Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ακτινολογια


Recommended Posts

Πολυ ενδιαφεροντα τα παραπανω σχολια.Σε 1 χρονο θα παω Ροδο.Για την εκπαιδευση δε με πειραζει γιατι ειμαι ηδη 1χρονο σε νοσοκομειο σε τμημα που ο πατερας μου ειναι διευθηντης,οποτε...Το θεμα ειναι οτι ακουσα για 10 εφημεριες+δεν γουσταρω με τιποτα.Πως θα μπορουσα να τις αποφυγω?Ελπιζω καποια στιγμη να ισχυσει ο νομος των 4 εφημεριων τον μηνα γιατι δε γουσταρω να τρωω την ωρα μου σε μαλακιες.

όχι για να σε πικράνω αλλά είναι λίγο αμφίβολο ή να στελεχωθεί καλύτερα (κοίτα εδώ) ή να ισχύσει ο νόμος των 4 το μήνα ... μακάρι αλλά δεν το βλέπω ... όχι σύντομα emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ενδιαφεροντα τα παραπανω σχολια.Σε 1 χρονο θα παω Ροδο.Για την εκπαιδευση δε με πειραζει γιατι ειμαι ηδη 1χρονο σε νοσοκομειο σε τμημα που ο πατερας μου ειναι διευθηντης,οποτε...Το θεμα ειναι οτι ακουσα για 10 εφημεριες+δεν γουσταρω με τιποτα.Πως θα μπορουσα να τις αποφυγω?Ελπιζω καποια στιγμη να ισχυσει ο νομος των 4 εφημεριων τον μηνα γιατι δε γουσταρω να τρωω την ωρα μου σε μαλακιες.

Θα κάνεις όσες εφημερίες θέλεις. Κανένας δεν θα σε υποχρεώσει να κάνεις παραπάνω. Αν θες δεν θα κάνεις καμία (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη το minimum των 4 εφημεριών το μήνα όταν κάνεις ειδικότητα). Φιλιά στο Λαΐκό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελπίζω όλα αυτά που λένε κάποιοι εδώ για διάφορες τοπικές κοινωνίες και ιατρικούς συλλόγους να τα έχουν πει και επώνυμα εκεί που θα έπρεπε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Από πού έχεις όλες αυτές τις πληροφορίες?

Έκανες ειδικότητα στη Ρόδο ή ήξερες κάποιον που ήτανε στο Ακτινολογικό της Ρόδου?

Ευχαριστώ...

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
(άσκοπη η παράθεση)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καποιος που θα κανει ακτινολογια, εχει υπαρκτο κινδυνο απο εκθεση σε ακτινοβολια ή οχι?

Εσυ τι νομιζεις? Θεωρητικα, συναθροιστικα κανεις δεν μπορει να το αρνηθει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ενδιαφεροντα τα παραπανω σχολια.Σε 1 χρονο θα παω Ροδο.Για την εκπαιδευση δε με πειραζει γιατι ειμαι ηδη 1χρονο σε νοσοκομειο σε τμημα που ο πατερας μου ειναι διευθηντης,οποτε...Το θεμα ειναι οτι ακουσα για 10 εφημεριες+δεν γουσταρω με τιποτα.Πως θα μπορουσα να τις αποφυγω?Ελπιζω καποια στιγμη να ισχυσει ο νομος των 4 εφημεριων τον μηνα γιατι δε γουσταρω να τρωω την ωρα μου σε μαλακιες.

Θα κάνεις όσες εφημερίες θέλεις. Κανένας δεν θα σε υποχρεώσει να κάνεις παραπάνω. Αν θες δεν θα κάνεις καμία (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη το minimum των 4 εφημεριών το μήνα όταν κάνεις ειδικότητα). Φιλιά στο Λαΐκό.

Που ξερεις οτι ειμαι στο λαικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑΙΡΕΤΩ!ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΗ ΔΗΛΩΣΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
(merged)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς δεν έχω να σου πω και τα καλύτερα για το Γεννηματάς.Είναι ένα παλιό νοσοκομείο με όχι καλές υποδομές στο κέντρο της πόλης χωρίς πάρκινγκ.Για την ποιότητα της ειδίκευσης,πάλι δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.Καλή ακτινολογία από όσο ξέρω δίνει το πανεπιστημιακό του Ηρακλείου.

Και πάλι δυστυχώς,έτσι όπως είναι οι αναμονές ,έχει εξελιχθεί σε πολυτέλεια η αναζήτηση του καλύτερου νασοκομείου για ειδικότητα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω οτι το Κεντρικό νοσοκομείο (Γεννηματάς) στη Θεσσαλονίκη έχει πολυ κάλο ακτινολογικό τμήμα.Έχει αξονικό και ακούγεται οτι θα προμηθευτεί και μαγνήτη. Νομίζω οτι ο Αγιος Παύλος Φοίνικα (θεσσαλονίκης) δεν έχει αξονίκο.

Αλλά η καλύτερη επιλογή είναι Παπαγεωργείου.Ο διευθυντής του τμήματος ίσως είναι ο καλύτερος στη Θεσσαλονίκη.

ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ VESALIUS ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΔΗΛΩΣΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΙΡΑ?ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΙΣΩΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΩ ΠΑΛΙ!ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΤΑΧΕΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΛΙΓΟ(ΕΩΣ ΠΟΛΥ!).ΧΑΙΡΕΤΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΛΕΩ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ(ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΦΟΥ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙΣ!)ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΠΟΡΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ!ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ!ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΧΕΠΑ 'Η ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υποστήριξε την επιλογή σου.γιατί δεν πας να ρωτήσεις τους ειδικευόμενους?δε θα βρεις πιο αξιόπιστες πληροφορίες από αυτών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΜΨΥΧΩΣΕΙΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο νοσοκομείο στο γραφείο των ειδικευομένων.Πάντα είναι εξυπηρετικοί ..Μην απογοητεύεσαι πάντως..Και μη φαντάζεσαι ότι αλλού είναι και πολύ καλύτερα..Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο forum μια ερωτηση για επεμβατικη ακτινολογια ..... εαν ενδιαφερομαστε δεν το εχω καταλαβει που τη βρισκουμε σαν subspecialization? ..... <_<

Εγω εχω δηλωσει για ακτινοδιαγνωστικη στο Αλεξανδρα και τωρα περνω μερος στην κληρωση για Μεσολογγι.

Οποιος θελει ας απαντηση σε αυτον τον φτωχο ιατρουδακο emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εννοείς πού τη βρίσκουμε?

στο φόρουμ,εδώ

Τροποποιήθηκε από Νίκη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο forum μια ερωτηση για επεμβατικη ακτινολογια ..... εαν ενδιαφερομαστε δεν το εχω καταλαβει που τη βρισκουμε σαν subspecialization? ..... <_<

Εγω εχω δηλωσει για ακτινοδιαγνωστικη στο Αλεξανδρα και τωρα περνω μερος στην κληρωση για Μεσολογγι.

Οποιος θελει ας απαντηση σε αυτον τον φτωχο ιατρουδακο emhelp

Its the nicest part (in my opinion ) of radiology.In Greece it is a little bit difficult to find....but in hospitals such as Attiko-Sotiria-Evgenidio-Arretaiio-laiko and evagelismosare are the best organized in Athens.very good centers are also Heraklion-Patras(rion) and Alexandroupolis university hospitals.!!!

U can go to the angiography suites of the above hospitals and learn more informations.

PS:2 weeks ago...the CIRSE(Cardiovascular and Interventional Radiology society of Europe) annual congress was organised in Athens!!!!!!

Go and visit its web site:www.cirse.org...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω οτι το Κεντρικό νοσοκομείο (Γεννηματάς) στη Θεσσαλονίκη έχει πολυ κάλο ακτινολογικό τμήμα.Έχει αξονικό και ακούγεται οτι θα προμηθευτεί και μαγνήτη. Νομίζω οτι ο Αγιος Παύλος Φοίνικα (θεσσαλονίκης) δεν έχει αξονίκο.

Αλλά η καλύτερη επιλογή είναι Παπαγεωργείου.Ο διευθυντής του τμήματος ίσως είναι ο καλύτερος στη Θεσσαλονίκη.

ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ VESALIUS ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΔΗΛΩΣΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΙΡΑ?ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΙΣΩΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΗ.

Παπαγεωργίου κορυφή..Τσιτουρίδης ο διευθυντής..ΚΛΙΝΙΚΟΣ ακτινολόγος..Το τμήμα δουλεύει super, με εργασίες, δημοσιευσεις και πάρα πάρα πάρα πάρα...πάρα πολλή δουλειά...Θα δεις τα πάντα, θα μάθεις τα πάντα, θα λειώσει το κορμί σου!

Γεννηματάς:έχω φίλο ειδικευόμενο που είναι ευχαριστημένος γενικά.Περισσότερα δεν ξέρω..

Αγ.Δημήτριος:λειψανδρία, μόνο ακτινογραφίες, μετά το χρόνο μπαίνεις υπέρηχα, καλοί άνθρωποι οι επιμελητές, ποτέ δε θα τους ξυπνήσεις όμως (αν είναι μέσα στη γενική..), γνώσεις μόνο ο διευθυντής. Για αξονικό-μαγνήτη θα πας Παπαγεωργίου έτσι κι αλλιώς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Την καλημέρα μου σε όλους σας!Την τρίτη ορκίζομαι και γω και σκεφτομαι έντονα να δηλώσω για ακτινολογία(το άλλο που σκέφτομαι είναι η ενδοκρινολογία).Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο νοσοκομείο στην Αθηνα το οποίο να αξίζει? ανεξαρτήτως αναμονή,πίεσης,δυσκολίας...Το βασικό είναι μην πανε χαμένα τα 5 χρόνια της ειδικότητας..Χίλια ευχαριστώ!Με σώνεται!!! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Την καλημέρα μου σε όλους σας!Την τρίτη ορκίζομαι και γω και σκεφτομαι έντονα να δηλώσω για ακτινολογία(το άλλο που σκέφτομαι είναι η ενδοκρινολογία).Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο νοσοκομείο στην Αθηνα το οποίο να αξίζει? ανεξαρτήτως αναμονή,πίεσης,δυσκολίας...Το βασικό είναι μην πανε χαμένα τα 5 χρόνια της ειδικότητας..Χίλια ευχαριστώ!Με σώνεται!!! emiloveyou

Μεταξύ Ευαγγελισμού και Γεννηματά έχετε να προτείνετε κάτι?thanks a lot και καλή χρονιά σε όλους!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
QUOTE(matasano @ Dec 15 2007, 12:00 ) *

Την καλημέρα μου σε όλους σας!Την τρίτη ορκίζομαι και γω και σκεφτομαι έντονα να δηλώσω για ακτινολογία(το άλλο που σκέφτομαι είναι η ενδοκρινολογία).Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο νοσοκομείο στην Αθηνα το οποίο να αξίζει? ανεξαρτήτως αναμονή,πίεσης,δυσκολίας...Το βασικό είναι μην πανε χαμένα τα 5 χρόνια της ειδικότητας..Χίλια ευχαριστώ!Με σώνεται!!! smile_basic_iloveyou.gif

Μεταξύ Ευαγγελισμού και Γεννηματά έχετε να προτείνετε κάτι?thanks a lot και καλή χρονιά σε όλους!!!

Anyone????? emhelp

Τροποποιήθηκε από matasano
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ειδικότητα πιστεύω είναι η ακτινολογία και εγώ την σκεφτόμουνα για ένα φεγγάρι...Εχει πολλά θετικά ,λίγο η αποκατάσταση με προβλημάτισε και ότι δεν υπάρχει δινατότητα θεραπευτικής προσέγγισης μόνο μέσω επεμβατικής.

Τώρα για Ευαγγελισμό ως το μεγαλύτερο νοσοκομείο θα έχει αρκετα καλό και συγχρονο εξοπλισμό.Βέβαια απο εκπαιδευτικής απόψεως τον κύριο λόγο έχουν οι επιμελητές και διευθυντές που θα έχεις και έτσι όπως έχουν οι αναμονές δύσκολο να ξέρεις τι θα παίζει όταν θα πας.Ενδοκρινολογία καλή επιλογή,εύκολα ανοιγεις ιατρείο χωρίς να χρειάζεσαι κεφάλαιο και με πολλές δυνατότες να ασχοληθείς με αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.Η αναμονή της βέβαια δεν παλεύεται καθόλου!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.