Jump to content

EΠΕΙΓΟΝ-ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ


Ulysses

Recommended Posts

Φυσικά και μιλάω με πολιτική σκοπιμότητα γιατί μου αρέσει να θυμάμαι που και που ότι είμαι πολίτης, ότι η κρατική μηχανή είναι υπάλληλοί μου και ότι όταν σαν ιατρός διεκδικώ κάτι αυτό θα πρέπει να έχει τις μικρότερες δυνατές επιπτώσεις στους ανθρώπους τους οποίους σπούδασα για να προφυλάσσω το αγαθό που λέγεται υγεία.

Αυτό σημαίνει ότι ναι, ο κόσμος πρέπει να ξέρει ότι ιατρός που δουλεύει περισσότερες από 12 ώρες συνεχόμενες είναι επικίνδυνος, γιατρός που δουλεύει πάνω από 60 ώρες την εβδομάδα είναι επικίνδυνος, γιατρός που είναι ανεκπαίδευτος, γιατρός που έχει αναμόνη για την ειδικότητά του, γιατρός που δεν εξετάζεται, δεν αξιολογείται είναι δυνητικά επικίνδυνος, γιατρός κακοπληρωμένος είναι δυνητικά ανάμεσα στα άλλα επικίνδυνος, γιατρός που δουλεύει σε νοσοκομεία χωρίς κιτ επείγουσας αντιϊκής θεραπείας είναι ΜΑΛΑΚΑΣ, γιατρός που παρακαλάει για να εκπαιδευτεί ή τσακώνεται με τους συνεργάτες του (ο όρος συνάδελφος είναι απαίσιος για μένα και το έχω δηλώσει στο παρελθόν πολλές φορές), ο γιατρός ο οποίος έχει έναν δ/κα πάνω από το κεφάλι του και όχι έναν σωστό τσιφ οφ σταφ ΙΑΤΡΟ είναι ΒΛΑΚΑΣ και άλλα πολλά.....

Σημαίνει όμως και ότι δεν μπορεί ένα νομαρχιακό νοσοκομείο να πει ότι για 15 μέρες, μετά τις 2,30 είμαστε κλειστά και ας κόψετε τον λαιμό σας. Αν εγώ δεν ήμουν γιατρός, όσο και να υποστήριζα τα αιτήματα των ιατρών, αν πήγαινα στο νοσοκομείο και μου έλεγαν ΚΛΕΙΣΤΑ, θα γινόταν της πόπης το κάγκελο. Η υγεία θέλουμε να λέμε εμείς δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης. Και όμως την έχουμε καταντήσει έτσι.

Το κυκλικό ωράριο που πρότεινα είναι τρόπος αντίδρασης και όχι τρόπος λύσης. Ένας τρόπος αντίδρασης που φυσικά κανείς επιμελητής δεν θέλει για ευνόητους (και θεμιτούς υπό τις καταστάσεις λόγους). Αντίδραση δεν είναι να κλείσεις τα επείγοντα. Αντίδραση είναι να κλείσεις τα τακτικά και μή επείγοντα.

Θα έπρεπει λοιπόν να πει ένας διευθυντής πχ χειρουργικού τομέα. Χωρίζω όλη την εβδομάδα σε 8ωρα (ή και μερικά 12 ωρα πχ σκ) και αρχίζω και τοποθετώ εκεί όλους μου τους γιατρούς, έτσι ώστε να υπάρχει πάντα γιατρός (επιμελητής και φυσικά ειδικευόμενος), σε κλινική και επείγοντα. Αν περισσέψουν, όσοι περισσέψουν πρωϊνά...... Με άλλα λόγια, αυτός που στις 20 του μήνα θα σπάσει το πόδι του, θα βάλει έναν γύψο γιατί του αξίζει να τον βάλει. Αλλά αυτός που ήταν προγραμματισμένος να βγάλει κερί από το αυτί του, να κάνει ακοόγραμμα, να αλλάξει γυαλιά, να βγάλει χολή, να κάνει τεστ κόπωσης, να κάνει στεφανιογραφία να πάει μετά από 9 μήνες.......

Αλλά με ένα τέτοιο σύστημα φυσικά τα πρωινά θα υπάρχουν τουλάχιστον οι μισοί αν όχι λιγότεροι γιατροι..... ούτε τακτικά ιατρεία θα βγαίνουν, ούτε χειρουργεία. Προς την κοινή γνώμη μετά : Λυπούστε κύριοι, αλλά δουλεύουμε 58 ώρες την εβδομάδα, καλύπτουμε τα επειγοντά σας αλλά για τα τακτικά δεν φτάνουμε και μάλιστα θυσιαζόμαστε για να βγάλουμε τα επείγοντα, δουλεύοντας όπως μπορούμε, πρωι, μεσημέρι, βράδυ γιατί οι πολιτικοί ενώ ξέραν τα προβλήματα 10 χρόνια τώρα, δεν φρόντισαν να κάνουν προσλήψεις και να αλλαξουν το σύστημα.....

Γιατί αν γυρίσουμε και τους πούμε, Λυπούμαστε κύριοι, αλλά δεν φτάνουμε για επείγοντα, μόνο για τακτικά (όπου πέφτει και το δώρο) θα πέσει και καρπαζιά.....

Αλλά όλοι είμαστε πρώτοι στον αγώνα όταν δεν μας στοιχίζει πολύ αυτός..... Εγώ έχω μάθει ότι όταν αγωνίζεσαι για κάτι (είτε σου ανήκει δικαιωματικά και στο κλέψαν είτε όχι) πάντα στην πορεία του αγώνα θυσιάζεις κάτι δικό σου για πάρεις μετά περισσότερα.....

Και πάντα σε αγώνες προσπαθείς να παίρνεις με το μέρος σου συμμάχους και να έχεις τις λιγότερες παράπλευρες (της μόδας η λέξη) απώλειες........Τί είναι λιγότερο κακό σαν εικόνα? ένας τύπος με σπασμένο πόδι στις 25 του Γενάρη να χτυπιέται έξω από ένα κλειστό νοσοκομείο, ή 4-7 γιαγιές να παραπονιούνται γιατί δεν έβγαλαν σήμερα την χολή τους και θα πάνε μετά από 8 μήνες ή έχουν οι περισσότεροι από αυτούς την οικονομική δυνατότητα να πάνε ιδιωτικά;

Επίσης με αηδία πραγματική βλέπω τους περισσότερους να εστιάζουν στις εφημερίες και όχι στην δημιουργία πραγματικών ΤΕΠ στελεχωμένα με δικούς τους γιατρούς ΜΟΝΙΜΟΥΣ όπως θα έπρεπε να γίνεται για αυτό και αυτό και αυτό και αυτό.....

Εγώ θέλω να εργάζομαι κάθε μέρα 8-4 (κανονικό και δημιουργικό 8-4), 2 φορές 4-12 και δύο φορές 12-8 το πρωί και όχι σε μόνιμη βάση στα επείγοντα. Θέλα κανονικά επείγοντα με δικούς του γιατρούς, οι οποίοι θα με φωνάζουν όταν χρειάζεται. Θέλω επιμελητή πάντα εκεί, θέλω μαθήματα, θέλω καρτέλα ειδικευόμενου με τί έκανα, θέλω αν είμαι καλύτερος, πιο ξύπνιος από συνειδικευόμενό μου να κάνω παραπάνω και να αναγνωρίζεται αυτό μετά, θέλω να πληρώνομαι ως άνθρωπος που έχω τρυπηθεί 3 φορές και πολλές περισσότερες μου έχουν πετάξει σε άσχετες στιγμές άλλοι αίμα (σπλιτς λέγεται) στα μάτια κοκ...Θέλω δικό μου γραφείο, θέλω πρόσβαση στο ίντερνετ, θέλω μπλούζες και πράσινα και παπούτσια να μου τα δίνει το νοσοκομείο,δεν θέλω να μου δίνουν χρήματα οι ασθενίες, θέλω να με στέλνει να κάνω ATLS, BLS, CCRISP, ALS, ILS, ACLS υποχρεωτικά, θέλω, θέλω, θέλω πράγματα που θα με κάνουν καλύτερο και πιο αποδοτικό στην δουλειά μου, που στο τέλος θα κάνουν τους ασθενείς που βλέπω πιο χαρούμενος και ευχαριστημένους.

(σημείωση: θα ήμουν εντελώς πρόθυμος να δουλεύω και 8-6 αν ο χρόνος αυτός ήταν εντελώς δημιουργικός και εκπαιδευτικός, που περιλαμβάνει να εξετάσω σωστά τους ασθενείς σε κλινικές, να γράφω τα ιστορικά τους, τα ευρήματα της εξέτασης, να ζητάω δικαιολογημένα παρακλινικό έλεγχο και όχι να κάνω αιμοληψίες και να γράφω αξονικές)

Αυτά θέλω και δεν είναί απλώς ότι τα θέλω, τα αξίζω και τα δικαιούμαι αν οι πολίτες θέλουν να έχουν σωστούς γιατρούς. Αλλά όπως έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν, φυσικά έχουμε και την υγεία που μας αξίζει.

Και επαναλαμβάνω ότι ξέρω ότι για να τα πάρω αυτά πρέπει να παλέψω (που σημαίνει βραχυπρόθεσμα να χάσω πολλά με σκοπό μεσοπρόθεσμα να κερδισω περισσότερα) και πρέπει να βρω την χρυσή τομή στο τί χάνει ο ασθενής βραχυπρόθεσμα, με σκοπό μεσοπρόθεσμα να βγει και αυτός κερδισμένος. Και αυτό πρέπει να το καταλάβει και η κοινή γνώμη. Με κλειστά ΤΕΠ δεν νομίζω να καταλάβει τίποτα πέρά ότι με αισχρό τρόπο βρίσκεται ανάμεσα σε μία κόντρα.

Αυτά είχα να πω, μπορεί να κάνω και λάθος, μπορεί να έχω μερικά λάθη, μπορεί να είμαι και εντελώς σωστός. Δεν ξέρω, διαβάστε, σκεφτείτε τί λέω και διαμορφώστε γνώμη αν θέλετε και έχετε χρόνο και όρεξη. Πείτε μου τι πιστεύετε και γιατί έχω λάθος, θα σας διαβάσω και μπορεί να αναθεωρήσω.....Δεν τα ξέρω όλα....Ακόμη. emsexwars

Φιλικά,

Κ.

(ΥΓ. μερικές φορές έχω την τάση να είμαι ουτοπικός σε αυτά που προτείνω σε άλλους....Θεωρώ όμως ότι πρέπει πάντα να ζητάω και να απαιτώ το καλύτερο και ορθότερο....τις περισσότερες φορές πραγματικά δεν μου βγαίνει)

(ΥΓ2. τα μάτια μας τα βγάλαμε μόνοι μας στην σχολή με τις καταλήψεις και το ανένδοτο όχι, αντί για ορθολογική αντιπρόταση. Ας αγοράσουμε τώρα και μαλακτικό για μετά το λούσιμο....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Last Reply

πολύ ωραία τα θέλω αλλά πείτε μου 1 αποτελεσματικό τρόπο να μπορούν να πιέσουν οι ειδικευόμενοι από τη στιγμή που ακόμα και στο ίδιο τμήμα-τομέα-νοσοκομείο δεν μπορούν να συντονιστούν...

έγιναν απεργίες... με 1 αναισθησιολόγο και πάλι μέσω πιέσεων μπαίναν σωρηδόν τακτικά χειρουργεία που βαφτίζονταν έκτακτα... είτε μέσω εκβιασμών ανάμεσα στους επιμελητές είτε με ψεύτικα ιστορικά...

και γω θα ήθελα τα ίδια με σένα κωνσταντίνε αλλά να σου πω πιο απλά πράγματα...

ξέρεις πόσες φορές στο τμήμα μου έχω αναγκαστεί να πω ψέμματα σε συναδέλφους για ιστορικό για να γίνει αυτό που ήθελε ο επιμελητης? δεν περηφανεύομαι για αυτό.. αναγκάζομαι να το κάνω... θα μπορούσα και γω να κάνω τσαμπουκάδες και να δρω αυτόνομα αλλά δεν γίνεται έτσι...

σε περιπτώσεις βέβαια που έχω κρίνει ότι επηρεάζει την κατάσταση ενός ανθρώπου το έχω κάνει αλλά δεν περιγράφεται το καψώνι που έχω φάει μήνες ολόκληρους προς γνώσιν και συμμόρφωση...

όταν δεν μπορείς να εργαστείς με αξιοπρέπεια μέσα στο όρια που υποτίθεται ότι έχεις σαν ειδικευόμενος τι να τα κάνεις όλα τα άλλα?

δεν είμαι πεσιμίστρια ούτε λέω ας τους να κάνουν ότι θέλουν και ας την πληρώνει ο κόσμος αλλά δυστυχώς είμαστε έρμαια των ανωτέρων... σου λένε πήδα και εσςύ απλά ρωτας πόσο ψηλα?

μακάρι κωνσταντίνε να γίνει κάτι αλλά δεν το βλέπω...

και μένει ο καθένας ανάλογα με την κρίση του και των κώδικα ηθικής που έχει να προσπαθεί τουλάχιστον να μην βλάψει αν δεν μπορεί να ωφελήσει κάποιον...

ξύνεις πληγές και δεν θέλω να βγάλω τα πεσιμιστικά μου χριστουγεννιάτικα

(χρόνια πολά σε όλους πα;ρεπιμπτώντως)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κωνσταντίνε για να γίνουν όλα αυτά που σίγουρα όλοι τα θέλουμε θα πρέπει η χώρα που ζούμε να μη λέγεται Ελλάδα αλλά κάπως αλλιώς

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με τα προγράμματα εφημεριών του Ιανουαρίου 2007 τονίζουμε τα εξής:

1. ΔΕΝ έχει νομοθετηθεί καμμία παράταση/αναβολή εφαρμογής των Π.Δ. 88/99 και Π.Δ. 76/06 που αφορούν το 48ωρο-58ωρο και συνεπώς ισχύει το δεδομένο ότι από 1/1/2007 θα πρέπει να εφημερεύουμε με βάσει τα Π.Δ.

2. Η απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου περιορίζει τους κατά τόπους Επιτρόπους να πληρώσουν μόνο τις εφημερίες που είναι νόμιμες (δηλ. αυτές που προβλέπονται από την εφαρμογή των Π.Δ.). Συνεπώς οι όποιες παραπάνω εφημερίες ΔΕΝ είναι σίγουρο αν θα πληρωθούν ή αν θα χρειαστεί δικαστική προσφυγή για την πληρωμή τους - αν κι αυτό θα είναι εξαιρετικά δύσκολο αφού οι όποιες παραπάνω εφημερίες ΔΕΝ θα είναι σύννομες.

3. Την ευθύνη καταρτίσεως προγράμματος εφημεριών ΔΕΝ την έχουν οι γιατροί και ούτε πρέπει να δεχτούν τέτοια ευθύνη. Συνεπώς ΔΕΝ κατεβάζουμε προγράμματα εφημερίας για τον Ιανουάριο 2007! Υπενθυμίζουμε ότι η Ε.Ι.Ν.Α. θα προσφύγει με μηνύσεις προσωπικά κατά όποιων αναλάβουν να καταρτίσουν προγράμματα εφημερίας τα οποία δεν θα είναι σύννομα.

4. Στην περίπτωση που οι Διοικήσεις των Νοσοκομείων προβούν στην κατάρτιση προγραμμάτων για τον Ιανουάριο 2007 αγνοώντας το 48ωρο-58ωρο θα προβούμε σε ασφαλιστικά μέτρα για την ακύρωση των προγραμμάτων.

5. Επειδή υφίσταται αβεβαιότητα ως προς την δυνατότητα νομοθετικής ρύθμισης της παράτασης που απεργάζεται το Υπουργείο, αφ' ετέρου εξακολουθεί να παραμένει εν αμφιβόλω αν θα πληρωθούν οι πέραν των τεσσάρων εφημερίες, παρά την όποια νομοθετική ρύθμιση (αν τελικά προκύψει), η Ε.Ι.Ν.Α. προσφεύγει άμεσα σε καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας προκειμένου να επιληφθεί για την εφαρμογή της σχετικής Νομοθεσίας (Π.Δ. 88/99 και Π.Δ. 76/06). Η καταγγελία αυτή από την Ε.Ι.Ν.Α. κατατέθηκε σήμερα, 18 Δεκεμβρίου 2006, στην Επιθεώρηση Εργασίας σύμφωνα με τις αποφάσεις της τελευταίας Γενικής Συνέλευσης.

Ενημερωτικά, σήμερα Δευτέρα 18 Δεκ. 2006, και ώρα 15:00 θα γίνει η τελευταία συνάντηση της ΟΕΝΓΕ με το Υπουργείο Υγείας. Στην περίπτωση που το Υπουργείο δεν διευκρινίσει πλήρως και δεν διασφαλίσει έμπρακτα τα όσα έχει εξαγγείλει θεωρούμε ότι δεν έχει πλέον κανένα νόημα η συνέχιση της διαπραγμάτευσης με το Υπουργείο, η Ε.Ι.Ν.Α. αποστασιοποιείται από τις διαπραγματεύσεις και καλεί την Ομοσπονδία να πράξει το ίδιο. Ανάλογες αποφάσεις έχουν παρθεί και από τις Γενικές Συνελεύσεις άλλων Ενώσεων όπως της Θεσσαλονίκης και της ΕΙΝΑΠ.

από www.eina.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Γενικό Συμβούλιο της ΟΕΓΝΕ αποφασίζει την εξαγγελία απεργιακών κινητοποιήσεων

την Πέμπτη και Παρασκευή 18 και 19 Ιανουαρίου 2007.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν από 2 ώρες το Υπουργείο, έστειλε επείγον φαξ που λέει να κατεβούν κανονικά τα προγράμματα των εφημεριών , όπως και πριν. Έδωσε έτσι πάτημα στους Διευθυντές να ζητήσουν από όλους να εφημερεύουν με 10 εφημερίες. Το χαρτί αυτό δεν σημαίνει πως θα τις πληρωθούμε κιόλας! Αναμένονται εξελίξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ

Οι εφημερίες συνεχίζονται αλλά τα χρήματα δεν φτάνουν

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΛΑΚΗ

ΜΙΣΗ ΛΥΣΗ βρήκε η κυβέρνηση στο πρόβλημα των εφημεριών των δημόσιων νοσοκομείων: αναστέλλεται για έξι μήνες η εφαρμογή 48ωρης εβδομαδιαίας εργασίας των γιατρών, αλλά χωρίς να υπάρχουν οικονομικές δεσμεύσεις για την πληρωμή όλων των εφημεριών.

Με επείγον έγγραφο, οι διοικήσεις των δημόσιων νοσοκομείων της χώρας ενημερώθηκαν χθες ότι οι εφημερίες μπορεί να προγραμματιστούν με βάση τα σημερινά δεδομένα, καθώς με επικείμενη νομοθετική ρύθμιση προβλέπεται η αναστολή της εφαρμογής νέου ωραρίου τόσο για τους ειδικούς όσο και για τους ειδικευόμενους γιατρούς. «Ως εκ τούτου, καλείσθε όπως καταθέσετε προγράμματα εφημεριών μηνός Ιανουαρίου 2007 και εφεξής, χωρίς καμία μεταβολή στον υπολογισμό αυτών» αναφέρει το σχετικό έγγραφο που υπογράφεται από τον γενικό γραμματέα του υπουργείου Υγείας.

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία - στην οποία η χώρα μας εναρμονίστηκε με δύο προεδρικά διατάγματα - από την αρχή του νέου έτους οι ειδικοί γιατροί έπρεπε να εργάζονται υποχρεωτικά 48 ώρες την εβδομάδα και οι ειδικευόμενοι όχι πάνω από 58 ώρες. Πριν από λίγο καιρό μάλιστα, υπήρξε απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου σύμφωνα με την οποία δεν θα εγκρίνονται κονδύλια για αμοιβές εφημεριών πέραν των ωρών αυτών.

Αυτό σημαίνει στην πράξη ότι οι μεν ειδικοί δεν θα μπορούσαν να εφημερεύουν περισσότερες από 2 φορές τον μήνα και οι ειδικευόμενοι 4 - για αυτές τις εφημερίες θα αμείβονται. Σήμερα οι ειδικευόμενοι γιατροί κάνουν από 7 έως και 15 εφημερίες τον μήνα, συμπληρώνοντας μέχρι 80 ώρες εργασίας σε εβδομαδιαία βάση. Για να τηρηθούν οι παραπάνω ώρες εργασίας απαιτείται αμέσως η πρόσληψη 5.000 γιατρών. Ήδη σε πανελλαδικό επίπεδο μένουν κενές περίπου 3.000 θέσεις ειδικών γιατρών και 1.000 ειδικευόμενων.

Κι ενώ το έγγραφο αφήνει να εννοηθεί ότι η ηγεσία του υπουργείου έχει συμφωνήσει στις αποφάσεις αυτές με τους νοσοκομειακούς γιατρούς, η ομοσπονδία των τελευταίων έχει διακόψει εδώ και μέρες τις διαπραγματεύσεις για το θέμα αυτό! «Ακόμη και η διατύπωση του εγγράφου αφήνει περιθώρια πολλών ερμηνειών χωρίς να διασαφηνίζει τι θα γίνει με τα κονδύλια για τις αμοιβές των εφημεριών, τα οποία για μια ακόμη χρονιά δεν επαρκούν» αναφέρει ο κ. Δημήτρης Βαρνάβας, μέλος στη Γραμματεία της Ομοσπονδίας Νοσοκομειακών Γιατρών (ΟΕΝΓΕ).

ΤΑ ΝΕΑ , 29/12/2006 , Σελ.: N16

Κωδικός άρθρου: A18727N163

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από http://www.iatroi.gr

Σας επισυνάπτουμε το σημερινό Δελτίο Τύπου της ΕΙΝΑ σχετικά με το φαξ που έστειλε το ΥΥΠΚΑ και παρακαλούμε για την σχετική δημοσιοποίηση.

===============================================

Ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα της ΕΙΝΑ

http://www.eina.gr

Ανανεώνεται τακτικά με νέες ανακοινώσεις, δελτία τύπου κά.

=============================================

ΕΝΩΣΗ ΙΑΤΡΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΑΧΑΪΑΣ

Ε. Ι. Ν. Α.

Τηλ: 2610 - 999 212 * Κιν: 6948 -539 759 * Fax: 2610- 993 949

WWW: http://www.eina.gr * Email: cgian@med.upatras.gr

Αρ. Πρωτ: 41/28-12-2006

Πάτρα, 28 Δεκεμβρίου 2006

Προς:

Τα ΜΜΕ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σήμερα 28/12/2006 και ώρα 14:41 λάβαμε το παρακάτω «Εξ. Επείγων» φαξ από το Υπουργείο Υγείας. Υπ' όψιν ότι το φαξ αυτό δόθηκε στο πρωτόκολλο του νοσοκομείου μας για να γίνει η διανομή του (αύριο? το Νέο Έτος?) Η Ε.Ι.Ν.Α. το έχει διότι πληροφορηθήκαμε για την παραλαβή του και το αναζητήσαμε.

Το πλήρες κείμενο είναι το παρακάτω:

------------------------------------------

Προς:

Όλες τις Δ.Υ.Πε

Όλους τους Διοικητές των Νοσοκομείων

ΘΕΜΑ: «Εφημερίες Ιατρών»

Ο Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ύστερα από συνάντηση του με τους εκπροσώπους των Ιατρών, ανακοίνωσε την απόφαση του να διευθετήσει το θέμα των εφημερίων με επικείμενη νομοθετική ρύθμιση η οποία θα προβλέπει την αναστολή της εφαρμογής του ΠΔ 86/1999 & ΠΔ 76/2005 επί εξάμηνο και θα συμπεριληφθεί στο πρώτο υπό συζήτηση νομοσχέδιο.

Η εν λόγω ρύθμιση αφορά τόσο τους ειδικευμένους όσο τους ειδικευμένους ιατρούς όλων των Νοσηλευτικών Μονάδων Εποπτείας σας, ανά την επικράτεια.

Ως εκ τούτου καλείστε όπως καταθέσετε προγράμματα εφημερίων μηνός Ιανουαρίου 2007 και εφεξής χωρίς καμία μεταβολή στο υπολογισμό αυτών.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΡΑΤΗΣ

--------------------------------------------

ΣΗΜ: Το φαξ δεν έχει υπογραφή (ούτε α/α) - γιατί?

Ο εμπαιγμός συνεχίζεται!

Μια εργάσιμη μέρα πριν την λήξη του έτους το Υπουργείο αποφάσισε να κινητοποιηθεί. Και τι μας λέει το «Εξ. Επείγων» φαξ;

Ο Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης μας λέει ψέματα!

Με ποιους «εκπροσώπους των Ιατρών» είχε συνάντηση αφού η ΟΕΝΓΕ έχει αποχωρίσει από τον διάλογο με το Υπουργείο? Σε ποια φαντασίωση συνάντησης αναφέρεται ο Υπουργός?

Πως θα «διευθετήσει το θέμα των εφημερίων» με επικείμενη νομοθετική ρύθμιση η οποία «ΘΑ» αναστείλει την εφαρμογή δυο Προεδρικών Διαταγμάτων? Είναι αυτό νομικά αποδεκτό? Ο νομικός Δρ. Μιχαήλ Μιχαήλ έχει γνωμοδοτήσει επ' αυτού χαρακτηρίζοντας το ως «νομικό παραλογισμό» και θεωρώντας το νομικά αβάσιμο. Εξ άλλου η προσωρινή παρέκκλιση - η περιορισμένου χρόνου αναστολή των Π.Δ. - προϋποθέτει την διμερή συμφωνία του Υπουργείου με την ΟΕΝΓΕ. Η ΟΕΝΓΕ έχει ήδη αποφασίσει την μη συναίνεση σε κάτι τέτοιο.

Αν γίνει ωστόσο (πραξικοπηματικά) η «νομοθετική ρύθμιση» της αναστολής, ποιος εγγυάται ότι οι δεδουλευμένες εφημερίες θα πληρωθούν αφού η απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου ορίζει ξεκάθαρα ότι από 1/1/2007 θα εγκρίνονται οι πληρωμές μόνο των εφημεριών που είναι σύννομές (με βάσει τα Π.Δ.) ?

Επί της ουσίας το «Εξ. Επείγων» έγγραφο λέει λιγότερα και από το προηγούμενο Δελτίο Τύπου του Υπουργείου! Δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ!

Το Δ.Σ. της Ε.Ι.Ν.Α. θα συνεδριάσει στις 8/1/2007 κι εκεί θα αποφασιστούν τα περαιτέρω και στην επόμενη συνεδρίαση της Γ.Σ. της ΟΕΝΓΕ που θα γίνει στις 19/1/2007 θα δοθεί η όποια επίσημη απάντηση.

Ο Πρόεδρος

Τερζής Στάθης

Ο Γραμματέας

Γιαννάκενας Κων/νος

από http://www.iatroi.gr

H γνωμοδότηση του δικηγόρου κ. Μιχαήλ προς κ Βαρνάβα ΟΕΝΓΕ

Αθήνα, 31-12-2006

Αγαπητέ κύριε Βαρνάβα,

Με εξαιρετική, ομολογουμένως, έκπληξη, έλαβα γνώση του με αριθ.πρωτ.882/21-12-06 εγγράφου του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, το οποίο φέρει το όνομα του Γενικού Γραμματέα του.

Φοβούμαι, και αυτό με λυπεί βαθύτατα, ότι ο αξιότιμος κ. Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, με τους άστοχους, όπως πιστεύω, χειρισμούς των συνεργατών και συμβούλων του, θα σκορπίσει ανέμους και θα θερίσει νομικές θύελλες, με το απερίγραπτο και τριτοκοσμικού τύπου ως άνω έγγραφο, του οποίου τρία είναι τα βασικά χαρακτηριστικά: Υπέρβαση εξουσίας, κατάχρηση εξουσίας, παράβαση νόμων (εθνικών και κοινοτικών).

Διερωτώμαι δε, προσπαθώντας να κατανοήσω το περιεχόμενο του ως άνω εγγράφου, πως είναι δυνατόν να δίδεται εντολή κατάθεσης προγραμμάτων εφημεριών μηνός Ιανουαρίου 2007 και εφεξής, χωρίς καμία μεταβολή στον υπολογισμό τους(!!!) και ταυτόχρονα να γίνεται επίκληση σε ενέργειες που "θα" γίνουν στο μέλλον από πλευράς Υπουργείου;

Και γίνομαι συγκεκριμένος:

1. Υπενθυμίζω ότι το Π.Δ.76/2005 δημοσιεύθηκε τον Μάϊο του 2005, όχι από πραγματική βούληση συμμόρφωσης, αλλά ως λύση ανάγκης, λόγω του ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή είχε αποφασίσει την 14 Δεκεμβρίου 2004 (ύστερα από την αποστολή προειδοποιητικής επιστολής και αιτιολογημένης γνώμης, που προβλέπεται στο άρθρο 226 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση), να παραπέμψει την Ελληνική Δημοκρατία στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, λόγω μη κοινοποίησης των εθνικών μέτρων μεταφοράς της Οδηγίας 2000/34/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 22-06-2000, σχετικά με την οργάνωση του χρόνου εργασίας, δηλαδή της μη συμμόρφωσης/ προσαρμογής των εργασιακών σχέσεων των Ιατρών και του Νοσηλευτικού Προσωπικού προς τις διατάξεις της Οδηγίας αυτής.

Του Προεδρικού αυτού Διατάγματος, το οποίο δημοσιεύθηκε για να "πείσει" την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ότι η Χώρα μας συμμορφώθηκε προς τις επιταγές της ως άνω Οδηγίας και να αποφύγει έτσι την παραπομπή στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, θέλει να αναστείλει την εφαρμογή (όπως και του Π.Δ.88/1999) ο αξιότιμος κ. Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και μάλιστα επί εξάμηνο(!!!), με επικείμενη νομοθετική ρύθμιση που θα συμπεριληφθεί στο πρώτο υπό συζήτηση νομοσχέδιο(!!!).

Κάνω την σύντομη αυτή ιστορική αναφορά, για να δείξω, ότι το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ουδέποτε είχε την πρόθεση και την πραγματική βούληση να συμμορφωθεί προς τις επιταγές της Οδηγίας 2000/34/ΕΚ.

2. Η Οδηγία 2003/88/ΕΚ την οποία το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης εξακολουθεί να αγνοεί προκλητικά, εξακολουθεί να ισχύει και αποτελεί ενεργή νομοθετική πράξη. Αυτό αναφέρει ρητά στην από 17-11-2006 γραπτή του απάντηση, σε σχετικό μου ερώτημα, υπηρεσιακό στέλεχος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (Γενική Διεύθυνση Απασχόλησης, κοινωνικών υποθέσεων και ισότητας ευκαιριών).

Υπενθυμίζω, ότι η Οδηγία αυτή, στο άρθρο 2, παρ.1, ορίζει ότι

"Τα κράτη μέλη θεσπίζουν τις αναγκαίες νομοθετικές, κανονιστικές και διοικητικές διατάξεις, προκειμένου να συμμορφωθούν με την παρούσα Οδηγία το αργότερο την 1η Αυγούστου 2003, ή εξακριβώνουν ότι, το αργότερο μέχρι της ημερομηνίας αυτής, οι κοινωνικοί εταίροι θεσπίζουν κατόπιν συμφωνίας τις αναγκαίες διατάξεις " τα Κράτη μέλη οφείλουν να θεσπίζουν κάθε αναγκαία διάταξη ώστε να μπορούν ανά πάσα στιγμή να εγγυηθούν τα επιβαλλόμενα από την παρούσα Οδηγία αποτελέσματα".

3. Οι Νοσοκομειακοί Ιατροί εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της Οδηγίας 93/104/ΕΚ του Συμβουλίου της 23 Νοεμβρίου 1993 και συνακόλουθα των Οδηγιών 2000/34/ΕΚ και 2003/88/ΕΚ, όπως έχει πλέον δεχθεί αυθεντικά το Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων με μια σειρά Αποφάσεών του και όπως καταγράφεται ρητά στη παράγραφο 61 της Λευκής Βίβλου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τους Τομείς και τις Δραστηριότητες που αποκλείονται από την Οδηγία 93/104/ΕΚ (DG EMPL/D2-WP).

4. Το Π.Δ.88/13-05-1999 εκδόθηκε σε συμμόρφωση με την Οδηγία 93/104/ΕΚ, μεταφέροντάς την στο εσωτερικό δίκαιο. Το Π.Δ.76/19-05-2005 ετροποποίησε το Π.Δ.88/1999, σε συμμόρφωση με την Οδηγία 2000/34/ΕΚ, μεταφέροντάς την επίσης στο εσωτερικό δίκαιο.

Συνεπώς, η οποιαδήποτε προσπάθεια αναστολής της εφαρμογής των δύο ως άνω Προεδρικών Διαταγμάτων, με νομοθετική ρύθμιση, που θα συμπεριληφθεί σε προσεχές υπό συζήτηση νομοσχέδιο, είναι παράνομη και καταχρηστική, θα συνεπιφέρει δε πολυεπίπεδες ευθύνες αστικές, ποινικές και διοικητικές.

4.1 Ευθύνες έναντι του Γραπτού και παράγωγου Κοινοτικού Δικαίου

4.1.1 Από την παραβίαση των Οδηγιών 89/391/ΕΚ, 93/104/ΕΚ, 2000/34/ΕΚ και 2003/88/ΕΚ όπως και του άρθρου 118Α της Συνθήκης για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

4.1.2 Από την μη συμμόρφωση προς τις Αποφάσεις του Δικαστηρίου των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (Υποθέσεις Simap της 03-10-2000, Jaeger της 09-09-2003, Pfeiffer της 05-10-2004 κλπ.).

4.1.3 Από την παραβίαση του Κοινοτικού Χάρτη για τα Θεμελιώδη Κοινωνικά Δικαιώματα των εργαζομένων, που εγκρίθηκε από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο την 09-12-1989 (σημείο 7 πρώτο εδάφιο, σημείο 8, σημείο 19 πρώτο εδάφιο).

4.1.4 Από την παραβίαση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (άρθρο 6).

4.1.5 Από την παραβίαση του Χάρτη των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (άρθρα 1, 3, 20 και 31).

4.2 Ευθύνες έναντι του Εθνικού Δικαίου

4.2.1 Από την παραβίαση του Εργατικού Δικαίου.

- Παρέκκλιση από την εφαρμογή του Άρθρου 6 (μέγιστη εβδομαδιαία διάρκεια εργασίας 48 ωρών συμπεριλαμβανομένων των υπερωριών) και του άρθρου 8 παρ.2 (διάρκεια της νυχτερινής εργασίας) του Π.Δ.88/1999 επιτρέπεται μόνο με την συναινετική διαβούλευση εργοδότη και των αντιπροσωπευτικών συνδικαλιστικών οργανώσεων των εργαζομένων.

- Σύμφωνα με το με αριθ.πρωτ.130211/14-09-2006 έγγραφό της, η Γενική Διεύθυνση Συνθηκών και Υγιεινής της Εργασίας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, διευκρινίζει, ότι τις διατάξεις του Π.Δ.88/1999, έτσι όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ.76/2005, για τα χρονικά όρια εργασίας, οφείλουν να εφαρμόζουν όλες οι επιχειρήσεις, συμπεριλαμβανομένων αυτών του δημόσιου τομέα.

Ο έλεγχος εφαρμογής σύμφωνα με το άρθρο 15 του Π.Δ.88/1999 και τα άρθρα 7 και 8 του Ν.2639/1998, ανήκει στις αρμοδιότητες του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας και ως εκ τούτου οι Κοινωνικοί Επιθεωρητές όσο και οι Τεχνικοί και Υγειονομικοί Επιθεωρητές, δύνανται συνδυαστικά και κατά αρμοδιότητα, να διενεργούν ελέγχους στους χώρους εργασίας του ιδιωτικού αλλά και του δημόσιου τομέα, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν εφαρμόζονται οι επί μέρους ρυθμίσεις της παραπάνω νομοθεσίας.

- Σε κάθε εργοδότη που παραβαίνει τις διατάξεις του Π.Δ.88/1999 επιβάλλονται οι ποινικές κυρώσεις του άρθρου 25 του Ν.2224/1994 όσο και οι διοικητικές κυρώσεις του άρθρου 24 του Ν.2224/1994 (άρθρο16).

4.2.2 Από την παραβίαση της υπ' αριθ.144/2006 Πράξης του Ελεγκτικού Συνεδρίου (Τμήμα I).

Πως θα εκκαθαρισθούν και εγκριθούν οι δεδουλευμένες εφημερίες, αφού η ως άνω Απόφαση διευκρινίζει με απόλυτη σαφήνεια ότι από την 01-01-2007 θα εγκρίνονται τα εντάλματα πληρωμών μόνο των εφημεριών που είναι σύννομες, σύμφωνα με τα Π.Δ.88/99 και 76/05;

Με το επιχείρημα της έλλειψης προσωπικού, πως είναι δυνατόν να υποχρεωθούν άμεσα ή έμμεσα οι Ιατροί σε παράνομη εργασία και με ποιες συνέπειες;

4.2.3 Από την παραβίαση των διατάξεων του άρθρου 105 του Εισαγωγικού Νόμου του Αστικού Κώδικα, των άρθρων 57 και 59 του Αστικού Κώδικα.

4.2.4 Από την διάπραξη του αδικήματος της παράβασης καθήκοντος, όπως αυτό προβλέπεται και τιμωρείται στο άρθρο 259 του Ποινικού Κώδικα, σε συνδυασμό με το άρθρο 13 περ.α' του Ποινικού Κώδικα και του άρθρου 2 παρ.3 του Ν.3126/2003 Περί ευθύνης Υπουργών.

4.2.5 Όπως γνωρίζετε, μεγάλος αριθμός Ιατρών έχει υποστεί, από το παράλογο και παράνομο σύστημα εφημεριών, πολλαπλές σωματικές βλάβες, με συνέπεια να υπάρχει διάπραξη σωρείας αδικημάτων του κοινού Ποινικού Δικαίου από πλευράς Διοικήσεων Νοσοκομείων. Και βεβαίως, ποιος θα φέρει την ευθύνη (αστική και ποινική) της διάπραξης ιατρικών σφαλμάτων, που θα οφείλονται (εν όλω ή εν μέρει) στις συνέπειες των παραβάσεων του μέγιστου επιτρεπόμενου εβδομαδιαίου χρόνου εργασίας, συμπεριλαμβανομένων των εφημεριών;

5. Η αυθαίρετη καταστρατήγηση του μέγιστου επιτρεπόμενου εβδομαδιαίου χρόνου εργασίας, εμπεριέχει την κατάφωρη παραβίαση της Συνταγματικής αρχής της ισότητας (άρθρο 4 παρ.1), όταν μάλιστα οι έννοιες "χρόνος εργασίας" και "περίοδος ανάπαυσης", αποτελούν πλέον έννοιες κοινοτικού δικαίου, σύμφωνα με την πρόσφατη Νομολογία του Δικαστηρίου των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (Υπόθεση JAEGER, Απόφαση της 09-09-2003).

Η καταστρατήγηση του 48ώρου, θέτει σύνθετα και πολλαπλά ζητήματα υγείας των Νοσοκομειακών Ιατρών, ανθρώπινης αξιοπρέπειας, προσωπικής και οικογενειακής γαλήνης αλλά και επιπέδου παρεχόμενων ιατρικών υπηρεσιών προς τους ίδιους τους ασθενείς.

Αναμφισβήτητα, η πιο ευάλωτη πλευρά της εργασιακής σχέσης, είναι η εξασφάλιση και βελτίωση της υγείας και της ασφάλειας των εργαζομένων Ιατρών. Αυτή ακριβώς η εξασφάλιση και βελτίωση, αντιμετωπίζεται, ατυχώς, ως στοιχείο κόστους και γι' αυτό δεν υφίσταται πλήρης, σωστή και ομαλή εφαρμογή των εθνικών νομοθετικών διατάξεων. Έτσι, παροράται το γεγονός, ότι το υψηλό επίπεδο υγιεινής και ασφάλειας των εργαζομένων Ιατρών συνιστά στοιχείο της παραγωγικότητας.

Για να αποφευχθεί ακριβώς η κατάσταση κατά την οποία ο εργοδότης (και εν προκειμένω το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης) καταφέρνει (στο πλαίσιο μιας πολύχρονης και καλά παγιωμένης πρακτικής) με τεχνάσματα και με εκφοβισμό να επιτυγχάνει την παραίτηση του εργαζόμενου Ιατρού από το δικαίωμα η εβδομαδιαία διάρκεια εργασίας του να μη υπερβαίνει το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο, απαιτείται η πλήρης διεκδίκηση των δικαιωμάτων των Ιατρών, που πλήττονται τόσο άμεσα και τόσο μεθοδευμένα.

Περαιτέρω, λαμβάνοντας υπόψη την αμεσότητα, τη σοβαρότητα και την έκταση του κινδύνου, τη σοβαρότητα των παραβάσεων από την Διοίκηση, το βαθμό της υπαιτιότητας, τη παράλειψη οφειλόμενης ενέργειας και τη σιωπηρή άρνηση ικανοποίησης εύλογων και νόμιμων αιτημάτων, νομοτελειακά η Κεντρική Διοίκηση θα οδηγηθεί ενώπιον των ευθυνών της.

Κύριε Βαρνάβα,

α) Το επάγγελμα του Ιατρού είναι κατ' εξοχήν επάγγελμα ευθύνης, η δε πρόνοια του κοινοτικού και εθνικού νομοθέτη, δεν αφορά μόνο στη προστασία του εργαζόμενου Ιατρού αλλά κυρίως στη προστασία των ασθενών από τις παρεχόμενες υπηρεσίες των Ιατρών.

β) Τα ζητήματα της οργάνωσης του χρόνου εργασίας δεν επιλύονται με αφορισμούς τριτοκοσμικού τύπου, που υποτιμούν την κοινή λογική και προσβάλλουν βάναυσα τον νομικό μας πολιτισμό. Απαιτείται κατανόηση των προβλημάτων, υπομονή στην προσέγγιση και αντιμετώπισή τους, σχεδιασμός μεσομακροπρόθεσμος, με συγκεκριμένες δεσμεύσεις και όχι κατάφωρη παραβίαση κείμενων νόμων (εθνικών και κοινοτικών), που θα οξύνουν την ήδη τεταμένη ατμόσφαιρα, θα επιτείνουν τις αντιπαραθέσεις και κυρίως θα οδηγήσουν μοιραία στο διεθνή διασυρμό της Χώρας μας.

γ) Με τις παραπάνω σκέψεις και παρατηρήσεις μου, θέλω και εγώ με τη σειρά μου να συμβάλλω, ώστε η ηγεσία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης να συνειδητοποιήσει, ότι θα πρέπει να αποφύγει τα νομικά ατοπήματα και να λειτουργήσει δημιουργικά, στο πλαίσιο μιας διαρκούς επίπονης και επίμονης συναινετικής διαβούλευσης. Λύσεις υπάρχουν και μάλιστα προς όφελος όλων των πλευρών.

Με εκτίμηση

Δρ Μιχαήλ Δ. Μιχαήλ

Δικηγόρος παρ' Αρείω Πάγω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το ΕΘΝΟΣ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ

«Στον αέρα» οι εφημερίες

«E» 30/12

ΤΟΥ Γ. ΚΡΗΤΙΚΟΥ

jkritikos@pegasus.gr

Κανένας δεν γνωρίζει πώς θα λειτουργήσουν τα νοσοκομεία από αύριο, πρώτη μέρα του νέου χρόνου, καθώς από σήμερα κλείνει η «στρόφιγγα» των πληρωμών για τις εφημερίες.

Aπόφαση του Eλεγκτικού Συνεδρίου απαγορεύει τις πληρωμές των υπερωριών των ιατρών κατ εφαρμογή του Προεδρικού Διατάγματος 76 του 2005, σύμφωνα με το οποίο το εβδομαδιαίο ωράριο για τους ειδικευμένους καθορίζεται στις 48 ώρες και για τους ειδικευόμενους στις 58 ώρες.

Tο ΠΔ ήρθε να εναρμονίσει το εθνικό δίκαιο για τα ωράρια εργασίας των γιατρών, με σχετική κοινοτική οδηγία. Για ενάμιση χρόνο παρέμενε ουσιαστικά ανενεργό και τώρα... μέσω του Eλεγκτικού Συνεδρίου σήμανε η ώρα της εφαρμογής του. Aυτό σημαίνει ότι από αύριο δεν θα βρίσκουν γιατρούς οι πολίτες που θα μεταφέρονται ως επείγοντα περιστατικά στα νοσοκομεία.

Ωστόσο, ο υπουργός Yγείας, Δημήτρης Aβραμόπουλος, με αποκλειστικές δηλώσεις του στο «Eθνος της Kυριακής» προαναγγέλλει και νέα αναστολή εφαρμογής του ΠΔ για ένα 6μηνο, έχοντας έτοιμη πρόταση νομοθετικής ρύθμισης, που θα συζητηθεί στη Bουλή στις 9 Iανουαρίου.

Οι διοικητές των ΔΥΠΕ

Oι γιατροί, όμως, από την πλευρά τους αποφάσισαν να μην κάνουν ωράρια πέραν των ορίων που προβλέπει το ΠΔ, αποχώρησαν από τη διαπραγμάτευση με το υπουργείο Yγείας και ετοιμάζονται για απεργίες, αρχίζοντας από 18 και 19 Iανουαρίου, ενώ στο ενδεχόμενο να επιβληθεί η συνέχιση με το υφιστάμενο καθεστώς, ετοιμάζονται να αντιδράσουν με επίσχεση εργασίας.

Στο μάτι του κυκλώνα βρίσκονται οι διοικητές και οι ΔYΠEάρχες, που πιέζονται να πείσουν τους γιατρούς να διατηρήσουν τα έως τώρα ωράρια εφημεριών, που -όπως είναι γνωστό- ανεβάζουν τις εβδομαδιαίες ώρες εργασίας στις 70 και 80, παρά το γεγονός ότι από 1ης Iανουαρίου, δεν θα μπορούν πλέον να πληρώνονται τις επιπλέον!

Tην ύστατη ώρα, την περασμένη Πέμπτη, ο γ.γ. του υπουργείου Yγείας, A. Kαλογερόπουλος, έστειλε επείγον σήμα προς τους διοικητές νοσοκομείων και ΔYΠEάρχες και συστήνει «κατάθεση προγραμμάτων εφημεριών για τον Iανουάριο 2007, χωρίς καμία μεταβολή»...

Tο πρόβλημα εκτιμάται ότι θα μεγιστοποιηθεί τέλος Iανουαρίου, που πρέπει να καταβληθούν οι υπερωρίες του μήνα.

Tα προγράμματα εφημεριών, που θα καταθέτουν οι διοικήσεις των νοσοκομείων από 1ης Iανουαρίου, πρέπει να συνοδεύονται από βεβαίωση του διοικητή ότι τηρήθηκε το 48/58ωρο, αφού σε διαφορετική περίπτωση κανένας από τους κατά τόπους «επιτρόπους» του Eλεγκτικού Συνεδρίου δεν θα εγκρίνει τις δαπάνες.

Δεν το ρισκάρουν...

Mε όσους διοικητές μιλήσαμε αντιμετωπίζουν αμήχανα το θέμα, αφού κανένας δεν μπορεί να βεβαιώσει ψευδώς ότι «τηρήθηκαν οι διατάξεις», κινδυνεύοντας να καταγγελθεί και να οδηγηθεί στο αυτόφωρο...

O υπουργός Yγείας, ωστόσο, θεωρεί ότι υπάρχει λύση και επιδιώκει την υπογραφή «κλαδικής σύμβασης» με τους γιατρούς, όπου θα προβλέπεται η ενσωμάτωση στον μισθό των γιατρών, των ποσών που χάνονται από τις εφημερίες, με τη μορφή πρόσθετων επιδομάτων.

Δημητρης Αβραμόπουλος - υπουργός υγείας

«Αναστέλλουμε για 6 μήνες την εφαρμογή του Π.Δ. και υπογράφουμε κλαδική σύμβαση»

«Στην άμεση αναστολή των διατάξεων του ΠΔ 76/2005, για ένα εξάμηνο, κατ ανώτατο όριο, θα προβεί το υπουργείο Yγείας και Kοινωνικής Aλληλεγγύης», αναφέρει σε αποκλειστική δήλωσή του στο «Eθνος της Kυριακής» ο υπουργός Δημήτρης Aβραμόπουλος.

Aυτή είναι η λύση που επελέγη για να ξεπεραστεί το αδιέξοδο στο θέμα των εφημεριών. «Hδη η σχετική ρύθμιση συμπεριελήφθη στο νομοσχέδιο για τη συγχώνευση των ΔYΠE, η συζήτηση του οποίου ξεκινά στις 9 Iανουαρίου στη Bουλή», λέει ο κ. Aβραμόπουλος.

Eπίσης ο κ. υπουργός αναφέρει ότι θα ενσωματώσει στον μισθό των γιατρών τις υπερωρίες και ειδικό επίδομα.

«Oι ρυθμίσεις αυτές θα περιληφθούν σε κλαδική σύμβαση εργασίας, η οποία θα υπογραφεί για τον σκοπό αυτό με τους νοσοκομειακούς ιατρούς. Yποχρέωση της πολιτείας», λέει ο κ. υπουργός, «είναι να βρει λύση σε ένα ζήτημα που απασχολεί χιλιάδες γιατρών στη χώρα μας.

Eτσι, συνεργαζόμαστε με τους αρμόδιους φορείς και τους ενδιαφερομένους, που είναι οι γιατροί, ώστε να υπάρξει όσο το δυνατόν συντομότερα αποτέλεσμα. Kαι η συνεργασία μας αυτή είναι εξαιρετική.

Πρέπει να τονίσω ότι θέλουμε οι γιατροί, οι οποίοι το δικαιούνται, να έχουν απολαβές με βάση τον πραγματικό χρόνο απασχόλησής τους σε εφημερίες.

Στην πρόσφατη συνάντηση με τον κ. Aλογοσκούφη επετεύχθη η εκπλήρωση και των τεσσάρων βασικών δεσμεύσεων έναντι των νοσοκομειακών ιατρών. Συγκεκριμένα:

Οι δεσμεύσεις

H εφαρμογή των διατάξεων περί οργάνωσης του χρόνου εργασίας δεν θα ελαστικοποιήσει τις εργασιακές σχέσεις.

Δεν θα οδηγήσει σε ελαστικό ωράριο εργασίας.

Δεν θα εντατικοποιήσει την εργασία των ιατρών.

Σε καμία περίπτωση δεν θα επιτραπεί η μείωση, έστω και κατ ελάχιστο, των αποδοχών των ιατρών.

Παράλληλα, τέθηκε το πλαίσιο για την υλοποίηση των απαραίτητων μέτρων, προκειμένου η κυβερνητική πολιτική στον χώρο των νοσοκομειακών ιατρών να είναι συμβατή με το εθνικό και το κοινοτικό δίκαιο. Για τον σκοπό αυτό συμφωνήθηκε:

1. H αποζημίωση που λαμβάνουν οι γιατροί για την εφημεριακή τους απασχόληση να ενσωματωθεί στις αποδοχές, με βάση τις οποίες υπολογίζεται η σύνταξή τους. H πρόβλεψη αυτή δικαιώνει ένα πάγιο εργασιακό αίτημα των νοσοκομειακών ιατρών και αποτελεί αναγνώριση του έργου και της προσφοράς τους στο κοινωνικό σύνολο.

2. H καταβολή ενός πρόσθετου επιδόματος στους νοσοκομειακούς ιατρούς, το ύψος και η διαδικασία της καταβολής του οποίου θα τύχουν συστηματικής επεξεργασίας το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα.

3. H πραγματοποίηση εντός του 2007 των απαιτούμενων προσλήψεων ιατρικού προσωπικού, προκειμένου το εβδομαδιαίο ωράριο εργασίας ειδικευμένων και ειδικευομένων να προσαρμοστεί σταδιακά στις κοινοτικές προβλέψεις.

Θέλω να τονίσω ότι οι γιατροί με αυταπάρνηση και ανθρωπιά εκτελούν τα καθήκοντά τους, έχοντας επίγνωση της υψηλής αποστολής τους. H πολιτεία θα βρίσκεται δίπλα τους για την ικανοποίηση των δίκαιων αιτημάτων.

Γιατί στόχος όλων μας», καταλήγει ο κ. Aβραμόπουλος, «είναι ένα καλύτερο μέλλον της ελληνικής υγείας».

Χρήστος Πρωτόπαπας - υπεύθυνος του τομέα υγείας του ΠΑΣΟΚ

«Να εφαρμοσθεί το νέο ωράριο των γιατρών»

«Eίναι σαφές ότι η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας επί ενάμιση ολόκληρο χρόνο δεν έκανε απολύτως τίποτα, προκειμένου να προετοιμάσει τον χώρο για την εφαρμογή ή τη σταδιακή εφαρμογή έστω των προβλέψεων του επίμαχου προεδρικού διατάγματος», τονίζει στο «Εθνος της Κυριακής» ο υπεύθυνος του τομέα Yγείας του ΠAΣOK, Xρήστος Πρωτόπαπας.

Δεν προβλέφθηκαν προσλήψεις γιατρών, δεν προχώρησαν οι σχετικές εγκρίσεις, υπάρχουν ανετοιμότητα και αδυναμία αυτή τη στιγμή στα νοσοκομεία και την αποκλειστική ευθύνη φέρει η κυβέρνηση.

O κύριος υπουργός έχει βρει την εύκολη συνταγή να αναστείλει το Προεδρικό Διάταγμα 76 του 2005, λέει για 6 μήνες, ουσιαστικά εννοεί επ αόριστον και ως «αντάλλαγμα» δίνει κάποιες αόριστες υποσχέσεις προς τους νοσοκομειακούς γιατρούς.

Ανεύθυνη στάση

Θεωρώ ότι αυτή δεν είναι μια υπεύθυνη στάση. Aπαιτείται να υπάρξουν, από τη στιγμή που φτάσαμε εδώ, συγκεκριμένες δεσμεύσεις, δεσμεύσεις εφαρμογής του νέου ωραρίου των γιατρών, δεσμεύσεις για συγκεκριμένες προσλήψεις, δεσμεύσεις για συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και πόρους προς αυτή την κατεύθυνση και βεβαίως να ληφθούν όλα τα αναγκαία μέτρα, για να μην υπάρξει και μείωση των οικονομικών απολαβών των γιατρών».

Επρεπε να έχει εφαρμοστεί εδώ και 16 μήνες

Aπό τον περασμένο Mάιο, το 1ο τμήμα του Eλεγκτικού Συνεδρίου αποφάσισε ότι μέχρι το τέλος του 2006 θα πληρώνονται όλες οι υπερωρίες των νοσοκομειακών γιατρών, αναγνωρίζοντας ότι δεν γίνεται από πρόθεση η καταστρατήγηση των διατάξεων, αλλά από «συγγνωστή πλάνη» και ότι οριστικά από 1/1/2007 θα εφαρμόζεται απαρέγκλιτα το Προεδρικό Διάταγμα 76/2005. Tα νοσοκομεία έπρεπε να εφαρμόζουν ήδη από την 1η Aυγούστου 2005 αυτό το ΠΔ που ενσωματώνει την κοινοτική οδηγία 2000/34/EK, σύμφωνα με την οποία οι γιατροί με ειδικότητα δεν θα εργάζονται πάνω από 48 ώρες και οι χωρίς ειδικότητα πάνω από 58 ώρες την εβδομάδα. Κατά της χώρας μας είχε κινηθεί διαδικασία δίωξης από την ΕΕ, επειδή καθυστερούσε την ενσωμάτωση της οδηγίας και μόλις εκδόθηκε το ΠΔ, πέρυσι, σταμάτησε.

Δημήτρης Βαρνάβας

Μέλος της ομοσπονδίας Νοσοκομειακών Γιατρών (ΟΕΓΝΕ)

Το Υπουργείο δεν μας άκουσε

«Oι γιατροί θεωρούν ότι χάθηκε πολύτιμος χρόνος, όπως και η ευκαιρία για τη μοναδική ενδεδειγμένη λύση, που θα δίνονταν μέσα από την πρόβλεψη στον προϋπολογισμό του 2007 ποσών για νέες προσλήψεις», μας λέει ο Δ. Bαρνάβας, μέλος στη Γραμματεία της Oμοσπονδίας Nοσοκομειακών Γιατρών. «Διακόψαμε τη διαπραγμάτευση με το υπουργείο στις 20 Δεκεμβρίου, αφού δεν είχαμε κανένα αποτέλεσμα. Aπό 1ης Iανουαρίου όλοι οι γιατροί θα εφαρμόζουν προγράμματα εφημέρευσης, μόνον εφόσον είναι σύμφωνα με τα όρια του ΠΔ. Στις συναντήσεις ζητούσαμε άμεση επίλυση του «εφημεριακού» από 1ης Iανουαρίου 2007, πενθήμερη εξάωρη πρωινή εργασία με μία εφημερία την εβδομάδα για όλους τους γιατρούς του EΣY, ειδικούς και ειδικευόμενους, χωρίς μείωση των ήδη πενιχρών απολαβών μας... Δυστυχώς, μπήκαμε σε μια ατέρμονη συζήτηση που δεν οδηγούσε πουθενά».

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΣΤΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟΙ.

ΑΝΤΙΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΤΥΠΩΣΤΕ ΤΟ

Προς

τον Διοικητή του Νοσοκομείου

Κοινοποίηση

 Διευθυντή Ιατρικής Υπηρεσίας

 Πρόεδρο Επιστημονικού Συμβουλίου

 Διευθυντή Κλινικής

 Ενωση Γιατρών

Θέμα: προγράμματα εφημεριών Ιανουαρίου 2007 και εφεξής

κ. Διοικητά

Μας αποστείλατε το 882/21-12-06 εξαιρετικά επείγον έγγραφο του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείου Υγείας ώστε βάσει αυτού να συντάξουμε προγράμματα εφημεριών Ιανουαρίου 2007 και εφεξής.

Το έγγραφο αυτό δεν διαθέτει κανένα χαρακτηρισμό που θα του προσέδιδε νομική υπόσταση και επικαλείται ενέργειες που «θα» γίνουν από πλευράς Υπουργείου για την επίλυση του εφημεριακού. Στην τελευταία παράγραφο σας καλεί «όπως καταθέσετε προγράμματα εφημερίων μηνός Ιανουαρίου 2007 και εφεξής χωρίς καμία μεταβολή στο υπολογισμό αυτών».

Επειδή

η έκφραση «χωρίς καμιά μεταβολή στον υπολογισμό αυτών» δεν εκφράζει καμιά από τις διαδικασίες που ακολουθούνται στην έκδοση προγραμμάτων εφημεριών από τον ιδρυτικό νόμο του ΕΣΥ έως σήμερα

για τούτο

παρακαλώ να έχω τις έγγραφες διευκρινήσεις σας στα εξής:

1.- Με το έγγραφο 882/ 21-12-06 εντελλόμεθα να εκδώσουμε από 1ης Ιανουαρίου 2007 προγράμματα εφημεριών τα οποία δεν θα υπακούουν στα ΠΔ 88/99 και 76/2005 καθώς και στην 144/2006 απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου, καταστρατηγώντας κατ΄ αυτό τον τρόπο τον μέγιστο εβδομαδιαίο χρόνο εργασίας των 48-58 ωρών εργασίας;

2.- Τα υπό κατάρτιση προγράμματα θα υπακούουν στα πρότυπα ασφαλούς εφημέρευσης, τα οποία έχει εκπονήσει το Επιστημονικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου;

3.- Παρέχεται ρητή δέσμευση από πλευράς σας ότι προγράμματα εφημεριών που θα καταρτιστούν κατά παράβαση των ΠΔ και της απόφασης του Ελ. Συνεδρίου θα εκκαθαριστούν και θα εγκριθούν από τον Επίτροπο του Ελεγκτικού Συνεδρίου;

4.- Σε περίπτωση ιατρικών σφαλμάτων τα οποία θα αποδοθούν εν όλω ή εν μέρει στις συνέπειες των παραβάσεων του μέγιστου εβδομαδιαίου χρόνου εργασίας ποιος καλύπτει τον (την) υπογράφοντα (ουσα) αναλαμβάνοντας την αστική και ποινική ευθύνη;

Αναμένοντας την έγγραφη απάντηση στα ως άνω εύλογα ερωτήματα, τα οποία άπτονται θεμάτων εργατικού δικαίου και ιατρικής ευθύνης, σας ενημερώνω ότι θα συμμετέχω στο πρόγραμμα εφημέρευσης του Τμήματός μου με …. (αριθμός εφημεριών) εφημερίες τον Ιανουάριο 2007.

κ. Διοικητά

Σε περίπτωση που μου δοθεί έγγραφη αιτιολογημένη εντολή από σας να προσθέσω επιπλέον εφημερίες θα το πράξω, επιφυλασσόμενος (η) κάθε νομίμου δικαιώματός μου τόσον κατά την εκτέλεση των εφημεριών όσον και κατά τη διεκδίκηση αποζημίωσής τους.

………………. /1/2007

Με εκτίμηση

Υπογραφή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από www.iatroi.gr

Ε Ξ Ω Δ Ι Κ Η Α Ν Α Φ Ο Ρ Α - Δ Η Λ Ω Σ Η - Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Ένωσης Γιατρών Ε.Σ.Υ. Χανίων (Ε.Γ.Ε.Σ.Υ.Χ.), νόμιμα εκπροσωπούμενης.

Π Ρ Ο Σ

1) Τον κ. Υπουργό Υγείας και Πρόνοιας

2) Τον κ. Υπουργό Εθνικής Οικονομίας

3) Το Δ.Σ. του Γενικού Νοσοκομείου Χανίων «Ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ», νόμιμα εκπροσωπούμενο

4) Διοικητή Δ.Υ.Π.Ε. Κρήτης.

Κοινοποιούμενη :

α. Στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Χανίων

β. Στους κ.κ. Βουλευτές Νομού Χανίων

γ. Στον κ. Νομάρχη Χανίων

δ. Στον κ. Δήμαρχο Χανίων

ε. Στον κ. Πρόεδρο της Τ.Ε.Δ.Κ.

* * * * *

Κύριοι,

Όπως γνωρίζετε, με την με αριθμό 93/104/ΕΚ κοινοτική οδηγία, θεσπίστηκε το 48ωρο ως ανώτατος εβδομαδιαίος χρόνος εργασίας των ειδικευμένων γιατρών και σε εφαρμογή της οδηγίας αυτής εκδόθηκε το με αριθμό Π.Δ. 88/1999. Στη συνέχεια, με την με αριθμό 2000/34/ΕΕ οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θεσπίστηκε το 58ωρο ως ανώτατος εβδομαδιαίος χρόνος εργασίας και για τους ειδικευόμενους γιατρούς, ενώ σε εφαρμογή αυτής της οδηγίας εκδόθηκε το με αριθμό Π.Δ. 76/2005.

Περαιτέρω, με την με αριθμό 144/2006 απόφαση του Α΄ Τμήματος του Ελεγκτικού Συνεδρίου, η οποία επικυρώθηκε και από την Ολομέλεια του Δικαστηρίου, ορίστηκε ότι από 1ης Ιανουαρίου 2007 είναι υποχρεωτική η ισχύς του 48ώρου, όσον αφορά στον συνολικό χρόνο εργασίας των εργαζομένων στο Ε.Σ.Υ. ειδικευμένων γιατρών και συνακόλουθα του 58ώρου για τους ειδικευόμενους γιατρούς. Εκδόθηκε δε σχετικά και η με αρ. Πρωτ. 130211/14.10.2006 Εγκύκλιος του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας προς το Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας.

Όπως επίσης γνωρίζετε, το σύνολο των κλινικών, τμημάτων και τομέων του Γενικού Νοσοκομείου Χανίων, καθώς και τα Κέντρα Υγείας Βάμου, Κανδάνου και Κισσάμου, εφημερεύουν καθημερινά προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες περίθαλψης στο νομό Χανίων, όπως εξάλλου συμβαίνει στα περισσότερα περιφερειακά νοσοκομεία.

Είναι επίσης, από ετών πασίγνωστο, πως λόγω της έλλειψης προσωπικού στο Γενικό Νοσοκομείο Χανίων ¨Ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ¨ και προκειμένου να εξασφαλιστεί ασφαλής εφημερία, έχομε οδηγηθεί σε συνολικό χρόνο εργασίας (συμπεριλαμβανομένων των ωρών εφημεριών) εκατό (100) ωρών εβδομαδιαίως κατά μέσο όρο.

Παρόλα αυτά και ενώ είναι γνωστό και πασιφανές ότι με την επικείμενη από 1ης Ιανουαρίου 2007 εφαρμογής του Π.Δ. 88/1999, δεν είναι δυνατό να διασφαλιστεί ασφαλής καθημερινή εφημερία του Γενικού Νοσοκομείου Χανίων, κανένα μέτρο δεν έχει ληφθεί για το σκοπό αυτό ούτε από το αρμόδιο Υπουργείο, ούτε από την Διοίκηση του νοσοκομείου, ούτε από οποιονδήποτε αρμόδιο φορέα.

Ενόψει όλων των παραπάνω, είμαστε υποχρεωμένοι από 1-1-2007 και στο εξής να καταρτίζομε προγράμματα εφημεριών σύμφωνα με τις παραπάνω κείμενες διατάξεις, ενώ κανείς Διευθυντής ή Διευθυντεύων τμήματος ή κλινικής δεν είναι δυνατόν να αξιώσει από τους Επιμελητές Α΄ και Β΄ ή από τους ειδικευόμενους να εργαστούν παραπάνω του νομίμου ορίου ώρες, ώστε να καταστεί δυνατή η καθημερινή εφημερία του νοσοκομείου. Εξάλλου, είναι σαφές, ότι δεν πρόκειται να εγκριθεί κονδύλιο αποζημίωσης από την Επίτροπο για πραγματοποίηση ωρών εργασίας πέραν του νομίμου ορίου.

Ε π ε ι δ ή, τόσο η φύση του ιατρικού επαγγέλματος αλλά και η προσωπική, συλλογική και επαγγελματική αξιοπρέπειά μας επιτάσσουν να μην αποδεχθούμε τώρα ή στο μέλλον απλήρωτη παράνομη υπερωριακή εργασία σε συνθήκες επισφαλούς εφημερίας, δεδομένου ότι για την εφημερία κλινικών και τμημάτων απαιτείται η κατάρτιση ασφαλών προγραμμάτων εφημεριών, όπως μέχρι σήμερα τα καταρτίζουν οι διευθυντές των τμημάτων.

Ε π ε ι δ ή, επομένως, σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν έχομε επιλογή άλλη από την κατάρτιση προγραμμάτων εφημεριών μηνός Ιανουαρίου 2007 έως την δέκατη ημέρα αυτού του μήνα, εφόσον προγραμματισμός πέραν αυτής της ημερομηνίας συνεπάγεται υπέρβαση του νομίμου ορίου εβδομαδιαίας εργασίας και παράβαση νόμου.

Ε π ε ι δ ή, είμαστε αποφασισμένοι να εφαρμόσομε τις παραπάνω ισχύουσες διατάξεις με ταυτόχρονη εξασφάλιση ασφαλούς εφημερίας του Γενικού Νοσοκομείου Χανίων.

Ε π ε ι δ ή, η δημόσια υγεία στο νομό Χανίων, δεν είναι δυνατόν να επαφίεται στο φιλότιμο και την καλή θέληση των γιατρών και των λοιπών εργαζομένων στο Γ. Ν. Χανίων, ούτε είναι δυνατό να διασφαλιστεί με την εκ των ενόντων αντιμετώπιση των αναγκών.

Ε π ε ι δ ή, εξαιτίας της έλλειψης προσωπικού είναι μόνιμη η πλημμελής λειτουργία του Γ. Ν. Χανίων.

Ε π ε ι δ ή, επιθυμούμε να κάνομε γνωστό σε κάθε αρμόδιο, αλλά και στους πολίτες των Χανίων, ότι από 10-1-2007 δεν είναι δυνατό να φέρομε ουδεμία ευθύνη για πλημμελή αντιμετώπιση περιστατικού, η οποία θα οφείλεται στην έλλειψη προσωπικού.

ΣΑΣ ΔΗΛΩΝΟΜΕ

Ότι για τον μήνα Ιανουάριο 2007 θα κατατεθούν προγράμματα εφημεριών έως την 10 ημέρα του μήνα αυτού, κατ΄ επιεική και όλως προσωρινή εναρμόνιση της ισχύουσας νομοθεσίας και των πραγματικών αναγκών.

Ότι θα διεκδικήσομε τα δίκαια αιτήματά μας της εφαρμογής 48ωρης εργασίας για τους ειδικούς και 58ωρης για τους ειδικευμένους χωρίς μείωση των συνολικών μας αποδοχών, με κάθε νόμιμο μέσο.

Ότι δεν θα ανεχθούμε επισφαλή εφημερία του Γενικού Νοσοκομείου Χανίων.

ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ

Για μια ακόμη φορά, να προχωρήσετε άμεσα στην επίλυση των παραπάνω άμεσων και επιτακτικών προβλημάτων με την πρόσληψη επαρκούς μόνιμου ιατρικού προσωπικού.

Να λάβετε κάθε αναγκαίο μέτρο προκειμένου να διασφαλιστεί η δημόσια υγεία στο νομό Χανίων.

Χανιά, 27 Δεκεμβρίου 2007

Η Πληρεξούσια Δικηγόρος

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Α. ΦΡΟΓΟΥΔΑΚΗ

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ

Πλ. Ελευθερίας 5 - ΧΑΝΙΑ, 2821027575

034700055 - Α΄ ΔΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

Παραγγέλλεται αρμόδιος δικαστικός επιμελητής, να επιδώσει νόμιμα την παρούσα προς εκείνους τους οποίους απευθύνεται για να λάβουν γνώση και για τις νόμιμες συνέπειες, κοινοποιουμένη ταυτόχρονα και: 1) Στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Χανίων, 2) στους κ.κ. Βουλευτές Νομού Χανίων, 3) στον κ. Νομάρχη Χανίων.

Επικολλήθηκε το με αριθμό διπλότυπο ένσημο Λ.Ε.Α.ΔΙ.Χ., αξίας ευρώ, στο επιδοθέν στον πρώτο προς τους οποίους απευθύνεται το παρόν .-

Χανιά, 27 Δεκεμβρίου 2007

Η Πληρεξούσια Δικηγόρος

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Α. ΦΡΟΓΟΥΔΑΚΗ

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ

Πλ. Ελευθερίας 5 - ΧΑΝΙΑ, 2821027575

034700055 - Α΄ ΔΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτην την στιγμη εχουμε 2 εναλλακτικα σεναρια

α} Να καταθεσουμε το προγραμμα που ειχαμε παλια με τις 10 εφημεριες η'- το οποιο και φαινεται πιθανοτερο-

β} Να καταθεσουμε το πραγραμμα των 4 εφημεριων χωρις να καλυφθουν τα κενα και να αναλαβει δραση το συστημα,οπερ σημαινει να μας επιταξει για 24ωρες φουλ εφημεριες συν οτι διακομιδες προκυψουν...

Οποτε καταλαβαινει κανεις τι πνευματικη διαυγεια και διαγνωστικη σκεψη θα διεπει τις επερχομενες εφημεριες...

Εσεις στα υπολοιπα επαρχιακα και μη νοσοκομεια τι προθεσεις εχετε επι του θεματος-ξαναρωτω?

Με τρομάζεις με αυτά που λες περί πνευματικής διαύγειας και διαγνωστικής σκέψης!!!! Είμαι και τρικαλινός και αν μου συμβεί τίποτα? Χαλαρώστεεεεεεεε!!!!!

προσωπική μου άποψη είναι ότι η κινήσεις αυτές είναι σπασμωδικές και επαγγελματικά ανώριμες....

ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης από πλευράς νοσοκομειακών ιατρών, θα ήταν η διατήρηση του 48-58ωρου κατά τρόπο τέτοιο ώστε στο νοσοκομείο και τα ΤΕΠ να υπάρχουν πάντα ιατροί... (τουλάχιστον στις ειδικότητες αιχμής...)

τί σημαίνει αυτό?

εφαρμογή κυκλικού ωραρίου 8άρου, όπως περίπου το νοσηλευτικό προσωπικό....

δηλαδή πχ σε μία χειρουργική κλινική με 6 ειδικευόμενους, δεν θα κάθονται όλοι όλο το πρωί, αλλά κυκλικά πρωί, απόγευμα, βρλαδυ όπως και οι επιμελητές το ίδιο...(όπως οι νοσηλευτές)

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα αγαπητέ φίλε! Το κυκλικό ωράριο! Νομίζεις ότι στο υπουργείο έχεις να κάνμεις με κουτορνίθια? Ας πούμε εμείς ναι στο κυκλικό ωράριο και αυτοί θα κατουρηθούν πάνω τους από την χαρά τους! Κυκλικό ωράριο=όχι προσλήψεις και κάλυψη των 24ωρων αναγκών με το υπάρχον προσωπικό! Ε ρε χαρές που θα κάνει ο Αλογοσκούφης!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς και αυτή μου η ιδέα ( - πρόταση στο κενό ), δεν είναι για κάτι μόνιμο αλλά ως μορφή αντίδρασης με τη λογική ότι δεν βγαίνει το πρόγραμμα και πρέπει να επιλέξω τί περιστατικά θα αντιμετωπίζω... επείγοντα ή τακτικα με κύριο κριτήριο ότι οι ασθενείς θα πρέπει να αναμειχθούν σε αυτή την "κόντρα" (ακα δίκαια και σωστά αν και κλασικά λίγα αιτήματά μας) με την κρατική μηχανή.

Αν ήμουν ασθενής και όχι ιατρός, θα προτιμούσα (επαναλαμβάνω με άλλα λόγια) να δουλεύει το "υποσύστημα" επείγουσας αντιμετώπισης και όχι εκείνο της τακτικής.

Αυτό διότι είμαι απαισιόδοξος ότι μέσα σε 10 ημέρες θα μπορέσει να βρεθεί σοβαρή λύση στα δίκαια αιτήματά μας, όπως και δεν αντιλαμβάνομαι την λογική της απειλής αφήνω τα νοσοκομεία χωρίς ιατρούς. Τί σημαίνει δεν φτάνουμε για τις υπόλοιπες 15 ημέρες; Η λογική η δική μου λέει ότι αν πρέπει να καλύψεις ένα 24ωρο με χ πόρους, δεν βάζεις το χ να δουλεύει όλο το πρωί και τίποτα την υπόλοιπη μέρα και λες κάνε μου το χ 10χ τώρα, αλλά χωρίζω τα στα 30 24ωρα. (μερικές κλινικές δεν μπορούν καν αυτό να κάνουν και αυτές μπορούν φυσικά να "κλείσουν"). Έτσι λειτουργείς συνέχεια αλλά υπολειτουργείς τρομερά με ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ (4κοσμικό ωράριο ιατρών που θα ισχύει μόνο στην Ελλάδα) και έτσι δημιουργείς τρομερό πρόβλημα, αλλά χωρίς να φέρνεις σε απίστευτη δύσκολη θέση τον κόσμο. Δηλαδή η παροχή υγείας εμείς φωνάζουμε ότι δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης και πρέπει να είναι σωστή και έτσι και αλλιώς και ΣΥΝΕΧΗΣ.

Είμαι λοιπόν απαισιόδοξος διότι ..... με αυτές τις απειλές μπορώ να σκεφτώ διάφορα σκηνικά.... πχ να από 10 Ιανουαρίου να πρέπει να μείνει η χ κλινική του ψ νοσοκομείου χωρίς ιατρούς!!!!! Μπορεί να γίνει αυτό; Μπορεί μία κλινική με ασθενείς να μην έχει ιατρό; Ποιος θα τα ακούσει πρώτος; Το υπουργείο ή οι γιατροί; Ή η ηθική κανενός μας επιτρέπει να γίνει κάτι τέτοιο; (ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ και το ξέρουμε όλοι). Να κλείσουν τα επείγοντα; Το επιτρέπει αυτό η ηθική μας; Ούτε αυτό....

Είμαι απαισιόδοξος γιατί το να μην εφημερεύσουμε δεν είναι ζήτημα οτι δεν μπορούμε, αλλά ζήτημα δεν γίνεται από μέρους μας.... Και εκεί θα στηριχτεί η κρατική μηχανή για να μην γίνει τίποτα ή εμπρός στο ηθικό μας δίλημμα να μας προσφέρει ψίχουλα και εμείς να αρπαχτούμε από αυτά.

Αρκετοί θεωρούν ότι εμπρός στην απειλή των κλειστών νοσοκομείων το κράτος θα πράξει τα αυτονόητα για εμάς. Εγώ θεωρώ ότι εμπρός στην απειλή των κλειστών νοσοκομείων θα λυγίσουμε εμείς. Είναι μία τζούφια απείλή και για αυτό δεν νομίζω να την λάβει κανείς σοβαρά υπόψη του.

Ενώ η υπολειτουργία των τακτικών περιστατικών είναι μία απειλή που μπορεί ΑΝΕΤΑ να εφαρμοστεί, χωρίς τρομερά ηθικά προβλήματα από μέρους μας, αλλά και χωρίς να κινδυνέψουν ζωές.

Σε κάθε μας απεργιακή κινητοποίηση δουλεύουμε τα επείγοντα και όχι τα τακτικά. Για ποιο λόγο γίνεται αυτό; Τί σημαίνει προσωπικό ασφαλείας; Στα σχολεία δεν τους ανάγκασε να δουλέψουν και τους άφησε να "πεινάσουν"..... Στα νοσοκομεία μπορεί να κάνει το ίδιο; Αυτά είναι δικά μου ερωτήματα και για αυτό δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης και μέχρι κάποιος να μου απαντήσει με σοβαρά επιχειρήματα θα θεωρήσω αυτόν τον τρόπο αντιμετώπισης που βρήκαμε κοροϊδία κλασικά από τους συνδικαλιστές μας προς εμάς (όπως πχ και οι καταλήψεις στην σχολή που εξυπηρέτουσαν δικά τους συμφέροντα και μόνο).

Επαναλαμβάνω την πάγια αντίληψή μου ότι ένας αγώνας, όσο δίκαιος και αν είναι, πρέπει να έχει προσωπικό κόστος και θυσίες. Αγώνα από τον καναπέ δεν έκανε ποτέ κανείς. Το δεν δουλεύω και πληρώνομαι δεν είναι αγώνας, αλλά στον απλό κόσμο φαίνεται κοροϊδία.

για να το κάνω και λίγο πιο γραφικό και να κλείσω μου θυμίζει το σκηνικό μονομαχία στυλ φαρ ουέστ...

Από την μία η κρατική μηχανή κρατάει ένα μικρό όπλο και μας σημαδεύει απευθείας στην καρδιά, από την άλλη εμείς κρατάμε μία ατομική βόβμα που θα πάρει μαζί και όλους τους άσχετους καημένους τριγύρω. Αν θέλετε χρησιμοποιήστε την.

Ο μπάρμπας στο από πάνω σπίτι ξέρετε τί θα πει στα κλειστά νοσοκομεία? δεν θα βρίσει το υπουργείο, θα πλακώσει τους γιατρούς στο ξύλο και θα τους πει: -Ωραία και δίκαια και σωστά αυτά που ζητάτε, αλλά εγώ έχω πνευμονία και δεν μπορείς εσύ να μου λες δεν δουλεύω σήμερα. Δεν ξέρω τί κάνει ο κάθε υπουργός, εγώ εσένα έχω μπροστά, εσένα θα καρπαζώσω. Δεν μπορείς εσύ να απεργείς (γιατί απεργία θα το χαρακτηρίσει) επάνω στον δικό μου πόνο.....

Αυτό θα πει ο μπάρμπας και αν το πει αυτό ζήτω που καήκαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κωσταντίνε η βόμβα στα ελληνικά νοσοκομεία έχει ήδη σκάσει εδώ και μια δεκαετία. Την ποιότητα της προσφερόμενης υγείας την ξέρουμε όσοι έχουμε άμεση επαφή. Επίσης ξέρουμε και πως για να εξυπηρετηθείς πρέπει ή κάποιο γνωστό να έχεις ή αρκετά χρήματα.

Επομένως έχουμε να κάνουμε με το βασικότερο ζήτημα , τη λειτουργία του ΕΣΥ και κατά δεύτερον με τα επιμέρους όπως οι εφημερίες.

Άλλες ευρωπαϊκές χώρες λύσανε το πρόβλημα και εναρμονιστήκανε με την ευρωπαϊκή νομοθεσία.

Καθημερινό πρωινό ωράριο εκτός από μερικές μέρες κάθε μήνα ή περισσότερο όπου κάνει ο γιατρός επείγοντα. Τα επείγοντα είναι 8-8 δηλ 12 ώρες, γίνονται για 4 ή 5 ή 7 ημέρες συνεχόμενες και μετά ακολουθεί μια εβδομάδα άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Yποπτο το οψιμο αντανακλαστικο σου αγαπητε τρικαλινε φιλε- και καλη χρονια σε οσους εδωσαν ολοκληρωμενες απαντησεις,ειτε απλως επισκεφθηκαν το φορουμ.

Ανωριμοτητα ειναι η ασυνεπεια λογων {συνελευσεις} και εργων {προγραμματα εφημεριων Ιανουαριου που εχουν κατατεθει} -de'ja'-vu?

Και μιας και το μοναδικο τμημα στο νοσοκομειο Τρικαλων που σταθηκε αξιο των περιστασεων ηταν το Μικροβιολογικο γιατι

α}κατεθεσε για ολον τον Ιανουαριο προγραμμα με 4 εφημεριες ανα ειδ/νο και

β}ενημερωσε εγγραφως με αριθμο πρωτοκολλου -μεσα σε αυτην την κινηση και εγω- την Διοικηση, ο,τι δεν επιθυμουμε να απασχοληθουμε περαν των 58 ωρων ανα εβδομαδα

διατηρω μεγαλες επιφυλαξεις για τις κρισεις που παραπανω παραθετεις-by the way δεν εχω κανει μολις προχθες register...

Επισης ενημερωσα τον Δ/ντη Ιατρικης Υπηρεσιας ο,τι εφοσον οι αμοιβες μας για τον Ιανουαριο θα υστερουν ως προς τις δεδουλευμενες εφημεριες, θα κινηθω με καθε ενδικο μεσο για την διεκδικηση τους.

Εν τω μεταξυ εσυ μπορεις να εισαι χαλαρος και να καααααααθεσαι.

Θα τα κανουμε ολα εμεις για εσενα και εσυ θα τα παρεις once again ετοιμα.

Και σου υποσχομαι ο,τι αν παραστει αναγκη και προσελθεις στα ΤΕΠ,ειτε για οποιοσδηποτε αλλον,θα κανω τα παντα για να σε θεραπευσω,ασχετα με το ποσο θα ειμαι α'υ'πνος και απληρωτος.

Ας κανουμε και μια υποθεση εργασιας-κυκλικο 8ωρο:

To τελειο προγραμμα για εναν ειδ/νο που εφημερευει σε ενα ΤΕΠ σε στυλ τομεα,χωρις να κανει λαντζα και να τραβαει ξενυκτια,ουτε να κανει ασχετες διακομιδες αλλων τμηματων,shall we say νεογνα?...

Υπο αυτο το πρισμα ειναι αψογη η προταση σου.

Η λογικη της συμπλευσεως,επειδη καραδοκει η Δαμοκλειος Σπαθη, ειτε του καθε ασχετου με το εφημεριακο συστημα γραφειοκρατη,ειτε του παππου του πιο πανω σπιτιου που βλεπει τον ιατρο ως ενα απλο χρηστικο εργαλειο,ετοιμος να το πεταξει κατω και να το σπασει μιας και δεν θα του κανει την δουλεια,

ειναι ηθικα τελματωμενη.

Ο ιατρος εκτος απο ''ανηρ,πολλων ανταξιος αλλων'' και λειτουργος ειναι και εργαζομενος,οπως καθε αλλος εργαζομενος σε αυτην την ευνομουμενη Ευρωπα'ι'κη Πολιτεια.

Καλη χρονια και να εχουμε τον νου μας σε αντιπερισπασμους και πομφολυγες εφ'εξης.

Καληνυκτα και καλη τυχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την μία η κρατική μηχανή κρατάει ένα μικρό όπλο και μας σημαδεύει απευθείας στην καρδιά, από την άλλη εμείς κρατάμε μία ατομική βόβμα που θα πάρει μαζί και όλους τους άσχετους καημένους τριγύρω. Αν θέλετε χρησιμοποιήστε την.

:anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

Σιγά μη τους λυπηθούμε τους καημένους της κυβέρνησης κιόλας. Παρακολουθώ τη συζήτηση, πώς έχετε πελαγώσει όλοι.

Να σου πω εγώ μια λύση εύκολη γρήγορη και δοκιμασμένη: Ιδιώτες ειδικοί, μάλιστα κυρίες και κύριοι, όπως στη Γαλλία, όπου όλοι οι ιδιώτες είναι υποχρεωμένοι να εφημερεύουν κάποιες ημέρες το χρόνο στο πλησιέστερο νοσοκομείο. Και ανάλογα με τους ασθενείς που εξετάζουν πληρώνονται από το κράτος. Και κανένας δεν δουλεύει υπερωρίες και υπάρχει ξεκούραστος γιατρός και έμπειρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ, μόλις άκουσα στο ράδιο για την 6μηνη παράταση. Καλή χρονιά. emband

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

........ μάλλον παρεξήγησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πομφόλυγες; Η συζήτηση έγινε αυστηρά δερματολογική και δεν μπορώ να την παρακολουθήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιδράσεις γιατρών ΕΣΥ για το ωράριο και τις εφημερίες

Σε αναβρασμό βρίσκεται το ιατρικό προσωπικό των δημόσιων νοσοκομείων εξαιτίας του νέου ωραρίου που σύμφωνα με Προεδρικό Διάταγμα θα πρέπει να εφαρμόζεται από τις αρχές του έτους, αλλά και την αναστάτωση που επιφέρει αυτό στα προγράμματα εφημεριών με δεδομένο ότι οι γιατροί θα πρέπει να μειώσουν το συνολικό χρόνο εργασίας τους από τις 60-70 ώρες την εβδομάδα που είναι σήμερα στις 48 (οι ειδικευμένοι) και τις 58 ώρες (οι ειδικευόμενοι). Το υπουργείο Υγείας έχει αποφασίσει την αναβολή της εφαρμογής του Π. Δ. για ένα εξάμηνο η οποία θα περιλαμβάνεται με τροπολογία σε σχέδιο νόμου που θα συζητηθεί στη Βουλή εντός του Ιανουαρίου. Μάλιστα, την περασμένη εβδομάδα, το υπουργείο Υγείας επικαλούμενο την σχετική επικείμενη νομοθετική ρύθμιση απέστειλε έγγραφο στις διοικήσεις των νοσοκομείων με τις οποίες ζητεί να καταθέσουν προγράμματα των εφημεριών για τον μήνα Ιανουάριο, αλλά και εφεξής «χωρίς καμία μεταβολή στον υπολογισμό τους». Ωστόσο, οι νοσοκομειακοί γιατροί επισημαίνουν ότι δεν διασφαλίζονται ότι θα πληρωθούν τις εφημερίες εκτός του 48ώρου και του 58ώρου που θα πραγματοποιούν εφεξής. Και αυτό επειδή δεν έχει αρθεί η 144/2006 απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου, σύμφωνα με την οποία δεν θα εγκρίνονται εντάλματα πληρωμής εφημεριών εάν δεν συνοδεύονται από βεβαίωση του διοικητή του εκάστοτε νοσοκομείου για τη τήρηση του νέου ωραρίου.

«Τα όσα συμβαίνουν αυτές τις ημέρες με το θέμα των εφημεριών των γιατρών, αποκαλύπτουν το πόσο πρόχειρα και ανερμάτιστα λειτουργεί η κυβέρνηση στον χώρο της Υγείας», δήλαδε χθες ο υπεύθυνος Υγείας του ΠΑΣΟΚ, κ. Χρ. Πρωτόπαπας που κάνει λόγο για απραξία και καθυστέρηση εκ μέρους του υπουργείου στην κατάθεση της τροπολογίας για την αναβολή εφαρμογής του νέου ωραρίου, αλλά και για παράνομες ενέργειες των διοικητών των νοσοκομείων κατ’ εντολήν του υπουργείου.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../01/2007_210859

υς. στο νοσοκομειο που εργαζομαι προγραμμα εφημεριων μεχρι στιγμης υπογεγραμενο απο το διοικητη υπαρχει μεχρι τις 10/1/2006

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

03/01/2007

Παράταση για τις εφημερίες(ΕΘΝΟΣ)

«Oσμή» παρανομίας αναδύεται από τον τρόπο που ρυθμίζει η κυβέρνηση το ωράριο στους νοσοκομειακούς γιατρούς.

Aπό την αρχή του χρόνου όφειλε να προσαρμοστεί σε κοινοτική οδηγία, με την οποία μειώνεται το εβδομαδιαίο ωράριο σε 48 ώρες για τους ειδικευμένους γιατρούς και σε 58 ώρες για τους ειδικευόμενους.

Mε την εφαρμογή του συγκεκριμένου ωραρίου, οι ειδικοί γιατροί δεν θα μπορούν να εφημερεύουν περισσότερες από δύο φορές τον μήνα και οι ειδικευόμενοι τέσσερις, ενώ σήμερα εφημερεύουν έως και 15 φορές τον μήνα.

Mε θετική απόφαση του Eλεγκτικού Συνεδρίου, η κοινοτική οδηγία παίρνει άμεσο και δεσμευτικό χαρακτήρα για τη χώρα μας από την 1η Iανουαρίου 2007.

Aντ αυτού, το υπουργείο Yγείας έστειλε την περασμένη εβδομάδα εγκύκλιο προς τις διοικήσεις των νοσοκομείων με την οποία ζητεί να μην αλλάξει το ισχύον ωράριο και το καθεστώς εφημεριών για τους γιατρούς, μέχρι να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο υπουργός Yγείας κ. Δημήτρης Aβραμόπουλος θα καταθέσει την ερχόμενη Tρίτη σχετική τροπολογία με την οποία θα δίνεται εξάμηνη αναβολή εφαρμογής του νέου ωραρίου, έως ότου υπάρξει συμφωνία με τους νοσοκομειακούς γιατρούς.

Mέχρι την ψήφισή της, ωστόσο, το εφαρμοζόμενο ωράριο δεν στηρίζεται σε κανέναν νόμο, ενώ έρχεται σε αντίθεση με απόφαση του Eλεγκτικού Συνεδρίου.

H κατάσταση αυτή έχει προκαλέσει την έντονη αντίδραση γιατρών σε νοσοκομεία της χώρας, οι οποίοι ζητούν από τις διοικήσεις να εφαρμόσουν το νόμιμο ωράριο.

«Tα όσα συμβαίνουν αυτές τις ημέρες με το θέμα των εφημεριών των γιατρών στα δημόσια νοσοκομεία αποκαλύπτουν το πόσο πρόχειρα και ανερμάτιστα λειτουργεί η κυβέρνηση στον χώρο της Yγείας», σχολίασε χθες ο υπεύθυνος Yγείας και Πρόνοιας του ΠAΣOK κ. Xρήστος Πρωτόπαπας.

Σύμφωνα με τον κ. Πρωτόπαπα, η κυβέρνηση αφήνει τους γιατρούς να εργάζονται έως και 70 ώρες την εβδομάδα, ενώ τους εμπαίζει μιλώντας για «κλαδική συλλογική σύμβαση», χωρίς όμως να δεσμεύεται για τίποτε συγκεκριμένο, ούτε για το οικονομικό και τις αμοιβές τους ούτε για προσλήψεις ούτε για το χρονοδιάγραμμα εφαρμογής του νέου ωραρίου.

Διαπραγματεύσεις

Για το θέμα του νέου ωραρίου, το υπουργείο Yγείας βρίσκεται σε διαβουλεύσεις με τους νοσοκομειακούς γιατρούς. Σύμφωνα με πληροφορίες, οι γιατροί διαπραγματεύονται την αύξηση της αποζημίωσης για κάθε εφημερία, ώστε να μην έχουν μείωση αποδοχών με τη μείωση των ωρών απασχόλησής τους.

Oπως είναι σήμερα διαμορφωμένο το ιατρικό μισθολόγιο, οι εφημερίες αποτελούν βασικό μέρος των αποδοχών για τους γιατρούς.

Σε περίπτωση που εφαρμοστεί το νέο ωράριο, η μείωση του αριθμού των εφημεριών θα προκαλέσει αισθητή μείωση και στις αποδοχές τους.

H πολιτική ηγεσία του υπουργείου Yγείας έχει δεσμευτεί ότι δεν υπάρχει θέμα μείωσης αποδοχών, ούτε εξετάζονται ρυθμίσεις ελαστικού ωραρίου και ελαστικών εργασιακών σχέσεων.

03/01/2007

Μεταθέτουν στο μέλλον τη λύση για τις εφημερίες στα νοσοκομεία (ΝΕΑ)

Την ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να κατατεθεί στη Βουλή τροπολογία που προβλέπει την αναστολή εφαρμογής νέου ωραρίου εργασίας για τους νοσοκομειακούς γιατρούς.

Με τον τρόπο αυτό, η κυβέρνηση επιχειρεί να κερδίσει χρόνο και να μεταθέσει για αργότερα την προοπτική κατάρρευσης του συστήματος των εφημεριών που θα αντιμετωπίσουν πολλά νοσοκομεία, κυρίως της περιφέρειας. Αυτό θα συμβεί διότι ο αριθμός των γιατρών που σήμερα υπηρετούν στα δημόσια νοσοκομεία δεν επαρκεί για την κάλυψη των αναγκών και την εφαρμογή μειωμένου ωραρίου που επιβάλλεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Για την αναστολή της εφαρμογής του νέου ωραρίου, οι διοικήσεις των δημόσιων νοσοκομείων της χώρας είχαν ενημερωθεί από την προηγούμενη εβδομάδα. Όπως ανέφερε το σχετικό έγγραφο που διαβιβάστηκε στα νοσοκομεία με τη διαδικασία του επείγοντος, οι εφημερίες μπορούν να προγραμματιστούν κανονικά, καθώς η επικείμενη τροπολογία προβλέπει αναστολή της εφαρμογής νέου ωραρίου τόσο για τους ειδικούς όσο και για τους ειδικευόμενους γιατρούς και για διάστημα 6 μηνών.

Η Ευρώπη

Σημειώνεται ότι όπως προβλέπει η ευρωπαϊκή νομοθεσία - στην οποία η χώρα μας εναρμονίστηκε με δύο προεδρικά διατάγματα - από την αρχή του νέου έτους οι ειδικοί γιατροί έπρεπε να εργάζονται υποχρεωτικά 48 ώρες την εβδομάδα και οι ειδικευόμενοι όχι περισσότερες από 58. Πριν από λίγο καιρό μάλιστα, υπήρξε απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου, σύμφωνα με την οποία δεν θα εγκρίνονται κονδύλια για αμοιβές εφημεριών πέραν των ωρών αυτών.

Προσλήψεις

Αυτό σημαίνει στην πράξη ότι οι μεν ειδικοί γιατροί δεν θα μπορούσαν να εφημερεύουν περισσότερες από 2 φορές τον μήνα και οι ειδικευόμενοι 4 - μόνο για αυτές τις εφημερίες θα αμείβονται. Σήμερα οι ειδικευόμενοι γιατροί κάνουν από 7 ώς και 15 εφημερίες τον μήνα, συμπληρώνοντας μέχρι 80 ώρες εργασίας σε εβδομαδιαία βάση. Για να τηρηθούν αυτά τα ωράρια εργασίας απαιτείται άμεσα η πρόσληψη 5.000 γιατρών. Ήδη σε πανελλαδικό επίπεδο μένουν κενές περίπου 3.000 θέσεις ειδικών γιατρών και 1.000 ειδικευομένων.

«Τα όσα συμβαίνουν αυτές τις ημέρες με το θέμα των εφημεριών των γιατρών στα δημόσια νοσοκομεία, αποκαλύπτουν το πόσο πρόχειρα και ανερμάτιστα λειτουργεί η κυβέρνηση στον χώρο της υγείας», σχολίασε χθες ο υπεύθυνος του Τομέα Υγείας στο ΠΑΣΟΚ κ. Χρήστος Πρωτόπαπας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να εφαρμοστεί η κοινοτική οδηγία από τη μια μέρα στην άλλη είναι κατά τη γνώμη μου εκτός πραγματικότητας. Σιγά μην γίνουν προσλήψεις σε είκοσι μέρες.

Ωραία όλα τα νομικά κείμενα αλλά επί της ουσίας τα νοσοκομεία είναι αδύνατον να μείνουν χωρίς γιατρούς γιατί με βάση την συνταγματική επιταγή για προάσπιση της υγείας ο νομοθέτης μπορεί να κάνει ότι γουστάρει για να βάλει γιατρούς να εφημερέψουν μέχρι να βρεθεί λύση. Κανένα δικαστήριο IMHO δεν θα επικυρώσει απόφαση που αφήνει το νοσοκομείο ακάλυπτο.

Νομίζω ότι το εξάμηνο είναι πολύ καλή λύση γιατί επιτέλους υπάρχει μια πίεση να λυθούν προβλήματα μέσα στο ερχόμενους μήνες. Αν ξύπναγε κιόλας από τον ύπνο του το πολλά βαρύ ΚΕΣΥ και αναθεωρούσε τον τρόπο ειδίκευσης θα ήταν παράδεισος. Τα χαζοπούλια που μας εκπροσωπούν ίσως θα έπρεπε να εκμεταλευθούν αυτή την ευκαιρία.

Τέλος, χωρίς κομματικά πάθη, είναι αισχρό να βγαίνουν στελέχη του ΠΑΣΟΚ και με τέτοιο θράσος να κατηγορούν για αδράνεια και προχειρότητα. Από το 2000 είναι γνωστά αυτά τα πράγματα αλλά η ασχολία τους ήταν να εξαφανίσουν τα ράντσα (βάζοντας εμάς να κάνουμε εξιτήρια με κριτήριο ποιός μπορεί να περπατήσει)

---

sidenote: @Κων/νος

είδες τι σου είναι η ρημάδα η ειδικότητα, πας σε ένα μέρος και θεωρείς τον ευατό σου σαν να είσαι από εκεί ;) Τσιγγάνοι έχουμε γίνει, όπου γης και πατρίς :( ωραίο όμως το edit, μπράβο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρόσεξα αν το έγραψε και άλλος παραπάνω, αλλά η εξαμηνιαία παράταση δείχνει ότι πάμε σε εκλογές το Σεπτέμβρη (και τα υπόλοιπα πάνε στις καλένδες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι το εξάμηνο είναι πολύ καλή λύση γιατί επιτέλους υπάρχει μια πίεση να λυθούν προβλήματα μέσα στο ερχόμενους μήνες. Αν ξύπναγε κιόλας από τον ύπνο του το πολλά βαρύ ΚΕΣΥ και αναθεωρούσε τον τρόπο ειδίκευσης θα ήταν παράδεισος. Τα χαζοπούλια που μας εκπροσωπούν ίσως θα έπρεπε να εκμεταλευθούν αυτή την ευκαιρία.

Πολύ καλό ... έχουν ήδη αρχίσει να ... σκύβουν πάνω στη λύση :anavwfwties: Οι της ΟΕΝΓΕ μάλλον emcolgate

Αλήθεια ξέρει κανείς πού μπορεί να βρει κανείς λεπτομέρειες για αυτήν την οργάνωση? Αν συνεχίσει να είναι τόσο αποτελεσματική φοβάμαι πως θα τη βγάλουν εκτός νόμου κάποια μέρα emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@invitro

αυτό δεν το σκέφτηκα, έχεις δίκιο. Λες να μας δουλέψει ο αβραμόπουλος; όχι τπτ άλλο θα βγαίνει μετά τις εκλογές και θα λέει ότι αυτό διαχειρίστηκε το θέμα σωστά, αααααργκ.

@clemence

έχεις φρικιαστικά δίκιο. Πληρώνω και 80ευρά στον ΙΣΑ που τόσες μέρες δεν έχει πάρει χαμπάρι τπτ. Άλλοι αλήτες εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.