Jump to content

EΠΕΙΓΟΝ-ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ


Ulysses

Recommended Posts

Θα σας καταθέσω ζεστό - καυτό και το κυριότερο ΑΛΗΘΙΝΟ γεγονός που μου συνέβη και που πιστέψτε με δεν είναι καθόλου άσχετο με αυτό που θα συμβεί.

Διορίστηκα ως επικουρικός ιατρός στο Νοσοκομείο Γιαννιτσών. Είμαι χειρουργός και έχω ήδη προυπηρεσία 2,5 χρόνια ως επικουρική πάντα. Πήγα υπέγραψα την σύμβαση, και μετά μου "έσκασαν το παραμύθι" ότι δεν υπάρχουν χρήματα για να πληρωθώ εφημερίες και θα πρέπει να εφημερεύω ΤΣΑΜΠΑ.

Φυσικά έφυγα αμέσως και δεν παραιτηθήκα βεβαίως γιατί θα έχανα ΚΑΙ το επίδομα του ΟΑΕΔ. Με βάση το νόμο πρέπει να με απολύσουν μετά την παρέλευση 3 ημερών.

Αυτό είναι το μέλλον μας παιδιά. Η εξαθλίωση του ιατρού και του επαγγέλματος του προωθείται έντονα και θλίβομαι όταν ακούω πάρα πολλά παιδιά συναδέλφους να ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ και ίσως αργότερα να ΕΚΛΙΠΑΡΗΣΟΥΝ κιόλας για να κάνουν ειδικότητα ΑΜΜΙΣΘΗ. Μα αν γίνει αυτό θα γυρίσουμε πίσω στην εποχή της δουλείας.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΑ ΕΞΑΘΛΙΩΘΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ.

Ο ιατρικός σύλλογος μου έστειλε τις τιμές για ασφάλιση για αστική ευθύνη και ήτανε 2000 ευρώ το χρόνο για ένα χειρουργό. Είναι λοιπόν εγώ να δεχτώ να εφημερεύω δωρεάν και αν μου κάτσει μία μήνυση σε αυτό το χρόνο που υπέγραψα τη σύμβαση να κινδυνεύω να πληρώσω αποζημίωση στον εκάστοτε μέχρι και 800000 ευρω!

Όχι δεν πρέπει να προωθηθεί το ΤΣΑΜΠΑ. Και ίσως εγώ που είχα 5 δραχμές στην άκρη να είχα το θάρρος να φύγω , αλλά άλλοι που ήτανε σε αναμονή χρόνια δεν θα έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν.

Όσο αφορά στο τι έχω ακούσει άκουσα ότι για 6 μήνες δεν θα εφαρμοσθεί το μέτρο ( δηλ. μέχρι Ιούνιο 2007) και ότι θα γίνουν στο μεταξύ προσλήψεις( εφημερίδα Αγγελιοφόρος)

Ένα άλλο που ακούγεται είναι ότι δεν θα ανοίγουνπλέον θέσεις μονιμων αλλά μόνο θεσεις επικουρικών τους οποιους επειδη δεν τους καλυπτει καμια νομοθεσια μπορουν να τους κουρελιαζουν ανετα οι διοικησεις των Νοσοκομειων και οι μονιμοι "συναδελφοι" τους....

Στην εφημερίδα γράφτηκε οτι ζητηθηκε απο την κυβερνηση να ανοιξουν 1000 νεες θεσεις ειδικευομενων και 3000 νεες θεσεις ειδικων. Ειναι πολυ πιθανο να ανοιξουν νεες θεσεις ειδικευομενων και να περιμενετε λιγοτερο καιρο, γιατι μην ξεχνατε οτι αφενος οι ειδικευομενοι ειναι φτηνα εργατικα χερια και αφετερου σε αυτους βασιζονται οι εφημεριες. Ηδη μια γνωστη μου ειπε οτι στο ΑΧΕΠΑ δηιουργηθηκαν 2 νεες θεσεις γενικης ιατρικης και αυτη θα ξεκινησει ειδικοτητα το καλοκαιρι ενω κανονικα θα περιμενε 2,5 χρονια.

Οποτε θα υπαρξει στους επομενους μηνες καποια βελτιωση σε σχεση με τις αναμονες, γι αυτο και πρεπει να παρακολουθειτε τις λιστες.

Επισης γινονται και αρκετες απατες με τις λιστες αναμονης. Μια φιλη γλυτωσε τη θεση της στο Νοσοκομειο Δραμας που θα την αρπαζε επιτηδειος παρα τριχα.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΑΜΠΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ. ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΦΤΥΛΙΣΤΟΥΜΕ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΨΩΜΙΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΟΤΑΝ ΑΣΚΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΠΡΟΙ(ΑΚΟΜΑ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Last Reply

Στο μεταξύ ο προϋπολογισμός για το 2007 ψηφίστηκε, το Υπουργείο ακολουθεί παρελκυστκή τακτική (όχι τους τελευταίους μήνες αλλά τα τελευταία χρόνια) και το πρώτο 20ήμερο του 2007 θα είναι απλά ένα 20ήμερο αναμονής για μας και ένα από τα πάρα πολλά που δε θα ξέρουμε (εμείς) τί μας γίνεται. Το Υπουργείο έχει την απόλυτη ευθύνη για την εύρυθμη λειτουργία των Νοσοκομείων, εμείς προσπαθούμε να καλύψουμε μέχρι να πάρουμε (πάλι) το γνωστό βραβείο ανοιχτής παλάμης. Μπράβο στην ΟΕΝΓΕ που κάθησε να τη δουλέψει για ακόμα μερικούς μήνες το Υπουργείο. Έχουν κάτι χρόνια εξάσκησης, το έμαθαν καλά αυτό.

Καμιά κάλυψη δε θα έπρεπε να δίνεται στους πισινούς όσων δε θέλουν να λύσουν προβλήματα αλλά μόνο να παραπλανήσουν.

PS: επειδή μόλις είδα το παραπάνω post της irene, διευκρινίζω πως είμαι και εγώ επικουρική, και έχω βρεθεί ΜΟΝΗ μου σε ένα ολόκληρο τμήμα (!!!) στο οποίο και απειλούν να με βάλουν να εφημερεύω ΜΟΝΗ μου από 01-01-07 (!!!) Μάλλον κι εγώ για παραίτηση πάω δηλ. ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε έκτακτη γενική συνέλευση των γιατρών του νοσοκομείου Αγρινίου αποφασίστηκε να ακολουθηθούν τα προβλεπόμενα από το ΠΔ. Έτσι για το Γενάρη δηλώνουμε 4 οι ειδικευόμενοι και 2 οι ειδικοί.

Σε έκτακτη γενική συνέλευση των γιατρών του νοσοκομείου Αγρινίου αποφασίστηκε να ακολουθηθούν τα προβλεπόμενα από το ΠΔ. Έτσι για το Γενάρη δηλώνουμε 4 οι ειδικευόμενοι και 2 οι ειδικοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τους προγράψαντες, ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΤΖΑΜΠΑ! Όταν τέλειωσα το πρώτο τμήμα της ειδικότητας ήξερα ότι με περίμεναν 3,5 χρόνια αναμονής, και όμως ούτε που σκέφτηκα την άμισθη ειδικότητα για λύση, το χαπάκι είναι πικρό αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα από μόνοι μας. Α και κάτι άλλο, μη νομίσουν όσοι είναι υπέρ της άμισθης ειδικότητας ή κάποιου υβριδικού συστήματος άμισθης εφημερίας που θα αναγνωρίζεται ως ειδικότητα, πως αυτοί που είναι τώρα ειδικευόμενοι θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια...ξέρετε πόσες αναιρέσεις τίτλου ειδικότητας θα δούμε στο μέλλον;...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΩΣΗ ΙΑΤΡΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΑΧΑΪΑΣ

Ε. Ι. Ν. Α.

Τηλ: 2610 – 999 212 * Κιν: 6948 – 539 759 * Fax: 2610 – 993 949

WWW: http://www.eina.gr * Email: cgian@med.upatras.gr

Αρ. Πρωτ: 40/21-12-2006 Πάτρα, 21 Δεκεμβρίου 2006

Απόφαση Γ.Σ. της Ε.Ι.Ν.Α. (21/12/2006)

Η Γ.Σ. της Ένωσης Ιατρών Νομού Αχαίας (ΕΙΝΑ) στις 21/12/2006, σε σχέση με τις εξελίξεις στο θέμα του εφημεριακού και συντασσόμενη με τις αποφάσεις του Γενικού Συμβουλίου της Ο.Ε.Ν.Γ.Ε. (της 20/12/2006) αποφάσισε τα εξής:

1. Τα προγράμματα εφημεριών του Ιανουαρίου 2006 θα καταρτισθούν:

I. σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (Π.Δ. 88/99 και Π.Δ. 76/06) που αντιστοιχούν σε 2 (δυο) και 4 (τέσσαρες) εφημερίες για τους ειδικευμένους και ειδικευόμενους αντίστοιχα και μέχρι εξαντλήσεως των δυνατοτήτων κάλυψης της εκάστοτε κλινικής, εργαστηρίου κτλ.

II. Στα προγράμματα αυτά δεν θα γίνει καμία περικοπή του ελάχιστου αριθμού εφημερευόντων όπως έχει εκφραστεί από το Επιστημονικό Συμβούλιο και ισχύει μέχρι σήμερα.

2. Γενική Συνέλευση την Πέμπτη 11/1/2007 ώρα 9:00 π.μ. για επανεκτίμηση των όποιων εξελίξεων

3. Επίσχεση εργασίας από Πέμπτη 11/1/2007 και μέχρι της εξ ολοκλήρου αποπληρωμής των δεδουλευμένων εφημεριών του Νοεμβρίου 2006.

4. Συμμετοχή στην 48ωρη πανελλαδική απεργία που έχει προκηρύξει η Ο.Ε.Ν.Γ.Ε. τις 18 και 19/1/2007

5. Στην περίπτωση που οι Διοικήσεις των Νοσοκομείων προβούν στην κατάρτιση προγραμμάτων για τον Ιανουάριο 2007 αγνοώντας το 48ωρο-58ωρο θα προβούμε σε ασφαλιστικά μέτρα για την ακύρωση των προγραμμάτων.

Για την Γενική Συνέλευση

Ο Πρόεδρος

Τερζής Στάθης Ο Γραμματέας

Γιαννάκενας Κων/νος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε έκτακτη γενική συνέλευση των γιατρών του νοσοκομείου Αγρινίου αποφασίστηκε να ακολουθηθούν τα προβλεπόμενα από το ΠΔ. Έτσι για το Γενάρη δηλώνουμε 4 οι ειδικευόμενοι και 2 οι ειδικοί.

Μια από τα ίδια και στην Κόρινθο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φίλε nipamm είπες μια σοφή κουβέντα

ξέρετε πόσες αναιρέσεις τίτλου ειδικότητας θα δούμε στο μέλλον;...

Γενικά εγώ πιστεύω ότι σχετικά με τις χειρουργικές ειδικότητες δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα. Οι ειδικευόμενοι υπό το βάρος του εκβιασμού "αν δεν εφημερεύεις όσο χρειάζεται, ξέχνα το χειρουργείο" θα εφημερεύουν όπως τώρα και θα πληρώνονται μόνο 4 εφημερίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπική μου άποψη είναι ότι η κινήσεις αυτές είναι σπασμωδικές και επαγγελματικά ανώριμες....

η λογική καλύπτω το νοσοκομείο για 15-20 μέρες και μετά πάπαλα έχει πολλά μειονεκτήματα..... από την άκρη του μυαλού μου μπορώ πω αμέσως : 1ον δεν αφήνει ιδιαίτερο χρόνο για αντίδραση, 2ον το πιθανότερο να προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις της κοινής γνώμης εναντίον των ιατρών, 3ον η κυβέρνηση μπορεί πάντα να κάνει πολιτική επιστράτευση κοκ...

ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης από πλευράς νοσοκομειακών ιατρών, θα ήταν η διατήρηση του 48-58ωρου κατά τρόπο τέτοιο ώστε στο νοσοκομείο και τα ΤΕΠ να υπάρχουν πάντα ιατροί... (τουλάχιστον στις ειδικότητες αιχμής...)

τί σημαίνει αυτό?

εφαρμογή κυκλικού ωραρίου 8άρου, όπως περίπου το νοσηλευτικό προσωπικό....

δηλαδή πχ σε μία χειρουργική κλινική με 6 ειδικευόμενους, δεν θα κάθονται όλοι όλο το πρωί, αλλά κυκλικά πρωί, απόγευμα, βρλαδυ όπως και οι επιμελητές το ίδιο...(όπως οι νοσηλευτές)

έτσι πάντα θα υπάρχουν ιατροί και θα καλύπτονται τα επείγοντα, αλλά για ένα-δύό μήνες δεν θα δουλεύεουν φυσικά τα μισά (τουλάχιστον,αν όχι όλα) εξωτερικά και σχεδόν κανένα τακτικό χειρουργεία....

Η κυβέρνηση έτσι δεν θα μπορούσε να πει "αφήνετε ακάλυπτα τα επείγοντα"......και θα φαινόταν καλύτερα η έλλειψη προσωπικού....

Επίσης αυτό το σύστημα θα μπορούσε να συνεχιστεί μέχρι να καλυφθούν ο θέσεις που χρειάζονται για να δουλέψει κανονικά, ενώ με εκβιασμούς στυλ εφημερεύουμε μέχρι 15 του μηνός στην καλύτερη να λάβουμε υποσχέσεις για προσλήψεις μέσα σε 6-12 μήνες.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εφαρμογή κυκλικού ωραρίου 8άρου, όπως περίπου το νοσηλευτικό προσωπικό....

δηλαδή πχ σε μία χειρουργική κλινική με 6 ειδικευόμενους, δεν θα κάθονται όλοι όλο το πρωί, αλλά κυκλικά πρωί, απόγευμα, βρλαδυ όπως και οι επιμελητές το ίδιο...(όπως οι νοσηλευτές)

είναι μία λύση, αλλά δε νομίζω να αρέσει σε πολλούς για λόγους οικονομικούς. εγώ δουλεύω (όχι ως γιατρός αλλά ως παραϊατρικό προσωπικό) με κυκλικό ωράριο και πίστεψέ με τα χρήματα που παίρνεις έχουν μεγάλη διαφορά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κυκλικό ωράριο αποκλείεται.

Αν γίνουν εκβιασμοί, θα καταγγελθούν αυτοί που τους κάνουν στην Επιθεώρηση Εργασίας και δεν τους ξεπλένει τίποτα μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπική μου άποψη είναι ότι η κινήσεις αυτές είναι σπασμωδικές και επαγγελματικά ανώριμες....

η λογική καλύπτω το νοσοκομείο για 15-20 μέρες και μετά πάπαλα έχει πολλά μειονεκτήματα..... από την άκρη του μυαλού μου μπορώ πω αμέσως : 1ον δεν αφήνει ιδιαίτερο χρόνο για αντίδραση, 2ον το πιθανότερο να προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις της κοινής γνώμης εναντίον των ιατρών, 3ον η κυβέρνηση μπορεί πάντα να κάνει πολιτική επιστράτευση κοκ...

Κωνσταντινε 1ον υπηρχε απειρος χρονος για ανιδραση (καπου 2 χρονια τωρα αν δεν κανω λαθος), 2ον η κοινη γνωμη πρεπει καποτε να σταματησει να θεωρει φυσιολογικη την 24ωρη, 48ωρη ή και 72ωρη συνεχη εφημερια του γιατρου, και 3ον η κυβερνηση δεν εκανε πολιτικη επιστρατευση στην παρανομη και καταχρηστικη απεργια των δασκαλων, νομιζεις οτι τωρα μπορει με το ισχυον νομικο πλαισιο ελληνικο και ευρωπαικο να κανει επιστρατευση? Αν 1 πραγμα ειναι θεμελιωδες στο ελληνικο Συνταγμα σχετικα με την εργασια, ειναι οτι η αμισθη εργασια ειναι απαραδεκτη και παρανομη.

Γνωμη δικη μου ειναι οτι

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΣΕΙ ΤΖΑΜΠΑ. ΑΝ ΔΙΧΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΥΠΟΚΥΨΟΥΜΕ ΣΕ ΑΠΕΙΛΕΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΝ-ΕΠΙΜΕΛΗΤΩΝ (ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΚΤΛ) ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ Ο ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ ΔΕ ΘΑ ΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΠ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ ΣΥΝΤΑΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 10 ΕΦΗΜΕΡΙΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΠΤΗ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ (ΠΡΑΓΜΑ ΧΛΩΜΟ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το κυκλικο ωραριο... θα μιλησω για την προσωπικη μου εμπειρια.. κανω το δευτερο κομματι ειδικοτητας σε επαρχιακο νοσοκομειο σαν η μοναδικη ειδικευομενη της κλινικης. η κινηση που εχω στις εφημεριες ειναι ελαχιστη και αντίστοιχη και η εκπαιδευση μου και για αυτο ο διοικητης φροντιζοντας για μενα μηνες τωρα μου πετσοκοβει τις εφημεριες τις οποιες μας εχουν και απληρωτες εδω και 4 μηνες... τεσπα...

η εκπαιδευση το πρωι υπολειπεται κατα πολυ (γραφειοκρατικη δουλεια, κανενα μαθημα, αρπα κολα επισκεψεις καμια συζητηση για περιστατικα κτλ) αν ομως εχανα και τα πρωινα ιατρεια και με κυκλικο ωραριο ημουν πχ 2 πρωινα μονο και τα αλλα απογευματα βραδυα σαββατοκυριακα αυτο δεν θα ηταν εκπαιδευση! θα ηταν κοροιδια χειροτερη απο τους αμμισθους ειδικευομενους (που πιστευω οτι αν ποτε ισχυσουν θα δουλευουν αμμισθοι και τα πρωινα και θα πληρωνονται μονο καποιες εφημεριες). βεβαια θα εφτιαχνα νυχι, μαλλι και ισως επαιρνα και κανα πτυχειο μανικουριστριας που μεγαλυτερη αξιοπρεπεια εχει στην αμοιβη πια...

και για να κλεισω... εμας επισημη θεση δεν εχει δωσει το νοσοκομειο. ανεπισημα οι συνδικαλιστες λενε οτι θα εχουν για 6 μηνες την παραταση αλλα δεν εχουν καμια γραπτη δεσμευση και το λογιστηριο λεει εμεις εχουμε την προθεση να σας πληρωσουμε αλλα αν μας τα κοψει το ελεγκτικο συμβουλιο απο τα κεντρικα οπως και εχει το δικαιωμα εμεις δεν θα μπορουμε να κανουμε τιποτα. (και ολοι ξερετε οτι αργουν περισσοτερο να πληρωθουν οι αφημεριες στις ;αρχες του χρονου μεχρι να εγκριθουν τα κονδυλια μπλα μπλα μπλα.. οποτε εμεις εχουμε 4 τα χρωστουμενα.. συν αλλους 4 που θα μας καθυστερησουν τα νεα για να μην καταλαβουμε ποσες τελικα θα πληρωθουμε.. θα μας τα δωσουν μια και καλη ολα μαζι με την απολυση λογω ληξης θητειας)

καλες γιορτες!

και του χρονου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω πώς με λιγότερες εφημερίες θα σωθούν πολλοί άρρωστοι :-D από τις δικές μας επεμβάσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον παει για παραταση το θεμα με τις εφημεριες , μεχρι ποτε θα με ρωτησεται?

μέχρι να αποφασισθεί πως θα μας το σερβίρει ο αβραμο δηλαδή από ότι είδα στον νέο προϋπολογισμό δεν κόπηκε κανένα κονδύλι σχετικά με νέες προσλήψεις ή κάτι παρόμοιο.

βλέπω να μας ζητήσουν να εργαζόμαστε όπως πριν και να μας πληρώνουν όπως το λέει ο νομός και άντε μετά να βγεις στον δρόμο να διεκδίκησης τι και από ποιον ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ απλα, κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να εργαζεσαι χωρις να πληρωνεσαι. Να στο ζητησει αν ειναι θρασυτατος ναι (και το υπουργειο εχει αποδειξει πως ειναι), να σε υποχρεωσει ομως οχι. Ας ερθει ο Αβραμο-πουλος (οπου ακους οπουλος μακρια) μαζι με τον Γιαννοπουλο να κατσουν στο τ.ε.π να εξεταζουν ασθενεις. θα ερθουν και πιο κοντα στον νοσουντα πολιτη, που τοσο εκτιμουν :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον παει για παραταση το θεμα με τις εφημεριες , μεχρι ποτε θα με ρωτησεται?

μέχρι να αποφασισθεί πως θα μας το σερβίρει ο αβραμο δηλαδή από ότι είδα στον νέο προϋπολογισμό δεν κόπηκε κανένα κονδύλι σχετικά με νέες προσλήψεις ή κάτι παρόμοιο.

βλέπω να μας ζητήσουν να εργαζόμαστε όπως πριν και να μας πληρώνουν όπως το λέει ο νομός και άντε μετά να βγεις στον δρόμο να διεκδίκησης τι και από ποιον ?

Αν θες πηγαινε εσυ να δουλεψεις και θα κατεβουμε εμεις στους δρομους.Μη σε πουνε και κακο,ετσι?Εδω με τους δασκαλους εγινε ολοκληρο μπαχαλο,για τους αστυνομικους δημιουργηθηκε ολοκληρη ενδοκυβερνητικη κοντρα,καλα για δικαστες,δε το συζηταω θα επεφτε η κυβερνηση,ομως για τους γιατρους τιποτα δεν ακουγεται.Και ξερεις γιατι?Ακριβως λογω αυτης της νοοτροπιας οτι που να τρεχω τωρα να διεκδικω και να ριχνω το τουπε μου.Γιαυτο θα μας εχουν παντα απο κατω.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Αν δεν διαμαρτυρηθουμε τωρα που ειναι ευκαιρια,δε θα γινει τιποτα

προσωπική μου άποψη είναι ότι η κινήσεις αυτές είναι σπασμωδικές και επαγγελματικά ανώριμες....

η λογική καλύπτω το νοσοκομείο για 15-20 μέρες και μετά πάπαλα έχει πολλά μειονεκτήματα..... από την άκρη του μυαλού μου μπορώ πω αμέσως : 1ον δεν αφήνει ιδιαίτερο χρόνο για αντίδραση, 2ον το πιθανότερο να προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις της κοινής γνώμης εναντίον των ιατρών, 3ον η κυβέρνηση μπορεί πάντα να κάνει πολιτική επιστράτευση κοκ...

ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης από πλευράς νοσοκομειακών ιατρών, θα ήταν η διατήρηση του 48-58ωρου κατά τρόπο τέτοιο ώστε στο νοσοκομείο και τα ΤΕΠ να υπάρχουν πάντα ιατροί... (τουλάχιστον στις ειδικότητες αιχμής...)

τί σημαίνει αυτό?

εφαρμογή κυκλικού ωραρίου 8άρου, όπως περίπου το νοσηλευτικό προσωπικό....

δηλαδή πχ σε μία χειρουργική κλινική με 6 ειδικευόμενους, δεν θα κάθονται όλοι όλο το πρωί, αλλά κυκλικά πρωί, απόγευμα, βρλαδυ όπως και οι επιμελητές το ίδιο...(όπως οι νοσηλευτές)

έτσι πάντα θα υπάρχουν ιατροί και θα καλύπτονται τα επείγοντα, αλλά για ένα-δύό μήνες δεν θα δουλεύεουν φυσικά τα μισά (τουλάχιστον,αν όχι όλα) εξωτερικά και σχεδόν κανένα τακτικό χειρουργεία....

Η κυβέρνηση έτσι δεν θα μπορούσε να πει "αφήνετε ακάλυπτα τα επείγοντα"......και θα φαινόταν καλύτερα η έλλειψη προσωπικού....

Επίσης αυτό το σύστημα θα μπορούσε να συνεχιστεί μέχρι να καλυφθούν ο θέσεις που χρειάζονται για να δουλέψει κανονικά, ενώ με εκβιασμούς στυλ εφημερεύουμε μέχρι 15 του μηνός στην καλύτερη να λάβουμε υποσχέσεις για προσλήψεις μέσα σε 6-12 μήνες.....

Καλα εσυ εισαι εκτος τοπου και χρονου εκτος κιαν μιλας με πολιτικη σκοπιμοτητα.

Κυκλικο ωραριο σε ειδικευομενους δε μπορει να εφαρμοσθει,ειναι και δεοντολογικα ανεπιτρεπτο αλλα και πρακτικα ανεφαρμοστο.Το γιατι το εξηγησαν αλλοι πιο πριν.Αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι αντι να κοιταμε ολοι ενωμενοι να διεκδικησουμε καλυτερες και πιο δικαιες συνθηκες,με βαση κεκτημενα νομιμα δικαιωματα,ψαχνουμε τροπους να εξυπηρετησουμε υπουργεια,επιτροπες κι αλλους καρεκλοκενταυρους.

Ποιος νοιαστηκε ποτε για μας?Γιατι να θεωρειται εκβιασμος το να ζητας να εφαρμοσθει προεδρικο διαταγμα?

Πολυ απλα, κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να εργαζεσαι χωρις να πληρωνεσαι. Να στο ζητησει αν ειναι θρασυτατος ναι (και το υπουργειο εχει αποδειξει πως ειναι), να σε υποχρεωσει ομως οχι. Ας ερθει ο Αβραμο-πουλος (οπου ακους οπουλος μακρια) μαζι με τον Γιαννοπουλο να κατσουν στο τ.ε.π να εξεταζουν ασθενεις. θα ερθουν και πιο κοντα στον νοσουντα πολιτη, που τοσο εκτιμουν :)

Ο Αβραμοπουλος ειναι φανερο οτι ετοιμαζεται για ηρωικη εξοδο.Καταλαβε που τον μπλεξαν και με το γνωστο δημοσιοσχετιστικο τροπ του προσπαθει να διωξει την βομβα.Ανεξαρτητως πολιτικων και κομματικων σκοπιμοτητων,αν δεν πιεσουμε την κοινη γνωμη,οχι εκβιαζοντας αλλα ενημερωνοντας και καταδειχνοντας τους υπαιτιους για την καταντια στην οποια εχει πεσει το επιπεδο της δημοσιας περιθαλψης,δεν προκειται ουτε αυτος ουτε κανενας πολιτικος να νοιαστει να αλλαξει κατι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ενημερώσει ποιος ποιον?

εμφανιζονται καποιες θεσεις μονο συνδικαλιστεων ειδικευμενων ιατρων. δεν εχω δει πουθενα καποια επισημη θεση επιτροπης ειδικευομενων ιατρων (προφανως γιατι δεν υπαρχει) αλλα ουτε και το θεμα να απασχολει καναλια η εφημεριδες... μεμονωμενα καποιοι ειδικευομενοι εχουν εκφρασει προσωπικες αποψεις σε καποια εντυπα χωρις να υπαρχει συνεχεια στην καλυψη των εξελίξεων...

και για να δειτε πόσο αδιαφορούν για το τι θα γίνει... στο νοσοκομείο που εργάζομαι μας χρωστούν εφημερίες... πήγαν λοιπόν οι συνδικαλιστές και είπαν στον διοικητή.. ξέρετε κύριε διοικητά επειδή δεν μας πληρώνετε αλλά ούτε και δεσμεύεστε σχετικά με το πότε θα μας πληρώσετε τα δεδουλευμένα θα ξεκινήσουμνε στάσεις εργασίας και αν συνεχίσετε θα προχωρίσουμε σε απεργία... ξέρετε ποια ήταν η απάντηση του διοικητή; καλύτερα γιατί έτσι θα σας χρωστλω λιγότερα! (από τις περικοπές που θα γίνουν στους μισθούς λόγω απεργίας)

κοινώς όταν αδιαφορούν ηδη να καλύψουν τα δεδουλευμένα του τρέχοντος έτος θα νοιαστούν για το τι θα γίνει του χρόνου? |(σε λίγες μέρες)

παντού επικρατερί μία αγνοια για τις προθέσεις του υπουργείου... καμία επίσημη ανακοίνωση κανένα ΄φεκ που να λεει πώς θα παρακάμψουν τον ισχύοντα νόμο.. ουτε καν μια κατευθυντήρια οδηγία προς τις διοικήσεις των νοσοκομείων..

κάθε νοσοκομείο έχει την ελευθερία να πράξει κατά βούληση...

στα απνεπιστημιακά από ότι μαθαίνω έχει πέσει σύρμα ή κάθεστε κλαρίνο και συνεχίζουμε όπως ξέρουμε ή κομμένα διδακτορικά, χειρουργεία κτλ... και δεν κουνιέται φύλο... στα υπόλοιπα οι ειδικευόμενοι είναι μοιρασμένοι... είναι αρκετοί που θέλουν να κάνουν τις 4 εφημερίες και άλλοι που θέλουν να κάνουν παραπάνω όπως έκαναν και πριν και είναι διατεθιμένοι να το ρισκάρουν....

υς. αν τελικά όντως παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο των πρόωρων εκλογών γιατί να μην παίξουν το χαρτί της 6μηνης δήθεν παράτασης και να μουν στην εκλογική αναμέτρηση αλώβητη χωρίς να κληθεί να πληρώσει το πολιτικό κόστος από την εφαρμογή της κοινοτικής οδηγίας και να έχει η κλειστά νοσοκομεία ή απλήρωτους γιατρούς... και να αντιμετωπίσει το θέμα η οποιαδηποτε μπλε-πρασσινη-πουα κυβέρνηση κατόπιν εκλογών που θα έχει καβατζώσει την εξουσία για 3 χρόνια τουλάχιστον...΄

γιατί να πάρουν οποιαδήποτε επίσημη θέση, να βάλουν τα χεράκια τους και να βγάλουν τα μνατάκια τους? σεμνα και ταπεινά είπε ο αρχηγός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ απλα, κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να εργαζεσαι χωρις να πληρωνεσαι. Να στο ζητησει αν ειναι θρασυτατος ναι (και το υπουργειο εχει αποδειξει πως ειναι), να σε υποχρεωσει ομως οχι. Ας ερθει ο Αβραμο-πουλος (οπου ακους οπουλος μακρια) μαζι με τον Γιαννοπουλο να κατσουν στο τ.ε.π να εξεταζουν ασθενεις. θα ερθουν και πιο κοντα στον νοσουντα πολιτη, που τοσο εκτιμουν :)

Όταν ξεκίνησα την ειδικότητα μου στο ΑΧΕΠΑ γενική χειρουργική το 1996, περναμε 130000 δραχμές μισθό και 130000 δραχμές εφημερίες ( ενα standard ποσό κάθε μήνα). Τότε για να παρουμε αυτό το ποσό, άλλοι εκαναν 8-9 εφημερίες και άλλοι 12-14 αναλογα με τη παλαιοτητα τους και με το μεσον που ειχανε μεσα στην κλινικη. Οι αλλοδαποι εκαναν 4 εφημεριες και δεν παιρνανε δραχμη.

Οταν πριν 10 μερες πηγα να διοριστω στα Γιαννιτσα επικουρικος και μου ειπανε ( αφου υπεγραψα) οτι δεν εχουμε λεφτα να παρεις εφημεριες, αλλα εχουμε μεγαλη αναγκη και θα κανεις 4 εφημεριες και θα σου δωσουμε αδεια ( αδεια 8 ωρες πρωι για 24 εφημερια Σαββατο/Κυριακη) δεν δεχθηκα αλλα μεσα μου θυμηθηκα το παρελθον. Δεν ειναι τυχαιο που μετα απο 10 χρονια ξαναζω το ιδιο σεναριο.

Θελετε να σας πω τι θα γινει? Θα παιρνουμε ενα σταθερο ποσο. πχ. 500 ευρω. Αλλος θα κανει 4 και θα δροσιζεται και αλλος 14 και θα ζοριζεται αναλογα με τη δυναμη που θα εχει μεσα στην κλινικη.

Τη μεγαλη π----α θα τη φανε οι επικουρικοι χωρις μεσο και οι ειδικευομενοι χωρις μεσο. Πιστεψτε με οτι ενας ειδικευομενος γιος διευθυντου κλπ εχει πολυ μεγαλυτερη δυναμη απο ενα επικουρικο χωρις μεσο.

Φιλακια. Με αγαπη, Ιrene

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη μεγαλη π----α θα τη φανε οι επικουρικοι χωρις μεσο και οι ειδικευομενοι χωρις μεσο. Πιστεψτε με οτι ενας ειδικευομενος γιος διευθυντου κλπ εχει πολυ μεγαλυτερη δυναμη απο ενα επικουρικο χωρις μεσο.

Άσε που εμάς μας ενημέρωσαν ήδη ότι τις εφημερίες Δεκεμβρίου ΔΕΝ θα τις πληρωθούμε, γιατί το σχετικό κονδύλι πάει στην επόμενη χρονιά.

PS: πήρε κανενός το αυτί κάτι που μας σφύριξε εμάς ένα πουλάκι, ότι κάποιοι κύκλοι Ε.Ε. συζητούν πολύ σοβαρά να αναθεωρήσουν τη στάση τους για τις ώρες εργασίας και να τις αυξήσουν ξανά? Φαίνεται πως μόνο 4 χώρες είναι σε θέση να ακολουθήσουν τη σημερινή κοινοτική νομοθεσία :bloodomen: Ίσως είχαμε σαν κλάδος την ευκαιρία να παλέψουμε για να βελτιώσουμε λίγο τη θέση μας, αλλά φαίνεται πως τη χάσαμε πανηγυρικά.

Χρόνια Πολλά σε όλους και φιλάκια πολλά στην ΟΕΝΓΕ :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς. αν τελικά όντως παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο των πρόωρων εκλογών

και να μπουν στην εκλογική αναμέτρηση αλώβητη

χωρίς να κληθεί να πληρώσει το πολιτικό κόστος

και να αντιμετωπίσει το θέμα η οποιαδηποτε κυβέρνηση κατόπιν εκλογών

που θα έχει καβατζώσει την εξουσία

αυτο ακριβως πιστευω οτι θα γινει

οποιος και να βγει , θα προωθησει μετα τις οποιες αλλαγες

με την ανοχη του κοσμου,που "θα που εχει δωσει εντολη για ανανεωση"

-αγαπημενη ατακα των δημοσιογραφων-

αλλα να σας πω ,πιστευω πως ειναι αλλη μια κοινοτικη οδηγια,που δεν θα εφαρμοστει

απλα,

οι γιατροι,που εχουν ας πουμε 5 κατοχυρωμενα δικαιωματα,

θα παψουν να διεκδικουν επιπλεον

μιας και τα...δεδομενα , θα ειναι αμφισβητησιμα...

εκει θα καταληξουμε , αφου μας λενε για αμμισθη ειδικευση , και λεμε μακαρι και απο πανω...

τα αποφαγια τρωμε,μερες που ειναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε που εμάς μας ενημέρωσαν ήδη ότι τις εφημερίες Δεκεμβρίου ΔΕΝ θα τις πληρωθούμε, γιατί το σχετικό κονδύλι πάει στην επόμενη χρονιά.

PS: πήρε κανενός το αυτί κάτι που μας σφύριξε εμάς ένα πουλάκι, ότι κάποιοι κύκλοι Ε.Ε. συζητούν πολύ σοβαρά να αναθεωρήσουν τη στάση τους για τις ώρες εργασίας και να τις αυξήσουν ξανά? Φαίνεται πως μόνο 4 χώρες είναι σε θέση να ακολουθήσουν τη σημερινή κοινοτική νομοθεσία :bloodomen: Ίσως είχαμε σαν κλάδος την ευκαιρία να παλέψουμε για να βελτιώσουμε λίγο τη θέση μας, αλλά φαίνεται πως τη χάσαμε πανηγυρικά.

Χρόνια Πολλά σε όλους και φιλάκια πολλά στην ΟΕΝΓΕ :splaaaats:

Προσπάθησαν ήδη πρόσφατα, αλλά δεν τα κατάφεραν. Εκεί άλλωστε υπολόγιζαν από το Υπουργείο, μπας και βρεθεί λύση για το 48ωρο-58ωρο. Αυτό που φοβούνται οι ειδικοί είναι να τους κάνουν όλες τις εφημερίες ετοιμότητας. Και δεν θα μπορούνε να πούνε τίποτα, επειδή είναι απολύτως νόμιμο! Έτσι θα βγαίνει και το 48ωρο και θα μειωθούν δραστικά και οι αμοιβές τους. Με τους ειδικευόμενους δεν μπορεί να γίνει αυτό. Όλοι τα ξέρουν αυτά. Και αυτό που γίνεται είναι να χρησιμοποιούνται οι ειδικευόμενοι, ως μοχλός πίεσης.

Το κείμενο που έχει ετοιμάσει το Υπουργείο, για την αναστολή των ΠΔ είναι όλο κι όλο τρείς σειρές και λέει μόνο αυτό, δηλ. "αναστέλλονται για ένα εξάμηνο τα ΠΔ του 99 και 05". Θα το περάσουν σαν εμβόλιμο άρθρο στο νομοσχέδιο για τις ΔΥΠΕ, που θα ψηφιστει μετά τις γιορτές. Το μόνο κώλλυμα είναι πως από την ΕΙΝΑ της Αχαίας, αν περαστεί αυτό, θα καταθέσουν αυτόματα ασφαλιστικά μέτρα. Ακόμη κι αν περάσει όμως, τότε θα πρέπει να πάει στην ολομέλεια του Ελεγκτικού, για να περάσει και από'κει, χωρίς το τελευταίο να είναι και σίγουρο. Αυτό θα κρατήσει περίπου 5 μήνες. Καλό Μάιο θα ξέρουμε σίγουρα. Με τελικό αποτέλεσμα ΟΛΕΣ οι εφημερίες μέχρι και τον Μάιο να μην πληρωθούν ΠΟΤΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κόμπος στο χτένι

Η διακοπή διαπραγμάτευσης με το Υπουργείο Υγείας ήταν σχεδόν αναμενόμενη και το κιβώτιο αποδείχθηκε απελπιστικά άδειο, προκαλώντας την οργή των νοσοκομειακών γιατρών. Κι όμως. Παρά τις αιτιάσεις ορισμένων περί «προαναγγελθέντος θανάτου» αυτή η διαδικασία ήταν απαραίτητη. Κάτι περισσότερο: ήταν επιβεβλημένη.

Εάν δεν διαπραγματευόμασταν, ώστε ν΄ αποδειχθεί τεκμηριωμένα ότι δεν υπάρχει ειλικρινής πρόθεση να λυθούν τα προβλήματα του εφημεριακού και του μισθολογίου, τότε ο Υπουργός θα ισχυρίζονταν ότι οι αδιάλλακτοι γιατροί προκαλούν τα προβλήματα, ενώ ο ίδιος και η κυβέρνηση είχαν έτοιμο για μας ένα σακί δώρα. Δικαιολογημένα οι συνάδελφοι θα καταλόγιζαν στην Ομοσπονδία ξεροκεφαλιά και κακοπιστία.

Δεν ήταν λοιπόν καθόλου σωστό να απέχουμε της διαπραγμάτευσης ώστε να ικανοποιήσουμε τις εμμονές ελάχιστων συνδικαλιστών που αρέσκονται να εκτοξεύουν καταγγελίες εναντίον όσων διαπραγματεύονται ως συνεργών σε κοινωνικό διάλογο και πρακτόρων της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Οι κορώνες αγαλλίασης, ότι αυτοί επιβεβαιώθηκαν έχουν μακρά ιστορία. Το «κιβώτιο» του Άρη Αλεξάνδρου είναι μέρος αυτής της ιστορίας.

Η αναστάτωση και η κρίση που έχουν επέλθει δικαιολογούν το κινέζικο γνωμικό περί «υπέροχης κατάστασης». Κανένας πανικός δε δικαιολογείται. Βρισκόμαστε σε πλεονεκτική θέση, τα νοσοκομεία βράζουν και το Υπουργείο παρατηρεί αμήχανο, περιμένοντας το άνοιγμα της Βουλής για κατάθεση τροπολογίας περί αναδρομικής αναστολής ισχύος των ΠΔ, η τύχη της οποίας είναι αμφίβολη. Η γνωμοδότηση του δικηγόρου παρ΄ Αρείω Πάγω κ. Μιχαήλ, το έγγραφο από την Επιτροπή Υγιεινής και Ασφάλειας του Υπουργείου Απασχόλησης, η πιθανή άσκηση ανακοπής στο ΣτΕ μετά τη δημοσίευση της τροπολογίας σε ΦΕΚ είναι σοβαρά πράγματα για να θεωρούμε ότι μπορεί να συγκαλυφτούν από το επικοινωνιακό χάρισμα του Δ. Αβραμόπουλου.

Θα προσπαθήσω στη συνέχεια να περιγράψω ορισμένα ζητήματα που ανέκυψαν από τη συζήτηση στο τελευταίο Γενικό Συμβούλιο ή από ερωτήματα συναδέλφων, ώστε ν΄ αποκτούμε κοινή αντίληψη για τα μελλούμενα.

Ποια είναι η νομοθεσία περί εφημεριακού που ισχύει από 1ης Ιανουαρίου 2007;

Είναι η νομοθεσία που προβλέπεται στα δύο ΠΔ, το ΠΔ 88/99 και το 76/2005 και η οποία δεν επρόκειτο να εφαρμοστεί εάν δεν προέκυπτε η απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου.

Η απόφαση αυτή του Ελ.Συν. έχει ορισμένες ουσιώδεις παραδοχές:

ü Τα δύο ΠΔ κυρώθηκαν ώστε να εφαρμοστούν ρυθμίσεις περί υγιεινής και ασφάλειας στην ιατρική εργασία

ü Κακώς δεν εφαρμόζονταν έως τώρα τα εν λόγω ΠΔ και οι ρυθμίσεις που περιέχουν για τον μέγιστο εβδομαδιαίο χρόνο εργασίας σε ειδικούς και ειδικευόμενους γιατρούς[1].

ü Αναγνωρίζεται «συγγνωστή πλάνη» στις Διοικήσεις που δεν τα εφάρμοζαν, αλλά θέτει ως καταληκτική την ημερομηνία 1/1/07 ώστε να πάψουν πλέον να πλανώνται.

Θέτει ένα ανελαστικό μέτρο:

Τα προγράμματα εφημεριών που θα καταθέτουν οι Διοικήσεις από 1/1/07 πρέπει να συνοδεύονται από βεβαίωση του Διοικητή ότι τηρήθηκε το 48/58ωρο.

Ασφαλώς κανένας Διοικητής δεν θα βεβαιώσει ψευδώς ότι τηρήθηκαν οι διατάξεις κινδυνεύοντας να οδηγηθεί στο αυτόφωρο και να καταδικαστεί σε αποζημιώσεις.

Εάν ψηφιστεί η τροπολογία περί αναστολής ισχύος των ΠΔ θα ανασταλεί αυτομάτως και η ισχύς της απόφασης του Ελεγκτικού;

Η απόφαση του Ελεγκτικού παραμένει σε ισχύ μέχρι να τροποποιηθεί ή να καταργηθεί με άλλη απόφαση του Ελεγκτικού. Οι κατά τόπους Επίτροποι δεν θα εγκρίνουν εντάλματα εφημεριών όσο είναι σε ισχύ η παρούσα απόφαση, όσες τροπολογίες και αν ψηφίζει ο Αβραμόπουλος στο Κοινοβούλιο.

Ποια σενάρια υπάρχουν για να ανασταλεί η ισχύουσα απόφαση του Ελεγκτικού και να πληρώνονται κανονικά οι εφημερίες που θα πραγματοποιούνται μετά την 1/1/07;

Σύμφωνα με νομικούς κύκλους υπάρχουν τρία σενάρια:

Α.- Το άκρως ευνοϊκό για το Υπουργείο Υγείας

Ψηφίζεται από τη Βουλή στο τελευταίο δεκαήμερο Ιανουαρίου 2007 η τροπολογία αναστολής των ΠΔ. Δημοσιεύεται σε ΦΕΚ σε 20 μέρες και στέλνεται στο Ελεγκτικό, το οποίο πρέπει να συνεδριάσει σε Τμήμα ή σε Ολομέλεια για έκδοση απόφασης. Προβλεπόμενος χρόνος έκδοσης απόφασης τέλη Μαρτίου έως τέλη Απριλίου 2007.

Β. Το μέτρια ευνοϊκό

Δεδομένης της συνυπογραφής 10 Υπουργών στα ΠΔ εκδηλώνεται αντίδραση από τα συναρμόδια Υπουργεία στη μονομερή αναστολή από το Υπ. Υγείας. Αρχίζουν διαβουλεύσεις και ζητείται η γνώμη της ΕΕ, ώστε να μην έχουν αντιδράσεις. Εάν καμφθούν οι παραπάνω αντιδράσεις τότε υπολογίζεται να ληφθεί απόφαση αναστολής περί τον Μάιο.

Γ. Το δυσμενές σενάριο για το Υπουργείο Υγείας.

Μετά την ψήφιση της τροπολογίας και τη δημοσίευση σε ΦΕΚ γίνεται προσφυγή στο Συμβούλιο Επικρατείας με αίτηση ακύρωσης. Εάν γίνει δεκτή η αίτηση όλα πάνε περίπατο. Εάν απορριφθεί τότε συνεχίζεται η πορεία προς το Ελεγκτικό, το οποίο εκδίδει απόφαση αρχές καλοκαιριού.

Τι πρέπει να κάνουν οι ειδικευμένοι και ειδικευόμενοι γιατροί με τα προγράμματα εφημέρευσης Ιανουαρίου και εντεύθεν;

Είναι τεράστια ανευθυνότητα να λέμε στους συναδέλφους να συνεχίσουν ανέμελοι να εκδίδουν τα προγράμματα Ιανουαρίου με τον ίδιο τρόπο που εξέδωσαν τα προγράμματα Δεκεμβρίου, όταν είναι βέβαιο ότι δεν θα τα πληρωθούν. Είναι σαν να τους παρακινούμε σε απλήρωτη υπερωριακή εργασία. Όποιος πράττει κάτι τέτοιο, χωρίς μάλιστα να επισημαίνει τους κινδύνους, μπορεί επιεικώς να χαρακτηριστεί ως ανόητος. Εάν πρόκειται για Διευθυντή Κλινικής, ο οποίος εξαναγκάζει τους γιατρούς της κλινικής του σε απλήρωτη εφημέρευση, προφανώς αναλαμβάνει την ευθύνη όχι μόνο να πληρώσει εξ ιδίων τις εφημερίες των γιατρών, αλλά και ν΄ αντιμετωπίσει τις ποινικές ευθύνες που συνεπάγεται αυτός ο εξαναγκασμός.

Τα προγράμματα Ιανουαρίου πρέπει να εκδοθούν:

ü με την σύνθεση που είχαν έως τώρα

ü με εφαρμογή 48/58ωρου

Εάν ο Διοικητής εγγράφως επιστρέψει τα προγράμματα ζητώντας να συμπληρωθούν μέχρι τέλους του μήνα επικαλούμενος εγκύκλιο από το Υπουργείο Υγείας (ή οτιδήποτε άλλο), τότε ασφαλώς και θα συμπληρώσουμε τα προγράμματα με την ίδια ασφαλή σύνθεση, διατηρώντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα:

1. Να προσφύγουμε στην Επιθεώρηση Εργασίας. Η εγκύκλιος του Υπουργείου επ΄ ουδενί μπορεί να αναιρέσει νόμους, όπως είναι τα ΠΔ, ούτε απόφαση ανωτάτου δικαστηρίου, όπως είναι επί του προκειμένου το Ελεγκτικό Συνέδριο.

2. Να προσφύγουμε στα δικαστήρια ζητώντας να πληρωθούμε τις εφημερίες που πραγματοποιήσαμε με τον έγγραφο εξαναγκασμό των Διοικήσεων.

3. Να προχωρήσουμε από 1ης Φεβρουαρίου σε επίσχεση εργασίας επικαλούμενοι την άρνηση πληρωμής υπερωριών κατά την λεγόμενη «δήλη ημέρα»[2], καθώς και την μη τήρηση των όρων υγιεινής και ασφάλειας. Να τονίσουμε και πάλι ότι τα δύο ΠΔ έχουν ως ουσιώδη στόχο την εφαρμογή όρων υγιεινής και ασφάλειας, όχι μόνο δικής μας αλλά και των ασθενών.

Οι Διευθυντές Τμημάτων και ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας πρέπει να συνυπογράψουν τα προγράμματα εφημεριών από κοινού με τον Διοικητή;

Καλό είναι, εάν δεχτούν να τα προσυπογράψουν, να προσθέσουν ότι το κάνουν με επιφύλαξη. Δεν θα είναι καθόλου ευχάριστο να εκδοθούν κάποια στιγμή δικαστικές αποφάσεις που θα εμπλέκουν συναδέλφους σε αποζημιώσεις εφημεριών, σαν να πρόκειται για ιδιοκτήτες ιδιωτικών κλινικών.

Οι αγροτικοί γιατροί ακολουθούν τις ίδιες ρυθμίσεις;

Ναι. Μάλιστα στους μήνες που βρίσκονται στο νοσοκομείο θεωρούνται ως ασκούμενοι και έχουν 58ωρο, ενώ στους υπόλοιπους 9 μήνες έχουν 48ωρο.

Οι μικτές εφημερίες ως πόσες εργάσιμες ώρες λογίζονται και πόσες οι ετοιμότητας;

Οι μικτές εφημερίες από το νόμο 2606/98 λογίζονται ως 6ωρη ενεργός εφημερία. Οι εφημερίες ετοιμότητας δεν προσμετρώνται ως συγκεκριμένος εργάσιμος χρόνος.

Τι προσδοκούμε από την κρίση που έχει προκύψει;

Προσδοκούμε δύο πράγματα ισοδύναμης αξίας, επομένως η σειρά κατάταξης δεν τα θέτει σε ήσσονα σημασία.

Προσδοκούμε λοιπόν:

¨ Ν΄ αλλάξει το σημερινό δουλοκτητικό σύστημα εφημέρευσης

¨ Να προκύψουν οικονομικά οφέλη, είτε άμεσα, είτε σχετικά

Πρέπει να διατηρήσουμε κατάσταση έντασης και κρίσης, μέχρι να προκύψουν τα επιδιωκόμενα. Πέραν της πληροφόρησης των Μέσων ενημέρωσης –τοπικών και πανελλήνιας εμβέλειας- υπάρχουν κινήσεις καθοριστικές:

◙ Να ενημερώσουμε όλους τους φορείς, αλλά και τους πολίτες

◙ Να συζητήσουμε ποιο ακριβώς επιδιώκουμε ως πρότυπο εφημέρευσης για το Νοσοκομείο και πως θα μπορούσε να λειτουργήσει ΤΕΠ[3].

◙ Να πραγματοποιούμε κατά τακτά διαστήματα συνελεύσεις και να ενημερώνουμε τους συναδέλφους για τις εξελίξεις.

Η ΟΕΝΓΕ τι προσδοκά;

Να πάψει από πλευράς Υπουργείου η παρελκυστική τακτική που οδήγησε στη διακοπή της διαπραγμάτευσης. Για να γίνει αυτό πρέπει το Υπουργείο να φέρει πρόταση η οποία θα είναι εφαρμόσιμη, θα έχει οικονομική κάλυψη παραπέμποντας σε εγγραφές προϋπολογισμού, θα διαθέτει χρονοδιάγραμμα υλοποίησης. Εάν συμβούν αυτά το Γενικό Συμβούλιο θα δώσει τη συγκατάθεσή του, ώστε να προχωρήσει η συζήτηση σε συγκεκριμένα ζητήματα και να οδηγηθούμε στην υπογραφή Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.

Η Επιτροπή πρέπει να συνεχίσει το έργο της ως επιτροπή αναμόρφωσης του ιατρικού μισθολογίου.

Ποιες κινήσεις κάνουμε στο επόμενο 20ήμερο;

Οι απεργίες της 18 και 19 Ιανουαρίου πρέπει να έχουν επιτυχία. Είναι ιδιαίτερης σημασίας να εισπράξει το Υπουργείο Υγείας το μήνυμα πως «δεν πάει άλλο». Στο Γενικό Συμβούλιο που θα συγκληθεί στις 19 Ιανουαρίου είναι καλό να συμμετάσχουν όσο το δυνατόν περισσότεροι εκπρόσωποι Ενώσεων απ΄ όλη την Ελλάδα.

Συναδελφικά

Δημήτρης Βαρνάβας

Μέλος στη Γραμματεία της Ομοσπονδίας Νοσοκομειακών Γιατρών (ΟΕΝΓΕ)

[1] Η απόφαση αναφέρεται κατά κύριο λόγο στους ειδικευόμενους, διότι προκλήθηκε από προσφυγή ειδικευόμενου. Θεωρεί όμως ότι, εφ΄ όσον το ΠΔ 76/2005 προήλθε ως ευθεία συνάρτηση του ΠΔ 88/99 που αφορούσε τους ειδικούς, ανάλογες ρυθμίσεις ισχύουν και γι αυτούς.

[2] Η απόφαση 39/2002 του Αρείου Πάγου είναι σαφέστατη και την περσινή χρονιά πολλές Ενώσεις έκαναν χρήση της. Μάλιστα στο Νοσοκομείο Χανίων οι γιατροί δικαιώθηκαν, όταν η Διοίκηση προσέφυγε στα δικαστήρια για να κηρύξει παράνομη και καταχρηστική την επίσχεση

[3] Στις πρόσφατες συναντήσεις της Επιτροπής φάνηκε πόση μεγάλη γύμνια επικρατεί σε στοιχεία και επεξεργασίες. Επομένως είναι ανάγκη εμείς να έχουμε επαρκή και αξιόπιστα στοιχεία που θα προέρχονται από το μεγαλύτερο δυνατό αριθμό νοσοκομείων της χώρας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες πηγαινε εσυ να δουλεψεις και θα κατεβουμε εμεις στους δρομους.Μη σε πουνε και κακο,ετσι?Εδω με τους δασκαλους εγινε ολοκληρο μπαχαλο,για τους αστυνομικους δημιουργηθηκε ολοκληρη ενδοκυβερνητικη κοντρα,καλα για δικαστες,δε το συζηταω θα επεφτε η κυβερνηση,ομως για τους γιατρους τιποτα δεν ακουγεται.Και ξερεις γιατι?Ακριβως λογω αυτης της νοοτροπιας οτι που να τρεχω τωρα να διεκδικω και να ριχνω το τουπε μου.Γιαυτο θα μας εχουν παντα απο κατω.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

ποιος θα μας δείξει τον δρόμο για τις διεκδικήσεις εσύ?

και κάτι ακόμα πες μου 1 κατηγορία διεκδικητών που βγήκε στον δρόμο τα τελευταία 10 χρόνια και κέρδισε κάτι ως αντάλλαγμα εκτός από ξύλο από τα ματ σε συνταξιούχους τρύπια λάστιχα και ζάχαρη στα καρτερ των μηχανών σε αγρότες και άλλα τόσα πολλά που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα.

και κάτι ακόμα κανείς ένα λειτούργημα κατά πρώτον και επάγγελμα κατά δεύτερον στο μυαλό όλων των ελληνων κανείς μα κανείς από την ελληνική κοινωνία δεν θα σε στηρίξει δεν ζεις στην ελλαδα δεν βλέπεις τι γίνεται έξω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο που είμαι εγώ όλοι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Κατεβάζουμε κανονικά εφημερίες για Ιανουάριο σαν να μη συμβαίνει τίποτα και όλοι το έχουν για σίγουρο οτι έχουμε πάρει την παράταση. Η ειρωνία με εμένα είναι, οτι ενώ απο τότε που διορίστηκα δεν έχω κάνει πάνω από 5 εφημερίες το μήνα, αυτόν τον Ιανουάριο έχω 8!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιος θα μας δείξει τον δρόμο για τις διεκδικήσεις εσύ?

και κάτι ακόμα πες μου 1 κατηγορία διεκδικητών που βγήκε στον δρόμο τα τελευταία 10 χρόνια και κέρδισε κάτι ως αντάλλαγμα εκτός από ξύλο από τα ματ σε συνταξιούχους τρύπια λάστιχα και ζάχαρη στα καρτερ των μηχανών σε αγρότες και άλλα τόσα πολλά που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα.

και κάτι ακόμα κανείς ένα λειτούργημα κατά πρώτον και επάγγελμα κατά δεύτερον στο μυαλό όλων των ελληνων κανείς μα κανείς από την ελληνική κοινωνία δεν θα σε στηρίξει δεν ζεις στην ελλαδα δεν βλέπεις τι γίνεται έξω?

Μαλλον εσυ εισαι εκτος ελληνικης πραγματικοτητας/Παντα διεκδικεις κατι για να παρεις εστω ενα ποσοστο αυτων που ζητας.Με κατι τετοιες κινητοποιησεις,μερικοι κλαδοι εχουν πετυχει να κερδισουν αρκετα πραγματα. Ενω με το να καθεσαι στον καναπε,ειναι σιγουρο οτι δε θα γινει τιποτα.

Συμφωνω οτι δε μπορει ο καθενας μονος του να σηκωνει τη σημαια της επαναστασης,γι'αυτο και ειναι πιο αναγκαιο απο ποτε να συσταθουν επιτελους συλλογοι ειδικευομενων σε καθε νοσοκομειο,ωστε να μη μενει ξεκρεμαστος και δακτυλοδεικτουμενος καθε συναδελφος που διεκδικει απλα το δικιο του

Αλλα χρονιαρες μερες που ειναι κι επειδη δε θελω να μιζεριασω την εφημερια μου, Χρονια Πολλα και περισσοτερη δυναμη και κουραγιο σε ολους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.