Jump to content

Ι.Σ.Α. μωρέ!


xalia

Recommended Posts

Με μεγάλη χαρά θυμάμαι ότο έτρεχα να γραφτώ στο ιατρικό σύλλογο, λέω θα ναι κάτι που θα με βοηθήσει!

Πήρα και το σηματάκι και το μόστραρα στο παρμπρίζ...και καλά δε λέω για να μπαίνεις στο δακτύλιο είναι σούπερ.

Έχουμε και το περιοδικάκι που μας στελνουν (αλήθεια γιατί είναι οι πρωτες σελίδες πάντα γεμάτες με διαφημίσεις για πολυτελή αυτοκίνητα...γιατροί είμαστε και όχι υδραυλικοί για να τα κονομάμε!!!!)

Κάθησα στο τελευταίο τεύχος και διάβασα τον ισολογισμό...Μέχρι το 2004 τα έξοδα μου φάνηκαν να ανφέρονται με μεγαλύτερη ακρίβεια

πχ. 32.876 ευρώ

ενώ από την επόμενη χρονι΄άρχισαν οι παράξενες στρογγυλοποιήσεις

πχ.35.000 ευρώ έτσι στρογγυλό νούμερο για να μη μπερδευόμαστε

Κολάζομαι...βρε λέω δεν είναι τίποτα ύποπτο, τυχαίο θα είναι

Και μετά άρχισα να χαζεύω τα έξοδα οπότε σταματάω σε έξοδα 6000 ευρώ για έπιπλα...λέω πάλι

μωρέ μπορεί να έιναι παλιά αλλά να ήταν για το 2005 οπότε μπορέι να έιχαν κάνει ανανέωση της επίπλωσης. Θα πήραν φαίνεται κάτι καλό!

Μετά όμως βλέπω ότι το 2006 έδωσαν 100.000 ευρώ για έπιπλα.

Τι επίπλωσαν βρε παιδιά.

Δηλαδή η συνδρομή μας που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη που πάει?

Και σε τελική ανάλυση...ο ιατρικός σύλλογος σε τι μας βοηθάει?

Δεν είναι σπόντα, είναι αληθινά η απορία μου!

Δηλαδή όλους εμάς τους νέους ιατρούς πως θα μας βοηθήσει να ξεκινήσουμε ειδικότητα πριν τα 35 μας??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Last Reply

Με το σηματάκι του ιατρικού συλλόγου στο παμπρίζ μη κάνεις και πολύ το μάγκα γιατι θα βρεθείς προ εκπλήξεως. Δεν έχει καμιά αξία για τον Κ.Ο.Κ. Είναι μονάχα μέρος της ιατρικής ματαιοδοξίας.

Ο Ι.Σ.Α θα σου χρειαστεί μόνο αν θές να ασχοληθείς με τα συνδικαλιστικά.

Κάτι άλλο δεν έχω υπόψη μου, αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το σηματάκι του ιατρικού συλλόγου στο παμπρίζ μη κάνεις και πολύ το μάγκα γιατι θα βρεθείς προ εκπλήξεως. Δεν έχει καμιά αξία για τον Κ.Ο.Κ. Είναι μονάχα μέρος της ιατρικής ματαιοδοξίας.

Χώρια ότι σε γδύνουν και στο συνεργείο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι επίπλωσαν βρε παιδιά

Τα καινούργια γραφεία

Το σήμα είναι όντως μύθος.'Ασε που αν το βάλεις θα αρχίσουν να σε βλέπουν σαν κινούμε πορτοφόλι κατά το γνωστό,ο γιατρός έχει λεφτά,ας του χρεώσουμε κάτι παραπάνω!Ή τόσα βγάζει και δεν αφήνει μπουρμπουάρ που του καθαρίσαμε το αυτοκίνητο....Που να ξεραν...

Η χρησιμότητά του έγκειται στο περιοδικό που στέλνει όποτε το θυμηθεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αααααα και το χειρότερο...

στο δρόμο σου φωνάζουν... ΑΝΤΕ ΡΕ ΓΙΑΤΡΕ/ΑΝΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΓΙΑΤΡΕ/ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ (ΜΑΛΑΚΑ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι βέβαια.Σημαντικό και αυτό.Και αν έχει πληρώσει και κανένα φακελάκι την προηγούμενη μέρα,τρέχα να κρυφτείς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ιατρικο σημα εχει το νοημα οτι αν στο δρομο βραθει ανθρωπος που χρηζει ιατρικης βοηθειας τροχαιο κτλ εισαι υποχρεωμενος να σταματησεις και να προσφερεις τις πρωτες βοηθειες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ιατρικο σημα εχει το νοημα οτι αν στο δρομο βραθει ανθρωπος που χρηζει ιατρικης βοηθειας τροχαιο κτλ εισαι υποχρεωμενος να σταματησεις και να προσφερεις τις πρωτες βοηθειες

:lol::lol::lol::lol::lol:

Καλά που ζείς... στη Χώρα των Θαυμάτων, στη Disneyland, στη Λιμνούπολη μήπως ???

Δηλαδή να είμαι πεζός τη γλιτώνω ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο καθενας πρατει κατα βουληση.. απλα με το σημα πχ σε τροχαιο εχει δικαιωμα να σε σταματησει ο μπατσος επι τοπου...

οσο για το αν πεζος τη γλυτωνεις.. αναρρωτηθειτε ποσοι σταματαμε οντως στα τροχαια και ποσοι προσπερναμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεε, επειδή δεν θυμάμαι να μου κόλλησε με το ζόρι κάποιος το σηματάκι στο τζάμι, μάλλον το θέμα με την υποχρεωτική στάση και βοήθεια σε έκτακτη ανάγκη δεν πρέπει να στέκει. Εκτός κι αν ο ΚΟΚ προβλέπει πρόστιμο για όποιον γιατρό δεν έχει σηματάκι, πράγμα που θα μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όμως είσαι υποχρεωμένος..

είναι στην ύλη(και στα SOS) Ιατροδικαστική!!

τσ τσ τσ :)

απλά πάντα λες εεεεε ας πάει κάποιος άλλος..

ελπίζοντας να το αποφύγεις B) (και χωρίς σήμα είναι και εύκολο να το κάνεις.. :unsure: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι στα sos Ιατροδικαστική ότι οφείλω να έχω το σήμα στο τζάμι; Κοίτα να δεις.

Βασικά το να σταματήσεις όταν κάποιος σε χρειάζεται και μπορείς να βοηθήσεις υπαγορεύεται από απλή αίσθηση ανθρωπιάς, ό,τι και να λέμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ας πουμε οτι σταματησες στο τροχαιο να βοηθησεις. Τι πρωτες βοηθειες να δωσεις; Πρωτον, θα πρεπει να εχεις ενα πληρες σετ πρωτων βοηθειων στο αυτοκινητο σου με ambu, σετ διασωληνωσης, ορους κτλ που κανενας δεν εχει. Δευτερον, θα πρεπει να εχεις και γαντια. Γιατι ειπαμε να δωσουμε τις πρωτες βοηθειες αλλα ποιος θα χωσει τα χερια του μες τα αιματα. Τριτον το Ε.Κ.Α.Β. ερχεται σχεδον αμεσως στα τροχαια. Μονο για μαρτυρας ισως να κανεις για να σε φωναξουνε στα δικαστηρια.

Φιλος μου ορθοπεδικος σταματησε να βοηθησει βουλγαρο που υπεστη τροχαιο με μηχανακι και επαθε καταγμα κνημης. Του εδωσε τις πρωτες βοηθειες και τον μετεφερε στο νοσοκομειο. Μετα ο βουλγαρος για ευχαριστω εκανε μηνυση στον φιλο μου οτι αυτος τον χτυπησε. Επι τρια χρονια τρεχει στα δικαστηρια για να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας!

Και επειδη ειμαστε emofftopic να ξαναγυρισω στο θεμα μας.

Ο Ι.Σ.Α και ο καθε Ι.Σ. υφισταται μονο και μονο για να μας αρμεγει. Να μη θυμαμαι και τα παλια, που στον Ι.Σ. της επαρχιακης πολης που εκανα ειδικοτητα, η κυρια εκει αυθαιρετα ζητουσε 5 € για καθε βεβαιωση που εδινε (και ηταν υποχρεωμενη να δωσει) και φυσικα χωρις αποδειξη. Αυτα τα χρηματα πηγαιναν σαφως στην τσεπη της.

Στην Αγγλια τα ακουμπας μεν στο GMC αλλα ξερεις πως δεν προκειται να ξανασχοληθεις με χαρτουρα και γραφειοκρατεια. Ειναι το μοναδικο ενιαιο οργανο που ελεγχει καθε γιατρο και κρινει αν ειναι επαρκης να ασκησει την ιατρικη εντος Μ.Β.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως το σηματάκι το πήρα και το κόλλησα στο παράθυρο του δωματίου μου να το βλέπω. Αν ποτέ πάρω αυτοκίνητο φυσικά και δεν πρόκειται να το κολλήσω εκεί. Πας σε ένα γάμο, σε ένα κέντρο,σε ένα εστιατόριο, κάπου τέλος πάντων και ξαφνικά ακούγεται απο τα μεγάφωνα " Ο γιατρός με το υπ'αριθμό τάδε αυτοκίνητο να έρθει αμέσως στην είσοδο για κάτι επείγον". Να είσαι δηλαδή κάπου σε "κρυφό" ραντεβού και να σε προδώσει το σήμα! Ε, όχι!

Για να μη πω για τα συνεργεία που σε γδέρνουν μόλις βλέπουν το σηματάκι.

Και επαναλαμβάνω ,δεν έχω ακόμη αυτοκίνητο, αλλά όταν πάρω άλλο σηματάκι για να ξεχωρίζω εκτός απο το Ν ( το μεγαλύτερο που υπάρχει) δε θα βάλω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως τις προάλλες που κατέβηκα στο κέντρο και σταματούσαν για δακτύλιο, είδαν το σηματάκι και μου είπαν ότι μπορώ να φύγω ...ούτε καν τα στοιχεία μου δεν έλεγξαν και νομίζω ότι κάπου η Αμάντα πρέπει να ήταν που είχε αναφέρει το συγκεκριμένο άρθρο που επιτρέπει την είσοδο των ιατρών εντός δακτυλίου!

Για να επανέλθω εκεί που ξεκίνησα...

Δε θυμαμαι πόσο έχει πάει πλέον η συνδρομή στον ΙΣΑ, απειλούν με αναστολή της άδειας αν δεν είσαι εγγεγραμμένος και έχουν την απαίτηση να πληρώσουμε πάλι φέτος χωρίς να τους ενδιαφέρει αν έχουμε κανένα εισόδημα και γιατί παρακαλώ...για να πληρώνουν 100,000 ευρώ για έπιπλα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά όλα τα ξεφτιλίζετε στην ανάλυση εδω μέσα μέχρι κόκαλο που λέμε .

Kι εσύ γιατί μπαίνεις αφού σε χαλάει?

[quote Τι πρωτες βοηθειες να δωσεις; Πρωτον, θα πρεπει να εχεις ενα πληρες σετ πρωτων βοηθειων στο αυτοκινητο σου με ambu, σετ διασωληνωσης, ορους κτλ που κανενας δεν εχει. Δευτερον, θα πρεπει να εχεις και γαντια. Γιατι ειπαμε να δωσουμε τις πρωτες βοηθειες αλλα ποιος θα χωσει τα χερια του μες τα αιματα. Τριτον το Ε.Κ.Α.Β. ερχεται σχεδον αμεσως στα τροχαια. Μονο για μαρτυρας ισως να κανεις για να σε φωναξουνε στα δικαστηρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά όλα τα ξεφτιλίζετε στην ανάλυση εδω μέσα μέχρι κόκαλο που λέμε .

Η ατάκα που ταιριάζει:

Σκάσε ηλίθια :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα τώρα ρε γκυζο-συκιά είσαστε σοβαροί μωρέ το ιατρικό σήμα σας χαλάει?

μέσα στα αλλά σοβαρότερα προβλήματα εκτός και αν τα έχετε λύσει όλα τ άλλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα τώρα ρε γκυζο-συκιά είσαστε σοβαροί μωρέ το ιατρικό σήμα σας χαλάει?

μέσα στα αλλά σοβαρότερα προβλήματα εκτός και αν τα έχετε λύσει όλα τ άλλα

Έχεις δίκιο...

Εδώ έχουμε γεμίσει μαϊμούδες γιατρούς του εξωτερικού.

Και όπως είναι γνωστό στα ανθρωποειδή κάνουν εντύπωση γυαλιστερά και παράξενα πραγματάκια, όπως το σηματάκι, η λευκή ρόμπα, τα ακουστικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα τώρα ρε γκυζο-συκιά είσαστε σοβαροί μωρέ το ιατρικό σήμα σας χαλάει?

μέσα στα αλλά σοβαρότερα προβλήματα εκτός και αν τα έχετε λύσει όλα τ άλλα

Αντί ο νέος Έλληνας γιατρός να ασχολείται με ουσιαστικά πράγματα ασχολείται με μ@λ@κίες... (με το μπαρδόν δηλαδή)

By the way - το σηματάκι είναι άλλος ένας τρόπος να βγάλει ο κλάδος την κομπλεξάρα που κουβαλαέι emofftopic

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση να κανω για οποιον(-α) ξερει..

Επειδη δε χρειαστηκε ως τωρα να παω τα χαρτια μου σε αλλο συλλογο,σε περιπτωση που κανω διαγραφη και κατοπιν εγγραφη στον Ι.Σ.Α πρεπει να πληρωσω εκ νεου συνδρομη;ασχετως αν εχω πληρωσει στον συλλογο που ημουν ή οχι;Διαφωτιστε με..

Για τον Δακτυλιο το εχω ακουσει και εγω οτι ισχυει το σημα,αλλα επειδη δεν θα μου χρειαζοταν δε το εψαξα.

Παντως 2 φορες που πηγε να με σταματησει η Τροχαια(οχι για Δακτυλιο) με το που ειδαν το σημα μου εκανακ νοημα να φυγω(δεν κοιταξαν στοιχεια κτλ).

Το σημα οντως μπορει να σου προκαλεσει προβλημα σε συνεργεια(αν και τα περισσοτερα και χωρις σημα σε..αρμεγουν κανονικα..δεν εχουν τετοια προβληματα),αλλα η λυση ειναι ειναι ειτε μεσω γνωστου,φιλου,συγγενους να εχεις καποιο συγκεκριμενο που πηγαινεις και επισης να βλεπεις τι γινεται.Αν το αφηνεις(γενικως το λεω..) και επστρεφεις μετα απο ωρες ή και μερες για να το παρεις ενδεχεται να σου πουν οτι σου αλλαξαν το μισο και να πληρωσεις το κουκο αηδονι!

Σημειωση:με ή ανευ σηματος οι συνηθεις κλεφτες ειναι οι επισημες αντιπροσωπειες

Ολοι οι ιατρικοι συλλογοι εχουν κερδη,απλα οσα περισσοτερα μελη=μεγαλυτερο κερδος(καλυπτονται απο εξοδα που γινονται,συνηθως πλασματικα ή παιζουν προμηθειες π.χ.καποιος πρεπει να φτιαξει τα σηματα..παω σε καποιον που εχει τετοια εταιρια..και του κανω προσφορα κτλ,ειναι γνωστο πως γινονται αυτα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.