Jump to content

Η ΝΕΑ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ


veterinarian

Recommended Posts

Παρα ήταν τυπική η ερώτηση(κύριε κτλ),δεν είχε υφάκι όμως(αν και τελικά τώρα που το ξαναδιαβάζω...)! Συγνώμη αν παρεξηγήθηκες δεν ήθελα κάτι τέτοιο emblush . Όσο για τα μύδια....καλό είναι να τα "τρώς". :P

οκ, κανένα πρόβλημα. Και σε ποιον δεν αρέσουν! Δυστυχώς έχω το θλιβερό προνόμιο να ξέρω πολλά βύσματα (έχω και άλλες άκρες, μη βυσματικές).Δες διπλανό ποστ για το Ντυνάν. Εκεί υπάρχει το φαινόμενο όλα τα βύσματα να ψάχνονται σαν τρελά! Είναι σαν το Στρατό πριν από 8 χρόνια. Κάποιος μπορεί να έχει βύσμα Υπουργό, αλλά ο διπλανός του να έχει καλύτερο και ας είναι ταπεινός θνητός (ο καφετζής της Βουλής!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Last Reply
Έχω απογοητεθυεί πάντως τόσο που τα 340 ευρώ αν πρόκειται να ξεκινήσω ειδικότητα μέσα στα επόμενα 2 χρόνια μου ακούγονται μια χαρά!!!!

Ε, οχι βρε χαλια! :huh: Αλιμονο να συμβιβαστει ο νεος ιατρος στην ελλαδα εν ετει 2006 με 340 ευρω το μηνα κανοντας κανονικο 8ωρο και 4 εφημεριες μηνιαιως! emeekemeleos

Εγω λεω πολλα ειναι 340 ευρω... emdisgust θα μπει μεσα ο κρατικος προυπολογισμος! Μηπως καλυτερα να πληρωνουν οι ειδικευομενοι την ειδικοτητα ως χρονο εκπαιδευσης emxmm , κατι σαν μεταπτυχιακο; emeleos Α, ναι και μια και το ριξαμε στην αυτοθυσια προτεινω για καθε mal praxis των ειδικευομενων, να επιβαλλεται να αυτομαστιγωνονται 340 φορες... emwin

Δηλαδη, για να σκεφτουμε και λιγο μακρυπροθεσμα, δεν φτανει που ο μισθος ειναι μιζερος απο μονος του, θα καταληξει το θεμα στο να θεσπιστει σε μερικα χρονια η αμισθη ειδικοτητα;; Αυτο λεμε;;; Και ολα αυτα γιατι δεν μπορουν να μαζευτουν ολοι οι νεοι ιατροι και να αγωνιστουν για το κοινο συμφερον, οπως εχουν κανει αντιστοιχα συναδερφοι διαφορων κρατων μελων της Ε.Ε. στο προσφατο παρελθον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως το λες εσύ δεν ακούγεται άσχημο! αλλά αν προτιμήσουν το πιθανότερο σενάριο, δηλαδή να κάνεις κανονικά ειδικότητα συν εφημερίες, και να πληρώνεσαι ΜΟΝΟ τις εφημερίες, θα το προτιμούσες; Θα ζούσες με 340 ευρώ το μήνα;

Καλά τρελάθηκες;;;

Εννοείται πως όχι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, με πείσατε...

Θα αυτοκτονήσω...

Αυτό μας έλειπε!

Μην ανησυχείτε, όλα θα πάνε καλά! Καλύτερα απο τώρα τουλάχιστον... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεε, εγώ να πω κάτι άσχετο; Το 6ωρο ημερησίως στις απαιτήσεις του τάδε συνδικαλιστικού συλλόγου, από πού στο καλό βγαίνει; Δηλαδή νταξ, δε λέω, να την ψιλοκοπανάμε νωρίτερα, αλλά να το απαιτούμε κιόλας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Γιαννακου παντως συνανταται σημερα ΠΑΛΙ με τους δασκαλους σε μια προσπαθεια να ληξει το θεμα με τις απεργιες. Αυτο σημαινει οτι και με μια ελαχιστη αυξηση αποδοχων οι τεμπεληδες θα παιρνουν περισσοτερα χρηματα απο τον βασικο μισθο του ειδικευομενου!! emofftopic αλλα ισως οχι και τοσο....

Εγω προσωπικα θα προτιμουσα να διαβασω εδω καποιες προτασεις ειδικα απο τους ειδικευομενους συναδελφους, εστω και για κινητοποιησεις μεμονομενα του συλλογου ειδικευομενων. Ας μην σκεφτομαστε μονο το τομαρι μας και πως θα τη βγαλουμε εμεις καθαρη, και ας σκεφτουμε λιγο συλλογικα μπας και βγει κανας γιατρος στο δρομο.... Η κατασταση σημερα ειναι ενα αισχος απο μονη της και διαβλεπεται τραγωδια αν δεν κουνηθει κανεις.

Δηλωνω επισης οτι οι αποψεις μου δεν ειναι τετοιες επειδη ειμαι νεος γιατρος και βλεπω το μελλον μου να διαγραφεται απο χλωμο εως μαυρο. Και διεθυντης κλινικης να ημουνα θα υποστηριζα ενεργα μια τετοια προσπαθεια. ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Γιαννακου παντως συνανταται σημερα ΠΑΛΙ με τους δασκαλους σε μια προσπαθεια να ληξει το θεμα με τις απεργιες. Αυτο σημαινει οτι και με μια ελαχιστη αυξηση αποδοχων οι τεμπεληδες θα παιρνουν περισσοτερα χρηματα απο τον βασικο μισθο του ειδικευομενου!! emofftopic αλλα ισως οχι και τοσο....

emnuke

Πληροφοριακά και μόνο ο βασικός μισθός του πρωτοδιοριζόμενου δασκάλου είναι 963 ευρώ (του ειδικευομενου 1006 νομίζω). Διεκδικούνε λέει λεφτά που τους έταξε η κυβέρνηση προεκλογικά (!).

Επίσης, η κυβέρνηση δια στόματος του εκπροσώπου του υπουργείου παιδείας δήλωσε ότι αδυνατεί να ικανοποιήσει τα οικονομικά αιτήματα των δασκάλων, ικανοποίησε όμως όλα τα θεσμικά (πράγμα που κατηγορηματικά διαψεύδουν οι δάσκαλοι).

Ας κάνουμε κάτι σα κλάδος, γιατι σε λίγο θα γίνουμε περίγελος ακόμα και των δασκάλων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... δηλαδη υποστηριζεται (και υποστηριζετε, ορισμενοι) πως ειναι εφικτο να κανουν ειδικοτητα, εν ευθετω χρονω, ολοι οι σημερινοι φοιτητες/αποφοιτοι που στεκονται στην ουρα αναμενοντες και προσευχομενοι ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο δικό μου νοσοκομείο έχει αποφασίσει το διοικητικό να κάνουμε 3 ενερεγείς και 7 μεικτές, ανώ είμαστε μόνο δύο ειδικευόμενοι και δεν καλύπτουμε τις 30 ημέρες. αν εφαρμοστεί και το καινούριο με τις 4 εφημερείες, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο ειναι λαθος γιατι βαση νομου ολες οι εφημεριες των ειδικευομενων ειναι ενεργεις

οποτε δεν παιζουν για ειδικευομενους μεικτες και ειστε παρανομοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο ειναι λαθος γιατι βαση νομου ολες οι εφημεριες των ειδικευομενων ειναι ενεργεις

οποτε δεν παιζουν για ειδικευομενους μεικτες και ειστε παρανομοι

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω πουθενά τις υπουργικές αποφάσεις, ή νόμους ή διατάξεις, όπου καθορίζετε αυτό. Εχω καταθέσει ένα χαρτί για γνωμοδότηση του νομικού συμβούλου του υπουργείου σχετικά με τη νομιμότητα των μικτών εφημερειών για ειδικευόμενους, και περιμένω απάντηση.

Όλοι λένε οτι είναι παράνομες αλλά κανείς δεν ξέρει που είναι γραμμένο αυτό, ....... καλά είναι τα λόγια, αλλά αν δεν εχεις χαρτάκια κανείς δε σου δίνει σημασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Β / 92] 30/01/2006 02/02/2006

www.et.gr

φεκ τευχος β αρ.92

το παραπανω αναδημοσιευεται αυτουσιο στην αρχη κάθε χρόνου με μονη αλλαγή το νουμεροστα ποσα των εφημεριών. να δουμε αν με το νεο ετος θα ενσωματωσουν το φεκ του 2005 που προβλεπει καθαρα το ανωτερο οριο των εφημεριών. μεχρι στιγμής πρακτικά σε εφαρμογη είναι αυτο που προανεφερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε επαρχιακο νοσοκομειο ειδικευομενος που ηθελε να κανει 4 εφημεριες προσφατα επικαλουμενος τον ανωτερω νομο δεν τον δεχτηκανε και πηγε στα δικαστηρια οποτε ισχυει το "ο,τι του φανει του λωλοστεφανη"

πιστευω οτι το σιγουρο θα φανει μονο με την ψηφιση του νεου νομου για τις εφημεριες του 2007 οπου θα φανουν το πσοα χρηματα θα δωθουν για τις εφημεριες και τι θα κανουν τα λογιστιρια...

θα δουμε το ευτραπελο καθε νοσοκομειο να κανει τα δικα του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Απότι φαίνεται ακόμη παίζεται αυτή η λύση. Για τους ειδικούς αποφασίστηκε σχεδόν σίγουρα να δωθεί 6μηνη αναστολή για να μην ισχύσει το 48ωρο και αργότερα να ενσωματωθούν ορισμένα από τα λεφτά των εφημεριών τους στο βασικό μισθό. Για τους ειδικευόμενους είναι σχεδόν σίγουρο το 58ωρο, επειδή υπάρχει η απόφαση της Ολομέλειας του Ελεγκτικού. Θα μπορούσαν να πάρουν μόνο με ειδική νομοθετική ρύθμιση. Το τελευταίο χαρτί παίζεται στη σύνοδο της Ε.Ε. που θα γίνει μεθαύριο και αφορά τους ιατρούς και το ωράριο τους. Εκεί όμως τα μόνα που πρόκειται να αλλάξουν, όπως λένε άνθρωποι που γνωρίζουν τα της Ευρωπαικής Ένωσης, είναι οι μικρές λεπτομέρειες, π.χ. το ρεπό μετά την εφημερία, οι εφημερίες ετοιμότητας κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΕΝΓΕ- ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ

Χτες Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου έγινε η δεύτερη συνάντηση ΟΕΝΓΕ- Υπουργείου Υγείας. Παρότι υπήρξε ένα μικρό κλικ, εντούτοις αποτελεί απειροελάχιστη εξέλιξη για την αποφυγή του μεγάλου κραχ που θα συμβεί από 1ης Ιανουαρίου 2007.

Πιο συγκεκριμένα:

Στη συνάντηση συμμετείχαν από πλευράς Υπουργείου ο Υφυπουργός Θαν. Γιαννόπουλος, ο Γεν. Γραμματέας κ. Καλογερόπουλος και ο νομικός σύμβουλος κ. Αδαμίδης. Παρά τον ισχυρισμό του κ. Γιαννόπουλου ότι είδε φως και μπήκε ένα ήταν προφανές: ήρθε στη συνάντηση προκειμένου να προσθέσει το κάτι επιπλέον στις εξωφρενικές απόψεις που διατυπώνει ως τροχιοδεικτικές βολές εδώ και καιρό σε εφημερίδες. Η τακτική αυτή έχει στόχο να βολιδοσκοπήσει δικές μας αντιδράσεις, προκειμένου στη συνέχεια οι απόψεις να πέσουν στο τραπέζι του διαλόγου ή να πεταχτούν στα αζήτητα. Σημειωτέον, ο Υφυπουργός δεν έμεινε περαιτέρω στη συζήτηση, αποδεχόμενος ότι Πρόεδρος της Επιτροπής Διαπραγμάτευσης έχει οριστεί ο κ. Καλογερόπουλος. Όμως στη δήθεν χαλαρή τοποθέτησή του πρόλαβε να θέσει τα εξής ζητήματα:

 Τη σύσταση υποεπιτροπής στην Επιτροπή για να μελετήσει το εφημεριακό πρότυπο

Την εκτίμηση ότι ο χρόνος εργασίας των ειδικευομένων πρέπει να διαχωρίζεται σε ποσοστό χρόνου καθεαυτής εργασίας και ποσοστό χρόνου εκπαίδευσης

 Το ζήτημα του επιδόματος εφημέρευσης

Οι δύο τελευταίες συνιστούν παντελώς απαράδεκτες προτάσεις που θα μπορούσαν να τινάξουν στον αέρα τη διαπραγμάτευση, πλην όμως ο Υφυπουργός αποχώρησε και ο Γενικός Γραμματέας επανέλαβε τις θέσεις που έχει υιοθετήσει ο κ. Αβραμόπουλος ήδη από την αρχική συνάντηση .

Ο Γενικός Γραμματέας κατέθεσε τα εξής:

 Επανέλαβε το γενικό πλαίσιο στο οποίο συμφωνούμε δηλ. 48ωρο-58ωρο χωρίς απώλειες εισοδήματος, προσλήψεις κλπ

 Ότι ο 6ωρο πρωινό ωράριο γίνεται αποδεκτό από πλευράς Υπουργείου και μπορεί να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση κατοχύρωσης του, όπως και στο θέμα του ρεπό μετά εφημερία Σαββατοκύριακου ή αργίας

Ενημέρωσε ότι στη συνάντηση της Ευρ. Ενωσης της 30ης Νοεμβρίου ΔΕΝ δόθηκε στην Ελλάδα καμιά αναστολή εφαρμογής των ΠΔ

 Είπε ότι υπήρχε έτοιμη επιστολή του Αβραμόπουλου προς Αλογοσκούφη, μέσω της οποίας ο Υπουργός Υγείας ζητάει πρόσθετη χρηματοδότηση της τάξης των 30-50 εκατ € για να καλυφθούν οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν από 1ης Ιανουαρίου και τέλος

Είπε ότι εκ των πραγμάτων βλέπει αναγκαίο να συμφωνήσουμε σε ολιγόμηνη (3μηνη έως 6μηνη) αναστολή εφαρμογής 48ωρου-58ωρου, προκειμένου να ολοκληρωθούν αλλαγές και ταυτόχρονα να καθίσταται δυνατή η έγκριση πληρωμής εφημεριών από τους παρέδρους του Ελεγκτικού Συνεδρίου.

Στην ερώτηση βάσει ποιών στοιχείων υπολογίστηκε ότι το ποσό που θα ζητηθεί από τον κ. Αλογοσκούφη ανέρχεται σε 30-50 εκατ. € ο κ. Καλογερόπουλος δήλωσε αδυναμία να δώσει απάντηση, όπως επίσης σε ερωτήματα που αφορούσαν τις αναγκαίες προσλήψεις και το πρότυπο εφημέρευσης.

………………………………….

Η συνάντηση Επιτροπής- Υπουργείου την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου αναβλήθηκε λόγω του ότι έγινε από πλευράς Υπουργείου επίκληση αδυναμίας να έχει απάντηση από το Υπουργείο Οικονομικών για το ύψος της πρόσθετης επιχορήγησης. Θα γίνει συνάντηση τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου, η οποία θα είναι και η τελευταία κατά τα συμφωνηθέντα.

Βάσει της τελευταίας απόφασης του Γενικού Συμβουλίου μετά τις 11/12 θα πραγματοποιηθεί νέα συνεδρίαση Γενικού Συμβουλίου και σύσκεψη με τα ΔΣ όλων των Ενώσεων της χώρας, ώστε να ληφθούν οριστικές αποφάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

06/12/2006

Μήνυση κατά του υπ. Υγείας για το ωράριο(ΑΥΓΗ)

Μήνυση για παράβαση καθήκοντος κατά του υπουργού Υγείας Δημ. Αβραμόπουλου, του διοικητή του νοσοκομείου της Πάτρας "Αγ. Ανδρέας" Σωτ. Παπαδόπουλου και κατά παντός άλλου υπεθύνου υπέβαλε χθες το μέλος του Δ.Σ. της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αχαϊας (ΕΙΝΑ) Τ. Γεωργακόπουλος, με αφορμή την παραβίαση της ισχύουσας νομοθεσίας για το ωράριο των νοσοκομειακών γιατρών. Μετά την έξοδό του από το δικαστικό μέγαρο, ο Τ. Γεωργακόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: "Έχοντας εξαντλήσει με αναφορές την διοικητική ιεραρχία και μη έχοντας λάβει απάντηση στο αίτημά μου για εφαρμογή της νομιμότητας, εντός ευλόγου χρόνου όπως επιβάλλεται από τον νόμο, υπέβαλλα μήνυση κατά όσων έχουν την κύρια πολιτική και διοικητική ευθύνη για την κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία. Λόγοι επιστημονικής και επαγγελματικής αξιοπρέπειας με αναγκάζουν να προσφύγω στη δικαιοσύνη, ζητώντας να με προστατέψει, εμένα και τους συναδέλφους μου, από την αυθαιρεσία της διοίκησης που με τις πράξεις ή παραλείψεις της παρανομεί κατ' εξακολούθηση και εκθέτει σε μείζονα κίνδυνο και εμάς ως εργαζόμενους αλλά και τους ασθενείς που καλούμεθα να περιθάλψουμε".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

06/12/2006

Μήνυση κατά του υπ. Υγείας για το ωράριο(ΑΥΓΗ)

Μήνυση για παράβαση καθήκοντος κατά του υπουργού Υγείας Δημ. Αβραμόπουλου, του διοικητή του νοσοκομείου της Πάτρας "Αγ. Ανδρέας" Σωτ. Παπαδόπουλου και κατά παντός άλλου υπεθύνου υπέβαλε χθες το μέλος του Δ.Σ. της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αχαϊας (ΕΙΝΑ) Τ. Γεωργακόπουλος, με αφορμή την παραβίαση της ισχύουσας νομοθεσίας για το ωράριο των νοσοκομειακών γιατρών.

Won't work. Χρειάζεται κάτι πιό ηχηρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγώ παντως έχω την αίσθηση ότι θα κάνουμε παραπάνω εφημερίες και κατά το πάσχα που θα αρχίσουν να τις πληρώνουν θα καταλάβουμε οτι θα πληρωθούμε 4...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αυτόν ακριβώς τον φόβο σκέφτομαι να ζητήσω να κάνω μόνο 4 εφημερίες τον Ιανουάριο στο Κέντρο Υγείας που υπάγεται το αγροτικό μου.Άλλωστε πλαφονάρω εδώ και αιώνες!Έχουν δικαίωμα να μου το αρνηθούν?Αmanda?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σου αρνηθουν σιγουρα. το φεκ του 2005 αναφερεται στους εκπαιδευομενους ιατρους καιμπορει να σου πουν οτι ο αγροτικος δεν ειναι εκπαιδευομενος.

γενικα ειναι οτι αποφασισει να κανει το συνολο. 1 κουκος δεν φερνει την ανοιξη....

υπάρχει και ο αλλος τρόπος.. να τις πλασάρεις στους αλλους αγροτικους και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σου αρνηθουν σιγουρα. το φεκ του 2005 αναφερεται στους εκπαιδευομενους ιατρους καιμπορει να σου πουν οτι ο αγροτικος δεν ειναι εκπαιδευομενος.

γενικα ειναι οτι αποφασισει να κανει το συνολο. 1 κουκος δεν φερνει την ανοιξη....

υπάρχει και ο αλλος τρόπος.. να τις πλασάρεις στους αλλους αγροτικους και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι

Δεν θα επιβάρυνα ποτέ τους συναδελφους αγροτικούς,στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι.Λογικά θεωρώντας το πάντως,κι ο αγροτικός ιατρική ασκεί,και μάλιστα τις εφημερίες του δεν τις κάνει από το σπίτι όπως οι ειδικευμένοι.Γιατί λοιπόν να ισχύει γι'αυτόν διαφορετικό όριο σωματικής και διανοητικής καταπόνησης?

Ας μην ξεχνάμε ότι η κοινοτική οδηγία σε αυτές ακριβώς τις παραμέτρους στηρίχθηκε για τη δημιουργία της.Άλλο που εδώ στην Ελλάδα τα μεταφράζουμε όλα σε οικονομικά όρια.

Αmanda thanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το εθεσα σαν επιβαρυνση... αλλοι ψάχνουν να ξεφορτωθουν εφημερίες και άλλοι πλακώνονται για το ποιος θα παρει τις πιο πολλές ή τις αργιες κτλ...

θεμα αντιληψης καιπροσωπικών αναγκων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.