κανένα. Όλα αυτά είναι παράνομα και χαλαρά μπορείς να αρνηθείς. Μόνο ένας ειδικευόμενος δέχθηκε λίγο παλαιότερα. Αυτό που γίνεται τώρα είναι όσοι ειδικευόμενοι μάθουν ...μόνοι τους υπέρηχο, να βοηθούν τα παιδιά στα επείγοντα σε περιστατικά που δεν χρειάζονται υπογραφή επιμελητή και να τους δίνουν προφορική απάντηση (χολολιθίαση, υγρό ενδοπεριτοναϊκά, θλάση οργάνου). Φυσικά και αυτό παράνομο είναι αφού το τμήμα δεν σου δίνει ειδικότητα υπερήχου αλλά το κάνεις για δική σου εκπαίδευση και για περιστατικά που ο επιμελητής δεν θα ερχόταν να δει. Και για να βοηθήσεις τα παιδιά στα επείγοντα όπου γίνεται κάθε μέρα χαμός. Ειδικά το καλοκαίρι.

Για τις εργασίες να μη σου πω! Αντιγραφές από το medline με αλλαγές στα νούμερα! Για να κάνουν βιογραφικό. Αν έχεις λίγο αξιοπρέπεια αρνείσαι να μπεις. Αν και μπορεί να το μάθεις αφού γίνουν δεκτές. Μπαίνεις φυσικά για να πληρώσεις τη συμμετοχή. Μόνη εξαίρεση οι εργασίες που γίνονται από το τμήμα CT&MRI που δεν είναι ψεύτικες. Εκεί συμμετέχουν φυσικά μόνο όσοι κάνουν δουλειά (μιλάω για τους ειδικευόμενους).

Το τμήμα CT&MRI μέχρι πριν ένα χρόνο ήταν εξαιρετικό τμήμα. Το διαμάντι του νοσοκομείου. Είχε ένα φοβερό διευθυντή τον Γιώργο Μπαρουξή ο οποίος δούλευε τρελά. Όποιος ειδικευόμενος του κλασικού πήγαινε εκεί όποτε είχε χρόνο, ήταν ευπρόσδεκτος. Κάθε μεσημέρι γίνονταν συζήτηση των περιστατικών της ημέρας και αν είχες όρεξη σου έδινε τους κωδικούς του από τα Radiology και Radiographics και έψαχνες την βιβλιογραφία για τα δύσκολα περιστατικά! Είχε δε μια εξαιρετική βιβλιοθήκη με ό,τι νεότερο και καλύτερο από βιβλία και είχες πλήρη πρόσβαση σε αυτή όποτε ήθελες. Καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό ήταν αυτό για ένα νέο ειδικευόμενο. Στις εφημερίες πάντα τον έβρισκες στο τμήμα (ο ίδιος μπορεί να μην εφημέρευε αλλά ερχόταν για δουλειά). Μαζί του έγραφες εξετάσεις, σου έκανε μάθημα σε διάφορα θέματα, μιλάμε για τρελές ώρες π.χ. 23:00 με 03:00 το πρωί! Μέχρι και μαθήματα για τη φυσική του μαγνήτη με διάφορα cd που είχε. Δυο τρεις φορές για να καταλάβεις πήγε έξι το πρωί και μου έκανε μάθημα για τη φυσική του μαγνήτη. Καφεδάκι - μάθημα - διάλειμμα και πάλι από την αρχή! Έκανε πολύ σωστή δουλειά, απαιτούσε ενδείξεις για να κάνει τις εξετάσεις κάτι για το οποίο οι περισσότεροι κλινικοί ...τον μισούσαν. Εξαίρεση λίγοι καλοί ιατροί που είχαν δομημένη σκέψη. Κυκλοφορεί ξέρεις η λογική να κάνουμε μια αξονική ...να δούμε τι έχει ο άρρωστος. Φυσική η evidence based medicine είναι στο απόσπασμα. Διότι για πολλούς αν δεν έχεις κάνει πάνω από 12 χρόνια στην Ιταλία είσαι overqualified για το νοσοκομείο της Ρόδου. Άσε που κάποιοι ιατροί ζητούν αξονική απλά για να την ...πουλήσουν στον ασθενή. Καταλαβαίνεις...

Στην άρνηση του να εκτελέσει εξετάσεις που δεν είχαν την απαιτούμενη ένδειξη (αφού είναι καθήκον του ακτινολόγου να προστατεύσει τον πληθυσμό από ...άχρηστη ακτινοβολία), αλλά και δήθεν επείγοντα, έπεφταν όλοι πάνω του να τον φάνε. Ιατροί, Διοίκηση, Ιατρικός Σύλλογος. Ο πραγματικός λόγος ήταν φυσικά η εγκατάσταση του μαγνήτη. Κανένας δεν πίστευε ότι θα καταφέρει να φέρει μαγνήτη στο νοσοκομείο της Ρόδου. Αλλά με πολύ δουλειά κατάφερε να συντάξει πρόταση και να χρηματοδοτηθεί από πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να φέρει τον μαγνήτη. Τότε όλοι μαζί έπεσαν πάνω του. Διότι δούλευε ένας ιδιωτικός μαγνήτης στο νησί και το κυριότερο ετοιμαζόταν δεύτερος σε ιδιωτική κλινική στην οποία είναι μέτοχοι οι περισσότεροι ιατροί της Ρόδου. Από την άλλη, το τμήμα CT&MRI άρχισε να έχει τζίρο σχεδόν ένα εκατομμύριο ευρώ το χρόνο το μεγαλύτερο μέρος των οποίων πήγαινε στο νοσοκομείο και ένα τμήμα στους ακτινοδιαγνώστες και τους χειριστές που έκαναν απογευματινά ιατρεία. Αυτό ήταν ανεπίτρεπτο γιατί κανένας από τους ιατρούς δεν καρπωνόταν τη δουλειά του ακτινοδιαγνώστη! Δεν μπορούσαν να πάρουν ποσοστό από τις εξετάσεις που έγραφαν. Σκέψου ότι πριν μπει ο μαγνήτης πολλοί έστελναν το μήνυμα ότι δεν σηκώνει τρίτο μαγνήτη η Ρόδος αφού ΘΑ εγκατασταθεί στο μέλλον δεύτερος ιδιωτικός.

Έτσι άρχισαν να τον κατηγορούν συνεχώς (μέχρι και ότι ...έδειρε άλλο ιατρό!) και να κάνουν μηνύσεις. Τον κατηγορούσαν στα τοπικά μέσα (τα οποία ήταν στο κόλπο) ότι δεν έκανε τις εξετάσεις που ζητούσαν, ότι το "φαινόμενο Μπαρουξή" πρέπει να εξαλειφθεί από τη Ρόδο, ότι θα προστατέψουν το ...δικαίωμα του Δωδεκανησσίου να κάνει αξονικές (και να τρώει άδικα ακτινοβολία) και άλλα πολλά. Αυτός ποτέ δεν βγήκε στα κανάλια, προστατεύοντας τη σοβαρότητα και την αξιοπρέπειά του και περίμενε να τον καλέσει η διοίκηση για να απαντήσει επίσημα και γραπτώς... Αλλά η διοίκηση, οι ιατροί και ο ιατρικός σύλλογος μιλούσαν μόνο από τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις. Η διοίκηση μάλιστα του επέβαλε ποινές (παράνομα φυσικά) χωρίς να τον καλέσει καν σε απολογία. Το χειρότερο ήταν ότι οι δυο τρεις σοβαροί άνθρωποι από τους οποίους θα περίμενε κανείς να πάρουν θέση δεν τόλμησαν να μιλήσουν και να τα βάλουν με το τοπικό κατεστημένο. Ούτε ένας. Εκτός αυτού υπήρχαν και απειλές για τη ζωή του και για τα παιδιά του! Όπως είπε κάποιος η ζωή στη Ρόδο κοστίζει 250.000 ευρώ. Όποιος δηλαδή μας κάνει ζημιά πάνω από αυτό το ποσό μπορεί να πάθει κανένα ...περίεργο ατύχημα. Σκέψου λοιπόν τι γίνεται όταν μας κάνει ζημιά ενός εκατομμυρίου... Η τοπική camorra των ιατρών δεν θα το επιτρέψει.

Ο άνθρωπος αυτός μετά από όλα αυτά αναγκάστηκε και παραιτήθηκε. Το τμήμα βέβαια πλέον υπολειτουργεί. Πριν λίγες μέρες πήρε τη θέση του Διευθυντή ένας επιμελητής από το κλασικό τμήμα ο οποίος δεν έχει δουλέψει ποτέ σε αξονικό και μαγνήτη. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω...

Συγγνώμη για τη φλυαρία, για άλλο ξεκίνησα και αλλού πήγα.

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Τροποποιήθηκε από almar
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ενδιαφεροντα τα παραπανω σχολια.Σε 1 χρονο θα παω Ροδο.Για την εκπαιδευση δε με πειραζει γιατι ειμαι ηδη 1χρονο σε νοσοκομειο σε τμημα που ο πατερας μου ειναι διευθηντης,οποτε...Το θεμα ειναι οτι ακουσα για 10 εφημεριες+δεν γουσταρω με τιποτα.Πως θα μπορουσα να τις αποφυγω?Ελπιζω καποια στιγμη να ισχυσει ο νομος των 4 εφημεριων τον μηνα γιατι δε γουσταρω να τρωω την ωρα μου σε μαλακιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.