Jump to content

Χωρις εφημεριες τα νοσοκομεια από τον Ιανουαριο


isabella

Recommended Posts

ερώτηση κρίσεως στους συναδέλφους που εργάζονται ως ειδικευόμενοι

εσείς πόσες εφημερίες θα δηλώσετε στα νοσοκομεία σας για Ιανουάριο?

AMANDA καλησπέρα, πληροφορίες μου λένε πως σε νοσοκομεία των Αθηνών έχουν ήδη κυκλοφορήσει εγκύκλιοι που καλούν τους γιατρούς να καταθέσουν προγράμματα εφημεριών με βάση εκείνα των προηγούμενων μηνών. Από το δικό μου νοσοσκομείο δεν έχω ακόμα καμία ενημέρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Last Reply

στο δικό μου νοσοκομείο τολογιστήριο λέει ότι αφού δεν έχει κάποια ειδική εγκύκλιο θα συνεχίσουν ως έχουν αλλά δεν μπορουν να δεσμευτούν ότι το ελεγκτικό συμβούλιο δεν θα κόψει από τα κεντρικά τα χρήματα και δεν θα αφήσει μόνο το υπόλοιπο των 4 εφημεριών.

σε αυτή την περίπτωση θα το αντιληφθούμε κάποιους μήνες μετά ( σε όλα τα νοσοκομεία πληρώνονται με έξτρα καθυστέρηση οι εφημερίες λόγω νέου οικονομικού έτους) και σε αυτήν την περίπτωση μόνο με προσφυγές στα δικαστήρια μπορούμε να πληρωθούμε τα δεδουλευμένα όπου αν λάβουμε υπόψη ότι θα γίνουν 3 αναβολές και άλλες τόσες εφέσεις της όποιας απόφασης μέχρι να τελεσιδικήσει τα λεφτά θα τα έχει φάει ο δικηγόρος.

τα νοσοκομεία δεν τα συμφέρει να πάρουν επίσημα θέση γιατί θα βρεθούν ακάλυπτα από ιατρικό προσωπικό.

εγώ αναφερόμουν περισσότερο στις προθέσεις των ιατρών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Παθολογική του Γ.Ν.Αγρινίου η κατάσταση δεν παλεύεται. Είμαστε 3 ειδικευόμενοι για 30 διπλές εφημερίες (60 βάρδιες) και νέοι διορισμοί αναμένονται για μετά τις γιορτές ή και μετά τις 15 Ιανουαρίου. Επομένως , η σωστή ερώτηση είναι όχι τι θα γίνει τον Ιανουάριο, αλλά αν μέσα στο Δεκέμβριο μπορεί κανείς να μας υποχρεώσει να κάνουμε πάνω από 10 εφημερίες. Αύριο κάνω ήδη την 8η εφημερία μου και μέχρι και την Κυριακή θα έχω συμπληρώσει δέκα. Θέλω τη βοήθειά των νομομαθών του forum !!

Όσο για το Γενάρη θα έχω περισσότερα νέα μετά από Γενική Συνέλευση που θα γίνει αύριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Παθολογική του Γ.Ν.Αγρινίου η κατάσταση δεν παλεύεται. Είμαστε 3 ειδικευόμενοι για 30 διπλές εφημερίες (60 βάρδιες) και νέοι διορισμοί αναμένονται για μετά τις γιορτές ή και μετά τις 15 Ιανουαρίου. Επομένως , η σωστή ερώτηση είναι όχι τι θα γίνει τον Ιανουάριο, αλλά αν μέσα στο Δεκέμβριο μπορεί κανείς να μας υποχρεώσει να κάνουμε πάνω από 10 εφημερίες. Αύριο κάνω ήδη την 8η εφημερία μου και μέχρι και την Κυριακή θα έχω συμπληρώσει δέκα. Θέλω τη βοήθειά των νομομαθών του forum !!

Όσο για το Γενάρη θα έχω περισσότερα νέα μετά από Γενική Συνέλευση που θα γίνει αύριο.

Αν κάνεις πάνω από 10, τότε ξεπερνάς το πλαφόν και συνεπώς δουλεύεις χωρίς να πληρώνεσαι! ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σε υποχρεώσει.

Συμβουλή μου είναι να κάνετε άμεσα καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας ή να το δηλώσετε ευθαρσώς στο γραφείο προσωπικού. Ειδάλως κάντε τουλάχιστον άτυπη-προφορική συμφωνία με τον Διευθυντή σας για περισσότερες μέρες άδειες (αν για κάποιο λόγο τον έχετε ανάγκη και δεν μπορείτε να κάνετε αλλιώς!).

Συνήθως εκτοξεύουν αόριστες απειλές, προσπαθώντας να ψαρώσουν τον κόσμο.

ΔΕΝ έχεις να φοβάσαι ΤΙΠΟΤΑ.

ΥΓ. Οι ειδικοί μάχονται για να πάρουν τα λεφτά,χωρίς να δουλεύουν περισσότερο. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως το 58ωρο δεν τους αρέσει ιδιαίτερα. Και θα πουν φυσικά και την κλασική μαλακία " κι εμείς τα περάσαμε αυτά ", λες και είναι στρατός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και θα πουν φυσικά και την κλασική μαλακία " κι εμείς τα περάσαμε αυτά ", λες και είναι στρατός.

αυτα που περναμε εμεις?

δεν το νομιζωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη παπαριά λένε οι δικοί μας. Πάνε να το ρίξουν στη συναδελφικότητα και στο φιλότιμο. Τους κρέμασα όμως το ημερολόγιο της Pirelli και σβήνω μία-μία τις μέρες. Τουλάχιστον βλέπουν τις γυμνόστηθες και το καταπίνουν καλύτερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο δικό μου νοσοκομείο τολογιστήριο λέει ότι αφού δεν έχει κάποια ειδική εγκύκλιο θα συνεχίσουν ως έχουν αλλά δεν μπορουν να δεσμευτούν ότι το ελεγκτικό συμβούλιο δεν θα κόψει από τα κεντρικά τα χρήματα και δεν θα αφήσει μόνο το υπόλοιπο των 4 εφημεριών.

σε αυτή την περίπτωση θα το αντιληφθούμε κάποιους μήνες μετά ( σε όλα τα νοσοκομεία πληρώνονται με έξτρα καθυστέρηση οι εφημερίες λόγω νέου οικονομικού έτους) και σε αυτήν την περίπτωση μόνο με προσφυγές στα δικαστήρια μπορούμε να πληρωθούμε τα δεδουλευμένα όπου αν λάβουμε υπόψη ότι θα γίνουν 3 αναβολές και άλλες τόσες εφέσεις της όποιας απόφασης μέχρι να τελεσιδικήσει τα λεφτά θα τα έχει φάει ο δικηγόρος.

τα νοσοκομεία δεν τα συμφέρει να πάρουν επίσημα θέση γιατί θα βρεθούν ακάλυπτα από ιατρικό προσωπικό.

εγώ αναφερόμουν περισσότερο στις προθέσεις των ιατρών...

Θα περάσουν εμβόλιμο άρθρο σε φορολογικό νομοσχέδιο, (έτσι ώστε να μπορούν να πάρουν τα κονδύλια των εφημεριών την υπογραφή και να πληρωθούν κανονικά), μέσα στις επόμενες μέρες. Είναι σίγουρη η αναβολή για έξι, μάλλον, μήνες για τους ειδικούς. Γιαυτούς δεν θα αλλάξει τίποτα. Θα κάνανε και για μας το ίδιο, αλλά υπάρχει η απόφαση της ολομέλειας που τους δένει τα χέρια (διάβασε παραπάνω την απάντηση του δικηγόρου της ΟΕΝΓΕ, για να καταλάβεις). Πιστεύω προσωπικά πως θα πετάξουν το μπαλάκι σε κάθε νοσοκομείο και κλινική ξεχωριστά. Δηλαδή, να ισχύει το ίδιο καθεστώς και να πληρώνονται οι 10 εφημερίες των ειδικευόμενων κανονικά, εκτός κι αν κάποιος ζητήσει από μόνος του να εφημερεύει μόνο 4. Ποντάρουν φυσικά στο ότι κάποιοι θα δεχθούν πιέσεις και θα υποκύψουν, κάνοντας πάλι 10 εφημερίες, όπως και πως κάποιοι θα δελεαστούν από το χρήμα και θα προτιμήσουν να κάνουν τις 10 εφημερίες.

ΔΕΝ συζητήθηκε ποτέ και δεν πρόκειται να συζητηθεί, να ενσωματωθούν τα λεφτά των εφημεριών στο μισθό των ειδικευόμενων, όπως γίνεται με τους ειδικούς.

Αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ λέει κανένας συνδικαλιστής γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λιγα λογια δηλαδη, ο λατρευτος υπουργος ανελαβε μια ασαφη δεσμευση για να ικανοποιησει τα αιτηματα των ειδικευμενων, ενω το θεμα των ειδικευομενων που απαιτει αμεση λυση το παραπεμπει μονομερως για ενα εξαμηνο μετα ( μεγιστη καθυστερηση λεει αυτος, κατ -ελαχιστο λεω εγω). Αν τα δεχτουμε αυτα τωρα, οι ειδικευομενοι θα συνεχισουν να υπαγονται σε καθεστος φανταρου 2 εξω 1 μεσα. Τωρα ειναι που πρεπει να πιεσουμε, που εχουμε το νομο με το μερος μας. Χωρις ειδικευομενους το συστημα θα καταρευσει -και το ξερουν- ας διεκδικησουμε εστω και για μια γαμ---νη φορα τα αυτονοητα, αυτα που ηδη εφαρμοζονται στις περισσοτερες χωρες της Ε.Ε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14/12/2006

Προς αύξηση των θέσεων ειδικότητας(ΑΥΓΗ )

Την αύξηση κατά 2 όλων των θέσεων ειδικευομένων γιατρών σε κάθε τμήμα ή κλινική που χορηγεί πλήρη ιατρική ειδικότητα φαίνεται ότι μελετά ο Δημ. Αβραμόπουλος, προκειμένου να αποσυμφορηθούν κάπως οι λίστες αναμονής για έναρξη ειδικότητας. Την σκέψη αυτή εξέφρασε χθες ο υπουργός Υγείας, κατά τη διάρκεια της συνάντησής του με τα μέλη του Δ.Σ. του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου (ΠΙΣ). Κατά τη διάρκεια της χθεσινής συνάντησης, ο ΠΙΣ ζήτησε από τον υπουργό Υγείας να συμμετάσχουν εκπρόσωποί του στην κοινή επιτροπή υπουργείου Υγείας - νοσοκομειακών γιατρών για το ωράριο και τις εφημερίες, αίτημα που έκανε αποδεκτό ο Δημ. Αβραμόπουλος. Εξάλλου, στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους θα βρεθεί σήμερα κλιμάκιο του υπουργείου Υγείας προκειμένου να συζητηθούν τα θέματα που αφορούν το ύψος του επιδόματος εφημέρευσης και τη δυνατότητα ενσωμάτωσης των αμοιβών για τις εφημερίες στο βασικό μισθό των νοσοκομειακών γιατρών. Υπενθυμίζεται ότι την ενσωμάτωση των αμοιβών και το επίδομα έχει προτείνει ο υπουργός Υγείας Δημ. Αβραμόπουλος στους εκπροσώπους της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ), ενώ η απάντηση των τελευταίων αναμένεται εντός των προσεχών ημερών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά 2 = πόσες σε σύνολο;;;

Μήπως είναι ώρα να πιέσουμε για πιο διαφανείς και αξιοκρατικές διαδικασίες;;; Θα γίνει χαμός πάλι!!! Θα τις μοιράσουν κάτω από το τραπέζι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14/12/2006

Προς αύξηση των θέσεων ειδικότητας(ΑΥΓΗ )

Την αύξηση κατά 2 όλων των θέσεων ειδικευομένων γιατρών σε κάθε τμήμα ή κλινική που χορηγεί πλήρη ιατρική ειδικότητα φαίνεται ότι μελετά ο Δημ. Αβραμόπουλος, προκειμένου να αποσυμφορηθούν κάπως οι λίστες αναμονής για έναρξη ειδικότητας.

Καλά βρε δεν υπάρχει μυαλό κουκούτσι σε αυτούς που κυβερνούν και ακόμα λιγότερο σε αυτούς που κυβερνούνται. Οι άνθρωποι είναι επιεικώς απαράδεκτοι.....εντελώς άσχετοι, ανεύθυνοι, μπακάληδες της πολιτικής! Αναβολή για 6 μήνες;; Μα σε 6 μήνες θα έχουμε εκλογές και αν όχι, σιγουρα θα έχει αρχίσει η προεκλογική περίοδος! Άρα μαζί με το ασφαλιστικό και το εκπαιδευτικό πάει και της υγείας(το οποίο τους προέκυψε άλλωστε χωρίς προειδοποίηση). Κατά της Μιχαλούς λοιπόν!

Δεν αυξάνουν κατά 2 τις θέσεις ειδικευμένων λέω εγώ μπας και λειτουργήσει τίποτα και εκπαιδευτούν επαρκώς και οι μικροί. Αλλά πάλι η φθηνή και μυωπική λύση με το λιγότερο πολιτικό κόστος. Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.

emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερώτηση κρίσεως στους συναδέλφους που εργάζονται ως ειδικευόμενοι

εσείς πόσες εφημερίες θα δηλώσετε στα νοσοκομεία σας για Ιανουάριο?

Εγώ, 4. Οι περισσότεροι συνάδελφοι στο νοσοκομείο, 10.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19/12/2006

Στον "αέρα" οι προτάσεις Αβραμόπουλου(ΑΥΓΗ)

Στον "αέρα" είναι οι προτάσεις του υπουργού Υγείας προς τους νοσοκομειακούς γιατρούς σχετικά με τη χορήγηση επιδόματος εφημέρευσης και την ενσωμάτωση της αμοιβής για τις εφημερίες στον βασικό μισθό, καθώς ο Δημ. Αβραμόπουλος δεν έχει πάρει το "πράσινο φως" από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Αυτό προέκυψε από τη χθεσινή συνεδρίαση της κοινής επιτροπής υπουργείου Υγείας - Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ). Στην ίδια συνάντηση οι γενικοί γραμματείς Υγείας Αριστ. Καλογερόπουλος - Στράτης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Βασ. Ριζάς δήλωσαν ότι η τροπολογία για την εξάμηνη παράταση του σημερινού μεσαιωνικού ωραρίου των νοσοκομειακών γιατρών θα κατατεθεί άμεσα στο νομοσχέδιο για τη μείωση των Διοικητικών Υγειονομικών Περιφερειών (ΔΥΠΕ), που βρίσκεται ήδη στη Βουλή. Σε δήλωσή του ο υπεύθυνος του τμήματος Υγείας του ΣΥΝ Δημ. Αδαμόπουλος τονίζει ότι "πρόκειται για πολιτική κοροϊδία που πρέπει να πάρει την απάντησή της. Σε κάθε περίπτωση ο ΣΥΝ στηρίζει τον αγώνα των ειδικευμένων και των ειδικευόμενων νοσοκομειακών γιατρών για ανθρώπινο ωράριο".

19/12/2006

Σκέψεις για το ωράριο των νοσοκομειακών γιατρών(ΑΥΓΗ)

Αγαπητή ΑΥΓΗ, θα μου επιτρέψεις πολύ σύντομα να πώ και την δική μου άποψη, απαντώντας σε όσα διατύπωσε στο φύλλο του Σαββάτου 16/12/06 ο πρόεδρος της ΕΙΝΑ Στάθης Τερζής με τον οποίο χρόνια τώρα μοιραζόμαστε τις ίδιες αγωνίες για ''το κτήνος που ανθίσταται'' αλλά και για την απάθεια των νοσοκομειακών γιατρών που κι αυτή δείχνει να έχει τις δικές της (ένοχες) αντοχές. Το ''κτήνος που ανθίσταται'' πρέπει πούμε ξεκάθαρα ότι είναι δημιούργημα της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ της Παπανδρεϊκής εποχής και κληροδότημα των γιατρών από την εποχή του Γεννηματά, δηλαδή της πολιτικής που εφαρμόσθηκε επί δεκαετίες μετά τον Ν.1397/83 που κατάφερε να αμβλύνει συνειδήσεις, κάμπτοντας έτσι την αντίσταση των γιατρών και τις διεκδικήσεις τους για καλλίτερους μισθούς, για αξιοπρεπείς μισθούς που να ικανοποιούν και τις επιστημονικές τους ανάγκες αλλά και την αξιοπρεπή επιβίωσή τους. Το εφημεριακό καθεστώς ήταν το δόλωμα, για να αμβλυνθεί η εργασιακή συνείδηση των νοσοκομειακών γιατρών που έβλεπαν να βγάζουν εύκολο χρήμα με ελάχιστο κόστος. Εκεί οδήγησαν τους γιατρούς ως εργαζόμενους επιστήμονες, τόσο οι πλασματικές εφημερίες των παλαιότερων χρόνων, όσο και οι εφημερίες ετοιμότητας αλλά και οι μικτές εφημερίες, σε σχέση με τις ενεργείς εφημερίες που συγκριτικά, λίγοι γιατροί τις πραγματοποιούν. Γιατί μας παραξενεύει επομένως που οι νοσοκομειακοί γιατροί, σήμερα, είναι απαθείς; Γιατί μας παραξενεύει επομένως που οι νοσοκομειακοί γιατροί σήμερα δεν έχουν κατανοήσει ότι είναι εργαζόμενοι επιστήμονες και πρέπει να διεκδικούν τα αναλογούντα σε αυτούς; Γιατί μας παραξενεύει που σήμερα ως πολιτικός χώρος και ως παράταξη δεν έχουμε ενιαία άποψη για το τι θέλουμε, σε σχέση με αυτά που ισχύουν και που έχουν θεσπισθεί στην ΕΕ από το 1993 (απόφαση 1993/94/ΕΚ), στην Ελλάδα από το 1999 (Π. Δ. 88/1999 και 76/2005 για τους ειδικευόμενους) και ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ; Λέμε για την σημερινή κυβέρνηση της ΝΔ αλλά και την προηγούμενη του ΠΑΣΟΚ ότι δεν είχε και δεν έχει πολιτική βούληση να εφαρμόσει την ισχύουσα νομοθεσία και γι αυτό φθάνει στο χείλος του γκρεμού η λειτουργία των νοσοκομείων. Κι ακόμη η μη εφαρμογή των ισχυόντων ΠΔ με μορφή παράτασης ή ότι άλλο, ακόμη ΔΕΝ ¨ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΤΗΘΕΙ! Εμείς ως γιατροί του χώρου της Ανανεωτικής και Ριζοσπαστικής Αριστεράς τι θέλουμε; Να συνεχισθεί το ίδιο φαύλο καθεστώς με τις εφημερίες; Να συνεχίσουν οι γιατροί να εργάζονται εξουθενωτικά (όσοι κάνουν πραγματικές εφημερίες) παίρνοντας ψίχουλα (4,71 ευρώ την ώρα!) ως αμοιβή εφημερίας ή να συνεχίσουν οι υπόλοιποι γιατροί να απολαμβάνουν αποδοχές σχεδόν ενός μισθού, χωρίς να προσφέρουν υπηρεσίες στους πολίτες, όντας σε εφημερία ετοιμότητας ή μικτή που πραγματοποιείται από το σπίτι ή όπου αλλού; Τελικά ποιόν κοροϊδεύουμε σήμερα, με αυτή την κατάσταση που θέλουμε και να συνεχισθεί; Μήπως κάποιοι νοιώθουν ότι έτσι ''κλέβουν'' το.αστικό κράτος; Από πού άραγε, βρίσκει τα χρήματα το.αστικό κράτος για να πληρώνει τελικά κάποιους, αργομισθία; Γιατί δεν διεκδικούμε τελικά, πραγματική υπερωριακή εργασία με υψηλή αμοιβή ωρομισθίου, τετραπλάσια και πενταπλάσια της σημερινής των 4,71 ευρώ για τους ειδικευόμενους και 7,81 ευρώ για τους ειδικευμένους; Γιατί δεν λέμε ότι σήμερα πληρωνόμαστε το ωρομίσθιο των εφημεριών με τον εξευτελιστικό συντελεστή ωρομισθίου 0,0059 που θέσπισε ο περιβόητος Χριστοδουλάκης; Γιατί δεν διεκδικούμε καθαρές λύσεις, τίμιες που να μην κάνουν τους γιατρούς δακτυλοδεικτούμενους; Γιατί δεν ζητάμε να εφαρμοσθούν άμεσα τα ΠΔ 88/1999 και 76/2005, χωρίς ανοχή και παζάρια για παράταση, ώστε να αλλάξει η σημερινή πολιτική των εφημεριών που κρατάει σε πολιτική και εργασιακή ομηρία τους νοσοκομειακούς γιατρούς; Τελικά εμείς, ως αριστεροί γιατροί, έχουμε ξεκάθαρη πολιτική άποψη και βούληση να την παλέψουμε σε όλα τα επίπεδα, αντί να υποχωρούμε μπροστά στα σημερινά αδιέξοδα, δίνοντας έτσι συγχωροχάρτι στο ΠΑΣΟΚ και φροντίζοντας το πολιτικό ''λιφτιγκ'' του Αβραμόπουλου; Εδώ που φθάσαμε, με ευθύνη τόσο των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ από το 1999 και της ΝΔ σήμερα, η λύση είναι να ποινικοποιήσουμε την παρανομία του κράτους και των διοικήσεων των νοσοκομείων. Δεν αρκούν οι ατομικές μηνύσεις, όπως έκανα εγώ. Χρειάζονται μηνυτήριες αναφορές από όλες τις Ενώσεις Νοσοκομειακών Γιατρών και την ΟΕΝΓΕ. Ο Σούρλας κάποτε πήρε τις κάμερες κι έψαχνε τους εφημερεύοντες στο ''ΣΩΤΗΡΙΑ''. Ο Αβραμόπουλος πρόσφατα, ανέχθηκε την εισαγγελική παρέμβαση στο νοσοκομείο του Βόλου. Εμείς, τώρα που ΑΥΤΟΙ παρανομούν σε βάρος μας, γιατί δεν τους στέλνουμε στη δικαιοσύνη, ζητώντας την προστασία της για το συμφέρον όλων, για το κοινωνικό συμφέρον, για την προστασία των ασθενών; Γιατί δεν καλούν οι εφημερεύοντες γιατροί τους εισαγγελείς στα Νοσοκομεία μετά τις 8 μ.μ., όταν τελειώνει η προβλεπόμενη 12ωρη συνεχής απασχόλησή τους, σύμφωνα με την νομοθεσία, διακόπτοντας την εφημερία και ζητώντας ''εδώ και τώρα΄΄ να αντικατασταθούν από άλλους ξεκούραστους γιατρούς που δεν θα γίνονται επικίνδυνοι για τους δύσμοιρους ασθενείς; Τελικά ο Κάλβος είχε δίκηο: Θέλει Αρετή και τόλμη, η ελευθερία. Τάκης ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, Επιμελητής Β' ΜΕΘ νοσοκομείου Πάτρας "Ο Άγιος Ανδρέας", Μέλος Δ.Σ. της Ε.Ι.Ν. Αχαϊας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.