Jump to content

Ι.Σ.Α. μωρέ!


xalia

Recommended Posts

Έχεις δίκιο...

Εδώ έχουμε γεμίσει μαϊμούδες γιατρούς του εξωτερικού.

Και όπως είναι γνωστό στα ανθρωποειδή κάνουν εντύπωση γυαλιστερά και παράξενα πραγματάκια, όπως το σηματάκι, η λευκή ρόμπα, τα ακουστικά...

πέος εσύ δεν εξελίχτηκες καθόλου ούτε καν σε ανθρωποειδές ήσουν είσαι και θα είσαι ένα μόριο κι αυτό κοντό φιφα που λέμε στην καθομιλουμένη. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Last Reply
Μια ερωτηση να κανω για οποιον(-α) ξερει..

Επειδη δε χρειαστηκε ως τωρα να παω τα χαρτια μου σε αλλο συλλογο,σε περιπτωση που κανω διαγραφη και κατοπιν εγγραφη στον Ι.Σ.Α πρεπει να πληρωσω εκ νεου συνδρομη;ασχετως αν εχω πληρωσει στον συλλογο που ημουν ή οχι;Διαφωτιστε με..

Απο οσο γνωριζω, διαγραφη απο τον εναν Ι.Σ. και εγγραφη σε αλλον Ι.Σ., προυποθετει εκ νεου συνδρομη στον Ι.Σ. που εγγραφεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση να κανω για οποιον(-α) ξερει..

Επειδη δε χρειαστηκε ως τωρα να παω τα χαρτια μου σε αλλο συλλογο,σε περιπτωση που κανω διαγραφη και κατοπιν εγγραφη στον Ι.Σ.Α πρεπει να πληρωσω εκ νεου συνδρομη;ασχετως αν εχω πληρωσει στον συλλογο που ημουν ή οχι;Διαφωτιστε με..

Μόλις έκανα μεταφορά από ΙΣΑ σε ΙΣ επαρχίας. Όπως και πριν από έξι χρόνια δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα. Εννοείται ότι αυτό ισχύει πάντα εφόσον έχεις πληρώσει κανονικά τη συνδρομή σου για το τρέχον έτος στον ΙΣ από τον οποίο μεταφέρεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις έκανα μεταφορά από ΙΣΑ σε ΙΣ επαρχίας. Όπως και πριν από έξι χρόνια δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα. Εννοείται ότι αυτό ισχύει πάντα εφόσον έχεις πληρώσει κανονικά τη συνδρομή σου για το τρέχον έτος στον ΙΣ από τον οποίο μεταφέρεσαι.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεε, επειδή δεν θυμάμαι να μου κόλλησε με το ζόρι κάποιος το σηματάκι στο τζάμι, μάλλον το θέμα με την υποχρεωτική στάση και βοήθεια σε έκτακτη ανάγκη δεν πρέπει να στέκει. Εκτός κι αν ο ΚΟΚ προβλέπει πρόστιμο για όποιον γιατρό δεν έχει σηματάκι, πράγμα που θα μου έκανε εντύπωση.

στεκει, υπο την εννοια οτι αν καποιος περαστικος κτλ. που ηατν στο συμβαν

δει και συγκρατησει τις πινακιδες ,μπορει να σου κανει μηνυση οτι δε σταματησες.

εγω εχω σταματησει πολλες φορες αλλα σημα δεν εχω βαλει.

γενικως πιστευω οτι μπορουν να σε κυνηγησουν για κατι που δεν εκανες,οχι για κατι που εκανες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στεκει, υπο την εννοια οτι αν καποιος περαστικος κτλ. που ηατν στο συμβαν

δει και συγκρατησει τις πινακιδες ,μπορει να σου κανει μηνυση οτι δε σταματησες.

εγω εχω σταματησει πολλες φορες αλλα σημα δεν εχω βαλει.

γενικως πιστευω οτι μπορουν να σε κυνηγησουν για κατι που δεν εκανες,οχι για κατι που εκανες

Δεν ισχυει αυτο φιλε μου γιατι μπορει να χρησιμοποιει και αλλος το αυτοκινητο.Αν δηλαδη ο πατερας σου χρησιμοποιησει το αυτοκινητο σου για να παει καπου,θα σταματησει αν δει ατυχημα;

Αλλωστε γι'αυτο και υπαρχει και η οδηγια για τα σηματα οτι ισχυουν μονο με την επιδειξη του ιατρικου δελτιου.

Οτι εχω το σημα στο αυτοκινητο δε σημαινει οτι στα χαρτια ειμαι και ο νομιμος κατοχος του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για ιατρους που δεν έχουν εργαστεί καθόλου τι συμβαίνει μετά την πρώτη εγγραφή, πρεπει κάθε νέο έτος να ανανεώνουν την εγγραφή τους που μαλιστα πήγε στα 95 ευρώ για τον ΙΣΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι κάθε χρόνο τα πληρώνεις αλλιώς θα πρέπει να τα πληρώσεις μαζεμένα και με τόκο όταν θα χρειαστεί να τα μεταφέρεις η να πάρεις βεβαίωση ότι εισαι οκ με τις υποχρεώσεις σου για να αναλάβεις μετά το διορισμό σου.

προσωπική συμβουλή μετέφερέ τα στην περιφέρεια κάπου που να είναι φθηνότερα πχ στον τόπο καταγωγής των δικών σου θα είναι φθηνότερα (έχουν λιγότερες χλίδες οι συλλογοι και κατεπεκταση μικρότερες οικονομικές απαιτήσεις)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι κάθε χρόνο τα πληρώνεις αλλιώς θα πρέπει να τα πληρώσεις μαζεμένα και με τόκο όταν θα χρειαστεί να τα μεταφέρεις η να πάρεις βεβαίωση ότι εισαι οκ με τις υποχρεώσεις σου για να αναλάβεις μετά το διορισμό σου.

προσωπική συμβουλή μετέφερέ τα στην περιφέρεια κάπου που να είναι φθηνότερα πχ στον τόπο καταγωγής των δικών σου θα είναι φθηνότερα (έχουν λιγότερες χλίδες οι συλλογοι και κατεπεκταση μικρότερες οικονομικές απαιτήσεις)

Σε 1 εκ των συλλογων της Θεσσαλιας εχει 21-25(δεν εχω το χαρτι τωρα μπροστα μου) για τα νεα μελη και για τα μελη που εχουν συμπληρωσει 5ετια ειναι 65 ευρω.

Τα 95 ευρω στην Αθηνα ειναι για τα παλια μελη ή για τα νεα(και ποια η χρονικη ισχυς των νεων);

Μα να υπαρχει τοση μεγαλη διαφορα;Δεν δικαιολογειται ασχετως χλιδης αφου ο συλλογος των Αθηνων εχει μακραν τα περισσοτερα μελη και με μεγαλη διαφορα.

16773 ΜΕΛΗ(απο την ιστοσελιδα του) χ 95 ευρω = 1.593.435 ΕΥΡΩ !!!

Το μηνα βγαινει 132.786 ευρω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι,

Μετά από επίπονες προσπάθειες πολλών χρόνων, χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες και εμπόδια, το Δ.Σ. του Ι.Σ.Α. ευρίσκεται στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσει ότι μεταστεγάζεται ο Ι.Σ.Α. και από 18-12-2007 οι υπηρεσίες του θα λειτουργούν στα νέα σύγχρονα ιδιόκτητα γραφεία του, στην γωνία των οδών Σεβαστουπόλεως και Ερυθρού Σταυρού, με είσοδο επί της οδού Σεβαστουπόλως 113 (έναντι Νοσοκομείου Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού).

Το συγκρότημα των γραφείων του Ι.Σ.Α. αναπτύσσεται σε τρεις ορόφους. Στον 1ο όροφο στεγάζονται οι υπηρεσίες εξυπηρέτησης ιατρών και πολιτών, στον 2ο οι διοικητικές υπηρεσίες και στον 3ο ευρύχωρος συνεδριακός χώρος εξοπλισμένος με όλα τα σύγχρονα οπτικοακουστικά μέσα και την βιβλιοθήκη του Ι.Σ.Α.

Η νέα διεύθυνση των γραφείων του Ι.Σ.Α. είναι προσπελάσιμη με όλα τα συγκοινωνιακά μέσα. Σε απόσταση αναπνοής από τη Λεωφόρο Κηφισίας διέρχεται πλήθος λεωφορειακών γραμμών, καθώς και γραμμών τρόλλεϋ. Σε πολύ μικρή απόσταση εξυπηρετεί ο σταθμός «ΠΑΝΟΡΜΟΥ» του ΜΕΤΡΟ.

Στο υπόγειο του κτιρίου στέγασης των γραφείων του Ι.Σ.Α. λειτουργεί χώρος στάθμευσης πολλών θέσεων.

Δεν αλλάζουν οι αριθμοί τηλεφωνικής κλήσης των υπηρεσιών του Ι.Σ.Α. που ισχύουν και σήμερα.

Λόγω των διαδικασιών μεταστέγασης των γραφείων του Ι.Σ.Α., ο Σύλλογος θα παραμείνει κλειστός τις εργάσιμες ημέρες: Παρασκευή 14-12-2007 και Δευτέρα 17-12-2007.

Η μεταστέγαση του Ι.Σ.Α. αποτέλεσε μια επιτακτική αναγκαιότητα, με δεδομένο ότι οι όποιες μετατροπές έγιναν κατά καιρούς στο από πεντηκονταετίας υφιστάμενο κτίριο, η επούλωση των πληγών που προκάλεσε ο μεγάλος σεισμός και οι διάσπαρτα ενοικιασμένοι χώροι για τη στέγαση μέρους του ογκοδέστατου αρχείου του Ι.Σ.Α. αδυνατούσαν πλέον να εξυπηρετήσουν τις αυξημένες ανάγκες των 24.500 μελών που αριθμεί σήμερα ο Ι.Σ.Α.

Διατηρούμε την πεποίθηση ότι τα νέα γραφεία του Ι.Σ.Α., το σπίτι των γιατρών της Αθήνας, είναι αντάξιο του κύρους και της αξιοπρέπειας του ιατρικού σώματος.

Θα αναβαθμιστούν οι παρεχόμενες υπηρεσίες προς τα μέλη μας.

Θα καταστεί δυνατό να αξιοποιηθούν προς όφελος των ιατρών μελών μας, οι συνεχώς εξελισσόμενες και νεοεμφανιζόμενες τεχνολογίες σε όλα τα επίπεδα.

Θα επιτραπεί στον Ι.Σ.Α. να ανταποκριθεί στον κοινωνικό του ρόλο ευχερέστερα και στην επαφή του με το κοινό των πολιτών.

Ο σύγχρονος συνεδριακός χώρος που πλέον διαθέτουμε, αλλάζει το τοπίο και επιτρέπει στον Ι.Σ.Α. να πραγματοποιεί ενημερωτικές συναντήσεις για τα μέλη του, πάνω σε όλες τις παραμέτρους που άπτονται της επαγγελματικής τους καθημερινότητας, ώστε να έχουν υπεύθυνη πληροφόρηση από τους κατ’ εξοχήν αρμόδιους.

Σύντομα θα γίνει πράξη η συμμετοχή του Ι.Σ.Α. στις διαρκώς αυξανόμενες απαιτήσεις της συνεχιζόμενης ιατρικής εκπαίδευσης χωρίς καμιά οικονομική επιβάρυνση των μελών του.

Αυτονόητο είναι, ότι και άλλες δραστηριότητες που εμπίπτουν στους σκοπούς και την αποστολή του Ι.Σ.Α. θα υιοθετηθούν.

Ευχαριστούμε τους συναδέλφους μας γιατρούς της Αθήνας για την συμπαράσταση και στήριξη που μας παρέχουν στην προσπάθειά μας για το καλύτερο.

Για το Δ.Σ. του Ι.Σ.Α.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΣΩΤ. ΡΗΓΑΚΗΣ ΣΤΥΛ. ΜΗΛΙΩΤΗΣ

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ειδικό topic με θέμα τους Ιατρικούς Συλλόγους και συγκεκριμένα για τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών και αν έχει ξαναδημοσιευθεί στο forum η συγκεκριμένη ανακοίνωση. Αν ναι, ας μεταφερθεί, παρακαλώ, στο αντίστοιχο topic ή στο Χ.Υ.Τ.Α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός από τις υπηρεσίες του, ο ΙΣΑ πρέπει να μετεστεγάσει και τις αντιλήψεις του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διατηρούμε την πεποίθηση ότι τα νέα γραφεία του Ι.Σ.Α., το σπίτι των γιατρών της Αθήνας, είναι αντάξιο του κύρους και της αξιοπρέπειας του ιατρικού σώματος.

Eγώ το 'σπίτι του ηθοποιού' ήξερα μέχρι τώρα.

Βέβαια, αν πρόκειται για το κύρος και την αξιοπρέπεια του ιατρικού σώματος, καλορίζικο το τριώροφο!

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

95Ε x 24500μέλη = 2.327.500Ε ετησίως.

Δεν είναι όμως τραγικά μεγάλη συνδρομή. Φαντάσου ότι ο General Medical Council (UK) χρεώνει 290 λίρες, δηλαδή περίπου 435 ευρώ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

95Ε x 24500μέλη = 2.327.500Ε ετησίως.

Δεν είναι όμως τραγικά μεγάλη συνδρομή. Φαντάσου ότι ο General Medical Council (UK) χρεώνει 290 λίρες, δηλαδή περίπου 435 ευρώ!!!!!

Ναι, αλλά για κάνε μια σύγκριση των μισθών των γιατρών στις δύο χώρες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

95Ε x 24500μέλη = 2.327.500Ε ετησίως.

Δεν είναι όμως τραγικά μεγάλη συνδρομή. Φαντάσου ότι ο General Medical Council (UK) χρεώνει 290 λίρες, δηλαδή περίπου 435 ευρώ!!!!!

Θα με ενδιέφερε να μάθω πού πάνε αυτά τα χρήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα με ενδιέφερε να μάθω πού πάνε πολλά χρήματα που φεύγουν από δω κι από κει στην Αγγλία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

95Ε x 24500μέλη = 2.327.500Ε ετησίως.

Δεν είναι όμως τραγικά μεγάλη συνδρομή. Φαντάσου ότι ο General Medical Council (UK) χρεώνει 290 λίρες, δηλαδή περίπου 435 ευρώ!!!!!

Ναι, αλλά για κάνε μια σύγκριση των μισθών των γιατρών στις δύο χώρες...

Οι μισθοί των γιατρών στην Αγγλία κατ'εμένα πρέπει να αξιολογούνται ανάλογα με την πόλη και το είδος accomodation του γιατρού.

Όπως και να έχει πίστεύω ότι τα 435 είναι πολύ παραπάνω και αναλογικά να το δει κανένας από τα χρήματα του ΙΣΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντελώς άσχετο, αλλά η συνδρομή του GΜC αυξάνει στις 390 λίρες από τον Απρίλιο. Πόσα είπες Αντρέα; Πόοσαααα; :)

Κάτι τέτοιες στιγμές -και μόνο τότε- αναπολώ τον ελληνικό συνδικαλισμό. Καλοκαιρινό θα χε γίνει το μαγαζί. Οι Άγγλοι μάλλον θα πούνε "oh dear. would you like some tea with that?"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

95Ε x 24500μέλη = 2.327.500Ε ετησίως.

Δεν είναι όμως τραγικά μεγάλη συνδρομή. Φαντάσου ότι ο General Medical Council (UK) χρεώνει 290 λίρες, δηλαδή περίπου 435 ευρώ!!!!!

Ναι, αλλά για κάνε μια σύγκριση των μισθών των γιατρών στις δύο χώρες...

Οι μισθοί των γιατρών στην Αγγλία κατ'εμένα πρέπει να αξιολογούνται ανάλογα με την πόλη και το είδος accomodation του γιατρού.

Όπως και να έχει πίστεύω ότι τα 435 είναι πολύ παραπάνω και αναλογικά να το δει κανένας από τα χρήματα του ΙΣΑ.

Δεν ξέρω για σας, πάντως εγώ ζω και εργάζομαι σε πόλη με κόστος ζωής χαμηλότερο από την Αθήνα, καθαρίζω 2.700 στερλίνες after tax, 48 ώρες τη βδομάδα, και το σπίτι μου είναι μεζονέτα 100 τ.μ. Είναι αλήθεια ότι θα αυξηθεί η ετήσια συνδρομή, αλλά όπως και να το δει κανείς οι συνθήκες εργασίας στις δύο χώρες δεν συγκρίνονται. Αν δεν έχεις δουλέψει και στα δύο συστήματα δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς ότι νοικιάζεις μεζονέτα 100 τμ με κόστος χαμηλότερο από όσο θα είχε στην Αθήνα; Με ενδιαφέρει πολύ αυτή η περιοχή της Αγγλίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντελώς άσχετο, αλλά η συνδρομή του GΜC αυξάνει στις 390 λίρες από τον Απρίλιο. Πόσα είπες Αντρέα; Πόοσαααα; :)

Κάτι τέτοιες στιγμές -και μόνο τότε- αναπολώ τον ελληνικό συνδικαλισμό. Καλοκαιρινό θα χε γίνει το μαγαζί. Οι Άγγλοι μάλλον θα πούνε "oh dear. would you like some tea with that?"

Χρονιάρες μέρες να μην το μπαχαλέψω πολύ αλλά την εποχή που ήμουν ειδικευόμενος πριν 5 χρόνια η συνδρομή από 60 ευρώ πήγε 75 και τώρα από ότι καταλαβαίνω 95. Άρα μιλάμε για 50% αύξηση μέσα σε 5 χρόνια με μόνη ανταπόδωση το σηματάκι που σου επιτρέπει να κυκλοφορείς στον δακτύλιο και μόνο εφόσον δουλεύεις σε νοσοκομείο του εντός του δακτυλίου. Τις ιστορίες για παράνομο παρκάρισμα και υπέρβαση ορίου ταχύτητας τις έχω πληρώσει ακριβά. Από την άλλη είναι ένας σύλλογος που δεν σε κατοχυρώνει επαγγελματικά (δέστε τα προβλήματα που έχει να κλείσει τα παράνομα ιατρεία) εν αντιθέσει με συλλόγους άλλων χωρών που σου εξασφαλίζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα. Και φίλε Σοβ δεν είδα ποτέ στην Ελλάδα να ξεσηκωθούμε για τις αυξήσεις αυτές παρά μόνο τισ τρώμε το πρώτο 20 ήμερο του Ιανουαρίου κάθε χρόνο και μετά πάμε στο νοσοκομείο και γκρινιάζουμε πίνοντας φραπέ στα κυλικεία.

Όσο για το φίλο τον παλαιό επειδή και εγώ έχω εμπειρία και από τις δύο χώρες θα πώ ότι για να ζήσεις στην Άγγλία πχ όπως ζεις στην Ελλάδα με 1500 ευρώ χρειάζεσαι τουλάχιστο 9000 λιρόνια το μήνα. την πάτησα στηην αρχή που ήρθα και ακόμα το φυσάω.

Καλές γιορτές και καλή χρονιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το φίλο τον παλαιό επειδή και εγώ έχω εμπειρία και από τις δύο χώρες θα πώ ότι για να ζήσεις στην Άγγλία πχ όπως ζεις στην Ελλάδα με 1500 ευρώ χρειάζεσαι τουλάχιστο 9000 λιρόνια το μήνα. την πάτησα στηην αρχή που ήρθα και ακόμα το φυσάω.

Καλές γιορτές και καλή χρονιά.

Καλές γιορτές και καλή χρονιά επίσης! Εννοείται πως αυτό που λες δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Με 2.500-3.000 λιρες το μήνα, τουλάχιστον εδώ που μένω, καλύπτεις τις ανάγκες σου, βγαίνεις και 2 φορές την βδομάδα, και βάζεις και στην άκρη. Βέβαια, ταβέρνες σαν την Ελλάδα δεν έχει, και το φαγητό τους είναι αίσχος, αλλά τι να κάνεις? Πουθενά στον κόσμο δεν είναι τέλεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλές γιορτές και καλή χρονιά επίσης! Εννοείται πως αυτό που λες δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Με 2.500-3.000 λιρες το μήνα, τουλάχιστον εδώ που μένω, καλύπτεις τις ανάγκες σου, βγαίνεις και 2 φορές την βδομάδα, και βάζεις και στην άκρη. Βέβαια, ταβέρνες σαν την Ελλάδα δεν έχει, και το φαγητό τους είναι αίσχος, αλλά τι να κάνεις? Πουθενά στον κόσμο δεν είναι τέλεια...

Με κίνδυνο να καταντήσω γραφικός θα εμείνω στις απόψεις μου γιατί την πάτησα.

Και να στα βάλω κάτω.

600 λίρες το λιγότερο για νοίκι

100 δημοτικός φόρος

100 ένας λογαριασμός

100 βενζίνη

100 τρέχοντα έξοδα (τσιγάρα και λοιπές χαζομάρες)

Φτάσαμε τα 1000

Πάμε ΣουπερΜαρκετ 50 την εβδομάδα σύνολο 200

2 φορές την εβδομάδα έξω από 30 λίρες τη φορά 300

αμέσως 1500

Και αυτά χωρίς να απολαμβάνεις ποιότητα ανάλογη της Ελλάδος σε όλες τις απόψεις Από το σπίτι που με τίποτα δεν είναι 100 τετραγωνικά με ποιότητα κατασκευής ανάλογη (κούφιοι ξύλινοι τοίχοι, χαμηλό ταβάνι, μέγιστο 2 δωμάτια περίπου 58 τετραγωνικά κλπ) όσο του έξω που αν πάς δύο φορές την εβδομάδα σε αντίστοιχο εστιατόριο σαν της ελλάδας και μετά για ποτό την έκατσες το κατοστάρικο δεν σου φτάνει.

Και δεν σου βάζω τα έξοδα που πάνε εφάπαξ μια φορά το χρόνο (ασφάλεια αυτοκινήτου, τηλεόραση κλπ) και έξοδα ένδυσης.

Και επίσης μιλάμε για επαρχία γιατί αν πούμε για Λονδίνο άστα.

Και υπολόγισε αν δεν μαγειρεύεις όπως εγω στην αρχή θές ένα 15 τη μέρα για να φάς (το 30ρι στο Tesco πάει μόνο για κανα φρούτο και τίποτα ψιλολοϊδια για να τσιμπίσεις στο νερό).

Αυτά και συγμώμη αν ξεφύγαμε του θέματος.

Γενικά το θέμα ήταν ο ΙΣΑ που μας βάζει να πληρώνουμε νταβατζιλίκι 100 ευρώπουλα. Οι 11000 που δίναμε όταν κατέβηκα στην αθήνα νομίζω ότι ήταν και το σωστό ποσό που άρμοζε για τον σύλλογο για αυτά που προσφέρει. Δεν έχει όπως ο GMC να ελέγχει την νομιμότητα των Ιατρών, το κάνει η νομαρχία για αυτόν και για αυτό μας ζητάνε την άδεια ασκήσεως (που εκδίδει η νομαρχία) μαζί με το πιστοποιητικό ότι είσαι καλός αιμοδότης και πλήρωσες το σύλλογο, δέν αναλαμβάνει ΕΔΕ και το αστικό μέρος κάθε ιατρικής πράξης παρά ενεργεί παράλληλα με τα δικαστήρια και απλά σε διαγράφει από το σύλλογο χωρίς αυτό απαραίτητα να σου παίρνει το δικαίωμα να ασκείς ιατρική αφού έχεις την άδεια και δεν μπορεί να σε ελέγξει αν ασκείς ιατρική, και πολλά άλλα που θα έπρεπε σαν σύλογος να κάνει. Άλλα τι να πούμε αφού κάθε μήνα μας κρατάν από τον μισθό για τον ΠΟΕΔΗΝ που δηλώνει ότι ο μεγαλύτερος εχθρός στα νοσοκομεία είναι οι γιατροί και προσπαθεί να προασπισθεί τα δικαιώματα των εργαζομένων των νοσοκομείων κατά των κακών γιατρών, και ποτέ κανένας δεν ξεσηκώθηκε.

Να θυμάστε κάθε φορά που κουβαλάτε το φορείο στο χειρουργείο γιατί ο τραυματιοφορέας κάνει την πάπια μιάς και δεν πήρε φακελάκι να κουβαλήσει τον ασθενή, κάθε φορά που θα τρέχετε να παίρνετε αίματα και ζωτικά ή θα κουβαλάτε τα φιαλίδια και τις εξετάσεις γιατί ο κλητήρας πίνει καφέ ή κάνει κανένα μεροκάματο έκτος νοσοκομείου και δεν απαντάει είναι οι κατακτήσεις του συλλόγου που εσείς πληρώνεται 11 ευρώ κάθε μήνα για να προστατέψει τους εργαζομένους από εσάς.

Τελικά είμαστε πολύ μαζόχες οι γιατροί. Μας έχει φάει η φιγούρα και το καρότο του ενός καλύτερου μελοντος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλές γιορτές και καλή χρονιά επίσης! Εννοείται πως αυτό που λες δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Με 2.500-3.000 λιρες το μήνα, τουλάχιστον εδώ που μένω, καλύπτεις τις ανάγκες σου, βγαίνεις και 2 φορές την βδομάδα, και βάζεις και στην άκρη. Βέβαια, ταβέρνες σαν την Ελλάδα δεν έχει, και το φαγητό τους είναι αίσχος, αλλά τι να κάνεις? Πουθενά στον κόσμο δεν είναι τέλεια...

Με κίνδυνο να καταντήσω γραφικός θα εμείνω στις απόψεις μου γιατί την πάτησα.

Και να στα βάλω κάτω.

600 λίρες το λιγότερο για νοίκι

100 δημοτικός φόρος

100 ένας λογαριασμός

100 βενζίνη

100 τρέχοντα έξοδα (τσιγάρα και λοιπές χαζομάρες)

Φτάσαμε τα 1000

Πάμε ΣουπερΜαρκετ 50 την εβδομάδα σύνολο 200

2 φορές την εβδομάδα έξω από 30 λίρες τη φορά 300

αμέσως 1500

Και αυτά χωρίς να απολαμβάνεις ποιότητα ανάλογη της Ελλάδος σε όλες τις απόψεις Από το σπίτι που με τίποτα δεν είναι 100 τετραγωνικά με ποιότητα κατασκευής ανάλογη (κούφιοι ξύλινοι τοίχοι, χαμηλό ταβάνι, μέγιστο 2 δωμάτια περίπου 58 τετραγωνικά κλπ) όσο του έξω που αν πάς δύο φορές την εβδομάδα σε αντίστοιχο εστιατόριο σαν της ελλάδας και μετά για ποτό την έκατσες το κατοστάρικο δεν σου φτάνει.

Και δεν σου βάζω τα έξοδα που πάνε εφάπαξ μια φορά το χρόνο (ασφάλεια αυτοκινήτου, τηλεόραση κλπ) και έξοδα ένδυσης.

Και επίσης μιλάμε για επαρχία γιατί αν πούμε για Λονδίνο άστα.

Και υπολόγισε αν δεν μαγειρεύεις όπως εγω στην αρχή θές ένα 15 τη μέρα για να φάς (το 30ρι στο Tesco πάει μόνο για κανα φρούτο και τίποτα ψιλολοϊδια για να τσιμπίσεις στο νερό).

Αυτά και συγμώμη αν ξεφύγαμε του θέματος.

Γενικά το θέμα ήταν ο ΙΣΑ που μας βάζει να πληρώνουμε νταβατζιλίκι 100 ευρώπουλα. Οι 11000 που δίναμε όταν κατέβηκα στην αθήνα νομίζω ότι ήταν και το σωστό ποσό που άρμοζε για τον σύλλογο για αυτά που προσφέρει. Δεν έχει όπως ο GMC να ελέγχει την νομιμότητα των Ιατρών, το κάνει η νομαρχία για αυτόν και για αυτό μας ζητάνε την άδεια ασκήσεως (που εκδίδει η νομαρχία) μαζί με το πιστοποιητικό ότι είσαι καλός αιμοδότης και πλήρωσες το σύλλογο, δέν αναλαμβάνει ΕΔΕ και το αστικό μέρος κάθε ιατρικής πράξης παρά ενεργεί παράλληλα με τα δικαστήρια και απλά σε διαγράφει από το σύλλογο χωρίς αυτό απαραίτητα να σου παίρνει το δικαίωμα να ασκείς ιατρική αφού έχεις την άδεια και δεν μπορεί να σε ελέγξει αν ασκείς ιατρική, και πολλά άλλα που θα έπρεπε σαν σύλογος να κάνει. Άλλα τι να πούμε αφού κάθε μήνα μας κρατάν από τον μισθό για τον ΠΟΕΔΗΝ που δηλώνει ότι ο μεγαλύτερος εχθρός στα νοσοκομεία είναι οι γιατροί και προσπαθεί να προασπισθεί τα δικαιώματα των εργαζομένων των νοσοκομείων κατά των κακών γιατρών, και ποτέ κανένας δεν ξεσηκώθηκε.

Να θυμάστε κάθε φορά που κουβαλάτε το φορείο στο χειρουργείο γιατί ο τραυματιοφορέας κάνει την πάπια μιάς και δεν πήρε φακελάκι να κουβαλήσει τον ασθενή, κάθε φορά που θα τρέχετε να παίρνετε αίματα και ζωτικά ή θα κουβαλάτε τα φιαλίδια και τις εξετάσεις γιατί ο κλητήρας πίνει καφέ ή κάνει κανένα μεροκάματο έκτος νοσοκομείου και δεν απαντάει είναι οι κατακτήσεις του συλλόγου που εσείς πληρώνεται 11 ευρώ κάθε μήνα για να προστατέψει τους εργαζομένους από εσάς.

Τελικά είμαστε πολύ μαζόχες οι γιατροί. Μας έχει φάει η φιγούρα και το καρότο του ενός καλύτερου μελοντος.

Η αλήθεια είναι πως γίνεσαι γραφικός. Γράφω και εγώ τα δικά μου έξοδα, για να λήξει η συζήτηση.

1) Σπίτι 400 λίρες. Μεζονέτα 100 τ.μ, πλήρως επιπλωμένη, με καινούριες οικιακές συσκευές και μόνωση

2) 80 λίρες δημοτικά τέλη

3) 40-60 λίρες ρεύμα

3) ADSL, σταθερό τηλέφωνο (απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα σταθερά του νησιού), κινητό (300 λεπτά + 300 μηνύματα), σύνολο 30 λίρες το μήνα (δες τη virgin με τα πακέτα προσφορών)

4) Τηλεόραση δεν έβαλα. Με τον υπολογιστή, μια 19" οθόνη και το greek live tv έχω όλα τα ελληνικά κανάλια και το supersport για να βλέπω τον Θρύλο στην Ευρώπη

5) Φαϊ. Στο νοσοκομείο μου χρεώνουν 2.5-3 λιρες το γεύμα. Αν και δεν τρώω δύο φορές τη μέρα, σου βάζω 6 λίρες, έτσι για να έχουμε (αδρά 150 τον μήνα).

6) Έξω σε μπυραρία, 15-20 λίρες (όχι πάνω από 4-5 pint guiness, γιατί έχω πάρει κάποια κιλά. Εκτός και αν είναι Τετάρτη - guiness nigh, special offer-)

7) Μια φορά τη βδομάδα super (30-40 λίρες, σύνολα 150-180 το μήνα, αδρά)

8) Δεν έχω αμάξι. Συμφωνώ πως με αυτό τα έξοδα αυξάνονται.

Άθροισέ τα και θα δεις πως είναι γύρω στα 1600-1800 ή και λιγότερα. Ο μισθός είναι 2.700.

Όσο για τα υπόλοιπα του θέματος του IΣΑ, συμφωνώ και προσυπογράφω.

Α, και την πρωτοχρονιά θα φάω free range turkey, 5 λίρες το κιλό (όσα στην Βαρβάκειο, ή κάνω λάθος?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.